fbpx
Zobacz więcej

Sanktuarium Annapurny Trekking – Poon Hill

Atrakcje

➡️ trekking do Annapurna Base Camp 4130 m – pod 10-tą górą na Ziemi / tzw. Annapurna Sanctuary
➡️ baza pod Machhapuchhare 6997 m – świętą górą Nepalczyków zwana również Rybim Ogonem
➡️ Poon Hill 3232 m – jeden z najbardziej znanych punktów widokowych w Himalajach z fantastyczną panoramą Dhaulagiri 8167 m, Annapurny 8091 m i Machapuchare 6997 m
➡️ możliwe kąpiele w basenach termalnych
➡️ Katmandu – Durbar Square, Swayambhunath, Pashupatinath, Bakhtapur i Pałac Królewski
➡️ Pokhara z magicznym widokiem widokiem na ośmiotysięczne kolosy znad jeziora Phewa
➡️ opcjonalnie: rafting na rzece Kali Gandaki

 

O wyprawie

Uchodzący za najpiękniejszy trekking na Ziemi – wokół Annapurny okrąża dziesiąty szczyt Ziemi w sporej odległości od samej Annapurny. Trekking do Sanktuarium Annapurny pozwala zbliżyć się do himalajskiego kolosa na możliwie najmniejszą odległość, aby z bliska przyjrzeć się najbardziej śmiercionośnej górze na świecie. Sanktuarium będące zwieńczeniem słynnego szlaku jest położone powyżej 4000 m. To potężny kocioł lodowcowy, otoczony spektakularnym pierścieniem kilkunastu szczytów siedmiotysięcznych, tworzących amfiteatr ścian skalnych wznoszących się od podstawy do 4000 metrów z majestatyczną Annapurną 8091 m na czele. Od kultowego trekkingu wokół Annapurny, Sanktuarium różni się przede wszystkim tym, że szlak podąża wprost do serca masywu Annapurny, pod jej sławetną południową ścianę, mierzącą 3500 metrów w pionie.

Na pewno nie ma takiego pasjonata turystyki górskiej, który by nie słyszał o trekkingu do Annapurna Sanctuary czy pełnym treku Annapurna Circuit (Wokół Annapurny). W ostatnich latach wiele się w Nepalu zmieniło. Rozbudowa sieci drogowej i znaczące zmiany infrastrukturalne wpłynęły na atrakcyjność niektórych odcinków trekkingu wokół Annapurny. To spowodowało wzrost zainteresowania trekiem do Sanktuarium czy trekkingiem wokół Manaslu, które dotychczas nie ucierpiały na inwestycjach i nadal pozostają w sferze bliskości z naturą.

Sanktuarium Annapurny – to z pewnością jedno z tych 'jedynych’ miejsc na Ziemi. W związku z tym od wielu lat nie ma sezonu bez naszej obecności na trekkingu pod południową ścianę Annapurny. Każdego roku kilka naszych grup odwiedza to magiczne miejsce w Himalajach. Oczywiście to jakich wrażeń możesz spodziewać się odnajdziesz w naszej galerii z wyprawy albo w przygotowanym dla Ciebie informatorze PDF.

Magiczna Annapurna 8091 m – dziesiąta góra Ziemi

Zdobyta najszybciej ze wszystkich, a mimo to, do dzisiaj ma najmniejszą liczbę wejść i najwyższe statystyki śmiertelności ze wszystkich himalajskich kolosów. Pomimo, że Annapurna należy do niskich ośmiotysięczników, ze względu na dużą rozległość masywu jest górą wybitnie niebezpieczną. Jej wysokość względem otaczających ją dolin wynosi do 6000 metrów! – głównie wierzchołek Annapurna South, zbliżoną deniwelacją może pochwalić się również Machhapuchhare. W zachodniej partii masywu znajduje się jedno z najwyższych urwisk na świecie, południowo-zachodnia ściana wierzchołka Baraha Shikhar – Annapurna Fang 7647 m. Ściana ta ma od 4600 do 4800 metrów, w związku z tym jest wyższa od ściany Rupal w masywie Nanga Parbat, uważanej za najwyższą, liczącej 4500 m wysokości.

Annapurna to ogromny masyw górski o długości 55 km (Tatry mają 50 km 😉 !). Główny wierzchołek Annapurny otoczony jest ze wszystkich stron trzynastoma zasłaniającymi go szczytami siedmiotysięcznymi, oraz 16 sześciotysięcznymi. Nazwa góry w przełożeniu z języków sanskryckich mogłaby brzmieć 'Żywicielka’, jako połączenie słów „anna” – pożywienie i „purna” – wypełniona czyli wypełniona pożywieniem…

Podczas trekkingu w Himalajach do Sanktuarium Annapurny czekają Cię małe górskie wioski z ich przyjaznymi mieszkańcami. Zobaczysz niezapomniane krajobrazy, konopne mosty zawieszone wysoko nad dolinami, bujną roślinność, kultowe miejsca i nieprzetarte szlaki. Trasa jest malownicza, ale nieco wymagająca, nie z powodu ekstremalnych wysokości czy podejść, bo takich tu nie ma, ale z racji kutych w skale schodów, których codziennie trzeba pokonać setki.

Po trudach wędrówki wygrzewaj się w basenach termalnych Jinudanda. Przeżyj wielką przygodę w najwyższych górach świata!

Pamiętaj! Nie tworzymy sztucznych i sztywnych rozwiązań. W związku z tym każdy program powstaje i zmienia się przy Twoim udziale!

 

Wymagania

✅ Zalecane szczepienia:tężec, żółtaczka A i B, BTP – błonnica, tężec, polio
✅ żółta książeczka WHO
✅ paszport ważny co najmniej 6-mcy

 

Terminy (10) i ceny

    Jesteś zainteresowany?

    Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy sie resztą spraw!

    Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

    lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
    Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
    Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

    Dla osób dolatujących indywidualnie:
    Rozpoczęcie wyprawy: Katmandu
    Zakończenie wyprawy: Katmandu

    Dzień 1. Wylot z Polski

    Spotkanie na lotnisku 2 godziny przed odlotem. Przelot do Katmandu, stolicy Nepalu.

    Dzień 2. Katmandu 1350 m

    Po wczesno porannym lądowaniu i zakwaterowaniu w hotelu położonym w samym sercu Thamelu, czeka nas zwiedzanie miasta. Wąskie alejki i targi uliczne pozwolą poczuć wyjątkową atmosferę stolicy Nepalu. Wszystko z myślą o górach, wyprawach, trekkerach i alpinistach. Zobaczymy wszystkie ważne miejsca na planie Katmandu – Durbar Square, Pałac Królewski. Odwiedzimy znane wzgórze ze świątynią – stupą Swayambhunath, skąd roztacza się widok na całą dolinę Katmandu, kompleks świątyń hinduistycznych w Pashupatinath gdzie nad świętą rzeką dokonuje się rytualnego spalania zwłok zmarłych. Jeśli czas pozwoli pojedziemy do Bakhtapuru – starożytnej stolicy w dolinie Katmandu. Przekonamy się również, że nocne życie w Kathmandu jest bardzo intensywne. Część z zaplanowanych w Katmandu atrakcji możemy przenieść na dzień ostatni przed wylotem z Nepalu.

    Dzień 3. Pokhara 1400 m

    Przejazd do Pokhary. Miasto ma niesamowitą atmosferę- jako byłe miejsce przeładunkowe szlaku handlowego pomiędzy Indiami a Tybetem, z licznymi placami targowymi jest ucztą dla wszystkich zmysłów. Z brzegu jeziora Phewa, nad którym leży miasto, roztacza się nieprawdopodobny widok na himalajskie kolosy Machhapuchhare 6993 m i cały masyw Annapurny. Machhapuchhare to święta góra dla Nepalczyków i według ich wierzeń na górze mieszka bóg Shiwa.

    Dzień 4. Pokhara 1400 m

    Ten dzień spędzimy na zwiedzaniu miasta oraz odbędziemy rejs łódką po jeziorze Phewa, które jest jedną z największych atrakcji tego miejsca.  Możemy również udać się na Stupę Pokoju – to jedna z 80 jakie zostały zbudowane na całym świecie z inicjatywy japońskiego mnicha Nichidatsu Fuji. Stupa znajduje się na wzgórzu Anadu na przeciwnym brzegu jeziora, a wejście tam zajmie nam ok 1h. Przy dobrej pogodzie ukaże nam się piękny widok na Pokharę. Nocleg w Pokharze.

    Opcjonalnie: W tym dniu możemy również wyruszyć już na trekking, a dzień w Pokharze spędzić po zakończonym trekkingu.

    Dzień 5 do 14. Trekking do Sanktuarium Annapurny – bazy himalajskiej pod Annapurną / Annapurna Base Camp

    Etapy trekkingu można urozmaicać i w sumie stanowią one coś na kształt małej pętli. Staramy się tak prowadzić trekking, by w drodze powrotnej nie nocować w tych samych miejscowościach, których na trasie mamy sporo. Wiele też zależy od nas samych i warunków pogodowych z jakimi możemy się zetknąć. Możliwości zmian kolejności niektórych przejść są duże, a w sumie wszystkie etapy zostają zaliczone.

    ETAPY ANNAPURNA SANCTUARY TREKKING:

    Trekking Nayapul – Tikhedhunga 1490 m

    (5 godzin)

    Przejazd wynajętym dla nas minibusem do miejscowości Nayapul 1070m czyli po naszemu – Nowy Most, skąd wyruszamy na szlak w kierunku Annapurna Sanctuary. Ostatnie sprawdzenie bagaży przed przekazaniem ich Szerpom i w drogę. Tego dnia wzniesiemy się znacznie, by potem zaliczyć jeszcze przyzwoite zejście.

    Trekking Tikhedhunga – Ghorepani 2850 m

    (6 godzin)

    W Ghorepani, największej miejscowości na całej naszej trasie będzie można się rozejrzeć po małych lokalnych sklepikach, odwiedzimy też niewielki klasztor. Musimy również pamiętać o należnym wypoczynku, jutro czeka nas wczesne wyjście, którego głównym celem będzie Poon Hill skąd rozpościera się widok na jedną z największych przepaści 😉 na Ziemi, liczącą sobie około 6000 metrów deniwelację pomiędzy wierzchołkiem Dhaulagiri 8167m a dnem doliny Kali Gandaki.

    Trekking Ghorepani – Poon Hill 3232 m – Tadapani 2520 m

    (7 godzin)

    Nad ranem opuszaczamy lodżę i rozpoczynamy trekking, by wschód słońca zobaczyć z jednego z najsłynniejszych punktów widokowych w Himalajach. Fantastyczna panorama Dhaulagiri 8167 m, Annapurny i Machapuchare. Patrząc w dół w jeden z najgłębszych kanionów na świecie trudno będzie dostrzec płynącą Kali Gandaki, która rozdziela dwa ośmiotysięczne masywy. Wracamy do Ghorepani na śniadanie, po którym kierujemy się do Tadapani.

    Trekking Tadapani – Chhomrong 2310 m – Sinuwa 2310 m / Bamboo Logde

    (7 godzin)

    Przemierzamy ryżowe pola ponad, którymi wznoszą się na naszych oczach zaśnieżone szczyty Annapurna South 7219 m i Hiunchuli 6441 m. Przechodzimy przez mosty linowe wysoko zawieszone ponad głębokimi dolinami. Zaczniemy od zejścia 450 metrów, wędrówkę zakończymy po 7 godzinach marszu.

    Trekking Sinuwa / Bamboo Logde – Deurali 3150 m

    temperatura w nocy ok 0C
    (6-7 godzin)

    Kolejny dzień przybliżający nas do wielkiej góry.

    Trekking Deurali – Annapurna Base Camp 4090 m

    temperatura w nocy ok -5C
    (4-5 godzin)

    Dziś pierwszy dzień, kiedy nie musimy tracić wysokości, by potem wchodzić jeszcze wyżej. Trekking wzniesie nas 860 metrów do bazy pod ścianą Machhapuchhare, mijamy Machhapuchhare Base Camp 3700m i w sumie po ok. 5 godzinach osiągniemy Sanktuarium Annapurny. Ogrom Annapurny może zwalić nas z nóg. Prawie 4000 metrów różnicy poziomów do szczytu, który jest na wyciągnięcie ręki. Nocleg w lodży w Annapurna Base Camp. Możemy też pokusić się o zmianę planów i zdecydować się na noc w Machhapuchhare Base Camp, a następnego dnia wyruszyć na wschód słońca pod Annapurnę, gdzie zjemy również śniadanie w jednej z lodży w Annapurna BC, a następnie udamy się w drogę powrotną.

    Trekking Annapurna Base Camp – Dovan 2600 m

    temperatura w nocy ok 5C
    (6 godzin)

    Schodzimy i schodzimy, by zdążyć na późny lunch. Wędrówka przez lasy deszczowe, pola ryżowe, mosty linowe i liczne wioski a wszystko w cieniu świętego Machhapuchhare 6997 m – góry zwanej Rybi Ogon.

    Trekking Dovan – Chhomrong 2310 m

    (6 godzin)

    Wracamy do Chamrong. Możemy rozważyć nocleg poniżej Ghomrong, w Jhinu Danda by zażyć z kąpieli w gorących źródłach – Jhinu Hot Springs nad rzeką Modi Khola, a ponieważ po wielu dniach trekkingu większość z nas marzy o wygrzaniu się w ciepłej wodzie to… nie ma się nad czym zastanawiać tylko trzeba chwilę dłużej wędrować.

    Trekking Chhomrong – Ghaundrung 1940 m

    (3-4 godziny)

    Na lunch dotrzemy do Ghaundrung, po południu spędzimy czas na poznawaniu tutejszej kultury – Gurung

    Trekking Ghaundrung – Nayapul 1070 m

    (4 godziny)

    To już koniec 10 dni trekkingu pod Annapurnę. Po długim i malowniczym trekkinngu jedziemy prywatnym minibusem do Pokhary na nocleg. Wieczór w Pokharze z licznymi placami targowymi, gwarem orientalnego miasta, po wielu dniach spedzonych na szlaku jest ucztą dla wszystkich zmysłów.

    Dzień 15. Pokhara – Katmandu

    Przejazd do Kathmandu. Powinniśmy dojechać do hotelu w czasie lunch’u. Po południu zwiedzamy te części miasta, na które nie wystarczyło czasu pierwszego dnia po przylocie do Nepalu. Pożegnalny wieczór w stolicy Nepalu spędzamy na specjalnie przygotowanej dla nas uroczystej kolacji.
    opcjonalnie: W przypadku atrakcyjnych cen połączeń lotniczych na trasie: Pokhara – Kathmandu, rozważymy możliwość przelotu.

    Dzień 16. Powrót do Polski

    W zależności od przewidzianej godziny wylotu do kraju, można śmiało na ten dzień przewidzieć jeszcze sporo atrakcji, może okazać się, że wylot będzie zaplanowany na noc, a to otworzy nam możliwość zaplanowania mniej napiętego spędzenia czasu w magicznym Katmandu, 'stolicy himalajów’. Przejazd na lotnisko i wylot do Polski. Żegnamy się z Himalajami.

    opcjonalnie: Wydłużając wyjazd o dwa dni możemy zmierzyć się z rwącą Kali Gandaki. Na rafting wyruszamy z Baglung. Nepal uznawany jest za jedno z pięciu najlepszych miejsc do White Water Sports na świecie. Czeka nas dżungla, małpy, rzeka pieniąca się w krętym kanionie i noclegi na piaszczystych plażach.

    Noclegi

    W Katmandu i Pokharze śpimy w najlepszych hotelach! Poniżej zdjęcia wybieranych przez nas hoteli z Kathamndu i Pokhary.
    Podczas trekkingu do Sanktuarium Annapurny przewidujemy noclegi w hotelach/domach gościnnych i schroniskach górskich – najlepszych z oferowanych na trasie trekkingu do Annapurna Sanctuary (zwanych tam Teahouse/Lodge/Guest Houses).

    Uwagi

    Aklimatyzacja podczas trekkingu do Sanktuarium Annapurny odbywa się bardzo powoli, więc żaden uczestnik nie powinien odczuć problemów wysokościowych.
    Wyżywienie, które nie jest w cenie wyprawy dotyczy lunch’ów i kolacji. Śniadania podczas całej wyprawy są zawarte w kosztach. Ujmowanie wyżywienia w cenie wyprawy trekkingowej do Nepalu nie ma sensu ponieważ w lodżach posiłki wybiera się z karty dań, a to okazuje się korzystniejsze przy bieżącym regulowaniu rachunków i zostawia nam więcej swobody niż opłacone z góry posiłki.

    Cena wyprawy

    1390 $ + przelot od 3000 do 3900zł

    Obejmuje

    ✅ przelot do Katmandu i z powrotem
    ✅ organizację i logistykę wyprawy do Sanktuarium Annapurny
    ✅ wszystkie lokalne przejazdy również podczas wycieczek
    ✅ zakwaterowanie w hotelach w Katmandu i Pokharze
    ✅ śniadania hotelach w Katmandu i Pokharze
    ✅ wszystkie noclegi ze śniadaniami podczas trekkingu wg programu
    ✅ wsparcie lokalnych przewodników na trasie trekkingu
    ✅ wynajęcie tylu tragarzy ilu jest potrzebnych dla komfortu uczestnika
    ✅ uroczystą kolację pożegnalną w Katmandu przed wylotem
    ✅wycieczkę krajoznawczą z przewodnikiem po dolinie Kathmandu bez opłat wstępów do zwiedzanych obiektów
    ✅ wycieczka łodzią po jeziorze Phewa w Pokharze
    ✅ ubezpieczenie KL i NNW odpowiednie na tą wyprawę
    ✅ kartę rejestracyjną TIMS (Trekkers Information Management System)
    ✅ wstęp do ACAP – Annapurna Conservation Area Project (21$)
    ✅ uczestnictwo i wsparcie lidera 4challenge z wieloletnim górskim doświadczeniem

    Nie obejmuje

    ❌ wizy nepalskiej (30$)
    ❌ wyżywienia (obiady i kolacje) za wyjątkiem śniadań (~300$ na cały wyjazd)
    ❌ drobnych napiwków dla tragarzy (~50$)
    ❌ atrakcji dodatkowych nie ujętych w programie
    ❌ własnych wydatków

    Zainteresują Cię także