fbpx
Zobacz więcej

Magiczny trekking na Kinabalu 4095 m – Turnie Tropików Borneo – najwyższa ferrata na Ziemi

Atrakcje

➡️ wejście na najwyższy szczyt Borneo Mount Kinabalu 4095 m / do wyboru: trekking albo via ferrata na szczyt
➡️ najwyżej położona na świecie via ferrata Mount Torq
➡️ wapienne skały Pinnacles
➡️ Park Narodowy Mulu z jednym z największych na świecie systemów podziemnych jaskiń
➡️ Jaskinia Clearwater
➡️ wioska rzadko spotykanego plemienia Penan
➡️ Park Narodowy Bako z endemicznym gatunkiem nosacza
➡️ Morski Park Narodowy Tunku Abdul Rahman
➡️ obserwacja milionów wylatujących nietoperzy z jaskini Deer Cave
➡️ „Conopy Skaywalk”- najdłuższy  na świecie podniebny spacer wiszącym postem wśród korony drzew
➡️ nurkowanie z rekinami młotami oraz wielorybimi

 

O wyprawie

3500Górska wyprawa w tropiki Borneo – prawdziwa petarda!

Wyprawa na Borneo, która już na zawsze pozostanie w Twojej pamięci! To co czyni tą wyprawę podróżą idealną, to niezliczona zmienność przeżyć, zróżnicowanie aktywności i krajobrazów, niejednokrotnie całkiem odmiennych. Jednym słowem wachlarz doznań jest nie do opisania. Zobaczysz wszystko to, co ma do zaoferowania ta niezwykła, tropikalna i jeszcze dzika wyspa. Jej unikatową florę i faunę z licznymi endemicznymi gatunkami. Będziesz przedzierał się niedostępnymi, dzikimi i trudnymi do spenetrowania lasami tropikalnymi dżungli Borneo, a wspinając się na Mount Kinabalu 4095 m po skałach i turniach będzie okazja do wzniesienia się ponad ich zasięg, będziesz nurkował z rekinami i odpoczywał na niebiańskich plażach. Widoki, kolory jakie zobaczysz i cała przygoda jaka tutaj czeka na Ciebie są nie do wyobrażenia, to trzeba przeżyć, to trzeba zobaczyć! 🙂

Przyjemny trekking albo wspinaczka na Kinabalu 4095 m najwyższą via ferratą na Ziemi

Kinabalu jest nie tylko najwyższą górą Borneo, ale również najwyższym wzniesieniem między Himalajami, a Nową Gwineą i najwyższym szczytem kraju – Malezji. Największa grupa etniczna w Sabah lud Kadazan Dunsun wierzy, że góra jest świętym miejscem spoczynku duchów ich przodków. Nazwa góry wywodzi się z słowa Kadazan „Aki Nabalu” co oznacza „czczone miejsce umarłych”. Góra, zdobywana drogą normalną, nie sprawia trudności technicznych i uznawana jest za jedną z najłatwiejszych i najbezpieczniejszych spośród odległych do zdobycia szczytów na świecie. Jednak Kinabalu może zaoferować jeszcze większe emocje i bardziej spektakularne krajobrazy z nami w roli głównej 😉 . Na szczyt prowadzi bowiem również najwyższa na świecie via ferrata i zarazem pierwsza w Azji! Oficjalnie uznawana za najwyżej prowadzącą ferratę na Ziemi przez księgę rekordów Guinessa, Kinabalu Ferrata zapewni każdemu odpowiednią dawkę emocji, które na zawsze pozostawią wyprawę na Borneo w czołówce przygód życia.

Borneo – niedostępne i tajemnicze

Borneo od zawsze kojarzyło się nam z tropikalnym lasem i niedostępnym terenem. Jest trzecią na świecie największą wyspą, zaraz po Grenlandii i Nowej Gwinei. Administracyjnie podzielone jest między trzema państwami – Malezja, Indonezja oraz Brunei. To ostatnie państwo jest samo w sobie potężną atrakcją. Dzięki ogromnym zasobom ropy naftowej jakie posiada uznawane jest za najbogatszy kraj na świecie, a sam meczet sułtana wart jest ponad 10 mld złotych. Większą cześć wyspy pokrywają liczne parki narodowe, które są domem dla niezliczonej liczby zwierząt. Choć Borneo słynie na całym świcie z przepięknych resortów oraz idealnych miejsc do nurkowania, to właśnie flora i fauna przede wszystkim przyciąga turystów. Wyspa jest jednym z dwóch miejsc na ziemi, gdzie spotkać można zagrożone wyginięciem orangutany w ich naturalnym środowisku. Górska wyprawa na Borneo, wyspę słynącą z jednocześnie z nadmorskich kurortów i niedostępnych lasów deszczowych, to prawdziwy rarytas dla miłośników wszelkich, nie tylko górskich, przygód.

Park Narodowy Kinabalu

Mount Kinabalu 4095 m wraz z innymi wyżynnymi obszarami Crocker Range jest znana na całym świecie z ogromnej ilości i różnorodności botanicznej. Znajdziemy tutaj roślinność pochodzenia himalajskiego, australijskiego i indomalajskiego. Szacuje się, że spotkać tutaj można od 5 do 6 tysięcy różnych gatunków roślin. Stanowi to w sumie więcej gatunków niż w całej Europie i Ameryce Północnej (bez tropikalnych obszarów Meksyku). Krótko mówiąc jest to zdecydowanie jedno z najważniejszych miejsc biologicznych na świecie.

Wyjątkowe Parki Narodowo Mulu i Bako – jedne z największych jaskiń na świecie

Na Borneo znajduje się, aż kilkadziesiąt Parków Narodowych, z wyjątkową i unikatową fauną i florą. Zdecydowanie najwięcej jest ich w malezyjskiej części wyspy, w my będziemy mieli okazję zobaczyć te najważniejsze. Park Narodowy Mulu położony tuż przy granicy z Brunei obejmuje swoim obszarem jedną z najstarszych dżungli na świecie. Park w 2000 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zobaczymy tutaj jeden z największych kompleksów jaskiń na świecie, ogromne wysokie na kilkadziesiąt metrów drzewa, skalne formacje Pinnacles, miliony nietoperzy, barwne motyle i przedziwne insekty.

Kolejnym parkiem, który z pewnością odwiedzimy jest niewielki Park Narodowy Bako, leżący na północ od miasta Kuching na półwyspie Muara Tebas. Park Narodowy Bako jest najstarszym chronionym obszarem na wyspie, a jego powierzchnia jest niesamowicie gęsto zalesiona. Aby się do niego dostać trzeba kawałek drogi przepłynąć przez Morze Południowochińskie. To właśnie tutaj swoje siedliska mają nosacze, które możemy zobaczyć tylko na Borneo.

Podsumowując trekking na Borneo to prawdziwe górskie wyzwanie i zew przygody! Od spotkań z małpami i endemicznymi gatunkami, jadowitymi wężami po malownicze wodospady i ukryte plaże, a wszystko to po pokonaniu przepaścistej via ferraty prowadzącej na czterotysięczną zarazem najwyższą na wyspie górę.

Wymagania

➡️ paszport ważny min 6 m-cy
➡️ zalecane szczepienia: dur brzuszny, WZW typu A i B, tężec i błonica
➡️ żółta książeczka WHO
➡️ dobra kondycja fizyczna

 

Terminy (9) i ceny

  Jesteś zainteresowany?

  Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy się resztą spraw!

  Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

  lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
  Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
  Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

  Dzień 1: Wylot z Polski

  Spotkanie na lotnisku z liderem grupy na 2 godziny przed planowanym wylotem i lot na wyprawę.

  Dzień 2: Lądowanie w Singapurze

  W zależności od godziny przylotu, w godzinach popołudniowo-wieczornych wybierzemy się zobaczyć najnowocześniejsze na świecie miasto – Singapur. Wjedziemy na sam dach słynnego hotelu w kształcie łodzi Marina Bay Sands, aby poznać nową definicję nowoczesności. Kolejną atrakcją, którą musimy koniecznie zobaczyć to przepiękny pokaz świateł w ogrodach Gardens by the Bay, które są oazą bujnej zieleni. Warto dodać, że obiekt zdobywa liczne nagrody, w kategoriach miejsc turystycznych, które warto zobaczyć oraz dzieł architektonicznych.

  Dzień 3: Kota Kinabalu

  Rano czeka nas krótki, bezpośredni lot do Kota Kinabalu. Po południu zwiedzimy miasteczko. Spacerując wzdłuż wybrzeża odwiedzimy targ, na którym znajdziemy ryby, owoce i warzywa. Będzie to świetna okazja, aby spróbować świeżych owoców – papai, mangostynki, rambutany oraz mata kucing zwanych też smoczymi oczami (małe, okrągłe o słodkie owocki w miękkiej skorupce). Idąc dalej wstąpimy do Central Marketu, w którym będzie można obkupić się w lokalne, w większości ręcznie robione pamiątki. Wieczorową porą powrót do hotelu.

  Dzień 4: Kinabalu National Park

  Po zjedzeniu śniadania wyruszymy w dwu godzinną podróż do Parku Kinabalu. Po drodze mijamy wioski oraz panoramiczny widok na dolinę Crocker Range. Jadąc dalej zatrzymamy się na krótką przerwę w Nabalu, w miejscu gdzie tubylcy zbierają się by sprzedawać lokalne produkty, warzywa, owoce oraz pamiątki wykonane własnoręcznie. Na miejsce dojedziemy wczesnym popołudniem. Będziemy mieli tutaj czas wolny i możliwość skorzystania z dodatkowych atrakcji. Wieczorem kolacja.

  Dzień 5: Kinabalu Park – Panalaban Base Camp 3272 m/ Pendant hut 3289 m

  Rano w centrali parku zarejestrujemy naszą wspinaczkę, a następnie z przewodnikiem górskim udamy się do punktu początkowego naszej wędrówki – bramy Timpohon 1866 m . Trekking rozpoczniemy ok 9 rano potrwa jakieś 4-5h. Przejdziemy przez różne strefy roślinności, zaczynając od lasów dębów i kasztanów, kończąc na roślinności alpejskiej.

  Trasa normalna:

  Po południu dochodzimy do Panalaban Base Camp 3272 m. Będzie tutaj czas na odpoczynek i regenerację organizmu na kolejny dzień trekkingu. Wieczorem kolacja i nocleg w base camp.

  Trasa Via Ferratą Mountain Torq:

  Po południu dochodzimy do Pendant hut 3289 m. Chwila odpoczynku i spotkamy się z trenerem i przewodnikiem, który przygotuje nas do wejścia via ferratą kolejnego dnia. Trasa tą ferratą została wpisana to księgi rekordów Guinessa jako najwyżej położona na świecie górska „żelazna droga”. Wieczorem kolacja i nocleg w schronisku.

  Dzień 6: Mount Kinabalu 4095m – Atak szczytowy

  Wstajemy około godziny 2 w nocy, by zjeść szybki posiłek i wyruszyć na szczyt Mount Kinabalu 4095 m. Trasa prowadzić nas będzie po stromych odcinkach z drewnianymi schodami, a przy samej końcówce niezbędne będzie trzymanie się przymocowanej do skał liny. Na szczycie powinniśmy się znaleźć o wschodzie słońca, podziwiając zapierające dech w piersiach widoki.

  Droga normalna:

  Po zdobyciu szczytu schodzimy do Panalaban na śniadanie, a następnie do bramy Timpohon, z której rozpoczynaliśmy trekking. Na zakończenie w siedzibie głównej Parku Kinabalu odbierzemy pamiątkowe certyfikaty za zdobycie szczytu. W parku jemy nasz ostatni lunch, a następnie wyruszamy w drogę powrotną do Kota Kinabalu. Wieczorem świętujemy zdobycie szczytu.

  Droga Via Ferratą Mountain Torq:

  Po zdobyciu szczytu schodzimy do Sayat Sayat Hut 3668 m, gdzie ponownie spotkamy się z naszym trenerem i przewodnikiem od Via Ferraty i rozpoczniemy przygodę. Przygotuj się na niesamowitą przygodę z zapierającymi dech w piersiach widokami oraz odrobiną adrenaliny. Nie zabraknie przejść po metalowych mostach, stopniach oraz linach, a wszystko oczywiście w pełnym zabezpieczeniu.  Po tym ekscytującym poranku wrócimy do Pendant Hut na śniadanie, a następnie rozpoczniemy zejście do bram parku. Jemy nasz ostatni posiłek- lunch w parku i udajemy się w drogę powrotną do Kota Kinabalu. Wieczorem świętujemy zdobycie szczytu.

  Dzień 7: Kota Kinabalu

  Dodatkowy dzień w Kota Kinabalu, w tym dniu każdy będzie mógł zdecydować co ma ochotę robić. Można się wybrać do malowniczego Morskiego Parku Tunku Abdul Rahman  położonego na 5 niewielkich wyspach, ponurkować, albo po prostu wypoczywać na plaży. Warto pamiętać, że wody przy wyspie są jednymi z najlepszych wód na świecie do nurkowania. Spotkać tutaj można m.in rekiny młoty oraz rekiny wielorybie!  Wszystko zależy od nas. Wieczorem warto się wybrać wspólnie na zachód słońca na  plaże wokół Kudat, najbardziej wysuniętego na północ punktu Borneo.

  Dzień 8: Miri | Park Narodowy Lambir Hills i Tusan Cliff Sarawak

  W godzinach porannych czeka nas krótki przelot do Miri – miasta leżącego blisko państwa Brunei. Brunei jest malutkim muzułmańskim państwem położonym u północnych wybrzeży wyspy Borneo. Po pozostawieniu rzeczy w hotelu wybierzemy się w niezwykłe miejsce, położony 32 km od Miri – Park Narodowy Lambir Hills. Słynie on z pięknych wodospadów oraz bogatej flory i fauny. Jest to jeden z najbardziej zróżnicowanych ekosystemów na świecie. Znajduje się tu wiele szlaków turystycznych, a na trekking warto zabrać strój kąpielowy – w niektórych mijanych oczkach wodnych można się wykompać! Inną z okolicznych atrakcji (40 km od Miri) jest, a zasadzie był – Tusan Cliff Sarawak. Klif niestety uległ zawaleniu, lecz sama plaża pozostaje równie piekna i warto tutaj odpocząć podziwiając zachód słońca.

  Dzień 9: Przelot do Mulu National Park

  Park Mulu jest niezwykłym i wyjątkowym miejsce do którego dostać się można tylko samolotem, bądź przypłynąć rzeką. My zdecydowaliśmy się na przelot. Podczas lotu zaobserwować będzie można hektary dżungli i wijące się między drzewami nitki rzek. Na terenie parku na około 200 km powierzchni znajduje się jeden z największych na świecie zespołów jaskiń. Ponad to park kryje największą na świecie pod względem powierzchni podziemną komnatę – Salę Sarawak. Sala ma 600 m długości, 435 m szerokości i w najwyższym punkcie 115 m wysokości! Cały park z systemem jaskiń wpisany został na listę  rezerwatów biosfery światowego dziedzictwa UNESCO.

  Zarówno flora jak i fauna tego parku jest niezwykle bogata. Znajdziemy tutaj pond 2 tysiące gatunków rośli, ponad to żyje ok 80 gatunków ssaków, 130 gatunków płazów, 270 gatunków ptaków i 50 gatunków ryb i ponad 20 tys gatunków owadów. W godzinach popołudniowych będziemy mieli czas wolny i sami możemy zdecydować co chcielibyśmy zobaczyć, a do wyboru mamy całkiem sporo. 🙂

  Atrakcje Parku Mulu:

  Wycieczka pod Wodospad Paku. Będzie to krótka ok 2-3 godzinna wyprawa. W trakcie wędrówki przez las będzie się można przyjrzeć jego dolnym warstwom. Warte uwagi będą wystające ponad ziemię korzenie olbrzymich pond 80 m drzew Tapang oraz korzenie owocowego drzewa durianowego. Ścieżka momentami będzie wybrukowana, jednak w większości trasy będzie ją po prostu wyznaczała przerwa w roślinności. Przejdziemy również pod najdłuższym wiszącym mostem na świecie. Po 3,5 km trekkingu dochodzimy do wodospadu. Jeżeli będziemy mieli ochotę możemy przedłużyć nasz trekkingu i udać się jeszcze do doliny.

  Inną alternatywą spędzenia wolnego czasu może być spacer ścieżką botaniczną The Botanical Heritage Trial. Ścieżka nie jest długa i liczy ok 1,5 km. Na jej trasie co pewien czas rozstawione są tablice, z opisami lasu równikowego oraz jego flory i fauny.

  Kolejna opcja to „Conopy Skywalk”, czyli spacer wiszącymi mostami nad lasem. Podobno ten w Parku Mulu liczący 480m i wiszący na wysokości 25- 35 m jest najdłuższym tego typu mostem na świecie. Spacer po moście składającym się z kilku odcinków daje możliwość przyjrzenia się wszystkim piętrom roślinności tropikalnej dżungli. Ponad to z poziomu mostu obserwować będzie można niezwykłe życie jak toczy się w koronach drzew. Podczas tej wycieczki trzeba pamiętać o zachowaniu bezwzględnej ciszy.

  Ostatnia opcja na dzisiejszy dzień to jaskinie Lang&Deer Caves. Jest to 4 godzinna wycieczka razem z przewodnikiem do dwóch jaskiń położonych na południowym zboczu masywu Mulu. Aby dojść do jaskiń czeka nas ok 2 km wędrówki. Trasa prowadzić będzie drewnianym pomostem z balustradami. Następnie po dojściu do rzeki skręcamy w prawo i dalej wzdłuż rzeki idziemy już zwykła wąską ścieżką. Dochodzimy do punktu widokowego, z którego pod koniec dnia obserwować będziemy wylatujące nietoperze z Jaskini Deer. Najpierw jednak idziemy do jaskini Lang. Jest to najmniejsza z 4 jaskiń jakie będziemy mieć okazję tutaj zobaczyć. Ścieżka ma tylko 240 m długości, ale za to jaskinia jest niezwykle pogada w różne formy skalne – stalagmity oraz stalaktyty. Następnie udamy się do zespołu jaskiń Deer Cave, gdzie zobaczymy największą w całym Parku Mulu oraz jedną z największych na świecie pieczarę, której wysokość przekracza 100 m. Pieczarą przejdziemy drewnianą kładką niczym przechodzilibyśmy dolinę. Całość zajmie nam ok 20 minut. Po wyjściu z jaskini wracamy na kładkę obserwacyjną, aby oglądać miliony wylatujących z jaskini Deer nietoperzy.

  Dzień 10: Jaskinia Clearwater

  Po pobudce w dżungli i zjedzeniu śniadania wyruszymy w 1,5 godziny rejs po rzece Melinay odwiedzając po drodze osiedle plemiona Penan. Będzie to jedna z nielicznych okazji, aby zobaczyć wioskę Penan. Plemię aktualnie mieszka bardzo głęboko w dżungli i stara się unikać kontaktów ze światem zewnętrznym.  Następnie udamy się do jaskini – Cave of the Clearwater. Na wejściu do jaskini Clearwater  zobaczymy niezwykłe formy skalne przypominające nieco spuszczone dzioby ptaków. Nazwa jaskini wzięła się od niezwykle czystej wody, która płynie tutaj podziemną rzeką, wydrążając korytarze o długości 180 km. Powoli schodzimy na dół, aby zobaczyć rzekę i fragment wydrążonego korytarza. Następnie wracamy tą samą drogą po drodze wchodząc jeszcze do ogromnego naturalnego szybu, do którego wpada światło dzienne. Po zobaczeniu jaskiń płyniemy dalej w górę rzeki do Kuala Litut, skąd rozpoczniemy 3 godzinny trekking przez las równikowy do bazy Camp 5.

  Dzień 11: Pinnacles

  Wyruszamy o godzinie 7 rano po śniadaniu, ścieżką łączącą się bezpośrednio z Pinnacles. Do przejścia mamy tylko 2,4 kilometra, ale na tym krótkim odcinku pokonamy 1200 m przewyższenia. Początkowo ścieżka prowadzić będzie przez średniej wysokości las wraz z polami, na których będą wielkie głazy. Nie rzadko wygrzewać się na nich będą żmije. Po ominięciu głazów rozpocznie się wspinaczka z linami wspomagającymi oraz łańcuchami. Choć trasa nie jest długa i jej przejście zajmie nam ok 4-5h to uda nam się tutaj nieco zmęczyć. 🙂 Przechodzimy nad skałami Pinnacles podziwiając zapierające dech w piersiach widoki. Nocleg przy skałach.

  Dzień 12: Mulu National Park

  Pobudka wcześnie rano ok godz 7, aby zobaczyć jeszcze raz majestatyczne skały Pinnacles. Po zjedzeniu śniadania udajemy się w 4 godzinną drogę powrotną do wioski Kuala Litut. Następnie jeszcze krótki rejs rzeką i wrócimy do głównej siedziby parku. Ostatni nocleg w Mulu National Park.

  Dzień 13: Przelot do Kuching

  Poranny przelot na Borneo do miasteczka Kuching, które jest jednocześnie stolicą stanu Sarawak i największym miastem w rejonie. Po południu zwiedzanie miasta i poznawanie smaków lokalnej kuchni. Spróbujemy  zupy Sarawak Laksa – kremowa, z kiełkami fasoli mung oraz ogromnymi krewetkami. Warto się również wybrać do Centrum Rehabilitacji Orangutanów Semenggoh.  Jest to miejsce, do którego trafiają uratowane z niewoli, chore bądź osierocone orangutany. Zwierzaki są tutaj rehabilitowane, a następnie wracają na wolność. Orangutany, które tutaj zobaczymy nie są więzione,  ogrodzone, ani nie mają klatek. Żyją w swoim naturalnym środowisku – lesie! Zostały jedynie przyzwyczajone do obecności człowieka. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy dzikie orangutany w trakcie ich karmienia. Wieczorem powrót do hotelu.

  Dzień 14: Bako National Park

  W dniu dzisiejszym odwiedziemy najstarszy Park Narodowy w Malezji oraz  jeden z piękniejszych na świecie. Park położony jest na półwyspie Muara Tebas na północ od Kuching i słynie głównie z makaków, waranów, dzikich świń oraz i przede wszystkim z nosaczy – gatunek endemiczny. Park jest tak gęsto porośnięty lasem tropikalnym, że dostać się do niego można tylko od strony morza. W parku wytyczonych został 16 tras, którymi można wędrować i podziwiać malowniczą przyrodę. Wyobraźcie sobie spacer naturalnymi schodami ułożonymi z korzeni drzew, soczystą zieleń, lasy namorzynowe i skalne wybrzeże Morza Południowochińskiego. Przy odrobinie szczęścia może uda nam się zobaczyć tutaj również rzadkie mały trąba, które również żyją tylko na Borneo.

  Dzień 15: Wylot do Polski

  Nasz ostatni dzień na Borneo. W zależności od godziny naszego lotu przejazd na lotnisko i wylot do kraju.

  Dzień 16: Lądowanie w kraju

  Lądowanie w Polsce, bądź innym docelowym mieście.

  opcjonalnie dodatkowy dzień w Brunei:

  Będąc w malezyjskiej części Borneo warto wpleść podczas wyprawy wizytę w malutkim państwie jakim jest Brunei. Sułtanat dzięki ogromnym złożom ropy oraz gazu ziemnego  uważany jest za jeden z najbogatszych krajów na świecie.  W tym dodatkowym dniu warto odwiedzić stolicę Brunei Bandar Seri Begawan, a w niej słynną i największą na świecie wodną wioskę Kampong Ayer, które ma ponad tysiącletnią historię! Mało tego wioska jest w pełni samowystarczalna, są tutaj sklepy, szkoły, meczet, policja czy straż pożarna.  Kolejnym miejscem wartym uwagi i zobaczenia jest największy  we wschodniej Azji meczet sułtana Omara Alego Saifuddiena. Choć meczet jest stosunkowo nowym obiektem wybudowanym w XX wieku, to ogromne wrażenie robi jego marmurowa konstrukcja oraz kopuły pokryte czystym złotem. Podobno wybudowanie meczetu kosztowało 10 mln dolarów. Warto również wstąpić do Royal Regalia Museum, niesamowitego miejsca z prezentami sułtana. Znajdziemy tutaj dzieła z różnych epok i z całego świata.

  Noclegi

  Noclegi w hotelach oraz podczas trekkingów w schroniskach. Unikamy zakwaterowania w miejscach o niskim standardzie!

  Uwagi

  Podczas zdobywania Mount Kinabalu 4095 m wchodzić będziemy drogą podstawową. Na grupę 5 osób będzie przypadał jeden lokalny przewodnik. Trasa nie sprawia większych trudności technicznych, a zdobycie szczytu jest w zasadzie formalnością i w niczym to nie ujmuje jego piękna 😉 .

  Dla osób gotowych przeżyć prawdziwą przygodę za dopłatą 160$ (przy 1 osobie) lub 100$ (przy 2 osobach) możliwe jest zdobywanie Mount Kinabalu z przejściem ekscytującą via ferratą Mountain Torq. Nieprawdopodobne widoki i magia ekspozycji w tak nieoczywistym i bezprecedensowym miejscu na zawsze pozostanie w pamięci każdego z Was. Ferrata została wpisana do księgi rekordów Guinessa jako najwyżej położona „żelazna droga” górska na świecie. Różnica w cenie wynika z konieczności wynajęcia lokalnego przewodnika na każde 2 osoby, a nie jak to jest w przypadku drogi normalnej, gdzie jest jeden przewodnik na 5 osób. My ze swojej strony zdecydowanie rekomendujemy tą, niecodzienną via ferratę, z uwagi na magię Borneo, egzotykę całej wyprawy i odległość od naszego kraju. Gwarantujemy przeżycie niezapomnianych wrażeń. Nie mamy wątpliwości, że każda osoba, która dotychczas nie miała objawów lęku wysokości, poradzi sobie z drogą Torq.

  Cena wyprawy

  2130 $ + przelot 3500 - 5000zł

  Obejmuje

  ✅ odpowiednie ubezpieczenie  NNW i KL uwzględniające wejście na Mount Kinabalu
  ✅ wyżywienie podczas trekkingu na Mount Kinabalu
  ✅ lokalne przejazdy i transfery według programu
  ✅ wszystkie noclegi według programu (miasta- hotele, akcja górska oraz parki- schroniska, pensjonaty, campy)
  ✅ opłaty za wstęp i przebywanie na terenie Parków Narodowych: Bako, Mulu oraz Kinabalu
  ✅ organizację trekkingu oraz wspinaczki na Pinnacles
  ✅ przewodnika/ów na czas akcji górskiej na Mount Kanabalu
  ✅ przewodnika po Parkach ( tak gdzie jest wymagany) według programu
  ✅ uczestnictwo i wsparcie lidera 4challenge z wieloletnim górskim doświadczeniem w prowadzeniu wypraw

  Nie obejmuje

  ❌ przelotu z Polski i z powrotem
  ❌ lokalnych lotów (ok 350$)
  ❌ ewentualnych przejazdów taksówkami
  ❌ wyżywienia poza akcją górską na Mount Kinabalu
  ❌ własnych wydatków
  ❌ wynajęcia porterów
  ❌ ewentualnego nadbagażu
  ❌ napiwków
  ❌ atrakcji dodatkowych nie ujętych w programie
  ❌ biletów wstępu do zwiedzanych miejsc oraz wycieczek fakultatywnych

  Zainteresują Cię także