fbpx
Zobacz więcej

Wyprawa na Mera Peak 6476 m – Himalaje – Mount Everest region

Atrakcje

➡️ zdobywanie Mera Peak 6476 m
➡️ zobaczysz pięć z sześciu najwyższych gór Ziemi: Cho Oyu 8201 m, Lhotse 8516 m, Everest 8848 m, Makalu 8463 m, Kangchenjunga 8586 m oraz inne sześcio i siedmiotysięczniki
➡️ przejdziesz przez przełęcze Zatrwa La 4610 m oraz Mera La
➡️ safari na słoniach w dżungli Parku Narodowego Chitwan
➡️ rafting w Nepalu
➡️ miejsca: Namche Bazar – stolica Szerpów, Katmandu

 

O wyprawie

Mera Peak 6476 m, góra położona w sercu rejonu Khumbu na południe od Mount Everestu, pomiędzy dolinami Hinku i Hngu. Jeden z najsłynniejszych i najbardziej atrakcyjnych szczytów trekkingowych w Himalajach. Swoją sławę zawdzięcza wyjątkowej dostępności przy jednocześnie solidnej wysokości. Góra bowiem uchodzi za niezwykle łatwą technicznie jak na warunki panujące w Himalajach.

Wyprawa na Mera Peak 6476 m – trekking na wysokość 6500 metrów!  

Przez większość trasy będziesz mijał malowniczewioski Sherpów, gdzie pomimo, iż życie w społeczności nie jest na takim poziomie jak na zachodzie, to na pewno nadrabia gościnnością i przyjazną atmosferą. Po drodze nie raz wstąpisz do herbaciarni z tradycyjną nepalską kuchnią, która uraczy Twoje kubki smakowe.

Sama trasa jest bardzo przyjemna i praktycznie od początku w Lukli do ostatniej osady Khare Camp nie jest wymagająca technicznie, no może z  paroma nieco bardziej wymagającymi momentami 🙂 . Dużym atutem trasy jest fakt, że bardzo szybko zmienia się otaczający nas krajobraz, który możemy podzielić na trzy różne etapy.

Pierwsza część trekkingu położona jest w większości niżej i tu dominować będą lasy iglasto-liściaste, a szlak jest obfity w zieleń, wilgoć i liczne drzewa (w tym rododendrony) porośnięte mchami. Główną trudnością na tym odcinku będzie przejście przez przełęcz Zatrwa La 4600 m, której okolica ze względu na wysokość stanowi kontrast dla najbliższego otoczenia (praktycznie same skały), jednak po zejściu kilkuset metrów znów wchodzi się do lasów.

Za przełęczą, od okolic Khote, które jest największym po tej stronie góry miasteczkiem, przez długi odcinek podążać będziesz wzdłuż rzeki Inkhu Khola. Tutaj krajobraz trasy nieco się wypłaszcza, a wyższą zieleń zastępują trawy i ewentualnie niewielkie krzewy. Tu też trasa zaczyna częściowo okrążać masyw Mery, aby dostać się do jej północnych stoków, jednak samego szczytu nie widać. Klimat stawać się będzie coraz bardziej surowy, a z obu stron pojawiają się całkowicie ośnieżone sześciotysięczniki. Przypomina to widokowo wyższe części trekkingu w okolicy Everestu, z tą różnicą, że trasa jest dużo mniej uczęszczana. Położone na 5000 m małe miasteczko Khare Camp jest najwyżej w rejonie położoną osadą i ostatnim miejscem, gdzie można spędzić czas we względnym komforcie czy zaopatrzyć się w różne przekąski.

Ostatnim etapem “widokowym” trasy powyżej miasteczka Khare Camp będzie strefa śniegu i lodu. Jeśli lodowiec jest dobrze przykryty śniegiem to w zasadzie wystarczą same raki i kijki. Od strony technicznej podejście nie stanowi problemu i od okolic Mera La praktycznie cały czas jest to wchodzenie po jedynie lekko nachylonym stoku. Dopiero w kopule szczytowej trzeba pokonać około 30 metrowy stromy uskok lodowy. W tym miejscu jednak będziemy korzystać z liny poręczowej.

Sam trekking i, jeśli w ogóle można się pokusić o to słowo – wspinaczka, nie należą do najcięższych technicznie i mogą w nim wziąć osoby, które mają już doświadczenie trekkingowe na wyższych wysokościach np. Kilimandżaro. Jest to bardzo dobra góra dla osób, które chcą sięgnąć z czasem wyżej – ponad 7000 m. Pomimo tego nie można jednak powiedzieć jednoznacznie, że szczyt jest łatwy. Oprócz wysokości, która eliminuje z ataku szczytowego część śmiałków pragnących zdobyć Mera Peak, już samo dotarcie do stóp góry wymaga wytrwałości. Długa trasa nagradza nas jednak wspaniałymi widokami otoczenia doliny Hinku.

Ze szczytu roztacza się jedna z najpiękniejszych panoram górskich świata. W polu widzenia powinny znaleźć się:Cho Oyu 8201 m, Lhotse 8516 m, Everest 8848 m i Makalu 8463 m, zaś w oddali Kangchenjunga 8586 m, która leży daleko na wschodzie w pobliżu granicy z Indiami. Oprócz ośmiotysięczników zobaczysz również kilka innych niezwykle pięknych sześcio i siedmiotysięczników m.in. Baruntse i Ama Dablam.

Mera Peak z wysokością zbliżającą się do 6500 m nie wymaga nie wiadomo jak długiego czasu aklimatyzacji i zakładania stałych obozów. Trekking według programu w zupełności wystarczy, aby nasz organizm zdołał się zaaklimatyzować 🙂 .

Zobacz nasze pozostałe wyprawy w Himalaje:

21 DNI NEPAL – TREKKING EVEREST BASE CAMP – HIGH TRAIL
16 DNI NEPAL – SANKTUARIUM ANNAPURNY – ANNAPURNA BASE CAMP 4130 m – POON HILL
22 DNI NEPAL – TREKKING EVEREST BASE CAMP – TRZY PRZEŁĘCZE
18 DNI NEPAL – TREKKING WOKÓŁ MANASLU – MANASLU BASE CAMP 4800 m – LARKYA LA PASS 5106 m
20 DNI EVEREST BASE CAMP – ISLAND PEAK 6189 m
14 DNI INDIE – LADAKH – WSPINACZKA KANG YATSE II 6240 m
32 DNI NEPAL – WSPINACZKA AMA DABLAM 6812 m – ISLAND PEAK 6189 m – LOBUCHE EAST 6119 m
18 DNI NEPAL – TREKING WOKÓŁ ANNAPURNY – THORUNG LA PASS 5416 m
21 DNI NEPAL – TREKKING KANCZENDZONGA BASE CAMP 5143 m

Wymagania

Zalecane szczepienia:
tężec, żółtaczka A i B, BTP – błonnica, tężec, polio
✅ paszport ważny jeszcze co najmniej 6-mcy licząc od ostatniego dnia wyprawy

Terminy (8) i ceny

    Jesteś zainteresowany?

    Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy się resztą spraw!

    Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

    lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
    Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
    Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

    Dla osób dolatujących indywidualnie:
    Rozpoczęcie wyprawy: KATMANDU
    Zakończenie wyprawy: KATMANDU

    Dzień 1. Wylot z Polski

    Spotkanie na lotnisku 2 godziny przed odlotem. Rozpoczynamy wyprawę. Przelot do Kathmandu – stolicy Nepalu.

    Dzień 2. Kathmandu

    Przylot do Katmandu. Po południu zwiedzanie miasta. Wąskie alejki i targi uliczne pozwolą poczuć wyjątkową atmosferę stolicy Nepalu. Wszystko z myślą o górach, wyprawach, trekkerach i alpinistach. Wieczorem spotkanie z Sherpą i sprawdzenie naszego ekwipunku.

    Dzień 3. Lukla 2840m

    Dzień pełen wrażeń rozpoczniemy od przelotu do Lukli i lądowania na jednym z najciekawszych pasów lotniczych na świecie.  Tutaj przy wysokości 2840m rozpoczynamy naszą aklimatyzację. Popołudnie przeznaczymy na eksplorację Lukli i napawanie się widokami.

    Dzień 4. Chutanga 3050 m

    Nasz pierwszy dzień trekkingu prowadzić będzie przez gęsty las wzdłuż grzbietu Kalo Himal do niewielkiej wioski Chutanga leżącej na wysokości 3050 m. Całość trekkingu w tym dniu zajmie nam nie więcej jak 4h.

    Dzień 5. Chutanga – Tuli Kharka (Chatra-La) 3900 m

    W tym dniu czeka nas około 6 godzin trekkingu. Aby dotrzeć do Tuli Kharka przekroczymy grań Kalo Himal, przez przełęcz Zatrawa La 4610 m, która oddziela Khumbu od doliny Hinku. Pierwsza część trekkingu to strome podejście do wyżej wspomnianej przełęczy, by następnie zejść łagodną ścieżką do Khartitang  3900 m na nocleg.

    Dzień 6. Tuli Kharka – Kothe 4095 m

    W tym dniu mamy przed sobą około pięciu godzin trekkingu z Tuli Kharka do Kothe.

    Dzień 7. Kothe – Tangnang 4350 m

    W tym dniu będziemy szli wzdłuż Hinku Khola, w cieniu potężnego, mierzącego ponad 6000 m grzbietu Mera Himal. Podążając zachodnim brzegiem rzeki Hinku przez cały dzień czterogodzinnego trekkingu będziemy się cieszyć fantastycznym widokiem na południową ścianę Mera Peak, a po drodze mijać będziemy letnie szałasy pasterskie Gondishung.

    Dzień 8. Dzień aklimatyzacyjny Thangank 4350 m

    Dzisiejszy dzień jest dniem odpoczynku i aklimatyzacji. Damy naszemu ciału dodatkowy dzień, aby mogło się dostosować do zmieniających się warunków środowiskowych oraz rosnącej wysokości. Aby wspomóc aklimatyzację, udamy się do jeziora Sabal Tsho i kopca na wysokości 5271 m, ,który znajduje się na boku Kusum Kangguru 6367 m, na noc wrócimy do Thangnak.

    Dzień 9. Tangnang – Khare 5045 m

    Podczas ok 4h wędrówki wzdłuż bocznej moreny lodowca Kharka, będziemy podziwiać niesamowite widoki na Charpate Himal. Wspinając się coraz wyżej stromymi morenami dotrzemy do czoła lodowca Hinku Nup, skąd jeszcze poważniejszym podejściem dojdziemy do Khare, skąd będziemy mogli podziwiać cel naszej wyprawy – Mera Peak.

    Dzień 10. Khare – High camp 5780 m

    Droga do High camp nie jest trudna, ale może być niebezpieczna, ze względu na tworzące się szczeliny na lodowcu. Wędrówka rozpoczyna się spaceru po nierównym, szorstkim i stromym szlaku, następnie przechodzić będziemy przez lodowcowe grzbiety. Po ok 4h dotrzemy do obozu Mera Base Camp, gdzie chwilę odpoczniemy, zjemy i pójdziemy dalej. Z Mera Base Camp do High Camp czeka nas już ok 2h drogi. Na tej trasie przejdziemy przez przełęcz Mera La. Podczas całego trekkingu będziemy zabezpieczeni i powiązani linami. Po dotarciu do High camp zobaczyć będziemy już mogli m.in Mount Everest, Makalu czy Cho Oyu.

    W zależności od pogody i samopoczucia grupy, w tym dniu możemy zrobić tylko podejście aklimatyzacyjne w kierunku High Camp i wrócić na noc do miejscowości Khare, w tym wypadku pełne wejście do High Camp odbędzie się w następnym 11 dniu wyprawy 🙂

    Dzień 11- 12.  Mera Peak 6476 m – atak szczytowy

    Dzień ataku szczytowego rozpoczynamy bardzo wcześnie rano i będzie dość długi i męczący. Obóz opuścimy około godziny 1 – 3 w nocy, aby znaleźć się na szczycie o wschodzie słońca ok 5-6 🙂 . Początkowo będziemy się wspinać przez średnio trudne pola śnieżne, aż do grzbietu, po którym wspinaczka będzie się już odbywać po przyzwoicie nachylonym grzbiecie Mera Central. Podczas zdobywania szczytu będziemy powiązani liną i asekurowani przez przewodników. Gwarantujemy, że po zdobyciu szczytu, widoki jakie zobaczysz – morze gór, sprawią, że zapomnisz o całym zmęczeniu i trudach wyprawy :). Zobaczysz pięć z sześciu najwyższych gór na Ziemi – Cho Oyu 8201 m, Lhotse 8516 m, Everest 8848 m i Makalu 8463 m, Kangchenjunga 8586 m. Oprócz ośmiotysięczników zobaczysz również kilka innych niezwykle pięknych sześcio i siedmiotysięczników m.in. Mt. Baruntse i Mt. Ama Dablam.Po zdobyciu Mera Peak wracamy na noc do Khare.

    Dzień 13. Khare – Kothe 3600 m

    W trakcie tego dnia będziemy schodzić dalej do Doliny Hinku, aż dojdziemy do Kothe, gdzie spędzimy noc. Zejście odbędzie się tym samym szlakiem, którym wchodziliśmy i zajmie nam ok 5h. Gdy już dotrzemy do Kothe będzie się można napić zimnego piwa :)) i wziąć ciepły prysznic, a resztę dnia spędzić odpoczywając, bądź spacerując po okolicy.

    Dzień 14. Kothe – Thuli Kharka

    Tego dnia będziemy wędrować zachodnim, gęsto porośniętym lasem zboczem grani doliny Hinku. W tym dniu czeka nas kilka zejść i podejść, a cały trekking powinien nam zająć ok 6h.

    Dzień 15. Thuli Kharka – Lukla

    Ostatni dzień naszego trekkingu. Wracamy do doliny Lukla, ale żeby wrócić musimy się znów wdrapać i przejść przez przełęcz Zatrawa La, a następnie zejść. Podczas zejścia często przydatne są raki, a nawet czekan. Ponieważ jest to nasz ostatni dzień w górach jest to idealna okazja na podziękowanie i  pożegnanie się z naszymi przewodnikami i tragarzami. Noc spędzamy w Lukli.

    Dzień 16. Powrót do Katmandu

    Wcześnie rano lecimy z Lukli do Katmandu. Lot trwa ok 40 minut. Z lotniska zostaniemy przewiezieni do hotelu. W tym dniu mamy już czas dla siebie oraz na odpoczynek i świętowanie zdobycia szczytu.

    Dzień 17. Zapasowy dzień w Katmandu

    Dodatkowy dzień w Katmandu. W tym dniu mamy czas na spokojne kluczenie po uliczkach miasta, zakupy, zwiedzanie i wszystko co przyjdzie nam do głowy 🙂 Możemy się wspólnie zorganizować i coś zwiedzić, bądź każdy może ten dzień zagospodarować indywidualnie.

    Dzień 18. Wylot do Polski

    Przejazd na lotnisko w Katmandu i przelot do kraju

    Dzień 19. Przylot do kraju

    Najczęściej w godzinach porannych lądujemy w Polsce.

    Noclegi

    Przewidujemy noclegi w hotelach/domach gościnnych i schroniskach górskich – najlepszych z oferowanych na trasie trekkingu (zwanych tam Teahouse/Lodge/Guest Houses) oraz podczas akcji szczytowej w namiotach dwuosobowych. W Kathmandu bardzo dobry hotel! Poniżej zdjęcia wybieranych przez nas hoteli z Kathamndu i Namche Bazar.
    Uwaga! Unikamy zakwaterowania w miejscach o niskim standardzie.

    Uwagi

    Trudności techniczne na trasie nie należą do najcięższych. W wyprawie mogą wziąć udział wszystkie osoby, które mają już za sobą trekking w górach wysokich np. Kilimandżaro, Ararat, itp., a chciałyby spróbować znacznie przekroczyć barierę 6000 metrów. Aklimatyzacja odbywa się bardzo powoli, więc nikt nie powinien mieć problemów wysokościowych. Wyżywienie, które nie jest w cenie wyprawy dotyczy lunch’ów i kolacji w Katmandu.

    Cena wyprawy

    2950 $ + przelot 4000 - 5500 PLN

    Obejmuje

    ✅ przelot do Katmandu i z powrotem (trasa przelotu jest ustalana tak, by zminimalizować koszty a jednocześnie nie zmęczyć uczestników)
    ✅ organizację i logistykę wyprawy
    ✅ wszystkie lokalne przejazdy
    ✅ przelot do Lukli i z powrotem
    ✅ zakwaterowanie w hotelach w Katmandu wraz ze śniadaniami
    ✅ wszystkie noclegi podczas trekkingu  w schroniskach oraz namiotach wg programu
    ✅ wynajęcie tylu tragarzy ilu jest potrzebnych dla komfortu uczestnika
    ✅ wsparcie lokalnych przewodników podczas trekkingu
    ✅ uroczystą kolację pożegnalną w Katmandu przed wylotem
    ✅ wstęp do Parku Narodowego Sagarmatha – permit
    ✅ kartę rejestracyjną TIMS (Trekkers Information Management System)
    ✅ ubezpieczenie KL i NNW odpowiednie na tą wyprawę
    ✅ opiekę lidera 4challenge z wieloletnim górskim doświadczeniem
    ✅ wyżywienie podczas trekkingu – 3 posiłki dziennie
    ✅ wynajęcie przewodnika wspinaczkowego na czas wspinaczki
    ✅ sprzęt kempingowy w obozie bazowym

    Nie obejmuje

    ❌ wizy nepalskiej 30 dniowej (50$)
    ❌ wyżywienia w Katmandu ( tylko śniadania)
    ❌ napiwków dla tragarzy (~70$ na cały wyjazd)
    ❌ atrakcji dodatkowych nie ujętych w programie
    ❌ wszelkiego rodzaju napojów
    ❌ własnych wydatków
    ❌ biletów wstępu do zwiedzanych miejsc

    Zainteresują Cię także