fbpx
Zobacz więcej

Trekking pod Everest przez Trzy Przełęcze

O wyprawie

W cieniu Mount Everest – najwyższej góry świata, biegnie prawdopodobnie najbardziej spektakularny trekking na Ziemi wiodący przez trzy wysokie przełęcze Renjo La 5345m – Cho La 5420m – Kongma La 5535m przez Bazę pod Mount Everest. Trasa ta zawdzięcza swoją popularność możliwości okrążenia doliny Solo Khumbu, co pozwoli Tobie na ograniczenie powtarzania trasy w drodze powrotnej.

Jeśli jakiś trekking świata można określić mianem kultowego to na pewno będzie nim ten do bazy góry gór – Mount Everestu. Kilkanaście dni wędrówki dolinami rzek o niezwykle Egzotycznych nazwach – Dudh Koshi i Imja Kohla, ośmiotysięczniki – najwyższy szczyt świata: Mount Everest / Czomolungma / Sagarmatha. Region Khumbu przez który prowadzi trasa trekkingu to jedno z najwspanialszych miejsc na ziemi, jedno z tych, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Przez kilkanaście dni trekkingu zobaczysz cztery himalajskie olbrzymy – ośmiotysięczniki: Czomolungma 8850m, Lhotse 8516m, Makalu 8463m i Cho Oyu 8201m. Najpiękniejsze wysokogórskie krajobrazy przed Tobą.

Podczas ‘Everest trekking‘ zobaczysz górę – symbol Nepalu – Ama Dablam wysoką na 6856 metrów, jedną z najpiękniejszych gór świata. Już sama jej nazwa intryguje, gdyż w wolnym tłumaczeniu Ama – znaczy matka, Dablam – to amulet, wizerunek boga, który noszony wokół szyi przez przez Lamów, zapewnia im pomyślność i chroni przed niebezpieczeństwami. Ama Dablam znaczy więc dosłownie naszyjnik albo klejnot matki. Kiedy poruszymy wyobraźnię i przyjmiemy znaczenie najwyższej góry świata – Czomolungma – Bogini Matka Ziemi, to możemy dojść do wniosku, że Ama Dablam swoim pięknem jest klejnotem Everestu… Góra przyciąga wzrok dosłownie z każdej strony. Strzeliste granie, pionowe ściany, a to wszystko skute lodem i śniegiem. Szczyt leży w rejonie Solo Khumbu, który jest najbardziej popularnym wśród turystów zakątkiem Himalajów. Będziesz mógł go ujrzeć drugiego dnia od opuszczenia Katmandu.

Czekają Cię małe górskie wioski z ich przyjaznymi mieszkańcami, niezapomniane krajobrazy, konopne mosty zawieszone wysoko nad dolinami, bujna roślinność, kultowe miejsca i nieprzetarte szlaki.

Mount Everest trekking – Najbardziej spektakularny z trekkingów w Nepalu. Przeżyj wielką przygodę w najwyższych górach świata!

Trekking pod Everest – Trzy Przełęcze – atrakcje:

 •     trekking do Everest Base Camp 5364m kultowej bazy pod górą gór – Czomolungmą, będziesz mógł zobaczyć jak wygląda życie największej górskiej bazy na świecie
 •     zdobędziesz trzy himalajskie przełęcze Renjo La 5345m – Cho La 5420m – Kongma La 5535m
 •     wejście na punkty widokowe Gokyo Ri i Kala Pattar
 •     Zobaczysz serce Himalajów, Mount Everest 8850m, Lhotse 8516m, Makalu 8463m, Cho Oyu 8201m, Ama Dablam, Pumori i Island Peak
 •     safari na słoniach w dżungli Parku Narodowego Chitwan
 •     rafting w Nepalu
 •     miejsca: Namche Bazar – stolica Szerpów, Katmandu

Wymagania

 • Zalecane szczepienia:
  tężec, żółtaczka A i B, BTP – błonnica, tężec, polio
 • paszport ważny co najmniej 6-mcy

 

Terminy (10) i ceny

Jesteś zainteresowany?

Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy sie resztą spraw!

Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

lub zadzwoń Tel.: +48 507 17 62 85
Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

Program

Dla osób dolatujących indywidualnie:
Rozpoczęcie wyprawy: KATMANDU
Zakończenie wyprawy: KATMANDU

Dzień 1. Wylot z Polski

Spotkanie na lotnisku 2 godziny przed odlotem. Rozpoczynamy wyprawę. Przelot do Kathmandu – stolicy Nepalu.

Dzień 2. Kathmandu

Po południu zwiedzanie miasta. Wąskie alejki i targi uliczne pozwolą poczuć wyjątkową atmosferę stolicy Nepalu. Wszystko z myślą o górach, wyprawach, trekkerach i alpinistach. Przekonamy się również, że nocne życie w Kathmandu jest bardzo intensywne.

Dzień 3. Lukla 2840m – Phakding 2610m

Dzień pełen wrażeń rozpoczniemy od przelotu do Lukli i lądowania na jednym z najciekawszych pasów lotniczych na świecie. Taką dawkę adrenaliny najlepiej od razu spożytkować, w związku z czym wyruszymy w trzygodzinny marsz do niewielkiej wioski Phakding leżącej na wysokości 2600m dzień ten na pewno pozostanie nam w pamięci, a przyczynią się do tego pierwsze wiszące mosty, które pokonamy.

Dzień 4. Namche Bazar 3440m

Rozpoczynamy marsz poprzez bujną zieleń poprzetykaną potężnymi szczytami Himalajów. Jednym z nich jest potężny Thamserku 6608m górujący nad stolicą Szerpów – Namche Bazar. W połowie wędrówki przekraczamy bramy Parku Narodowego Sagarmatha. Niedługo potem po raz pierwszy widzimy Mount Everest. Po pięciu godzinach marszu jesteśmy na miejscu. Wioska ta mająca kształt swoistego amfiteatru jest główną bazą wypraw himalajskich i ośrodkiem turystycznym z prawdziwego zdarzenia. To tutaj można kupić ciepłe czapki i rękawice z wełny Jaka, czy tybetańskie amulety. W trakcie wieczornego odpoczynku podziwiamy sylwetki Everestu i Lhotse. Spacerujemy po Namche Bazar. Pokryte kolorowymi dachami domy rozlokowały się na zboczach gór. Nie ma samochodów ani asfaltu, za to skorzystanie z kafejki internetowej nie stanowi problemu.

Dzień 5. Namche Bazar 3440m

Bez pośpiechu i codziennych marszów ;). Dzień przerwy na wtopienie się w klimat Himalajów w stolicy Szerpów. Będzie można odwiedzić okoliczne monastyry.

Dzień 6. Namche Bazar – Thame 3800m

Rano po śniadaniu rozpoczynamy wędrówkę do Thamo, miniemy wiele czortenów i stup na szlaku, który zajmie nam około 3 godzin. Po dotarciu do klasztoru zrobimy przerwę na lunch, potem możemy odwiedzić, jeśli chcesz. Po obiedzie podążamy szlakiem nadal stopniowo aż osiągniemy miejscowość Thame.

Dzień 7. Lumde 4368m

Rano po śniadaniu, wspinamy się w morenowym krajobrazie aż do Lumde. Zajmie nam to około 4 godzin.

Dzień 8. Lumde – Renjo La 5360m – Gokyo 4790m

Ten dzień może nam zająć nawet 8 godzin. Startujemy wcześnie rano by o odpowiedniej porze stanąć na szczycie przełęczy Renjo La skąd roztaczają się oszałamiające widoki. Zobaczym panoramę Gokyo ze wspaniałym jeziorem i szarym połyskiem jęzora lodowca Ngozummpa. Ponad tym wznosić się będą jak ostrza piły wierzchołki Mount Everestu, Lhotse, Cholatse i Tawache. Po zaspokojeniu wizualnych wrażeń zejdziemy do Gokyo. Po drodze ujrzymy Cho Oyu 8201m – ośmiotysięcznik, który będzie nam towarzyszył aż do Gokyo – wsi położonej w pobliżu przepięknego jeziora Dudh Pokhari.

Dzień 9. Gokyo Ri 5483m

Wcześnie rano pójdziemy na jeden z najlepszych punktów widokowych w okolicach Mount Everestu – Gokyo Ri. Podejście powinno zająć około 2,5 godziny. Z Gokyo Ri 5483m będziemy podziwiać panoramę zapierającą dech w piersiach – Mount Everest, Lhotse, Nuptse, Pumori, Island Peak pokryte złotym odcieniem wschodzącego słońca. Po osiągnięciu sporej wysokości schodzimy do Gokyo do naszej lodży na śniadanie. Pozostałą część dnia spędzamy na odpoczynku. Jeśli pogoda poranka pokrzyżowała nam plany uniemożliwiając podziwianie panoramy uznawanej przez wielu trekkersów za jedną z najpiękniejszych na świecie to możemy powtórzyć próbę i wejść na punkt Gokyo Ri na zachód słońca.

Dzień 10. Dragnag 4700m

Wyruszamy do Dragang na wysokość 4700m.

Dzień 11. Cho La 5420m – Dzonghla 4830m

To będzie najdłuższy, najgorszy, a zarazem najlepszy 😉 dzień całej wyprawy. Nad ranem w pokoju naszej lodży będzie ok. 8 stopni, a na zewnątrz ziiiimno. Wyruszymy w ciemność. Do przełęczy jest ok 3.5h marszu, a na miejscu musimy być nie później niż o godzinie 9-9.30. Później słońce roztapia lód wiążący skały i wzrasta ryzyko spadających kamieni. Za to na szczycie przełęczy czeka na nas uczucie “osiągnięcia” czegoś szczególnego! Zejście również nie należy do banałów. Dzisiejsza wędrówka zajmie nam około dziewięciu godzin.

Dzień 12. Gorak Shep 5140m

Dziś znów trudniejszy dzień z jednym stromym podejściem zakończony noclegiem w lodge w Gorak Shep na wysokości 5140m. Będziemy maszerować przez około 8 godzin. To już przedsionek najsłynniejszej himalajskiej bazy.

Dzień 13. Gorak Shep 5140m – Kala Pattar 5545m

Rankiem pójdziemy na punkt widokowy Kala Patthar. Stąd roztacza się chyba najsłynniejszy widok na najwyższą górę świata. Podziwiamy Mount Everest z legendarną bazą i lodowcem Khumbu, Lhotse, Nuptse, Pumori i Ama Dablam. Dla tych widoków warto było wędrować przez tyle dni.

Opcjonalnie:
Powinniśmy wybrać czy odwiedzić bazę pod Everestem czy podążać szlakiem w kierunku trzeciej przełęczy Kongma La 5535m wtedy te dwa dni, które przeznaczamy na Everest Base Camp oraz Kala Pattar przeznaczamy na przejście przełęczy Kongma La trasą przez Lobuche – Kongma La – Chhukung – Dingboche.

Dzień 14. Gorak Shep 5140m – Everest Base Camp 5364m

Dzień spędzimy na wycieczce do bazy. Na własnej skórze będziemy mogli poczuć atmosferę wypraw na górę gór. Drugiego takiego miejsca nie ma. Nocleg w Gorak Shep.

Dzień 15. Dingboche 4410m

Ścieżka, którą będziemy dziś podążać prowadzi do wioski Dingboche, miejsca skąd wyruszają wyprawy pragnące zdobyć sześciotysięczny Island Peak. Przez cały dzień towarzyszyć nam będzie widok monumentalnego Ama Dablam – olbrzymiej piramidy skał i lodu. Zobaczymy również południową ścianę Lhotse, na której w 1989r. zginął Jurek Kukuczka.

Dzień 16. Tengboche 3860m

Pośród buddyjskich czortenów ruszamy w stronę wsi Tengboche. Malowniczo położona w dolinie rzeki Imja Khola. W mijanych po drodze wsiach, jak i w samym Tengboche znajdują się wiekowe klasztory.

Dzień 17. Namche Bazar 3440m

Pośród lasów rododendronowych wrócimy do magicznego Namche Bazar. To już przedostatni dzień naszej wędrówki. Nocleg w lodge.

Dzień 18. Lukla 2840m

Dzisiejszą trasę znamy już z pierwszego dnia naszego trekkingu. Wieczorem będziemy świętować udaną wędrówkę wraz z Szerpami.

Dzień 19. Katmandu

Rano wylecimy do Katmandu. To koniec naszej przygody w rejonie Khumbu, ale nie koniec atrakcji. Cały dzień poświęcimy na dalsze zwiedzanie miasta. Ostatni dzień w stolicy i ostatni wspólny wieczór w Nepalu zwieńczy wieczorna kolacja z tanecznym pokazem w wyjątkowym miejscu…

Dzień 20. Wylot do Polski.

Przejazd na lotnisko w Kathmandu i przelot do kraju.

Dzień 21. Przylot do kraju.

Opcjonalnie: Pogoda w rejonie Lukli bywa kapryśna, dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że na lot będziemy musieli czekać, takie przypadki nierzadko miały miejsce już w Lukli choć nam się nie przydarzyły. W związku z tym można założyć dodatkowy dzień-dwa rezerwy. Gdyby udało się powrócić do Kathmandu bez opóźnień istnieje możliwość zorganizowania na zaoszczędzonym czasie raftingu, safari na słoniach w dżungli Parku Narodowego Chitwan, bądź innych atrakcji.

Noclegi

Przewidujemy noclegi w hotelach/domach gościnnych i schroniskach górskich – najlepszych z oferowanych na trasie trekkingu pod Everest (zwanych tam Teahouse/Lodge/Guest Houses). W Kathmandu bardzo dobry hotel! Poniżej zdjęcia wybieranych przez nas hoteli z Kathamndu i Namche Bazar.
Uwaga! Zakwaterowania unikamy w miejscach o niskim standardzie.

Uwagi

Trudności techniczne na trasie są niemal zerowe, więc mogą w trekkingu brać udział wszyscy dobrze przygotowani turyści. Aklimatyzacja odbywa się bardzo powoli, więc nikt nie powinien mieć problemów wysokościowych.
Wyżywienie, które nie jest w cenie wyprawy dotyczy lunch’ów i kolacji, śniadania podczas całej podróży są objęte w kosztach wyprawy.

Cena wyprawy

1890 $ + przelot od 3000 do 3900zł

Obejmuje

 • przelot do Katmandu i z powrotem (trasa przelotu jest ustalana tak, by zminimalizować koszty a jednocześnie nie zmęczyć uczestników)
 • organizację i logistykę wyprawy
 • wszystkie lokalne przejazdy
 • przelot do Lukli i z powrotem
 • zakwaterowanie w hotelach w Katmandu wraz ze śniadaniami
 • wszystkie noclegi podczas trekkingu wg programu
 • wynajęcie tylu tragarzy ilu jest potrzebnych dla komfortu uczestnika
 • wsparcie lokalnych przewodników podczas trekkingu
 • uroczystą kolację pożegnalną w Katmandu przed wylotem
 • wstęp do Parku Narodowego Sagarmatha – permit
 • kartę rejestracyjną TIMS (Trekkers Information Management System)
 • ubezpieczenie KL i NNW odpowiednie na tą wyprawę
 • opiekę lidera 4challenge z wieloletnim górskim doświadczeniem

Nie obejmuje

 • wizy nepalskiej 30 dniowej (50$)
 • wyżywienia (~300$ na cały wyjazd)
 • napiwków dla tragarzy (~70$ na cały wyjazd)
 • atrakcji dodatkowych nie ujętych w programie
 • własnych wydatków

Zainteresują Cię także