fbpx
Zobacz więcej

Etiopia – Góry Semien – Misja Czerwona Planeta

O wyprawie

Zobacz najbardziej fascynujący kraj Afryki. Nasza wieloletnia znajomość Etiopii odwzorowała się w najlepszych możliwych programach! Ich różnorodność pozwoli Ci wybrać to co odpowiada Twoim preferencjom.

ETIOPIA jest jedynym krajem afrykańskim, który nigdy nie został skolonizowany. Na całej powierzchni kraju rozsianych jest mnóstwo wspaniałych, średniowiecznych pałaców i pięknych kościołów. Leżą one w typowych dla tego obszaru rozległych sawannach, pełnych dzikich zwierząt, co potęguje niezwykłość tego miejsca. To w Etiopii zaparzono pierwszą kawę w historii ludzkości.

RAS DASZAN 4620m – łatwy trekking zaprowadzi Cię na szczyt czwartej góry Afryki i najwyższego szczytu Etiopii! Góry Semien, na terenie których znajduje się Ras Daszan, uznawane są za jedno z najpiękniejszych miejsc w Afryce. Wyrastają one z wielkiego płaskowyżu etiopskiego słynącego z przepięknych kanionów i wodospadów.

Droga na szczyt Ras Dashen to wspaniały trekking w terenie bardzo przypominającym krajobraz Kanionu Kolorado. Ze względu na swój charakter przygoda nie stanowi trudności technicznych, choć może być wyczerpująca. Dobrze odpowiednio wcześnie zadbać o dobrą kondycję fizyczną i ciepły śpiwór, bo noce bywają zimne.

Zajrzymy do zionącego ogniem krateru położonego w krajobrazie rodem z Czerwonej Planety… przemierzysz najgorętsze miejsce na Ziemi – Kotlinę Danakilską. Spędzisz jedną z najbardziej niezwykłych nocy w swoim życiu, na krawędzi krateru Erta Ale podziwiając żywiołowość płynnej lawy.

Depresja Danakilska to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na naszej planecie. W zasadzie nie przypomina niczym krajobrazów znanych nam na Ziemi. Zarówno klimat jak i otoczenie bliższe jest naszym wyobrażeniom o powierzchni czerwonej planety – Marsa. To najmniej sprzyjające życiu człowieka miejsce na Ziemi. Najniżej na Ziemi położony obszar – 125 metrów poniżej poziomu morza – uchodzi za najgorętsze miejsce na Ziemi. Spacerując po jej powierzchni ma się wrażenie bliskości jądra Ziemi doprowadzającego skorupę do abstrakcyjnych temperatur. Depresja leży na dnie Wielkiego Ryftu Wschodnioafrykańskiego i jest jednym z najbardziej aktywnych wulkaniczne obszarów na Ziemi.

Kotlina Danakilska słynie z niesamowitych kolorowych wulkanicznych krajobrazów, siarkowych piekiełek i niemal wrzących źródeł. Wulkan Erta Ale ‘Góra Dymu’, który odwiedzimy jest jednym z niewielu wulkanów na świecie, który ma trwale rozżarzone jezioro lawy. Wyrasta na 613 m npm z głębi jałowej Depresji Danakilskiej. Nieprawdopodobny marsjański krajobraz czerwonej planety i temperatury z piekła rodem przyciągają tutaj ludzi z całego świata.

Pamiętaj, że program wyprawy może ulec zmianom wg kompromisowych ustaleń wśród uczestników. Każdy program wyprawy powstaje i zmienia się przy Twoim udziale!

 •     trekking w Górach Semien i otaczający nas pierwotny górski krajobraz Semien jeszcze nie ‘skażony’ ingerencją człowieka
 •     wejście na Ras Daszan 4620m – najwyższy szczyt Etiopii i czwarty na Czarnym Lądzie
 •     Lalibela – 11 wykutych w skałach klasztorów – świadectwo chrześcijaństwa z czasów imperium Aksum
 •     marsjański krajobraz Depresji Danakilskiej ‘wrzącego’ miejsca na Ziemi
 •     Wulkan Erta Ale fenomen Etiopii z wiecznie płynnym jeziorem lawy
 •     Dallol – najbardziej niesamowity i niezwykły wulkan na Ziemi! To tutaj poczujesz się jak na Marsie
 •     starożytność AKSUM / AXUM – jednego z pierwszych Państw które przyjęły chrześcijaństwo, 500 lat przed NAMI!
 •     zabytki najstarszej kultury chrześcijańskiej na świecie w sercu Afryki!
 •     ślady starożytności Addis Abeby z ‘Lucy’ – praczłowiekiem sprzed 3,5 miliona lat
 •     niepowtarzalność Etiopii – podróż do najbardziej fascynującego kraju Afryki – kraju Króla Salomona i Królowej Saby

Wymagania

 • paszport ważny co najmniej 6-mcy
 • dobra kondycja fizyczna

Terminy (14) i ceny

Jesteś zainteresowany?

Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy sie resztą spraw!

Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

lub zadzwoń Tel.: +48 507 17 62 85
Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

Program

Dla osób dolatujących indywidualnie:
Rozpoczęcie wyprawy: ADDIS ABEBA
Zakończenie wyprawy: ADDIS ABEBA

Dzień 1: Wyjazd z Polski

Spotkanie na lotnisku 2 godziny przed odlotem planowanym na godziny wieczorne. Wylot do Gonder, dawnej stolicy Etiopii, międzylądowanie w Addis Abebie.

Dzień 2: Przelot do Gonder

Lądowanie w Gonder rano. Gonder, XVII wieczna stolica Etiopii, założone zostało przez króla Fasidelous’a w 1636 roku, jego pałac zachował się do dziś. To zespół budowli jakiego nie spotka się w żadnym innym afrykańskim kraju, nazywany często „afrykańskim Camelotem”. Po południu zwiedzanie zamków i monastyru Debre Berhan Selassie znanego ze wspaniałych obrazów i fresków, a także łaźni króla Fasidelousa. Zwiedzanie dawnej stolicy cesarstwa: średniowiecznych pałaców czy kościołów.

Dzień 3: Debark

Przejazd ok. 180 km po szutrowej drodze do położonego na wysokości 2700 m npm miasteczka Debark. Po drodze do Debark skąd rozpoczniemy naszą górską przygodę, odwiedzamy synagogę Czarnych Żydów – Falaszy.

Dzień 4 do 8: Trekking w górach Semien – RAS DASZAN 4620m

Rozpoczynamy jeden z najpiękniejszych trekkingów na Ziemi, który wypełnią wspaniałe widoki, bajeczne, niepowtarzalne krajobrazy, niesamowite kaniony, w których wznoszą się wierzchołki wygasłych wulkanów, wodospady. Nie raz spotkamy się z endemicznymi Gelada /dżelada/, które pasą się tutaj całymi stadami. To jedyne, trawożerne małpy na świecie, nazywane małpami o krwawiącym sercu. Czeka nas 5 dni łatwego technicznie i niewymagającego trekkingu z wejściem na Ras Dashen 4620m – najwyższy szczyt Etiopii.
(dokładny opis trasy trekkingu w Górach Semien w PDF)

ETAPY 5 dni:

Debark
Sangbahar
Geech
Chennek
Ambiko
RAS DASHEN
Chennek
2800m
3250m
3600m
3650m
3150m
4620m
3650m

Dzień 8: Ostatni dzień trekkingu w Górach Semien

Przy odrobinie szczęścia możemy sobie ten dzień skrócić wynajmując w drodze zejścia busa bądź inny skuteczny środek transportu. Jedziemy do Gonder. Kolacja i nocleg w hotelu Goha lub podobnym.

Dzień 9: Klasztory Lalibeli

Poranny przelot z Gonder do Lalibeli. To najważniejszy punkt na etiopskim szlaku historycznym, miejsce gdzie panujący w latach 1185-1225 cesarz Lalibeli nakazał wykuć w skale wulkanicznej 11 kościołów. W dzień pracowały przy tym tysiące robotników, nocą pomagali aniołowie. Według niesprawdzonych opowieści w budowie kościołów w Lalibeli pomagali templariusze. Dziś są wspomnieniem legendarnego imperim Aksum. Kościoły zostały wykute w taki sposób, że ich dachy są położone równo z powierzchnią gruntu. Zwiedzanie najważniejsztch – Kościół św. Jerzego wykutego na kształt krzyża greckiego. Bete Medahne Alem – największy monolityczny kościół na naszej planecie. Lalibela to jednocześnie dla Etiopczyków Nowa Jerozolima z całą symboliką Ziemi Świętej, bez wątpienia najświętsze miejsce ortodoksyjnego kościoła etiopskiego. Lalibela jest miejscem, do którego zmierzają liczne pielgrzymki chrześcijan, nie tylko z Afryki. Po obejrzeniu kompleksu kilkunastu świątyń wieczorem degustacja miejscowego trunku z miodu – teju. Nocleg w hotelu Roha albo Tukul Village.

Dzień 10: Mekele – miasto startowe na Kotlinę Danakilską

Przelot do Mekele przez Addis Abebę, zakwaterowanie w hotelu i odpoczynek.

Dzień 11: Hamade Ela

Przejazd do Hamade Ela poprzez Berhale. Kotlina Danakilska jest jednym z najbardziej niegościnnych regionów świata, niemniej pozostaje niezwykle spektakularna, pełna atrakcyjnych kolorów w minerałach znajdujących się tutaj. Wiele miejsc Depresji Danakilskiej znajduje się poniżej 100 metrów pod poziomem morza. Przejedziemy przez małą miejscowość Berhale gdzie karawany wielbłądów zatrzymują się tutaj przed wędrówką do północnych wyżyn. Właśnie tutaj można zobaczyć wiele długich karawan wiozących towar z kopalni soli znajdujących się na obszarze Depresji. Przejazd tego dnia zajmie nam około 4 godzin.

Dzień 12: Dodom – Erta Ale

Wyruszamy wcześnie ok 06:30 po śniadaniu w kierunku Dodom leżącego u podstawy wulkanu Erta Ale. Ten fragment może być jedną z najgorszych dróg świata. 80 km zajmie nam około 6 godzin. Po drodze zmieni się krajobraz, poczujemy się jak na powierzchni księżyca, cały grunt pod nogami aż po horyzont stanie się obszarem zastygłej lawy, skał i piasku. Okazjonalnie miniemy wysadzane palmami niewielkie oazy. Mijamy kilka małych wiosek rozrzuconych po pustynnej ziemi. W Dodom czeka nas wczesna kolacja około godziny 17:00 i krótki odpoczynek. Nocna wędrówka rozpoczęta około godziny 20-tej na szczyt Erta Ale stanie się jedną z najwspanialszych przygód w Twoim życiu (ok 3 godzin). Towarzyszyć będą nam wielbłądy, które zaniosą nam materace, jedzienie, wodę i sprzęt kampingowy na krawędź krateru, gdzie spędzimy noc oglądając dynamiczne działanie wrzącej lawy. Fontanny lawowe będą rozświetlać noc. Erta Ale na pewno stanowi jedną z najbardziej magicznych i fizycznie wymagających atrakcji przyrodniczych nie tylko w Etiopii ale pewnie i na świecie. To wulkan tarcza o średnicy podstawy 30 km z kraterem na jego szczycie o powierzchni kilometra kwadratowego. Erta Ale jest tylko jednym miejscem na świecie posiadającym stale płynne jezioro lawy. Spędzisz niezapomnianą noc na szczycie góry. (dokładny opis Kotliny Danakilskiej i trekkingu na wulkan Erta Ale w PDF)

Dzień 13: Hamadela

Na około 07:00 rano będzie czekało na nas w Dodom śniadanie. Po śniadaniu czas na relaks – kilka godzin, później przejazd do Hamad Ela, noc na kempingu w Hamade Ela.

Dzień 14: Ragad / Asebo, Dallol – kopalnie kolorowych soli

Rano wycieczka do Ragad (Asebo), w miejscu, gdzie wydobywa się sole. Będziemy obserwować łamanie kolorowych soli z ziemi, na prostokątne kawałki, cięcie i załadunek na wielbłądy. Później pojedziemy do Dallol położonego 116 metrów poniżej poziomu morza, by w jednym z najniższych miejsc na świecie ujrzeć krajobraz utworzony przez różnice aktywności wulkanicznej – Dallol + Jezioro Assal + Karawany wielbłądów. Na wieczór wracamy do Mekele. Nocleg w hotelu.

Dzień 15: Addis Abeba

Przelot do stolicy Etiopii – Addis Abeby, transfer do hotelu. Odpoczynek albo… wizyta w Muzeum Narodowym, gdzie zapoznamy się się z historią i współczesnością Etiopii. Jego największą atrakcją jest Lucy, czyli szkielet naszego pra.. pra ..pra przodka, odkryty w 1974 roku. Szkielet pochodzi sprzed 3 milionów 200 tysięcy lat. Zwiedzanie katedry Św. Trójcy z grobem cesarza Hajle Selasje oraz uniwersytetu w jego dawnym pałacu, wzgórza Entoto z panoramą miasta – 3200 m n.p.m. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 16: Przylot do kraju

Po śniadaniu przejazd na lotnisko i wylot do Polski. Przylot tego samego dnia wieczorem.

Noclegi

Zakwaterowanie podczas wyprawy w hotelach i lodżach.
Podczas trekkingu w górach Semien noclegi w namiotach. Również podczas pobytu w Kotlinie Danakilskiej noclegi w namiotach na camp’ach z uwagi na brak innej bazy noclegowej.
Uwaga! Zakwaterowania unikamy w miejscach o niskim standardzie.

Uwagi

Program jest ramowy i poszczególne jego etapy mogą ulec przestawieniu kolejności w związku z możliwą w Etiopii zmianą terminarza lokalnych przelotów.

Cena wyprawy

2880$ + przelot od 1800 do 2800zł

Obejmuje

 • przeloty międzynarodowe
 • lokalne przejazdy
 • organizację trekkingu: wynajęcie licencjonowanej agencji, przewodników (obowiązkowi) i mułów do noszenia naszych bagaży
 • zapewnienie sprzętu: namiotów, messy (namiot bazowy – jadalnia), krzeseł, stołów, przyborów kuchennych itp.
 • opłaty za wstęp i przebywanie na terenie Semien National Park
 • pełne wyżywienie w czasie pięciodniowego trekkingu w Semien National Park
 • zwiedzanie klasztorów Lalibeli
 • bilety wstępu, przewodnicy po zabytkach i innych miejscach przewidzianych w programie
 • pobyt w Depresji Danakilskiej wraz z trekkingiem na wulkan Erta Ale
 • noclegi poza trekkingiem w Semien i Kotliną Danakilską w hotelach i lodżach, podczas trekkingu w Semien i Danakil w namiotach
 • wyżywienie: dwa posiłki poza trekkingiem
 • uczestnictwo i wsparcie lidera 4challenge z wieloletnim doświadczeniem w Etiopii i w Afryce
 • ubezpieczenie KL i NNW

 

Nie obejmuje

 • napiwków i gratyfikacji
 • lokalnych przelotów
 • wydatków własnych
 • dodatkowych atrakcji nie wymienionych w programie
 • wizy etiopskiej (52$) – dla osób posługujących się polskim paszportem załatwiana na lotnisku po przylocie do Etiopii / sposoby uzyskiwania wizy ulegają częstym zmianom!
 • napojów do posiłków poza trekkingiem
 • nadbagażu

 

Zainteresują Cię także