fbpx
Zobacz więcej

Trekking na Kilimandżaro 5895 m – Zimna lawa Boga Ngai

O wyprawie

Trekking na Kilimandżaro + najsłynniejsze Parki Narodowe Tanzanii oraz niedostępne, rzadko odwiedzane regiony – to najbardziej rozbudowana z naszych wypraw na Kili i jednocześnie najbardziej niesamowita z wypraw na Kilimandżaro.

Przeżyj przygodę w miejscach jeszcze nie odkrytych! i zdobądź Kilimandżaro – najwyższy szczyt Czarnego Lądu.

Oddalony tylko 70 km od głównej drogi prowadzącej do Ngorongoro – ‚Ol Doinyo Le Ngai’ to jedyny czynny wulkan karbonatytowy na naszej planecie… jedyny czynny wulkan w Afryce Wschodniej… jedyny, z którego wypływa tzw. zimna lawa – najzimniejsza ze wszystkich znanych wulkanów na Ziemi – ok. 500°C. Lawa najczęściej jest barwy białej bądź żółtawej, nocą staje się czerwona. Zdobądź go z nami i wejdź do krateru!

Zobacz czerwone jezioro Natron – cud natury! – zamieszkiwany przez 3 miliony flamingów. Poczuj Afrykę! W najsłynniejszym Parku Narodowym na Świecie – Serengeti. Weź udział w safari na dnie największego krateru na Ziemi – Ngorongoro, a pod koniec wyprawy wypocznij, zanurzając się w towarzystwie delfinów w wodach Oceanu Indyjskiego u wybrzeży Zanzibaru.

W 2007 roku poprowadziliśmy medialną wyprawę z udziałem fotografów i dziennikarzy na najwyższy szczyt Afryki – Bergson Men’sHealth Kilimanjaro 2007 Expedition, zakończoną sukcesem. Bazując na naszym doświadczeniu i zaufaniu zdobytym w mediach proponujemy Tobie różne programy wypraw na Kilimandżaro, uwzględniające odmienne oczekiwania i zainteresowania związane z wyjazdem do Afryki na Kilimandżaro.

Atrakcje:

 • zdobywanie i trekking na Kilimandżaro
 • piesza wycieczka pod wodospad Materuni, kąpiel, po drodze wioska ludu Chaga
 • zdobywanie czynnego wulkanu Oldoinyo Lengai
 • przejazd przez dotychczas nietknięte cywilizacją ziemie Masajów
 • wycieczka nad brzeg czerwonego jeziora Natron – flamingi
 • safari w Tarangire NP (opcjonalnie Lake Manyara NP), kraterze Ngorongoro i Serengeti
 • wyspa Zanzibar, wypoczynek na plażach Zanzibaru
 • nurkowanie na atolach Zanzibaru

Wymagania

 • szczepienia + książeczka WHO
 • paszport ważny co najmniej 6-mcy
 • dobra kondycja fizyczna

Terminy (17) i ceny

Jesteś zainteresowany?

Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy sie resztą spraw!

Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

lub zadzwoń Tel.: +48 507 17 62 85
Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

Program

Dla osób dolatujących indywidualnie:
Rozpoczęcie wyprawy: NAIROBI (opcjonalnie Kilimanjaro International Airport)
Zakończenie wyprawy: DAR ES SALAM (opcjonalnie Nairobi, Kilimanjaro Int Airport)

Dzień 1: Wylot z Polski (dla chętnych możliwy wylot z Berlina)

Zbiórka na lotnisku 2 godziny przed odlotem. Spotkanie z liderem inaugurującym początek naszej wycieczki na Czarny Ląd. Przelot do Nairobi w Kenii (opcjonalnie Arusza – Kilimanjaro International Airport).

Dzień 2: Przejazd z lotniska do Moshi.

Zakwaterowanie w hotelu w Moshi (Tanzania) – miasta położonego u stóp najwyższej góry w Afryce. Odpoczynek po podróży. Po południu zwiedzanie miasta i okolic. Kolacja i nocleg w hotelu. Podczas kolacji odprawa, przegląd i przygotowanie ekwipunku górskiego.

Dzień 3 do 8: Trekking na KILIMANDŻARO drogą Machame / Marangu

(dokładny opis tras trekkingu na Kili w PDF lub na www.kili.pl)
Jeżeli będziemy zmęczeni podróżą, bądź z przyczyn losowych nie doleci jakiś bagaż, możemy ten dzień spędzić pod wodospadami Materuni i dopiero kolejnego dnia wyruszyć na trekking na Kilimandżaro.

MACHAME ROUTEMARANGU ROUTE
Machame Gate1900 mMarangu Gate1900 m
Machame Camp2980 mMandara Hut2700 m
Shira Camp3840 mHorombo Hut3720 m
Barranco Camp3950 mHorombo Hut3720 m
Barrafu Camp4550 mKibo Hut4703 m
UHURU PEAK5895 mUHURU PEAK5895 m

Dzień 9: wioska Materuni + Wodospady

Około południa wyjeżdżamy z Moshi do pobliskiej wioski ludu Chaga – Materuni, mieszkającego u stóp Kilimandżaro. Godzinny spacer w przepięknej afrykańskiej scenerii prowadzi nas do 80-metrowego wodospadu Materuni. Zażywamy kąpieli i relaksujemy się pod wspaniałym wodospadem jednocześnie obserwując zwierzęta i ptaki. Później wizyta w wiosce plemienia Chaga, proces prażenia i degustacja kawy czy piwa bananowego u naszego lokalnego przyjaciela. Po południu powrót do hotelu w Moshi.

Dzień 10: Safari w Parku Narodowym Tarangire – Mto Wa Mbu

Przejazd i safari w parku Tarangire albo w zależności od migracji zwierząt – Lake Manyara NP. Późnym popołudniem dojeżdżamy do miejscowości Mto Wa Mbu czyli ‚rzeki moskitów’, na skraju Parku Narodowego Manyara. W lutym mamy szansę dostrzec tysiące bocianów, które zbierają się na powrót do Polski. Czas wolny spędzamy na licznych bazarach i stoiskach z pamiątkami. Kolacja i nocleg w lodży.

(opcjonalnie safari w Arusha National Park – przejazd do Parku u stóp Mt. Meru 4566 m)

Dzień 11. Krater Ngorongoro, Serengeti

Najbardziej znany rezerwat w Afryce Wschodniej. Największa zachowana kaldera na Ziemi o średnicy 26 km. Zjeżdżamy na kilka godzin do wnętrza krateru. Tropimy i obserwujemy zwierzęta, jest szansa ujrzeć nosorożca czarnego uważanego za gatunek wymierający. Lunch na dnie krateru. Przejazd przez największe pastwisko na Ziemi do serca Serengeti na nocleg. Niesamowite widoki na bezkres porośniętej wyłącznie trawą wyżyny towarzyszą nam podczas przejazdu. Nocleg pod namiotami wśród zwierząt w obozowisku strzeżonym cyklicznie przez uzbrojonych rengersów.

Dzień 12. Serengeti

Jedyny taki Park na świecie. Niewyobrażalne stada zwierząt w okresie migracji przemierzające bezkres sawanny towarzyszą nam podczas safari. Tego dnia możemy odpoczywać na campingu w oczekiwaniu na odwiedziny czworonogów, które są tutaj czymś zwyczajnym lub spędzać czas na bezkrwawym polowaniu na zwierzęta w jeepie 4×4. Dla chętnych wczesnoporanny wyjazd na wschód słońca, wieczorem na zachód. Kolacja przy lampach naftowych w sercu największego parku na świecie.

Dzień 13. Oldoinyo Lengai i Jezioro Natron

Przejazd do lodży/campu w okolice Oldoinyo Lengai i Lake Natron. Niewątpliwie będzie to najpiękniejsze z miejsc podczas naszego pobytu w Afryce i może jedno z najpiękniejszych spośród wszystkich widzianych w naszym życiu. Wieczorna krótka wycieczka nad brzegi czerwonego jeziora Natron w poszukiwaniu milionów flamingów. Nocleg w przepięknej scenerii okolic Oldoinyo Lengai. Camping oferuje basen i klimatyczną restaurację. Oddalony tylko 70 km od głównej drogi prowadzącej do Ngorongoro – ‚Ol Doinyo Le Ngai’ to jedyny czynny wulkan karbonatytowy na na naszej planecie… jedyny czynny wulkan w Afryce Wschodniej… jedyny, z którego wypływa tzw. zimna lawa – zresztą najzimniejsza ze wszystkich znanych wulkanów na Ziemi – ok. 500 °C. Lawa najczęściej jest barwy białej bądź żółtawej, nocą staje się czerwona. Wokół góry znajdują się szerokie na 100 – 200 metrów potoki zastygłej lawy. To dzięki tej unikatowości wulkan i jezioro Natron tworzą niezapomniany krajobraz, niepowtarzalny w żadnym innym miejscu naszej planety. Jeszcze 20 lat temu teren wokół wulkanu był dostępny z eskortą uzbrojonych strażników. Obecnie szczyt jest zdobywany przez kilka osób dziennie. Z samego szczytu przy dobrej pogodzie można dostrzec Kilimandżaro i Meru. Ostatnie erupcje miały miejsce: 19 października 2007 i 15 lutego 2008 podczas jednej z naszych wypraw!

Dzień 14. Oldoinyo Lengai 2962 m

Nocny wymarsz w kierunku szczytu Oldonyo Lengai. Po około 5 – 6 godzinach podejścia, o wschodzie słońca powinniśmy już spacerować po krawędzi krateru a nawet jak warunki pozwolą to po skorupie zimnej lawy. Lengai to święte miejsce dla plemion Masajskich. Obowiązkiem każdego Masaja jest wejście na szczyt góry. Masajowie z Kenii i Tanzanii wierzą, że w kraterze grzmi ich bóg Ngai. Nie ma mowy o wejściu na szczyt bez towarzystwa choćby jednego Masaja. Powrót na śniadanie. Po lunchu czeka nas krótka wycieczka wąskim kanionem wyrzeźbionym w uskoku Wielkiego Rowu Afrykańskiego pod wspaniałe wodospady. Strugi wody opadające z górnych partii uskoku wydrążyły tutaj jaskiniowe patio tworząc liczne naturalne baseny. Surowy krajobraz całej okolicy zmienia się w tym miejscu, nabiera życia pokrywając strome ściany kanionu bujną roślinnością. Podczas obowiązkowej kąpieli ponad naszymi głowami powinny buszować wszechobecne małpy. Po wyczerpującym, ale najwspanialszym dniu na wyprawie nocleg w znajomej lodży / campie.

…wiecej zdjęć i informacji w PDF: Oldoinyo Lengai i Jezioro Natron.

Dzień 15. Oldonyo Lengai -> Zanzibar

Następnego dnia sprawny przejazd na lotnisko w Arushy przez Mto Wam Bu. Zamykamy pętlę po dzikich parkowych zakątkach Tanzanii. Przelot na rajską wyspę położoną na Oceanie Indyjskim – Zanzibar. Transfer do hotelu.

Dzień 16. Zanzibar.

Zanzibar poza zaplanowanym wypoczynkiem oferuje wiele dodatkowych atrakcji:
Safariblue – dopłyniemy do lasów namorzynowych, wśród których popływamy z maską, zaliczymy owocową degustację na piaskowej wyspie na środku zatoki, będziemy uczestniczyć w ‚połowach naszego lunchu’ obserwując miejscowych przy wyławianiu krewetek, kalmarów, ośmiornic, homarów jednym słowem wszechobecnych owoców morza. Po południu zajrzymy na rafę, abc do nurkowania otrzyma każdy.
Podczas pobytu mamy również możliwość popływania z delfinami, nurkowania wśród raf pod okiem instruktora, odwiedzenia żółwi morskich na wyspie więźniów, wędkowania dalekomorskiego, wizyty na plantacji przypraw (spicetour), oraz w rezerwacie Jozani Forest (w ramach pozaprogramowych atrakcji).

…więcej o zanzibarskich atrakcjach w PDF’ie

Dzień 17. Zanzibar

Zwiedzanie Stown Town lub realizacja wspólnie ustalonych wcześniej planów. Stown Town – Kamienne Miasto – urzeka wielokulturowością i bogatą architekturą o kolonialnej przeszłości. To tutaj znajdowało się centrum przerzutu niewolników z Afryki Wschodniej. Jest to również miasto, w którym wychował się wokalista Queen – Freddie Mercury, zwiedzając miasto można przy okazji również wejść do domu, w którym mieszkał.

Dzień 18. Zanzibar

Dzień na leniuchowanie bądź fakultatywne wycieczki po wyspie.

Dzień 19: Zanzibar -> Dar es Salaam -> wylot do Polski.

Rejs nowoczesnym promem z Zanzibaru do Dar Es Salaam. Przejazd z portu na lotnisko (40 min) i wylot do kraju.

Dzień 20. Przylot do Polski

Noclegi

Zakwaterowanie w hotelach i lodgach podczas wyprawy.
Wyłącznie w Serengeti oraz pod Oldoinyo noclegi w wysokich namiotach typu safari.
Podczas trekkingu na Kilimandżaro:
Droga MACHAME – namioty
Droga MARANGU – schroniska górskie
Uwaga! Unikamy zakwaterowania w miejscach o niskim standardzie.

Uwagi

Zalecamy wydłużenie tej najdłuższej naszej wyprawy na Kili o 1 dzień w celu zwiększenia komfortu uczestników i odpoczynku po zejściu z Kilimandżaro przed dalszą podróżą. Dzień taki można przeznaczyć na odwiedziny zalanego krystalicznie czystą wodą krateru – Lake Chala (czas przejazdu od hotelu w Moshi – 1 godzina). Jezioro jest położone idealnie na granicy Kenii i Tanzanii, która przebiega przez jego środek. Uroku tego miejsca dodaje fakt, że jest nieznane wśród organizatorów turystyki i nieskomercjalizowane, przez co rzadko odwiedzane przez turystów. Wycieczka nad jezioro sprawia wrażenie odkrywania czegoś nowego, czegoś nieznanego i rzadkiego. W dodatku jezioro jest oddalone od najpotężniejszej góry w Afryce o zaledwie 30 km przez co będziemy mogli rozkoszować się wspaniałym widokiem na górę, którą zdobyliśmy 😉 . Kąpiel w ciepłych wodach jeziora po zejściu z Kili to jest to!

…więcej w PDF – Jezioro Chala

Cena wyprawy

3930 $ + przelot od 2500 do 3800zł

Obejmuje

 • przelot do Afryki (trasa przelotu jest ustalana tak, by zminimalizować koszty, a jednocześnie nie zmęczyć uczestników)
 • pełne wyżywienie podczas wyprawy na Kilimandżaro
 • lokalne przejazdy i przelot na Zanzibar
 • odpowiednie ubezpieczenie NNW i KL uwzględniające trekking na Kilimandżaro
 • zakwaterowanie w hotelach i lodgach z basenami, na Kili w schroniskach (Kilimanjaro droga Machame – noclegi w namiotach)
 • wycieczkę do wioski Materuni
 • safari wg programu (przejazdy jeepami, lokalni przewodnicy)
 • przewodnika i wejście na czynny wulkan Oldoinyo
 • czterodniowy pobyt na Zanzibarze
 • opłaty za wstęp i przebywanie na terenie Parków Narodowych
 • zezwolenie wraz z pobytem i pełnym wyżywieniem w czasie sześciodniowego trekkingu w Parku Narodowym Kilimandżaro
 • wynajęcie licencjonowanej agencji, przewodników (obowiązkowi) i tragarzy
 • zapewnienie sprzętu: namiotów (na drodze Marangu schroniska), messy (namiot bazowy – jadalnia), krzeseł, stołów, przyborów kuchennych itp.
 • uczestnictwo i wsparcie lidera 4challenge z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu wypraw na Kilimandżaro

Nie obejmuje

 • opłat wizowych (50$ Tanzania, 20$ Kenia)
 • napiwków (zwyczaj obowiązkowy)
 • dodatkowych atrakcji nie wymienionych w programie

Zainteresują Cię także Wszystkie wyprawy