fbpx
Zobacz więcej

Trekking na Kilimandżaro 5895 m – Zimna lawa Boga Ngai

Atrakcje

➡️ zdobywanie i trekking na najwyższy szczyt Czarnego Lądu – Kilimandżaro 5895 m
➡️ piesza wycieczka pod wodospad Materuni, kąpiel pod strugami spadającej wody, po drodze wioska ludu Chaga
➡️ trekking na szczyt jedynego czynnego wulkanu karbonatytowego na Ziemi (lawa ma zaledwie 700 stopni C) –   Ol Doinyo Lengai 2962 m (PDF)
➡️ przejazd przez dotychczas nietknięte cywilizacją ziemie Masajów w okolicach  Ol Doinyo Lengai
➡️ wycieczka nad brzeg czerwonego jeziora Natron – miejsca największego na Ziemi skupiska flamingów
➡️ safari w Tarangire National Park (opcjonalnie Arusha National Park albo Lake Manyara National Park)
➡️ safari wewnątrz krateru Ngorongoro – największej kaldery na Ziemi
➡️ noclegi w otwartych campach wśród dzikiej przyrody
➡️ safari w słynącym z wielkich migracji zwierząt Parku Narodowym Serengeti – poszukiwania Wielkiej Piątki Afryki
➡️ opcjonalna wizyta w Tengeru na cmentarzu polskich uchodźców z czasów II wojny światowej (z tzw. wędrówki armii gen. Andersa)
➡️ zwiedzanie Kamiennego Miasta -> Stone Town – stolicy Zanzibaru
➡️ Spice Tour – wycieczka na plantację przypraw
➡️ Safari Blue – urokliwy rejs w stronę archipelagu małych wysp otaczających Zanzibar – snorkeling na rafach oraz wśród lasów namorzynowych – lunch z grillowanych owoców morza poławianych z dzikiej plaży
➡️ Prison Island – wyspa więźniów zamieszkiwana przez żółwie olbrzymie
➡️ wyspa Zanzibar i jej najpiękniejsze plaże
➡️ rejs w poszukiwaniu delfinów butlonosych i garbogrzbietych – możliwe pływanie w ich towarzystwie
➡️ Jozani Forrest Chwaka Bay – Park Narodowy gdzie powstają zanzibarskie katamarany, jednocześnie główne miejsce występowania endemicznego gatunku małp z rodziny Colobos – jedyny gatunek zamieszkujący Zanzibar
➡️ wizyta i kąpiel w niezwykle urokliwych gorących źródeł Kikuletwa (wcześniejszy przylot do Afryki)
➡️ kąpiel w Lake Chala – pięknym i krystalicznie czystym jeziorze w kraterze wygasłego wulkanu (wcześniejszy przylot do Afryki)
➡️ wizyta w wiosce Masajów
➡️ wizyta na plantacji kawy
➡️ wieczory przy ognisku pod rozgwieżdżonym niebem
➡️ możliwość przejścia kursu kitesurfingu – Zanzibar
➡️ nurkowanie w akwalungu na atolach i rafach Zanzibaru – w wodnym Parku Narodowym wokół wyspy Mnemba (opcjonalnie snorkeling)

 

O wyprawie Zobacz video

Zanim się wczytasz w treść naszej propozycji wyjazdu, zastanów się czy nie zainteresują Ciebie nasze pełniejsze programy wypraw na Kili:

10 DNI  KILIMANDŻARO – WYPRAWA 10-DNIOWA NA DACH AFRYKI
13 DNI  KILIMANDŻARO – WODOSPAD MATERUNI – 2 DNI SAFARI: TARANGIRE i NGORONGORO
14 DNI KILIMANDŻARO – MATERUNI – 4 DNI SAFARI: TARANGIRE – NGORONGORO – SERENGETI
14 DNIKILIMANDŻARO – WODOSPAD MATERUNI – ZANZIBAR
18 DNI  KILIMANDŻARO – 4 DNI SAFARI: TARANGIRE – NGORONGORO i SERENGETI – ZANZIBAR
DROGA LEMOSHO KILIMANDŻARO – 7-DNIOWY SZLAK NA SZCZYT MNIEJ UCZĘSZCZANĄ DROGĄ LEMOSHO
ZAPLANUJ SWOJE KILI – DOWOLNY PROGRAM WYPRAWY NA ZAMÓWIENIE

🔥Każde z wejść na Kilimandżaro jest realizowane zarówno w wersji 6-dniowej jak i 7-dniowej.🔥

Trekking na Kilimandżaro + najsłynniejsze Parki Narodowe Tanzanii oraz niedostępne, rzadko odwiedzane regiony Afryki gdzie nawet nasi lokalni kierowcy potrzebują tłumaczy – to najbardziej rozbudowana z naszych wypraw na Kili i jednocześnie najbardziej niesamowita z wypraw na Kilimandżaro.

Podbij Kilimandżaro najwyższą samotną górę świata

Przeżyj przygodę w miejscach jeszcze nie odkrytych! i zdobądź Kilimandżaro – najwyższy szczyt Czarnego Lądu podczas najbardziej ekscytującego z naszych programów.

Ol Doinyo Lengai 2962 m – święta góra Masajów. Zdobycie jej to istne święto😁

Oddalony tylko 70 km od głównej drogi prowadzącej do Ngorongoro – ’Ol Doinyo Le Ngai’ to jedyny czynny wulkan karbonatytowy na naszej planecie… jedyny czynny wulkan w Afryce Wschodniej… jedyny, z którego wypływa tzw. zimna lawa – najzimniejsza ze wszystkich znanych wulkanów na Ziemi – ok. 500°C. Lawa najczęściej jest barwy białej bądź żółtawej, nocą staje się czerwona. Wokół góry znajdują się szerokie na 100-200 metrów potoki zastygłej lawy. Powstały wulkaniczny krajobraz różni się od każdego innego na świecie i sprawia wrażenie nieziemskości – obecności na innej planecie. To dzięki tej unikatowości wulkan i jezioro Natron tworzą niezapomniany krajobraz, niepowtarzalny w żadnym innym miejscu naszej planety. Jeszcze 25 lat temu teren wokół wulkanu był dostępny z eskortą uzbrojonych strażników. Obecnie szczyt jest zdobywany przez kilka osób dziennie. Z samego szczytu przy dobrej pogodzie można dostrzec Kilimandżaro i Meru. Ostatnie erupcje Ol Doinyo Lengai miały miejsce: 19 października 2007 i 15 lutego 2008 podczas jednej z naszych wypraw!!! Widok był oszałamiający. Zdobądź go z nami i wejdź do krateru! Jak już to zrobisz i opowiesz to w masajskiej wiosce… ugoszczą Ciebie jak bohatera i najpewniej zostaniesz obdarowany wszelkimi pamiątkami…bezpłatnie. My tego doświadczyliśmy!

Ol Doinyo Lengai to święte miejsce dla plemion Masajskich. Obowiązkiem każdego Masaja jest wejście na szczyt góry. Masajowie z Kenii i Tanzanii wierzą, że w kraterze grzmi ich bóg Ngai. Nie ma mowy o wejściu na szczyt bez towarzystwa choćby jednego Masaja. Przeczytaj w Wikipedii w jak magiczne miejsce się wybierasz zobacz ten wpis -> Ol Doinyo Lengai

Czerwone Lake Natron – powalające piękno świata fantasy – jezioro nie z tego świata

Zobacz czerwone jezioro Natron – cud natury! – zamieszkiwany przez 3 miliony flamingów. Poczuj Afrykę! W najsłynniejszym Parku Narodowym na Świecie – Serengeti. Weź udział w safari na dnie największego krateru na Ziemi – Ngorongoro, a pod koniec wyprawy wypocznij, zanurzając się w towarzystwie delfinów w wodach Oceanu Indyjskiego u wybrzeży Zanzibaru.

Będąc na stokach Ol Doinyo Lengai trudno go nie zobaczyć. Warto poświęcić jeszcze parę godzin by zobaczyć cud natury. Czerwone wrzące jezioro – Natron zobacz jak się prezentuje -> Lake Natron  zawdzięcza swą nieprawdopodobną barwę wulkanicznemu podłożu. Temperatura jeziora może osiągnąć temperaturę gorącej kąpieli, a powierzchnia pokładów sody, tworzących szlam na obrzeżach jeziora, gdzie żerują flamingi (!), nagrzewa się nawet do 65°C. Poza tym obszar jeziora jest w przeważającej części suchy i składa się z warstw węglanu sodowego albo sody, pod którymi gromadzi się nieprzyjemny, czarny muł. Skorupa, która powoduje że Natron jest postrzegane jako cud natury czasem może być też biała albo jasnozielona, a płytka woda ma często kolor czerwonego wina albo kawy. Do jeziora spływają bezpośrednio wrzące wulkaniczne sodowe rzeki – gorące źródła wypływające z pobliskich wulkanów m. in. ze stoków Ol Doinyo, dostarczając wypłukaną sodę decydującą o barwie jeziora. Natron potrafi zaskakiwać i jak kameleon być za każdym razem inne, dostarczając nowych wrażeń. W okolicy znajduje się jeszcze kilka jezior sodowych, ale Natron jest najgłębsze, najgorętsze i ma największą zawartość barwiącego minerału. Poza słynną różowo – czerwoną skorupą to miejsce lęgowe 3 milionów flamingów.

Nasze doświadczenie:

Od 2005 roku regularnie prowadzimy wyprawy na Kilimandżaro. Każdego roku ponad 300 osób – kilkadziesiąt wypraw (od 25 do 40) – zdobywa najwyższy szczyt Czarnego Lądu z naszym udziałem. Do dnia dzisiejszego byliśmy na szczycie ponad 450 razy.

W 2007 roku poprowadziliśmy medialną wyprawę z udziałem fotografów i dziennikarzy na najwyższy szczyt Afryki – Bergson Men’sHealth Kilimanjaro 2007 Expedition, zakończoną dużym sukcesem. W 2012 roku zorganizowaliśmy wyjątkową wyprawę na Dach Afryki będącą rekonesansem pod produkcję filmową dla telewizji polskiej, której tematem paradoksalnie nie była sama wyprawa Kilimandżaro, a coś znacznie więcej… Również i na tej wyprawie zespół reżyserów, operatorów i scenarzystów dotarł na szczyt w komplecie. Z kolei w 2019 roku zorganizowaliśmy międzynarodową wyprawę na Kilimandżaro – KILI4KIDS. Największa na świecie charytatywna organizacja Lions Clubs International  założona w 1917 roku, skupiająca ponad 1,4 mln ludzi i 45 tys. klubów we wszystkich krajach świata wyłoniła 4challenge spośród touroperatorów z całego świata i powierzyła górską realizacje tego projektu. Ostatecznie dnia 6 sierpnia 2019 roku 14 kobiet z 14 krajów Świata: Rosji, Nepalu, Szwajcarii, Anglii, Polski, Kenii, Woch, Dani, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Rumunii wprowadziliśmy na szczyt Kilimandżaro w ramach projektu „Kili for Kids”i  pomocy dzieciom z Afryki. W precyzyjnie dobranym żeńskim składzie była zdobywczyni ośmiotysięczników Maya Sherpa z Nepalu. Medialny wydźwięk wyprawy zagranicą był motorem napędowym zbierania środków na budowę szkoły dla dzieci z Amrita Center w Kenii. Więcej o projekcie możecie przeczytać na naszym blogu.

W międzyczasie niejednokrotnie na Kilimandżaro organizowaliśmy inne medialne projekty na skalę międzynarodową angażując korporacje, celebrytów i uczestnicząc w dużych przedsięwzięciach charytatywnych. Na szczyt Kili również zabieraliśmy polskie firmy, banki i stowarzyszenia. Mamy na swoim koncie pierwszy polski wjazd rowerem oraz wejście na szczyt boso😁. Nasze doświadczenie i zaufanie zdobyte w mediach zaowocowało zaproponowaniem Tobie kilku różnych programów wypraw na Kilimandżaro. Każdy z nich uwzględnia odmienne oczekiwania i zainteresowania związane z wyjazdem na Dach Afryki.

 

Wymagania

✅ zalecane szczepienia: żółta febra, błonica, tężec, polio, żółtaczka WZW A + B
✅ żółta książeczka WHO
✅ paszport ważny co najmniej 6-mcy od daty powrotu
✅ dobra kondycja fizyczna

 

Terminy (29) i ceny

  Jesteś zainteresowany?

  Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy się resztą spraw!

  Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

  lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
  Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
  Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

  Dla osób dolatujących indywidualnie:
  Rozpoczęcie wyprawy: NAIROBI (opcjonalnie Kilimanjaro International Airport)
  Zakończenie wyprawy: DAR ES SALAM (opcjonalnie Nairobi, Kilimanjaro Int Airport)

  Dzień 1: Wylot z Polski (dla chętnych możliwy wylot z Berlina)

  Zbiórka grupy na lotnisku i spotkanie z liderem 2h przed planowym odlotem. Wylot do Afryki

  Dzień 2: Przejazd z lotniska do Moshi.

  Przylot na lotnisko Kilimandżaro lub do Nairobi i transfer autobusem do Tanzanii. Zakwaterowanie w hotelu w Moshi. Odpoczynek po podróży, a po południową porą zwiedzanie miasta i okolic. Wieczorem kolacja i spotkanie organizacyjne-odprawa, przegląd i przygotowanie ekwipunku górskiego. Nocleg w hotelu.

  Dzień 3 do 8: Trekking na KILIMANDŻARO drogą Machame / Marangu

  Poranny wyjazd z hotelu do bramy Parku Kilimandżaro. Spotkanie z ekipą przewodników, tragarzy i kucharzy, którzy będą nas wspierać przez cały okres trekkingu na Kili. Rozpoczęcie przygody i wyjście na szlak.

  (dokładny opis tras trekkingu na Kili w PDF lub na www.kili.pl)
  Jeżeli będziemy zmęczeni podróżą, bądź z przyczyn losowych nie doleci jakiś bagaż, możemy ten dzień spędzić pod wodospadami Materuni i dopiero kolejnego dnia wyruszyć na trekking na Kilimandżaro.

  MACHAME ROUTE MARANGU ROUTE
  Machame Gate 1900 m Marangu Gate 1900 m
  Machame Camp 2980 m Mandara Hut 2700 m
  Shira Camp 3840 m Horombo Hut 3720 m
  Barranco Camp 3950 m Horombo Hut 3720 m
  Barrafu Camp 4550 m Kibo Hut 4703 m
  UHURU PEAK 5895 m UHURU PEAK 5895 m

  Dzień 9: wioska Materuni + Wodospady

  Odpoczynek po zdobyciu Dachu Afryki. W południe wyjazd do wioski ludu Chaga. Zwiedzanie miasteczka, integracja z mieszkańcami i doświadczenie ichniejszego specyfiku jakim jest kawa. Plemię pokazuje nam jak się zbiera i produkuje jedną z najstarszych kaw świata. Będzie możliwość zakupu nie tylko kawy, ale też miejscowego rękodzieła. Po wizycie w wiosce spacerujemy przez piaszczyste, czerwone ścieżki wśród egzotycznej scenerii i biegających dookoła nas miejscowych dzieci. Wędrówkę wieńczy 80-metrowy wodospad Materuni, pod którym spędzamy czas relaksując się przy chłodzie spadającej wody i podziwiając liczne ptaki, bądź zażywając kąpieli w zimnych wodach wodospadu. Po południu, w drodze powrotnej zatrzymujemy się na degustację piwa bananowego, jest też możliwość zakupu. Wieczorem przyjazd do hotelu w Moshi.

  Dzień 10: Safari w Parku Narodowym Tarangire – Mto Wa Mbu

  Przejazd i safari w parku Tarangire albo w zależności od migracji zwierząt – Lake Manyara NP. Późnym popołudniem dojeżdżamy do miejscowości Mto Wa Mbu czyli 'rzeki moskitów’, na skraju Parku Narodowego Manyara. W lutym mamy szansę dostrzec tysiące bocianów, które zbierają się na powrót do Polski. Czas wolny spędzamy na licznych bazarach i stoiskach z pamiątkami. Kolacja i nocleg w lodży.

  (opcjonalnie safari w Arusha National Park – przejazd do Parku u stóp Mt. Meru 4566 m)

  Dzień 11: Krater Ngorongoro, Serengeti

  Najbardziej znany rezerwat w Afryce Wschodniej. Największa zachowana kaldera na Ziemi o średnicy 26 km. Zjeżdżamy na kilka godzin do wnętrza krateru. Tropimy i obserwujemy zwierzęta, jest szansa ujrzeć nosorożca czarnego uważanego za gatunek wymierający. Lunch na dnie krateru. Przejazd przez największe pastwisko na Ziemi do serca Serengeti na nocleg. Niesamowite widoki na bezkres porośniętej wyłącznie trawą wyżyny towarzyszą nam podczas przejazdu. Nocleg pod namiotami wśród zwierząt w obozowisku strzeżonym cyklicznie przez uzbrojonych rengersów.

  Dzień 12: Serengeti

  Jedyny taki Park na świecie. Niewyobrażalne stada zwierząt w okresie migracji przemierzające bezkres sawanny towarzyszą nam podczas safari. Tego dnia możemy odpoczywać na campingu w oczekiwaniu na odwiedziny czworonogów, które są tutaj czymś zwyczajnym lub spędzać czas na bezkrwawym polowaniu na zwierzęta w jeepie 4×4. Dla chętnych wczesnoporanny wyjazd na wschód słońca, wieczorem na zachód. Kolacja przy lampach naftowych w sercu największego parku na świecie.

  Dzień 13: Oldoinyo Lengai i Jezioro Natron

  Przejazd do lodży/campu w okolice Oldoinyo Lengai i Lake Natron. Niewątpliwie będzie to najpiękniejsze z miejsc podczas naszego pobytu w Afryce i może jedno z najpiękniejszych spośród wszystkich widzianych w naszym życiu. Wieczorna krótka wycieczka nad brzegi czerwonego jeziora Natron w poszukiwaniu milionów flamingów. Nocleg w przepięknej scenerii okolic Oldoinyo Lengai. Camping oferuje basen i klimatyczną restaurację. Oddalony tylko 70 km od głównej drogi prowadzącej do Ngorongoro – 'Ol Doinyo Le Ngai’ to jedyny czynny wulkan karbonatytowy na na naszej planecie… jedyny czynny wulkan w Afryce Wschodniej… jedyny, z którego wypływa tzw. zimna lawa – zresztą najzimniejsza ze wszystkich znanych wulkanów na Ziemi – ok. 500 °C. Lawa najczęściej jest barwy białej bądź żółtawej, nocą staje się czerwona. Wokół góry znajdują się szerokie na 100 – 200 metrów potoki zastygłej lawy. To dzięki tej unikatowości wulkan i jezioro Natron tworzą niezapomniany krajobraz, niepowtarzalny w żadnym innym miejscu naszej planety. Jeszcze 20 lat temu teren wokół wulkanu był dostępny z eskortą uzbrojonych strażników. Obecnie szczyt jest zdobywany przez kilka osób dziennie. Z samego szczytu przy dobrej pogodzie można dostrzec Kilimandżaro i Meru. Ostatnie erupcje miały miejsce: 19 października 2007 i 15 lutego 2008 podczas jednej z naszych wypraw!

  Dzień 14: Oldoinyo Lengai 2962 m

  Nocny wymarsz w kierunku szczytu Oldonyo Lengai. Po około 5 – 6 godzinach podejścia, o wschodzie słońca powinniśmy już spacerować po krawędzi krateru a nawet jak warunki pozwolą to po skorupie zimnej lawy. Lengai to święte miejsce dla plemion Masajskich. Obowiązkiem każdego Masaja jest wejście na szczyt góry. Masajowie z Kenii i Tanzanii wierzą, że w kraterze grzmi ich bóg Ngai. Nie ma mowy o wejściu na szczyt bez towarzystwa choćby jednego Masaja. Powrót na śniadanie. Po lunchu czeka nas krótka wycieczka wąskim kanionem wyrzeźbionym w uskoku Wielkiego Rowu Afrykańskiego pod wspaniałe wodospady. Strugi wody opadające z górnych partii uskoku wydrążyły tutaj jaskiniowe patio tworząc liczne naturalne baseny. Surowy krajobraz całej okolicy zmienia się w tym miejscu, nabiera życia pokrywając strome ściany kanionu bujną roślinnością. Podczas obowiązkowej kąpieli ponad naszymi głowami powinny buszować wszechobecne małpy. Po wyczerpującym, ale najwspanialszym dniu na wyprawie nocleg w znajomej lodży / campie.

  …wiecej zdjęć i informacji w PDF: Oldoinyo Lengai i Jezioro Natron.

  Dzień 15: Arusha

  Przejazd do Arushy i wylot do kraju.

  Dzień 16: Przylot do Polski

   

  Dodatkowe 4 noce na Zanzibarze

  Dzień 15: Oldonyo Lengai -> Zanzibar

  Następnego dnia sprawny przejazd na lotnisko w Arushy przez Mto Wam Bu. Zamykamy pętlę po dzikich parkowych zakątkach Tanzanii. Przelot na rajską wyspę położoną na Oceanie Indyjskim – Zanzibar. Transfer do hotelu.

  Dzień 16: Zanzibar.

  Zanzibar poza zaplanowanym wypoczynkiem oferuje wiele dodatkowych atrakcji:
  Safariblue – dopłyniemy do lasów namorzynowych, wśród których popływamy z maską, zaliczymy owocową degustację na piaskowej wyspie na środku zatoki, będziemy uczestniczyć w 'połowach naszego lunchu’ obserwując miejscowych przy wyławianiu krewetek, kalmarów, ośmiornic, homarów jednym słowem wszechobecnych owoców morza. Po południu zajrzymy na rafę, abc do nurkowania otrzyma każdy.
  Podczas pobytu mamy również możliwość popływania z delfinami, nurkowania wśród raf pod okiem instruktora, odwiedzenia żółwi morskich na wyspie więźniów, wędkowania dalekomorskiego, wizyty na plantacji przypraw (spicetour), oraz w rezerwacie Jozani Forest (w ramach pozaprogramowych atrakcji).

  …więcej o zanzibarskich atrakcjach w PDF’ie

  Dzień 17: Zanzibar

  Zwiedzanie Stown Town lub realizacja wspólnie ustalonych wcześniej planów. Stown Town – Kamienne Miasto – urzeka wielokulturowością i bogatą architekturą o kolonialnej przeszłości. To tutaj znajdowało się centrum przerzutu niewolników z Afryki Wschodniej. Jest to również miasto, w którym wychował się wokalista Queen – Freddie Mercury, zwiedzając miasto można przy okazji również wejść do domu, w którym mieszkał.

  Dzień 18: Zanzibar

  Dzień na leniuchowanie bądź fakultatywne wycieczki po wyspie.

  Dzień 19: Zanzibar -> Dar es Salaam -> wylot do Polski.

  Rejs nowoczesnym promem z Zanzibaru do Dar Es Salaam. Przejazd z portu na lotnisko (40 min) i wylot do kraju.

  Dzień 20: Przylot do Polski

  Noclegi

  Zakwaterowanie w hotelach i lodgach podczas wyprawy.
  Wyłącznie w Serengeti oraz pod Oldoinyo noclegi w wysokich namiotach typu safari.

  Podczas trekkingu na Kilimandżaro:
  ➡️ Droga MACHAME – namioty
  ➡️ Droga MARANGU – schroniska górskie
  Uwaga! Unikamy zakwaterowania w miejscach o niskim standardzie.

  Uwagi

  Zalecamy wydłużenie tej najdłuższej naszej wyprawy na Kili o 1 dzień w celu zwiększenia komfortu uczestników i odpoczynku po zejściu z Kilimandżaro przed dalszą podróżą. Dzień taki można przeznaczyć na odwiedziny zalanego krystalicznie czystą wodą krateru – Lake Chala (czas przejazdu od hotelu w Moshi – 1 godzina).

  Jezioro jest położone idealnie na granicy Kenii i Tanzanii, która przebiega przez jego środek. Uroku tego miejsca dodaje fakt, że jest nieznane wśród organizatorów turystyki i nieskomercjalizowane, przez co rzadko odwiedzane przez turystów. Wycieczka nad jezioro sprawia wrażenie odkrywania czegoś nowego, czegoś nieznanego i rzadkiego. W dodatku jezioro jest oddalone od najpotężniejszej góry w Afryce o zaledwie 30 km przez co będziemy mogli rozkoszować się wspaniałym widokiem na górę, którą zdobyliśmy 😉 . Kąpiel w ciepłych wodach jeziora po zejściu z Kili to jest to!

  Jezioro Chala jest starożytnym jeziorem wypełniającym krater znajdujący się ok. 30 km od Kilimandżaro. Choć nie zbadano tego dokładnie uważa się, że jego głębokość może sięgać 300 metrów. Sam krater ma pochodzenie wulkaniczne i powstał w wyniku erupcji ponad 750tys. lat temu. Ogromne erupcje odpowiedzialne są także za powstanie wulkanu Shira będący jednym z najstarszych wulkanów tworzących masyw Kilimandżaro. Wkrótce po zniszczeniu Shira w trakcie kolejnych erupcji zaczął się formować wulkan Mawenzi, który swój kształt zachował do dziś. Kolejne wielkie wybuchy 100tys. lat później doprowadziły do powstania charakterystycznej błyszczącej czarnej skały Kilimandżaro. W trakcie kolejnych erupcji powstały niewielkie stożki i pasożytnicze kratery widoczne także z okolic Chala. Jezioro zasilane jest przez gruntowe wody spod Kilimandżaro, zaś wody z Chala zasilają leżące ok. 30 kilometrów w linii prostej jezioro Jipe. Poziom wody na przestrzeni ostatnich lat ulega zmniejszeniu. Zakłada się dwie możliwe hipotezy tego zjawiska – doszło do uszkodzenia wewnętrznej struktury geologicznej, np. zapadnięcia jednej z podziemnych jaskiń albo mniejszą ilość wody pochodzącą z topniejących na szczycie lodowców.

  …więcej w PDF – Jezioro Chala

   

  Cena wyprawy

  koszt: 3650 + przelot koszt od 3500 do 5000zł

  Obejmuje

  ✅ fachową pomoc przy zakupie biletów lotniczych – doradztwo/ pośrednictwo w zakupie
  ✅ zniżki do sklepów górskich i nie tylko
  ✅ pomoc i wsparcie w przygotowaniu do wyprawy
  ✅ możliwość zostawienia bezpłatnego depozytu w hotelu w Moshi (nie musisz zabierać zbędnych rzeczy na trekking)
  ✅ lokalne przejazdy na terenie Tanzanii
  ✅ odpowiednie ubezpieczenie NNW i KL uwzględniające wszelkie ryzyko podczas trekkingu na Kilimandżaro
  ✅ zakwaterowanie w hotelu z basenem w Moshi ( 3 noclegi z pełnym wyżywieniem)
  ✅ wycieczkę do wioski plemienia Chaga
  ✅ trekking pod Materuni – wodospad
  ✅ uczestnictwo i wsparcie doświadczonego w prowadzeniu wypraw na Kilimandżaro lidera 4challenge
  ✅ organizację i logistykę wejścia na Kilimanjaro obejmujące:

  • zezwolenie na wstęp i przebywanie na terenie Parku Narodowego Kilimanjaro
  • wynajęcie licencjonowanej agencji, przewodników, tragarzy, kucharzy
  • pełne wyżywienie (3 obfite posiłki z napojami i wodą dostępne w obozach)
  • woda na czas wędrówki (nalewana do prywatnych pojemników na wodę)
  • zapewnienie sprzętu: namiotów z materacami (na drodze Marangu schroniska), messy (namiot bazowy – jadalnia), krzeseł, stołów, przyborów kuchennych itp.
  • prywatna i przeznaczona tylko dla grupy przenośna toaleta*
  • przenośny namiot prysznicowy dla grupy*

  ✅ organizację safari i zdobywania Ol Doinyo Lengai obejmujące:

  • wszystkie opłaty za wstępy oraz przebywanie na terenie Parków Narodowych (Tarangire/ Arusha NP, Serengeti oraz w Kraterze Ngorongoro)
  • wynajęcie lokalnych przewodników  Rangersów – tropicieli
  • przewodnika na czas zdobywania świętej góry Masajów
  • wyżywienie 3 posiłki dziennie wraz z napojami
  • podczas safari woda butelkowana
  • przejazdy jeepami z otwieranym dachem
  • 1 nocleg w lodge z basenem ( pokój 2 os, za dopłatą możliwy pokój 1 os)
  • 4 noclegi w dużych namiotach na campie z dostępem do toalety i prysznica

  ☑️ Dodatkowe 4 noce Zanzibar (dopłata 700$)

  • przelot Arusha – Zanzibar
  • grupowe transfery lotniskowe
  • 4 noclegi w wysoko ocenianym hotelu przy plaży w najlepszych według naszej opinii miejscach – pokój 2 os (za dopłatą możliwy pokój 1-os)
  • wyżywienie HB (śniadania i obiadokolacje)
  • przeprawa promem Zanzibar – Dar es Salaam
  • transfer lotniskowy w Dar es Salaam
  • możliwość organizacji fakultatywnych wycieczek (za dopłatą)

  * Jako jedyna agencja w Polsce i jedna z nielicznych lokalnych w celu zwiększenia komfortu naszych uczestników podczas zdobywania Kilimandżaro zapewniamy przenośną toaletę oraz namiot prysznicowy. 

  Nie obejmuje

  ❌ przelot do Afryki (trasa przelotu jest ustalana tak, by zminimalizować koszty, a jednocześnie nie zmęczyć uczestników)
  ❌ opłat wizowych (50$ Tanzania, 20$ Kenia)
  ❌ napiwków (zwyczaj obowiązkowy)
  ❌ dodatkowych atrakcji nie wymienionych w programie
  ❌ podatku turystycznego na Zanzibarze (4-5$/dzień)

  Zainteresują Cię także