fbpx
Zobacz więcej

Wyprawa na Kilimandżaro 5895 m – Marząc o Zanzibarze

O wyprawie Zobacz video

ZDOBĄDŹ KILIMANDŻARO – NAJWYŻSZĄ WOLNOSTOJĄCĄ GÓRĘ NA ZIEMI – NAJWYŻSZY SZCZYT CZARNEGO LĄDU!

Lubisz górskie wędrówki? Przeżyj górską wyprawę życia i sięgnij po swój sześciotysięcznik. Poczuj smak zmagań z najwyższą samotną górą na naszej planecie. Zapewniamy Cię, że wyprawa na Kilimandżaro to wielka przygoda, której nigdy nie zapomnisz. Najczęściej jest ona początkiem do podejmowania nowych wyzwań – późniejszych zmagań w górach świata.

Wyjątkowość wyprawy na Kili leży w różnorodności. Na jednej wyprawie zdobędziesz wysoką górę – najwyższą na kontynencie – weźmiesz udział w safari w najsłynniejszych parkach narodowych w Tanzanii oraz zanurzysz się w wodach Oceanu Indyjskiego u wybrzeży Zanzibaru.

Na szczyt Kilimandżaro możemy dotrzeć kilkoma różnymi drogami. Najczęściej wybieramy dwie z nich – Machame Route najpiękniejsza i dająca poczucie większej przygody trasa wejścia na szczyt i Marangu Route, czyli normalna, łagodna trasa turystyczna. Wejście pozostałymi drogami również organizujemy, głównie Lemosho Route. W przypadku większości z nich należy liczyć się z dłuższą akcją górską, z kolei Umbwe Route, najbardziej wymagająca, jest zbyt krótka by zapewnić dobrą aklimatyzację.

Głównym utrudnieniem dla zdobywających szczyt niemal sześciotysięczny jest rozrzedzone powietrze. Powyżej 4800 metrów panuje ciśnienie co najmniej dwa razy niższe niż na poziomie Warszawy czy Wrocławia przez co raczej nikogo nie omija ogólne osłabienie, a mogą zdarzać się też nudności, zawroty i bóle głowy. Wchodząc odpowiednią drogą oraz w odpowiednim tempie staramy się zapewnić warunki umożliwiające optymalną adaptację organizmu do warunków panujących na dużych wysokościach, aby powyższe dolegliwości nie wystąpiły, albo wystąpiły w stopniu znikomym i nie stały się przeszkodą uniemożliwiającą zdobycie szczytu Kilimandżaro. Jest to podstawowy warunek osiągnięcia celu, ważniejszy niż przygotowanie kondycyjne. Więcej możesz dowiedzieć się z wywiadu przeprowadzonego w TVN24 z naszym liderem Elżbietą Wiejaczką – “Pokaż nam świat” | Lifestyle – TVN24 BiS.

Doświadczenie:

Nieprzerwanie od 2005 roku prowadzimy wyprawy na Kilimandżaro. Dotychczas zorganizowaliśmy ponad 160 wypraw na najwyższą górę Afryki. Ponad 150 osób rocznie – kilkanaście wypraw – zdobywa najwyższy szczyt Czarnego Lądu z naszym udziałem. W 2007 roku poprowadziliśmy medialną wyprawę z udziałem fotografów i dziennikarzy na najwyższy szczyt Afryki – Bergson Men’sHealth Kilimanjaro 2007 Expedition, zakończoną sukcesem. W 2012 roku zorganizowaliśmy wyjątkową wyprawę na Kilimandżaro będącą rekonesansem pod produkcję filmową dla telewizji polskiej, której tematem paradoksalnie nie był trekking ani wyprawa na Kilimandżaro, a coś znacznie więcej… Zespół reżyserów, operatorów i scenarzystów dotarł na szczyt Kilimandżaro w komplecie.

Opierając się na naszym doświadczeniu i zaufaniu zdobytym przez wieloletnią działalność, proponujemy Tobie sześć różnych programów wypraw na Kilimandżaro, uwzględniających odmienne oczekiwania.

Wyprawa na Kilimandżaro – atrakcje:

 • zdobywanie i trekking na Kilimanjaro / Kilimandżaro
 • piesza wycieczka pod 100-metrowy wodospad Materuni – kąpiel pod wodospadem obowiązkowa, po drodze wioska plemienia Chaga
 • safari w parku Tarangire (opcjonalnie: Arusha NP lub Lake Manyara NP)
 • safari na dnie krateru Ngorongoro – największej kaldery na Ziemi
 • przejazd przez ziemie Masajów
 • wyspa Zanzibar – wypoczynek na plażach Zanzibaru
 • opcjonalnie: nurkowanie na atolach Zanzibaru

…więcej w PDF

Wymagania

 •     szczepienia wraz z historią w żółtej książeczce WHO
 •     paszport wygasający nie wcześniej niż sześć miesięcy od daty powrotu z naszej imprezy
 •     regularna aktywność fizyczna

Terminy (24) i ceny

Jesteś zainteresowany?

Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy sie resztą spraw!

Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

lub zadzwoń Tel.: +48 507 17 62 85
Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

Program

Dla osób dolatujących indywidualnie:
Rozpoczęcie wyprawy: NAIROBI (opcjonalnie Arusha – Kilimanjaro Airport)
Zakończenie wyprawy: DAR ES SALAAM (opcjonalnie Nairobi lub Arusha – Kilimanjaro Airport)

Dzień 1: Wylot z Polski (dla chętnych możliwy wylot z Berlina)

Spotkanie z liderem na lotnisku w Warszawie na 2h przed planowanym odlotem. Wylot z Warszawy lub z wybranego przez uczestnika innego lotniska na ternie Polski bądź innego kraju. 

Dzień 2: Przejazd z lotniska do Moshi.

Zakwaterowanie w hotelu w Moshi – Tanzania – miasta położonego u stóp głównego celu naszej wyprawy. Odpoczynek po podróży. Po południu zwiedzanie miasta i okolic. Kolacja i nocleg w hotelu. Podczas kolacji odprawa, przegląd i przygotowanie ekwipunku górskiego.

Dzień 3 do 8: WEJŚCIE NA KILIMANDŻARO drogą Machame / Marangu

(dokładny opis tras trekkingu na Kili w PDF lub na www.kili.pl, zachęcamy również do przeczytania opowiadania napisanego przez naszego lidera “Śniegi Kilimandżaro” – Onet Podróże)

Rozpoczęcie trekkingu na Dach Czarnego Lądu. Poranny wyjazd z Moshi do bram Parku Kilimandżaro. Spotkanie z przewodnikami, tragarzami i kucharzami – wyruszenie na szlak.

Jeżeli będziemy zmęczeni podróżą możemy ten dzień spędzić pod wodospadami Materuni i dopiero kolejnego dnia wyruszyć na trekking na Dach Afryki.

MACHAME ROUTEMARANGU ROUTE
Machame Gate1900 mMarangu Gate1900 m
Machame Camp2980 mMandara Hut2700 m
Shira Camp3840 mHorombo Hut3720 m
Barranco Camp3950 mHorombo Hut3720 m
Barrafu Camp4550 mKibo Hut4703 m
UHURU PEAK5895 mUHURU PEAK5895 m

Dzień 9: Wioska Materuni + Wodospad

Dzień przeznaczymy na wycieczkę, żeby doświadczyć więcej oraz poznać kulturę i przyrodę regionu. Po śniadaniu wyruszamy z hotelu w Moshi do wioski ludu Chaga. Integracja z mieszkańcami, pokaz parzenia kawy, która stanowi ważną rolę w kulturze i historii plemienia. Spacer po wiosce, zwiedzanie, udział  w różnych warsztatach i prezentacjach. Zakup pamiątek i ichniejszych kulinarnych specyfików. Następnie spacer przez afrykańskie czerwone, piaszczyste drogi pośród egzotycznej scenerii. Dochodzimy do 100-metrowego wodospadu Materuni, możemy zażyć kąpieli, zrelaksować się w otoczeniu równikowej roślinności i obserwować ptaki. Miejsce jest wyjątkowo urokliwe i na pewno zapadnie w pamięć na długo. W drodze powrotnej degustacja i możliwość zakupu bananowego wina i piwa. Przyjazd do hotelu w Moshi na nocleg.

Dzień 10: Safari w Tarangire NP -> Mto Wa Mbu

Pierwszy dzień na safari pośród dzikich zwierząt. Naszą podróż przez Parki Narodowe wschodniej Afryki zaczniemy od przemierzenia Tarangire National Park lub, zależnie od wędrówek zwierząt, Lake Manyra National Park. Jedziemy dżipami 4×4 obserwując po drodze jak żyją zebry, żyrafy, antylopy, gepardy i pozostała fauna sawanny. W lutym można też obserwować bociany odlatujące do Polski.
Opcjonalnie zamiennie możliwość odbyacia safari w  Arusha NP, pod masywem Mont Meru 4567 m.
Po południu dojeżdżamy do Mto Wa Mbu – miejscowości zwanej “rzeką moskitów”. Robimy zakupy na bazarze. Nocleg w lodży.

Dzień 11: Krater Ngorongoro

Wczesnym rankiem wyruszamy z lodży dżipami 4×4 do słynnej kaldery Ngongogoro – pozostałości po ogromnym wulkanie, który zapadł się pod ziemię pozostawiając po sobie ogromną dziurę w ziemi. Na ten dziewiczy, żyzny teren przybyły zwierzęta. Zatrzymujemy się na dłuższą chwilę przy jeziorze na dnie krateru, aby zjeść posiłek w obecności stada kąpiących się hipopotamów. Zwierzęta żyjące w Ngongogoro nie doświadczyły kłusownictwa bo myśliwi nigdy nie przedarli się na trudno dostępne dno kaldery. Tropimy i obserwujemy dziką faunę. Może uda się zobaczyć przedstawiciela wymierającego gatunku nosorożca czarnego.
Wieczorem przejazd do naszej lodży.  

Dzień 12: Wylot na Zanzibar

Poranny wyjazd z lodży w Mto Wa Mbu na lotnisko w Arushy. Krótki lot na rajską wyspę Zanzibar. Transfer do hotelu z basenem położonego nad wybrzeżem Oceanu Indyjskiego.
Zanzibar – od wieków niezależny i niepowtarzalny, dziś słynie z największego eksportu przypraw na świecie dlatego nazywany jest Wyspą Przypraw. Nowy rok obchodzi się tu 1 kwietnia, a sam kwiecień nazywany jest nissanem, czyli miesiącem szczęścia. Obecnie na Zanzibarze rozpoczął się rok 6667. Choć to właściwie wciąż jeszcze Afryka równikowa – od Czarnego Lądu dzieli wyspę Zanzibar tylko 50 kilometrów, a jednak już pierwsze kroki wśród tłumu zgromadzonego na nabrzeżu dowodzą, że to nieco inny kraj – choćby dlatego, że czarnoskórzy tubylcy pozdrawiają się tu nie popularnym w niedalekiej Kenii czy Tanzanii “Dżambo!” ale muzułmańskim “Salam alejkum!”. Więcej kobiet nosi tradycyjne, czarne muzułmańskie szaty zakrywające niewiastę od czubka głowy do kostek, a na głowach mężczyzn często pojawiają się tupie, typowe dla obyczajowości islamu. Zanzibar mimo, iż należy do Republiki Tanzanii posiada dużą autonomię pozwalającą na wybieranie własnych prezydentów. Odwiedzając wyspę będziemy mieli okazję zobaczyć jak silne przez wieki były tu wpływy z całego świata. Niegdyś wyspa wabiła odkrywców, handlarzy i poszukiwaczy przygód. Bywali tu w różnych okresach dziejów Asyryjczycy, Egipcjanie, Hindusi i Persowie, Portugalczycy, Arabowie, Holendrzy i Anglicy. Niemal wszyscy pozostawili na wyspie zachowane do dziś ślady swojej bytności.

Dzień 13: Zanzibar

Pobyt na Zanzibarze. Jesteśmy w pięknym hotelu z basenem, nad plażą i możemy leniuchować pod palmami lub pochodzić po okolicy. 

W ofercie są dodatkowe wycieczki fakultatywne m.in:
Safariblue – płyniemy afrykańską łódką przez namorzynowy las. Dopływamy do urokliwej zatoki z piaszczystą wysepką, gdzie mamy degustację owoców. Następnie obserwujemy jak miejscowi poławiają ryby i owoce morza, które potem przyrządzają nam na lunch. Możliwość pływania z maską pośród rafy.

Spicetour – wyjazd na plantacje przypraw. Prezentacje, warsztaty i dużo kuchennych ciekawostek. 

Wycieczka do rezerwatu Jozani Forest.

Podczas pobytu mamy również możliwość popływania z delfinami, nurkowania wśród raf pod okiem instruktora, odwiedzenia żółwi morskich na wyspie więźniów, wędkowania dalekomorskiego.

…więcej o zanzibarskich atrakcjach w PDF’ie

Dzień 14: Zanzibar

Kolejny dzień na błogim Zanzibarze. Dla żądnych dodatkowych wrażeń jest przygotowana dodatkowa wycieczka fakultatywna do Kamiennego Miasta. Stonetown urzeka swoją kolonialną architekturą i wielokulturowością. Tu właśnie było miejsce przerzutu niewolników z Afryki. Zwiedzamy miasteczko, spacerujemy po kamiennych uliczkach. Można odwiedzić dom Frediego Mercury. Wokalista zespołu Queen pochodzi właśnie stąd. 

Dzień 15: Zanzibar -> Dar es Salaam -> wylot do Polski.

Koniec podróży po Afryce wschodniej. Transfer z hotelu do portu na Zanzibarze. Rejs nowoczesnym promem na kontynent, do Dar Es Salam (ok 90min) i dojazd na lotnisko (ok 40min) . Wylot do Polski.

(opcjonalnie lot do Nairobi, Dar es Salaam lub Aruszy – Kilimanjaro International Airport – miejsca wylotowego do Polski)

Dzień 16: Przylot do Polski

Noclegi

Zakwaterowanie w hotelach i lodżach podczas wyprawy.
Podczas trekkingu na Kilimandżaro odpowiednio:
> Droga MACHAME – namioty
> Droga MARANGU – schroniska górskie
Uwaga! Zakwaterowania unikamy w miejscach o niskim standardzie.

Uwagi

Uczestnicy naszych wyjazdów opowiadają o nich na swoich blogach, warto odszukać je w sieci i krok po kroku prześledzić podróż z nami 😉 i dowiedzieć się jeszcze więcej o wyprawie na Kilimandżaro – np. Blog – Moje Góry.

Cena wyprawy

3195 $ + przelot od 2500 do 3800zł

Obejmuje

 • międzykontynentalny bilet lotniczy do Afryki i z powrotem (trasa zoptymalizowana by zminimalizować uciążliwość podróży)
 • wyżywienie podczas wyprawy na Kili – trzy obfite posiłki
 • przejazdy na terenie Afryki oraz przelot na Zanzibar
 • ubezpieczenie NNW i KL uwzględniające uprawianie trekkingu na wysokościach do 6000 metrów
 • zakwaterowanie w hotelach i lodżach z basenami, na Kilimandzaro w schroniskach (droga Machame – noclegi w namiotach)
 • trekkingową wycieczkę pod wodospad Materuni
 • safari wg programu – przejazdy jeepami z asystą lokalnych kierowców-przewodników
 • trzydniowy pobyt na Zanzibarze
 • opłaty za wstęp i przebywanie na terenie Parków Narodowych na ternie Tanzanii
 • zezwolenie wraz z pobytem i pełnym wyżywieniem w czasie sześciodniowego trekkingu w Parku Narodowym Kilimandżaro
 • zorganizowanie licencjonowanej agencji oraz obowiązkowych przewodników i tragarzy
 • zapewnienie odpowiedniego sprzętu: namiotów (na drodze Marangu schroniska), messy (namiot bazowy – jadalnia), krzeseł, stołów, przyborów kuchennych itp.
 • uczestnictwo i wsparcie lidera 4challenge

Nie obejmuje

 • opłat wizowych: nieunikniona wiza tanzańska – 50$ i 20$ kenijska – jeśli miejsce lądowania w Afryce to Nairobi w Kenii
 • napiwków (zwyczaj obowiązkowy)
 • dodatkowych atrakcji nie wymienionych w programie

 

Zainteresują Cię także