fbpx
Zobacz więcej

Wyprawa na Kilimandżaro 5895 m – Marząc o Zanzibarze

O wyprawie Zobacz video

ZDOBĄDŹ KILIMANDŻARO – NAJWYŻSZĄ WOLNOSTOJĄCĄ GÓRĘ NA ZIEMI – NAJWYŻSZY SZCZYT CZARNEGO LĄDU!

 

Lubisz górskie wędrówki? Przeżyj górską wyprawę życia i sięgnij po swój sześciotysięcznik. Poczuj smak zmagań z najwyższą samotną górą na naszej planecie. Zapewniamy Cię, że wyprawa na Kilimandżaro to wielka przygoda, której nigdy nie zapomnisz. Najczęściej jest ona początkiem do podejmowania nowych wyzwań – późniejszych zmagań w górach świata.

Wyjątkowość wyprawy na Kili leży w różnorodności. Na jednej wyprawie zdobędziesz wysoką górę – najwyższą na kontynencie – weźmiesz udział w safari w najsłynniejszych parkach narodowych w Tanzanii oraz zanurzysz się w wodach Oceanu Indyjskiego u wybrzeży Zanzibaru.

Na szczyt Kilimandżaro możemy dotrzeć kilkoma różnymi drogami. Najczęściej wybieramy dwie z nich – Machame Route najpiękniejsza i dająca poczucie większej przygody trasa wejścia na szczyt i Marangu Route, czyli normalna, łagodna trasa turystyczna. Wejście pozostałymi drogami również organizujemy, głównie Lemosho Route. W przypadku większości z nich należy liczyć się z dłuższą akcją górską, z kolei Umbwe Route, najbardziej wymagająca, jest zbyt krótka by zapewnić dobrą aklimatyzację.

Głównym utrudnieniem dla zdobywających szczyt niemal sześciotysięczny jest rozrzedzone powietrze. Powyżej 4800 metrów panuje ciśnienie co najmniej dwa razy niższe niż na poziomie Warszawy czy Wrocławia przez co raczej nikogo nie omija ogólne osłabienie, a mogą zdarzać się też nudności, zawroty i bóle głowy. Wchodząc odpowiednią drogą oraz w odpowiednim tempie staramy się zapewnić warunki umożliwiające optymalną adaptację organizmu do warunków panujących na dużych wysokościach, aby powyższe dolegliwości nie wystąpiły, albo wystąpiły w stopniu znikomym i nie stały się przeszkodą uniemożliwiającą zdobycie szczytu Kilimandżaro. Jest to podstawowy warunek osiągnięcia celu, ważniejszy niż przygotowanie kondycyjne. Więcej możesz dowiedzieć się z wywiadu przeprowadzonego w TVN24 z naszym liderem Elżbietą Wiejaczką – “Pokaż nam świat” | Lifestyle – TVN24 BiS.

Doświadczenie:

Nieprzerwanie od 2005 roku prowadzimy wyprawy na Kilimandżaro. Dotychczas zorganizowaliśmy ponad 160 wypraw na najwyższą górę Afryki. Ponad 150 osób rocznie – kilkanaście wypraw – zdobywa najwyższy szczyt Czarnego Lądu z naszym udziałem. W 2007 roku poprowadziliśmy medialną wyprawę z udziałem fotografów i dziennikarzy na najwyższy szczyt Afryki – Bergson Men’sHealth Kilimanjaro 2007 Expedition, zakończoną sukcesem. W 2012 roku zorganizowaliśmy wyjątkową wyprawę na Kilimandżaro będącą rekonesansem pod produkcję filmową dla telewizji polskiej, której tematem paradoksalnie nie był trekking ani wyprawa na Kilimandżaro, a coś znacznie więcej… Zespół reżyserów, operatorów i scenarzystów dotarł na szczyt Kilimandżaro w komplecie.

Opierając się na naszym doświadczeniu i zaufaniu zdobytym przez wieloletnią działalność, proponujemy Tobie sześć różnych programów wypraw na Kilimandżaro, uwzględniających odmienne oczekiwania.

Wyprawa na Kilimandżaro – atrakcje:

 • zdobywanie i trekking na Kilimanjaro / Kilimandżaro
 • piesza wycieczka pod 100-metrowy wodospad Materuni – kąpiel pod wodospadem obowiązkowa, po drodze wioska plemienia Chaga
 • safari w parku Tarangire (opcjonalnie: Arusha NP lub Lake Manyara NP)
 • safari na dnie krateru Ngorongoro – największej kaldery na Ziemi
 • przejazd przez ziemie Masajów
 • wyspa Zanzibar – wypoczynek na plażach Zanzibaru
 • opcjonalnie: nurkowanie na atolach Zanzibaru

…więcej w PDF

Wymagania

 •     szczepienia wraz z historią w żółtej książeczce WHO
 •     paszport wygasający nie wcześniej niż sześć miesięcy od daty powrotu z naszej imprezy
 •     regularna aktywność fizyczna

Terminy (24) i ceny

Jesteś zainteresowany?

Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy sie resztą spraw!

Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

lub zadzwoń Tel.: +48 507 17 62 85
Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

Program

Dla osób dolatujących indywidualnie:
Rozpoczęcie wyprawy: NAIROBI (opcjonalnie Arusha – Kilimanjaro Airport)
Zakończenie wyprawy: DAR ES SALAAM (opcjonalnie Nairobi lub Arusha – Kilimanjaro Airport)

Dzień 1: Wylot z Polski (dla chętnych możliwy wylot z Berlina)

Spotkanie na lotnisku 2 godziny przed odlotem. Przelot do Nairobi w Kenii albo do Aruszy na Kilimanjaro International Airport.

Dzień 2: Przejazd z lotniska do Moshi.

Zakwaterowanie w hotelu w Moshi – Tanzania – miasta położonego u stóp głównego celu naszej wyprawy. Odpoczynek po podróży. Po południu zwiedzanie miasta i okolic. Kolacja i nocleg w hotelu. Podczas kolacji odprawa, przegląd i przygotowanie ekwipunku górskiego.

Dzień 3 do 8: WEJŚCIE NA KILIMANDŻARO drogą Machame / Marangu

(dokładny opis tras trekkingu na Kili w PDF lub na www.kili.pl, zachęcamy również do przeczytania opowiadania napisanego przez naszego lidera “Śniegi Kilimandżaro” – Onet Podróże)
Jeżeli będziemy zmęczeni podróżą możemy ten dzień spędzić pod wodospadami Materuni i dopiero kolejnego dnia wyruszyć na trekking na Dach Afryki.

MACHAME ROUTEMARANGU ROUTE
Machame Gate1900 mMarangu Gate1900 m
Machame Camp2980 mMandara Hut2700 m
Shira Camp3840 mHorombo Hut3720 m
Barranco Camp3950 mHorombo Hut3720 m
Barrafu Camp4550 mKibo Hut4703 m
UHURU PEAK5895 mUHURU PEAK5895 m

Dzień 9: Wioska Materuni + Wodospad

Dzień poświęcony na odpoczynek po zdobyciu szczytu Kilimandżaro przeznaczamy na zażywanie kąpieli pod niewiarygodnie pięknym 90 metrowym wodospadem Materuni. Około południa wyjeżdżamy z hotelu, krótki przejazd z Moshi i 40 minutowy spacer wąską ścieżką przez malowniczy teren wśród bananowców i eukaliptusów z widokiem na zdobyty przed dwoma dniami najwyższy szczyt Afryki. Później wizyta w wiosce plemienia Czaga, proces prażenia i degustacja kawy u naszego lokalnego przyjaciela. Cała wycieczka powinna nam zająć nie więcej niż 4 do 6 godzin. Jest to jedna z nielicznych okazji by pieszo móc przemierzać rzadko odwiedzane przez turystów zakątki Tanzanii.

Dzień 10: Safari w Tarangire NP -> Mto Wa Mbu

Przejazd i safari w parku Tarangire albo w zależności od migracji zwierząt – Lake Manyara NP. Rzadko decydujemy się na safari w Arusha NP, głównie podczas realizacji dłuższych programów naszych wypraw na Kili. Tarangire krajobrazem przypomina Serengeti, dlatego jest dobrą alternatywą dla tych grup, które ze względu na krótszy czas trwania wyprawy nie planują zobaczenia Parku Serengeti. Późnym popołudniem dojeżdżamy do miejscowości Mto Wa Mbu czyli ‘rzeki moskitów’, na skraju Parku Narodowego Manyara. W lutym mamy szansę dostrzec tysiące bocianów, obsiadających każdy wolny skrawek ziemi, które zbierają się na powrót do Polski. Wieczorem, po kolacji, czas wolny spędzamy na licznych bazarach i stoiskach z pamiątkami. Kolacja i nocleg w lodży.

Dzień 11: Krater Ngorongoro

Najbardziej znany rezerwat w Afryce Wschodniej. Ósmy cud świata, Arka Noego, rajski ogród… – tak mówi się o Kraterze Ngorongoro. Największa zachowana kaldera na Ziemi o średnicy 26 km. Wchodzący w obszar Parku Serengeti, Ngorongoro jest pozostałością gigantycznego wulkanu, który około dwóch milionów lat temu mógł być najwyższą górą na świecie. Sądząc po wielkości krateru, który zresztą zobaczycie, można dziś jedynie przypuszczać, że mógł dorównywać rozmiarami marsjańskiemu Olympus Mons – najwyższej obecnie górze w układzie słonecznym czyli na przykład mógł mieć około 20 tysięcy metrów wysokości… Ngorongoro podczas wybuchu zapadł się do wewnątrz, pozostawiając po sobie ogromną kalderę. Krater ten zawdzięcza swoje pochodzenie gwałtownym pęknięciom, jakie miały miejsce w Wielkim Rowie Afrykańskim przez okres około 25 mln lat. Zjeżdżamy na kilka godzin do wnętrza krateru. Tropimy i obserwujemy zwierzęta, w tym i nosorożca czarnego uważanego za gatunek wymierający. Lunch na dnie krateru pośród wszechobecnych zwierząt. Wieczorem powrót do lodży na nocleg.

Dzień 12: Wylot na Zanzibar

Przejazd na lotnisko. Przelot na rajską wyspę położoną na Oceanie Indyjskim – Zanzibar. Od wieków niezależny i niepowtarzalny, dziś słynie z największego eksportu przypraw na świecie dlatego zwany jest Wyspą Przypraw. Nowy rok obchodzi się tu 1 kwietnia, a sam kwiecień nazywany jest nissanem czyli miesiącem szczęścia. Obecnie na Zanzibarze rozpoczął się rok 6667. Choć to właściwie wciąż jeszcze Afryka równikowa – od Czarnego Lądu dzieli wyspę Zanzibar tylko 50 kilometrów, a jednak już pierwsze kroki wśród tłumu zgromadzonego na nabrzeżu dowodzą, że to nieco inny kraj – choćby dlatego, że czarnoskórzy tubylcy pozdrawiają się tu nie popularnym w niedalekiej Kenii czy Tanzanii “Dżambo!” ale muzułmańskim “Salam alejkum!”. Więcej kobiet nosi tradycyjne, czarne muzułmańskie szaty zakrywające niewiastę od czubka głowy do kostek, a na głowach mężczyzn często pojawiają się tupie, typowe dla obyczajowości islamu. Zanzibar mimo, iż należy do Republiki Tanzanii posiada dużą autonomię pozwalającą na wybieranie własnych prezydentów. Odwiedzając wyspę będziemy mieli okazję zobaczyć jak silne przez wieki były tu wpływy z całego świata. Niegdyś wyspa wabiła odkrywców, handlarzy i poszukiwaczy przygód. Bywali tu w różnych okresach dziejów Asyryjczycy, Egipcjanie, Hindusi i Persowie, Portugalczycy, Arabowie, Holendrzy i Anglicy. Niemal wszyscy pozostawili na wyspie zachowane do dziś ślady swojej bytności.

Dzień 13: Zanzibar

Zanzibar poza zaplanowanym wypoczynkiem oferuje wiele dodatkowych atrakcji, w tym liczne wycieczki:
Safariblue – wycieczka wzdłuż wybrzeża Zanzibaru – dopłyniemy do lasów namorzynowych, wśród których popływamy z maską, zaliczymy owocową degustację na piaskowej wyspie na środku zatoki, będziemy uczestniczyć w ‘połowach naszego lunchu’ obserwując miejscowych przy wyławianiu krewetek, kalmarów, ośmiornic, homarów jednym słowem wszechobecnych owoców morza prosto z Oceanu Indyjskiego. Po południu zajrzymy na rafę, abc do nurkowania otrzyma każdy.
Podczas pobytu mamy również możliwość popływania z delfinami, nurkowania wśród raf pod okiem instruktora, odwiedzenia żółwi morskich podczas wycieczki na wyspę więźniów, wędkowania dalekomorskiego, wizyty na plantacji przypraw (spicetour), oraz w rezerwacie Jozani Forest (w ramach pozaprogramowych atrakcji), gdzie można być świadkiem budowy zanzibarskich katamaranów z drewna palm kokosowych u miejscowego szkutnika.

…więcej o zanzibarskich atrakcjach w PDF’ie

Dzień 14: Zanzibar

Realizujemy plany własne, albo zasłużone leniuchowanie po trudach wycieczki – prawdę mówiąc – podróży życia 😉 – albo korzystamy z oferowanych wycieczek fakultatywnych po atrakcjach Zanzibaru.

Dzień 15: Zanzibar -> Dar es Salaam -> wylot do Polski.

Rejs nowoczesnym promem ze Stown Town do Dar Es Salaam (90 min). Przejazd z portu na lotnisko (40 min) i wylot do kraju. Nasza podróż dobiega końca.
(opcjonalnie lot do Nairobi, Dar es Salaam lub Aruszy – Kilimanjaro International Airport – miejsca wylotowego do Polski)

Dzień 16: Przylot do Polski

Noclegi

Zakwaterowanie w hotelach i lodżach podczas wyprawy.
Podczas trekkingu na Kilimandżaro odpowiednio:
> Droga MACHAME – namioty
> Droga MARANGU – schroniska górskie
Uwaga! Zakwaterowania unikamy w miejscach o niskim standardzie.

Uwagi

Uczestnicy naszych wyjazdów opowiadają o nich na swoich blogach, warto odszukać je w sieci i krok po kroku prześledzić podróż z nami 😉 i dowiedzieć się jeszcze więcej o wyprawie na Kilimandżaro – np. Blog – Moje Góry.

Cena wyprawy

3195 $ + przelot od 2500 do 3800zł

Obejmuje

 • międzykontynentalny bilet lotniczy do Afryki i z powrotem (trasa zoptymalizowana by zminimalizować uciążliwość podróży)
 • pełne wyżywienie podczas wyprawy na Kili
 • lokalne przejazdy i lot na Zanzibar
 • odpowiednie ubezpieczenie NNW i KL uwzględniające uprawianie trekkingu na wysokościach do 6000 metrów
 • zakwaterowanie w hotelach i lodżach z basenami, na Kilimandzaro w schroniskach (droga Machame – noclegi w namiotach)
 • wędrówkę pod wodospad Materuni
 • safari wg programu – przejazdy jeepami z asystą lokalnych kierowców-przewodników
 • trzydniowy pobyt na Zanzibarze
 • opłaty za wstęp i przebywanie na terenie Parków Narodowych na ternie Tanzanii
 • zezwolenie wraz z pobytem i pełnym wyżywieniem w czasie sześciodniowego trekkingu w Parku Narodowym Kilimandżaro
 • zorganizowanie licencjonowanej agencji oraz obowiązkowych przewodników i tragarzy
 • zapewnienie odpowiedniego sprzętu: namiotów (na drodze Marangu schroniska), messy (namiot bazowy – jadalnia), krzeseł, stołów, przyborów kuchennych itp.
 • uczestnictwo i wsparcie lidera 4challenge

Nie obejmuje

 • opłat wizowych: nieunikniona wiza tanzańska – 50$ i 20$ kenijska – jeśli miejsce lądowania w Afryce to Nairobi w Kenii)
 • napiwków (zwyczaj obowiązkowy)
 • dodatkowych atrakcji nie wymienionych w programie

 

Zainteresują Cię także