fbpx
Zobacz więcej

Mt. Kenia 5199m – afrykańskie wyzwanie

Atrakcje

O wyprawie

Chcesz przeżyć prawdziwą górską przygodę w Afryce? Masz dobrą kondycję i jesteś otwarty na nowe wyzwania? A może zdobywałeś już nie raz znaczną wysokość w ramach trekkingu i w chciałbyś pokusić się o coś więcej niż tylko wchodzenie? Jeśli tak, ta wyprawa jest dla Ciebie

Wybierz się z nami na Mount Kenię – drugą najwyższą górę Afryki!

Wznosząca się na wysokość 5199 metrów Mount Kenia, wybitnie góruje nad lasami tropikalnymi centralnej Kenii. Mimo, że masyw górski Mount Kenia jest pochodzenia wulkanicznego, to po samym ukształtowaniu i krajobrazie tego nie widać. W centralnej części masywu wznoszą się monumentalne pionowe ściany skalne zwieńczone poszarpanymi szczytami. Po drodze czeka Cię przeprawa przez lasy bambusowe, doliny usłane unikatową roślinnością i niejedno spotkanie ze stadami dzikich zwierząt.

Jeśli chcesz przeżyć coś naprawdę wyjątkowego w górach, wspinaczka na główny wierzchołek Mount Kenya – Batian 5199m, dostarczy Ci wielu emocji, dzięki którym poczujesz smak prawdziwej górskiej wspinaczki. Będzie to naprawdę ekstremalne wyzwanie dla każdego kto chciałby zakosztować czegoś więcej w górach niż tylko zdobywanie wysokości, czegoś… tylko z pozoru niemożliwego. Nasi wytrawni przewodnicy wspinaczkowi zajmą się wszystkim co niezbędne byś czuł się bezpiecznie.

Dla wszystkich mniej wprawionych w trudnych górskich przygodach umożliwiamy wejście na nieco niższy wierzchołek – Lenana 4985m uznawany przez władze Parku za szczyt Mount Kenii. Będzie to z pewnością równie wspaniałym przeżyciem.

Przemierzaj słoneczną Afrykę w parkach Mount Kenia, jeziora Naivasha, odwiedź słynących z waleczności Masajów z plemienia Samburu oraz kenijską część Parku Narodowego Serengeti czyli słynne Masai Mara.

Pamiętaj, że każdy program wyprawy może ulec zmianom wg kompromisowych ustaleń wśród uczestników. Nie tworzymy sztucznych i sztywnych rozwiązań. Każdy program wyprawy powstaje i zmienia się przy Twoim udziale!

 • wspinaczka / wejście na Mount Kenia 5199m
 • towarzyszące górskiej wędrówce dzikie zwierzęta, których pełno w Parku Narodowym Mount Kenya
 • piesze safari wśród żyraf i innych zwierząt Parku Hell’s Gate
 • rejs / safari po jeziorze Naivasha – stada dzikich zwierząt przy wodopoju
 • spotkanie z Masajami z plemienia Samburu
 • safari w Masai Mara

Wymagania

 •     szczepienia + książeczka WHO
 •     paszport ważny co najmniej 6-mcy
 •     dobra kondycja fizyczna

Terminy (4) i ceny

  Jesteś zainteresowany?

  Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy się resztą spraw!

  Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

  lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
  Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
  Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

  Dla osób dolatujących indywidualnie:
  Rozpoczęcie wyprawy: NAIROBI
  Zakończenie wyprawy: NAIROBI

  Dzień 1: Wyjazd z Polski

  Spotkanie na lotnisku 2 godziny przed odlotem. Przelot do Nairobi w Kenii.

  Dzień 2: Nairobi

  Po śniadaniu jedziemy odwiedzić sierociniec dla słoni i nosorożców – Sheldrick Wildlife Trust, będziemy też karmić żyrafy w Giraffe Center. Wieczorem zrobimy sobie odprawę przed wyjazdem w góry. Nocleg w hotelu.

  Dzień 3: Met Station 3050m

  Poranny przejazd w okolice Nanyuki i do bramy Parku Mount Kenia (3 godziny) skąd rozpoczynamy trekking do Met Station 3050m. Podejście nie powinno nam zając więcej jak 4 godziny. Nocleg w schronisku.

  Dzień 4: Mackinder’s Camp 4200m

  Po śniadaniu wyruszamy w drogę. Bardzo szybko osiągamy granicę lasów i podchodzimy surowym płaskowyżem w kierunku majestatycznych turni Mount Kenii. Na wysokości ok 3700m wchodzimy z surowej, wysoko położonej równiny w jedną z otwierających się na tym etapie dolin. Po ok 5 godzinach marszu od stacji Meteo osiągamy schronisko na 4200m położone na końcu doliny. Kolacja i nocleg w schronisku.

  Dzień 5: Austrian Hut 4790m

  Wchodzimy w strefę skalnych turni i licznych górskich jezior. Podążamy w niesamowitej scenerii u stóp południowej ściany Mount Kenii do najwyżej położonego schroniska w Parku – Austrian Hut 4790m. Jest to jeden z najpiękniejszych dni trekkingu, niesamowity widok towarzyszy nam przez cały czas. Nocleg zaliczamy na wysokości przewyższającej odpowiednio ostatni nocleg na stokach Kilimandżaro czy Ruwenzori. Jednym słowem jest to najwyżej położone schronisko w Afryce.

  Dzień 6: Lenana Point 4985m

  Nie musimy się spieszyć. Od opuszczenia schroniska Austrian Hut trekking na najniższy z trzech wierzchołków Mount Kenii – Lenana Point zajmie nam niespełna godzinę łagodnego podejścia. Na szczycie znajduje się flaga Kenii ku radości zdobywców dla których ten moment stanowi zwieńczenie wspinaczki na Mount Kenię. Za plecami jednak nie sposób nie dostrzec piętrzących się znacznie wyżej majestatycznych wierzchołków Batiana 5199m i Neliona 5188m, właściwych szczytów Mount Kenia – drugiej góry w Afryce. Na śniadanie wracamy do Austrian Hut. Przed południem spacerujemy po okolicy odwiedzając okoliczne jeziorka wysokogórskie. Tego dnia przechodzimy szkolenie wspinaczkowe wraz z naszymi osobistymi przewodnikami. Będą zjazdy i wspinanie aż do znudzenia 😉 .

  Dzień 7: Dzień aklimatyzacyjny / rezerwowy

  Dzień odpoczynku ważny dla naszej aklimatyzacji i odprężenia fizycznego, czytamy książki, spacerujemy, czas przeznaczamy na sesje fotograficzne. Dla tych co nie usiedzą a formę mają w najwyższym stopniu gotowości możliwość spróbowania swoich sił wraz z przewodnikiem na Point John 4883m – iglicę skalną o wybitnym kształcie.

  Dzień 8: Mount Kenia – Nelion 5188m i Batian 5199m

  Dzień wyprawy, na który czekaliśmy. Pobudka nad ranem, wczesne śniadanie, wszystko tak by dotrzeć pod ścianę na 5 rano. Po drodze pod ścianę pokonujemy lodowiec (czasem w rakach). Wspinaczkę skalną rozpoczynamy z nastaniem brzasku, przewodnicy znają drogę na pamięć dlatego wszystko przebiega sprawnie i szybko, trudności do pierwszego blaszanego schronu nie stanowią problemów. Później droga w znaczący sposób nie ulega zmianie poza ekspozycją, jest kilka odcinków gdzie użycie rąk wymaga więcej siły, ale też nie są to trudności nie do pokonania z tak doświadczonymi przewodnikami. Nelion 5188m osiągamy około godziny 10-11tej. Na szczycie znajduje się również blaszany schron z materacami. Dla chętnych możliwość pójścia na Batian 5199m przez Gate of Mist (Wrota Mgieł). Należy sobie zdawać sprawę z tego, że mimo niewielkiej odległości będziemy potrzebować raków a cała wspinaczka w dwie strony zajmie nam nawet 3 godziny. Batian to właściwy wierzchołek Mount Kenii, będąc tak blisko rzadko ktoś rezygnuje 😉 . Na szczycie powiewa flaga Kenii. Po powrocie na Nelion zaczynają się zjazdy aż do samej podstawy ściany – punktu startowego. Droga przeznaczona do zjazdów przebiega nieco inaczej niż droga 'do góry’. Nad bezpieczeństwem zjazdów również czuwają lokalni przewodnicy wspinaczkowi. W Austrian Hut jesteśmy późnym popołudniem. Kolacja i nocleg w schronisku.

  Dzień 9: Zejście do bramy Parku Mount Kenia

  Po śniadaniu wyruszamy w bardzo malowniczą wędrówkę przez Shipton Camp, Old Moses Camp do bramy parku Sirimon Gate 2650m. Tracąc wysokość przechodzimy przez wysokie wrzosowiska, a następnie w pas lasu bambusowego, który otacza masyw Mount Kenya. Różnorodność środowiska naturalnego w Parku Narodowym Mount Kenia daje nam możliwość zobaczenia bawołów, kozłów, antylop czy małp. Przy odrobinie szczęścia spotkamy słonia. Pod koniec wędrówki na wysokości 2670m przekroczymy Równik. Poinformuje nas o tym odpowiednia tablica zapraszająca nas na północną półkulę Ziemi. Chwilę później osiągniemy Sirimon Gate skąd zostaniemy zabrani do Nairobi do hotelu. Kolacja w hotelu.

  Dzień 10: Jezioro Naivasha

  Po zmaganiach na Mount Kenia należy nam się zasłużony odpoczynek i dobra zabawa. Z Nairobi nad Jezioro Naivasha jest niespełna 80 km i zajmie nam to około 1h30min drogi. Naivasha – drugie co do wielkości jezioro Wielkiej Doliny Ryftowej. Naivasha przywita nas różnorodnością dzikich zwierząt i ptactwa. Podczas rejsu po jeziorze nie zabraknie hipopotamów, nosorożców spacerujących wzdłuż brzegu i żyraf wędrujących wśród akacji. Dopłyniemy też do wyspy Crescent, która jest w połowie zalanym kraterem wulkanu.

  Dzień 11: Jezioro Naivasha, Park Narodowy Hell’s Gate

  Po śniadaniu jedziemy na safari do Parku Hell’ Gate słynącego również z ciekawych form skalnych. Do południa spędzamy czas na bezkrwawych polowaniach na zwierzęta w otoczeniu pięknego wulkanicznego krajobrazu.

  Dzień 12: Przejazd do Nairobi

  Przejazd bezpośrednio na lotnisko w Nairobi i wylot do Polski. Koniec wyprawy.

  Opcjonalnie: Dla zainteresowanych możliwe jest połączenie wyprawy na Mount Kenia z wyprawą i wejściem na KILIMANJARO / KILIMANDŻARO!
  Wyjazd można również wydłużyć na życzenie każdego uczestnika o safari w Masai Mara albo Park Narodowy Samburu i pobyt na Zanzibarze (bezpośredni przelot z Nairobi).

  Możesz też zdołać wejść na Mount Kenia w 9 DNI z wyjazdem i powrotem do Polski albo pokusić się nawet o zdobycie Mount Kenia i Kilimanjaro na jednej wyprawie!

  Noclegi

  Zakwaterowanie podczas wyprawy w hotelach i lodżach.
  Podczas wejścia na Mount Kenię wszystkie noclegi są schroniskach.

  Uwaga! Unikamy zakwaterowania w miejscach o niskim standardzie.

  Uwagi

  Zdobycie najniższego z wierzchołków – Lenana Point nie stanowi żadnych trudności. Wejście na Nelion i Batian wymaga przede wszystkim świadomości z czym dane nam będzie się zmierzyć. Zdobywane samodzielnie oba wierzchołki, nawet dla doświadczonych alpinistów, mogą okazać się prawdziwym wyzwaniem. Jeśli jednak posiadamy doświadczenie górskie, jesteśmy wychodzeni nie tylko po polskich górach (choćby po Alpach) i skorzystamy na miejscu z usług profesjonalnego przewodnika wspinaczkowego to Mount Kenia może okazać się wspaniałą przygodą mieszczącą się całkowicie w naszym zasięgu. Na pewno wypada wiedzieć jak zakłada się uprząż i zapoznać się z techniką zjazdów na linie. Jeśli chodzi o samą wspinaczkę… wiele za nas jest w stanie zrobić przewodnik wspinaczkowy np zapewnić nam całkowite bezpieczeństwo pełną asekuracją i prowadzeniem nas przez wszystkie trudności, a my musimy się po prostu sprawnie poruszać się w otoczeniu skał. Ekspozycja nie różni się zbytnio od tej znanej z Orlej Perci w Tatrach. Przy odpowiednim wsparciu podczas wspinaczki każdy dobrze przygotowany uczestnik powinien poradzić sobie z tą górą.

  Wspinaczka na Mount Kenia 5199m (Batian, Nelion) wymaga lepszej aklimatyzacji niż inne góry o podobnej wysokości z uwagi na konieczność stawienia czoła trudnościom technicznym, dlatego program zdobywania góry jest celowo przez nas wydłużony.

  Cena wyprawy

  2580 $ + przelot od 2000 do 2800zł

  Obejmuje

  • przelot do Nairobi i z powrotem
  • pełne wyżywienie
  • zakwaterowanie w hotelach oraz lodżach
  • zakwaterownie podczas wspinaczki na Mount Kenya w schroniskach
  • lokalne przejazdy
  • przejazdy 4×4 w Parkach Narodowych podczas safari
  • safari wg programu (przejazdy jeepami, lokalni przewodnicy)
  • ubezpieczenie NNW i KL
  • rejs po jeziorze Naivasha
  • opłaty za wstęp i przebywanie na terenie Parków Narodowych
  • zezwolenie wraz z pobytem i wyżywieniem w czasie trekkingu i wspinaczki na Mount Kenya
  • wynajęcie przewodników wspinaczkowych, tragarzy i kucharza
  • opiekę lidera wyprawy

   

  Nie obejmuje

  • napiwków (zwyczaj obowiązkowy)
  • własnych wydatków
  • opłat wizowych (~50$)
  • wizytę w wiosce Samburu
  • dodatkowych atrakcji nie wymienionych w programie

   

  Zainteresują Cię także