fbpx
Zobacz więcej

Sokotra – Trekking na Wyspie Smoczej Krwi – wyspie nie z tej planety

Atrakcje

➡️ Trekking na Sokotrze w górach Hajhir
➡️ Zdobycie najwyższego szczytu wyspy – Skand 1525 metrów
➡️ Trekking przez Las Drzew Smoczej Krwi
➡️ Zwiedzanie beduińskich wiosek w górach
➡️ Zwiedzanie potężnego Kanionu Derhur na skraju płaskowyżu Dixam
➡️ Kąpiele i nurkowanie u brzegów malowniczych plaż Ameq, Arher, Delisha, Dihamri i Detwah
➡️ Poznanie zwyczajów i stylu życia Abdullaha Jaskiniowca
➡️ Eksploracja jaskiń Hoq i Dagub
➡️ Rejs łodzią w towarzystwie delfinów na dziką plażę Shoab
➡️ Zwiedzenie Ras Irsel, miejsca gdzie Morze Arabskie łączy się z Oceanem Indyjskim
➡️ Noclegi w hotelach i obozowiskach nad brzegiem morza

Osoby decydujące się zostać na wyspie trochę dłużej czekają dodatkowe przygody:

➡️ Rejs łodzią na sąsiednie wyspy Archipelagu Sokotra
➡️ Malownicze wyspy Abd Al Kuri i Samha
➡️ Bezludna wyspa Darsa
➡️ Kąpiele na pięknych plażach Detwah i Qualansia
➡️ Dla chętnych : Nurkowanie w pobliżu wraku statku rybackiego „Sunrise”

O wyprawie

Odkryj Sokotrę – Wyspę Smoczej Krwi – najrzadziej odwiedzane miejsce na świecie!

Sokotra, wyspa na Oceanie Indyjskim należąca formalnie do azjatyckiego Jemenu. W rzeczywistości realia jakie na niej panują nijak się mają do tego co znaleźlibyśmy na kontynentalnym Jemenie. Na Sokotrze nie ma wojen, jest to wyspa stuprocentowo bezpieczna. Są za to na niej wręcz nieziemskie krajobrazy. Śnieżnobiałe piaszczyste plaże tak pięknie komponujące się z turkusowymi wodami wybrzeża, strzeliste szczyty dzikich gór Hajhir, czy wreszcie niezwykłe drzewa butelkowe i drzewa smoczej krwi, które można znaleźć tylko na Sokotrze i nie przypominają swoim kształtem niczego, co wcześniej widzieliśmy. Nie na darmo Sokotra jest określana mianem raju na ziemi czy wyspy z innej planety. Razem z nami będziesz miał okazję zobaczyć na własne oczy co kryje ta piękna i tajemnicza wyspa. Zdobądź najwyższy szczyt Gór Hajhir, wspinaj się po olbrzymich piaskowych wydmach, zanurz się w wody oceanu i doświadcz barwnego życia morskiego. Wreszcie jeżeli zdecydujesz się zostać na Sokotrze dłużej niż zakłada to standardowy program, wybierz się na niezwykły rejs kutrem rybackim ku innym wyspom archipelagu Sokotra, gdzie turystyka praktycznie nie istnieje. Dołącz do nas i wybierz się na niezwykłą przygodę z największą agencją adventure w Polsce!

Dlaczego na Sokotrę tak trudno się dostać?

Biorąc udział w wyprawie na Sokotre trzeba być świadomym, że to Sokotra zdecyduje czy ujrzysz jej niepowtarzalne piękno!

Już samo postawienie pierwszego kroku na Sokotrze to prawdziwy 'challenge’. Dlatego nie sposób na Sokotrę Was nie zaprosić! Ta odległa wyspa, położona jakby na samym końcu świata to miejsce do którego nie znajdziecie lotów w sieci ani w żadnym biurze. Spragnionych przygody podróżników wpuszcza się na wyspę za pośrednictwem rządu Jemenu i wydaną dla Ciebie personalną zgodą. Samolot przylatuje w umówionym dniu i zabiera na wyspę wszystkich szczęściarzy, którzy taką zgodę otrzymali. A Sokotra… co ona ma do zaoferowania… Mówiąc w skrócie – wszystko + to czego nie ma nigdzie indziej na Ziemi…. krwawiące drzewa, pustynie przylegające do górskich turni i wiele, wiele więcej…

Eksplorując jej różnorodne tereny, od skalistych szczytów przez piaszczyste wydmy po oazy zieleni i rozległe kaniony górskie, będziesz odkrywał tajemnice tej odizolowanej i najrzadziej odwiedzanej na świecie wyspy. Wdrapując się na surowe, skaliste formacje, doświadczysz nie tylko niezwykłej przygody, ale także niezapomnianych widoków. Liczne zdjęcia nie oddadzą piękna wyspy, to po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy!

Wyprawa na Sokotrę – Azjatyckie Galapagos – Niezwykły raj na Ziemi

Czekają tu na Ciebie prawdziwe cuda natury! Sokotra w sanskrycie to 'wyspa błogosławiona | wyspa rozkoszy’ wpisana na listę UNESCO.

Sokotra to nazwa całego archipelagu wysp leżących na Oceanie Indyjskim, a także największej wyspy wchodzącej w jego skład. Archipelag składa się z 4 głównych wysp i kilku pomniejszych niezamieszkałych wysepek. Największą wyspą jest rzecz jasna Sokotra i to na niej koncentruje się ruch turystyczny w tym regionie. Skąd to porównanie do Galapagos, skąd Darwin 'przywiózł’ teorię ewolucji. Socotra, podobnie jak Galapagos została odizolowana od reszty świata około 6-7 mln lat temu i od tej chwili rozwijała się bez żadnego wypływu z zewnątrz. Dzisiaj jest porośnięta ponad 700 gatunkami roślin, z których 1/3 to endemity, czyli takie, które nie występują nigdzie indziej na świecie. Podobnie jest ze zwierzętami, jednak matka natura nie była w tym względzie tak hojna jak na Galapagos, by rozwinęły się na Sokotrze pokaźne gatunki zwierząt.

Sokotra jest jednym z najbardziej izolowanych i najrzadziej odwiedzanych przez turystów miejsc na Ziemi

Sokotra zwana jest również wyspą obcych. Wydaje się, że czas zatrzymał się na niej kilka milionów lat temu.

Jedną z najbardziej znanych roślin rosnących jedynie na Sokotrze jest adenium opasłe czyli róża pustyni przypominająca nieco mały baobab oraz podobne kształtem pnia ale większe drzewo ogórkowe. Jeszcze bardziej charakterystyczna jest występująca tam dracena smocza, zwana smoczym drzewem albo smokowcem. Jej rozłożysta korona porośnięta jest liśćmi jedynie od góry, odkrywając parasol nagich gałęzi pod spodem. Dracena wydziela czerwoną żywicę zwaną smoczą krwią i stąd się wzięła inna nazwa Socotry – Wyspa Smoczej Krwi.

Drzewa Smoczej Krwi zachwycają przyjezdnych swoim pięknem i niepowtarzalnością.

Trekking na Sokotrze

Wyprawa na Sokotrę nie byłaby kompletna gdyby nie możliwość zrealizowania trekkingu w niesamowitych górach Hajhir. Znajdują się w centralnej części wyspy piętrząc się nad bezkresnymi płaskowyżami. Przemierzając ten największy łańcuch górski na wyspie, który jest domem dla ponad 100 endemicznych gatunków roślin, z czego około 50 z nich nie znajdziemy nigdzie indziej na Sokotrze, będziemy rozkoszować się widokami nie tylko na strzeliste szczyty, ale też na cały pas wybrzeża Morza Arabskiego. Wszystko to tylko właśnie w paśmie gór Hajhir! Charakterystyczną cechą całego masywu są postrzępione, ostre skalne turnie pnące się ku niebu. W czasie trekkingu na Sokotrze będziemy mogli podziwiać bez wątpienia najbardziej spektakularną turnię Mashanig 1503 m. Widok potężnej, górującej nad okolicą skały jest jednym z symboli gór Hajhir. Z kolei przechodząc rozległy płaskowyż Skand, gdzie znajduje się również najwyższy punkt wyspy o tej samej nazwie 1525 m, spotkamy rdzennych mieszkańców wyspy, prowadzących koczowniczy tryb życia tak jak ich przodkowie setki lat temu. Pasmo górskie Hajhir jest niezwykłym miejscem, nietkniętym jeszcze przez masową turystykę. Zapuszczając się w głąb gór będziemy mogli poczuć się jak pionierzy i odkrywcy wciąż niezbadanego do końca skrawka naszej planety, kryjącego przed nami jeszcze wiele tajemnic.

Pozostałe wyspy archipelagu pomimo, że mniejsze, to również pełne są przepięknych krajobrazów i miejsc wartych zobaczenia. Abd Al Kuri to połączenie wręcz księżycowych krajobrazów z pięknymi plażami przy brzegach z domieszką pomniejszych wiosek zamieszkiwanych przez tradycyjne ludy beduińskie. Samha z kolei posiada jedną niewielką osadę rybacką. Pozostała część wyspy jest niezamieszkana. Darsa z kolei to najmniejsza i bezludna wyspa ze zniewalająco piękną i dziką plażą oraz ciekawymi mieszkańcami…

Decydując się na wyjazd z naszą agencją możesz zadecydować, czy skupisz się na eksploracji głównej wyspy archipelagu, czy również poszerzysz swój wyjazd o wizytę na pozostałych trzech wyspach. Niezależnie od tego, co wybierzesz znajdziesz się w miejscu niczym z innego świata, gdzie turystyka nie jest jeszcze tak bardzo rozwinięta. Za to potencjał do jej uprawiania jest niewiarygodnie wielki. Daje to odkrywanie tego skrawka lądu nietkniętego masową turystyką i czerpanie z jego dóbr pełnymi garściami!

Sprawdź relację z naszej ostatniej wyprawy: https://4challenge.org/2023/12/14/relacja-z-wyprawy-na-sokotra/

Zapraszamy również do przeczytania nielicznych dostępnych artykułów na temat tej magicznej wyspy:

 Jak zmienia się rajska wyspa Sokotra
To jedne z najbardziej tajemniczych wysp na świecie. Rajskie plaże i krajobraz jak z innej planety

Wymagania

  1.  Paszport ważny minimum 6 miesięcy
  2. Obowiązkowe szczepienia + książeczka WHO

Terminy (28) i ceny

    Jesteś zainteresowany?

    Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy się resztą spraw!

    Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

    lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
    Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
    Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

    Dzień 1: Przelot na Sokotrę

    Spotkanie z liderem wyprawy na lotnisku dwie godziny przed odlotem. Następnie po załatwieniu wszystkich formalności wylatujemy do Abu Dhabi lub Kairu, gdzie powinniśmy się znaleźć w godzinach wieczornych. Następnego dnia rano mamy zarezerwowany przelot na magiczną Sokotrę.

    Dzień 2: Hadiboh – Dihamri

    Rano przelot z lotniska w Abu Dhabi na Międzynarodowe Lotnisko w Sokotrze. Na miejscu powinniśmy być około południa. Transfer z lotniska do hotelu w stolicy wyspy (i przy okazji jedynym większym mieście) Hadiboh. Chwila na odpoczynek, po czym przejedziemy na niesamowicie malowniczą i bogatą w życie morskie lagunę Dihamri. Znajduje się tam urocza plaża, na której będziemy mogli odpocząć nieco po podróży. Dihamri jest strefą przybrzeżną, w której znajduje się najbogatsze skupisko koralowców i stworzeń morskich na całej Sokotrze. Będziemy mogli na miejscu wypożyczyć sprzęt do snorkelingu i zagłębić się w ten niezwykły, podwodny świat. W wodach zatoki Dihamri, bardzo blisko brzegu możemy zobaczyć między innymi papugoryby, mureny, jeżowce czy węgorze. Jeżeli nam się poszczęści, to na brzegu plaży zobaczymy również żółwie morskie! Pod wieczór wracamy z powrotem do naszych samochodów, które zabiorą nas z powrotem do Hadiboh na kolację i nocleg.

    Dzień 3: Trekking w Górach Hajhir

    Dzisiaj rano wyjeżdżamy z Hadiboh i udajemy się na trekking pośród równie pięknych co dzikich gór Hajhir. Są one najwyższym pasmem górskim archipelagu, a także domem dla wielu endemicznych gatunków roślin i zwierząt. Oferują również zapierające dech w piersiach widoki głębokich kanionów górskich i strzelistych skalnych turni. Spotkamy się z naszymi przewodnikami oraz wielbłądami u podnóża gór, po czym wyruszymy w górską wędrówkę w kierunku wioski Dimalah. W okolicach wczesnego popołudnia dotrzemy na płaskowyż Scand, który otoczony jest najwyższymi szczytami pasma górskiego. Wejdziemy na najwyższy z nich – Górę Skand o wysokości 1525 metrów. Ze szczytu będziemy mieli piękne widoki na otaczające nas ostre turnie skalne oraz na wybrzeże północnej strony wyspy. Następnie schodzimy z powrotem na płaskowyż, gdzie czeka na nas lunch, a następnie kontynuujemy zejście w stronę beduińskiej wioski Dimalah, w której zatrzymamy się na noc.

    Dzień 4: Dimalah – Dihazhaz – Darhoo

    Rano opuszczamy Dimalah i kierujemy się dalej w głąb Gór Hajhir. Dzisiaj odwiedzimy Kanion Dihazhaz – miejsce, które przez tubylców jest nazywane „Małym rajem na Ziemi”. Będziemy mogli podziwiać różnorodną faunę i florę oraz popływać w naturalnych basenach na jego dnie. W kanionie zjemy również lunch w klimatycznym punkcie pośród szumiących strumieni wody. Popołudniu przechodzimy przez kilka mniejszych wiosek beduińskich, poznajemy lokalnych mieszkańców, którzy żyją na wyspie w ten sam sposób, jak ich przodkowie setki lat temu. Późnym popołudniem docieramy do wioski Darhoo, gdzie czekać na nas będzie poczęstunek w postaci lokalnej beduińskiej herbaty oraz kolacja. Nocleg w wiosce.

    Dzień 5: Dixam – Wadi Derhur – Rokeb Firmhin – Wydmy Hayf i Zahek – Plaża Ameq

    Dzisiejszego dnia będziemy eksplorować południową część Sokotry. Zaczniemy od porannego przejazdu z wioski Darhoo w stronę płaskowyżu Dixam, który jest domem licznych społeczności Beduinów. Wcześniej jednak zobaczymy na własne oczy najpiękniejszy kanion górski na wyspie. Kanion Derhur ma ponad 700 metrów głębokości, co czyni go najgłębszym w Sokotrze! Oferuje do tego bardzo ciekawe widoki z jego szczytu na okolicę. Przejdziemy się po krawędzi kanionu podziwiając stanowiska wspaniałych Drzew Smoczej Krwi oraz strome urwiska, z których składa się ów kanion. Następnie przejedziemy w kierunku płaskowyżu Dixam, gdzie spotkamy licznych beduińskich pasterzy, którzy koczowniczo zamieszkują ten teren i przemierzają go ze swoimi stadami kóz z jednej strony na drugą. Zostaniemy ugoszczeni herbatą i opowieściami o ich stylu życia, który praktykują od pokoleń. Następnie podejdziemy po stromym stoku górskim w kierunku Lasu Firmhin zwanego także Lasem Drzew Smoczej Krwi. Jest to miejsce niezwykłe, ponieważ nigdzie indziej na świecie nie ma tak wielu okazów tego drzewa w jednym miejscu, jak właśnie tutaj. Wszędzie, gdzie tylko spojrzymy zobaczymy charakterystyczne przypominające rozłożone parasole korony drzew, będące symbolem całej wyspy. Przejdziemy się kilkadziesiąt minut po owym lesie, przy okazji poznając lokalnego pasterza, który pokaże nam do czego wykorzystuje się charakterystyczną krwisto czerwoną żywicę z owych drzew. Właśnie od koloru żywicy drzewa te mają swoją wdzięczną nazwę. Po spacerze pośród Drzew Smoczej Krwi schodzimy z powrotem do Dixam, gdzie zjemy lunch i jeżeli będziemy mieli ochotę, zejdziemy na dno kanionu Derhur i popływamy w jego naturalnych basenach. Pozwoli nam to w przyjemny sposób przetrwać najgorętszą część dnia. Późnym popołudniem opuszczamy płaskowyż Dixam i jedziemy w kierunku południowego brzegu wyspy. Odwiedzamy Jaskinię Dagub z pięknymi stalaktytami i stalagmitami oraz podziemnymi jeziorami, by znaleźć się na najbardziej wysuniętej na południe plaży Ameq u stóp olbrzymich klifów. Rozbijemy tutaj nasze obozowisko i będziemy mogli popływać w Oceanie Indyjskim oraz wejść na dwie stumetrowe wydmy piaskowe Zahek i Hayf podziwiając rozległy ocean oraz potęgę skalnych urwisk nad naszymi głowami. Wieczorem przyrządzona zostanie pyszna kolacja. Na nocleg zostajemy na plaży.

    Dzień 6: Ameq – Wadi Calisan – Rezerwat Homhil – Ras Irsal – Plaża Arher

    Z rana opuszczamy Ameq i zawracamy w kierunku wschodu wyspy. Zwiedzimy dzisiaj Momi Plateau i znajdujący się na jego terenie urokliwy Wodospad Daburk. Jeżeli będziemy chcieli, możliwa jest również kąpiel w jeziorze u stóp wodospadu. Odświeżeni ruszamy w dalszą drogę i schodzimy na dno Kanionu Kalisan, gdzie odpoczniemy po wędrówce pośród licznych jezior na dnie kanionu oraz w otoczeniu Drzew Smoczej Krwi. Odwiedzimy również pobliską grotę zamieszkiwaną przez pustelnika, który wyrzekł się życia w społeczności i od lat przebywa na terenie kanionu. Pokaże nam jak mieszka, przedstawi nas swoim kozą oraz da skosztować ich mleka. Po takim posiłku będziemy mieli siły na dalszą część dnia 🙂 Popołudniu przejedziemy w kierunku rezerwatu przyrody Homhil, gdzie odbędziemy 2 godzinny trekking pośród przepięknych drzew smoczej krwi i formacji skalnych. Trekking w rejonie Homhil rozpoczniemy na dnie pięknego wąwozu położonego blisko poziomu morza. Pnąc się w górę będziemy mogli podziwiać nietknięty ludzką działalnością teren pełen słynnych Drzew Smoczej Krwi, czy również drzew kadzidłowych. Są one niezwykle popularne na wyspie, zresztą Sokotra słynie właśnie z produkcji kadzidła. Oprócz tego zobaczymy również inne endemiczne gatunki roślin o przedziwnych kształtach, jak drzewa butelkowe, czy ogórkowe. A to wszystko w promieniach popołudniowego słońca! Punktem kulminacyjnym wycieczki będzie kąpiel w niezwykłym basenie stworzonym przez Matkę Naturę z krystalicznie czystą wodą ze wspaniałymi widokami na porośnięte egzotycznymi gatunkami drzew stoki i klify. Po trekkingu pojedziemy na pokrytą śnieżnobiałym piaskiem plażę Arher. Jest to prawdziwa wizytówka wyspy, często uważana za najpiękniejszą plażę Sokotry. Dodatkowe wrażenie robi olbrzymi klif skalny znajdujący się ponad plażą. Rozbijemy tutaj swój obóz, w którym spędzimy noc. Zanim jednak zakończymy dzień, udamy się jeszcze na najdalej wysunięty na wschód punkt Sokotry – Ras Irsal. Jest to miejsce wyjątkowe nie tylko ze względu swojego położenia na wyspie. Jest to również miejsce, gdzie stykają się wody Morza Arabskiego i Oceanu Indyjskiego. Sama plaża na półwyspie jest również warta dłuższego postoju. Późne popołudnie spędzimy na relaksie i kąpieli. Można powiedzieć, że będziemy mieć wybór czy wolimy pływać w oceanie czy może w…morzu 😉 Wieczorem wracamy do naszego obozowiska w Arher na kolację i nocleg.

    Dzień 7: Jaskinia Hoq – Delisha – Kanion Ayhaft

    Poranek warto rozpocząć najwcześniej jak tylko się da. Jeżeli wstaniemy odpowiednio szybko, będziemy mogli podziwiać piękny spektakl wschodzącego słońca na tle Morza Arabskiego. A to wszystko ze szczytu dużej diuny znajdującej się na plaży. Zaraz pod klifem skalnym! Jest to chyba najlepszy sposób na rozpoczęcie dobrego dnia 🙂 Po śniadaniu i kąpieli dla chętnych 😉 przejedziemy do wioski Terbak, która jest początkowym punktem trekkingu do Jaskini Hoq, największej jaskini na Sokotrze. Wędrówka z Terbak pod jaskinię zajmie nam około 1,5 do 2 godzin w jedną stronę. Kiedy będziemy już na miejscu zobaczymy, co do zaoferowania ma jedna z najsłynniejszych atrakcji wyspy. Jaskinia ma 3 kilometry długości i zawiera w sobie kawał historii ludności zamieszkującej Sokotrę. Znajdziemy tutaj podziemne jeziora i potoki, stalaktyty i stalagmity, rozmaite formacje skalne. Ale nie tylko to! Na ścianach będziemy mogli dostrzec starożytne rysunki ludów, które zamieszkiwały jaskinie setki lat temu! Po odwiedzeniu jaskini schodzimy z powrotem do Terbak na lunch. Popołudniu przejedziemy na Delishę, uroczą plażę położoną u podnóża gór. Następnie przejedziemy w pobliże Hadiboh, by udać się na krótki trekking do Parku Narodowego Ayhaft. Znajdziemy tam liczne endemiczne gatunki roślin, w tym drzewa butelkowe i drzewa ogórkowe, a także egzotyczne gatunki ptaków przybywające znad Półwyspu Somalijskiego. Będziemy mogli również wykąpać się w licznych jeziorach na dnie kanionu. Pod wieczór przejdziemy około 20 minut do naszego obozu na kolację i nocleg.

    Dzień 8: Laguna Detwah – Qualansia – Shoab – Detwah

    Rano po śniadaniu opuszczamy kanion Ayhaft i jedziemy na zachód wyspy. Docieramy do kolejnego kultowego miejsca w Sokotrze. Przepięknej laguny Detwah z krystalicznie czystą, turkusową wodą i zapierającymi dech w piersiach widokami na morze. Jest to również obszar występowania licznych gatunków ptaków. Na terenie laguny mieszka najsłynniejsza persona na wyspie. Mowa o Abdullahu Jaskiniowcu, który z zawodu jest rybakiem i upodobał sobie teren plaży w Detwah na swój dom. Pokaże nam swoją chatę w jednej z grot skalnych i oprowadzi nas po lagunie. Przejdziemy się wspólnie piaszczystymi plażami, popływamy, będzie możliwość również wypożyczenia sprzętu do snorkelingu. Następnie nasz nowy znajomy pomoże nam wyłowić dla nas obiad 😉 Po lunchu i miło spędzonym czasie przejedziemy około 10 minut w kierunku rybackiej miejscowości Qualansia, skąd wynajętą łodzią wypłyniemy w morze w kierunku niedostępnej drogą lądową plaży Shoab. Po drodze wypatrujcie delfinów! Bardzo łatwo je tutaj dostrzec, jest to najpopularniejsze miejsce na Sokotrze, gdzie można je zobaczyć. Nad głowami z kolei z dużą dozą prawdopodobieństwa przelatywać będą majestatyczne kormorany. Na plaży będziemy mieli czas wolny na pływanie, snorkeling, nurkowanie i relaks. Pod wieczór wrócimy łodzią z powrotem do Qualansii. Będzie czas na spacer po rybackiej wiosce i wieczorną wycieczkę na okoliczną plażę. Następnie przejeżdżamy do Hadiboh, gdzie ponownie zakwaterujemy się w hotelu i spędzimy w nim naszą ostatnią noc na wyspie.

    Dzień 9: Powrót do Polski lub rejs z Qualansia na wyspę Abd Al Kuri

    Tego dnia do odlotu będziemy mieli jeszcze trochę czasu wolnego, więc w zależności od waszego wyboru możemy udać się na krótki spacer i zwiedzić Hadiboh. Zobaczymy wówczas targ rybny oraz port. Następnie czeka nas transfer na Międzynarodowe Lotnisko w Sokotrze, skąd wylecimy do Abu Dhabi lub Kairu. Następnego dnia lecimy w dalszą drogę do Polski. Na miejscu zakończenie wyprawy.

    Dodatkowe 7 dni wzdłuż wybrzeży archipelagu Sokotry

    Dzień 9: Rejs z Qualansia na wyspę Abd Al Kuri

    W przypadku gdy zdecydujecie się przedłużyć swoje przygody na terenie Sokotry, czeka nas bardzo wczesna pobudka, bo już o 4 rano. Po śniadaniu i spakowaniu naszych rzeczy przejedziemy Hadiboh do Qualansii. Tam o 6 rano wynajętą łodzią rybacką udamy się w niezwykły rejs, którego celem będzie odwiedzenie i eksploracja pozostałych wysp Archipelagu Socotra! Po załatwieniu wszystkich formalności oraz skompletowaniu ekwipunku i zapasów na następne dni na morzu, wypływamy na szerokie wody! Archipelag Sokotry składa się z czterech głównych wysp oraz dwóch mniejszych wysepek. Naszym dzisiejszym celem jest dopłynięcie do brzegu drugiej pod względem wielkości (po Sokotrze) wyspy – Abd Al Kuri. Po drodze miniemy dwie malutkie skalne wysepki Kal Firun i Sabuniya. Są to niezamieszkane przez człowieka kawałki lądu, za to są one domem dla setek wędrownych ptaków. W zależności od warunków pogodowych oraz typu wynajętej łodzi podróż do brzegów Abd Al Kuri zajmie nam od 8 do 12 godzin. Na pokładzie będziemy mieli zatem lunch oraz zapewnione miejsca do odpoczynku. Późnym popołudniem dobijamy w pobliże Abd Al Kuri. Na miejscu czekać będzie na nas straż przybrzeżna, która sprawdzi nasze dokumenty i pozwolenia na zwiedzanie wysp archipelagu. Następnie zostaniemy dopuszczeni na wyspę. Nasz obóz rozbijemy na pobliskiej plaży. Będzie on naszym domem na trzy najbliższe noce. Następne dwa dni spędzimy na zwiedzaniu Abd Al Kuri. Kolacja i nocleg w obozowisku na plaży.

    Dzień 10: Abd Al Kuri

    Pierwszy dzień zwiedzania Abd Al Kuri. Jesteśmy w miejscu, do którego nie zapuszcza się niemal żaden turysta. Tutaj możemy poczuć się jak prawdziwi podróżnicy z krwi i kości! Wyspa Abd Al Kuri jest zamieszkiwana przez mniej niż 1000 osób. Żyją oni w kilku mniejszych wioskach rozlokowanych na wyspie pośród iście księżycowego terenu. Charakterystycznym elementem wyspy są również góry w kolorach czerwieni i oranżu, z najwyższym szczytem na wyspie Jabel Saleh o wysokości 509 metrów. Dzisiaj odbędziemy trekking wzdłuż wyspy i odwiedzimy wioski Bir al Ajuz, Bayt Isa, Tawahi, Alyia i największą na wyspie Khasat Saleh, Najpewniej będziemy budzić nie lada zainteresowanie wśród tubylców, która do turystów nie jest przyzwyczajona. Lokalna ludność składa się z mieszkańców Jemenu, Somalii oraz Erytrei. Są to ludzie niezwykle sympatyczni i chętni do ugoszczenia nas w swoich progach. Popołudniu będziemy mieli krótki trekking pośród dzikich gór wyspy Abd Al Kuri. Będziemy mogli zobaczyć występujące tylko na tej wyspie gatunki roślin i zwierząt, głównie ptaków. Pod wieczór wracamy do naszego obozowiska na kolację i nocleg.

    Dzień 11: Abd Al Kuri

    Dalsze zwiedzanie Abd Al Kuri. Dzisiaj udamy się na trekking w kierunku wschodniej części wyspy. Osiągniemy półwysep Ras al Kaysat al Nawm. Na miejscu zastaniemy piękną piaszczystą plażę otoczoną wysokimi klifami. Będziemy mogli zobaczyć lokalnych rybaków wracających z połowu i sami udać się na małą wycieczkę w morze, żeby popływać bądź ponurkować u brzegów wyspy. Popołudniu wejdziemy na szczyt klifu nad plażą, by zobaczyć okolicę z innej perspektywy. Pod wieczór powrót do obozowiska na plaży na kolację i nocleg.

    Dzień 12: Abd Al Kuri – Samha

    Wcześnie rano jemy śniadanie i opuszczamy Abd Al Kuri. Kierujemy się teraz w kierunku Samha, trzeciej pod względem wielkości wyspy archipelagu. Po około 6 godzinach żeglugi dotrzemy na miejsce. Samha jest wyspą znacznie mniejszą niż Abd Al Kuri. Rozciąga się ona na długość 12 kilometrów i jest szeroka na 7. Jeden dzień jest więc wystarczający do tego, by ją poznać i zwiedzić. Wyspa jest zamieszkała tylko przez 200 osób, z czego większość mieszka w jedynej na wyspie rybackiej wiosce. Pozostali żyją w rozlokowanych na całej wyspie pojedynczych chatkach. Podczas naszej wizyty na terenie wyspy zwiedzimy rybacką miejscowość, gdzie zatrzymamy się na lunch. Następnie przejdziemy się przez płaskowyż i wzdłuż oszałamiających klifów skalnych. Zobaczymy również urokliwy kanion górski w centralnej części wyspy. Pod wieczór wracamy do wioski na kolację i nocleg.

    Dzień 13: Samha – Darsa – Qualansia

    Rano po śniadaniu udajemy się na plażę, skąd wypływamy w kierunku oddalonej o 17 kilometrów wyspy Darsa. Jest to najmniejsza z czterech głównych wysp tworzących Archipelag Sokotra. Darsa jest wyspą bezludną i nietkniętą ludzką działalnością. Po krótkim rejsie wylądujemy na dziewiczej plaży pełnej skalnych grot, które będziemy mogli bez problemu eksplorować i morskich stworzeń u jej brzegów. Spędzimy czas również na spacerach po plaży, zwiedzaniu okolicy oraz kąpielach wodnych. Na miejscu będziemy również mieli przygotowany lunch, po którym wrócimy na naszą łódź i udamy się w długą podróż powrotną w kierunku Qualansii. Do wioski rybackiej powinniśmy dotrzeć pod wieczór po około 6 godzinach przeprawy przez morze. Następnie czeka nas jeszcze 10 minut przejazdu na lagunę Detwah, gdzie czeka na nas już nasz obóz, w którym spędzimy noc.

    Dzień 14: Qualansia – Laguna Detwah

    Dzisiaj czeka nas nieco luźniejszy dzień. Możemy go wykorzystać na kilka sposobów. Na przykład zwiedzić rybacką wioskę Qualansię i wypłynąć na szerokie wody wraz z rybakami w poszukiwaniu dorodnych okazów ryb. Możemy również zostać na plaży i korzystać z dobrodziejstw, jakie oferuje nam wyspa. Nie będzie problemu wypożyczyć sprzęt do snorekelingu, czy do uprawiania sportów wodnych jak kitesurfing czy windsurfing. Dla chętnych i spragnionych odkrycia podwodnych tajemnic mamy przyszykowaną nie lada gratkę. Wypłyniemy w kierunku znanej nam plaży Shoab, u której brzegów leży wrak statku rybackiego „Sunrise”. Wolny czas, jaki mamy tego dnia jest wręcz idealny do tego, by poświęcić go na kilka podwodnych sesji na ten leżący 25 metrów pod taflą wody statek. Zwłaszcza, że jego wrak upodobały sobie rozmaite wodne stworzenia 😉 Po powrocie z nurkowania wracamy statkiem z powrotem do Qualansii. Nocleg w obozowisku w Detwah.

    Dzień 15: Laguna Detwah

    Przed nami ostatni pełny dzień na przepięknej Sokotrze! Możemy go wykorzystać na kilka różnych sposobów. Polecamy na początek dnia zaznać kąpieli oraz krótkich spacerów wzdłuż przepięknej Laguny Detwah. Zachodnie wybrzeże wyspy słynie z miejsc, u których brzegów znajdują się wyjątkowo ciekawe stanowiska do nurkowania, bądź uprawiania sportów wodnych. Relaksujemy się i odpoczywamy po dwóch tygodniach trekkingu połączonego z morską żeglugą. Popołudniu wracamy do stolicy wyspy Hadiboh, gdzie będziemy mieli czas na odwiedzenie lokalnych targowisk, zakup pamiątek i rozmowy z lokalnymi mieszkańcami. Wieczorem wracamy do hotelu w Hadiboh na kolację i nocleg.

    Dzień 16: Powrót do Polski

    Dzisiaj po zjedzonym śniadaniu przyjdzie nam się pożegnać z magiczną Sokotrą. Zanim jednak przejedziemy na lotnisko, odwiedzimy szkółkę Drzew Smoczej Krwi, założoną na wyspie w 2006 roku. Szkółka ta zawiera wiele młodych drzewek, które mają za zadanie utrzymać przy życiu swój zagrożony gatunek. Następnie w godzinach przedpołudniowych jedziemy na Międzynarodowe Lotnisko w Sokotrze, skąd czeka nas lot przez Abu Dhabi do Polski. Zakończenie wyprawy.

    Noclegi

    Noclegi przewidujemy głównie w namiotach oraz guest house na terenie gór Hajhir. W miejscowości Hadiboh nocleg w przyjemnym hotelu blisko plaży.

    Cena wyprawy

    1690$ + przelot koszt od 4700 do 6200 PLN

    Obejmuje

    ✅ wyżywienie na czas trekkingu (3 posiłki)
    ✅ wszystkie lokalne przejazdy na terenie Sokotry w ramach programu
    ✅ opiekę lokalnego przewodnika wraz z kucharzami
    ✅ dodatkowy samochód na bagaże i przenośną toaletę
    ✅ wynajem wielbłądów na czas trekkingu po górach Hajhir
    ✅ bilety wstępów do atrakcji wymienionych w programie
    ✅ noclegi w hotelach oraz campingach na plaży
    ✅ zakwaterowanie w obozach i namiotach na czas trekkingu
    ✅ wszystkie opłaty i pozwolenia na przebywanie na terenach rezerwatów przyrody wymienionych w programie
    ✅ woda na czas trekkingu (nalewana do prywatnych pojemników na wodę)
    ✅ wynajęcie licencjonowanej agencji, przewodników, namiotów, sprzętu, i wielbłądów niosących bagaże na czas trekkingu
    ✅ zapewnienie sprzętu: namiotów, messy (namiot bazowy – jadalnia), krzeseł, stołów, przyborów kuchennych itp.
    ✅ ubezpieczenie turystyczne NNW i KL
    ✅ uczestnictwo i wsparcie polskiego lidera wypraw 4Challenge z wieloletnim doświadczeniem
    ✅ transfer łodzią motorową na plażę Shoab

    ________________________________________

    ☑️ Dodatkowe 7 dni na wzdłuż wybrzeży archipelagu Sokotry (dopłata 1300$)

    • opieka lokalnego przewodnika
    • pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie)
    • transport po wyspach
    • noclegi w namiotach
    • ekwipunek biwakowy na czas zwiedzania wysp archipelagu
    • wynajem statku na rejs po wyspach archipelagu

    Nie obejmuje

    ❌ opłat wizowych (130$)
    ❌ napiwków (zwyczaj obowiązkowy)
    ❌ wypożyczenia sprzętu do nurkowania
    ❌ noclegu w Abu Dhabi
    ❌ dodatkowych atrakcji nie wymienionych w programie

    Zainteresują Cię także