Atrakcje
O wyprawie
Zobacz najbardziej fascynujący kraj Afryki.
ETIOPIA jest jedynym krajem afrykańskim, który nigdy nie został skolonizowany. Na całej powierzchni kraju rozsianych jest mnóstwo wspaniałych, średniowiecznych pałaców i pięknych kościołów. Leżą one w typowych dla tego obszaru rozległych sawannach, pełnych dzikich zwierząt, co potęguje niezwykłość tego miejsca. To w Etiopii zaparzono pierwszą kawę w historii ludzkości.
RAS DASHEN 4620m – łatwy trekking zaprowadzi Cię na szczyt czwartej góry Afryki i najwyższego szczytu Etiopii! Góry Semien, na terenie których znajduje się Ras Dashen, uznawane są za jedno z najpiękniejszych miejsc w Afryce. Wyrastają one z wielkiego płaskowyżu etiopskiego słynącego z przepięknych kanionów i wodospadów.
Droga na szczyt Ras Dashen to wspaniały trekking w terenie bardzo przypominającym krajobraz Kanionu Kolorado. Ze względu na swój charakter przygoda nie stanowi trudności technicznych, choć może być wyczerpująca. Dobrze odpowiednio wcześnie zadbać o dobrą kondycję fizyczną i ciepły śpiwór, bo noce bywają zimne.
W Harar doświadczysz karmienia dzikich hien z ręki. Na południu Etiopii odwiedzisz ostatnie dzikie plemiona na Ziemi zamieszkujące Dolinę Omo. Pamiętaj, że program może ulec zmianom wg kompromisowych ustaleń wśród uczestników. Każdy program powstaje i zmienia się przy Twoim udziale!
- trekking w Górach Semien i otaczający nas pierwotny górski krajobraz Semien jeszcze nie 'skażony’ ingerencją człowieka
- wejście na Ras Daszan 4620m – najwyższy szczyt Etiopii i czwarty na Czarnym Lądzie
- Lalibela – 11 wykutych w skałach klasztorów – świadectwo chrześcijaństwa z czasów imperium Aksum
- rejs papirusowymi łodziami po jeziorze Tana w kierunku 'pływających klasztorów’
- Tys Yssat (Blue Nile Waterfalls) – największe wodospady na Nilu
- Harar – święte i zarazem wielokulturowe miasto słynące z ceremonii karmienia dzikich hien z ręki
- Szaszamenie, Tyja i Jezioro Awasa
- ostatnie dzikie plemiona na Ziemi pozostające ciągle poza cywilazacją: Mursi, Hamer, Tsamaj, Bana, Ari, …
- wodne safari po jeziorze Chamo
- starożytność AKSUM – jednego z pierwszych Państw które przyjęły chrześcijaństwo, 500 lat przed NAMI!
- zabytki najstarszej kultury chrześcijańskiej na świecie w sercu Afryki!
- Addis Abeba z 'Lucy’ – praczłowiekiem sprzed 3,5 miliona lat
- niepowtarzalność Etiopii – 100% przygoda – podróż do najbardziej fascynującego kraju Afryki – kraju Króla Salomona i Królowej Saby
Zobacz nasze pozostałe wyprawy do Etiopii:
16 DNI – Etiopia – Góry Semien – Poszukiwacze Zaginionej Arki
15 DNI – Etiopia – Odkrywcy Kotliny Danakilskiej
22 DNI – Etiopia – Ścieżkami Starożytnego Axum
23 DNI – Etiopia – Góry Semien – Kotlina Danakilska – Piekielna Przygoda
16 DNI – Etiopia – Góry Semien – Misja Czerwona Planeta
Przewodnicy wyprawy
Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:
Dla osób dolatujących indywidualnie:
Rozpoczęcie wyprawy: ADDIS ABEBA
Zakończenie wyprawy: ADDIS ABEBA
Dzień 1: Wyjazd z Polski
Spotkanie na lotnisku 2 godziny przed odlotem planowanym na godziny wieczorne. Wylot do Gonder, dawnej stolicy Etiopii, międzylądowanie w Addis Abebie.
Dzień 2: Gonder
Lądowanie w Gonder rano. Gonder, XVII wieczna stolica Etiopii, założone zostało przez króla Fasidelous’a w 1636 roku, jego pałac zachował się do dziś. To zespół budowli jakiego nie spotka się w żadnym innym afrykańskim kraju, nazywany często „afrykańskim Camelotem”. Po południu zwiedzanie zamków i monastyru Debre Berhan Selassie znanego ze wspaniałych obrazów i fresków, a także łaźni króla Fasidelousa. Zwiedzanie dawnej stolicy cesarstwa: średniowiecznych pałaców czy kościołów.
Dzień 3: Debark
Przejazd ok. 180 km po szutrowej drodze do położonego na wysokości 2700 m npm miasteczka Debark. Po drodze do Debark skąd rozpoczniemy naszą górską przygodę, odwiedzamy synagogę Czarnych Żydów – Falaszy.
Dzień 4 do 8: Trekking w górach Semien – RAS DASZAN 4620m
Rozpoczynamy jeden z najpiękniejszych trekkingów na Ziemi, który wypełnią wspaniałe widoki, bajeczne, niepowtarzalne krajobrazy, niesamowite kaniony, w których wznoszą się wierzchołki wygasłych wulkanów, wodospady. Nie raz spotkamy się z endemicznymi Gelada /dżelada/, które pasą się tutaj całymi stadami. To jedyne, trawożerne małpy na świecie, nazywane małpami o krwawiącym sercu. Czeka nas 5 dni łatwego technicznie i niewymagającego trekkingu z wejściem na Ras Daszan 4620 m – najwyższy szczyt Etiopii.
(dokładny opis trasy trekkingu w Górach Semien w PDF)
ETAPY 5 dni:
Debark Sangbahar Geech Chennek Ambiko RAS DASHEN Chennek |
2800m 3250m 3600m 3650m 3150m 4620m 3650m |
Dzień 8: Ostatni dzień trekkingu w Górach Semien
Przy odrobinie szczęścia możemy sobie ten dzień skrócić wynajmując w drodze zejścia busa bądź inny skuteczny środek transportu. Jedziemy do Gonder. Kolacja i nocleg w hotelu Goha lub podobnym.
Dzień 9: Bahir Dar i wodospady Tys Yssat na Nilu Błękitnym
Po wczesnym śniadaniu przejazd (ok 3 godziny) do Bahir Dar. Przejazd pod wodospady Tys Yssat na Nilu Błękitnym położone w odległości ok. 30 km od Bahir Dar. Czasy wielkiej świetności największych wodospadów na Nilu minęły wraz z powstaniem zapory, która wstrzymuje przepływ wody na progach. Wodospady nadal jednak są popularnym miejscem odwiedzin. Kolacja i nocleg w hotelu Tana / Blue Nile Hotel lub podobnym.
Dzień 10: Jezioro Tana
Płyniemy po największym etiopskim jeziorze Tana do ukrytych na wyspach monastyrów. Po jeziorze nadal pływają łodzie wykonane z papirusu tzw tankwy. U tutejszych wieśniaków Thor Heyerdahl pobierał nauki przed wyprawą Ra. Będzie okazja by zobaczyć miejsce w którym Nil Błękitny bierze swój początek. Kolacja i nocleg w hotelu Tana / Blue Nile Hotel lub podobnym.
Dzień 11: Klasztory Lalibeli
Poranny przelot do Lalibeli z Bahir Dar. To najważniejszy punkt na etiopskim szlaku historycznym, miejsce gdzie panujący w latach 1185-1225 cesarz Lalibeli nakazał wykuć w skale wulkanicznej 11 kościołów. W dzień pracowały przy tym tysiące robotników, nocą pomagali aniołowie. Według niesprawdzonych opowieści w budowie kościołów w Lalibeli pomagali templariusze. Dziś są wspomnieniem legendarnego imperim Axum. Kościoły zostały wykute w taki sposób, że ich dachy są położone równo z powierzchnią gruntu. Po południu zwiedzamy północno-zachodni kompleks świątyń. Nocleg w hotelu Roha albo Tukul Village.
Dzień 12: Drugi dzień w Lalibeli
Zwiedzanie najważniejszych – Kościół św. Jerzego wykutego na kształt krzyża greckiego. Bete Medahne Alem – największy monolityczny kościół na naszej planecie. Lalibela to jednocześnie dla Etiopczyków Nowa Jerozolima z całą symboliką Ziemi Świętej, bez wątpienia najświętsze miejsce ortodoksyjnego kościoła etiopskiego. Lalibela jest miejscem, do którego zmierzają liczne pielgrzymki chrześcijan, nie tylko z Afryki. W sumie przez dwa dni zwiedzimy kilkanaście świątyń. Popołudnie wolne na zakupy i złapanie oddechu. Wieczorem degustacja miejscowego trunku z miodu – teju. Nocleg w hotelu Roha albo Tukul Village.
Dzień 13: Addis Abeba – Dire Dava – Harar
Transfer do Harar. Rano lecimy do Harar przez stolicę Etiopii Addis Abebę. Z lotniska w Dire Dava jedziemy do hotelu w Harar.
Dzień 14: Harar
Harar – miasto inne niż wszystkie pozostałe w Etiopii – uznawane za czwarte najświętsze miasto Islamu, ale znane jest też z bezkonfliktowego współżycia muzułmanów i wyznawców kościoła chrześcijaństwa koptyjskiego. Setki uliczek schowane na wysokim bielonym murem okalającym miasto stanowią labirynt, w którym nie trudno się zgubić. O wyjątkowości miasteczka świadczy fakt, że jego bogactwo kulturowe zostało docenione i włączone do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Harar przede wszystkim jednak słynie z wieloletniej tradycji karmienia hien z ręki, w której na pewno będzie nam dane wziąć udział. Zobaczymy Stare Miasto (Jugal), muzeum Rimbaud, pałac Ras Mekonnen, dom hararski, targ przypraw, fabrykę kawy, Narrow Street (Peace Street), Ulicę Maszynową. (dokładny informator w PDF)
Dzień 15: Addis Abeba
Około południa wylatujemy do Addis Abeby. Po przylocie do Addis mamy popołudnie na zobaczenie wybranych atrakcji, Muzeum Narodowego, gdzie zapoznamy się się z historią i współczesnością Etiopii, jego największą atrakcją jest Lucy, czyli szkielet naszego pra.. pra ..pra przodka, odkryty w 1974 roku. Szkielet pochodzi sprzed 3 milionów 200 tysięcy lat. Zwiedzanie katedry Św. Trójcy z grobem cesarza Hajle Selasje oraz uniwersytetu w jego dawnym pałacu, wzgórza Entoto z panoramą miasta – 3200m. Kolacja i nocleg w hotelu.
Dzień 16: Tyja – Szaszemenie – Awasa
Przejazd jeepami w kierunku Awasa wzdłuż tektonicznych jezior Wielkiego Rowu Afrykańskiego Ziway, Abijata i Shala. Nastepnie przejazd do Langano, miejscowości leżącej nad jeziorem o tej samej nazwie. Po drodze wizyta w Tyja (Tiya) gdzie znajduje się etiopskie Stonehenge. Zwiedzanie kompleksu kamiennych steli (kompleks znajduje się na liście UNESCO). Następny postój w Shashamane / Szaszemenie, gdzie na ziemi podarowanej przez cesarza Haile Selasie mieszkają Rastafarianie. Langano to jedyne jezioro w Etiopii, w którym Europejczycy mogą się kąpać bez jakiejkolwiek obawy o konsekwencje zdrowotne. Nocleg w hotelu w Awasa. Awasa to sympatyczne miejsce o łagodnym klimacie pozwalające odetchnąć po trudach zwiedzania północnej Etiopii. Jego najwiekszą atrakcją jest czyste jezioro bogate w ryby. Brzeg jeziora jest doskonałym miejscem do obserwacji egzotycznych ptaków. Do przejechania około 270 km w większości po asfaltowej drodze. Nocleg w hotelu.
Dzień 17: Arba Minch
Po śniadaniu wizyta na barwnym i gwarnym targu rybnym nad jeziorem Awasa. Później dalsza jazda do leżącego w niemal pomiędzy jeziorami Abbaja Hajk (drugie największe w Etiopii) i Chamo miasta Arba Minch (miasto 40 źródeł). Miejsce zawdzięcza swą nazwę licznym, kipiącym strumieniom, które znajdują się w okolicy. Po drodze wizyta we wsi plemienia Dorze. Przejedziemy przez pięknie położony, zielony i ciekawy krajobrazowo rejon Etiopii. Plemię Dorze słynie ze specyficznych domów o kształcie głowy słonia. Te niesamowite budowle, powstałe z bambusowych tyczek i liści tzw. fałszywego bananowca siegają 15 m wysokości i są bardzo trwałe. Wioska jest bardzo barwna, można tu kupić niepowtarzalne pamiątki, naczynia, tkaniny. W trakcie dnia lunch po drodze w Soddo. Kolacja i nocleg w hotelu Bekele Molla lub podobnym. Do przejechania około 300 km w większości po asfaltowej drodze.
Dzień 18: Jinka
Po śniadaniu wodne safari na jeziorze Chamo, podczas rejsu przy odrobinie szczęścia będziemy obserwować krokodyle, hipopotamy i różne gatunki ptaków (pelikany, marabuty). Przejazd do Jinka przez ziemie ludu Konso, podziwianie barwnych strojów, malowniczych tarasów na polach i drewnianych rzeźb ustawianych na grobach. Okolice Jinki to fantastyczne pejzaże, dzika przyroda. To miejsce gdzie czas płynie wolniej i wszystko toczy się własnym, afrykańskim rytmem. W dalszej części drogi spotkanie z ludem Tsemay i Benna. Cała trasa do Jinka to około 290 km – połowa po asfalcie, dalej droga jest w trakcie modernizacji. Nocleg hotelu w Jinka.
Dzień 19: Plemię Mursi
Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Mago. Wycieczka do wsi plemienia Mursi. Mursi to najbardziej rozpoznawalne plemię z ludów zamieszkujących dolinę rzeki Omo. Wkraczającym w dorosłe życie kobietom Mursi rozcina się dolną wargę i umieszcza się w niej gliniany lub rzadziej drewniany krążek. Krążki wymienia się na coraz większe, najbardziej okazałe mają nawet 35 cm średnicy. Wielkość krążka i innych ozdób, których nie brakuje na całym ciele stanowią o atrakcyjności kobiety. Po drodze wizyta we wsi plemienia Ari. Przejazd do Turmi. Nocleg w Buska Lodge w Turmi.
Dzień 20: Omorate – Plemię Hamer
Przejazd do Omorate tuż przy granicy z Kenią. Przeprawa w dłubankach na drugi brzeg rzeki Omo do wsi plemienia Dasenech. Po południu powrót do Turmi gdzie mieszkają Hamerowie. Plemię Hamer to rośli mężczyźni oraz piękne i smukłe niczym amazonki kobiety. Charakterystyczne fryzury, prawie nagie ciała pokryte glinianym specyfikiem w kolorze ochry, metalowe obroże na szyi, spiralne bransolety i mnóstwo kolorowych koralików to widok, którego długo nie zapomnimy. Hamerowie są znani z charakterystycznej inicjacji młodych mężczyzn. Odpowiednio przygotowani chłopcy muszą przebiec po grzbiecie kilkunastu par bydła. Może będzie nam dane w tym uczestniczyć. Podczas pobytu w Dolinie Omo zawitamy na jednym z okolicznych targów plemienia Hamer w Dimeka, Turmi lub w Key Afer w zależności od dnia tygodnia. Wizyta na targu tworzy niezwykle barwną atmosferę, okoliczni mieszkańcy wymieniają towary: owoce, nasiona, gliniane naczynia, skóry, tykwy służące tutaj do przechowywania mleka lub krwi bydlęcej, ozdoby, biżuterię, specyfiki do malowania ciała. Nocleg w Turmi Buska Lodge. W tym dniu przejedziemy ok. 200 km
Dzień 21: Arba Minch
Wczesnym rankiem śniadanie i przejazd do Arba Minch. Po drodze wizyta we wsi plemienia Arbore. Arbore to plemię powiązane kulturowo z plemieniem Hamerów. W tym dniu przejedziemy ok. 250 km. Początkowo droga gruntowa potem asfalt. Nocleg w hotelu Bekele Molla lub podobnym.
Dzień 22: Addis Abeba
Powrót do Addis Abeby, czas na ostatnie zakupy. Późnym wieczorem transfer na lotnisko i wylot do Polski.
Dzień 23: Przylot do kraju
Lądowanie z samego rana.
Opcjonalnie:
Etiopia dzięki swojemu zróżnicowaniu oferuje ogromne możliwości turystyczne i zdajemy sobie sprawę, że miesiąc to może być za mało, dlatego dopuszczamy zmiany w programie za zgodą uczestników, umożliwiające zobaczenie:
– Axum / Aksum – kolebka chrześcijaństwa etiopskiego. Zwiedzanie przedchrześcijańskich obelisków, katedry Najświętszej Marii Panny, pozostałości pałacu królowej Saby, muzeum archeologicznego i królewskich grobowców, podziwianie kaplicy w której przechowywana jest legendarna Arka Przymierza. Axum jest realizowane kosztem pobytu w Harar.
– Tylko Południe Etiopii – Istnieje możliwość dołączenia do grupy w Addis Abebie, by móc jedynie uczestniczyć w podróży na południe Etiopii do Doliny Omo.
…więcej w PDF
Noclegi
Zakwaterowanie w hotelach i lodżach. Podczas trekkingu w górach Semien noclegi w namiotach.
Uwaga! Zakwaterowania unikamy w miejscach o niskim standardzie.
Uwagi
Program jest ramowy i poszczególne jego etapy mogą ulec przestawieniu kolejności w związku z możliwą w Etiopii zmianą terminarza lokalnych przelotów.
Cena wyprawy
Obejmuje
- przeloty międzynarodowe
- lokalne przejazdy
- organizację trekkingu: wynajęcie licencjonowanej agencji, przewodników (obowiązkowi) i mułów do noszenia naszych bagaży
- zapewnienie sprzętu: namiotów, messy (namiot bazowy – jadalnia), krzeseł, stołów, przyborów kuchennych itp.
- opłaty za wstęp i przebywanie na terenie Semien National Park
- pełne wyżywienie w czasie pięciodniowego trekkingu w Semien National Park
- zwiedzanie klasztorów Lalibeli
- bilety wstępu, przewodnicy po zabytkach i innych miejscach przewidzianych w programie
- safari w Dolinie Omo – wśród dzikich plemion (nowe jeepy 4×4)
- całą podróż z atrakcjami wg programu na południe Etiopii (nowe jeepy 4×4)
- pobyt i zwiedzanie okolic Jeziora Tana
- podróż i pobyt w Harar albo Axum
- noclegi poza trekkingiem w Semien w hotelach i lodżach, podczas trekkingu w Semien w namiotach
- wyżywienie: dwa posiłki poza trekkingiem
- uczestnictwo i wsparcie lidera 4challenge z wieloletnim doświadczeniem w Etiopii i w Afryce
- ubezpieczenie KL i NNW
Nie obejmuje
- napiwków i gratyfikacji
- lokalnych przelotów
- wydatków własnych
- dodatkowych atrakcji nie wymienionych w programie
- wizy etiopskiej (52$) – dla osób posługujących się polskim paszportem załatwiana na lotnisku po przylocie do Etiopii / sposoby uzyskiwania wizy ulegają częstym zmianom!
- napojów do posiłków poza trekkingiem
- nadbagażu