fbpx
Zobacz więcej

Etiopia – Odkrywcy Kotliny Danakilskiej (bez trekkingu w Semien)

Atrakcje

O wyprawie

Zobacz najbardziej fascynujący kraj Afryki. Nasza wieloletnia znajomość Etiopii odwzorowała się w najlepszych możliwych programach! Ich różnorodność pozwoli Ci wybrać to co odpowiada Twoim preferencjom.

ETIOPIA jest jedynym krajem afrykańskim, który nigdy nie został skolonizowany. Na całej powierzchni kraju rozsianych jest mnóstwo wspaniałych, średniowiecznych pałaców i pięknych kościołów. Leżą one w typowych dla tego obszaru rozległych sawannach, pełnych dzikich zwierząt, co potęguje niezwykłość tego miejsca. To w Etiopii zaparzono pierwszą kawę w historii ludzkości.

Zajrzymy do zionącego ogniem krateru położonego w krajobrazie rodem z Czerwonej Planety…
Przemierzysz najgorętsze miejsce na Ziemi – Kotlinę Danakilską. Spędzisz jedną z najbardziej niezwykłych nocy w swoim życiu, na krawędzi krateru Erta Ale podziwiając żywiołowość płynnej lawy.

Depresja Danakilska to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na naszej planecie. W zasadzie nie przypomina niczym krajobrazów znanych nam na Ziemi. Zarówno klimat jak i otoczenie bliższe jest naszym wyobrażeniom o powierzchni czerwonej planety – Marsa. To najmniej sprzyjające życiu człowieka miejsce na Ziemi. Najniżej na Ziemi położony obszar – 125 metrów poniżej poziomu morza – uchodzi za najgorętsze miejsce na Ziemi. Spacerując po jej powierzchni ma się wrażenie bliskości jądra Ziemi doprowadzającego skorupę do abstrakcyjnych temperatur. Depresja leży na dnie Wielkiego Ryftu Wschodnioafrykańskiego i jest jednym z najbardziej aktywnych wulkaniczne obszarów na Ziemi.

Kotlina Danakilska słynie z niesamowitych kolorowych wulkanicznych krajobrazów, siarkowych piekiełek i niemal wrzących źródeł. Wulkan Erta Ale 'Góra Dymu’, który odwiedzimy jest jednym z niewielu wulkanów na świecie, który ma trwale rozżarzone jezioro lawy. Wyrasta na 613 m npm z głębi jałowej Depresji Danakilskiej. Nieprawdopodobny marsjański krajobraz czerwonej planety i temperatury z piekła rodem przyciągają tutaj ludzi z całego świata.

Pamiętaj, że program wyprawy może ulec zmianom wg kompromisowych ustaleń wśród uczestników. Każdy program wyprawy powstaje i zmienia się przy Twoim udziale!

 •     historia Gonder – dawnej stolicy Etiopii
 •     Falasze i Debark – przedwzgórze Gór Semien
 •     rejs papirusowymi łodziami po jeziorze Tana w kierunku 'pływających klasztorów’
 •     Tys Yssat (Blue Nile Waterfalls) – największe wodospadami na Nilu
 •     Lalibela – 11 wykutych w skałach klasztorów – świadectwo chrześcijaństwa z czasów imperium Aksum
 •     marsjański krajobraz Depresji Danakilskiej 'wrzącego’ miejsca na Ziemi
 •     Wulkan Erta Ale fenomen Etiopii z wiecznie płynnym jeziorem lawy
 •     Dallol – najbardziej niesamowity i niezwykły wulkan na Ziemi! To tutaj poczujesz się jak na Marsie
 •     starożytność AKSUM / AXUM – jednego z pierwszych Państw które przyjęły chrześcijaństwo, 500 lat przed NAMI!
 •     zabytki najstarszej kultury chrześcijańskiej na świecie w sercu Afryki!
 •     ślady starożytności Addis Abeby z 'Lucy’ – praczłowiekiem sprzed 3,5 miliona lat
 •     niepowtarzalność Etiopii – podróż do najbardziej fascynującego kraju Afryki – kraju Króla Salomona i Królowej Saby

Zobacz nasze pozostałe wyprawy do Etiopii:

23 DNI  Etiopia – Góry Semien – Od Ahmarów do Hamerów
16 DNI  Etiopia – Góry Semien – Poszukiwacze Zaginionej Arki
22 DNI  Etiopia – Ścieżkami Starożytnego Axum
23 DNI  Etiopia – Góry Semien – Kotlina Danakilska – Piekielna Przygoda
16 DNI  Etiopia – Góry Semien – Misja Czerwona Planeta

Wymagania

 •     paszport ważny co najmniej 6-mcy

Materiały dodatkowe

Terminy (14) i ceny

  Jesteś zainteresowany?

  Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy się resztą spraw!

  Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

  lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
  Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
  Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

  Dla osób dolatujących indywidualnie:
  Rozpoczęcie wyprawy: ADDIS ABEBA
  Zakończenie wyprawy: ADDIS ABEBA

  Dzień 1: Wyjazd z Polski

  Spotkanie na lotnisku 2 godziny przed odlotem planowanym na godziny wieczorne. Wylot do Gonder, dawnej stolicy Etiopii, międzylądowanie w Addis Abebie.

  Dzień 2: Przelot do Gonder

  Lądowanie w Gonder rano. Gonder, XVII wieczna stolica Etiopii, założone zostało przez króla Fasidelous’a w 1636 roku, jego pałac zachował się do dziś. To zespół budowli jakiego nie spotka się w żadnym innym afrykańskim kraju, nazywany często „afrykańskim Camelotem”. Po południu zwiedzanie zamków i monastyru Debre Berhan Selassie znanego ze wspaniałych obrazów i fresków, a także łaźni króla Fasidelousa. Zwiedzanie dawnej stolicy cesarstwa: średniowiecznych pałaców czy kościołów.

  Dzień 3: Debark

  Przejazd ok. 180 km po szutrowej drodze do położonego na wysokości 2700 m npm miasteczka Debark. Po drodze do Debark odwiedzamy synagogę Czarnych Żydów – Falaszy. Dojeżdżamy do pięknie położonej lodży w Górach Semien. Kolacja i nocleg.

  Dzień 4: Bahir Dar i wodospady Tys Yssat na Nilu Błękitnym

  Po wczesnym śniadaniu przejazd do Bahir Dar. Przejazd pod wodospady Tys Yssat na Nilu Błękitnym położone w odległości ok. 30 km od Bahir Dar. Czasy wielkiej świetności największych wodospadów na Nilu minęły wraz z powstaniem zapory, która wstrzymuje przepływ wody na progach. Wodospady nadal jednak są popularnym miejscem odwiedzin. Kolacja i nocleg w hotelu Tana / Blue Nile Hotel lub podobnym.

  Dzień 5: Jezioro Tana

  Płyniemy po największym etiopskim jeziorze Tana do ukrytych na wyspach monastyrów. Po jeziorze nadal pływają łodzie wykonane z papirusu tzw tankwy. U tutejszych wieśniaków Thor Heyerdahl pobierał nauki przed wyprawą Ra. Będzie okazja by zobaczyć miejsce w którym Nil Błękitny bierze swój początek. Kolacja i nocleg w hotelu Tana / Blue Nile Hotel lub podobnym.

  Dzień 6: Klasztory Lalibeli

  Poranny przelot do Lalibeli z Bahir Dar. To najważniejszy punkt na etiopskim szlaku historycznym, miejsce gdzie panujący w latach 1185-1225 cesarz Lalibeli nakazał wykuć w skale wulkanicznej 11 kościołów. W dzień pracowały przy tym tysiące robotników, nocą pomagali aniołowie. Według niesprawdzonych opowieści w budowie kościołów w Lalibeli pomagali templariusze. Dziś są wspomnieniem legendarnego imperim Axum. Kościoły zostały wykute w taki sposób, że ich dachy są położone równo z powierzchnią gruntu. Po południu zwiedzamy północno-zachodni kompleks świątyń. Nocleg w hotelu Roha albo Tukul Village.

  Dzień 7: Drugi dzień w Lalibeli

  Zwiedzanie najważniejszych – Kościół św. Jerzego wykutego na kształt krzyża greckiego. Bete Medahne Alem – największy monolityczny kościół na naszej planecie. Lalibela to jednocześnie dla Etiopczyków Nowa Jerozolima z całą symboliką Ziemi Świętej, bez wątpienia najświętsze miejsce ortodoksyjnego kościoła etiopskiego. Lalibela jest miejscem, do którego zmierzają liczne pielgrzymki chrześcijan, nie tylko z Afryki. W sumie przez dwa dni zwiedzimy kilkanaście świątyń. Popołudnie wolne na zakupy i złapanie oddechu. Wieczorem degustacja miejscowego trunku z miodu – teju. Nocleg w hotelu Roha albo Tukul Village.

  Dzień 8: Mekele – miasto startowe na Kotlinę Danakilską

  Przelot do Mekele przez Addis Abebę, zakwaterowanie w hotelu i odpoczynek.

  Dzień 9: Hamade Ela

  Przejazd do Hamade Ela poprzez Berhale. Kotlina Danakilska jest jednym z najbardziej niegościnnych regionów świata, niemniej pozostaje niezwykle spektakularna, pełna atrakcyjnych kolorów w minerałach znajdujących się tutaj. Wiele miejsc Depresji Danakilskiej znajduje się poniżej 100 metrów pod poziomem morza. Przejedziemy przez małą miejscowość Berhale gdzie karawany wielbłądów zatrzymują się tutaj przed wędrówką do północnych wyżyn. Właśnie tutaj można zobaczyć wiele długich karawan wiozących towar z kopalni soli znajdujących się na obszarze Depresji. Przejazd tego dnia zajmie nam około 4 godzin.

  Dzień 10: Dodom – Erta Ale

  Wyruszamy wcześnie ok 06:30 po śniadaniu w kierunku Dodom leżącego u podstawy wulkanu Erta Ale. Ten fragment może być jedną z najgorszych dróg świata. 80 km zajmie nam około 6 godzin. Po drodze zmieni się krajobraz, poczujemy się jak na powierzchni księżyca, cały grunt pod nogami aż po horyzont stanie się obszarem zastygłej lawy, skał i piasku. Okazjonalnie miniemy wysadzane palmami niewielkie oazy. Mijamy kilka małych wiosek rozrzuconych po pustynnej ziemi. W Dodom czeka nas wczesna kolacja około godziny 17:00 i krótki odpoczynek. Nocna, łatwa wędrówka rozpoczęta około godziny 20-tej na szczyt Erta Ale stanie się jedną z najwspanialszych przygód w Twoim życiu (ok 3 godzin). Towarzyszyć będą nam wielbłądy, które zaniosą nam materace, jedzienie, wodę i sprzęt kampingowy na krawędź krateru, gdzie spędzimy noc oglądając dynamiczne działanie wrzącej lawy. Fontanny lawowe będą rozświetlać noc. Erta Ale na pewno stanowi jedną z najbardziej magicznych i fizycznie wymagających atrakcji przyrodniczych nie tylko w Etiopii ale pewnie i na świecie. To wulkan tarcza o średnicy podstawy 30 km z kraterem na jego szczycie o powierzchni kilometra kwadratowego. Erta Ale jest tylko jednym miejscem na świecie posiadającym stale płynne jezioro lawy. Spędzisz niezapomnianą noc na szczycie góry. (dokładny opis Kotliny Danakilskiej i trekkingu na wulkan Erta Ale w PDF)

  Dzień 11: Hamadela

  Na około 07:00 rano będzie czekało na nas w Dodom śniadanie. Po śniadaniu czas na relaks – kilka godzin, później przejazd do Hamad Ela, noc na kempingu w Hamade Ela.

  Dzień 12: Ragad / Asebo, Dallol – kopalnie kolorowych soli

  Rano wycieczka do Ragad (Asebo), w miejscu, gdzie wydobywa się sole. Będziemy obserwować łamanie kolorowych soli z ziemi, na prostokątne kawałki, cięcie i załadunek na wielbłądy. Później pojedziemy do Dallol położonego 116 metrów poniżej poziomu morza, by w jednym z najniższych miejsc na świecie ujrzeć krajobraz utworzony przez różnice aktywności wulkanicznej – Dallol + Jezioro Assal + Karawany wielbłądów. Na wieczór wracamy do Mekele. Nocleg w hotelu.

  Dzień 13: Addis Abeba

  Przelot do stolicy Etiopii – Addis Abeby, transfer do hotelu. Odpoczynek, wolne popołudnie na zrelaksowanie się.

  Dzień 14: Addis Abeba

  Wizyta w Muzeum Narodowym, gdzie zapoznamy się się z historią i współczesnością Etiopii. Jego największą atrakcją jest 'Lucy’, czyli szkielet naszego pra.. pra ..pra przodka, odkryty w 1974 roku. Szkielet pochodzi sprzed 3 milionów 200 tysięcy lat. Zwiedzanie katedry Św. Trójcy z grobem cesarza Hajle Selasje oraz uniwersytetu w jego dawnym pałacu, wzgórza Entoto z panoramą miasta – 3200 m n.p.m. Kolacja i nocleg w hotelu.

  Dzień 15: Wylot do kraju

  Po śniadaniu przejazd na lotnisko i wylot do Polski. Przylot tego samego dnia wieczorem.

  Opcjonalnie:
  Etiopia dzięki swojemu zróżnicowaniu oferuje ogromne możliwości turystyczne i zdajemy sobie sprawę, że miesiąc to może być za mało, dlatego dopuszczamy zmiany w programie za zgodą uczestników, umożliwiające zobaczenie:
  – Harar – miasto inne niż wszystkie pozostałe w Etiopii – uznawane za czwarte najświętsze miasto Islamu, ale znane jest też z bezkonfliktowego współżycia muzułmanów i wyznawców kościoła chrześcijaństwa koptyjskiego. Setki uliczek schowane na wysokim bielonym murem okalającym miasto stanowią labirynt, w którym nie trudno się zgubić. O wyjątkowości miasteczka świadczy fakt, że jego bogactwo kulturowe zostało docenione i włączone do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Harar przede wszystkim jednak słynie z wieloletniej tradycji karmienia hien z ręki, w której na pewno będzie nam dane wziąć udział. Harar można zrobić kosztem pobytu w Addis Abebie w ostatnich dniach wyprawy.

  Noclegi

  Zakwaterowanie w hotelach i lodżach. Podczas pobytu w Kotlinie Danakilskiej noclegi w namiotach na camp’ach z uwagi na brak innej bazy noclegowej.
  Uwaga! Zakwaterowania unikamy w miejscach o niskim standardzie.

  Uwagi

  Program jest ramowy i poszczególne jego etapy mogą ulec przestawieniu kolejności w związku z możliwą w Etiopii zmianą terminarza lokalnych przelotów.

  Cena wyprawy

  2680 $ + przelot od 1800 do 2800zł

  Obejmuje

  • przeloty międzynarodowe
  • lokalne przejazdy i przeloty wg programu
  • wyżywienie: dwa posiłki dziennie
  • pobyt i zwiedzanie okolic Jeziora Tana wg programu
  • wycieczka na wodospady Tys Yssat na Nilu Błękitnym
  • pobyt w Gonder i zwiedzanie okolic – Falasze – Debark
  • zwiedzanie klasztorów Lalibeli
  • pobyt w Addis Abeba wg programu
  • pobyt w Depresji Danakilskiej wraz z trekkingiem na wulkan Erta Ale
  • bilety wstępu, przewodnicy po zabytkach i innych miejscach przewidzianych w programie
  • noclegi w hotelach i lodżach wg programu, w Danakil – na campach
  • uczestnictwo i wsparcie lidera 4challenge z wieloletnim doświadczeniem w Etiopii i w Afryce
  • ubezpieczenie KL i NNW

   

  Nie obejmuje

  • napiwków i gratyfikacji
  • wydatków własnych
  • dodatkowych atrakcji nie wymienionych w programie
  • wizy etiopskiej (52$) – dla osób posługujących się polskim paszportem załatwiana na lotnisku po przylocie do Etiopii / sposoby uzyskiwania wizy ulegają częstym zmianom!
  • napojów do posiłków poza trekkingiem
  • nadbagażu

   

  Zainteresują Cię także