O wyprawie
Jeśli chcesz od życia jak najwięcej, fascynują Cię góry i masz odwagę by spróbować prawdziwego alpinizmu – zmierz się z Mont Blanc. Przeżyj alpinistyczną przygodę na szczycie Europy.
Zasmakuj Alpinizmu!
Najwyższy szczyt Alp wznosi się ponad Chamonix prawie 3800 m, to więcej niż wynosi różnica wysokości między wierzchołkiem Everestu i bazą atakujących go wypraw na lodowcu Khumbu. Potężna, biała kopuła Mont Blanc przytłacza swym ogromem otaczające ją szczyty. W drodze na szczyt Mont Blanc pojawiają się krótkie ubezpieczone odcinki. Dla osoby przygotowanej kondycyjnie nie stanowią one znaczących trudności. Trzeba również brać pod uwagę różnicę wysokości oraz odległości jakie są do pokonania. Wejście na szczyt tatrzański zajmuje średnio kilka godzin, natomiast aby wejść na najwyższy szczyt Europy trzeba iść dwa do trzech dni i pokonać od 20-35 kilometrów.
W 2007 roku poprowadziliśmy medialną wyprawę pod patronatem operatora telefonii komórkowej – PLAY. Uczestniczący w Play Men’sHealth Mont Blanc Expedition 2007 dziennikarze i fotografik osiągnęli szczyt mimo niesprzyjających warunków pogodowych.
Doświadczenie i zaufanie zdobyte w mediach prowadzi nas i uczestników naszych wypraw na najwyższe szczyty całego świata.
Atrakcje wyprawy na Mont Blanc:
- akcja górska na Mont Blanc 4810 m
- aklimatyzacyjne wejście na niski czterotysięcznik – Gran Paradiso 4061 m
- Aosta
- Chamonix
Wymagania
- dobra kondycja fizyczna
- obeznanie z górami – dobra koordynacja ruchów
- odporność na ekspozycję – brak lęku wysokości
- doświadczenie przynajmniej tatrzańskie – minimum – przechodzona Orla Perć
Przewodnicy wyprawy
Materiały dodatkowe
Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:
Program
Dla osób dojeżdżających indywidualnie:
Rozpoczęcie wyprawy: PONT
Zakończenie wyprawy: CHAMONIX
Wyjazd w piątek wieczorem – powrót w kolejną niedzielę (9 dni)
Dzień 1: Wyjazd z Polski
Przez Niemcy i Szwajcarię jedziemy w kierunku miejscowości Aosta we Włoszech.
Dzień 2: Pont 1960 m
W godzinach popołudniowych dojeżdżamy na sam koniec doliny Valsavarenche do miejscowości Pont. Tu zaczyna się obszar jednego z nielicznych w Alpach Parków Narodowych nieskażonych silną ingerencją człowieka. Nie znajdziemy tu wyciągów narciarskich, niezliczonych pensjonów charakterystycznych dla większości widoków Alpejskich. Nocleg na jedynym campingu w Pont pośród dzikiej alpejskiej scenerii.
Dzień 3: Pont 1960 m – schronisko Vittorio Emanuelle II 2732 m
Trzygodzinna wędrówka z widokiem na niesamowity Ciarforon 3642 m. Mijamy liczne wodospady, nierzadko spotkamy kozice i świstaki.
Dzień 4: Vittorio Emanuelle II 2732 m – Gran Paradiso 4061 m
4061 m – Vittorio Emanuelle II 2732 m – Pont 1960 m
Po około 5 godzinach podejścia powinniśmy stanąć na szczycie. Z powrotem w schronisku powinniśmy być przed godziną 13tą. Zejście do Pont. Jeśli grupa wytrzyma 😉 , możemy jeszcze tego samego dnia jechać do Chamonix. W ten sposób zyskujemy cały dzień na odpoczynek bez konieczności przemieszczania się, pakowania i rozpakowywania.
Dzień 5: Chamonix
Dzień poświęcony na odpoczynek spędzamy w Chamonix.
Dzień 6 – 8: Mont Blanc
(dokładny przebieg i opis tras w PDF)
Droga przez Goutera | Droga przez Aiguille du Midi | ||
Les Houches | 1200 m | Chamonix | 900 m |
Bellevue | 1800 m | Aiguille du Midi | 3812 m |
ref. de Tete Rousse | 3167 m | Valle Blanche | 3550 m |
Aig. du Gouter | 3863 m | Mont Blanc du Tacul | 4248 m |
Mont Blanc | 4810 m | Mont Blanc | 4810 m |
Dzień 8 – 9: Powrót do Polski
Uwzględniono jeden dzień poślizgu związanego z pogodą lub problemami aklimatyzacyjnymi. W zależności od prognozowanych warunków pogodowych plan będzie tak zmieniany by w maksymalnym stopniu zwiększyć prawdopodobieństwo wejścia na Mont Blanc.
Noclegi
Zakwaterowanie na campingach w namiotach i w schroniskach podczas akcji górskiej.
Uwagi
Wejście na Mont Blanc nie jest trudniejsze niż poruszanie się po Orlej Perci w Tatrach, nie mniej dochodzi odczuwalna wysokość, szczeliny lodowcowe, spadające wyjątkowo często kamienie i wielodniowa akcja górska co zdecydowanie podnosi rangę góry.
Trudności techniczne w najtrudniejszych miejscach oscylują w okolicach II stopnia.
Lider jest osobą, która była tam wielokrotnie, zaplanuje akcję górską i będzie towarzyszył Tobie w drodze na szczyt. Pamiętaj jednak, że szczyt będziesz musiał zdobyć o własnych siłach, korzystając głównie z własnych umiejętności. Zawsze też możesz zdecydować się na przewodnika zrzeszonego w międzynarodowych organizacjach przewodnickich posiadającego odpowiednie uprawnienia.
Przy odpowiednim wsparciu podczas wspinaczki każdy dobrze przygotowany uczestnik powinien poradzić sobie z tą górą.
Cena wyprawy
Obejmuje
- przejazd na całej trasie w obie strony (możliwość własnego transportu – cena niższa o ok 500 PLN)
- organizacja i wynajem busów lub innych środków transportu
- opłaty za winiety drogowe i tunele
- ubezpieczenie (obejmujące ewentualną akcję śmigłowcem)
- zakwaterowanie na campingach w Pont i w Chamonix – poza akcją górską
- zakwaterowanie w schroniskach na Gran Paradiso oraz na Mont Blanc – Refuge de Tete Rousse 3167m (jeden nocleg) i Refuge du Gouter 3835m (jeden nocleg) wraz z wyżywieniem HB (~250 Euro)
- przejazd kolejką w obie strony do Nid d’Aigle
- organizację wyprawy i podstawowe szkolenie
- opiekę lidera wyprawy
Nie obejmuje
- wyżywienia podczas wyprawy poza schroniskami Tete Rousse i Gouter na stokach Mont Blanc (nie ma możliwości rezerwacji noclegów bez wyżywienia.
UWAGA! Podczas wyprawy można się stołować w restauracjach i schroniskach, nie ma potrzeby zabierania sprzętu do gotowania - obowiązkowego przewodnika IVBV na Mont Blanc (koszt od 850 do 960 Euro, w cenie również noclegi i wyżywienie przewodnika podczas akcji górskiej)
- własnych wydatków
- dodatkowych noclegów w schroniskach na stokach Mont Blanc gdyby akcja górska z jakiś powodów musiała trwać dłużej albo zmienić swój przebieg zgodny z programem
- atrakcji dodatkowych (paragliding, rafting, canyoning)
- innych atrakcji nie wymienionych w programie