fbpx
Zobacz więcej

Sanktuarium Annapurny Trekking – Poon Hill

Atrakcje

➡️ Trekking do Annapurna Base Camp 4130 m – pod 10-tą górą na Ziemi / tzw. Annapurna Sanctuary
➡️ Baza pod Machhapuchhare 6997 m – świętą górą Nepalczyków zwana również Rybim Ogonem
➡️ Poon Hill 3232 m – jeden z najbardziej znanych punktów widokowych w Himalajach z fantastyczną panoramą Dhaulagiri 8167 m, Annapurny 8091 m i Machapuchare 6997 m
➡️ Możliwe kąpiele w basenach termalnych
➡️ Katmandu – Durbar Square, Swayambhunath, Pashupatinath, Bakhtapur i Pałac Królewski
➡️ Pokhara z magicznym widokiem widokiem na ośmiotysięczne kolosy znad jeziora Phewa
➡️ Opcjonalnie: rafting na rzece Kali Gandaki

 

O wyprawie

Sanktuarium Annapurny – najpiękniejszy trekking świata!

Zdaniem wielu trekkerów to właśnie w pobliżu masywu Annapurny znajdują się najpiękniejsze trasy trekkingowe na świecie. Do wyboru mamy uchodzący powszechnie za najpiękniejszy trekking na Ziemi – wokół Annapurny, okrążający dziesiąty co do wysokości szczyt Ziemi w sporej odległości od samej Annapurny. Drugą propozycją jest z kolei trekking do Sanktuarium Annapurny, który pozwala nam zbliżyć się do tego himalajskiego kolosa tak blisko jak to tylko jest możliwe. Podążając szlakiem do Annapurna Sanctuary będziemy mogli z bliska przyjrzeć się najbardziej śmiercionośniej górze na świecie! Samo sanktuarium, będące zwieńczeniem słynnego szlaku jest położone na wysokości nieco powyżej 4000 metrów. Jawi się nam jako potężny kocioł lodowcowy otoczony spektakularnym pierścieniem kilkunastu szczytów siedmiotysięcznych, tworzących zniewalający amfiteatr ścian skalnych wznoszących się od podstawy do 4000 metrów z majestatyczną Annapurną 8091 m na czele. Różnicą pomiędzy trekkingiem do Sanktuarium a wędrówką dookoła Annapurny jest fakt, że podczas tego pierwszego podchodzimy praktycznie pod samą podstawę masywu ośmiotysięcznika i możemy z bliska podziwiać gigantyczną, niezwykle trudną południową ścianę szczytu, która opada do kotła lodowcowego. Wysoka na 3,5 kilometra śnieżna ściana poprzecinana żlebami i gigantycznymi kuluarami jest marzeniem niejednego himalaisty i jednym z głównych powodów, dla którego warto odbyć ów przepiękny trekking.

Wszyscy, którzy przebyli trasę do Sanktuarium Annapurny zgodnie przyznają, że jest ona w ścisłej czołówce najpiękniejszych trekkingów górskich na świecie. Wielu wędrowców na pytanie o to, czy byli kiedyś pod Annapurną odpowiadają, że w pewnym sensie nadal tam są. Jest to miejsce tak piękne i klimatyczne, że jakaś część z nich została w tym miejscu na zawsze. Zachęcamy, byście również i Wy zmierzyli się z tą wspaniałą trasą i odkryli magię Sanktuarium Annapurny!

Nie ma z pewnością pasjonata turystyki górskiej, który nie słyszałby choć raz w życiu o trekkingu do Annapurna Sanctuary, czy o pełnym treku Annapurna Circut, czyli wędrówce dookoła Annapurny. Te niegdyś niezbyt popularne trasy trekkingowe w obecnych czasach cieszą się olbrzymią popularnością. W końcu w ostatnich latach wiele się w Nepalu zmieniło. Rozbudowane zostały sieci drogowe, szlaki oraz infrastruktura. Wszystko to wpłynęło na atrakcyjność niektórych odcinków trekkingu wokół Annapurny. Coraz więcej turystów wybiera się w okolice jej masywu, by przeżyć tutaj swoją przygodę życia. Jednak pomimo ogólnego wzrostu liczby turystów na szlakach, trasy takie jak ten do Sanktuarium czy chociażby  trekking wokół Manaslu nie ucierpiały na zwiększeniu ich popularności. Dalej są to miejsca, gdzie można poobcować sam na sam z naturą i dziką przyrodą.

Podczas trekkingu czekają na ciebie rozmaite krajobrazy. Przemierzać będziemy gęste lasy bambusowe oraz porośnięte rododendronami zielone tereny u podnóża Annapurny. Odwiedzimy liczne mniejsze i większe wioski, spotkamy lokalnych mieszkańców, być może nawiążemy znajomości na dłużej z lokalsami 🙂 Towarzyszyć nam będą spektakularne widoki na słynną górę Machhapuchhare 6997 m, która jest świętą górą dla Nepalczyków. Na sam koniec ujrzymy wspaniałą ścianę południową Annapurny i olbrzymi łańcuch górski składający się z licznych szczytów siedmio i sześciotysięcznych dookoła nas.

Sanktuarium Annapurny – to z pewnością jedno z tych 'jedynych’ miejsc na Ziemi. W związku z tym od wielu lat nie ma sezonu bez naszej obecności na trekkingu pod południową ścianę Annapurny. Każdego roku kilka naszych grup odwiedza to magiczne miejsce w Himalajach. Oczywiście to jakich wrażeń możesz spodziewać się odnajdziesz w naszej galerii z wyprawy albo w przygotowanym dla Ciebie informatorze PDF.

Magiczna Annapurna 8091 m – dziesiąta góra Ziemi

Annapurna, dziesiąta co do wysokości góra na świecie. Pomimo tego, że to właśnie ona została najszybciej zdobyta ze wszystkich ośmiotysięczników (w 1950 roku przez Maurice Herzoga), to do dzisiaj ma najmniejszą liczbę wejść ze wszystkich himalajskich kolosów z przysłowiową „ósemką” z przodu. Za to ma najwyższe statystyki śmiertelności ze wszystkich himalajskich kolosów. Do tej pory zginęło na niej ponad 60 osób, co daje górze wskaźnik śmiertelności 32%. Oznacza to, że średnio co trzeci wspinacz nie wraca z góry! Wszystko to sprawiło, że zdaniem wielu to właśnie Annapurna, a nie wyższe i bardziej rozpoznawalne K2 jest uznawana za najbardziej niebezpieczną górę na świecie. Pomimo tego, że należy ona do niskich ośmiotysięczników, ze względu na dużą rozległość masywu jest górą wybitnie niebezpieczną. Jej wysokość względem otaczających ją dolin wynosi do 6000 metrów! Tyczy się to głównie wierzchołka Annapurna South.  Zbliżoną deniwelacją może pochwalić się również Machhapuchhare. W zachodniej partii masywu znajduje się jedno z najwyższych urwisk na świecie, południowo-zachodnia ściana wierzchołka Baraha Shikhar – Annapurna Fang 7647 m. Ściana ta ma od 4600 do 4800 metrów, w związku z tym jest wyższa od ściany Rupal w masywie Nanga Parbat, powszechnie uważanej za najwyższą, liczącej 4500 m wysokości.

Nazwa góry pochodzi od imienia bogini Annapurny, będąca jednym z wcieleń Parwati. Wśród lokalnej ludności jest ona czczona za posiadaną moc dostarczania pożywienia. Nazwa góry w przełożeniu z języków sanskryckich mogłaby brzmieć zatem 'Żywicielka’, jako połączenie słów „anna” – pożywienie i „purna” – wypełniona czyli wypełniona pożywieniem. Annapurna to ogromny masyw górski o długości 55 km. Dla porównania Tatry rozciągają się na długość „zaledwie” 50 kilometrów ;). Tutaj z kolei nie mówimy o paśmie górskim ale o jednym masywie! Główny wierzchołek Annapurny otoczony jest ze wszystkich stron trzynastoma zasłaniającymi go szczytami siedmiotysięcznymi, oraz 16 sześciotysięcznymi.

Podczas trekkingu w Himalajach do Sanktuarium Annapurny czekają Cię małe górskie wioski z ich przyjaznymi mieszkańcami. Zobaczysz niezapomniane krajobrazy, konopne mosty zawieszone wysoko nad dolinami, bujną roślinność, kultowe miejsca i nieprzetarte szlaki. Trasa jest malownicza, ale nieco wymagająca, nie z powodu ekstremalnych wysokości czy podejść, bo takich tu nie ma, ale z racji kutych w skale schodów, których codziennie trzeba pokonać setki.

Po trudach wędrówki wygrzewaj się w basenach termalnych Jinudanda. Przeżyj wielką przygodę w najwyższych górach świata!

Magiczne Katmandu

Katmandu – stolica Nepalu i ponad milionowe miasto położone w centrum Doliny Katmandu. Za czasów świetności Królestwa Nepalu była jego stolicą. Dzisiaj miasto jest głównie znane jako początkowa destynacja dla tysięcy trekkerów i wspinaczy, którzy wybierają się w dalszą drogę ku himalajskim kolosom. Każdy wspinacz, trekker, turysta i wędrowiec podczas swojej podróży w kierunku najwyższych gór świata musi zahaczyć o Katmandu. Miasto jest wspaniałym przykładem tego jak funkcjonuje orientalna aglomeracja miejska. Wszędzie dookoła nas roztacza się gwar ludzi, ulice pełne są kolorowych wozów i skuterów. Niezwykłego klimatu dodają wąskie kolorowe uliczki wypełnione straganami i targami ulicznymi. Sklepikarze przekrzykują się nawzajem chcąc zainteresować cię swoim towarem. W powietrzu unoszą się zapachy orientalnych przypraw i potraw. Wszystko to składa się na jedno wielkie niepowtarzalne doświadczenie dla turystów.

Nepalska stolica posiada szereg atrakcji, które warto odwiedzić. Obowiązkowym punktem powinny być przede wszystkim Durbar Square i Pałac Królewski, który był siedzibą dawnych władców Królestwa Nepalu. Charakterystyczna architektura na placu przyciąga rzesze turystów. Durbar Square jest jednym z trzech dawnych placów królewskich w Dolinie Katmandu. Pozostałe znajdują się w miejscowościach Patan i Bhaktapur. Pomimo faktu, że zabytek znacząco ucierpiał przy trzęsieniu ziemi z 2015 roku, to zdecydowanie warto go odwiedzić.

Na naszej liście „must see” w stolicy Nepalu powinna się znaleźć również słynna Stupa Swayambhunath, skąd roztacza się widok na całą dolinę Katmandu. Świątynia jest znana ze wspaniałych widoków ze wzgórza, ale również z licznych makaków grasujących po okolicy. Stąd też jej druga nieoficjalna nazwa – „Świątynia Małp”. Wszechobecna woń kadzideł i buddyjskie dzwonki dodają stupie mistycznego charakteru. Jest to bez wątpienia jedna z najważniejszych świątyń w całym Nepalu. Według legendy w miejscu, gdzie obecnie znajduje się świątynia znajdowało się jezioro. Stupa według lokalnych wierzeń powstała z kwiatu lotosu, który wyrósł tutaj właśnie w miejscu dawnego jeziora. Sama nazwa Stupy oznacza „Samoistna”. Nie można oczywiście przy zwiedzaniu stolicy Nepalu zapomnieć o licznych turystycznych dzielnicach, które pokażą nam jak bawi się Katmandu o zmroku!

Machhapuchhare 6997 m – Święta góra Nepalczyków

Wznosząca się dumnie nad Pokharą szczyt Machhapuchhare 6997 m jest uznawana za świętą górę dla Nepalczyków. Z tego też powodu władze nepalskie ustanowiły całkowity zakaz jakiejkolwiek działalności górskiej w jej masywie. Według miejscowego dialektu nazwa Machhapuchhare oznacza dosłownie „rybi ogon”. Kształt przypominający tą konkretną część rybiego ciała możemy dostrzec dopiero wędrując w okolicach masywu Annapurny. Z Pokhary widoczna jest jej potężna figura przypominająca piramidę. To właśnie przez swój stożkowy kształt wielu wspinaczy nazywa ją „Nepalskim Matterhornem”. Oficjalnie szczyt nigdy nie został zdobyty. Najprawdopodobniej nie jest to jednak prawda, gdyż w 1980 roku szczyt miał zdobyć nowozelandzki wspinacz Bill Denz. Nie jest w stu procentach pewne, czy ów wspinacz szczyt zdobył. Jeżeli tak było to rzecz jasna wejście to było nielegalne, poza wiedzą władz nepalskich. Według lokalnych wierzeń szczyt zamieszkuje jedno z najważniejszych bóstw hinduizmu – Siwa. Przepiękna Machhapuchhare jest prawdziwą górską ozdobą Pokhary, jak i również całego trekkingu do Sanktuarium Annapurny!

Pamiętaj! Nie tworzymy sztucznych i sztywnych rozwiązań. W związku z tym każdy program powstaje i zmienia się przy Twoim udziale!

Zobacz nasze pozostałe wyprawy w Himalaje:

21 DNI NEPAL – TREKKING EVEREST BASE CAMP – HIGH TRAIL
22 DNI NEPAL – TREKKING EVEREST BASE CAMP – TRZY PRZEŁĘCZE
18 DNI NEPAL – TREKKING WOKÓŁ MANASLU – MANASLU BASE CAMP 4800 m – LARKYA LA PASS 5106 m
20 DNI NEPAL – TREKKING EVEREST BASE CAMP – ISLAND PEAK 6189 m
32 DNI NEPAL – WSPINACZKA AMA DABLAM 6812 m – ISLAND PEAK 6189 m – LOBUCHE EAST 6119 m
19 DNI NEPAL – WSPINACZKA MERA PEAK 6476 m
18 DNI NEPAL – TREKKING WOKÓŁ ANNAPURNY – THORUNG LA PASS 5416 m
21 DNI NEPAL – KANCZENDZONGA CIRCUIT – TREKKING KANCZENDZONGA BASE CAMP 5143 m

Wymagania

✅ Zalecane szczepienia: tężec, żółtaczka A i B, BTP – błonnica, tężec, polio
✅ żółta książeczka WHO
✅ paszport ważny co najmniej 6-mcy

 

Terminy (22) i ceny

    Jesteś zainteresowany?

    Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy się resztą spraw!

    Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

    lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
    Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
    Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

    Dla osób dolatujących indywidualnie:
    Rozpoczęcie wyprawy: Katmandu
    Zakończenie wyprawy: Katmandu

    Dzień 1. Wylot z Polski

    Spotykamy się z liderem na lotnisku 2 godziny przed odlotem. Następnie wsiadamy w samolot i przelatujemy do stolicy Nepalu – Katmandu. Rozpoczyna się nasza piękna himalajska przygoda!

    Dzień 2. Katmandu 1350 m

    Po długiej podróży wcześnie rano lądujemy w Katmandu. Przejeżdżamy do naszego hotelu, który położony jest w samym sercu Thamelu – najbardziej turystycznej dzielnicy miasta. Zakwaterujemy się w hotelu i udamy się zwiedzić trochę Katmandu. Miasto zachwyci nas swoim klimatem i wystrojem ulic. Przemierzać będziemy wąskie alejki i odwiedzać targi uliczne, które pozwolą poczuć wyjątkową atmosferę stolicy Nepalu. Dookoła pędzą we wszystkich kierunkach kierowcy na skuterach, wozach, samochodach, we wszystko to wmieszani są piesi próbujący przejść na drugą stronę zatłoczonych ulic. Ta kolorowa mozaika barw i dźwięków daje niezwykłe wrażenia zwiedzającym! A wszystko to z myślą o górach, wyprawach, trekkerach i alpinistach. W końcu to tutaj zaczyna się każda wyprawa w Nepalskie Himalaje, niezależnie od tego czy wyrusza się zdobyć południową ścianę Lhotse, czy może przejść się pod Everest Base Camp. Nie ma to znaczenia. Wszyscy wspinacze i wędrowcy spotykają się właśnie tutaj, w Katmandu. Podczas zwiedzania nepalskiej stolicy zobaczymy wszystkie ważne miejsca, jakie ma ona nam do zaoferowania.

    Przejdziemy się oczywiście pod znany na całym świecie Durbar Square, niezwykle fotogeniczny plac królewski wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Było to centrum dawnego Katmandu, które otaczało obszar gdzie znajduje się dawny Pałac Królewski. Odwiedzimy znane wzgórze ze świątynią – stupą Swayambhunath, skąd roztacza się widok na całą dolinę Katmandu. Świątynia jest znana ze wspaniałych widoków ze wzgórza, ale również z licznych małp grasujących po okolicy. Jest to bez wątpienia jedna z największych atrakcji stolicy Nepalu, prawdziwe „must see”. Stupa według legendy powstała z kwiatu lotosu, który wyrósł tutaj w miejscu dawnego jeziora. Sama nazwa Stupy oznacza „Samoistna”. Oprócz tego zwiedzimy kompleks świątyń hinduistycznych w Pashupatinath gdzie nad świętą rzeką dokonuje się rytualnego spalania zwłok zmarłych. Jeśli czas nam pozwoli pojedziemy do Bakhtapuru – starożytnej stolicy w dolinie Katmandu, gdzie również będziemy mogli zobaczyć lokalny Dubar Square, a także zachwycić się lokalną architekturą. Przekonamy się również, że nocne życie w Kathmandu jest bardzo intensywne. Część z zaplanowanych w Katmandu atrakcji możemy przenieść na dzień ostatni przed wylotem z Nepalu.

    Dzień 3. Pokhara 1400 m

    Dzisiaj czeka nas przejazd lub przelot do Pokhary. W przypadku jazdy należy przygotować się na około siedmiogodzinną podróż. Po przyjeździe zakwaterujemy się w hotelu i odpoczniemy po podróży. Miasto zachwyci nas swoim klimatem, możemy tutaj zacząć czuć atmosferę gór, początku naszego trekkingu. Miasto Pokhara jest dawnym miejscem przeładunku towarów ze szlaku handlowego miedzy Indiami a Tybetem. Dawną przeszłość widać tu do dzisiaj. Na miejscu zobaczymy liczne place handlowe. Poza tym możemy się napawać przepięknymi widokami na otaczające miasto szczyty. Pokhara znajduje się nad brzegiem jeziora Phewa, z którego prezentuje się wspaniały widok na szczyt Machhapuchhare 6997 m, oraz na cały potężny masyw Annapurny 8091 m. Te wspaniałe góry towarzyszyć nam będą przez cały czas naszego trekkingu. Machhapuchhare jest z kolei świętą górą Nepalczyków. Według lokalnych wierzeń to właśnie szczyt góry jest siedzibą boga Shiwa. Uraczeni przepięknymi panoramami znad brzegów jeziora, spędzamy leniwie popołudnie. Nocleg w hotelu w Pokharze.

    Dzień 4. Pokhara 1400 m

    Ten dzień spędzimy na zwiedzaniu miasta oraz odbędziemy rejs łódką po jeziorze Phewa, które jest jedną z największych atrakcji tego miejsca. Możemy również udać się zobaczyć Stupę Pokoju – jedną z 80 tego typu budowli na świecie. Powstały one z inicjatywy japońskiego mnicha Nichidatsu Fuji. Stupa znajduje się na przeciwnym brzegu jeziora na wzgórzu Anadu. Podejście pod nią zajmie nam około godziny i w przypadku ładnej pogody będziemy mieli piękny widok na Pokharę i jezioro Phewa. Po zwiedzaniu miasta wracamy do naszego hotelu na kolację i nocleg.

    Opcjonalnie: W tym dniu możemy również wyruszyć już na trekking, a dzień w Pokharze spędzić po zakończonym trekkingu.

    Dzień 5 do 14. Trekking do Sanktuarium Annapurny – bazy himalajskiej pod Annapurną / Annapurna Base Camp

    Rozpoczynamy nasz niezwykły, widokowy trekking do Sanktuarium Annapurny! Przez najbliższe 9 dni będziemy piąć się coraz wyżej, podziwiając wspaniałe śnieżne szczyty, gigantyczną ścianę Annapurny i delektować się dziką przyrodą.

    Etapy trekkingu można urozmaicać i w sumie stanowią one coś na kształt małej pętli. Staramy się tak prowadzić trekking, by w drodze powrotnej nie nocować w tych samych miejscowościach, których na trasie mamy sporo. Wiele też zależy od nas samych, naszej kondycji, samopoczucia i przede wszystkim warunków pogodowych z jakimi możemy się zetknąć. Możliwości zmian kolejności niektórych przejść są duże, a w sumie wszystkie etapy zostają zaliczone.

    ETAPY ANNAPURNA SANCTUARY TREKKING:

    Trekking Nayapul – Tikhedhunga 1490 m

    (5 godzin)

    Przejeżdżamy z Pokhary wynajętym przez nas minibusem do miejscowości Nayapul 1070 m. Nazwa miasteczka oznacza po naszemu dosłownie – Nowy Most. Przejażdżka będzie nieco wyboista, ale po około godzinie jazdy znajdziemy się już przy bramie startowej naszego trekkingu. Po raz ostatni sprawdzimy nasze bagaże i sprzęt, po czym wyruszymy na szlak w kierunku Annapurna Sanctuary. Początkowo nasza wędrówka będzie dość stroma. Pokonamy setki, tysiące schodów pnąc się pod górę. Podchodzimy znacznie pod górę, by następnie zejść ku Tikhedhunga 1490 m, gdzie spędzimy najbliższą noc.

    Trekking Tikhedhunga – Ghorepani 2850 m

    (6 godzin)

    Rano opuszczamy Tikhendhugę i ruszamy w kierunku największej miejscowości na całej trasie – Ghorepani 2850 m. Po drodze miniemy jeszcze wioskę Ulleri 1960 m. Droga do niej dla wielu może być wyzwaniem. Trasa jest mocno stroma, a pokonamy dzisiaj dokładnie 3767 schodów 🙂 Mamy więc przed sobą małe wyzwanie do pokonania! Poruszamy się pośród gęstych lasów i krzewów. Po dotarciu do Ulleri mamy przerwę na lunch. Następnie podchodzimy dalej w górę, aż popołudniem nie osiągniemy Ghorepani. Na miejscu możemy rozejrzeć się po okolicy, odwiedzić lokalne sklepiki, czy odwiedzić niewielki klasztor znajdujący się w okolicy. Należy oczywiście pamiętać o należnym odpoczynku. Leżakowanie z fenomenalnym widokiem na ośnieżone szczyty górskie nadaje się do tego idealnie 🙂 Jutro czeka nas wczesna pobudka i równie wczesne wyjście, którego celem będzie Poon Hill. Z punktu widokowego rozpościera się widok na jedną z największych przepaści na Ziemi 🙂 Nocujemy w lodży w Ghorepani.

    Trekking Ghorepani – Poon Hill 3232 m – Tadapani 2520 m

    (7 godzin)

    Wcześnie rano, jeszcze przed świtem wstajemy i opuszczamy lodżę. Rozpoczynamy nasz trekking na Poon Hill 3232 m. Po około godzinie podejścia osiągamy punkt widokowy akurat w czas, by zobaczyć prawdziwy spektakl wschodzącego słońca nad Himalajami. Jest to jeden z najpiękniejszych widoków, jakie człowiek może sobie wyobrazić! Przed sobą mamy fantastyczną panoramę na rozległy masyw Annapurny i wdzięczną Machhapuchhare. Patrząc w dół możemy zobaczyć jeden z najgłębszych kanionów na świecie, którego dnem płynie Kali Gandaki. Rzeka ta rozdziela dwa ośmiotysięczne masywy Annapurny i Dhaulagiri 8167 m. To właśnie tutaj możemy zobaczyć jedną z największych deniwelacji na świecie, patrząc na masyw Dhaulagiri, którego ściany opadają aż 6000 metrów w dół kanionu! Po napawaniu się widokami i porobieniu pamiątkowych zdjęć wracamy na dół do Ghorepani na śniadanie. Następnie ruszamy w dalszą drogę do Tadapani. Tutaj ścieżka nie jest tak stroma jak w poprzednich dniach. Poruszamy się raz w górę, raz w dół i po około 6 godzinach wędrówki osiągamy małą wioskę, w której spędzimy noc.

    Trekking Tadapani – Chhomrong 2310 m – Sinuwa 2310 m / Bamboo Logde

    (7 godzin)

    Opuszczamy Tadapani , obniżając się znacząco w dół. Po obniżeniu się około 450 metrów dochodzimy do wioski Chuile. Po minięciu jej przechodzimy przez przepięknie usytuowany zawieszony pomiędzy dwiema skarpami urwiska most zwodzony. Rozpoczynamy krótkie podejście do wioski Chhomrong, gdzie zjemy lunch. Po posiłku wędrujemy dalej ku wiosce Sinuwa, gdzie spędzimy kolejną noc. Przemierzamy pola ryżowe ponad którymi wznoszą się na naszych oczach zaśnieżone szczyty Annapurna South 7219 m i Hiunchuli 6441 m. Przechodzimy przez kolejne mosty linowe wysoko zawieszone ponad głębokimi dolinami. W oddali majaczą ośnieżone szczyty tak pięknie komponujące się z otaczającą nas jeszcze zielenią. Po około 7 godzinach wędrówki osiągamy wioskę Sinuwa, w której spędzimy kolejną noc na trasie.

    Trekking Sinuwa / Bamboo Logde – Deurali 3150 m

    temperatura w nocy ok 0C
    (6-7 godzin)

    Wyruszamy z wioski Sinuwa w górę pośród urokliwego lasu rododendronów. Przekraczamy kolejne mosty zwodzone i podziwiamy przepiękną naturę dookoła nas. Piękna roślinność, kolorowe kwiaty i wznoszące się ponad nami szczyty masywu Annapurny robią kolosalne wrażenie. Teraz wiemy już dlaczego trekking ten jest uważany za najpiękniejszy na świecie! Docieramy do wioski Bamboo, gdzie zjemy lunch, a następnie ruszamy dalej przechodząc przez kolejne mosty, podziwiając okoliczne wodospady i kaniony. Po około 7 godzinach drogi, późnym popołudniem docieramy do Deurali, gdzie spędzimy noc. Jest to ostatni nasz nocleg przed dotarciem do Annapurna Base Camp, słynącego ze wspaniałych widoków na masyw tej pięknej ośmiotysięcznej góry.

    Trekking Deurali – Annapurna Base Camp 4090 m

    temperatura w nocy ok -5C
    (4-5 godzin)

    Dziś pierwszy dzień, kiedy nie musimy tracić wysokości, by potem wchodzić jeszcze wyżej. Dzisiaj równomiernie podchodzimy pod górę 860 metrów metrów, aż nie osiągniemy bazy pod ścianą Machhapuchhare. Potęży masyw góry w połączeniu z jej trójkątną figurą zrobi na nas ogromne wrażenie. Zostajemy w obozie na chwilę na odpoczynek, a następnie ruszamy dalej przez kamienne pustkowie. Po około 5 godzinach od rozpoczęcia naszego trekkingu osiągniemy słynne Sanktuarium Annapurny! Jesteśmy w ABC pod jej potężną południową ścianą. Ogrom góry może dosłownie zwalić nas z nóg. Gigantyczna góra zachwyca swoją południową ścianą opadającą spod jej wierzchołka 4000 metrów w dół. To druga największa ściana górska na świecie, zaraz po Rupal Face na Nanga Parbat. Potęgę góry mamy dosłownie na wyciągnięcie ręki. Resztę dnia przeznaczymy na odpoczynek po trekkingu i podziwianie wspaniałej ściany Annapurny oraz okolicznych szczytów. Nocujemy w lodży w Annapurna Base Camp. Możemy również pokusić się o zmianę planów i zdecydować się na nocleg w Machhapuchhare Base Camp, by następnego dnia wyruszyć na wschód słońca pod Annapurnę. Przy okazji zjemy tam również śniadanie z w jednej z lodży w ABC, a następnie udamy się w drogę powrotną na dół.

    Trekking Annapurna Base Camp – Dovan 2600 m

    temperatura w nocy ok 5C
    (6 godzin)

    Rano podziwiamy fenomenalny spektakl wschodzącego słońca. Nasza dzienna gwiazda oświetli nam przepięknie szczyty otaczające nas dookoła. Będzie to bez wątpienia najpiękniejszy poranek ze wszystkich dotychczasowych na tej trasie 😉 Następnie mijamy Machhapuchhare Base Camp i schodzimy w dół. Mijamy znajomą nam Deurali i idziemy dalej na dół przez lasy rododendronów, pola ryżowe, wioski oraz liczne mosty linowe zawieszone nad wąwozami i dolinami. Popołudniu wreszcie docieramy do Dovan, gdzie spędzimy noc w cieniu świętego Machhapuchhare 6997, góry zwanej również Rybim Ogonem.

    Trekking Dovan – Chhomrong 2310 m

    (6 godzin)

    Opuszczamy Dovan i schodzimy niżej. Wracamy do Chamrong. Przechodzimy przez rozległy las bambusowy i mijamy kolejne mniejsze wioski. Możemy rozważyć nocleg nieco poniżej Chamrong. Mianowicie w wiosce Jhinu Danda. Ta urokliwa wioska położona na wysokości 1750 metrów słynie z obecności gorących źródeł – Jhinu Hot Springs położonych nad rzeką Modi Khola. Kto po tak długim trekkingu i dzisiejzej wędrówce nie marzy o rozgrzaniu się w relaksujących gorących źródłach…nie ma co się zastanawiać, zdecydowana większość naszych klientów wybiera właśnie tą wioskę, jako miejsce noclegowe 😉 Co prawda trzeba nieco dłużej wędrować, ale nagroda jest nieporównywalna do wysiłku dzisiejszego dnia. Po relaksie w Jhinu Hot Springs udajemy się do naszej lodży na kolację i nocleg.

    Trekking Chhomrong – Ghaundrung 1940 m

    (3-4 godziny)

    Dzisiaj opuszczamy wspaniałe gorące źródła Jhinu i podążamy w dół kamienną ścieżką, by po chwili znów podejść dość wysoko do wioski Ghaundrung. Dzisiejszy trekking nie zajmie nam więcej niż 4 godziny. Na miejscu zjemy lunch i poznamy nieco kulturę Gurung. Ghaundrung to największa wioska ludu Gurung, w lokalnym języku znana jest również jako wioska Konda. Popołudnie spędzimy na zwiedzanie miasteczka. Odwiedzimy między innymi Muzeum Gurung i niedawno wybudowany klasztor buddyjski. Z wioski mamy wspaniałe widoki na masyw Annapurny Południowej i Machhapuchhare. Nocujemy w lodży w Ghaundrung.

    Trekking Ghaundrung – Nayapul 1070 m

    (4 godziny)

    Przed nami ostatni dzień trekkingu pod wspaniałą Annapurnę! Na koniec naszej 10cio dniowej wędrówki zejdziemy z powrotem do Nayapul, skąd zabierze nas z powrotem do Pokhary nasz prywatny minibus. Po przepięknym trekku mamy głowy pełne wspomnień i niezapomnianych widoków. Wieczorem docieramy do Pokhary i spędzimy wolny czas odwiedzając liczne place targowe. Gwar orientalnego miasta, tłumy ludzi oraz mnogość bodźców jest prawdziwym rajem dla wszystkich zmysłów po wielu dniach spędzonych na górskim szlaku. Nocujemy w Pokharze.

    Dzień 15. Pokhara – Katmandu

    Żegnamy się z Pokharą. Rano czeka nas długi przejazd do Katmandu. Powinniśmy dojechać do hotelu w czasie lunch’u. Po południu zwiedzamy te części miasta, na które nie wystarczyło czasu pierwszego dnia po przylocie do Nepalu. Wieczorem czeka nas pożegnalna kolacja pełna rozmów i wspomnień z pięknego trekkingu. Podczas imprezy przygotowane będą uroczyste posiłki, nie zabraknie również różnego rodzaju trunków 🙂 Zostajemy na ostatnią noc w Katmandu.

    opcjonalnie: W przypadku atrakcyjnych cen połączeń lotniczych na trasie: Pokhara – Kathmandu, rozważymy możliwość przelotu.

    Dzień 16. Powrót do Polski

    W zależności od przewidzianej godziny wylotu do kraju, można śmiało na ten dzień przewidzieć jeszcze sporo atrakcji, może okazać się, że wylot będzie zaplanowany na noc, a to otworzy nam możliwość zaplanowania mniej napiętego spędzenia czasu w magicznym Katmandu, 'stolicy himalajów’. Przejazd na lotnisko i wylot do Polski. Żegnamy się z Himalajami.

    opcjonalnie: Wydłużając wyjazd o dwa dni możemy zmierzyć się z rwącą Kali Gandaki. Na rafting wyruszamy z Baglung. Nepal uznawany jest za jedno z pięciu najlepszych miejsc do White Water Sports na świecie. Czeka nas dżungla, małpy, rzeka pieniąca się w krętym kanionie i noclegi na piaszczystych plażach.

    Noclegi

    W Katmandu i Pokharze śpimy w najlepszych hotelach! Poniżej zdjęcia wybieranych przez nas hoteli z Kathamndu i Pokhary.
    Podczas trekkingu do Sanktuarium Annapurny przewidujemy noclegi w hotelach/domach gościnnych i schroniskach górskich – najlepszych z oferowanych na trasie trekkingu do Annapurna Sanctuary (zwanych tam Teahouse/Lodge/Guest Houses).

    Uwagi

    Aklimatyzacja podczas trekkingu do Sanktuarium Annapurny odbywa się bardzo powoli, więc żaden uczestnik nie powinien odczuć problemów wysokościowych.
    Wyżywienie, które nie jest w cenie wyprawy dotyczy lunch’ów i kolacji. Śniadania podczas całej wyprawy są zawarte w kosztach. Ujmowanie wyżywienia w cenie wyprawy trekkingowej do Nepalu nie ma sensu ponieważ w lodżach posiłki wybiera się z karty dań, a to okazuje się korzystniejsze przy bieżącym regulowaniu rachunków i zostawia nam więcej swobody niż opłacone z góry posiłki.

    Cena wyprawy

    1390 $ + przelot od 4000 do 5500zł

    Obejmuje

    ✅ fachową pomoc przy zakupie biletów lotniczych – doradztwo/ pośrednictwo w zakupie
    ✅ organizację i logistykę wyprawy do Sanktuarium Annapurny
    ✅ wszystkie lokalne transfery (lotniskowe i na miejsce początkowe i końcowe podczas trekkingu)
    ✅ zakwaterowanie w hotelach w Katmandu i Pokharze
    ✅ śniadania hotelach w Katmandu i Pokharze
    ✅ wszystkie noclegi ze śniadaniami podczas trekkingu wg programu
    ✅ wsparcie lokalnych przewodników na trasie trekkingu
    ✅ wynajęcie tragarzy wysokościowych
    ✅ uroczystą kolację pożegnalną w Katmandu przed wylotem
    ✅ zwiedzanie Katmandu z liderem bez opłat wstępów do zwiedzanych obiektów
    ✅ wycieczka łodzią po jeziorze Phewa w Pokharze
    ✅ ubezpieczenie KL i NNW odpowiednie na tą wyprawę
    ✅ kartę rejestracyjną TIMS (Trekkers Information Management System)
    ✅ wstęp do ACAP – Annapurna Conservation Area Project (21$)
    ✅ uczestnictwo i wsparcie lidera 4challenge z wieloletnim górskim doświadczeniem
    ✅ zniżki do sklepów górskich i nie tylko
    ✅ pomoc i wsparcie w przygotowaniu do wyprawy
    ✅ możliwość zostawienia bezpłatnego depozytu w hotelu w Kathmandu (nie musisz zabierać zbędnych rzeczy na trekking)

    Nie obejmuje

    ❌ przelot do Katmandu i z powrotem
    ❌ wizy nepalskiej (50$)
    ❌ wyżywienia (obiady i kolacje) za wyjątkiem śniadań (~350$ na cały wyjazd)
    ❌ drobnych napiwków dla tragarzy (~50-70$)
    ❌ atrakcji dodatkowych nie ujętych w programie
    ❌ własnych wydatków i wstępów do zwiedzanych miejsc

    Zainteresują Cię także