fbpx
Zobacz więcej

Trekking pod Everest – Gokyo Ri – Cho La 5420m

Atrakcje

O wyprawie

Kto nie marzył by chociaż zobaczyć Everest – najwyższą górę świata, a przy tym przeżyć ekscytującą przygodę w Himalajach. Możliwości zobaczenia Everestu są w Nepalu dwie: idziemy pieszo lub wykupujemy godzinny lot widokowy samolotem. Godzina lotu to stanowczo za krótko, by nacieszyć się widokiem, o którym tak długo marzyliśmy… Czas zmierzyć się z marzeniami…

Poniższa trasa łączy najłatwiejszą opcję trekkingu pod Everestem z elementem większej przygody jakim jest przejście między dwiema pod everestowskimi dolinami przez jedną z wysokich przełęczy – Cho La.
Przez kilkanaście dni trekkingu zobaczysz cztery himalajskie olbrzymy – ośmiotysięczniki: Mount Everest 8850m, Lhotse 8516m, Makalu 8463m i Cho Oyu 8201m.

Podczas trekkingu pod Mount Everest Czekają Cię małe górskie wioski z ich przyjaznymi mieszkańcami, niezapomniane krajobrazy, konopne mosty zawieszone wysoko nad dolinami, bujna roślinność, kultowe miejsca i nieprzetarte szlaki.

Zdobądź najsłynniejszą przełęcz w okolicach Mount Everestu – Cho La 5420 m. Przeżyj wielką przygodę w najwyższych górach świata! Pamiętaj Nie tworzymy sztucznych i sztywnych rozwiązań. Każdy program powstaje i zmienia się przy Twoim udziale!

 •     trekking do Mount Everest Base Camp 5364m kultowej bazy pod górą gór – Mount Everest, będziesz mógł zobaczyć jak wygląda życie największej górskiej bazy na świecie
 •     wejście na najbardziej spektakularne punkty widokowe Gokyo Ri i Kala Pattar
 •     Zobaczysz najwyższe szczyty Himalajów, Mount Everest 8850m, Lhotse 8516m, Cho Oyu 8201m, Ama Dablam, Pumori i Island Peak
 •     safari na słoniach w dżungli Parku Narodowego Chitwan
 •     rafting w Nepalu
 •     miejsca: Namche Bazar – stolica Szerpów, Kathmandu

Wymagania

 • Zalecane szczepienia:
  tężec, żółtaczka A i B, BTP – błonnica, tężec, polio
 • paszport ważny co najmniej 6-mcy

 

Terminy (10) i ceny

  Jesteś zainteresowany?

  Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy się resztą spraw!

  Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

  lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
  Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
  Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

  Dla osób dolatujących indywidualnie:
  Rozpoczęcie wyprawy: KATMANDU
  Zakończenie wyprawy: KATMANDU

  Dzień 1. Wylot z Polski

  Spotkanie na lotnisku 2 godziny przed odlotem. Rozpoczynamy wyprawę. Przelot do Kathmandu – stolicy Nepalu.

  Dzień 2. Kathmandu

  Po południu zwiedzanie miasta. Wąskie alejki i targi uliczne pozwolą poczuć wyjątkową atmosferę stolicy Nepalu. Wszystko z myślą o górach, wyprawach, trekkerach i alpinistach. Przekonamy się również, że nocne życie w Kathmandu jest bardzo intensywne.

  Dzień 3. Lukla 2840m – Phakding 2610m

  Dzień pełen wrażeń rozpoczniemy od przelotu do Lukli i lądowania na jednym z najciekawszych pasów lotniczych na świecie. Taką dawkę adrenaliny najlepiej od razu spożytkować, w związku z czym wyruszymy w trzygodzinny marsz do niewielkiej wioski Phakding leżącej na wysokości 2600m dzień ten na pewno pozostanie nam w pamięci, a przyczynią się do tego pierwsze wiszące mosty, które pokonamy.

  Dzień 4. Namche Bazar 3440m

  Rozpoczynamy marsz poprzez bujną zieleń poprzetykaną potężnymi szczytami Himalajów. Jednym z nich jest potężny Thamserku 6608m górujący nad stolicą Szerpów – Namche Bazar. W połowie wędrówki przekraczamy bramy Parku Narodowego Sagarmatha. Niedługo potem po raz pierwszy widzimy Mount Everest. Po pięciu godzinach marszu jesteśmy na miejscu. Wioska ta mająca kształt swoistego amfiteatru jest główną bazą wypraw himalajskich i ośrodkiem turystycznym z prawdziwego zdarzenia. To tutaj można kupić ciepłe czapki i rękawice z wełny Jaka, czy tybetańskie amulety. W trakcie wieczornego odpoczynku podziwiamy sylwetki Everestu i Lhotse. Spacerujemy po Namche Bazar. Pokryte kolorowymi dachami domy rozlokowały się na zboczach gór. Nie ma samochodów ani asfaltu, za to skorzystanie z kafejki internetowej nie stanowi problemu.

  Dzień 5. Dzień aklimatyzacyjny w Namche Bazar

  Bez pośpiechu i codziennych marszów ;). Dzień przerwy na wtopienie się w klimat Himalajów w stolicy Szerpów.

  Dzień 6. Namche Bazar, Khumjung 3780m, Phortse Tenga 3680m

  Rankiem wyruszamy ścieżką, która doprowadzi nas do wsi Phortse Tenga 3680m. Ale główna atrakcja dzisiejszego dnia to osada Khumjung 3780m. Tutaj zobaczymy prawdziwą himalajską atrakcję – skalp yeti. Poruszając się po starożytnych kamiennych schodach będziemy mieli okazję obserwować kamienie Mani z wypisanymi modlitwami oraz szkołę, której założycielem jest Edmund Hillary – pierwszy zdobywca Everestu. Dzisiejszy dzień to bite 5 godzin marszu.

  Dzień 7. Dole 4200m

  Poranną wędrówkę umili nam wizyta nad rzeką Dudh Koshi. Następnie ruszymy w krótką, aczkolwiek obfitująca w podejścia wędrówkę przez lasy rododendronowe – fantastyczne szczególnie w trakcie kwitnienia. Po kilku godzinach docieramy do wioski Dole leżącej na wysokości 4200m.

  Dzień 8. Machermo 4470m

  To już piąty dzień naszego trekkingu. Cały dzisiejszy dzień będziemy przebywać na wysokości przekraczającej cztery tysiące metrów. W trakcie wędrówki będziemy mieli sposobność zobaczyć czorteny – charakterystyczne buddyjskie budowle sakralne we wsi Luza. Nocujemy w Machermo na wysokości 4470m. Musimy mieć się na baczności, to tutaj bowiem w 1974 roku Yeti zaatakowało 😉 szerpijską kobietę oraz zabił trzy Yaki. Bezpieczną noc spędzimy w himalajskim lodge.

  Dzień 9. Gokyo 4790m

  Wstępem do dzisiejszych atrakcji jest Cho Oyu 8201m – ośmiotysięcznik, który będzie towarzyszył nam przez cały dzień. Droga (4h) poprowadzi nas do Gokyo – wsi położonej w pobliżu przepięknego jeziora Dudh Pokhari – już sama nazwa wabi egzotyką. Po południu dojedziemy do punktu widokowego Gokyo Ri 5483m by podziwiać panoramę zapierającą dech w piersiach – Mount Everest, Lhotse, Nuptse, Pumori, Island Peak pokryte złotym odcieniem zachodzącego słońca. Przygotujcie dodatkowe karty pamięci do aparatów – naprawdę będą potrzebne. Po osiągnięciu sporej wysokości schodzimy do Gokyo gdzie nocujemy w lodży.

  Dzień 10. Dragnag 4700m

  Jeśli pogoda poprzedniego popołudnia pokrzyżowała nam plany uniemożliwiając podziwianie panoramy uznawanej przez wielu trekkersów za jedną z najpiękniejszych na świecie to wczesnym rankiem powtórzymy próbę i wejdziemy na punkt Gokyo Ri. Po powrocie wyruszymy do Dragang na wysokość 4700m.

  Dzień 11. Cho La 5420m – Dzonghla 4830m

  To będzie najdłuższy, najgorszy, a zarazem najlepszy 😉 dzień całej wyprawy. Nad ranem w pokoju naszej lodży będzie ok. 8 stopni, a na zewnątrz ziiiimno. Wyruszymy w ciemność. Do przełęczy jest ok 3.5h marszu, a na miejscu musimy być nie później niż o godzinie 9-9.30. Później słońce roztapia lód wiążący skały i wzrasta ryzyko spadających kamieni. Za to na szczycie przełęczy czeka na nas uczucie „osiągnięcia” czegoś szczególnego! Zejście również nie należy do banałów. Dzisiejsza wędrówka zajmie nam około dziewięciu godzin.

  Dzień 12. Gorak Shep 5140m

  Dziś znów trudniejszy dzień z jednym stromym podejściem zakończony noclegiem w lodge w Gorak Shep na wysokości 5140m. Będziemy maszerować przez około 8 godzin. To już przedsionek najsłynniejszej himalajskiej bazy.

  Dzień 13. Gorak Shep 5140m – Kala Pattar 5545m

  Rankiem pójdziemy na punkt widokowy Kala Patthar. Stąd roztacza się chyba najsłynniejszy widok na najwyższą górę świata. Podziwiamy Mount Everest z legendarną bazą i lodowcem Khumbu, Lhotse, Nuptse, Pumori i Ama Dablam. Dla tych widoków warto było wędrować przez tyle dni.

  Dzień 14. Gorak Shep 5140m – Everest Base Camp 5364m

  Dzień spędzimy na wycieczce do bazy. Na własnej skórze będziemy mogli poczuć atmosferę wypraw na górę gór. Drugiego takiego miejsca nie ma. Nocleg w Gorak Shep.

  Dzień 15. Dingboche 4410m

  Ścieżka, którą będziemy dziś podążać prowadzi do wioski Dingboche, miejsca skąd wyruszają wyprawy pragnące zdobyć sześciotysięczny Island Peak. Przez cały dzień towarzyszyć nam będzie widok monumentalnego Ama Dablam – olbrzymiej piramidy skał i lodu. Zobaczymy również południową ścianę Lhotse, na której w 1989r. zginął Jurek Kukuczka.

  Dzień 16. Tengboche 3860m

  Pośród buddyjskich czortenów ruszamy w stronę wsi Tengboche. Malowniczo położona w dolinie rzeki Imja Khola. W mijanych po drodze wsiach, jak i w samym Tengboche znajdują się wiekowe klasztory.

  Dzień 17. Namche Bazar 3440m

  Pośród lasów rododendronowych wrócimy do magicznego Namche Bazar. To już przedostatni dzień naszej wędrówki. Nocleg w lodge.

  Dzień 18. Lukla 2840m

  Dzisiejszą trasę znamy już z pierwszego dnia naszego trekkingu. Wieczorem będziemy świętować udaną wędrówkę wraz z Szerpami.

  Dzień 19. Katmandu

  Rano wylecimy do Katmandu. To koniec naszej przygody w rejonie Khumbu, ale nie koniec atrakcji. Cały dzień poświęcimy na dalsze zwiedzanie miasta. Ostatni dzień w stolicy i ostatni wspólny wieczór w Nepalu zwieńczy wieczorna kolacja z tanecznym pokazem w wyjątkowym miejscu…

  Dzień 20. Wylot do Polski.

  Przejazd na lotnisko w Kathmandu i przelot do kraju.

  Dzień 21. Przylot do kraju.

  Opcjonalnie: Pogoda w rejonie Lukli bywa kapryśna, dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że na lot będziemy musieli czekać, takie przypadki nierzadko miały miejsce już w Lukli choć nam się nie przydarzyły. W związku z tym można założyć dodatkowy dzień-dwa rezerwy. Gdyby udało się powrócić do Kathmandu bez opóźnień istnieje możliwość zorganizowania na zaoszczędzonym czasie raftingu, safari na słoniach w dżungli Parku Narodowego Chitwan, bądź innych atrakcji.

  Noclegi

  Przewidujemy noclegi w hotelach/domach gościnnych i schroniskach górskich – najlepszych z oferowanych na trasie trekkingu pod Everest (zwanych tam Teahouse/Lodge/Guest Houses). W Kathmandu bardzo dobry hotel! Poniżej zdjęcia wybieranych przez nas hoteli z Kathamndu i Namche Bazar.
  Uwaga! Zakwaterowania unikamy w miejscach o niskim standardzie.

  Uwagi

  Trudności techniczne na trasie są niemal zerowe, więc mogą w trekkingu brać udział wszyscy dobrze przygotowani turyści. Aklimatyzacja odbywa się bardzo powoli, więc nikt nie powinien mieć problemów wysokościowych.
  Wyżywienie, które nie jest w cenie wyprawy dotyczy lunch’ów i kolacji, śniadania podczas całej podróży są objęte w kosztach wyprawy.

  Cena wyprawy

  1980 $ + przelot od 4000 do 5500zł

  Obejmuje

  • przelot do Kathmandu i z powrotem (trasa przelotu jest ustalana tak, by zminimalizować koszty a jednocześnie nie zmęczyć uczestników)
  • organizację i logistykę wyprawy
  • wszystkie lokalne przejazdy
  • przelot do Lukli i z powrotem
  • zakwaterowanie w hotelach w Kathmandu wraz ze śniadaniami
  • wszystkie noclegi podczas trekkingu wg programu
  • wynajęcie tylu tragarzy ilu jest potrzebnych dla komfortu uczestnika
  • wsparcie lokalnych przewodników podczas trekkingu
  • uroczystą kolację pożegnalną w Kathmandu przed wylotem
  • wstęp do Parku Narodowego Sagarmatha – permit
  • kartę rejestracyjną TIMS (Trekkers Information Management System)
  • ubezpieczenie KL i NNW odpowiednie na tą wyprawę
  • opiekę lidera 4challenge z wieloletnim górskim doświadczeniem

  Nie obejmuje

  • wizy nepalskiej 30 dniowej (40$)
  • wyżywienia (~300$ na cały wyjazd)
  • napiwków dla tragarzy (~70$ na cały wyjazd)
  • atrakcji dodatkowych nie ujętych w programie
  • własnych wydatków

  Zainteresują Cię także