fbpx
Zobacz więcej

Wyprawa do Iranu na Pustynię Lut – Najgorętsze miejsce świata

Atrakcje

➡️ Safari jeepami po Pustyni Lut – najgorętszym miejscu świata
➡️ Potężne, 400 metrowe Diuny Yalan
➡️ Kauts – pustynna kraina meteorytów
➡️ Trekking pośrodku pustyni
➡️ Shiraz – Perskie Miasto Poetów
➡️ Ruiny Persepolis
➡️ Zwiedzanie Isfahan
➡️ Pełna kontrastów stolica – Teheran

O wyprawie

Safari w najgorętszym miejscu na świecie – Pustynia Lut

Wyprawa do Iranu na Pustynię Lut. Położona na wschodzie kraju pustynia została oficjalnie uznana najgorętszym miejscem na Ziemi. Najwyższa temperatura odnotowana podczas pomiarów wynosiła zawrotne 70,7 stopnia Celsjusza! Prawdziwe pustynne piekło! Masz niepowtarzalną okazję spróbować swoich sił, podróżując przez tę nieprzyjazne żywym istotom tereny wraz z największą agencją wypraw w Polsce. Czeka cię 5 dni podróży jeepami pośród gigantycznych, 400 metrowych diun – to jedne z największych tego typu obiektów na świecie! Zobaczysz wspaniałe pustynne kaniony, będziesz wędrował pośród potężnych skał i pustynnych cudów wytworzonych przez siłę przyrody. A wszystko to spuentowane bajecznymi nocami w namiotach pod rozgwieżdżonym niebem na samym środku pustynnego pustkowia!

Iran – Śladami dawnej Persji

Podczas naszej wyprawy będziesz miał okazję również zobaczyć najpiękniejsze miasta Iranu. Na terenie dawnego Perskiego imperium znajdziemy prawdziwe architektoniczne perełki, które po prostu trzeba zobaczyć! Miłośników literatury i historii z nią związanych zachwyci bez wątpienia Shiraz – dawna stolica Persji, miasto poetów. Do dzisiaj znane jest ono jako centrum kulturowe Iranu. Przemierzając kolorowe uliczki miasta, będziemy szukać dawnych świadectw poetyckiej działalności, jak choćby mauzoleum poświęcone Hafezowi – najsłynniejszemu Perskiemu poecie. Nie możemy również nie odwiedzić najsłynniejszego starożytnego miasta na terenie dawnej Persji – ruin Persepolis. To bez wątpienia najsłynniejsze stanowisko archeologiczne w Iranie. Miasto wzniesione ponad 2500 lat temu, świadectwo dawnej potęgi Perskiego Imperium. Pomimo, że dzisiaj możemy podziwiać wyłącznie jego ruiny, to dalej potrafią one zachwycić. Nawet oglądając okazałe pozostałości po Persepolis możemy sobie z łatwością wyobrazić jak potężne było to miasto w czasach jego największej świetności.

Zobacz nasze pozostałe wyprawy do Iranu:

Demawend 5610 – najwyższy wulkan Azji

Wymagania

➡️ Zalecane szczepienia: tężec, żółtaczka A i B + książeczka WHO
➡️ paszport ważny co najmniej 6mcy

Terminy (6) i ceny

  Jesteś zainteresowany?

  Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy się resztą spraw!

  Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

  lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
  Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
  Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

  Dzień 1: Przelot do Teheranu

  Spotkanie na lotnisku z liderem wyprawy na 2 godziny przed wylotem. Następnie przelot do stolicy Iranu – pięknego miasta Teheran. Na miejscu przejeżdżamy do hotelu w pobliżu lotniska. Następnie zakwaterowanie i nocleg. Odpoczynek po podróży.

  Dzień 2: Przelot do Birjand

  W godzinach porannych przejeżdżamy na lotnisko w Teheranie, skąd czeka nas przelot (około 1,5 godziny) do położonego u stóp pustyni Lut miasta Birjand. Na miejscu spotykamy się z naszymi przewodnikami i kierowcami samochodów terenowych, w których będziemy przemierzać wspaniałą pustynię. Popołudniu czas na chwilę odpoczynku i zwiedzanie miasta. Nocleg w Birjand.

  Dzień 3: Przejazd na Pustynię LUT

  Po śniadaniu pakujemy nasze rzeczy do samochodów 4×4 i ruszamy w stronę pustyni. Początkowo jedziemy około 2-3 godziny po w miarę wygodnej asfaltowej drodze. Jednak następnie zbaczamy z utartego 🙂 szlaku i wjeżdżamy na teren pustyni. Obieramy kurs na potężne Diuny Yalan. Pod wieczór po kilku godzinach podróży pośród rozżarzonych piasków pustyni docieramy na miejsce. W pobliżu diun rozbijamy namioty i spędzamy naszą pierwszą noc na pustyni.

  Dzień 4: Pustynia LUT – Diuny Yalan

  Polecamy dzisiaj wstać wcześnie, żeby nie przegapić wspaniałego wschodu słońca nad diunami. Będą one miejscem naszego pobytu przez najbliższe 2 dni, zanim nie dotrzemy do samego serca pustyni około 130 kilometrów od naszej obecnej lokalizacji. Podczas dzisiejszego dnia zobaczymy potężne piaskowe Diuny wznoszące się na wysokość niemal 400 metrów. To jedne z największych diun na świecie utworzone przez potężne wiatry. Podczas jazdy przez pustynię zobaczymy liczne diuny o rozmaitej wielkości i kształtach. Popołudniu wracamy do naszego obozowiska położonego u podnóża diun.

  Dzień 5: Pustynia LUT – Diuny Yalan

  Kontynuujemy naszą podróż pośród potężne piaskowe diuny. Dzisiaj zobaczymy największych przedstawicieli tego typu obiektów. Oprócz tego podziwiać będziemy także wspaniałe formacje skalne otoczone morzem piasku. Popołudniu wracamy do obozowiska na nocleg.

  Dzień 6: Pustynia LUT – Star Dunes

  Dzisiaj żegnamy się z potężnymi Diunami Yalan. Przejeżdżamy do innej części pustyni Lut, pokonując rozległe piaskowe pustkowia, poprzetykane imponującymi skałami. Następnie docieramy do miejsca, gdzie poza piaskiem nie zobaczymy kompletnie nic. Pustynia w pełnej krasie, żadnych skał dookoła, tylko rozciągające się pola piaskowe po horyzont. Dla wielu z was będzie to zapewne iście surrealistyczne przeżycie podróżować pośrodku niczego 🙂 W okolicach południa docieramy w końcu do regionu Kauts słynącego z potężnych skał przypominających kształtem kamienne fortece. Te przepiękne cuda natury zostały uformowane przez potężne wiatry nawiedzające tą okolice w okresie letnim. Na miejscu zobaczymy rozmaite formacje skalne oraz pustynne kaniony pośrodku diun. W tych pięknych okolicznościach przyrody rozbijemy nasze namioty i spędzimy tutaj noc.

  Dzień 7: Pustynia LUT – Kauts

  Przez cały dzisiejszy dzień zwiedzamy wspaniałe kaniony w rejonie Kauts. Zbliżymy się również do potężnych iglic skalnych i innych formacji o przeróżnych kształtach, które zachwycą nas swoją potęgą. Obszar ten słynie również z obecności tutaj licznych meteorytów. Podczas naszej podróży dowiemy się jak je znaleźć. Zorganizujemy sobie zatem wspólne poszukiwanie przybyszów z kosmosu 🙂 Wieczorem wracamy do obozowiska na nocleg.

  Dzień 8: Pustynia LUT – Przejazd do Kerman

  Dzisiaj jest ostatni dzień naszej podróży pośród pięknych diun na pustyni Lut. Przejeżdżamy dzisiaj z Kauts do pierwszej cywilizowanej wioski, jaką zobaczymy po kilku dniach na piaskowym odludziu. Docieramy do Keshit i zatrzymujemy się tutaj na lunch. Następnie przejeżdżamy do Kerman, gdzie zatrzymujemy się w klimatycznym hotelu i oficjalnie kończymy naszą pustynną ekspedycję.

  Dzień 9: Przelot do Teheranu

  Przejeżdżamy na lotnisko w Kerman, a następnie przelatujemy do Teheranu. Jeżeli pozostanie nam trochę czasu, to możemy go zagospodarować zwiedzając perską stolicę. Nocleg w hotelu w Teheranie.

  Dzień 10: Powrót do Polski

  Przejazd na lotnisko w Teheranie i wylot do Polski. Na miejscu zakończenie wyprawy.

  DODATKOWE 7 DNI ZWIEDZANIA IRANU (Dopłata 750 $)

  Dzień 9: Przyjazd do Yazd

  W przypadku wydłużenia naszej przygody w słonecznym Iranie, w dniu dzisiejszym opuszczamy Kerman i kierujemy się w stronę miasta Yazd. Do pokonania mamy 370 kilometrów drogi. Do Yazd docieramy popołudniu. Samo miasto zachwyci nas od pierwszego wejrzenia. Z dominującą zabudową ceglaną, urokliwymi uliczkami, miasto zostało wpisane w 2017 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pod wieczór przejdziemy się na przepiękny Ogród Abad również wpisany na Listę UNESCO. Następnie przechodzimy do hotelu na kolację i nocleg.

  Dzień 10: Zwiedzanie Yazd

  Cały dzisiejszy dzień poświęcimy na zwiedzanie Jazd. Na początek zwiedzimy Wieżę Ciszy, gdzie starożytni Zoroastrianie chowali swoich zmarłych. Następnie na naszej trasie znajdzie się Świątynia Ognia. Według legendy znajduje się tutaj płomień, palący się nieprzerwanie od ponad tysiąca lat. Kolejnym interesującym miejscem, które odwiedzimy będzie Muzeum Wodne blisko placu głównego miasta – Amirchakhmagh Square. Zobaczymy tutaj jak starożytni mieszkańcy tego miasta pobierali wodę dla mieszkańców ze zbiorników i rzek oddalonych wiele kilometrów stąd. Koniecznie musimy również zobaczyć słynący z przepięknych minaretów Meczet Jame w pobliżu historycznej starówki miejskiej, w całości wpisanej na Listę UNESCO. To właśnie tutaj w dzielnicy Fahadan zjemy lunch, po czym wyruszymy na przejażdżkę do miasta Zarch, gdzie zobaczymy najstarsze kanały nawadniające na świecie, również wpisane na Listę UNESCO. Wieczorem wracamy do hotelu w Jazd na kolację i nocleg.

  Dzień 11: Yazd – Meybod – Isfahan

  Po śniadaniu przejeżdżamy do słynnego miasta artystów – Isfahan. Po drodze zatrzymamy się w miejscowości Meybod, gdzie zobaczymy ceglany Zamek Narin, wzniesiony ponad 6 tysięcy lat temu! Zobaczymy na miejscu również Wieżę Gołębi oraz dowiemy się jak starożytni Persowie żyli w niesprzyjających i pustynnych warunkach. Popołudniu dojeżdżamy do Isfahan. Na miejscu zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

  Dzień 12: Zwiedzanie Isfahan

  Cały dzisiejszy dzień spędzimy w dawnej stolicy Imperium Perskiego – mieście Isfahan. Obecnie jest to trzecia
  największa aglomeracja kraju z 2 milionami mieszkańców. Isfahan stanowiło ważny punkt na trasie handlowej Jedwabnego Szlaku. Miasto przepięknie prezentuje się zwłaszcza nocą, dlatego dużą część atrakcji warto zobaczyć zarówno w świetle dnia, jak i o zmroku. Nie ma więc czasu do stracenia, ruszamy na zwiedzanie! 😉 Podczas naszej wędrówki po Mieście Artystów, zobaczymy przepiękny Plac Imama Chomeiniego z przylegającym do niego Meczetem Królewskim. Sam plac jest miejscem spotkań Irańczyków, a dodatkowo jednym z największych tego typu miejsc na świecie. Jego oryginalna nazwa – Naksz-e Dżahan tłumaczy się jako “Obraz Świata”. Zdecydowanie warto zobaczyć go w dwóch odsłonach, zarówno za dnia jak i w nocy . Warto również wejść do będącego symbolem miasta Meczetu Królewskiego i wielopiętrowego Pałacu Aali Qapu. Z tarasu Aali Qapu rozpościera się piękny widok na Plac Imama. Nie możemy pominąć również takich cudów architektonicznych, jakimi są mosty na rzece Zyiandech, na czele ze słynnym Mostem Si-o- Seh, zwanym też Mostem 33 Łuków. Najpiękniej prezentują się one o zachodzie słońca. Następnie czeka nas spacer na miejski Bazar-e Bozorg, gdzie odwiedzimy największy meczet w Iranie – Meczet Piątkowy i Pałac Czterdziestu Kolumn. Obowiązkowym punktem będzie również wizyta w Ormiańskiej Dzielnicy i zobaczenie Kościołów Ormiańskich oraz muzeum poświęcone rzezi Ormian z 1915 roku przez Turków. Pod wieczór, pełni wrażeń powracamy do naszego hotelu w Isfahan na kolację i nocleg.

  Dzień 13: Isfahan – Pasargadae – Shiraz

  Opuszczamy dzisiaj Isfahan i ruszamy w drogę w kierunku pięknego miasta Shiraz. Słynące z przepięknych ogrodów i niezwykłej życzliwości miasto zwane jest również Miastem Poetów. Przed przybyciem do dawnej stolicy Iranu, zatrzymamy się w trzech równie interesujących miejscach. Pierwszym z nich będzie miasto Pasargadae, wpisane na Listę UNESCO. Było ono najważniejszym ośrodkiem miejskim podczas panowania na tych ziemiach Dynastii Achaemenidów. Zwiedzimy tutaj Grobowiec Cyrusa Wielkiego. Następnie ruszamy w dalszą drogę. Zatrzymamy się przed przybyciem do Shiraz również w Necropolis i przede wszystkim w Persepolis. Resztę dnia poświęcimy na zwiedzanie tego antycznego kompleksu. Persepolis było jednym z miast starożytnej Grecji. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się ponad 2500 lat temu. Zostało ono zbudowane przez króla Dariusza I i znacząco rozbudowane przez Kserksesa I. W czasach świetności Persepolis było ważnym ośrodkiem miejskim i jedną z czterech stolic starożytnego Imperium Perskiego. Niestety podczas podbojów Aleksandra I Wielkiego z 330 roku p.n.e. zostało ono zrównane z ziemią. Obecnie w miejscu dawnego klejnotu w koronie imperium znajdują się bardzo dobrze zachowane ruiny miasta. Podczas zwiedzania ruin będziemy mieli okazję zobaczyć grobowce królów Dariusza I oraz Dariusza II i króla Kserksesa I. Wieczorem po zwiedzaniu ruin Persepolis ruszamy w dalszą drogę i docieramy do Shiraz. Na miejscu zakwaterujemy się w hotelu na nocleg.

  Dzień 14: Zwiedzanie Shiraz

  Miasto Shiraz położone jest na wysokości 1500 metrów n.p.m. u podnóży Gór Zagros. Niegdyś pełniło funkcję stolicy Królestwa Persji, było zwane miastem wina, poezji i róż. Obecnie, pomimo że alkoholu w Iranie pić nie można oraz nie ma tutaj śladu po dawnych Irańskich poetach, Shiraz dalej pełni ważne centrum kulturowe Iranu. W Shiraz czeka nas uczta dla duszy i ciała. Podczas naszego pobytu w mieście zwiedzimy mauzolea dawnego Irańskiego poety – Hafeza, przejdziemy się na zatłoczony wieczorami plac pod Cytadelą Kharima Khana oraz odwiedzimy słynny Różowy Meczet. Zobaczymy również Dom Ahmadav Qavama – pięciokrotnego premiera Iranu. Przekraczając progi tej niesamowitej XIX wiecznej willi, pełnej wiktoriańskiego przepychu, można się poczuć jak prawdziwy arystokrata. Po wizycie w pięknych wnętrzach willi wybierzemy się na zwiedzanie zabytkowych i bogato zdobionych meczetów Nasir al-Mulkan i Vakil. Po zobaczeniu przepięknych budowli udamy się do Grobowca Hafeza, miejsca pochówku znanego perskiego poety, które zostało ulokowane w sercu dużego kompleksu otoczonego bujnymi ogrodami. Po pełnym wrażeń dniu zwiedzania wracamy na kolację i nocleg do hotelu.

  Dzień 15: Przelot do Teheranu

  Dzisiaj czeka nas przelot powrotny z Shiraz do Teheranu. W zależności od godziny naszego przylotu do stolicy Iranu, możemy znaleźć czas na zwiedzenie Teheranu. Podczas naszego spaceru po mieście zobaczymy między innymi Golestan Palace– jeden z najsłynniejszych pałaców i kompleksów muzeów, na który składa się 17 budynków wpisanych na listę narodowego dziedzictwa UNESCO. Chociaż jego dokładna data budowy jest nieznana, została ona oszacowana, na okres panowania dynastii “Safavid”, a następnie odnowiony za rządów dynastii “Zand”. Następnie budynek został oficjalnym pałacem i rezydencją dynastii “Qajar”, która panowała w Iranie przez ponad 200 lat. Wieczorem po zwiedzaniu wrócimy do naszego hotelu na kolację i nocleg.

  Następnie przeniesiemy się pod wieże “wolności” zbudowaną w 1971 roku z okazji obchodów 2500 lecia państwa perskiego. Bardzo charakterystyczne miejsce dla Teheranu, gdzie zazwyczaj odbywają się liczne protesty czy zgromadzenia. Z góry przepiękny widok na panoramę miasta.  Wieża Azadi znajduje się w centrum Placu Azadi i wraz z fontannami oraz muzeami tworzy Kompleks Kulturalny Azadi zajmujący obszar 50000 metrów kwadratowych. Budowa finansowana była przez grupę składającą się z pięciuset irańskich przedsiębiorców.

  Dzień 16: Powrót do Polski

  Dzisiaj czeka nas przelot powrotny do Polski. Jeżeli czas na to pozwoli to zwiedzimy również  jeden z największych na świecie placów – Plac Immama Khomeiniego wraz z Meczetem Imama, które znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Następnie czeka nas transfer na lotnisko w Teheranie i przelot do Polski. Na miejscu zakończenie wyprawy.

  Noclegi

  Zakwaterowanie w hotelach podczas pobytu w miastach. W trakcie wyprawy na Pustyni Lut nocujemy w namiotach.
  UWAGA! Unikamy noclegów w miejscach o niskim standardzie.

  Uwagi

  W Iranie wszystkie kobiety – turystki – muszą nosić na głowie chustę, poniżej nieobcisłe ubrania. Nie można odsłaniać ciała, nadgarstków, kostek, nóg (więcej w pdf).

  Oczekiwanie na wizę może trwać długo (do miesiąca czasu) i bywa problematyczne! Odpowiednio wcześniej należy zdecydować się na wyjazd oraz przesłać paszport.

  Cena wyprawy

  2050 $ + przelot 2000 - 3500 zł

  Obejmuje

  ✅Organizację i logistykę wyprawy
  ✅Transfery lotniskowe
  ✅Fachową pomoc przy zakupie biletów lotniczych – doradztwo/ pośrednictwo w zakupie
  ✅Zniżki do sklepów górskich i nie tylko
  ✅Pomoc i wsparcie w przygotowaniu do wyprawy
  ✅2 Przeloty krajowe
  ✅Wszystkie lokalne przejazdy w ramach programu
  ✅Noclegi na pustyni w namiotach podczas safari (5 noclegów)
  ✅W miastach zakwaterowanie w hotelach 3* ze śniadaniami (4 noclegi)
  ✅Zapewnienie namiotów i sprzętu obozowego na czas safari
  ✅Przejazdy jeepami podczas safari na Pustyni Lut
  ✅Transport bagaży podczas safari
  ✅Pełne wyżywienie podczas safari (3 posiłki)
  ✅Obiady i kolacje podczas pobytu w Birjand i Kerman
  ✅Przekąski i wodę pitną nalewaną do prywatnych pojemników podczas safari
  ✅Wynajęcie lokalnego przewodnika anglojęzycznego
  ✅Ubezpieczenie KL i NNW odpowiednie na tą wyprawę
  ✅Opiekę lidera 4challenge z wieloletnim górskim doświadczeniem

  ________________________________________

  ☑️ Dodatkowe 7 dni w Iranie (miasta Shiraz, Persepolis) – dopłata 750$

  ✅Noclegi w hotelach 3* (7 noclegów)
  ✅Pełne wyżywienie podczas zwiedzania miast (śniadania, obiady, kolacje)
  ✅Wynajęcie anglojęzycznego przewodnika
  ✅Transfery lotniskowe
  ✅Wszystkie przejazdy lokalne
  ✅Bilety wstępu do atrakcji wymienione w programie

  Nie obejmuje

  ❌Przelotu do Teheranu i z powrotem
  ❌Wizy do Iranu (55 Euro)
  ❌Własnych wydatków
  ❌Wyżywienia poza śniadaniami w Teheranie
  ❌Innych atrakcji niewymienionych w programie

  Zainteresują Cię także