fbpx
Zobacz więcej

Trekking na Sardynii – Selvaggio Blu

Atrakcje

➡️ Najtrudniejszy trekking Europy
➡️ Wędrówka wzdłuż przepięknego wybrzeża Sardynii
➡️ Wspinaczka via ferrata nad błękitnymi wodami Morza Tyrreńskiego
➡️ Emocjonujące zjazdy na linach w dół klifów
➡️ Obcowanie z dziką przyrodą Sardynii
➡️ Rejs łodzią wzdłuż wybrzeża wyspy
➡️ Kąpiel w przepięknych morskich zatokach

O wyprawie

Selvaggio Blu – Najtrudniejszy Europejski trekking – Błękitne Szaleństwo u wybrzeży Sardynii

Zasmakuj dzikiej przygody na terenie pięknej Sardynii. Zmierz się z najtrudniejszą trasą trekkingową we Włoszech – Selvaggio Blu. Nazwa szlaku oznacza „Dziki Błękit”, co doskonale odwzorowuje niezwykły charakter drogi, która przyjdzie nam przemierzać. Trasa treku poprowadzi cię przez najdziksze i wciąż mało odkryte wybrzeża Sardynii pośród potężnych skalnych klifów i mieniącymi się poniżej błękitnymi wodami morza Tyrreńskiego. Przejście Selvaggio Blu to 5 dni wymagającej przygody, która jest połączeniem trekkingu, wspinaczki na via ferratach i emocjonujących zjazdów bo bajkowych skalnych klifach. Wędrujemy z dala od cywilizacji i osad ludzkich. Jesteśmy tylko my i natura! Podejmij wyzwanie i zmierz się z Dzikim Błękitem – najtrudniejszym trekiem we Włoszech, a może nawet i w całej Europie!

Wymagania

 • dobra kondycja fizyczna i sprawność
 • podręczna apteczka

Terminy (12) i ceny

  Jesteś zainteresowany?

  Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy się resztą spraw!

  Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

  lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
  Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
  Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

  Dla osób dolatujących indywidualnie:
  Rozpoczęcie wyprawy: Cagliari
  Zakończenie wyprawy: Cagliari

  Dzień 1: Przylot na Sardynię

  Przelot z Polski na Sardynię. Lądowanie w Cagliari, a następnie transfer do miejscowości Santa Maria. Będzie to nasza baza wypadowa na emocjonujący trekking Selvaggio Blu. Na miejscu transfer do hotelu i odpoczynek po podróży.

  Dzień 2: Trekking Santa Maria – Pedralonga – Cuile Us’piggius

  Rozpoczynamy naszą przygodę z pięknym szlakiem Selvaggio Blu. Trekking rozpoczynamy od hotelu, wędrując piękną i łatwą ścieżką wzdłuż wybrzeża, na północ od wybrzeża Nawarry. Po przekroczeniu Piana di Forrola, u podnóża iglicy Pedralonga zakładamy po raz pierwszy uprzęże i wspinamy się po wspaniałej półce skalnej przecinającej południową ścianę Punta Giradili niemal pionowo w kierunku Iscala Sos Oggiastros, który piękną i łatwą wspinaczką prowadzi nas najpierw na grań, a następnie na szczyt Punta Giradilli. Stąd w krótkim czasie na płaskowyż na wysokości około 700 m dotrzemy do Cuile Su Idileddu, gdzie będzie nasz pierwszy obóz.

  dystans 10 km, przewyższenia 890 m, czas trekkingu 6h

  Dzień 3: Trekking Cuile Su Idileddu – Portu Cuau

  Dzisiaj czeka nas najdłuższy odcinek. Najpierw dotrzemy do pięknej zatoki Portu Pedrosu, gdzie będzie chwila na kąpiel. Po chwili odpoczynku czeka nas pierwszy etap „techniczny”, zatem podniesione tętno podczas wędrówki jest gwarantowane 🙂 Zwięzłość i skumulowana trudność na krótkim odcinku pozwoli nam bardziej cieszyć się widokiem na błękit Morza Tyrreńskiego. Po pokonaniu tego etapu docieramy do Porto Cuau, a po następnych 2,5 godzinie wspinaczki wejdziemy na ścieżkę Iltiera i łatwym szlakiem przejdziemy do Ovile Piras (Punta Salinas), gdzie po przybyciu na miejsce spotkania zostaną nam dostarczone nasze bagaże przewiezione przez obsługę. Kolacja i biwak w Ovile Piras.

  dystans 14 km, przewyższenia 1000 m, czas trekkingu 8 h

  Dzień 4: Cuau – Cala Goloritze – Altipiano S’Arcu e Su Tasaru – Cala Mudaloru

  Rozpoczynamy kolejny dzień pełen wrażeń! Opuszczamy Ovile Piras i po 30 minutach trekkingu zdobywamy Punta Salinas, która oferuje piękne widoki na Cala Goloritze. Znajdziemy tutaj trochę czasu na napawanie się wspaniałymi widokami na błękitną zatokę, wraz z dumnie wznoszącą się nad nią iglicą skalną – przypominającą nieco naszego Tatrzańskiego Mnicha 😉 Ruszamy w dalszą trasę – zejdziemy przez kopalnię żwiru i węgla do zatoki Agugli, gdzie odpoczniemy nieco na plaży. Po odpoczynku ruszamy na Boladina, gdzie czeka nas jedno z najbardziej technicznych przejść całej trasy! Następnie szlakiem mułów przejdziemy do S’Arcu i Su Tasaru plateau. Po kolejnej godzinie trekkingu zaczniemy zjazd na linie do Mundaloru, naszego miejsca biwakowego. Biwak odbędzie się w jaskini poniżej Mudaloru, więc na tą noc nie jest nam potrzebny namiot. Obiad przy ognisku. Tego dnia bagaże dotrą od strony morza – jeżeli będzie brzydka pogoda, albo morze będzie wzburzone, biwak odbędzie się w innym miejscu.

  dystans 10 km, przewyższenia 1000 m, czas trekkingu 8h

  Dzień 5: Mudaloru – Ololbizzi

  Zaczniemy od słynnego fragmentu – aby przez niego przejść należy krzyknąć „passo del gatto” – „krok kota”. Następnie docieramy do Bacu Mudaloru. Na miejscu będziemy mieli odrobinę wolnego czasu i dla chętnych możliwość kąpieli w krystalicznie czystej wodzie. Po relaksie kontynuujemy wspinaczkę w stromym terenie z kilkoma eksponowanymi fragmentami trasy i prowizorycznymi drewnianymi kładkami do skalnej bramy Urele, skąd po odsłoniętych przejściach i spektakularnych zjazdach na linach dotrzemy do przepięknego łuku skalnego znajdującego się tuż nad Grotta del Fico. Kolejnym zjazdem dotrzemy do jaskini i kontynuując blisko wody kilkoma odsłoniętymi przejściami dotrzemy do szlaku, który po 1,5 godzinnym podejściu zaprowadzi nas na płaskowyż w rejonie Ololbizzi. Tutaj rozbijamy nasz obóz i biwakujemy na płaskowyżu.

  dystans 7 km, przewyższenia 800 m, czas trekkingu 8h

  Dzień 6: Ololbizzi – Cala Sisine

  Ostatni dzień trekkingu zaczyna się ścieżką dla mułów do Cuile Piddi, a następnie schodzi „tajnym przejściem” (Sa Nurca). Kontynuujemy wędrówkę w buszu Biriola i Oronnoro u podnóża najbardziej imponujących ścian wybrzeża, a następnie stajemy przed skalistymi wałami, które blokują dostęp do Cala Sisine przez skomplikowany system półek i tajemniczych korytarzy wspinaczkowych (dziś częściowo wyposażonych w łańcuchy). Po długim zjeździe na linie dotrzemy na plażę Sisine. Selvaggio Blu kończy się tutaj! W nagrodę za kilka dni wymagającej wspinaczki i wędrówki, odpoczniemy na plaży Cala Sisine, a następnie wrócimy do Santa Maria Navarrese gumową łódką.

  dystans 7 km, przewyższenia 600 m, czas trekkingu 7 h

  Dzień 7: Wylot do Polski

  Ostatni dzień na Sardynii. Z hotelu wyruszamy z powrotem do Cagliari, a następnie udajemy się w podróż powrotną do Polski.

  Wyżywienie

  Podczas trekkingu posiłki (śniadania i kolacje) będą dostarczane na miejsce naszych noclegów przez członków ekipy i personel wraz z bagażami. W trakcie trekkingu każdy z uczestników w formie lunchu otrzyma zapas suchego prowiantu oraz wodę.

  W Santa Maria Navarrese na początku trasy raczej nie ma problemu z zakupem podstawowej żywności makaron, żywności w puszkach itp., ale warto zabrać trochę jedzenia np. 'liofilizaty’ z Polski.

  Cena wyprawy

  1480 € + przelot 1500-3000zł

  Obejmuje

  ✅ organizację i logistykę wyprawy
  ✅ dwóch w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych przewodników górskich
  ✅ 1 i 6 nocleg z wyżywieniem HB
  ✅ po trekkingu powrót łodzią z Cala Sisine do Santa Maria Navarrese
  ✅ na dni trekkingowe zapewnione śniadania, suchy prowiant, wodę oraz kolacje
  ✅ transfery ekwipunku
  ✅ cały transport wyszczególniony w planie podróży
  ✅ opiekę polskiego lidera 4Challenge
  ✅ Ubezpieczenie KL i NNW

  Nie obejmuje

  ❌ przelot tam i z powrotem
  ❌ wyżywienia/ napojów innego niż w programie
  ❌ ewentualnych napiwków
  ❌ wynajęcia namiotu (15€/os/ dzień)
  ❌ własnych wydatków
  ❌ grupowe transfery lotniskowe do i z Santa Maria Navarrese (w jedną stronę ok 2h- koszt ok 60-70 EUR w zależności od wielkości grupy)

   

  Zainteresują Cię także