fbpx
Zobacz więcej

Trekking na Teneryfie – Teide 3718 m – najwyższy szczyt Hiszpanii – Góry Anaga

Atrakcje

O wyprawie

Trekking na Teneryfie czyli o tym jak wyspa słynąca z 'all inclusive’ staje się trekkingowym rajem

O tym, że Teneryfa to idealne miejsce na stacjonarne wakacje i wygrzewanie się na plaży wie chyba każdy. Jakież zatem musi być zdziwienie, gdy będąc tam okaże się, że to istny raj dla osób lubujących się w górskich wędrówkach. Teneryfa powala różnorodnością wędrówek i klimatem przygody. Z każdego miejsca podczas trekkingu widać ocean i pozostałe wyspy archipelagu Wysp Kanaryjskich. Widoki są obłędne. Bywa, że w budząc się w hotelu przy plaży za oknem jest pochmurno. Wystarczy godzina jazdy serpentynami jakich nie sposób doświadczyć gdzie indziej, aby przebić się przez chmury w strefę słońca i znaleźć się na płaskowyżu na wysokości przekraczającej 2200 m nad poziomem wszechobecnego Oceanu Atlantyckiego. A tu krajobraz jak z Utah, wulkaniczny teren, piaszczyste wydmy, droga przez pustkowie i endemiczna skąpa roślinność. W ciągu zaledwie jednej godziny możesz przebić się przez wszystkie strefy klimatyczne i piętra roślinne, od poziomu morza, aż po śniegi Teide. A wszystko to na jednej średniej wielkości wyspie. Niesamowite jest również to, że w klimacie jaki tutaj panuje czyli oceaniczno- subtropikalnym i przy średnich temperaturach powyżej 25 stopni, w okresie grudzień- kwiecień na szczycie Teide może zalegać śnieg. Zdobycie Teide w tym okresie jest czymś na prawdę wyjątkowym i niezapomnianym!

Możliwości trekkingowe Teneryfy

Na Teneryfie mamy do dyspozycji kilkadziesiąt tras trekkingowych dających łącznie setki km do pokonania pieszo. Jedne trasy są krótsze inne potrafią liczyć ok 20 km. Nie mniej jednak każda trasa jest piękna i wyjątkowa na swój sposób ukazując w ten sposób piękno wyspy. Pobyt na Teneryfie bez zdobycia najwyższego szczytu Hiszpanii – wulkanu Teide 3718 m i odbycia przynajmniej jednego solidnego trekkingu nie może zostać uznany za zaliczony! :). To niezapomniane przeżycia, które z pewnością zapadną Ci w pamięci na długo.  Teneryfa ma do zaoferowania niemal wszystko, począwszy od idealnej pogody przez niemal cały rok (temperatura 19 – 25 stopni) przez ciepłą wodę Oceanu Atlantyckiego (22 – 25 stopni) po strzeliste turnie Gór Anaga.  Z jednej strony zobaczysz tutaj soczystą zieleń i dziką niemal tropikalną przyrodę z drugiej zaś strony surowy i suchy krajobraz księżycowy. Trudno sobie wyobrazić, że istnieje cała masa wydanych, w wielu językach, wielostronicowych przewodników górskich poświęconych Teneryfie. Niestety, żaden nie jest w języku polskim.

Teide 3718 m – prawie czterotysięczny najwyższy szczyt Hiszpanii

Podczas trekkingu na Teneryfie odwiedzimy Park Narodowy Teide i zdobędziemy dwa szczyty. Pierwszy w ramach aklimatyzacji będzie Mount Guajara 2718 m, kolejny nasz cel to Teide 3718 m. Warto mieć na uwadze, że najwyższy szczyt Hiszpanii wcale nie leży w Europie, a w Afryce, jak zresztą cały archipelag Wysp Kanaryjskich. Na liście najwyższych afrykańskich szczytów począwszy od Kilimandżaro wcale nie znajdowałby się tak nisko 😉 . To co robi największe wrażenie to fakt, że wznosi się od poziomu morza… a raczej oceanu w dosłownie chwilę na niemal 4000 metrów. To po prostu musi robić wrażenie. Sama góra jest przez to widoczna dla żeglarzy z ogromnej odległości, nawet 400-500 km. Podczas trekkingu będziemy równie przemierzać malownicze trasy wśród lasów i górskich krajobrazów wzdłuż oceanu, a na trasie nie zabraknie lokalnych małych winnic. Na koniec wyprawy czekają Cię dwa pełne dni wypoczynku na jednej z przepięknych plaż.

To już nasz drugi trekking po hiszpańskich ziemiach. Zapraszamy również do zdobycia najwyższego szczytu kontynentalnej Hiszpanii – Mulhacen 3482 m. 

Niezwykłe Góry Anaga

Północnowschodnia część Teneryfy wraz z obszarem gór Anaga to bez wątpienia najstarszy obszar wyspy powstały około 7 – 9 milionów lat temu w wyniku erupcji. Trekking na Teneryfie bez zaliczenia Gór Anaga można byłoby uznać za nieodbyty. Góry Anaga cechuje całkiem inny krajobraz niż pozostałej części Teneryfy. Nie wyglądają jakby były pochodzenia wulkanicznego i zdecydowanie bardziej przypominają krajobraz alpejski. Poszarpane, strzeliste, ze stromo opadającymi zboczami i głębokimi dolinami rzecznymi robią niesamowite wrażenie i mocno kontrastują z pozostałą częścią wyspy. Również roślinność nie przypomina tej ze stoków Teide dlatego jest tutaj wydzielony obszar chroniony biosfery. Turyści przyjeżdżający na Teneryfę stacjonarnie są przekonywani do rejsu na pobliską Gomerę, by móc zobaczyć niezwykły las… Identyczny znajduje się na Teneryfie… tylko, że w Górach Anaga. Tereny Parku Anaga są idealnym miejscem dla osób ceniących ciszę i spokój, z dala od tłumów turystów i kochających bliski kontakt z naturą. Ze względu na wiele żyjących tutaj endemicznych gatunków Góry Anaga od 2015 roku są częścią Rezerwatu Biosfery UNESCO.

Trekking na Teneryfie – atrakcje:

 • księżycowy krajobraz i wejście na wulkan Pico del Teide 3718 m – najwyższy szczyt Hiszpanii
 • wschód słońca na szczycie Teide 3718 m
 • aklimatyzacyjne wejście na szczyt Mount Guajara 2718 m
 • zapierające dech w piersiach trekkingi w górach Anaga ( najwyższy punkt 1024 m)
 • trekking malowniczymi górami Teno
 • wizyta w wiosce Masca
 • najstarsze ponad 1000 lenie drzewo smocze na świecie El Drago (Drago Milenario)

Wymagania

 • dobra kondycja
 • zalecane szczepienia: WZW typ A i B, błonica, tężec krztusiec

Terminy (22) i ceny

  Jesteś zainteresowany?

  Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy się resztą spraw!

  Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

  lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
  Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
  Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

  Dzień 1: Przylot na Teneryfę

  Spotkanie na lotnisku na dwie godziny przed planowany lotem i przelot na Teneryfę. Transfer do hotelu tuż przy plaży w rejonie Costa Adeje.

  Dzień 2: Costa Adeje – Playa de las Américas

  Nasz pierwszy pełny dzień na Teneryfie. Będziemy to czas relaksu i odpoczynku przed zdobywaniem gór. Polecamy spróbować tutaj lokalnego jedzenia, takiego jak: papas arrugadas, krewetki z czosnkiem, ośmiornica w sosie winegret, paella, dania z koziną oraz wiele rodzajów ryb. Obiecujemy, że będzie to raj dla podniebienia 🙂 a na deser kawa barraquito z likierem 43 oraz mousse de gofio, czyli musu przyrządzonego ze skondensowanego mleka, zagęszczonego gofio – mąką z prażonych ziaren zbóż.

  Jeśli chodzi o plaże, to mamy ich tutaj kilka. Jedną z ładniejszych jest Playa del Duque. Dla osób szukających aktywności jest możliwość spróbowania windsurfingu, wypożyczenia skutera czy kajaku. W godzinach wieczornych będzie można zobaczyć, jak wygląda nocne życie na wyspie 🙂

  Dzień 3: Mount Guajara 2718 m

  Po zjedzeniu śniadania czeka nas godzinny przejazd do Parku Narodowego Teide, gdzie odbędziemy nasz pierwszy aklimatyzacyjny trekking przed zdobyciem wulkanu Teide. Czeka nas dzisiaj 11 kilometrów przyjemnej trasy, a wędrówkę rozpoczniemy i zakończymy przy restauracji Paradorde Canadas del Teide. Podejście będzie dość strome, ale piękne widoki z niego na wulkan Teide  z pewnością będą niwelować trudy podejścia. Ze szczytu Mount Guajara 2718 m przy dobrej pogodzie ukaże nam się niemal cała Gran Canaria! 🙂 Po zdobyciu szczytu czeka nas nieco dłuższe ale za to łagodniejsze zejście. Wędrówka powinna zająć ok 5-6 godzin. Po obiedzie jeżeli będziemy mieli jeszcze ochotę i siły możemy się wybrać na kolejny 3 h trekking pod 200 m wodospad Barranco del Infierno . Piekielny wąwóz, w którym mieści się wodospad kryje również najgłębszą przepaść na Wyspach Kanaryjskich oraz według lokalnych legend zwany jest „ustami wulkanu El Teide”. W zależności od tego czy zdecydujemy się na ten dodatkowy trekking do hotelu wrócimy w godzinach popołudniowych bądź wieczornych.

  Dzień 4: Szczyt Pico del Teide 3718 m

  Nasz atak szczytowy rozpoczynamy w nocy. Około godziny 2 rozpoczynamy naszą wędrówkę z parking Montaña Blanca – znajduje się on na wysokości 2340 m npm.

  Pierwsze 4 km są stosunkowo łatwe, co pozwala nam się rozgrzać po nieprzespanej nocy i przygotować mentalnie do dalszej wędrówki. Następnie szlak zmienia się na bardziej kamienisty. Tutaj doceniamy jak ważne są czołówki 🙂 Po około 3h dochodzimy do schroniska Refugio de Altavista, znajdującego się na wysokości 3260 m npm. Jest ono zamknięte na stałe, ale tuż obok znajduje się schron, gdzie zrobimy sobie dłuższą przerwę na kawę i przekąski. Po krótkim odpoczynku ruszamy dalej. Zostało nam około 2-3 godzin marszu na szczyt. Im wyżej tym mocniej będzie wiać, więc warto wziąć ze sobą dodatkowe ubrania. Dochodzimy na szczyt i około 7:00 zacznie pojawiać się słońce, które w połączeniu z chmurami tworzy niesamowity spektakl na niebie. Za chmur wyłania nam się widok na trzy wyspy: La Gomerę, La Palmę i Gran Canarię.

  Zejście na parking zajmie nam około 3-4h. Będzie do idealny czas na podziwianie widoków oraz zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć. Oraz zacznie robić się coraz cieplej 🙂

  Po zejściu na parking udamy się do hotelu na zasłużony odpoczynek.

  Dzień 5: Wąwóz Barranco de Masca

  Po śniadaniu przejedziemy taksówkami z Santiago del Teide krętą i wąską drogą, która dostarczy nam niewątpliwie sporo adrenaliny ( z jeden strony ściana, a z drugiej przepaść) do malutkiej, malowniczo położonej wioski Maska, położonej 600 m.n.p.m. Po drodze zatrzymamy się na przełęczy w punkcie widokowym Mirador de Chrefe na zrobienie paru zdjęć. Po dotarciu do wioski rozpoczniemy nasz ok 3-4h trekking.  Wiele osób uważa wąwóz za najpiękniejsze miejsce na wyspie! Na końcu szlaku czeka nas miła niespodzianka – malutka, piaszczysta plaża otoczona na prawdę wysokimi klifami. 🙂  Na koniec trekkingu z plaży zabierze nas łódka, którą popłyniemy do Los Gigantes. W godzinach popołudniowo wieczornych lokalnym busem, bądź taksówkami wrócimy do hotelu w Santiago del Teide.

  Dzień 6: Garachico – port rybacki powstały na zastygłej lawie i Chinyero Mountain

  Wcześnie rano przejeżdżamy do portu rybackiego. Garachico to mała i jedna z najstarszych miejscowości, na Teneryfie,  którą w 1704 roku zalała lawa. Miasto zostało ponownie odbudowane na zastygłej lawie. Będzie to kolejny intensywny dzień. Rozpoczniemy stąd bowiem 17 km trekking w górach Chinyero Mountain, który zajmie nam ok 7 h. Z Garachico szlak poprowadzi nas ścieżką El Lance przez zastygłe jęzory lawy tworzące fascynujący krajobraz do San Juan del Reparo i wioski La Montañeta. Od wioski La  Montañeta rozpoczniemy okrążanie wulkanu Chinyero, pośród wulkanicznych lapilli i ponad stuletnich sosen. Podczas wędrówki zrobimy sobie przerwę przy sośnie Cha Lorenza przy której znajduje się punkt widokowy z zapierającymi dech w piersiach widokami na południową ścianę wulkanu. Podczas wędrówki zobaczymy również kilka gór jak np. La Corredera, Los Poleos i La Cruz, a przy dobrej pogodzie również El Teide i Pico Viejo. Po zakończonym trekkingu będzie czas na kąpiel w naturalnych basenach zasilanych wodą z oceanu nierzadko z małymi rybkami i krabami. Noc spędzimy w Garachico.

  Dzień 7: Malownicze Góry Anaga

  Do południa dzień spędzimy jeszcze w Garachico. Będzie to czas na chwilę regeneracji i odpoczynku po trudach wędrówek dni wcześniejszych. Garachico jest również idealnym miejscem aby spróbować lokalnej i tradycyjnej kuchni. Większość lokalnych barów i restauracji przekazywanych jest z pokolenia na pokolenie! Warto wybrać się na obiad np. do restauracji Los Pinos, w której znajdziemy wszystkie lokalne przysmaki, a do tego znajduje się w budynku zbudowanym z lawy. 🙂 Po obiedzie wyruszymy na północ do miasteczka Afur w górach Anaga. Po drodze zatrzymamy się jeszcze przy najstarszym i największym na świecie smoczym drzewie, które znajduje się w parku Del Drago. Wiek Dracaena Draco zwanej również El Drago szacowany jest na ok 1000 lat! Niewątpliwe jest to jeden z największych symboli Teneryfy, który w 1917 roku został ogłoszony zabytkiem narodowym. Nocleg w miejscowości Afur.

  Dzień 8: Trekking w górach Anaga

  Nasz dzisiejszy trekking rozpoczniemy od zejścia w dół skalistym kanionem Afur. Mijając po drodze małe wodospady oraz płytkie stawy docieramy niemal do samej zacisznej plaży Tamadite. Warto mieć ze sobą strój kąpielowy, by móc wskoczyć w ramach odpoczynku do któregoś z pięknych basenów na plaży Tamadite! Stąd rozpoczynamy wejście pod górę w kierunku wioski El Chorro oraz miasta Taganana pod drodze podziwiając wspaniałe widoki na wybrzeże. El Chorro jest malutką wioską położoną wysoko na zboczu wzgórza, słynącą w tej okolicy z produkcji wina, które przeznaczone jest do spożycia dla rodziny oraz może je znaleźć tylko i wyłącznie w okolicznych barak i sklepach.  Po dotarciu do Taganany będziemy mieć czas na lunch oraz przechadzkę brukowanymi uliczkami tej historycznej wioski z XVI wiecznym kościołem.  Następnie przez las  trasą prowadzącą już głównie w dół wrócimy do Afury. W dzisiejszym dniu do pokonania będzie ok 14 km.

  Dzień 9: Góry Anaga – trekking z Chamorga

  Kolejny dzień w malowniczych górach Anaga i trekking najbardziej na północ wysuniętą trasą trekkingową na Teneryfie. Dzisiaj podążać będziemy miękkimi i wąskimi ścieżkami  przez zacieniony las podziwiając co chwilę wyłaniające się piękne widoki oraz grzbiet, który zaprowadzi nas do  odizolowanej małej wioski rybackiej  Roque Bermejo. Po odpoczynku i krótkim relaksie rozpoczniemy powrót do Chamorga. Droga powrotna będzie w głównej mierze prowadzić pod górę, a na trasie nie zabraknie kolorowych kwiatów i kaktusów. Po drodze zobaczymy latarnię morską Faro de Anaga. Mniej więcej w połowie drogi do Chamorga znajduje się uroczy mały basen, dlatego warto rozważyć zabranie ze sobą na trekking stroju kąpielowego! Może to być idealne miejsce na schłodzenie się. 🙂 Po zakończonym trekkingu przejdziemy do Puerta de la Cruz na wymarzony odpoczynek.

  Dzień 10- 11: Puerta de la Cruz

  Mamy dwa pełne dni na wypoczynek i łapanie słońca na plażach Teneryfy w okolicy Puerta de la Cruz. W ramach odpoczynku warto rozważyć jeden dzień pobytu w świetnym parku wodnym Lago Martianez Jest to miejsce pełne basenów, ogrodów, tarasów i restauracji. Nic tylko łapać słońce i wypoczywać. Ponad to czas wolny można spędzić w licznych zielonych parkach czy odwiedzić np. zoobotaniczny Park Loro.

  Dzień 12: Powrót do Polski

  W zależności od godziny wylot transfer na lotnisko i powrót do Polski

  Noclegi

  Podczas wyprawy śpimy w wysoko ocenianych hotelach i pensjonatach. Podczas trekkingu na El Teide jeden nocleg będzie w schronisku.

  Cena wyprawy

  1190€ + przelot 1000 - 2000PLN

  Obejmuje

  • organizację i logistykę wyprawy
  • wszystkie lokalne transfery i przejazdy według programu
  • zakwaterowanie w hotelach i pensjonatach
  • zdobywanie Teide 3718 m
  • przeprawę łódką do Los Gigantes
  • wszystkie trekking wg. programu
  • opiekę polskie lidera wyprawy z doświadczeniem górskim i trekkingowym
  • odpowiednie na tego typu wyprawę ubezpieczenie KL i NNW
  • wynajęcie komfortowego busa i wszelkie wydatki z tym związane

  Nie obejmuje

  • przelotu na Teneryfę i z powrotem
  • własnych wydatków
  • wyżywienia (trzeba liczyć ok 30-35€ dziennie)
  • atrakcji dodatkowych nieujętych w programie (np. nurkowanie, skutery wodne, itp)
  • kosztów wstępu do zwiedzanych miejsc

  Zainteresują Cię także