fbpx
Zobacz więcej

Mulhacen 3482 m – najwyższy szczyt kontynentalnej Hiszpanii

Atrakcje

O wyprawie

Góry Sierra Nevada z najwyższym szczytem Mulhacen 3482 m

Trekking w paśmie górskim Sierra Nevada należącym do Gór Betyckich położonych na południu Hiszpanii w rejonie Andaluzji. Pasmo posiada aż kilkanaście 3 tysięczników, w tym najwyższy szczyt lądowej Hiszpanii  Mulhacen 3482 m, który jest drugą zaraz po Mont Blanc najwyższą górą w Europie. Nawet Pireneje, które uważane są za drugie najwyższe góry Europy nie posiadają takiego wysokiego szczytu, bowiem Pisco de Aneto wznosi się tylko na 3404 m. Warto również pamiętać, że Mulhacen należy do Korony Europy.

Zdobądź podczas jednej wyprawy i 5 dniowego trekkingu  wszystkie najważniejsze szczyty gór Sierra Nevada na czele z Mulhacen 3482 m.

Wyprawa jest świetną propozycją dla osób, które nie mają doświadczenia i chciałyby stopniowo rozpocząć przygodę z wyższymi górami a także dla osób z doświadczeniem. Te 5 dni trekkingu pozwoli Ci aktywnie wypocząć w bliskim kontakcie z przyrodą. Choć nie ma tutaj tak spektakularnych szczytów jak w Alpach, to Sierras słyną z górskiej korony wypełnionej błyszczącymi jeziorami i poszarpanymi grzbietami dającymi poczucie ogromnej przestrzeni.

Osoby lubiące łączyć góry z podróżowaniem i zwiedzaniem zachęcamy, aby poświęcić jeszcze parę dni i zostać dłużej, by odkryć z nami najpiękniejsze miejsca Andaluzji. W końcu jesteśmy 3000 km od domu i pewnie nie prędko tu wrócimy. 🙂 Andaluzja jest najbardziej hiszpańską częścią Hiszpanii! Charakteryzują ją niezwykłe bogactwo oraz różnorodność zabytków, a to wszystko zawdzięcza swoim skomplikowanym i burzliwym dziejom. Z pewnością te kilka dni będzie przeniesieniem się do świata baśni, którą urzeczywistnimy.

Trekking w Górach Betyckich Mulhacen 3482 m – atrakcje:

 • wędrówka grzbietem pasma górskiego Sierra Nevada
 • zdobędziesz aż 23 szczyty powyżej 3000 m
 • Mulhacen 3482 m – drugi najwyższy szczyt w Europie należący jednocześnie do Korony Europy
 • noce spędzone w „dzikich” obozach

Wymagania

 • dobra kondycja
 • podręczna apteczka

Terminy (14) i ceny

  Jesteś zainteresowany?

  Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy się resztą spraw!

  Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

  lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
  Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
  Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

  Dzień 1: Lot do Malagi

  Spotkanie na lotnisku na 2h przed planowanym lotem i przelot do Malagi.  Nocleg w hotelu z basenem blisko plaży.

  Dzień 2:  Puerto de Trevelez

  Poranny przejazd do niewielkiej i malowniczej miejscowości położonej na wysokości 1476 m- Travelez. Trevelez jest jednocześnie jednym z najwyżej położonych miasteczek w Hiszpanii i najwyżej położonym w Andaluzji. Miasteczko kryje swoją, do dziś nierozwiązaną  tajemnicę sięgającą czasów przed przybyciem Rzymian. W górnej części miasta kryje się kamień, na którym zostały wyryte tajemnicze inskrypcje i po dzień dzisiejszy archeologom nie udało się  ustalić ani dokładnego czasu powstania, ani znaczenia wykutej wiadomości.   Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy 6 godzinny trekking w rejon  Puerto de Travelez.

  Dzień 3:  Północne szczyty

  W dniu dzisiejszym zdobędziemy, aż 5 głównych szczytów położonych w północnej części pasma Sierra Nevada. Przed nami wejście m.in. na Pico de Jerez 3090 m, Puntal de Juntillas 3139 m, Puntal de los Cuartos 3158 m, Atalaya 3135 m, Puntal de Vacares 3136 m. Zdobywanie szczytów nie powinno nam zabrać więcej niż 8 godzin, a po wyczerpującym dniu noc spędzimy nad jeziorami Lagunillas de Calderetas.

  Dzień 4: Alcazaba 3371 m

  Przed nami  jeden szczyt do zdobycia – Alcazaba 3371 m, a popołudniową porą dotrzemy nad jezioro Laguna Altera, gdzie rozbijemy nasze namioty. Trekking ok 6 godzin.

  Dzień 5: Mulhacen 3481 m – najwyższy szczyt kontynentalnej Hiszpanii

  Dzień rozpoczynamy od zdobycia najwyższego szczytu Gór Betyckich oraz drugiego najwyższego zaraz po Mont Blanc szczytu w Europie – Mulhacen 3481 m. Następnie przechodzimy przez Loma Pelada 3178 m i wejdziemy na Veletę 3398 m. Idąc dalej grzbietem Tajos de la Virgen dojdziemy do obozu Elorrieta lub Laguna de Lanjaron. Wędrówka zajmie nam dzisiaj ok 8 godzin.

  Dzień 6: Miasteczko Lanjaron

  Ostatni dzień trekkingu. Przed nami kolejne trzy główne  szczyty do zdobycia Cerro de Caballo 3009 m, Pico del Cartujo 3152 m i Altos 3105 m, następnie czeka nas dość długie zejście do miejscowości Lanjaron. Całość trekkingu zajmie ok 5 godzin. Popołudnie spędzimy odpoczywając i relaksując się w hotelowym basenie.

  Dzień 7: Wylot do Polski

  W zależności od godziny lotu przejazd do Malagi na lotnisko i wylot do Polski.

   

  opcjonalnie przedłużenie wyprawy:

  Dzień 7: Granada

  Poranny przejazd do Granady zajmie nam ok 1-1,5 godziny. Granada jest zachwycającym miastem, którego zwiedzanie to czysta przyjemność. Zaczniemy od zobaczenia pochodzącej z XVI wieku  Katedry Santa Maria de la Encarnacion. Już sama jej fasada z licznymi rzeźbami i płaskorzeźbami robi ogromne wrażenie, a co dopiero jej wnętrze!

  Popołudniowo- wieczorową porą koniecznie wybierzemy do jednego z barów na tapas (hiszpańskie przekąski podawane do napojów). Te w Grenadzie podobno są najlepsze w całej Hiszpanii. 🙂

  Dzień  7: Alhambra

  W dzisiejszym dniu odwiedzimy leżącą na wzgórzu La Sabika Alhambare zwaną również „La Roja” (Czerwona), najstarszą mauretańską twierdzą na świecie z zespołem pałacowym. Twierdza w 1984 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, a poeci nazywają ją ósmym cudem świata.  Z zewnątrz otoczona jest bujnym lasem, natomiast po dostaniu się do jej wnętrza podziwiać można przepiękne kolorowe mozaiki, malutkie fontanny, które znajdują się praktycznie na każdym patio oraz perfekcyjnie zaplanowane ogrody. Kompleks składa się z kilku części, z których najważniejszymi są Pałac Nasrydów, Alcazaba i Pałac Karola V.  Na zwidzenie twierdzy poświecimy ok 4-5 godzin. W godzinach popołudniowych po zwiedzeniu Alhambare udamy się na Dolny i Górny Albaicin – najstarsze dzielnice położone na wzgórzu na przeciwko twierdzy, skąd rozpościera się przepiękny widok. Dzielnice również zostały wpisane na listę UNESCO. Będzie czas na spacer uliczkami oraz spróbowania hiszpańskiej kuchni. Późnym popołudniem przejazd do Kordoby.

  Dzień 8: Kordoba

  Po leniwym poranku i hiszpańskim śniadaniu wyruszymy na zwiedzanie Kordoby. Zaczniemy od średniowiecznej starówki, a następnie odwiedzimy i zobaczymy kilka zabytków m.in Mezquita– Wielki Meczet z czasów VIII wieku , w którym w późniejszych latach katolicy postawili katedrę. Poczujemy się tutaj jak w bajce – gra światła wpadającego przez okna oraz labirynt ponad 900 kolumn na pewno zapadnie Ci w pamięci. Po wyjściu meczetokatedry ( tak nazywa to miejsce tutejsi mieszkańcy)  naszym oczom ukaże się Most Rzymski na Gwadalkiwirze Puente Romano z I wieku, który zaprowadzi nas do wieży Torre de La Calahora, skąd podziwiać będziemy jeden z najpiękniejszych widoków na miasto. W ramach lunchu udamy się na bocadillo de calamares fritos , czyli kanapkę wypełnioną smażonymi kalmarami, czy coś co należy spróbować, aby wizyta w Kordobie mogła zostać w pełni „zaliczona” (tak przynajmniej uważają mieszkańcy). Po południu będzie czas na spacer wąskimi uliczkami miasta i odkrywanie urokliwych patio.  Wieczorem przejazd do Sewilli.

  Dzień 9: Sewilla

  Sewilla to niezwykłe i klimatyczne miasto- esencja Andaluzji. Dzięki odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba stało się jednym z najpotężniejszych miast na świecie. Można by rzec, że za czasów Hiszpańskiego Imperium było stolicą świata, a napływające bogactwa z nowo odkrytego lądu pozwalały na rozbudowę i upiększanie zabytków.

  Zwiedzimy przede wszystkim najważniejszy zabytek, czyli katedrę sewilską z dzwonnicą Girald, która służyła jako minaret i jest pozostałością po muzułmańskim meczecie. Aktualnie jest to największa gotycka świątynia na świecie, a jej postawienie po ponad 100 latach budowy stało się symbolem zwycięstwa chrześcijaństwa nad islamem. Wewnątrz katedry pośrodku nawy zobaczymy grób Krzysztofa Kolumbaoraz ogromny ołtarz wykonany ze złota i drewna przedstawiający 44 sceny z życia Jezusa i Marii. Kolejnym miejscem, które zwiedzimy będzie znajdujący się tuż obok katedry Kompleks Pałacowy Alcazar.Kompleks pochodzi z XIV w i łączy ze sobą kilka stylów architektonicznych. Przez lata był siedzibą kolejnych władców. Warto również zobaczyć La Maestranza – najsłynniejszą w Hiszpanii arenę corridy.

  Dzień 10: Półwysep Gibraltar

  Poranny przejazd na najbardziej wysunięty południowy kraniec Europy. Gibraltar posiada status zamorskiego terytorium Wielkiej Brytanii, a najbardziej charakterystycznym miejscem tego niewielkiego obszaru jest położona nad Cieśniną Gibraltarską Skała Giblartarska 426 m, na którą wjedziemy kolejką. Przy dobrej pogodzie ze szczytu ukaże nam się wybrzeże Afryki oraz zarys gór Atlas.  W tym rejonie, na górze żyją jedne dzikie małpy w Europie – magoty gibraltarskie, które przywitają nas już na stacji kolejki. Trzeba być czujnym, plecak i wszystkie kieszenie muszą być porządnie pozapinane, bo zanim się obejrzymy małpy zabiorą co się będzie dało, zwłaszcza jedzenie. Z góry zejdziemy pieszo, po drodze zaglądając w różne zakamarki i jaskinie tej wapiennej skały. Wieczorową porą udamy się do hotelu w mieście.

  Dzień 11: Malaga

  Poranny przejazd do Malagi. Zakwaterowanie w hotelu i ostatni dzień wyprawy spędzimy wypoczywając na plaży.

  Dzień 12: Powrót do Polski

  W zależności od godziny lotu przejazd na lotnisko i wylot do Polski.

  Noclegi

  W miastach i miasteczkach zakwaterowanie w hotelach o wysokim standardzie. Podczas trekkingu noclegi w namiotach.

  Wyżywienie

  Z braku innej możliwości podczas trekkingu gotujemy sami. Warto zabrać z Polski coś do  jedzenia bądź „liofilizaty”, a resztę kupimy na miejscu przed trekkingiem.

  Cena wyprawy

  920€ + przelot 500 - 1000 zł

  Obejmuje

  • lot do Malagi i z powrotem
  • 2 noclegi w hotelu (Malaga, Lanjaron)
  • noclegi podczas trekkingu w schroniskach i campach
  • lokalnego przewodnika
  • transfery lotniskowe
  • wszystkie lokalne przejazdy według programu
  • namioty oraz kuchenki
  • ubezpieczenie KL i NNW odpowiednie na wyprawę
  • opiekę polskiego lidera z wieloletnim doświadczeniem górskim

  Nie obejmuje

  • wydatków własnym
  • atrakcji dodatkowych nie ujętych w programie
  • wyżywienia i napojów

  Zainteresują Cię także