fbpx
Zobacz więcej

Wyprawa śladami inków do Peru, kierunek Andy!

Atrakcje

O wyprawie

Gdy pomyślisz o Peru przed oczami będziesz miał zapewne Machu Picchu. Te dwa słowa sprawiają wrażenie nierozerwalnych ze sobą synonimów. Ale Peru to nie tylko zaginione Inkaskie miasta – to także majestatyczne Andy, pełne wulkanów i lodowcowych strzelistych turni, najgłębsze kaniony – Cotahuasi i Colca, amazońska dżungla z najdłuższą rzeką świata – Amazonką, najwyżej położone żeglowne jezioro – Titicaca. Aż ciężko uwierzyć w to, że to jeszcze nie wszystko! Poruszając się po miejskich uliczkach czy bezdrożach Andów dostrzeżesz tygiel jaki stanowi Peru: mieszankę krajobrazów, ludzi i kultur – staniesz się jej częścią! W trakcie wspinaczki / trekkingu na pięciotysięczny szczyt Ishinca będziesz miał niepowtarzalną okazję do podziwiania ogromu Andów. Góry te wywierają kolosalny wpływ na klimat, topografię, florę i faunę. Są schronieniem ubogiej ludności autochtonicznej, żyjącej z ciężkiej pracy na roli.

Potomkowie Inków mówiący językami Keczua i Ajmara w swych przepięknych ręcznie wyrabianych strojach zjeżdżają nieraz z wysoko położonych wiosek do miast i miasteczek by poprawiać swój los przez handel na tradycyjnych marketach, nazywanych tutaj mercados. Spotkamy ich nieraz w Cuzco – pępku świata jak nazywali swą stolicę Inkowie czy w Puno, nad brzegiem jeziora Titicaca i na pływających wyspach z trzciny Totora. W białym mieście jak zwie się Arequipę odwiedzimy izolowany niegdyś klasztor świętej Katarzyny a także zobaczymy mumię Juanitę, jedną z Acllas – dziewic poświęconych w rytualnych obrzędach mitycznym bóstwom. Do Machu Picchu dojedziemy koleją – kto wie, może poczujemy się jak Hiram Bingham, który odkrył zaginione miasto dla współczesnej cywilizacji? A może naszym żywiołem okaże się olbrzymi Kanion Colca z szybującymi nad głowami Kondorami?

Peru to kraj, w którym plan na przygodę życia ma szansę na stuprocentową realizację!

Pamiętaj Nie tworzymy sztucznych i sztywnych rozwiązań. Każdy program powstaje i zmienia się przy Twoim udziale!

 • wyprawa do legendarnego zaginionego miasta Machu Picchu!
 •     zobaczysz wschód słońca na szczytach pięciotysięczników Urus 5423m i Ishinca 5530m!
 •     wyruszysz w trekking w fantastycznych górach Cordillera Blanca!
 •     odwiedzisz pępek świata – Cuzco z fascynującą kulturą Inków!
 •     pływające wyspy Indian Uros – przekonasz się jak to jest żyć na wyspie zbudowanej z trzciny Totora!
 •     w Arequipie – białym mieście u stóp wulkanu El Misti zobaczysz najprawdziwszą mumię a także poczujesz niesamowity klimat historycznego klasztoru!
 •     olbrzymi Kanion Colca z jeszcze większymi Kondorami przyprawi Cię o zawrót głowy!
 •     święte jezioro Indian Titicaca – najwyżej położone jezioro żeglowne na świecie!
 •     Lima – to tutaj zaczynała się niejedna przygoda eksploratorów świata!

Zobacz inne wyprawy do Peru:

Wyprawa śladami Inków – kierunek Pisco 5752 m.n.p.m
Wyprawa śladami Inków – kierunek Nazca i Choquequirao

Wymagania

 •     Zalecane szczepienia:  tężec, żółtaczka A i B, BTP – błonnica, tężec, polio
 •     paszport ważny co najmniej 6-mcy

Terminy (7) i ceny

  Jesteś zainteresowany?

  Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy sie resztą spraw!

  Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

  lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
  Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
  Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

  Dla osób dolatujących indywidualnie:
  Rozpoczęcie wyprawy: LIMA
  Zakończenie wyprawy: LIMA

  Dzień 1: Wylot z Polski

  Spotkamy się na lotnisku na dwie godziny przed wylotem do Peru – kraju naszej wielkiej przygody.

  Dzień 2: Przylot do Limy

  Po porannym lądowaniu w stolicy położonej u brzegu oceanu Spokojnego zakwaterujemy się w hotelu. Po złapaniu oddechu, z lekkim uczuciem senności spowodowanym zmianą czasu ruszymy na rozpoznanie miasta założonego przez hiszpańskiego konkwistadora Francisco Pizarro. Główne atrakcje miasta to Kościół Świętego Franciszka (San Francisco), główny plac miasta Plaza de Armas z Katedrą. Jeśli wystarczy nam sił zajrzymy do nowoczesnej dzielnicy Miraflores by choć na chwile poczuć orzeźwiającą bryzę Pacyfiku. Jeszcze tej nocy wsiądziemy do wygodnego autobusu, który zawiezie nas do Arequipy – gdzie znajdziemy się nad ranem.

  Dzień 3: Zwiedzanie Arequipy

  Arequipa jest fantastycznie położona, u stóp dwóch olbrzymich wulkanów: Chachani i El Misti. Ze względu na kolor murów starówki wykonanych z białego tufu nazywana bywa „Białym Miastem”. Naszą eksplorację rozpoczniemy od wizyty w klasztorze świętej Katarzyny a skończymy w muzeum Juanity –mumii odnalezionej na pokrytych lodowcem stokach góry Ampato. Juanita była jedną z wielu osób złożonych w ofierze inkaskim bogom. Nie możemy oczywiście przegapić jedynej w swoim rodzaju kuchni peruwiańskiej, z której Arequipa słynie na cały kraj. Dzień zakończymy lokalnym drinkiem – Pisco Sour i przygotowaniami do wyprawy do legendarnego kanionu Colca.

  Dzień 4: Przejazd do Chivay

  Wczesnym rankiem wyruszymy do miejscowości Chivay – bazy wypadowej jednego z najsłynniejszych kanionów na świecie. W drodze będziemy mieli okazję podziwiać stada Lam i Alpak, a może komuś z nas dopisze szczęście i już dziś dostrzeże Kondora? Chętni mogą spędzić wieczór odpoczywając w otoczeniu niezastąpionych gorących źródeł.

  Dzień 5: Kanion Colca – Arequipa i przejazd do Puno

  Dziś każdy będzie mógł czuć się szczęściarzem – ruszamy bowiem do miejsca zwanego Cruz del Condor skąd jak na dłoni można obserwować szybującego nad nami króla Andów. Otaczające nas widoki ośnieżonych Andów mogą przyprawić o zawrót głowy. Colca to miejsce szczególnie związane z Polakami – nasi kajakarze jako pierwsi na świecie spłynęli rzeką o tej samej nazwie. Po emocjonującej wyprawie do kanionu wrócimy do Arequipy gdzie przesiądziemy się na kolejny autobus tym razem do miasta Puno, leżącego u brzegów jeziora Titicaca.

  Dzień 6: Jezioro Titicaca

  Po nocy spędzonej w wygodnym autobusie ruszamy na kolejną wyprawę – czekają na nas legendarne pływające wyspy Indian Uros, do których dopłyniemy łodzią. Titicaca to święte miejsce dla wszystkich Inków to tutaj narodziło się słońce – Inti oraz pierwszy Inka Manco Capac wraz z żoną Mama Ocllo. Jest to też najwyżej położone żeglowne jezioro na świecie. Obecni mieszkańcy jeziora żyją na pływających wyspach wykonanych z trzciny Totora. Żyją głównie z turystyki, opowiadając o swoim codziennym dniu sprzedają własnoręcznie wyrabiane produkty z wełny owiec i lam. Jeśli starczy nam sił i ochoty to ruszymy na wycieczkę na wyspę Taquile zamieszkiwaną przez Indian. Nocujemy w Puno, miejscowości tuż przy brzegu tego imponującego jeziora.

  Dzień 7: Przejazd do Cuzco

  Rano ponownie wsiądziemy do autobusu by przemierzyć przepiękną drogę prowadzącą do legendarnej stolicy Inków – Cuzco. Z okien będziemy mogli zobaczyć przepiękne andyjskie doliny i pracujących w nich ludzi. Pośród malowniczych widoków ośnieżonych szczytów dotrzemy do środka świata – jak Cuzco nazywali Inkowie. Wieczorem przygotowujemy się do podróży świętą doliną, a u celu naszej podróży znajduje się najsłynniejsze zaginione miasto świata – Machu Picchu!

  Dzień 8: Cuzco – Machu Picchu – Cuzco

  Dzień pełen wrażeń rozpoczynamy już przy pierwszych promieniach słońca gdy wsiądziemy do peruwiańskiego pociągu, który zawiezie nas do miejscowości Aguas Calientes. Następnie pieszo udamy się do bram miasta-ikony: Machu Picchu, odkrytego w 1911 roku przez amerykańskiego archeologa Hirama Binghama. Do dziś najwytrwalsi archeologowie świata nie potrafią odpowiedzieć na pytanie dlaczego miasto zostało porzucone. W sferze domysłów pozostaje także przeznaczenie tego miejsca. Jedno jest pewne – każdy kto pojawi się pośród porośniętych niegdyś gęstym gąszczem ruin poczuje dreszcz emocji na plecach. Poczujemy też my – zobaczymy wspaniałe miejsca kultu, uprawne tarasy i charakterystyczne wzgórze Huayna Picchu, a to wszystko przemierzając niemal 1200 wykutych w skale stopni! Machu Picchu w 2007 roku uznane zostało za jeden z 7 nowych cudów świata! Po wyprawie z przewodnikiem, który wyjaśni nam znaczenie poszczególnych obiektów każdy będzie mógł eksplorować to magiczne miejsce na własną rękę. Po południu ponownie wsiądziemy do pociągu, który dowiezie nas do Cuzco.

  Dzień 9: Cuzco

  Po bardzo intensywnym dniu nieco zwolnimy tempo – dzisiejszy dzień przeznaczymy na eksplorację starożytnej stolicy Inków – pępka świata, czyli Cuzco. Trakcie pieszej wycieczki zobaczymy między innymi Plaza de Armas z katedrą wewnątrz, której znajduje się jedyna w swoim rodzaju interpretacja obrazu „Ostatnia wieczerza” ze… świnką morską w roli głównego dania oraz kościół La Compania de Jesús z XVI w. zbudowany na fundamentach pałacu władcy Inków Huayna Capaca. Wieczór spędzimy nad talerzem ze… świnką morską celebrując dobrodziejstwa peruwiańskiej kuchni.

  Dzień 10: Transfer lotniczy Cuzco – Lima i autobusowy Lima – Huaraz

  Dzisiejszy dzień przeznaczamy na transfery – by uniknąć ekstremalnej lądowej drogi przez Andy wybierzemy samolot do stolicy. Po przylocie przesiądziemy się do wygodnego autobusu, który zawiezie nas miasta Huaraz położonego w Cordillera Blanca. Droga jest długa, ale na pewno nie będziemy się nudzić – powiedzieć o Kordylierze Białej „piękne góry” to jak nic nie powiedzieć. Alpamayo – okrzyknięte najpiękniejszą górą świata, Huascaran – najwyższa góra w równikowym pasie Ziemi, czy znana wszystkim miłośnikom kina Artesonraju z nagłówka Paramount Pictures to prawdziwe andyjskie ikony! Nocujemy w hotelu korzystając z dobrodziejstw cywilizacji – już niedługo ruszymy w góry.

  Dzień 11: Wycieczka aklimatyzacyjna do jeziora Churup

  Wprawdzie wielokrotnie w trakcie dotychczasowej wyprawy przebywaliśmy na wysokości przekraczającej 3000 metrów, to jednak aklimatyzacja zawsze jest kluczem do sukcesu we wspinaczce na wysokie góry. By zapewnić sobie jak największe szanse na zdobycie szczytu Ishinca wyruszymy dziś na aklimatyzacyjną wycieczkę do bajecznie położonej laguny Churup. Marsz nie powinien zając nam dłużej niż cztery godziny. Następnie powrócimy do Hotelu w Huaraz by przygotować się do jutrzejszego wyjścia w góry.

  Dzień 12: Cordillera Blanca – baza pod Ishinca 4300 m

  Rankiem po zapakowaniu całego sprzętu do busa ruszymy do niewielkiej wsi Collon. Dzisiejszy dzień przeznaczamy na dojście do bazy pod górą stanowiącą nasz cel – Ishinca. Nie będziemy musieli nieść całego sprzętu – wykorzystamy dzielne muły. Po około sześciu godzinach marszu przez dolinę porośniętą andyjskim lasem dotrzemy do celu. Dziś po raz pierwszy biwakujemy w namiotach – nie za długo bo czeka nas nocna pobudka.

  Dzień 13: Cordillera Blanca – wejście aklimatyzacyjne na Urus 5423m

  Kto rano wstaje… ten zakłada plecak na plecy i o czwartej w nocy rusza w stronę pięciotysięcznika. Droga prowadzi skalną moreną aż do granicy lodowca gdzie założymy raki i łatwym śnieżno-lodowym udamy się na szczyt Urusa! Droga do szczytu nie powinna nam zająć więcej niż pięć godzin. A na szczycie? Jak na dłoni widoczne wierzchołki: Ishinca, Palcaraju, Tocllaraju i Oshapalca. Być może Urus okaże się dla kogoś pośród nas rekordem wysokości – je dno jest pewne – widok pokrytych lodowcem andyjskich pięciotysięczników pozostanie w naszej pamięci już na zawsze. Po dotarciu do miejsca startu odpoczniemy przed atakiem szczytowym, który rozpoczniemy najbliższej nocy.

  Dzień 14: Cordillera Blanca – wejście na Ishinca – 5530 metrów!

  Dziś czas na clou całego programu pt. „Kordyliera Biała” – wspinaczka na szczyt Ishinca! Zaczniemy ostro – czyli pobudką po drugiej w nocy. Przy świetle czołówek poruszamy się łatwym terenem skalnym aż do miejsca gdzie rozpoczyna się lodowiec. Po założeniu całego szpeju kontynuujemy podejście – najpierw łagodnie, a tuż przed szczytem już całkiem żwawo w górę. Po siedmiu intensywnych godzinach możemy paść sobie w ramiona gratulując sukcesu! Ishinca zdobyta. Pamiętając jednak, ze wejście na szczyt to dopiero połowa sukcesu, udamy się w dół do bezpiecznej bazy, gdzie już po raz ostatni spędzimy noc pod rozgwieżdżonym Andyjskim niebem.

  Dzień 15: Huaraz i transfer do Limy

  Po zejściu z gór do mekki wspinaczy z całego świata – Huaraz, wskoczymy do autobusu, który zabierze nas do Limy. To już koniec naszej przygody z Andami. Ostatni wieczór w Peru możemy przeznaczyć na uczczenie sukcesu nad Pacyfikiem i najlepszym daniem z ryb na świecie – jedynym w swoim rodzaju Ceviche!

  Dzień 16: Wylot do Polski

  Transport na lotnisko i wylot do Polski.

  Dzień 17: Przylot do Polski

  Lądujemy w kraju planując kolejne niezapomniane wyprawy.

  Noclegi

  Zakwaterowanie w klimatycznych i niepowtarzalnych hotelach o wysokim standardzie. W trakcie trekkingu w wysokiej jakości namiotach górskich.
  Uwaga! Zawsze unikamy zakwaterowania w miejscach o niskim standardzie.

  Uwagi

  W trakcie wyprawy do Peru czeka nas kilka naprawdę długich przejazdów autobusami, ale nie przejmuj się – program ułożyliśmy tak, by większość z nich miała miejsce nocą – dzień wykorzystujemy na chłonięcie wszystkiego co dookoła, a nie patrzenie w szybę. Ponadto Peruwiańskie autobusy to mini hotele na kółkach – są bardzo komfortowe i w zupełności pozwalają zregenerować siły po aktywnym dniu. Dodatkowym atutem staje się to, że czas spędzony w drodze daje naszym organizmom możliwość lepszego zaaklimatyzowania się do wysokości, co przełoży się później na sprawne działanie w górach. Podczas wspinaczek na Urus i Ishinca będziesz potrzebował kijków, raków i czekana. Cała część górska wyprawy przeprowadzona jest pod okiem lokalnego przewodnika posiadającego międzynarodowe uprawnienia IVBV. Celowo trekking i wspinanie umieściliśmy w końcowej fazie naszej przygody – dzięki temu aklimatyzacja nie powinna być już twoim problemem – możesz skupić się na przeżywaniu przygody życia!

  Cena wyprawy

  2870 $ + przelot od 3300 do 4600zł

  Obejmuje

  • przelot tam i z powrotem (trasa przelotu jest ustalana tak, by zminimalizować koszty a jednocześnie nie zmęczyć uczestników)
  • przelot z Cuzco do Limy
  • lokalne przejazdy wg programu
  • organizację trekkingu i wspinaczki (wyżywienie w górach, muły, pozwolenia)
  • wyprawę do Machu Picchu (wstęp, transport, lokalny przewodnik)
  • opiekę lidera 4challenge z wieloletnim górskim doświadczeniem
  • wynajęcie przewodnika górskiego z licencją IVBV
  • noclegi w hotelach turystycznych w miastach i noclegi w namiotach w górach
  • rejs łodzią na jeziorze Titicaca
  • bilet wstępu do parku narodowego Cordillera Blanca
  • miejscowe opłaty lotniskowe
  • ubezpieczenie NW i KL

   

  Nie obejmuje

  • wyżywienia poza górami (ok. 15 $ dziennie)
  • atrakcji nie zawartych w programie, jak również wycieczek fakultatywnych (biletów wstępu, przewodników po zabytkach i innych)
  • napojów do posiłków poza trekkingiem
  • wydatków własnych
  • nadbagażu (zazwyczaj nie płacimy)

   

  Zainteresują Cię także