fbpx
Zobacz więcej

Makalu 8485 m – Piąty szczyt świata | Korona Himalajów

Atrakcje

➡️ Wspinaczka na Makalu 8485 m – piąty najwyższy szczyt świata
➡️ Malowniczy trekking do bazy pod Makalu
➡️ Spektakularne widoki na Mount Everest 8848 m i Lhotse 8516 m
➡️ Odkrywanie tajemnic magicznego Katmandu

O wyprawie

Wspinaczka na piąty najwyższy szczyt świata – Makalu 8485 m

Zdobądź piąty najwyższy szczyt świata – przepiękną Makalu 8485 m! Trekking niezwykle rzadko uczęszczaną trasą do Makalu Base Camp. Wspinaczka na szczyt, na którym stanęło niewiele ponad 500 osób. W momencie, gdy w pobliżu prym wśród ośmiotysięczników wiodą nieodległe Everest, Lhotse i Cho Oyu – mało kto decyduje się na wspinaczkę w regionie Makalu. Wszystko to sprawia, że podczas trekkingu, jak i akcji górskiej poczujemy się jakbyśmy zdobywali dziewiczą górę! Podejmij wyzwanie i zmierz się z „Wielką Czernią” Makalu!

Ukryty Skarb Himalajów

Makalu jest piątą co do wysokości górą na świecie i jednocześnie czwartym najwyższym szczytem Himalajów. Wznosząc się na 8485 metrów należy do wąskiego grona tak zwanych „Wysokich Ośmiotysięczników”, a także wchodzi rzecz jasna w skład Korony Himalajów i Karakorum. Jest położona w bardzo bliskiej odległości od Mount Everestu – góry dzieli niecałe 20 kilometrów. Podczas całej akcji górskiej doskonale widoczne są Mount Everest 8848 m i Lhotse 8516 m.

Szczyt został po raz pierwszy zdobyty 15 maja 1955 roku przez wyprawę francuską i od tego czasu na szczycie stanęło ponad 500 wspinaczy z całego świata. Nazwa góry najprawdopodobniej pochodzi od sanskryckiego zwrotu Maha-Kala, który jest jednym z przydomków Siwy. Może on również oznaczać w dosłownym znaczeniu „Wielka Czerń”, co ma stanowić odniesienie do koloru granitowych i gnejsowych skał, z których zbudowana jest góra.

Nasza trasa na Makalu będzie wiodła rzadko uczęszczaną trasą trekkingową do Makalu Advance Base Camp przez Dolinę Barun. W momencie, kiedy większość wypraw trekkingowych skupia się na zwiedzaniu regionu Everestu, obszar wokół Makalu jest zdecydowanie mniej odwiedzany. Z pewnością nie doświadczymy tutaj natłoku turystów. Ba! Istnieje duża szansa, że na trasie pod piątą górę świata nie spotkamy praktycznie nikogo! Droga do bazy prowadzić będzie przez malowniczą Dolinę Arun i następnie przechodząc przez przełęcze Ghungru La 4094 m, Shipton La 4241 m i Keke La 4193 m dotrzemy do moreny lodowca, na terenie którego założony jest Makalu Base Camp 5018 m i Makalu Advanced Base Camp 5600 m, który będzie naszą bazą główną.

Makalu – Droga południowo – wschodnim grzbietem

Wejście na szczyt odbywać się będzie drogą klasyczną przez Południowo – Wschodni grzbiet przechodząc przez przełęcz Makalu La 7450 m. Sama wspinaczka na szczyt należy do umiarkowanie wymagających technicznie, z kilkoma fragmentami mikstowej wspinaczki oraz długich fragmentów podejścia po spękanym lodowcu. Techniczne fragmenty Seignior Wall pomiędzy obozem C3 a C4 i Kuluar Francuzów w partiach podszczytowych Makalu na wysokości ponad 8000 metrów będą największymi wyzwaniami wspinaczkowymi, jakie napotkamy na drodze. Dodatkowo trasa ta jest bardzo wymagająca pod względem kondycyjnym. Od samej bazy trasa prowadzi ostro do góry stromymi stokami.

Podczas akcji górskiej na Makalu większość ekip wspina się z dodatkowym tlenem. Również i my zapewniamy uczestnikom po 5 butli z tlenem marki Poisk Oxygen – 8 litrów każda – z najnowszym modelem regulowanej maski tlenowej. Mając również na uwadze jak najlepsze przygotowanie do ataku szczytowego w bazie będzie możliwość korzystania z przenośnych komór wysokościowych tzw. Toreb Gamowa, a także konsultacji medycznych w Base Campie.

Mamy przeświadczenie, że współtworzenie silnego zespołu na Makalu ma ogromne zalety w aspekcie zdobywania szczytu. Nasze ekspedycje, choć prowadzone przez profesjonalnych przewodników górskich, mają na celu dobrą atmosferę, poczucie wzajemnego zaufania i sporą dawkę efektywności w oparciu o dwukierunkową komunikacje między obsługą, a członkami zespołu. Uważamy, że ogromną korzyścią jest dołączenie do małej, dobrze zorganizowanej grupy wspinaczy, prowadzonej przez naszych liderów, którzy potrafią reagować w sytuacjach ryzykownych. Dzięki temu możesz skoncentrować się na wspinaczce polegając na doświadczeniu lidera ekspedycji. Nasza oferta wyprawy opiera się o wysokie środki ostrożności, dlatego też klient i Szerpa występuje w stosunku 1:1, a grupy liczą maksymalnie 6 osób.

Zobacz nasze pozostałe wyprawy w Himalaje:

67 DNI NEPAL – WYPRAWA NA MOUNT EVEREST 8848 M – KORONA HIMALAJÓW
62 DNI NEPAL – WYPRAWA NA KANCZENDZONGĘ 8585 M – KORONA HIMALAJÓW
63 DNI NEPAL – WYPRAWA NA LHOTSE 8516 M – KORONA HIMALAJÓW
48 DNI NEPAL – WYPRAWA NA DHAULAGIRI 8167 M – KORONA HIMALAJÓW
48 DNI NEPAL – WYPRAWA NA ANNAPURNĘ 8091 M – KORONA HIMALAJÓW
45 DNI NEPAL – WYPRAWA NA CHO OYU 8201 M – KORONA HIMALAJÓW
48 DNI NEPAL – WYPRAWA NA MANASLU 8163 M – KORONA HIMALAJÓW
45 DNI NEPAL – WYPRAWA NA NANGA PARBAT 8126 M – KORONA HIMALAJÓW
32 DNI NEPAL – WYPRAWA NA HIMLUNG HIMAL 7126 M
32 DNI NEPAL – WYPRAWA NA AMA DABLAM 6812 M i ISLAND PEAK 6189 M

Wymagania

✅ paszport ważny co najmniej 6 miesięcy
✅ zalecane szczepienia: żółtaczka typu A i B, BTP – błonnica, tężec, polio
✅ zdobyty 7 tys np. Pik Lenina, Muztagh Ata, Aconcagua, itp
✅ bardzo dobra kondycja i sprawność ruchowa

Terminy (2) i ceny

    Jesteś zainteresowany?

    Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy się resztą spraw!

    Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

    lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
    Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
    Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

    Dzień 1: Wylot z Polski

    Spotkanie z liderem wyprawy na lotnisku 2 godziny przed odlotem. Następnie przelot do Katmandu – stolicy Nepalu.

    Dzień 2: Lądowanie w Katmandu

    Rano lądujemy w Katmandu. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Odpoczywamy po długiej podróży do Nepalu. Jeżeli będziemy mieli siły, to po południu zwiedzimy miasto. Wąskie alejki i targi uliczne pozwolą poczuć wyjątkową atmosferę tego miejsca. Tutaj wszystko tworzone jest z myślą o wyprawach, trekkerach i himalaistach.

    Dni 3 – 4: Katmandu

    Dni zarezerwowane na ostatnie przygotowania i uzyskiwanie pozwoleń przed ekspedycją na Makalu.Udamy się też na zwiedzanie miasta, poznamy jego najważniejsze zabytki i będziemy chłonęli niezwykły klimat stolicy. Zobaczymy orientalną metropolie, przekonamy się jak wygląda miasto będące pierwszą bazą wypadową dla wszystkich wspinaczy i trekkerów, chcących zmierzyć się z wielodniowymi trasami trekkingowymi i potężnymi szczytami.To tutaj wszystko się zaczyna.  

    Podczas naszego zwiedzania Katmandu zobaczymy brylujący na liście największych atrakcji miasta Durbar Square, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Plac ten jest częścią dawnego Pałacu Królewskiego. To prawdziwe serce Katmandu. Znajdują się w jego pobliżu najważniejsze zabytki miasta. W czasach świetności Królestwa Katmandu na Durbar Square odbywały się koronacje kolejnych władców. Nie jest to jedyny taki plac w kraju. Oprócz tego, w kraju znajdują się jeszcze dwa inne w miastach Patan i Bhaktapur, które niegdyś były osobnymi miastami królewskimi w Dolinie Katmandu. Durbar Square, jak i Pałac Królewski poważnie ucierpiały podczas tragicznego trzęsienia ziemi w 2015 roku. Jednak obecnie po zniszczeniach nie pozostało już większych śladów i zabytki te ponownie cieszą oczy tysięcy zwiedzających.   

    Kolejną wizytówką miasta jest bez wątpienia znajdująca się na wzgórzu Stupa Swayambhunath. Warto się tutaj wybrać z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze ze wzgórza, na której znajduje się świątynia rozciągają się fenomenalne widoki na Dolinę Katmandu. Po drugie znana jest ona z grasujących po okolicy makaków. Według legendy w miejscu, gdzie obecnie jest stupa było starożytne jezioro. Pewnego dnia w jego miejscu pojawił się kwiat lotosu, który przeistoczył się w stupę. Sama nazwa świątyni oznacza „samoistna”, jakoby miała powstać bez ingerencji osób trzecich. Nie skłamiemy, jeżeli powiemy, że owa stupa i wzgórze na której się ona znajduje należy do najbardziej fotogenicznych miejsc w całym mieście 🙂

    Pod wieczór wrócimy po zwiedzaniu do naszego hotelu położonego w samym sercu turystycznej dzielnicy Thamelu. Czeka na nas wspaniała powitalna kolacja i zapoznanie się z naszymi przewodnikami, którzy będą nam towarzyszyć podczas całej podróży. Integracyjny wieczór przy śpiewach i przepysznych nepalskich potrawach. 

    Dzień 5: Przelot do Tumlingtar – Przejazd do Num 1980 m

    Transfer na lotnisko w Katmandu. Następnie przelot około 30 – 40 minut do miasta Tumlingtar. Tutaj czekać będą nasze jeepy, które zabiorą nas do miejscowości Num 1980 m. Pakujemy cały nasz sprzęt do jeepów i ruszamy w drogę. Zatrzymujemy się na lunch w centrum uroczego miasteczka Khandbari Bazar, a następnie jedziemy dalej. Ze względu na to, że stan dróg w tym regionie delikatnie mówiąc pozostawia wiele do życzenia, nasza podróż potrwa od 4 do 6 godzin w zależności od warunków jakie napotkamy na trasie. Późnym popołudniem docieramy do Num, niewielkiego górskiego miasteczka, będącego niejako bramą do królestwa góry Makalu. Położone jest ono w pobliżu Makalu Barun National Park. Przed wyruszeniem w dalszą trasę, zatrzymujemy się tutaj na nocleg w guest house.

    Dzień 6: Trekking Num – Seduwa 1500 m

    Dzisiaj mamy przed sobą krótki dzień trekkingowy – na przysłowiową rozgrzewkę 😉 Pakujemy cały nasz sprzęt, który będzie zbędny podczas trekkingu na osły lub jaki. Ruszamy do wioski Seduwa, gdzie znajduje się oficjalne wejście do Makalu Barun National Park. W wiosce jest brama wejściowa do parku i pierwszy checkpoint, gdzie będą sprawdzane pozwolenia na przebywanie w rejonie parku, a także na wspinaczkę w masywie Makalu. Po około 2-3 godzinach podejścia docieramy na miejsce. Dzisiejsza trasa wiedzie kamiennymi schodami i chodnikami pośród licznych pól ryżowych. Na miejscu będzie możliwość zrobienia ostatnich zakupów przed wejściem do parku. Nocleg w lodży.

    Dzień 7: Trekking Seduwa – Tashigaoun 2100 m

    Oficjalnie wkraczamy do Parku Narodowego Makalu! Czeka nas dzisiaj podejście do małej wioski Tashigaoun 2100 m. Podczas wędrówki krajobraz zaczyna się zmieniać na prawdziwie górski. Przechodzimy przez liczne mosty zwodzone, oferujące spektakularne widoki na okolice. W niektórych momentach w miejsce mostów zbudowane są drewniane kładki, których pokonanie może nam nieco podnieść poziom adrenaliny 😉 Po drodze przechodzimy również przez mniejsze wioski i zabudowania, pełne lokalnej ludności i dzieci, chętnie przyjmujących słodycze od napotkanych wędrowców. Wkrótce docieramy do Tashigaoun, gdzie spędzamy noc w lodży. Wioska ta jest ostatnią większą osadą ludzką, na jaką natrafimy aż do momentu dotarcia do Makalu Base Camp.

    Dzień 8: Trekking Tashigaoun – Khongma Danda 3500 m

    Opuszczamy wioskę i kierujemy się dalej w górę, w stronę Khongma Danda 3500 m. Z łatwością można zauważyć zmianę otoczenia po opuszczeniu wioski. Wkraczamy w odkrytą ścieżkę pośród lasu rododendronów – narodowej rośliny Nepalczyków. Trasa prowadzi w większości kamiennymi schodami, które wiją się stromo ku górze zakosami. Do tej pory jest to z pewnością najbardziej wymagający kondycyjnie dzień wyprawy. Do pokonania mamy tego dnia aż 1400 metrów przewyższenia, co bez wątpienia będzie wyzwaniem na tak wczesnym etapie trasy. Idziemy spokojnie, nie spiesząc się i powoli łapiąc wysokość. Po długim podejściu docieramy do naszej lodży Khongma Danda, gdzie spędzamy noc.

    Dzień 9: Khongma Danda – Dzień Aklimatyzacyjny

    Choć wysokość jeszcze nie jest bardzo duża, ważne jest aby od samego początku nasz organizm miał szanse prawidłowo się aklimatyzować. W związku z tym dzisiejszy dzień poświęcimy na aklimatyzację i odpoczynek przed dalszą częścią wyprawy. Postawimy oczywiście na aktywny wypoczynek 😉 Podejdziemy między innymi na pobliski punkt widokowy, z którego będziemy mogli podziwiać wspaniałe widoki na pokryte śniegiem granie Himalajów. Kolejną noc spędzamy w Khongma Danda przygotowując się na następny etap trekkingu.

    Dzień 10: Trekking Khongma Danda – Shipton La 4241 m – Dobate 3650 m

    Ruszamy w dalszą drogę. Wychodzimy ponad granicę lasu i wkraczamy w prawdziwie górskie rejony. Pomimo, że dzisiejszy dzień zakończymy na podobnej wysokości, to przez większą część drogi będziemy się znajdować na wysokości powyżej 4000 metrów. Do pokonania mamy dzisiaj trzy górskie przełęcze Ghungru La 4094 m, Shipton La 4241 m i Keke La 4193 m. W pokonywaniu stromych podejść z pewnością będą nam pomagać wspaniałe widoki na góry, które będziemy mieli dookoła siebie. Po drodze zatrzymamy się również nad dwoma malowniczymi jeziorami Sano Pokhari i Kano Pokhari. Dodatkowego uroku owym jeziorom dodaje niewątpliwa dzikość otoczenia, w którym się znajdują. Nie uświadczymy tu zbyt wielu trekkerów, poza naszą ekspedycją. Pomiędzy jeziorami wznosi się Shipton La z niewielkim schroniskiem na siodle przełęczy, gdzie będziemy mieli okazję odpocząć i zjeść lunch. Jako ciekawostkę, możemy się z wami podzielić, że nazwa przełęczy pochodzi od nazwiska brytyjskiego himalaisty – Erica Shiptona, który w latach 30 XX wieku brał udział w licznych ekspedycjach na Mount Everest, a w 1951 roku był częścią ekipy zabezpieczającej Lodowiec Khumbu. Z wysokości przełęczy podziwiamy przy okazji widok na jezioro Sano Pokhari. Z kolei przy podejściu na Keke La, będziemy mieli piękny widok na Kano Pokhari za naszymi plecami. Po osiągnięciu przełęczy czeka nas jeszcze tylko zejście przez zieloną dolinę w stronę Dobate 3650 m. Na miejscu nocleg w tea house.

    Dzień 11: Trekking Dobate – Yangle Kharka 3600 m

    Z Dobate trasa wiedzie dnem górskiego kanionu, kierującego nas do źródeł rzeki Barun. Wędrując przez kanion po rumowisku skalnym, w pewnym momencie przekraczamy strumień rzeki i pniemy się w górę po mocno kamienistym i stromym szlaku. W kilku miejscach na trasie możemy zobaczyć niewielkie wodospady spływające spektakularnie po ścianach kanionu. Dalsza część szlaku wyprowadza nas na górską polanę, po przejściu której wkraczamy ponownie w las rododendronów. Po wyjściu z lasu zobaczymy wspaniały spektakl górski, z fenomenalnym pierwszoplanowym widokiem na Makalu. Popołudniu docieramy do zielonej polany Yangle Kharka 3600 m, otoczonej ośnieżonymi górami. Spędzamy tutaj noc w tea housie.

    Dzień 12: Trekking Yangle Kharka – Langmale Kharka 4410 m

    Nasza dzisiejsza droga przebiega przez rozległe górskie polany, w otoczeniu ośnieżonych szczytów. Podczas wędrówki podziwiamy spektakularne widoki, jakie ma nam do zaoferowania region Makalu. Sceneria staje się naprawdę spektakularna, czuć że początek akcji górskiej jest tuż za pasem! Dookoła siebie mamy potężne skalne klify i wznoszące się ponad nimi szczyty masywu Makalu. Po drodze mijamy również pola pasterskie i pojedyncze chatki zamieszkane przez Szerpów. Po 5-6 godzinach osiągamy nasz tea house Langmale Kharka 4410 m, gdzie spędzamy noc. Jest to ostatni przystanek przed dotarciem do Makalu Base Camp.

    Dzień 13: Langmale Kharka – Makalu Base Camp 5018 m

    Dzisiejszego dnia docieramy do Makalu Base Camp 5018 m. Na naszej trasie będziemy mogli zobaczyć przepiękne jeziora lodowcowe Lower Barun, znajdujące się w połowie drogi między Langmale Kharka a Base Campem, a także Upper Barun, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie bazy. Po kilkugodzinnej wędrówce docieramy do obozu. Już stąd możemy podziwiać wspaniałe Makalu w całej swojej okazałości. Z tej perspektywy szczyt wygląda niczym skalno – śnieżna piramida. Spędzamy noc w Base Campie.

    Dzień 14: Makalu Base Camp 5018 m – Dzień aklimatyzacyjny

    Dzień aklimatyzacyjny przed naszą dalszą wędrówką do Makalu Advanced Base Camp 5600 m, który będzie naszą główną bazą podczas akcji górskiej na Makalu. Przyzwyczajamy nasze organizmy do działania na wysokości powyżej 5000 metrów. Stawiając na aktywną aklimatyzację proponujemy podejście na Everest View Point 5300 m, z którego będziemy mogli podziwiać oddalony od nas o zaledwie 19 kilometrów w linii prostej Mount Everest 8848 m, wraz z jego mniejszą i bardziej niebezpieczną siostrą Lhotse 8516 m. Po trekkingu aklimatyzacyjnym schodzimy z powrotem do bazy. Kolejną noc spędzamy w Base Campie.

    Dzień 15: Trekking do Makalu Advance Base Camp 5600 m

    Trekking w górę do Makalu Advance Base Camp 5600 m. Poruszamy się po morenie lodowca, osiągając leżącą na jego skraju wysuniętą bazę główną. Z tego miejsca mamy dobry widok na cały masyw Makalu, a tym samym na drogę przez południowo – wschodni grzbiet, którą będziemy zdobywać szczyt. Poza tym wspaniale prezentują się z tego miejsca także inne otaczające nas szczyty i górskie klify, a w oddali bez trudu zobaczymy Mount Everest i Lhotse. Makalu ABC stanie się naszym domem na około 38 dni. Po kilku dniach pobytu w bazie zaznajomimy się i bez trudu zaprzyjaźnimy z pozostałymi na miejscu ekipami.

    Dni 16 – 54: Zdobywanie Makalu 8485 m

    Okres zdobywania ośmiotysięcznika Makalu, aklimatyzacja i zakładanie obozów pośrednich. Nasza wspinaczka będzie zależała od pogody oraz naszego samopoczucia. Od tej pory nie da się co do dnia zaplanować przebiegu akcji górskiej dzień po dniu, a decyzje podejmowane będą z dnia na dzień, a nawet z godziny na godzinę.

    Camp I 6400 m : Z Advance Base Camp do Obozu C1 trasa wiedzie początkowo przez rumowisko skalne, powoli zbliżając się do lodowca. Gdy dotrzemy do tzw. Crampon Point, zakładamy raki i uprzęże, wkraczając na rozległy lodowiec. Początkowo podejście nie powinno sprawiać problemów, wędruje się po łagodnym lodowym stoku. Okazjonalnie mogą w tym miejscu pojawiać się szczeliny lodowe. Tuż przed Obozem C1 czeka nas do pokonania strome zbocze o nachyleniu do 40 stopni, ubezpieczone w liny poręczowe. Tutaj również zwiększa się nagromadzenie szczelin. Po pokonaniu około 50 metrów lodowego zbocza trasa wyprowadza nas na rozległe śnieżne plateau, na którym znajduje się Camp I. Rozmieszczony jest on na przestrzeni 100 metrów i dzieli się na Obóz Górny i Dolny. W celach aklimatyzacyjnych spędzamy tutaj co najmniej 2 noce przed podejściem do Obozu C2.
    Czas przejścia: 3-4 godziny

    Camp II 6800 m : Droga pomiędzy obozami C1 i C2 jest dość krótka, choć obfituje w kilka technicznych sekcji, ubezpieczonych linami poręczowymi. Dla większości wspinaczy odcinek ten jest najtrudniejszy do pokonania na całej trasie. Podczas wspinaczki mamy do przejścia kilka stromych stoków lodowych i szczelin dzielących nas od Camp II. Największym wyzwaniem będzie z pewnością pokonanie spękanego fragmentu lodowca, gdzie szczeliny mogą sięgać do szerokości pół metra. Odcinek ten jest ubezpieczony w liny poręczowe, ułatwiające jego pokonanie. Wkrótce po tym fragmencie osiągamy Obóz C2 znajdujący się na dużym śnieżnym tarasie.
    Czas przejścia: 2-3 godziny

    Camp III 7450 m : Dotarcie do Obozu C3 jest bardzo technicznym fragmentem drogi na Makalu. Początkowo poruszamy się lodowcem z pojawiającymi się w kilku miejscach szczelinami. Następnie na wysokości ponad 7000 metrów znajdują się dwie strome sekcje skalno – lodowe. Jest to kolejny etap wspinaczki uznawany przez wielu za jeden z najbardziej wymagających. Wspinamy się w mikstowym terenie ubezpieczonym w liny poręczowe. Nachylenie terenu dochodzi w tym miejscu do około 50 stopni. Po pokonaniu trudności trasa wyprowadza na lodowe zbocze, zdecydowanie łagodniejsze do przejścia niż poprzedni odcinek. Umiarkowanie łatwym terenem droga wyprowadza nas na przełęcz Makalu La 7450 m i leżący w jej obrębie Camp III. Dla wielu wypraw obóz ten jest jednocześnie obozem szturmowym.
    Czas przejścia: 5-6 godzin

    Camp IV 7900 m : Około 40% wypraw wspinaczkowych na Makalu nie zakłada Obozu C4 i rozpoczyna swój atak szczytowy już z C3. My jednak mając na uwadze jak wymagający jest dzień ataku szczytowego, zakładamy powyżej Makalu La dodatkowy obóz C4. Dzięki temu skrócimy znacznie wyczerpujący atak szczytowy. Z przełęczy ruszamy stromym lodowy stokiem w górę. Nachylenie terenu w tym miejscu osiąga od 50 do 55 stopni. Najtrudniejszym technicznie miejscem tego odcinka jest Seignior Wall znajdująca się na wysokości 7600 m. Czeka nas w tym miejscu mikstowa wspinaczka w terenie nachylonym do 60 stopni. Po pokonaniu wymagających sekcji wspinaczkowych, docieramy do Camp IV, który zakładamy na niewielkim śnieżnym tarasie.
    Czas przejścia: 4-5 godzin

    Atak szczytowy Makalu 8485 m  : Atak szczytowy z Obozu C4 zaczynamy o godzinie 23. Od początku trasa pnie się stromo do góry po lodowych zboczach, które są obwieszone linami poręczowymi. Powyżej 8000 metrów docieramy do potężnego i skalistego Kuluaru Francuzów, który stanowi jedno z największych wyzwań podczas dnia szczytowego. Pokonanie go wymagać będzie sporej ostrożności. Wspinaczka w terenie skalno – lodowym o nachyleniu terenu od 40 do 55 stopni. Kuluar jest najtrudniejszym i najdłuższym odcinkiem na trasie ataku szczytowego. Na wysokości około 8400 metrów wyprowadza on wspinaczy na wąską i eksponowaną grań szczytową, której zwieńczeniem jest wierzchołek Makalu 8485 m. Ostatni fragment wspinaczki to trawersowanie grani i ostatnie podejście na najwyższy punkt piątej góry świata. Ze szczytu w ładną pogodę kapitalnie prezentują się przede wszystkim nieodległe Everest 8848 m i Lhotse 8516 m.

    Po udanym ataku szczytowym schodzimy możliwie jak najniżej. Omijamy Camp IV i schodzimy aż do Camp III, gdzie zatrzymujemy się na noc i odpoczynek. Następnego dnia docieramy do Camp II i stamtąd schodzimy aż do Advance Base Camp.

    Czas przejścia
    Camp IV – Szczyt Makalu: 8 – 10 godzin
    Szczyt Makalu – Camp III: 6 – 7 godzin
    Camp III – Camp II: 4 – 5 godzin
    Camp II – Advance Base Camp: 4 – 5 godzin

    Dni 55 – 60: Trekking do Tumlingtar

    Opuszczamy Makalu Advance Base Camp i schodzimy w dół do Tumlingtar tą samą drogą, którą przyszliśmy. Po drodze zatrzymujemy się na noc w Yangli Kharka 3600 m, Donate 3650 m, Khongma 3500 m, Seduwa 1500 m i Num 1980 m. Z Num przejeżdżamy jeepami do Tumlingtar i tam spędzamy naszą ostatnią noc w otoczeniu himalajskich olbrzymów.

    Dzień 61: Przelot do Katmandu

    Tego dnia opuszczamy wspaniałe Himalaje. Przelot z Tumlingtar do Katmandu, następnie przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Odpoczynek po długiej i wymagającej akcji górskiej.

    Dzień 62: Katmandu

    Zapasowy dzień w Katmandu. Dzień możemy przeznaczyć na odpoczynek, bądź jeżeli mamy jeszcze siły zobaczyć miejsca, których nie mieliśmy okazji zwiedzić przed akcja górską. Wieczorem z kolei odbędzie się uroczysta kolacja pożegnalna, podczas której będziemy bawić się i świętować niesamowity sukces, jakim bez wątpienia jest zdobycie Makalu.

    Dzień 63: Wylot do Polski

    Transfer na lotnisko w Katmandu i przelot do Polski. Na miejscu zakończenie ekspedycji.

    Noclegi

    Podczas pobytu w Katmandu noclegi w klimatycznym hotelu 3 gwiazdkowym położonym w turystycznej dzielnicy Thamel z dobrą komunikacją z najważniejszymi atrakcjami i zabytkami stolicy.

    Podczas trekkingu do Makalu Base Camp nocować będziemy w niewielkich tea house. Ze względu na niewielką popularność szlaku do bazy pod Makalu, tea house w tym regionie odbiegają nieco standardem od tych, które możemy spotkać w regionie Mount Everestu, czy Annapurny. Pełnią funkcje schronów na pojedyncze noclegi.

    Podczas pobytu w Base Campie pod Makalu, jak i podczas całej akcji górskiej w wyższych obozach – nocujemy w przestronnych namiotach dwuosobowych.

    Wyżywienie

    Wszystkie posiłki podczas akcji górskiej są wliczone w koszt wyprawy, natomiast posiłki podczas pobytu w Katmandu są we własnym zakresie z pominięciem śniadań.  Jedzenie jest ogólnie dość tanie w Nepalu i jest wiele atrakcyjnych miejsc pod względem żywieniowym w pobliżu naszego hotelu. Jest to również okolica bardzo przyjazna turystom. Podczas trekkingu do Makalu Base Camp, jak i podczas wspinaczki posiłki przygotuje nasz utalentowany personel kucharski. Obejmują one gorące śniadanie składające się z: płatków śniadaniowych, kawy i porannej herbaty oraz rozszerzonego menu mięs, makaronów, dań z ryżu, kurczaka, steki, pizze, świeże pieczywo, owoce i warzywa, desery i wiele innych. Jedzenie jest bardzo dobre, a nasz personel szczyci się serwowaniem doskonałej kuchni. Zapewniamy posiłki na dużej wysokości w namiotach. Proszę mieć dodatkowo – indywidualne przekąski pod ręką. Oczekiwany sprzęt, który warto byłoby zabrać na dużą wysokość powinien zawierać: światło, plastikową miskę z pokrywką, kubek do gorących napojów z pokrywką i łyżeczką. Jeśli ktoś ma wyjątkowe upodobania to zapewnia je we własnym zakresie, przykładowo – zupki błyskawiczne, gorąca czekolada, jeśli ktoś lubi, ważne, żeby uczestnik miał komfort. W zakres podręcznych przekąsek mogą wpisywać się: batony, owoce i orzechy lub słone przekąski. Batony energetyczne są doskonałym dodatkiem do uzupełnienia kalorii.

    Zaplanuj około 22 – 25 kg różnorodnych przekąsek. Dostępnych jest wiele przekąsek do kupienia już w samym Katmandu.

    Uwagi

     

    KOSZT WARIANT PEŁNY

    1 Koszt ekspedycji na Makalu 31 000 USD/Na osobę
    2 Przelot z polski do Katmandu od osoby od 4000 do 6000 PLN
    3 Napiwki dla obsługi kuchni w Makalu BC (obowiązkowe) 350 USD/Na osobę
    Potencjalny koszt dodatkowy 
    Bonus szczytowy dla Sherpy wysokościowego na osobę za osiągnięcie wierzchołka Makalu (płacą tylko zdobywcy) 1 500 USD/Na osobę

     

     

    DODATKOWE KOSZTY KTÓRE MUSI PONIEŚĆ WYPRAWA

    1 Ratownik medyczny do C3* 1200 USD/Na grupę
    2 Lekarz wyprawy stacjonujący w Makalu BC** 7500 USD/Na grupę
    3 Przedstawiciel dowództwa w Makalu BC 3000 USD/Na grupę
    4 Opcjonalne Cargo ze sprzętem wysłane wcześniej w zależności od wagi
    5 Pozwolenie na profesjonalne filmowanie 9500 USD/Na grupę

     

    *Ratownik medyczny albo jakakolwiek inna osoba poruszająca się do obozu C3, której zamiarem nie jest wejście na szczyt, musi mieć wykupione pozwolenie na zdobywanie Makalu. Ponadto koszt uczestnictwa jest również zależny od tego czy ratownik będzie potrzebował dostępu do tlenu i sherpy czyli takiego serwisu wspinaczkowego jak pozostali uczestnicy. Podana cena w tabeli tego nie zawiera.

    (Sherpa Guide obsługujący trasę do C3 – 350 USD, każda butla 450 USD + 50 USD carry bonus)

    *Lekarz wyprawy i przedstawiciel dowództwa albo jakakolwiek inna osoba przebywająca w Makalu Base Camp musi mieć wykupione pozwolenie na Makalu. Tylko w ten sposób będzie uprawniona do zamieszkiwania Makalu BC przez dwa miesiące.

    Koszt dodatkowego permitu na działanie w rejonie Makalu to 1800 USD za każdą dodatkową osobę. Koszt permitów jest dzielony na grupę.

     

    DODATKOWE KOSZTY KTÓRE MOGĄ OKAZAĆ SIĘ POTRZEBNE

    Dodatkowe butle z tlenem poza serwis wymieniony w kosztach 450 USD
    Dodatkowy Szerpa wysokościowy do szczytu 6500 USD
    Helikopter z bazy do Tumlingtar po zakończeniu wyprawy 3500 USD

    (koszt dzielony na jeden przelot)

     

    Informacje o pakowaniu i limicie bagażu:

    Najlepszą metodą transportu sprzętu i odzieży osobistej jest użycie 2 zamykanych i wytrzymałych plecaków bądź toreb typu duffel bag. Dodatkowo powinieneś zabrać ze sobą małą prostą torbę do przechowywania czystych ubrań miejskich i innych przedmiotów niepotrzebnych w górach, którą możesz zostawić w Katmandu. Można łatwo kupić taką torbę tanio w Katmandu. Zabierz ze sobą mały plecak do wspinaczki górskiej. W nim będziesz nosić swoje warstwy przeciwdeszczowe, wodę na cały dzień, przekąski, dodatkowe cieplejsze warstwy i ciepłą czapkę, aparat itp. Masz 50 kg całkowitego limitu rozłożonego między twoimi torbami. Proszę nie przekraczać limitu, dodatkowe kilogramy są utrudnieniem w transporcie i w kwestii bezpieczeństwa naszych tragarzy niosących ciężary do bazy. Jeśli masz ochotę na dodatkowy bagaż, zorganizujemy dla ciebie dodatkowe usługi przy dodatkowych kosztach.

    Cena wyprawy

    31 000$ + przelot 4000-6000zł

    Obejmuje

    ✅ Organizację i logistykę wyprawy
    ✅ Fachową pomoc przy zakupie biletów lotniczych – doradztwo/pośrednictwo w zakupie
    ✅ Zniżki do sklepów górskich i nie tylko
    ✅ Pomoc i wsparcie w przygotowaniu wyprawy
    ✅ Wszystkie lokalne przejazdy na terenie Nepalu po przylocie
    ✅ Prywatny asystent (formalności) po przylocie do Katmandu od lotniska do hotelu
    ✅ 5 nocy w hotelu w Katmandu – pełne wyżywienie
    ✅ Doświadczony i licencjonowany przez rząd przewodnik trekkingowy na dużych wysokościach podczas okres trekkingu i wspinaczki.
    ✅ Przeloty do Tumlingtar i z powrotem
    ✅ Zapewnienie pełnego wyposażenia do bazy pod Makalu przez licencjonowaną agencję m.in. zapewnienie sprzętu: namiotów, messy (namiot bazowy – jadalnia), krzeseł, stołów, przyborów kuchennych itp
    ✅ Sprzęt wspinaczkowy liny poręczowe stałe i dynamiczne i wszelkie ich mocowania, śruby, szable etc.
    ✅ Pełny serwis żywieniowy w bazie oraz obozie drugim
    ✅ 3 posiłki dziennie podczas trekkingu do bazy pod Makalu
    ✅ 3 posiłki dziennie w bazie pod Makalu
    ✅ Cały prowiant i paliwo dla obozów bazowych i wyższych podczas wyprawy dla członków i załóg
    ✅ 50 kg limitu bagażu na osobę podczas trekkingu wnoszonego przez tragarza lub Yaka do bazy pod Makalu
    ✅ Codzienne prognozy pogody z najlepszej jednostki na świecie – z Seattle
    ✅ Permit trekkingowy (niezbędny)
    ✅ TIMS card (Trekking Information Menagement System)
    ✅ Licencja wyprawowa i pozwolenie wspinaczkowe rządu Nepalu na wejście na Makalu
    ✅ Opłaty rządowe Nepalu
    ✅ Jeden doświadczony, przeszkolony, licencjonowany przez rząd Nepalu z 2-3 krotnym wejściem na Everest przewodnik wspinaczkowy/ekspedycyjny Summiteers (Sherpa) na każdego klienta
    ✅ Profesjonalny i doświadczony lokalny lider zespołu na Makalu
    ✅ Konsultacje medyczne w przychodni HRA w bazie
    ✅ Oficer łącznikowy
    ✅ Apteczki pierwszej pomocy dla grupy i personelu
    ✅ Telefon satelitarny noszony przez Guidów do komunikacji i dostępny dla członków zespołu (połączenia odpłatne 3USD za minutę)
    ✅ Grzejnik do ogrzewania jadalni
    ✅ Osobisty namiot dostępny w bazie – jeden na uczestnika
    ✅ Panel słoneczny do oświetlenia i ładowania sprzętu
    ✅ Wszystkie namioty przeznaczone dla obozów 1, 2, 3 i 4 dla członków i personelu
    ✅ Przenośne komory tlenowe (ratunkowe)
    ✅ 5 butli (8L) Poisk Oxygen przypadających na każdego uczestnika (używamy Armatech najnowszy modal Summit i marki Oxygen)
    ✅ Najnowszy model masek i regulatorów Summit (Każdy członek otrzyma dwie pary dla bezpieczeństwa)
    ✅ Ubezpieczenie ratownictwa śmigłowcowego podczas wspinaczki wysokogórskiej
    ✅ Bezpłatna usługa pomocy przy odprawie ładunku i codziennych obowiązkach
    ✅ EPI Gaz do gotowania oraz kuchenka dla gotowania żywności i wrzącej wody
    ✅ Transport zaopatrzenia w żywność do Base Camp z Kathmandu
    ✅ Ubezpieczenie turystyczne NNW i KL uwzględniające uprawianie sportów wysokiego ryzyka utraty życia (300% stawki)
    ✅ Generator prądu zapewniający zasilanie oświetlenia awaryjnego oraz ładowanie narzędzi elektronicznych
    ✅ Usługi w zakresie procedury przedłużania wiz (w razie potrzeby)
    ✅ Wizy nepalskie dla uczestników wyprawy
    ✅ Pożegnalną kolację w typowej nepalskiej restauracji z pokazem kultury ludowej Katmandu
    ✅ Pozwolenie na filmowanie – dotyczy profesjonalnch kamer filmowych
    ✅ Opiekę lidera 4Challenge z wieloletnim doświadczeniem wysokogórskim

    Nie obejmuje

    ❌ Bonusu szczytowego za wspinaczkę Sherpa Guides zgodnie z zasadami Stowarzyszenia Alpinistycznego. Minimum 1500,00 USD za przewodnika wspinaczkowego Sherpa
    ❌ Wszelkie dodatkowe wydatki wynikające z różnych/nieprzewidzianych sytuacji, takich jak klęski żywiołowe, osunięcia ziemi, niepokoje polityczne, strajki, zmiany przepisów rządowych itp.
    ❌ Osobisty sprzęt wspinaczkowy
    ❌ Własnych wydatków
    ❌ Napiwku – 350 USD na osobę zbierane przez lidera zespołu na obsługę kuchni w bazie
    ❌ Permitów dla lekarza wyprawy, przedstawiciela dowództwa i ratownika medycznego (1800 USD za każdą osobę)
    ❌ Dodatkowych atrakcji nie wymienionych w programie
    ❌ Zmian lotów / dopłat do transferów w miejsce końcowe inne niż w umowie
    ❌ Ubezpieczenia wyprawy bądź jej uczestników od kosztów odwołania i rezygnacji

    Zainteresują Cię także