fbpx
Zobacz więcej

Wyprawa na Manaslu 8156 m – Korona Himalajów

Atrakcje

O wyprawie

Wyprawa na Manaslu 8156 m – ósmy szczyt świata – Zdobądź swój ośmiotysięcznik!

Manaslu 8156 m znajduje się na grzbietach Mansiri Himal w dzielnicy Gorkha w Nepalu. Ten biały olbrzym widoczny pozornie na każdym kroku w drodze poprzez lokalne wioski znajduje się około 64 km na wschód od Annapurny. Jest jednym z najpóźniej zbadanych ośmiotysięczników. Stał się obsesją Japończyków, którzy dopięli swego podczas czwartej próby i 9 maja 1956 roku jeden z nich Toshio Imanishi z Szerpą Gyaltzen’em Norbu jako pierwsi w historii postawili stopę na wierzchołku Manaslu, chyba że przed nimi był Yeti i nikt o tym nie wie ;). Pierwszego wejścia zimowego dokonali oczywiście Polacy – Maciek Berbeka i Ryszard Gajewski 14 stycznia 1984 roku. Był to drugi ośmiotysięcznik zdobyty zimą i pierwszy zdobyty bez wspomagania tlenem z butli.

„Góra Ducha” – takie jest znaczenie słowa Manaslu – charakteryzuje się wyjątkową wysokością względną sięgającą 4000 metrów, a cały masyw jest mocno odizolowany, co stanowi wyzwanie dla ratownictwa. Wspinaczka tutaj w znacznej mierze zależy od doświadczenia i ze względu na charakter góry jest w pewnym sensie specyficzna. Krótki, lecz aktywny uskok lodowy nad obozem I, rosnące nachylenie im bliżej szczytu, a także jego potencjał lawinowy sprawiają, że jest to góra, którą należy traktować bez przelewek. Trudno się jednak spodziewać czegoś innego po ośmiotysięczniku.

Płaskowyż Manaslu – owiana legendą pułapka

Znajdujące się na Manaslu drogi należą do najdłuższych tras na ośmiotysięcznik, mimo stosunkowo niedużej wysokości w stosunku do pozostałych. Rozległość masywu zmusza alpinistów do długiego przebywania na znacznych wysokościach. Wszystko za sprawą rozciągającego się na wysokości 7300-7750 olbrzymiego plateau, które wielokrotnie już okazało się dla wyczerpanych zdobywców pułapką bez wyjścia, uniemożliwiając skutecznie szybki odwrót w nagłych przypadkach. W 1970 roku na jego stokach rozegrała się jedna z największych tragedii w historii zdobywania Manaslu, kiedy to podczas burzy plateau pochłonęło sporą grupę alpinistów niemogących odszukać swoich namiotów. Dramaturgii dodaje fakt, iż znajdowali się oni w istocie bardzo blisko obozu i schronienia.

Wyprawa na Manaslu 8156 m – wyzwanie:

Manaslu daje ogromną satysfakcję, testując doświadczenie na takiej wyprawie w Himalajach i budując umiejętności niezbędne do przetrwania możesz poczuć się prawdziwym zdobywcą świata!

Niewątpliwie ten ośmiotysięcznik jak przystało na górę takich gabarytów należy do grupy najtrudniejszych na świecie, ale przecież o to tu chodzi, by sięgnąć po coś z najwyższej półki. Aby go zdobyć trzeba liczyć się z 50-dniowym zmaganiem z mnogością czynników zarówno zewnętrznych (pogoda, warunki) jak i wewnętrznych (kondycja fizyczną i mentalna) – jest to ogromny sprawdzian dla każdego miłośnika gór! Szczyt wymaga doświadczenia wysokościowego przynajmniej w zakresie 6500 m lub najlepiej 7000 m. W zasadzie musisz być w najlepszej formie swojego życia, aby podjąć to wyzwanie. Przygotowanie to okres co najmniej 8-10 miesięcy. Jednak samo przygotowanie to jeszcze mało. Niezbędna jest potężna determinacja i palące pragnienie wspięcia się konkretnie na tą górę.

Wymagania

  •     zalecane szczepienia: tężec, żółtaczka A i B, BTP – błonnica, tężec, polio
  •     paszport ważny co najmniej 6-mcy
  •     doskonałe przygotowanie kondycyjne
  •     solidne doświadczenie górskie i zarazem wysokościowe

Terminy (1) i ceny

25.08 - 11.10.2024 | 15900 $

    Jesteś zainteresowany?

    Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy się resztą spraw!

    Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

    lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
    Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
    Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

    Dla osób dolatujących indywidualnie:
    Rozpoczęcie wyprawy: KATMANDU
    Zakończenie wyprawy: KATMANDU

    Dzień 1: Przyjazd do Katmandu

    Na lotnisku będzie czekała osoba z tabliczką „4challenge”, która zadba o to by wszyscy sprawnie i szybko znaleźli się w hotelu na Thamelu. Czas na relaksacyjny wieczór po długiej podróży.

    Dzień 2: Działania organizacyjne

    Załatwianie formalności, odprawa i przygotowania przed wyprawą. Nocleg w hotelu, gdzie lider będzie sprawdzał cały sprzęt wyprawowy, wszystkie brakujące przedmioty będzie trzeba kupić w Katmandu.

    Dzień 3 Przejazd do Arughat 606 m | 7 godz.

    Nocleg na campingu. Sześć godzin jazdy z Katmandu po wyboistych drogach doprowadzi nas do Arughat, dużego bazaru w środkowym Nepalu, który już będzie zaliczał się do części naszej wyprawy. Będziemy przygotowywać się do rozpoczęcia trekku następnego dnia.

    Dzień 4: Trek Arughat do Khanchok 723 m | 5 godz.

    Nocleg na campingu. Trasa tego dnia będzie prowadziła przez lasy umiarkowane do wioski Khanchok.

    Dzień 5: Trek Khanchok do Sotikhola 712 m | 5 godz.

    Nocleg na campingu. Podążamy brzegiem Buri Gandaki, gdy szlak staje się nieco stromy przejeżdżamy przez Khabet Khola, a następnie wspinamy się po skalistych zboczach. Po lekkim zejściu w pobliżu wodospadu kontynuujemy wędrówkę w stronę Sati Khola na 712 m.

    Dzień 6: Trek do Machhakhola 883 m | 6 godz.

    Nocleg na campingu. Rozpoczynamy dzień od przejścia przez most i wspinaczki grzbietem Buri Gandaki. Szlak przebiega zmiennie w górę i w dół, ale ostatecznie podążamy za rzeką Buri Gandaki. W późniejszym czasie znowu wspinamy się stromym skalistym szlakiem, by ostatecznie trafić do wioski Gurung w Labishe 880 m, przy której płynie Machhakhola.

    Dzień 7: Trek do Jhagata 1415 m | 4 godz.

    Nocleg na campingu. Po przejściu Machha Khola i Khrola besi spotykamy w Nepalu źródło z gorącą wodą zwane również „Tatopani”. W Jagacie odwiedzamy tamtejszy posterunek policji, gdzie możemy sprawdzić nasze pozwolenia.

    Dzień 8: Trek do Ngyak 2300 m | 6-7 godz.

    Nocleg na campingu. Szlak prowadzi przez rzekę i wznosi się po skalistym grzbiecie do niewielkiej osady Salleri. Przechodzimy krawędzią klifu, a następnie schodzimy do Setibas, gdzie zaczynamy zapuszczać się w region wpływów tybetańskich. Trasa prowadzi do wioski Ngyak.

    Dzień 9: Trek to Namrung 2550 m | 6 godz.

    Nocleg na campingu. Handel jest aktywny wśród wiosek tybetańskiego regionu. Po wędrówce przez lasy przechodzimy przez drewniany most rozciągający się wzdłuż Buri Gandaki, a następnie wspinamy się w lasach usianych rododendronami do Namrung 2550 m.

    Dzień 10: Trek do Sayalla Village 3530 m | 5 godz.

    Nocleg na campingu. Dziś wkraczamy do regionu Nupri, mieszakańcy kiedyś należeli do tybetańskich imigrantów. Przejeżdżamy przez wioski Barcham, Li, Sho i zaczynamy dostrzegać spektakularne widoki Manaslu. Szlak w końcu wznosi się na płaskowyż w Sayalla lub Shya 3530 m, jednym z najbardziej spektakularnych miejsc widokowych w Himalajach, z szerokimi perspektywami Himal Chuli, Ngadi Chuli i naszym głównym celem Mt. Manaslu.

    Dzień 11: Trek do SamaGaun 3540 m | 4 godz.

    Nocleg na campingu. Zaczynamy dzień drogą przez grzbiet, która schodzi na zasypaną kamieniami morenę. Stąd przechodzimy przez głazy, aby znaleźć się na grzbiecie z widokiem na rozległe pola Samagaon 3540 m.

    Dzień 12: Odpoczynek i aklimatyzacja w SamaGaun 3780 m

    Nocleg na campingu. Po wielu dniach wędrówki dajemy odpocząć swoim nogom jednocześnie pozwalając na aklimatyzacje naszego organizmu – opcjonalny spacer do klasztoru Samagaun.

    Dzień 13: Trek do Manaslu Base Camp 4700 m | 4 godz.

    Nocleg w Base Camp, znowu jesteśmy w ruchu po odpoczynku z większym wigorem wspinamy się do Manaslu Base Camp – naszego domu na następny miesiąc.

    Dzień 14 – 40: Okres wspinaczkowy

    Droga normalna
    MANASLU BASE CAMP 4800 m
    OBÓZ I 5700 m
    OBÓZ II 6400 m
    OBÓZ III 6800 m
    OBÓZ IV 7450 m
    MANASLU 8156  m

    Dzień 41: Pakowanie Base Camp’u

    Przygotowania do powrotu do stolicy Nepalu – Katmandu.

    Dzień 42: Trek to SamaGaun 3780 m | 3 godz.

    Powrót znaną nam już trasą przez malowniczo położone wioski Sho, Lho i Shyala. Znajdziemy się na wysokości gdzie już nikt nie będzie odczuwał dyskomfortu. Nocleg na campingu.

    Dzień 43: Trek to Namrung 2550 m | 6 godz.

    Tego dnia będziemy maszerować wzdłuż rzeki Buri Gandaki, kręto płynącą między górami. Oczywiście to jeszcze nie koniec przygód, przed nami czekają jeszcze wiszące mosty, po których nawet przejście za drugim razem jest ciekawe.  Nocleg na campigu.

    Dzień 44: Trek do Philim Village 2300 m | 6 godz.

    Następny dzień wędrówki jedną z najpiękniejszych tras świata. Pomimo zmęczenia, na pewno nikt nie będzie zawiedziony, piękną scenerią.  Nocleg pod namiotami.

    Dzień 45: Wędrówka do Machhakholi 1330 m | 6 godz.

    Kolejna wioska na naszym szlaku, rozpadające się domy mogą wywoływać mieszane uczucia, jednak tutejszej ludności nie przeszkadza to w ich spokojnym życiu.

    Dzień 46: Trek do Arughat 950 m | 8 godz.

    Ostatnie chwile wśród pięknej przyrody, gęstej roślinności górujących nad nami szczytów. Ten czas będzie trzeba w pełni wykorzystać na chwytanie Nepalskiego klimatu i niesamowicie czystego powietrza.

    47: Przejazd do Katmandu

    Po tak długim oderwaniu się od cywilizacji, w końcu nadejdzie czas na ciepły prysznic i wygodne łóżko. W takich momentach każdy zaczyna bardziej doceniać te z pozoru niezbędne rzeczy. Nocleg oczywiście w hotelu.

    Dzień 48: Dzień wolny w Katmandu

    Spokojny dzień na zebranie myśli i spakowanie się przed powrotem do codzienności. Wieczorem impreza pożegnalna.

    Dzień 49: Wylot do kraju

    Wyżywienie

    Wszystkie posiłki podczas części wyprawy są wliczone w koszt podróży. Posiłki podczas czasu w Katmandu przed i po wędrówce są na własny koszt. Zapewniamy pierwszą wieczorną kolacje powitalną i wszystkie śniadania w naszym hotelu w Katmandu. Jedzenie jest niedrogie w Nepalu i znajdziemy wiele atrakcyjnych miejsc pod względem żywieniowym w pobliżu naszego hotelu. Thamel to również okolica bardzo przyjazna turystom, w zasadzie dla nich stworzona ;).

    Posiłki podczas wspinaczki przygotuje nasz utalentowany 😉 personel kucharski Sherpa. Jedzenie jest bardzo dobre, a nasz personel szczyci się serwowaniem doskonałej kuchni. Zapewniamy posiłki na dużej wysokości w namiotach. Proszę mieć dodatkowo – indywidualne przekąski pod ręką. Jeśli ktoś ma wyjątkowe upodobania to zapewnia je we własnym zakresie, przykładowo – zupki błyskawiczne, gorącą czekoladę, jeśli ktoś lubi, ważne, żeby uczestnik miał komfort. W zakres podręcznych przekąsek mogą wpisywać się: batony, owoce i orzechy lub słone przekąski. Batony energetyczne są doskonałym dodatkiem do uzupełnienia kalorii. Zaplanuj około 22-25 kg różnorodnych przekąsek. Dostępnych jest wiele przekąsek do kupienia już w samym Katmandu.

    Uwagi

    Powyższy harmonogram powinien być traktowany wyłącznie jako ogólny przewodnik. Nie można zagwarantować, że taka podróż, gdzie celem jest jedna z najwyższych gór na Ziemi, będzie przebiegać dokładnie zgodnie z proponowaną trasą, ponieważ wiele czynników, w tym niesprzyjające warunki pogodowe, trudności z transportem, zdrowie wspinaczy może prowadzić do wymuszonych zmian. Dowódca wyprawy dołoży wszelkich starań, aby podróż przebiegała zgodnie z planem, ale nie wszystko zależy od niego. Zaleca się również, aby po powrocie spędzić dodatkowy dzień w Katmandu.

    Zapewniamy pełne wsparcie. Nad bazą Sherpowie umieszczą wszystkie stałe liny i ciągną cały wspólny sprzęt – żywność, paliwo, namioty itp. Wszyscy wspinacze powinni nosić ze sobą cały swój ekwipunek – sprzęt wspinaczkowy / odzieżowy / śpiwór /materac itp. Wykonujemy również kilka prób ładunkowych w drodze na górę. W drodze na dół zwykle wszystko za jednym razem. W wysokich obozach – jedzenie jest przygotowywane przez zespół przewodników i Sherpów. Jeśli ktoś chce pomóc w odśnieżaniu namiotów jest to bardzo mile widziane – w końcu przez prawie dwumiesięczny okres pobytu wszyscy będziemy się wspierać.

    Należy pamiętać, że w tego typu wyprawach ważna jest dyscyplina mentalna. Trzeba być gotowym do ciężkiej pracy dzień po dniu, bez praktycznie żadnych szczególnych wygód. Brzmi to wymagająco, ale mówi się, że wszystko, co dostarczyło Ci potu i znoju – docenia się po trzykroć! Zakres 15- 20 dni na górze jest bardzo silnym doznaniem, jednak wysoka motywacja może pokonać większość z pojawiających się trudów.

    Cena wyprawy

    15900 $ + przelot od 4000 do 5500 zł

    Obejmuje

    • wspinaczkę z przewodnikiem podczas całej wyprawy
    • odpowiednią liczbę tragarzy podczas okresu trekkingowego
    • transport lądowy z Kathmandu – Arughat – Kathmandu dla wszystkich wspinaczy, przewodnika Sherpę i personelu kuchennego
    • cały trekkingowy namiot kuchenny, namiot do magazynowania, namiot – jadalnię (messa), namioty dla uczestników, namioty toaletowe, stoły, krzesła i przybory kuchenne do obozu bazowego
    • 3 posiłki dziennie: śniadanie, obiad i kolacja z herbatą / kawą podczas wędrówki i pełne wyżywienie powyżej bazy
    • zakwaterowanie w hotelu / lodge / pensjonacie lub obozach namiotowych w okresie trekkingowym / wspinaczkowym
    • wszystkie miejsca campingowe dla członków i personelu w okresie trekkingowym i wspinaczkowym
    • 40 kg limitu bagażu na osobę w okresie trekkingowym noszone przez porterów / muły / jaki
    • codzienne raporty pogodowe
    • zezwolenie na trekking (opłata wejściowa do Manaslu Conservation Park) / zezwolenie na trekking w strefie ograniczonej podczas wyprawy
    • karta TIMS (Trekking Information Management System)
    • permit / pozwolenie rządowe Nepalu na wspięcie się na Mount Manaslu
    • jeden doświadczony, wyszkolony, rządowy licencjonowany i szczytowy przewodnik wspinaczkowy Sherpa
    • cały sprzęt, ubezpieczenia medyczne i wypadkowe dla wszystkich zaangażowanych sztabów w okresie trekkingowym i wspinaczkowym
    • śmigłowiec – obligatoryjnie w ubezpieczeniu ratunkowym dla wszystkich osób związanych z ekspedycyją
    • apteczki pierwszej pomocy dla grupy i personelu
    • telefon satelitarny w posiadaniu przewodnika do komunikacji / dostępny dla klientów za odpowiednią opłatą
    • odpowiednie wyżywienie na dużej wysokości dla wszystkich klientów i personelu w obozie bazowym i wyższych, zależnie od potrzeb
    • grzejnik będzie dostarczony do obozu – namiotu jadalnego
    • awaryjny system tlenowy, światła i elektroniki powyżej Base Camp’u

    Nie obejmuje

    • osobistego wyposażenia wspinaczkowego
    • wszelkich pakowanych produktów żywnościowych / przekąsek, napojów gazowanych, napojów energetycznych, wody mineralnej, batonów energetycznych lub innych produktów
      spożywczych poza tymi wymienionymi
    • odzieży, artykułów do pakowania / torby, osobisty zestaw medyczny, osobiste wyposażenie do trekkingu
    • wszelkich dodatkowych wydatków wynikających z różnych nieprzewidzianych sytuacji, takich jak klęski żywiołowe, osunięcia czy trzęsienia ziemi, sprawy polityczne, strajki, zmiany w przepisach rządowych itp.
    • ratownictwa, repatriacji, lekarstw, badań medycznych i kosztów hospitalizacji w zakresie nieprzewidzianym przez ubezpieczenie
    • obiadów i kolacji podczas pobytu w Katmandu (z wyjątkiem pożegnalnej kolacji i ewentualnie powitalnej)
    • cła na import sprzętu ekspedycyjnego jeśli jest taka konieczność
    • przedmiotów o charakterze osobistym, wydatków na pranie, napiwków
    • napiwków / bonus na szczycie itp.
    • opłaty za wizę do Nepalu
    • wszelkich dodatkowych usług, produktów, ofert lub działań, które nie są wymienione w planie podróży czyli wszelkie inne pozycje nie zawarte w sekcji „KOSZTY OBEJMUJĄ”

    Zainteresują Cię także