fbpx
Zobacz więcej

Trekking Wokół Mont Blanc – Tour du Mont Blanc – Alpy Sabaudzkie

Atrakcje

➡️ pełna pętla TMB – Tour du Mont Blanc – najsłynniejsza trasa trekkingowa Europy
➡️ zobaczysz Mont Blanc 4810 m z każdej strony
➡️ lodowce i morze alpejskich czterotysięczników

O wyprawie

W tym momencie jako jedyni w kraju oferujemy pokonanie całej trasy Tour du Mont Blanc! Z nami odbędziesz zachwycający trekking zamiast podziwiania Alp zza szyby autokaru. Podczas wędrówki idziemy na lekko, ponieważ mniej więcej w połowie drogi zapewniamy możliwość przepakowania rzeczy, które zostaną przywiezione z hotelowego depozytu – takiego komfortu nie znajdziesz u nikogo! Jako jedni z niewielu proponujemy też podróż samolotem, aby nie tracić cennego czasu.

Trekking wokół Mont Blanc – trasą legendarnego ultramaratonu w Europie – Ultra-Trail du Mont Blanc

Trekking wokół Mont Blanc (Tour du Mont Blanc) to jeden z najpiękniejszych trekkingów na świecie, a już zdecydowanie najpiękniejszy w Europie. Trudno się temu dziwić podziwiając podczas wędrówki pośród najwyższych szczytów naszego kontynentu najpiękniejsze alpejskie panoramy. Szlak liczy 170 km i prowadzi przez trzy kraje: Francję, Włochy i Szwajcarię. O ile zdobywanie szczytów w Alpach wiąże się ze wspinaczką i specjalistycznym sprzętem o tyle ta wędrówka jest stosunkowo łatwa i przyjemna, nie ma żadnych trudności technicznych dlatego udział w wyprawie może wziąć każda osoba z dobrą kondycją. Brak trudności technicznych nie przeszkadza dziennie przechodzić około 15 km, a przewyższenia mogą sięgać ponad 1000 m.

Największą sławę trasa trekkingu wokół Mont Blanc zawdzięcza rokrocznie organizowanemu najsłynniejszemu ultramaratonowi na świecie – Ultra-Trail du Mont Blanc, którego trasa pokrywa się z trasą treku. UTMB zwykle jest miejscem narodzin gwiazd światowego formatu w biegach górskich, między innymi największej spośród wszystkich – Kilian Jornet – pierwszy człowiek, który kilkakrotnie wygrywał ten ultramaraton jednocześnie ustanawiając rekord trasy. Później stał się ikoną biegów górskich.

Trekking wokół Mont Blanc – najpotężniejszego masywu Europy a nawet i świata

Jeden z najbardziej znanych wspinaczy świata, zdobywca dwóch jeszcze dziewiczych ośmiotysięczników w połowie ubiegłego wieku – Kurt Diemberger powiedział kiedyś o Mont Blanc, że ta góra nigdy nie przestała go zachwycać. Niemal niemożliwe jest wyobrażenie sobie szczytu sięgającego 'zaledwie’ 4800 metrów jednocześnie mającego gabaryty ośmiotysięcznika. I jest to niewątpliwie prawdą. Masyw Mont Blanc jest faktycznie tak olbrzymi i posiada gabaryty klasycznego ośmiotysięcznika. Na uwagę zasługuje nie tylko obwód i powierzchnia masywu, ale też i deniwelacja. Chamonix leży na identycznej wysokości jak nasze Zakopane – 800 metrów. A ponad nim wznosi się Mont Blanc o dokładnie 4000 metrów w pionie na wysokość 4810 metrów. Co więcej, wierzchołek jest doskonale widoczny z centrum miasta i oddalony zaledwie o 10 km czyli tyle co odległość z Łysej Polany do Morskiego Oka. Tym samym Mont Blanc cechuje większa deniwelacja w stosunku do okolicznych dolin niż Mount Everest. Z bazy pod Mount Everest jest plus minus 3500 metrów na szczyt Everestu.

Podczas trekkingu pokonasz kilka wyższych przełęczy, a dwie główne i najwyższe to przełęcz Col des Fours we Francji oraz w Szwajcarii przełęcz Fenetre d’Arpette. Obie przełęcze liczą 2665 m. Ciekawostką jest również to, że trasa w paru miejscach posiada wspólny przebieg z kilkoma innymi ważnymi szlakami alpejskimi jak np. Via Alpina, trasa z Monako do Triestu, Haute Route, czy też szlak GR5 , który prowadzi od Morza Północnego do Morza Śródziemnego.

Naszą trasę zaczniemy od północnej strony Mont Blanc w miejscowości Chamonix, potocznie zwanej „mekką wspinaczy”, aby następnie kierować się (odwrotne do wskazówek zegara) na zachód do Courmayer i dalej do Trient i z powrotem do Chamonix. W trakcie trekkingu przecinać będziemy gęste i ciemne lasy, zielone pastwiska i łąki alpejskie oraz głębokie doliny. W tym rejonie nadal żywa jest gospodarka pasterska oraz tradycyjna alpejska zabudowa miasteczek co dodaje uroku i wyjątkowości tej trasie.

Trekking wokół Mont Blanc a zdobywanie szczytu najwyższej góry w Europie Zachodniej

To co przyciąga trekkerów pod Mont Blanc to z oczywistych względów zachwyt i chęć zobaczenia najwyższego szczytu Europy z bliska. Trekking pozwala obejść górę ze wszystkich stron. Jak to zwykle bywa, kusi chęć a nawet marzenie zdobycia szczytu. Zawsze można to przemyśleć. Znamy wiele osób, które po odbyciu trekkingu wokół Mont Blanc wróciły kolejny raz pod Białą Górę, ale tym razem z zamiarem jej zdobycia. Wszystkie te osoby, które pokuszą się sięgnąć po to wyzwanie zapraszamy na szczyt Mont Blanc 4810 m.

Atrakcje trekkingu wokół Mont Blanc:

 • wędrówka w paśmie najwyższych gór Europy w cieniu Mont Blanc 4810 m
 • przepiękne, panoramiczne widoki alpejskie
 • trekking trasą najcięższego europejskiego ultramaratonu Ultra Trail du Mont Blanc (UTMB)
 • przełęcze Col des Fours oraz  Fenetre d’Arpette – obie mają 2665 m

Wymagania

 • dobra kondycja i sprawność fizyczna

Terminy (2) i ceny

  Jesteś zainteresowany?

  Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy się resztą spraw!

  Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

  lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
  Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
  Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

  Dzień 1: Lot do Genewy

  Spotkanie na lotnisku na 2 godziny przed planowanym odlotem. Odprawa i przelot do Genewy. Z Genewy krótki  przejazd do Chamonix. Wieczorem przy kolacji odprawa.

  Dzień 2: Les Contamines 1160 m

  Na dzień dobry krótki przejazd do Les Houches, a następnie przejazd kolejką linową do stacji Bellevue 1802 m, skąd rozpościerać się będzie przepiękny widok na Mont Blanc.  Po chwili odpoczynku ruszamy dalej schodząc do Les Contamines 1160 m, gdzie spędzimy noc. Chętne osoby będą mogły pozostawić część rzeczy w hotelowym depozycie. Rzeczy zostaną dowiezione w 5 dniu wyprawy na podmianę. 🙂

  dystans: 13 km, przewyższenia ↑700 ↓1500 m

  Dzień 3: Les Chapieux  1568 m

  Kontynuujemy nasz trekking do następnej miejscowości noclegowej Les Chapieux 1568 m. Wędrówkę rozpoczniemy od dość długiego i wymagającego podejścia, za to przepiękne widoki zrekompensują nam trud włożony w podejście  do La Balme 1755 m. Po drodze miniemy jeszcze małą miejscowość La George 1200 m z przepięknym kościółkiem. Z La Balme kontynuujemy podejście do przełęczy Col des Fours 2665 m mijając po drodze Col de la Croix du Bonhomme 2483 m. Po przejściu przełęczy rozpoczynamy zejście do doliny, w której mieści się miejscowość Les Chapieux 1568 m. Przy odrobinie szczęścia w sklepie z pysznymi serami i świeżym pieczywem spotkamy Pana mówiącego całkiem dobrze po Polsku. 🙂

  dystans: 17 km, przewyższenia ↑1500 m ↓900 m

  Dzień 4: Courmayer 1124 m

  Dzień pełen podejść i zejść. Na początek czeka nas ostre podejście do przełęczy Col de la Seigne 2516 m, gdzie po paru minutach trekkingu przekroczymy granicę francusko-włoską. Kontynuując trekking po stronie włoskiej zejdziemy do doliny Val Veni, skąd czekać nas będzie jeszcze jedno 2 kilometrowe podejście do schroniska położonego nieco powyżej Courmayer 1124 m.

  dystans: 18 km, przewyższenia ↑ 700m ↓700m

  Dzień 5: La Fouly 1610 m

  Dzień rozpoczniemy od przepakowania naszych rzeczy, które przyjadą z Chamonix, a następnie czeka nas krótki zjazd kolejką i przejazd do końca doliny Ferret (ok 7 km) , skąd rozpoczniemy kolejny dzień trekkingu. Początkowo obieramy kierunek pod Rifugio Elena, a następnie długim podejściem wejdziemy na kolejną przełęcz Col du Grand  Ferret 2537 m i znów przekroczymy granicę tym razem włosko-szwajcarską. Po przekroczeniu przełęczy po tej jej stornie z pewnością  napotkamy zalegający śnieg niezależenie od temperatury i pogody. Po minięciu pól śniegowych łagodnie schodzimy przez malownicze i zielone pastwiska do farmy mleczarskiej La Peule 2111 m, gdzie będziemy mieć czas na chwilę odpoczynku. Stąd przed nami już ostatnie łagodne zejście do  La Fouly 1610 m, gdzie spędzimy noc.

  dystans: 20 km, przewyższenia ↑900m ↓1400m + zjazd kolejką 

  Dzień 6: Champex – Lac 1500 m

  Przed nami najprostszy dzień wędrówki, w związku z tym możemy nieco dłużej pospać i zjeść późne śniadanie. 🙂 Po leniwym poranku wyruszamy na trek przed przepiękną szwajcarską dolinę. Początkowa droga prowadzić nas będzie przez lasy i pola, by następnie wejść na utwardzoną drogę przebiegającą przez kilka urokliwych wiosek m.in Praz de Fort, czy Les Araches. Dzień zakończymy 1, 5 godzinnym podejściem do malowniczo położonej nad jeziorem Lac de Champex miejscowości Champex-Lac 1500 m.

  dystans: 15km, przewyższenia ↑420 m ↓570m

  Dzień 7: Trient 1300 m

  Przed nami poranny i łatwy trekking do schroniska Plan de l’Au 1328 m i nieco trudniejsze podejście na Alpage Bovine 1987 m, skąd będziemy podziwiać podczas przerwy na lunch Martigny i Szwajcarski Valais. Po odpoczynku schodzimy do Col du Forclaz 1526 m i kierujemy się do Trient.

  Możliwa alternatywna, trudniejsza opcja trasy biegnąca przez przełęcz Fenetre d’Arpette 2665 m (najwyższy punkt trekkingu)  z niesamowitymi widokami na Lodowiec Trienta.

  1. dystans: 15 km, przewyższenia: ↑120m ↓1350m
  2. dystans: 18 km, przewyższenia: ↑ 750 m ↓950 m lub przez Fenetre d’Arpette2

  Dzień 8: Argentiere 1252 m

  Dzisiaj przekraczamy po raz trzeci granicę (szwajcarsko-francuską) wracając tym samym do Francji. Do wyboru w zależności od naszego samopoczucia będziemy mieć dwie opcje krótszą i ciut dłuższą. Krótsza opcja prowadzić będzie z Trient przez Col de Balme 2191 m i przysiółek Le Tour prosto do Argentiere, natomiast przy dłużej trasie dodatkowo dochodzi pod drodze jeszcze miejscowość Alpage z Tseppes.

  1. dystans: 13 km, przewyższenia ↑ 900 m ↓900 m lub Via Catogne i Col du Balme
  2. dystans: 15 km, przewyższenia ↑ 1000 m ↓1000m

  Dzień 9: Chamonix

  Ostatni dzień trekkingu, prowadzić nas będzie przez jednej z najpiękniejszych odcinków alpejskich Grand Balcon Sud. Szlak iść będzie przez północne zbocza doliny Vallee de I’ Arve w nieprzerwanym towarzystwie widoku na pasmo górskie Mont Blanc. Trekking kończymy przy górnej stacji kolejki Planpraz skąd kolejką zjedziemy do Chamonix. Wieczorem świętowanie udanego trekkingu. 🙂

  Dystans: 14 km, przewyższenia ↑ 1200 m ↓500 m

  Dzień 10: Powrót do Polski

  Przejazd z Chamonix do Genewy i wylot do Polski.

  Noclegi

  Zakwaterowanie w hotelach (Chamonix) oraz w schroniskach i pensjonatach  podczas trekkingu. W schroniskach pokoje kilku osobowe bądź dormitoria w zależności od dostępności.

  Uwagi

  Podczas wyprawy każdy uczestnik sam nosi swoje rzeczy. Aby zwiększyć komfort podczas wędrówki  i zmniejszyć wagę plecaka w Chamonix zostawiamy cześć rzeczy, które przyjadą do nas w połowie trekkingu. Po przepakowaniu wymienione rzeczy wrócą do Chamonix skąd odbierzemy je po zakończonym treku.

  Cena wyprawy

  1435€ + przelot 800 - 1300 zł

  Obejmuje

  ✅ grupowe transfery lotniskowe z i do Genewy
  ✅ organizację i logistykę trekkingu
  ✅ zakwaterowanie wg programu w hotelach / schroniskach / pensjonatach
  ✅ wyżywienie HB w schroniskach górskich (śniadania i obiadokolacje)
  ✅ wszystkie lokalne przejazdy wg programu
  ✅ ewentualny transfer bagaży do Courmayeur umożliwiający przepakowanie się po 3 dniach trekkingu
  ✅ opiekę polskiego lidera
  ✅ odpowiednie na tego typu wyprawę ubezpieczenie NNW i KL

  Nie obejmuje

  ❌ przelotu do i z Genewy
  ❌ własnych wydatków
  ❌ obiadokolacji w hotelach i pensjonatach
  ❌ opcjonalnych i programowych przejazdów kolejkami linowymi i torowymi (ok. 50 euro)
  ❌ atrakcji nie ujętych w programie
  ❌ wyżywienia i napojów poza ujętymi w cenie posiłkami
  ❌ 'przepak’ – dostęp do bagaży pozostawionych w depozycie (pierwszy nocleg w Chamonix) w połowie trekkingu celem wymiany i uzupełnienia zapasów

  Zainteresują Cię także