Atrakcje
➡️ Wspinaczka na czwartą najwyższą górę świata – Lhotse 8516 m
➡️ Przeprawa przez słynny Khumbu Icefall
➡️ Namche Bazar – stolica Sherpów
➡️ Aklimatyzacyjny trekking na Lobuche East 6119 m
➡️ Wspaniałe widoki na Mount Everest, Lhotse, Ama Dablam, Nuptse, Pumori i setki innych szczytów Himalajów
O wyprawie
Wyprawa na Lhotse 8516 m – Lodowa siostra Everestu
Wyprawa na czwartą górę świata – przepiękną Lhotse 8516 m. Szczyt ten uznawany jest za jeden z najbardziej wymagających do zdobycia ośmiotysięczników. Od momentu pierwszego wejścia na szczyt 18 maja 1959 roku przez Ernsta Reissa i Fritza Luchsingera, zdobycie Lhotse jest uznawane za niezwykłe osiągnięcie himalajskie. Szczyt odegrał również ważną rolę w historii Polskiego himalaizmu. To właśnie na jej stokach swoją przygodę z górami najwyższymi rozpoczął w 1979 roku Jerzy Kukuczka… i to właśnie na niej w 1989 roku tragicznie zakończył swoje życie próbując zdobyć po raz pierwszy potężną południową ścianę. Nie można zapominać również o wspaniałym wejściu Krzysztofa Wielickiego na Lhotse 31 grudnia 1988 roku – było to pierwsze zimowe wejście na ten ośmiotysięcznik.
Lhotse – góra pokryta legendami
Tym co wyróżnia Lhotse na tle innych ośmiotysięczników i zapewniło jej status legendarnej góry jest bez wątpienia jej południowa wystawa. To właśnie tutaj możemy zobaczyć wysoką na ponad 3 kilometry ścianę skał i lodu, kończącą się dopiero w pobliżu wierzchołka. Południowa ściana pomijając jej niezwykłą urodę, jest do dziś niezwykła z powodu ogromnych trudności, jakie znajdują się na niej. Nie bez powodu swego czasu była ona nazywana „największym problemem himalaizmu”. Sforsować próbowali ją również Polacy, w tym słynny Jerzy Kukuczka, który to w dniu 24 października 1989 roku w zespole z Ryszardem Pawłowskim byli bardzo blisko zdobycia ściany. Jednak na wysokości około 8250 metrów Jerzy odpadł od ściany, ponosząc śmierć na miejscu, co skutkowało wycofaniem się Pawłowskiego. Południowa ściana padła w 1990 roku zdobyta przez wyprawę Rosyjską. Jest to do tej pory jedyne wejście na szczyt Lhotse przez jej południową ścianę. W 2006 roku wyczyn ten powtórzyli również Japończycy, jednak bez zdobycia wierzchołka. Pomimo zdobycia w 1990 roku, południowa ściana dalej budzi ogromny respekt wśród wspinaczy, co udowadniają znikome próby zdobycia Lhotse właśnie południową wystawą.
Podczas trekkingu do bazy pod Mount Everest odbędziemy również aklimatyzacyjną wspinaczkę na łatwy sześciotysięcznik Lobuche East 6119 m. Poprawi to znacząco naszą aklimatyzację, a co za tym idzie usprawni nasze działania w wyższych obozach podczas zdobywania Lhotse.
Nasza trasa na Lhotse będzie wiodła po części drogą na Mount Everest, południowo wschodnim grzbietem. Drogi na Lhotse i Everest rozdzielają się dopiero powyżej Camp III. Jest to jedna z klasycznych tras w Himalajach, dostępna przez dolinę Khumbu, prowadzącą do słynnego lodospadu Khumbu i do pięknego południowo-wschodniego grzbietu. Klucz do udanego wejścia na Lhotse poza przygotowaniem fizycznym i psychicznym to cierpliwość, dobra organizacja, odpowiednia logistyka, wytrwałość i DUŻO szczęścia od pogody.
Mamy przeświadczenie, że współtworzenie silnego zespołu na Lhotse ma ogromne zalety w aspekcie zdobywania szczytu. Nasze ekspedycje, choć prowadzone przez profesjonalnych przewodników górskich, mają na celu dobrą atmosferę, poczucie wzajemnego zaufania i sporą dawkę efektywności w oparciu o dwukierunkową komunikacje między obsługą, a członkami zespołu. Uważamy, że ogromną korzyścią jest dołączenie do małej, dobrze zorganizowanej grupy wspinaczy, prowadzonej przez naszych liderów, którzy potrafią reagować w sytuacjach ryzykownych. Dzięki temu możesz skoncentrować się na wspinaczce polegając na doświadczeniu lidera ekspedycji. Nasza oferta wyprawy opiera się o wysokie środki ostrożności, dlatego też klient i Szerpa występuje w stosunku 1:1, a grupy liczą maksymalnie 6 osób.
Zobacz nasze pozostałe wyprawy w Himalaje:
67 DNI – NEPAL – WYPRAWA NA MOUNT EVEREST 8848 M – NAJWYŻSZY SZCZYT ŚWIATA – KORONA HIMALAJÓW
62 DNI – NEPAL – WYPRAWA NA KANCZENDZONGĘ 8585 M – KORONA HIMALAJÓW
60 DNI – NEPAL – WYPRAWA NA MAKALU 8485 M – KORONA HIMALAJÓW
48 DNI – NEPAL – WYPRAWA NA DHAULAGIRI 8167 M – KORONA HIMALAJÓW
48 DNI – NEPAL – WYPRAWA NA ANNAPURNĘ 8091 M – KORONA HIMALAJÓW
45 DNI – NEPAL – WYPRAWA NA CHO OYU 8201 M – KORONA HIMALAJÓW
48 DNI – NEPAL – WYPRAWA NA MANASLU 8163 M – KORONA HIMALAJÓW
45 DNI – NEPAL – WYPRAWA NA NANGA PARBAT 8126 M – KORONA HIMALAJÓW
32 DNI – NEPAL – WYPRAWA NA HIMLUNG HIMAL 7126 M
32 DNI – NEPAL – WYPRAWA NA AMA DABLAM 6812 M i ISLAND PEAK 6189 M
Wymagania
✅ paszport ważny co najmniej 6 miesięcy
✅ zalecane szczepienia: żółtaczka typu A i B, BTP – błonnica, tężec, polio
✅ zdobyty 7 tys np. Pik Lenina, Muztagh Ata, Aconcagua, itp
✅ bardzo dobra kondycja i sprawność ruchowa
Przewodnicy wyprawy
Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:
Dzień 1: Wylot z Polski
Spotkanie z liderem wyprawy na lotnisku 2 godziny przed odlotem. Następnie przelot do Katmandu – stolicy Nepalu.
Dzień 2: Lądowanie w Katmandu
Rano lądujemy w Katmandu. Po południu zwiedzimy miasto. Wąskie alejki i targi uliczne pozwolą poczuć wyjątkową atmosferę tego miejsca. Tutaj wszystko tworzone jest z myślą o wyprawach, trekkerach i alpinistach.
Dni 3 – 4: Katmandu
Dni na ostatnie przygotowania i uzyskiwanie pozwoleń przed ekspedycją na Lhotse. Wolny czas warto poświęcić na zwiedzanie barwnego Katmandu i chociażby przejść się pod słynny Durbar Square, niezwykle fotogeniczny plac królewski wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Plac ten był centrum dawnego Katmandu, które otaczało obszar gdzie znajduje się Pałac Królewski. Warto również zobaczyć znane wzgórze ze świątynią – stupą Swayambhunath, skąd roztacza się widok na całą dolinę Katmandu. Świątynia jest znana ze wspaniałych widoków ze wzgórza, ale również z licznych małp grasujących po okolicy. Jest to bez wątpienia jedna z największych atrakcji stolicy Nepalu, prawdziwe „must see”. Stupa według legendy powstała z kwiatu lotosu, który wyrósł tutaj w miejscu dawnego jeziora. Sama nazwa Stupy oznacza zresztą „Samoistna”. Kolejnym ciekawym obiektem jest kompleks świątyń hinduistycznych w Pashupatinath gdzie nad świętą rzeką dokonuje się rytualnego spalania zwłok zmarłych. Wieczorem z kolei przekonamy się, że nocne życie w Katmandu jest niezwykle intensywne 🙂 Część atrakcji zaplanowanych na te dni możemy zwiedzić w ostatni dzień naszego pobytu w Nepalu.
Dzień 5: Przelot do Lukli 2860 m – Trekking do Phakding 2650 m
Z samego rana przejeżdżamy na lotnisko i lecimy do Lukli. Pełen wrażeń i adrenaliny przelot pośród gór kończy się lądowaniem na jednym z najciekawszych pasów lotniczych na świecie. Niejednemu zaprawionemu w bojach podróżnikowi lądowanie w Lukli podnosi niesamowicie tętno 😉 Taką energię najlepiej od razu spożytkować, zatem wyruszymy jeszcze tego dnia w trzygodzinną wędrówkę do wioski Phakding 2600 m. W drodze do górskiej osady mijamy piękne wiszące mosty – jeden z symboli trekkingu w rejonie Everestu. Popołudniu docieramy do Phakding, gdzie spędzimy noc w lodge.
Dzień 6: Trekking Phakding – Namche Bazar 3440m
Ruszamy w dalszą wędrówkę. Dzisiaj kierujemy się do prawdziwego serca Regionu Khumbu – stolicy Sherpów Namche Bazar 3440 m. Wioska ta położona jest u podnóża Thamserku 6608 m. Ma kształt amfiteatru, jest pełna nawiązań do historii zdobywania Everestu, a przede wszystkim pełni funkcję głównej bazy wypraw himalajskich i ośrodka turystycznego w jednym. Przechadzając się po wąskich uliczkach Namche Bazar znajdziemy rozmaite sklepy z odzieżą górską i sprzętem. Oprócz tego nie można zapomnieć o stronie rozrywkowej jaką funduje nam wioska 😉 Trafimy tutaj na liczne bazary, puby i knajpki gdzie będziemy mogli zjeść tradycyjne potrawy Szerpów. Kupimy tutaj na przydrożnych straganach również rozmaite amulety przynoszące szczęście czy ciepłe czapki i rękawice z wełny jaka. Jak widać są różne sposoby na spędzenie wolnego czasu w Namche Bazar, zwłaszcza że zostajemy tutaj na dwa dni w celach polepszenia naszej aklimatyzacji 🙂 Już po lunchu spróbujemy wyjść na mały spacer aklimatyzacyjny w kierunku National Park Visitor Centre, znajdującego się 250 metrów powyżej wioski. Nocleg w lodży w wiosce. W trakcie wieczornego wypoczynku możemy podziwiać w promieniach zachodzącego słońca pierwsze widoki na sylwetki Mount Everestu i Lhotse.
Dzień 7: Aklimatyzacja w Namche Bazar
Bez pośpiechu i codziennych marszów ;). Dzień przerwy na wtopienie się w klimat Himalajów w stolicy Szerpów. Będzie można odwiedzić okoliczne monastyry. Możliwe jest również wyjście w górę w kierunku wioski Syangboche, w której znajduje się najwyżej położone lotnisko w rejonie Everestu. Znajdziemy je na wysokości 3750 metrów. Obecnie jest ono zamknięte ze względu na to, że większość osób lądujących tutaj od razu dostawała choroby wysokościowej. W związku z tym wszystkie loty zostały przekierowane do znajdującej się niemal kilometr niżej Lukli. Będąc w tym miejscu możemy również podejść na pobliskie wzgórze na wysokości 3850 m, z którego zobaczymy wspaniałą panoramę na ośnieżone szczyty, wraz z odległymi jeszcze Mount Everestem i Lhotse, a także Amą Dablam, zachwycającą podróżnych swoim kształtem. Z tego miejsca doskonale jest też widoczna wspaniała południowa ściana Lhotse. Mierząca 3 kilometry wysokości do dzisiaj jest uznawana za najtrudniejszą ścianę do zdobycia. Oczywiście mamy również na widoku liczne inne szczyty, które będą cieszyły nasze oczy 🙂 Na wieczór wracamy do Namche Bazar na nocleg.
Dzień 8: Trekking Namche Bazar – Tengboche 3850 m
Ruszamy w dalszą drogę, ku wiosce Tengboche 3680 m. Po drodze wzniesiemy się nieco wyżej, mijając osadę Khumjung Sherpa 3780 m, gdzie będziemy mieli okazję zobaczyć słynny skalp yeti. Znajduje się on w murach Klasztoru Khumjung i został on znaleziony w 1960 roku przez samego pierwszego zdobywcę Everestu – Edmunda Hillary’ego. Po drodze do Tengboche miniemy również słynną szkołę „Hillary School”, której założycielem również był Edmund Hillary. Popołudniu dotrzemy do Tengboche. Resztę dnia odpoczywamy i podziwiamy piękne widoki dookoła nas 🙂
Dzień 9: Trekking Tengboche – Dingboche 4350 m
Rankiem opuszczamy Tengboche i ruszamy ścieżką wiodącą przez dolinę rzeki Imja Khola. Cały dzisiejszy dzień będzie nam towarzyszył widok na monumentalną Ama Dablam 6812 m. Potężna śnieżno – lodowa piramida robi olbrzymie wrażenie na wędrowcach udających się w kierunku Everestu. Przed oczami również mamy wspaniały widok na Lhotse 8516 m, którą już za kilka dni będziemy powoli zdobywać obóz po obozie, metr po metrze 🙂 Jej widok, a przede wszystkim wspaniała południowa ściana działa na naszą wyobraźnię. Póki co jednak ruszamy dalej w kierunku Dingboche 4410, coraz bardziej przybliżając się do masywu łatwego szczytu sześciotysięcznego Island Peak 6189 m. Szczyt ten niejednokrotnie jest wykorzystywany przez wspinaczy jako cel aklimatyzacyjny przed ekspedycjami na Everest. Po około 5 godzinach drogi dotrzemy do wioski. Nocujemy w lodży.
Dzień 10: Aklimatyzacja w Dingboche
Odpoczywamy w Dingboche, korzystając z dodatkowego dnia aklimatyzacyjnego. Dingboche to niewielka wioska położona w małej dolinie, otoczonej ze wszystkich stron przez ośnieżone góry. W przypadku nadmiaru wolnego czasu, można go będzie spożytkować w działającej w wiosce kafejce internetowej 🙂 Nocujemy kolejną noc w wiosce.
Dzień 11: Trekking Dingboche – Lobuche 5018 m
Dzisiaj czeka nas jeden z najpiękniejszych dni trekkingu do bazy pod Everestem. Po raz pierwszy na tej wyprawie przekroczymy barierę 5000 metrów. Oddalając się od Dingboche, naszym oczom będą się ukazywały coraz to wyższe góry. Po drodze miniemy słynny pomnik ku czci wielu Szerpów, którzy stracili życie w wysokich górach. Końcowy etap trekkingu odbędzie się moreną lodowca Khumbu, to właśnie tutaj na zboczu starej bocznej moreny położone jest Lobuche. Trekking zajmie nam ok 4-5 godzin. Po dotarciu na miejsce przygotowujemy się do akcji górskiej, której zwieńczeniem będzie aklimatyzacyjne wyjście na łatwy szczyt Lobuche East 6119 m.
Dzień 12: Trekking do Lobuche East High Camp 5400 m
Rozpoczynamy akcję górską w masywie Lobuche. Opuszczamy wioskę i początkowo umiarkowanie stromą ścieżką rozpoczynamy podejście do base campu. Mniej więcej w połowie drogi do obozu osiągamy granicę lodowca Lobuche, który schodzi ze szczytu masywu. Będzie nam on towarzyszył przez resztę dnia. My jednak poruszamy się po nieco skalistym terenie. Po około 3 godzinach docieramy do Lobuche Base Camp 5200 m. Tam mamy krótki odpoczynek, po czym ruszamy w dalszą drogę. Teren staje się nieco bardziej skalisty, przy bardziej stromych fragmentach pojawiają się prowizoryczne liny poręczowe mające ułatwić podejście. Po następnym 3-4 godzinach wędrówki docieramy do Lobuche East High Camp na wysokości 5400 metrów, położonego nad klimatycznym wysokogórskim jeziorkiem. Tutaj rozbijamy nasze namioty, odpoczywamy po wędrówce i szykujemy się do ataku szczytowego.
Dzień 13: Zdobycie Lobuche East 6119 m – Zejście do Lobuche 5018 m
Pobudka tego dnia już o godzinie 2 w nocy. Po skromnym śniadaniu ruszamy w górę. Początkowo idziemy stromym stokiem pełnym skał i luźnych kamieni. Po około 2 godzinach docieramy do granicy lodowca. Tutaj przywdziewamy raki, zakładamy uprzęże i wiążemy się linami. Ruszamy w dalszą drogę po stromym i lodowym stoku. Im wyżej się znajdujemy, tym bardziej spektakularne widoki jawią się za naszymi plecami. Po 6-7 godzinach wspinaczki wychodzimy na grzbiet szczytowy Lobuche East. Na wierzchołku będziemy mieli chwilę na podziwianie wspaniałych widoków otaczających nas gór. Następnie schodzimy w dół do Lobuche East BC na krótki odpoczynek. Po krótkim reście schodzimy aż do wioski Lobuche na noc.
Dzień 14: Trekking Lobuche – Gorakshep 5170 m
Dzisiejszy dzień po nabyciu odpowiedniej aklimatyzacji na Lobuche East, nie powinien stanowić dla nas problemu. Opuszczamy wioskę, by następnie przez około 3-4 godziny kontynuować nasz trekking przez przytłoczony skałami lodowiec Khumbu. Po jego przekroczeniu dotrzemy do małej osady Gorakshep 5170 m, gdzie spędzimy noc przed wyruszeniem do Everest Base Camp 5200 m.
Dzień 15: Trekking na Kala Pattar 5554 m – Everest Base Camp 5200 m
W dniu dzisiejszym dochodzimy do Base Camp 5200 m. Przed śniadaniem wyruszymy jeszcze na krótką wędrówkę do punktu widokowego Kalapattar 5643 m, a następnie wrócimy do obozu na śniadanie. Po posileniu się ruszamy do Base Campu. Główna baza pod Everestem i Lhotse położona jest na ruchomym lodowcu, na którym spędzimy ok 40 dni. Będziemy mieć stąd piękne widoki na niemal idealną piramidę Pumori 7161 m, potężną grań Nuptse 7742 m i lodowiec Khumbu. Z rana zazwyczaj będzie ciepło i słonecznie, natomiast popołudnia mogą być z opadami śniegu. W base campie poczujemy się jak w małej wiosce i bez problemu po kilku dniach pobytu zaprzyjaźnimy z innymi ekipami.
Dni 16 – 56: Zdobywanie Lhotse 8516 m
Nasza wspinaczka będzie zależała od pogody oraz naszego samopoczucia. Od tej pory nie da się co do dnia zaplanować przebiegu akcji górskiej, a decyzje podejmowane będą z dnia na dzień, a nawet z godziny na godzinę.
Camp I 5943 m : Droga do obozu C1 będzie najbardziej techniczną częścią naszej wspinaczki na Lhotse. Trasa do campu przebiega przez lodowiec Khumbu, który jest ruchomym lodem z głębokimi nawet na kilkadziesiąt metrów szczelinami. W pokonaniu lodowca pomagać nam będą poręczówki oraz liczne drabiny rozłożone nad większymi szczelinami. Po dotarciu do Camp I mamy w planach spędzenie tutaj dwóch nocy w celu polepszenia naszej aklimatyzacji. Po odpowiednim zaaklimatyzowaniu się rozpoczniemy podejście do Obozu C2.
Czas przejścia: ok 5-6 godzin
Camp II 6850 m : Droga do Camp II będzie zdecydowanie łatwiejsza technicznie, niż wspinaczka do Camp I. Dodatkowo jest znacznie krótsza. Obóz C2 będzie naszym głównym obozem aklimatyzacyjnym. To właśnie tutaj spędzimy najwięcej czasu podczas naszej akcji na Lhotse, mogąc zresztą podziwiać jej niesamowitą sylwetkę z bliskiej odległości. Camp II położony jest w bocznej morenie na obniżeniu zachodniej grani, dzięki czemu miejsce to jest osłonięte od huraganowego wiatru i bezpieczne.
Czas przejścia: ok 2- 3 godzin
Camp III 7200 m : Jeden z najbardziej wymagających etapów wspinaczki. Pomiędzy nami, a Obozem C3 znajduje się tak zwane Lhotse Face. Pokonanie jej będzie nie lada wyzwaniem. Tutaj na wysokości ponad 7000 metrów wszyscy wspinacze odczuwają już skutki dużej wysokości. Dodatkowo sprawy nie ułatwia fakt, że Lhotse Face jest strome i pokryte twardym lodem. Nachylenie na trasie wahać się będzie między kątem 30 a 45 stopni. Po długiej wspinaczce docieramy do Camp III, znajdującego się na wypłaszczeniu lodowego stoku. W obozie spędzimy co najmniej dwie aklimatyzacyjne noce.
Czas przejścia: ok 5-7 godzin
Camp IV 7850 m : Do momentu Camp III nasza droga pokrywała się w 100% z drogą na Mount Everest przez Południową Przełęcz. Od obozu trzeciego jednak trasy te zaczynają się rozdzielać. W trakcie wspinaczki do Camp IV przejdziemy przez sekcje skalną Yellow Band, zbudowaną z marmuru, filitu i półschistycznej skały. Tutaj dalsza trasa na Everest kieruje się ku żebrze skalnym Geneva Spur i dalej ku South Col 8000 m. Droga na Lhotse w tym momencie odchodzi w kierunku wąskiego kuluaru, który w dalszej części wyprowadza wspinaczy na szczyt czwartej góry świata. Obóz C4 znajduje się na wysokości około 7850 m na śnieżno – lodowym wypłaszczeniu Lhotse Face.
Czas przejścia: ok 5-6 godzin
Atak szczytowy Lhotse 8516 m : Z Camp IV trawersujemy dwa stromo pochylone lodowe stoki, przecięte wąskim żlebem. Stromizna w tym miejscu niejednokrotnie przekracza 60 stopni. Po przetrawersowaniu tego odcinka docieramy do długiego i wąskiego kuluaru ubezpieczonego w liny poręczowe. Pokonanie go zajmie nam około 6 godzin. Kuluar kończy się tuż pod głównym wierzchołkiem Lhotse, który osiągamy z tego miejsca w około 30 – 45 minut. Po zdobyciu szczytu schodzimy tą samą trasą w dół w kierunku Camp IV.
Podczas zejścia w zależności od samopoczucia postaramy się zejść jak najniżej, jeżeli będziemy w dobrym zdrowiu i kondycji, kontynuujemy zejście z Camp IV do Camp III lub Camp II.
Czas przejścia C4 – Lhotse: 8 – 10 godzin
Zejście do C4: 4 – 6 godzin
Zejście z C4 do C2: 5 godzin
Zejście z C2 do Everest Base Camp: 5 – 6 godzin
Dni 57 – 60: Trekking z Everest Base Camp do Lukli
Powrót z Everest Base Camp do Lukli. Podczas schodzenia wracamy tą samą trasą, którą pokonywaliśmy w czasie trekkingu. Po drodze zatrzymamy się noclegi w wioskach Dingboche 4350 m, Tengboche 3850 m, Namche Bazar 3440 m. Dodarcie do Lukli w 60 dniu wyprawy. Na miejscu nocleg w lodży.
Dzień 61: Przelot do Katmandu
Tego dnia opuszczamy wspaniałe Himalaje. Przelot z Lukli do Katmandu, następnie przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Odpoczynek po długiej i wymagającej akcji górskiej.
Dzień 62: Katmandu
Zapasowy dzień w Katmandu. Dzień możemy przeznaczyć na odpoczynek, bądź jeżeli mamy jeszcze siły zobaczyć miejsca, których nie mieliśmy okazji zwiedzić przed akcja górską. Wieczorem z kolei odbędzie się uroczysta kolacja pożegnalna, podczas której będziemy bawić się i świętować niesamowity sukces, jakim bez wątpienia jest zdobycie Lhotse.
Dzień 63: Wylot do Polski
Transfer na lotnisko w Katmandu i przelot do Polski. Na miejscu zakończenie ekspedycji.
Noclegi
Podczas pobytu w Katmandu noclegi w hotelu trzygwiazdkowym w pokojach dwuosobowych. Hotel zlokalizowany jest w turystycznej dzielnicy Thamel w pobliżu głównych atrakcji miasta.
Podczas trekkingu do Everest Base Camp noclegi w lokalnych tea house.
Na terenie bazy pod Everestem, jak i w obozach powyżej bazy noclegi w komfortowych i przestronnych namiotach dwuosobowych.
Wyżywienie
Wszystkie posiłki podczas akcji górskiej są wliczone w koszt wyprawy, natomiast posiłki podczas pobytu w Katmandu są we własnym zakresie z pominięciem śniadań. Jedzenie jest ogólnie dość tanie w Nepalu i jest wiele atrakcyjnych miejsc pod względem żywieniowym w pobliżu naszego hotelu. Jest to również okolica bardzo przyjazna turystom. Podczas trekkingu będziemy się żywić w guest house, natomiast podczas wspinaczki posiłki przygotuje nasz utalentowany personel kucharski. Obejmują one gorące śniadanie składające się z: płatków śniadaniowych, kawy i porannej herbaty oraz rozszerzonego menu mięs, makaronów, dań z ryżu, kurczaka, steki, pizze, świeże pieczywo, owoce i warzywa, desery i wiele innych. Jedzenie jest bardzo dobre, a nasz personel szczyci się serwowaniem doskonałej kuchni. Zapewniamy posiłki na dużej wysokości w namiotach. Proszę mieć dodatkowo – indywidualne przekąski pod ręką. Oczekiwany sprzęt, który warto byłoby zabrać na dużą wysokość powinien zawierać: światło, plastikową miskę z pokrywką, kubek do gorących napojów z pokrywką i łyżeczką. Jeśli ktoś ma wyjątkowe upodobania to zapewnia je we własnym zakresie, przykładowo – zupki błyskawiczne, gorąca czekolada, jeśli ktoś lubi, ważne, żeby uczestnik miał komfort. W zakres podręcznych przekąsek mogą wpisywać się: batony, owoce i orzechy lub słone przekąski. Batony energetyczne są doskonałym dodatkiem do uzupełnienia kalorii.
Zaplanuj około 22 – 25 kg różnorodnych przekąsek. Dostępnych jest wiele przekąsek do kupienia już w samym Katmandu.
Uwagi
Koszt wyprawy – Wariant Pełny |
||
1 | Koszt ekspedycji na Lhotse | 29 900 USD/Na osobę |
2 | Przelot z polski do Katmandu od osoby | od 4000 do 6000 PLN |
Napiwki dla obsługi kuchni w Everest BC (obowiązkowe) | 350 USD/Na osobę | |
Potencjalny koszt dodatkowy | ||
Bonus szczytowy dla Sherpy wysokościowego na osobę za osiągnięcie wierzchołka Lhotse (płacą tylko zdobywcy) | 1 500 USD/Na osobę |
DODATKOWE KOSZTY KTÓRE MUSI PONIEŚĆ WYPRAWA |
||
1 | Ratownik medyczny do C3* | 1200 USD/Na grupę |
2 | Lekarz wyprawy stacjonujący w Everest BC** | 7500 USD/Na grupę |
3 | Przedstawiciel dowództwa w Everest BC | 2800 USD/Na grupę |
4 | Opcjonalne Cargo ze sprzętem wysłane wcześniej | w zależności od wagi |
5 | Pozwolenie na profesjonalne filmowanie | 9500 USD/Na grupę |
* ratownik medyczny albo jakakolwiek inna osoba poruszająca się do obozu C3, której zamiarem nie jest wejście na szczyt, musi mieć wykupione pozwolenie na zdobywanie Lhotse – ponadto koszt uczestnictwa jest również zależny od tego czy ratownik będzie potrzebował dostępu do tlenu i sherpy czyli takiego serwisu wspinaczkowego jak pozostali uczestnicy. Podana cena w tabeli tego nie zawiera.
(Sherpa Guide obsługujący trasę do C3 – 5000 USD, każda butla 450 USD + 50 USD carry bonus)
** lekarz wyprawy i przedstawiciel dowództwa albo jakakolwiek inna osoba przebywająca w EBC musi mieć wykupione pozwolenie co najmniej na Nuptse. Tylko w ten sposób będzie uprawniona do zamieszkiwania EBC przez dwa miesiące, w przeciwnym razie miałaby prawo do maksymalnie dwóch noclegów na terenie EBC.
Koszt dodatkowego permitu na działanie na Lhotse to 1800 USD za każdą dodatkową osobę. Koszt permitów jest dzielony na grupę.
DODATKOWE KOSZTY KTÓRE MOGĄ OKAZAĆ SIĘ POTRZEBNE |
||
Dodatkowe butle z tlenem poza serwis wymieniony w kosztach | 450 USD | |
Dodatkowy Szerpa wysokościowy do szczytu | 6500 USD | |
Helikopter z bazy do Lukli po zakończeniu wyprawy | 1800 USD
(koszt dzielony na jeden przelot) |
Informacje o pakowaniu i limicie bagażu:
Najlepszą metodą transportu sprzętu i odzieży osobistej jest użycie 2 zamykanych i wytrzymałych plecaków bądź toreb typu duffel bag. Dodatkowo powinieneś zabrać ze sobą małą prostą torbę do przechowywania czystych ubrań miejskich i innych przedmiotów niepotrzebnych w górach, którą możesz zostawić w Katmandu. Można łatwo kupić taką torbę tanio w Katmandu. Zabierz ze sobą mały plecak do wspinaczki górskiej. W nim będziesz nosić swoje warstwy przeciwdeszczowe, wodę na cały dzień, przekąski, dodatkowe cieplejsze warstwy i ciepłą czapkę, aparat itp. Masz 60 kg całkowitego limitu rozłożonego między twoimi torbami. Proszę nie przekraczać limitu, dodatkowe kilogramy są utrudnieniem w transporcie i w kwestii bezpieczeństwa naszych tragarzy niosących ciężary do bazy. Jeśli masz ochotę na dodatkowy bagaż, zorganizujemy dla ciebie dodatkowe usługi przy dodatkowych kosztach.
Cena wyprawy
Obejmuje
✅ Organizację i logistykę wyprawy
✅ Fachową pomoc przy zakupie biletów lotniczych – doradztwo/ pośrednictwo w zakupie
✅ Zniżki do sklepów górskich i nie tylko
✅ Pomoc i wsparcie w przygotowaniu do wyprawy
✅ Wszystkie lokalne przejazdy na terenie Nepalu po przylocie
✅ Prywatny asystent (formalności) po przylocie do Katmandu od lotniska do hotelu
✅ 5 nocy w hotelu w Katmandu – pełne wyżywienie
✅ Doświadczony i licencjonowany przez rząd przewodnik trekkingowy na dużych wysokościach podczas okresu trekkingu i wspinaczki.
✅ Przeloty do Lukli i z powrotem
✅ Zapewnienie pełnego wyposażenia bazy pod Everestem przez licencjonowaną agencję m.in. zapewnienie sprzętu: namiotów, messy (namiot bazowy – jadalnia), krzeseł, stołów, przyborów kuchennych itp
✅ Sprzęt wspinaczkowy: liny poręczowe stałe i dynamiczne i wszelkie ich mocowania, śruby, szable etc.
✅ Pełny serwis żywieniowy w bazie oraz obozie drugim
✅ 3 posiłki dziennie podczas trekkingu do bazy pod Everestem
✅ 3 posiłki dziennie w bazie pod Everestem oraz obozie 2 świeżo ugotowane jedzenie i kuchnia będą zapewnione również w obozie drugim
✅ Cały prowiant i paliwo dla obozów bazowych i wyższych podczas wyprawy dla członków i załóg
✅ 60 kg limitu bagażu na osobę podczas trekkingu wnoszonego przez tragarza lub Yaka do bazy pod Everestem
✅ Codzienne prognozy pogody z najlepszej jednostki na świecie – z Seattle
✅ Permit trekkingowy (niezbędny)
✅ TIMS card (Trekking Information Menagement System)
✅ Licencja wyprawowa i pozwolenie wspinaczkowe rządu Nepalu na wejście na Mount Everest
✅ Opłaty rządowe Nepalu
✅ Zezwolenie na szczyt Lobuche dla wszystkich członków wyprawy w celu aklimatyzacji
✅ Zorganizowanie całej żywności, paliwa i kuchni w Lobuche East High Camp
✅ Jeden doświadczony, przeszkolony, licencjonowany przez rząd Nepalu z 2-3 krotnym wejściem na Everest przewodnik wspinaczkowy/ekspedycyjny Summiteers (Sherpa) na każdego klienta
✅ Profesjonalny i doświadczony lokalny lider zespołu na Lhotse
✅ Konsultacje medyczne w przychodni HRA w bazie
✅ Oficer łącznikowy
✅ Apteczki pierwszej pomocy dla grupy i personelu
✅ Telefon satelitarny noszony przez Guidów do komunikacji i dostępny dla członków zespołu (połączenia odpłatne 3USD za minutę)
✅ Grzejnik do ogrzewania jadalni
✅ Osobisty namiot dostępny w bazie – jeden na uczestnika
✅ Panel słoneczny do oświetlenia i ładowania sprzętu
✅ Wszystkie namioty przeznaczone dla obozów 1, 2, 3 i 4 dla członków i personelu
✅ Przenośne komory tlenowe (ratunkowe)
✅ 4 butle (16L) Poisk Oxygen przypadających na każdego uczestnika (używamy Armatech najnowszy modal Summit i marki Oxygen)
✅ Najnowszy model masek i regulatorów Summit (Każdy członek otrzyma dwie pary dla bezpieczeństwa)
✅ Ubezpieczenie ratownictwa śmigłowcowego podczas wspinaczki wysokogórskiej
✅ Bezpłatna usługa pomocy przy odprawie ładunku i codziennych obowiązkach
✅ EPI Gaz do gotowania oraz kuchenka będzie zapewniona w obozie pierwszym, trzecim i na przełęczy południowej dla gotowania żywności i wrzącej wody
✅ Transport zaopatrzenia w żywność do Base Camp z Kathmandu (Cargo do Lukli i następnie tragarzem/Jakiem do bazy)
✅ Ubezpieczenie turystyczne NNW i KL uwzględniające uprawianie sportów wysokiego ryzyka utraty życia (300% stawki)
✅ Generator prądu zapewniający zasilanie oświetlenia awaryjnego oraz ładowanie narzędzi
elektronicznych
✅ Usługi w zakresie procedury przedłużania wiz (w razie potrzeby)
✅ Wizy nepalskie dla uczestników wyprawy
✅ Pożegnalną kolację w typowej nepalskiej restauracji z pokazem kultury ludowej Katmandu
✅ Pozwolenie na filmowanie – dotyczy profesjonalnch kamer filmowych
✅ Opiekę lidera 4Challenge z wieloletnim doświadczeniem wysokogórskim
Nie obejmuje
❌ Bonusu szczytowego za wspinaczkę dla przewodnika wysokogórskiego zgodnie z zasadami Stowarzyszenia Alpinistycznego. Minimum 1500,00 USD za przewodnika wspinaczkowego.
❌ Wszelkie dodatkowe wydatki wynikające z różnych/nieprzewidzianych sytuacji, takich jak klęski żywiołowe, osunięcia ziemi, niepokoje polityczne, strajki, zmiany przepisów rządowych itp.
❌ Osobistego sprzętu wspinaczkowego
❌ Własnych wydatków
❌ Napiwku – 350 USD na osobę zbierane przez lidera zespołu na obsługę kuchni w bazie i obozie drugim
❌ Permitów dla lekarza wyprawy, przedstawiciela dowództwa i ratownika medycznego (1800 USD za każdą osobę)
❌ Dodatkowych atrakcji nie wymienionych w programie
❌ Zmian lotów / dopłat do transferów w miejsce końcowe inne niż w umowie
❌ Ubezpieczenia wyprawy bądź jej uczestników od kosztów odwołania i rezygnacji