fbpx
Zobacz więcej

Trekking Bazarduzu 4466 m – Kaukaski Król Azerbejdżanu

Atrakcje

➡️ Wejście na dwa najwyższe szczyty Azerbejdżanu – Shahdag Peak 4243 m i Bazarduzu 4466 m
➡️ Dziki i surowy krajobraz parku narodowego Shahdag
➡️ Słynąca z pięknych górskich krajobrazów wioska Khinalig
➡️ Pełne kontrastów Baku, stolica Azerbejdżanu położona nad malowniczym Morzem Kaspijskim
➡️ Park Narodowy Gobustan

O wyprawie

 Najwyżej w Azerbejdżanie – wejście na Bazarduzu 4466 m

Leżący na styku granic Azerbejdżanu i Rosji Bazarduzu to w rzeczy samej prawdziwy król Azerskiego Kaukazu. Najwyższy szczyt całego Azerbejdżanu to świetny wybór jeżeli chcecie za relatywnie niską cenę i w krótkim czasie zdobyć wierzchołek z przysłowiową „czwórką” z przodu 🙂 Dodatkowo podczas naszego trekkingu w Azerbejdżanie jako cel aklimatyzacyjny posłuży nam znajdujący się w bliskiej odległości szczyt Shahdag 4243 m. Jak widać oznacza to, że podczas jednej wyprawy zdobędziemy aż dwa egzotyczne czterotysięczniki! Zarówno Shahdag, jak i Bazarduzu uznawane są za szczyty trekkingowe, więc nie uświadczymy tam trudności technicznych. Jednak góry pomimo, że nie wymagają umiejętności wspinaczkowych, to strzegą drogi do siebie różnymi innymi trudnościami. Przede wszystkim należy pamiętać o potencjalnych spadających kamieniach, kapryśnej pogodzie oraz o stromym i eksponowanym trawersie w drodze na Bazarduzu. Po pokonaniu jednak tych niedogodności, zobaczymy niesamowitą panoramę na znaczną część Wielkiego Kaukazu.

Jako jedyna agencja w Polsce zapewniamy podczas trekkingu pełne wyżywienie, które zostanie przygotowane przez naszą lokalną agencję. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić o posiłki i po intensywnym trekkingu zamiast zajmować się gotowaniem możesz odpocząć i delektować się pięknem otaczającej przyrody. 🙂

Naszą bazą wypadową na szczyty Shahdag, a następnie Bazarduzu będzie górska wioska Khinalig, leżąca u podnóża Wielkiego Kaukazu na wysokości 2200 metrów. Jest to zresztą osada unikalna na skalę całego kraju i w zasadzie całego świata. Zamieszkują ją bowiem przedstawiciele grupy etnicznej kettiszy, posługujący się językiem khinjag. Nikt inny poza kettiszami nie włada tym językiem. Sama wioska ma niesamowicie długą historię, sięgającą niemal 5000 lat co czyni ją nade wszystko jedną z najstarszych osad na świecie. Nocleg w klimatycznej górskiej chacie przed wyruszeniem w góry sprawi, że do szpiku kości przesiąkniemy też niesamowitym klimatem wioski oraz samych gór Wielkiego Kaukazu 🙂

Baku – Azerska stolica pełna kontrastów

Będąca największym i najstarszym portem morskim w basenie Morza Kaspijskiego. W rzeczy samej jest pełna kontrastów, łącząca ze sobą nowoczesne, szklane wieżowce z klasyczną architekturą starego miasta. Po prostu Baku, stolica i największe miasto Azerbejdżanu. Rzecz jasna będzie ono naszą bazą wypadową w rejon Parku Narodowego Shahdag, na terenie którego znajduje się Bazarduzu.

W tych okolicznościach dzięki ogromnym pokładom ropy możliwe było stworzenie miasta pełnego przepychu i bogactwa. Kontrasty bez wątpienia widać najbardziej w architekturze. Tutaj notabene w samym centrum miasta przechadzając się klasycznymi uliczkami miejskimi, widzimy blisko siebie futurystyczne wieżowce i drapacze chmur. Widoczne jest to na pierwszy rzut oka, jednak Baku popada ze skrajności w skrajność w praktycznie każdym aspekcie życia mieszkańców i funkcjonowania miasta. W rzeczywistości nędza przeplata się z wielkim bogactwem, stare auta jak popularne w krajach byłego ZSRR wołgi jadą tuż obok nowiutkich porsche i ferrari…

Baku to jednak nie tylko kontrasty. To również przepiękna, zachowana w oryginalnym tonie starówka, z wysuwającą się na pierwszy plan Basztą Dziewicy, z której szczytu możemy podziwiać całą panoramę azerskiej stolicy. Na dodatek powstało wiele legend mówiących, dlaczego baszta nosi taką, a nie inną nazwę. Jedna z nich mówi, że w rzeczywistości po prostu była ona nie do zdobycia dla wrogich wojsk. Jednak znacznie ciekawsza opowiada o tym, jak baszta została wzniesiona przez dawnego władcę miasta dla swojej ukochanej, która w rzeczywistości była jego córką. Kiedy dziewczyna dowiedziała się, jakie w rzeczywistości więzy łączą ją ze swoim ukochanym, rzuciła się z samego szczytu baszty do morza.

Ponadto niedaleko baszty możemy znaleźć skromny zespół pałacowy – Pałac Szachów Szyrwanu z XV wieku. Jednak najbardziej charakterystycznymi budowlami obecnie w Baku to bez wątpienia Ogniste Wieże, potężne trzy wieżowce dumnie górujące nad stolicą. Na dodatek nie ma w zasadzie miejsca, z którego byśmy nie zobaczyli tych charakterystycznych budowli. Wznoszą się one na wysokość 190 metrów i przepięknie prezentują się zwłaszcza w nocy.

Park Narodowy Gobustan

Podczas naszej Azerskiej przygody nie możemy nie wstąpić do najsłynniejszego parku narodowego w kraju! Wielu mieszkańców Azerbejdżanu uznaje Gobustan za prawdziwy skarb narodowy. Określenie to wcale nie jest na wyrost. Położony w pobliżu Baku, blisko wybrzeży Morza Kaspijskiego park posiada unikalne na skalę światową atrakcje naturalne. Wystarczy chociaż wspomnieć o prehistorycznych petroglifach stworzonych przez ludy pierwotne zamieszkujące tereny obecnego Azerbejdżanu ponad 20 tysięcy lat temu. Wymalowane na skałach i jaskiniach petroglify, przedstawiające scenki z życia ludzi mieszkających tutaj tysiące lat temu, stanowią największą atrakcję parku. W jego pobliżu znajdziemy również drugi naturalny cud, z którego słynie Azerbejdżan. To błotne wulkany położone w bajecznym, pustynnym terenie. Na całym świecie znajdziemy około 700 tego typu obiektów, a w Azerbejdżanie, w pobliżu Gobustanu jest ich aż 300. Prawie połowa całej światowej „populacji” tych ciekawych formacji 🙂

Trekking w Azerbejdżanie – Kaukaska przygoda wzywa!

Trekking w Azerbejdżanie pozwoli wam poznać niezwykłe tajemnice, jakie skrywają w sobie Kaukaskie szczyty. Do tej pory nie do końca odkryte, dzikie, wręcz dziewicze wierzchołki. Jest to przygoda poza utartymi schematami, podczas której będziesz mógł poczuć się jak prawdziwy odkrywca pośród dzikiej przyrody!

Wymagania

Terminy (6) i ceny

    Jesteś zainteresowany?

    Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy się resztą spraw!

    Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

    lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
    Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
    Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

    Dzień 1: Przelot do Baku

    Spotkanie na lotnisku z liderem wyprawy na 2 godziny przed odlotem. Następnie przelot do Baku, stolicy Azerbejdżanu. Na miejscu jedziemy do naszego hotelu. Resztę dnia przeznaczymy na odpoczynek po podróży i wstępne poznawanie Azerskiej stolicy.

    Dzień 2: Baku

    Dzień przeznaczony na zwiedzanie miasta. Baku jest nowoczesnym, wręcz kosmopolitycznym miastem położonym u brzegów Morza Kaspijskiego. Mieszka tutaj ponad 1/4 całej populacji kraju. W zasadzie możemy je podzielić na 2 części – Stare i Nowe miasto. W tym pierwszym znajdziemy klasyczną zabudowę kamienną z klimatycznymi wąskimi uliczkami oraz licznymi kościołami. Z kolei Nowe Miasto pełne jest drapaczy chmur, hoteli oraz nowoczesnych biurowców. Podczas zwiedzania Baku odwiedzimy Highland Park, skąd będziemy mogli podziwiać piękną panoramę na miasto oraz zatokę Morza Kaspijskiego. Następnie przejdziemy się do starego miasta, gdzie odwiedzimy Wieżę Dziewicy,  Pałac Shirvanshahs oraz Wieżę Płomieni. Przejdziemy się też w kierunku Heydar Aliyev Centre oraz zwiedzimy Muzeum Dywanów. Pod wieczór wrócimy do naszego hotelu na kolację i nocleg. Wieczorem ostatnie przygotowania przed wyjazdem w góry następnego dnia.

    Dzień 3: Park Narodowy Gobustan

    Czas opuścić różnorodną stolicę Azerbejdżanu i rozejrzeć się nieco po terenach wokół Baku 🙂 Dzisiaj po śniadaniu udamy się do najpiękniejszego parku narodowego w kraju – Gobustan National Park. Następnie zobaczymy słynne błotne wulkany oraz Twierdzę Ateshgah, a także Twierdzę Wiecznego Ognia. Została ona zbudowana w miejscu występowania złóż gazów ziemnych, które wydobywają się z wnętrza ziemi, tworząc płomienne jęzory. Pod wieczór wracamy z powrotem do Baku, gdzie czeka nas kolacja w hotelu i nocleg. Ostatnie przygotowania przed wyjazdem w góry następnego dnia.

    Dzień 4: Shahdag National Park

    Po śniadaniu, pakujemy wszystkie nasze rzeczy do samochodów i opuszczamy Baku. Rozpoczynamy nasz trekking w pięknym Azerbejdżanie. Jedziemy do bram Parku Narodowego Shahdag, położonego w strefie granicznej z Rosją i Dagestanem. Dojeżdżamy do wioski Khinalig, która będzie naszym domem przez najbliższą noc. Miejscowość jest jedną z najstarszych osad w całym Azerbejdżanie. Wioska jest zamieszkana przez lud Kettish, posługujących się odrębnym od Azerów językiem, posiadających odmienne kultury i tradycje. Po przybyciu, odbędziemy trekking na rozruszanie stawów 😉 Zdobędziemy okoliczny szczyt Kharibulbul 2783 m, po czym zejdziemy z powrotem do wioski na kolację i nocleg w guest housie.

    Dzień 5: Shahdag Peak Base Camp 3100 m

    Przed wyruszeniem na główny cel naszej wyprawy, udamy się u podnóża szczytu aklimatyzacyjnego – Shahdag Peak 4243 m. Jest to drugi najwyższy szczyt Azerbejdżanu, którego zdobycie pomoże nam przyzwyczaić nasze organizmy do znacznej wysokości. Początkowo jedziemy około 3 godziny po górskich bezdrożach, a następnie pakujemy wszystkie nasze rzeczy z samochodów i ruszamy w górę do obozowiska pod Shahdag Peak na wysokości 3100 metrów. Po około 3 godzinach wędrówki docieramy na miejsce i rozbijamy nasze namioty. Po lunchu udamy się na krótki spacer aklimatyzacyjny w kierunku szczytu. Osiągniemy tego dnia wysokość około 3500 metrów, poznając przy okazji nieco okolicę 🙂 Po krótkim odpoczynku, schodzimy na dół z powrotem do bazy na kolację i odpoczynek przed jutrzejszym podejściem na szczyt.

    Dzień 6: Shahdag Peak 4243 m

    Wstajemy o świcie, około 4 rano. Jemy szybkie śniadanie i ruszamy w górę w kierunku szczytu Shahdag Peak. Podejście na wierzchołek jest strome, ale nie trudne technicznie. Po około 7-8 godzinach wspinaczki meldujemy się na szczycie drugiej najwyższej góry Azerbejdżanu. Po chwili odpoczynku na szczycie i pamiątkowych zdjęciach, schodzimy tą samą drogą na dół do obozu. Całość przejścia od obozu na szczyt i z powrotem powinna nam zająć od 10 do 12 godzin. W obozie czeka na nas zasłużony lunch, następnie kolacja i odpoczynek w namiotach. Nocleg w Base Campie.

    Dzień 7: Trekking pod Bazarduzu Peak 3250 m

    Rano po zjedzeniu śniadania, rozpoczynamy zejście w dół z obozu do miejsca, w którym dwa dni wcześniej opuściliśmy nasze samochody. Po około godzinie osiągamy polane, na której będzie czekać na nas nasz transport. Ruszamy w dalszą drogę, w kierunku Bazarduzu 4466 m. Jedziemy tak długo, jak będą na to pozwalały warunki i teren, po którym będziemy się przemieszczać. Następnie ponownie opuszczamy samochody i wędrujemy około 2-3 godziny, aż nie osiągniemy polany na wysokości około 3250 metrów, gdzie rozbijamy nasze namioty. Na miejscu zjemy kolację, przygotujemy sprzęt przed atakiem szczytowym i odbędziemy briefing z liderem, podczas którego dostaniemy wszystkie informacje niezbędne do bezpiecznego zdobycia najwyższego szczytu Azerbejdżanu.

    Dzień 8: Atak Szczytowy Bazarduzu Peak 4466 m

    Atak szczytowy! Po skromnym śniadaniu, wychodzimy w górę około 2 w nocy. Podejście jest monotonne i strome, ale nie trudne technicznie. Trudy wejścia wynagrodzą nam wspaniałe widoki ze szczytu, przy blasku wczesno porannego słońca. Po chwili spędzonej na szczycie, wspólnych zdjęciach i kontemplacji widoków, rozpoczynamy zejście z powrotem do Base Campu. Całość akcji górskiej powinna nam zająć około 12 godzin. W obozie jemy lunch, po czym pakujemy nasze rzeczy i jeszcze tego samego dnia schodzimy do naszych samochodów, którymi przejeżdżamy z powrotem do wioski Khinalig. Tutaj w guest house będziemy mieli okazję do świętowania zdobycia najwyższego szczytu Azerbejdżanu. Nocleg w wiosce

    Dzień 9: Przejazd do Baku

    Popołudniu opuszczamy Khinalig i wracamy z powrotem do Baku. Przejazd zajmie nam około 4-5 godzin. Wieczorem możliwość dalszego zwiedzania Azerskiej stolicy.

    Dzień 10: Powrót do Polski

    W zależności od godziny wylotu, mamy tego dnia możliwość zwiedzenia jeszcze Azerskiej stolicy. Polecamy przejście się na lokalne bazary w poszukiwaniu aromatycznych przypraw i pamiątek, spróbować lokalnego jedzenia, przejść się nad zatokę oraz podziwiać stare i nowoczesne dzielnice miasta. Wymeldowujemy się z hotelu i jedziemy na lotnisko. Następnie przelot z Baku do Polski i na miejscu zakończenie wyprawy.

    Noclegi

    W Baku kilmatyczny 3* hotel.
    Podczas trekkingu śpimy w guest house i namiotach

    Cena wyprawy

    1590€ + przelot 1000 - 2000 zł

    Obejmuje

    ✅ organizację i logistykę wyprawy
    ✅ przejazdy lokalne w ramach programu
    ✅ pełne wyżywienie (3 posiłki) podczas akcji górskiej
    ✅ śniadania w miastach
    ✅ zakwaterowanie w hotelach w Baku  w ramach programu
    ✅ zakwaterowanie w guest house i namiotach podczas akcji górskiej
    ✅ wynajęcie portierów na czas akcji górskiej
    ✅ wynajęcie lokalnych przewodników, kucharzy i obsługi obozu
    ✅ zapewnienie sprzętu obozowego (namioty, messa, utensylia kuchenne)
    ✅ bilety wstępu do atrakcji w Baku
    ✅ pozwolenia i bilety wstępu do parków narodowych
    ✅ ubezpieczenie KL i NNW odpowiednie na tą wyprawę
    ✅ opiekę lidera 4challenge z wieloletnim górskim doświadczeniem

    Nie obejmuje

    ❌ obiadów i kolacji poza górami
    ❌ własnych wydatków
    ❌ napiwków
    ❌ wizy do Azerbejdżanu (25 USD)
    ❌ atrakcji dodatkowych nie ujętych w programie

    Zainteresują Cię także