fbpx
Zobacz więcej

Sylwester w Jordanii – Petra – Wadi Rum – Jabal Umm ad Dami 1854 m

Atrakcje

 • sylwester na pustyni Wadi Rum
 • najwyższy szczyt Jordanii – Jabal Umm ad Dami 1854 m
 • zwiedzanie Petry oraz Petra by Night
 • Cerkiew Św. Jerzego, w której można obejrzeć tzw. Mapę z Madaby
 • zamki Amra i Harrama
 • Karak – zamek Templariuszy
 • przejażdżka jeepami i trekking po pustyni Wadi Rum (Burdah Arch  i Um Fruth Arch)
 • Morze Martwe i kąpiele błotne

O wyprawie

Sylwester na pustyni Wadi Rum

To będzie niezapomniana wyprawa i noc sylwestrowa. Po tegorocznym zdobywaniu cztero-, pięcio-, sześcio- i siedmiotysięczników przyszła pora na na trochę aktywnego odpoczynku pośród niesamowitej architektury starożytnych miast i czerwonych piasków pustyni Wadi Rum. Oczywiście nie zabraknie trekkingu i co najważniejsze poza imprezą noworoczną zdobędziemy najwyższy szczyt Jordanii – Jabal Umm ad Dami 1854 m! 

Wyprawę dedykujemy tym, którzy poza górami i zdobywaniem szczytów chcieliby również poznać jeszcze trochę historii. Tej historii przez duże „H”, która zaczyna się na 4000 lat przed narodzeniem Chrystusa i trwa do dziś! W czasie naszej wyprawy odwiedzimy miasto zbudowane przez miejscową ludność w duchu kultury greckiej, zamki zbudowane przez krzyżowców i Saladyna. Zobaczymy doskonale zachowane na pustyni twierdze broniące szlaku karawanowego będącego jedną z odnóg Jedwabnego Szlaku.

Petra – skalne miasto Nabatejczyków

W czasie zwiedzania Petry – perły Jordanii będziemy mieli okazję wejść tam gdzie zwykle wycieczki nigdy nie docierają. Przejdziemy trasą przez wysokie miejsca ofiarne, odwiedzimy Grobowiec Królewski zwany Monasterem, który spośród budowli jest położony najwyżej w Petrze, a następnie górami udamy się do małej Petry. W tym dniu pokonamy około 20 km po  wymagającym terenie, a zwiedzanie zakończymy w nocy przy świetle świec wchodząc do Petry, która będzie wyglądała zupełnie inaczej, tak jakbyśmy cofnęli się o kilkaset lat w czasie. Następnego dnia przeniesiemy się nie tylko kilka kilometrów dalej, ale wręcz na inną planetę. Nic dziwnego, że widoki które się nam ukażą na Wadi Rum były wykorzystane niejednokrotnie przez scenarzystów z całego świata. Powstał tam m.in znany wszystkim film „Marsjanin”. Dla nas pustynia ta będzie miejscem przywitania nowego roku. W czasie naszej wyprawy zapoznamy się również z prostą aczkolwiek bardzo smaczną kuchnią Beduinów ponieważ to oni tworzą rdzenną ludność Jordanii. Na koniec wyprawy będziemy mieli chwilę czasu na wypoczynek na brzegach Morza Martwego, które nawet o tej porze roku nadaje się do kąpieli, a na jego plażach panuje temperatura około 23°C. Kąpiel w tak zasolonej wodzie będzie czymś niezapomnianym. Nie bez powodu też miejsce to nazywa się największym naturalnym spa na świecie. 🙂

Bezpośredni lot do Jordanii

Kraków:
wylot w dniu 28.12.2022 godzina 07:00 -> lądowanie w Amman 11:40
powrót w dniu 04.01.2023 godzina 12:05 -> przylot do Krakowa 15:05

 

Wymagania

 • paszport ważny przez przynajmniej 6 m-cy od dnia powrotu do kraju
 • zalecane szczepienia: tężec, błonica, WAW typ A i B, dur brzuszny
 • szczepienie na COVID zakończone przynajmniej na 21dni przed wjazdem do Jordanii
 • test PCR wykonany w ciągu 72h przed wlotem do Jordanii

Terminy (1) i ceny

25.12.2024 - 01.01.2025 | 1550$

  Jesteś zainteresowany?

  Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy się resztą spraw!

  Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

  lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
  Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
  Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

  Wylot jest możliwy z Krakowa oraz z Poznania. Lider z grupą będzie leciał z Krakowa. Osoby dolatujące z Poznania spotkają się z grupą na lotnisku po przylocie w Jordanii.

  DZIEŃ 1: Amaan | Jarash | Ajloun

  Spotkanie na lotnisku w Krakowie i przelot do stolicy Jordanu. Lądujemy ok 11:30. Po przylocie, aby nie tracić czasu od razu ruszamy zwiedzać – starożytną Gerazę –  nazywaną również Pompejami Bliskiego wschodu położoną w mieście Jarash. Znajdziemy tam jedne z lepiej zachowanych budowli z czasów cesarstwa rzymskiego m.in Łuk Hadriana, Hipodrom, Bramę Południową czy Forum Cardo. Kolejną atrakcją tego dnia będzie zamek z XII w wybudowany przez Saladyna na strategicznym wzgórzu z widokiem na dolinę Jordanu i wzgórza Golan – Ajloun.
  Nocleg w hotelu w Amman.

  DZIEŃ 2: Madaby | Nebo

  Przejazd do Madaby – niewielkiego miasta położonego niedaleko Ammanu, znanego z wielu zabytków, jak np. Cerkiew Św. Jerzego, w której można obejrzeć tzw. Mapę z Madaby – mozaikę z VI wieku przedstawiającą mapę Bliskiego Wschodu z tamtych czasów składającą się z 25 000 części.
  Następnie udamy się na Górę NEBO, na szczycie której znajdują się  pozostałości klasztoru z V wieku naszej ery zawierające kolekcję jednych z najciekawszych mozaik bizantyjskich. Kolejnym punktem dnia będą – zamek Amra – będący położonym z dala od Damaszku haremem Walida I z dynastii Abbasydów. Jest to jedyny przykład sztuki Arabskiej, gdzie przedstawione na malowidłach postacie ukazują skąpo ubrane kobiety i sceny polowania oraz zamek Harrana – w tłumaczeniu na język polski „zajączek” – była to dawna forteca strzegąca szlaku karawanowego z Arabii do portów morza śródziemnego.

  Noc spędzimy w hotelu Madaba.

  DZIEŃ 3: Karak – zamek Templariuszy

  W drodze do Petry odwiedzimy Karak – zamek, który został wybudowany przez tajemniczych Templariuszy na szczycie wzniesienia górującego nad doliną Mudjb. Zamek był oblegany kilkakrotnie. Udało się go zdobyć dopiero sułtanowi Bajbarsowi. Następnie służył jako więzienie i skarbiec do XIX w. Po zobaczeniu zamku udamy się do Petry- będziemy jechali częściowo Drogą Królewską, która jest opisana w Biblii w Księdze Wyjścia. Wieczorem dotrzemy do jednej z najważniejszych atrakcji Jordanii skalnego miasta Petra.

  DZIEŃ 4: Petra

  Co to będzie za dzień! Przed nami całodzienne zwiedzanie Petry, skalnego miasta Nabatejczyków. Z pewnością każdy z Was, kto oglądał Indiana Jones i ostatnią krucjatę”, będzie kojarzył to miejsce 🙂 Miejsce jest niebywale największą atrakcją Jordanii.

  Zaskoczy Cię swoją niesamowitą, malowniczą i piękną architekturą. Wcześnie rano rozpoczniemy nasze zwiedzanie od wędrówki słynnym wąwozem Bab As-sik. Jest to jedyna droga, która prowadzi do Petry. Po dotarciu na miejsce rozpocznie się prawdziwa uczta dla oczu 🙂 liczne ścieżki prowadzić nas będą do  królewskich grobowców, klasztorów i skarbca – najbardziej rozpoznawalnej budowli Petry. Nie zabraknie też punktów widokowych, na które koniecznie trzeba wejść, aby podziwiać te niesamowite budowle z innej perspektywy. Dzięki liderowi wyprawy, który zna to miejsce jak własną kieszeń, zobaczymy każdy zakamarek, który tylko będzie się dało zobaczyć i do którego niekoniecznie inne wycieczki będą miały wejście. 🙂 Przygotujcie się, że w tym dniu pieszo pokonamy nawet ok 20km.

  Po całodziennym zwiedzaniu będzie tylko chwila odpoczynku, aby już o 20:30 wrócić jeszcze na 2h do Petry w celu zobaczenia jak te niesamowite budowle prezentują się w blasku 1500 świec. Do hotelu wrócimy ok godziny 23.

  DZIEŃ 5: Wadi Rum i Jabal Umm ad Dami 1854 m

  Po śniadaniu ruszamy w kierunku pustyni Wadi Rum, gdzie spędzimy najbliższe dwa dni. Po dotarciu na miejsce i chwili odpoczynku ruszamy na trekking na najwyższy szczyt Jordani Jabal Umm an Dami 1854 m. Szczyt znajduje się w przepięknej i rozległej dolinie Wadi Saabit. Całość trekkingu zajmie nam ok 3h. Góra zbudowana jest z piaskowca z kamiennym rumowiskiem u szczytu. Po zdobyciu szczytu z jednej strony ukaże się nam piękny widok na czerwoną pustynię Wadi Rum, a z drugiej ukaże nam się granica z Arabią Saudyjską.

  Wieczorem impreza sylwestrowa.

  Dla pierwszych zapisanych uczestników nocleg przewidziany jest w IGLOS – kopułach z przeszkolonymi dachami. Ze względu na liczbę IGLOS nocleg w tym miejscu jest ograniczony i  pozostali uczestnicy spędzą noc w namiotach Beduińskich. Być na pustyni Wadi Rum i nie skorzystać z noclegu w takim miejscu  byłoby prawdziwym grzechem! 🙂

  DZIEŃ 6: Burdah Arch | Um Fruth Arch

  Po szalonej nocy sylwestrowej będzie czas na przejażdżkę jeepami lekki trekking w tym m. in wejście na skalny most Burdah Arch, który wisi 80 m nad skałami oraz łuk skalny Um Fruth Arch. Całość zajmie ok 5h. Towarzyszyć nam będzie sceneria niczym z Marsa więc nic dziwnego że filmowcy regularnie wykorzystują ten teren w czasie produkcji filmowych. Znajdziemy tu plenery znane z Indiany Jonesa czy z Marsjanina, którego większość scen nagrywana była właśnie tu. Po zakończeniu wycieczki jeepami i pieszego trekkingu pojedziemy z powrotem na północ w kierunku rezerwatu przyrody Wadi Mujb, gdzie przenocujemy w hotelu w sąsiedztwie gorących źródeł.

  DZIEŃ 7: Morze Martwe

  Po śniadaniu autokarem ruszymy na plażę nad Morzem Martwym gdzie będziemy mieli czas na wypoczynek i plażowanie w tym jedynym w swoim rodzaju akwenie, a jeżeli tylko warunki pogodowe pozwolą przejdziemy tam kanionem rzeki Mujib. Morze Martwe uważane jest za największe na świecie naturalne SPA. Pływanie w nim i zażywanie kąpieli błotnych ma zdrowotne właściwości nie tylko na skórę, czy stawy ale również dla całego organizmu. Temperatura o tej porze roku sięga tam zaledwie 23 st C w przeciwieństwie do 15 – 17 w wyżynnej części kraju. Wieczorową porą powrót do Amman.

  DZIEŃ 8: Powrót do Polski

  Po śniadaniu przejazd na lotnisko i powrót do Polski.

  Noclegi

  Noclegi przewidziane są w klimatycznych 3* hotelach, a na pustyni w IGLOS i beduińskich namiotach.

  Wyżywienie

  Podczas całej wyprawy zagwarantowane jest wyżywienie HB – śniadania i obiadokolacje. Lunche kupujemy na miejscu w sprawdzonych miejscach.

  Cena wyprawy

  1550$ + przelot 1000 - 1500zł

  Obejmuje

  • zakwaterowanie w hotelach 3* z wyżywieniem HB (Amman, Madaba, Petra) – pok. 2 os.
  • całodzienne zwiedzanie Petry
  • Petra by Night
  • bilety wstępu do wszystkich zwiedzanych miejsc
  • przejazdy podczas całej wyprawy bus/ jeepy
  • w busie 0,5l wody na osobę na dzień
  • w busie darmowy dostęp do Wifi
  • 3h przejażdżka jeepami po pustyni Wadi Rum
  • trekking na pustyni Wadi Rum i zdobywanie Jabal Umm ad Dami 1854 m
  • impreza noworoczna na pustyni Wadi Rum
  • 1 noc na pustyni Wadi Rum w IGLOS lub namiocie beduińskim

  Nie obejmuje

  • własnych wydatków
  • napiwków (ok 5€/dzień)
  • lunchy
  • innych atrakcji nieuwzględnionych w programie

  Zainteresują Cię także