Atrakcje
O wyprawie
Wyprawa na Manaslu 8156 m – ósmy szczyt świata – Zdobądź swój ośmiotysięcznik!
Manaslu 8156 m znajduje się na grzbietach Mansiri Himal w dzielnicy Gorkha w Nepalu. Ten biały olbrzym widoczny pozornie na każdym kroku w drodze poprzez lokalne wioski znajduje się około 64 km na wschód od Annapurny. Jest jednym z najpóźniej zbadanych ośmiotysięczników. Stał się obsesją Japończyków, którzy dopięli swego podczas czwartej próby i 9 maja 1956 roku jeden z nich Toshio Imanishi z Szerpą Gyaltzen’em Norbu jako pierwsi w historii postawili stopę na wierzchołku Manaslu, chyba że przed nimi był Yeti i nikt o tym nie wie ;). Pierwszego wejścia zimowego dokonali oczywiście Polacy – Maciek Berbeka i Ryszard Gajewski 14 stycznia 1984 roku. Był to drugi ośmiotysięcznik zdobyty zimą i pierwszy zdobyty bez wspomagania tlenem z butli.
„Góra Ducha” – takie jest znaczenie słowa Manaslu – charakteryzuje się wyjątkową wysokością względną sięgającą 4000 metrów, a cały masyw jest mocno odizolowany, co stanowi wyzwanie dla ratownictwa. Wspinaczka tutaj w znacznej mierze zależy od doświadczenia i ze względu na charakter góry jest w pewnym sensie specyficzna. Krótki, lecz aktywny uskok lodowy nad obozem I, rosnące nachylenie im bliżej szczytu, a także jego potencjał lawinowy sprawiają, że jest to góra, którą należy traktować bez przelewek. Trudno się jednak spodziewać czegoś innego po ośmiotysięczniku.
Płaskowyż Manaslu – owiana legendą pułapka
Znajdujące się na Manaslu drogi należą do najdłuższych tras na ośmiotysięcznik, mimo stosunkowo niedużej wysokości w stosunku do pozostałych. Rozległość masywu zmusza alpinistów do długiego przebywania na znacznych wysokościach. Wszystko za sprawą rozciągającego się na wysokości 7300-7750 olbrzymiego plateau, które wielokrotnie już okazało się dla wyczerpanych zdobywców pułapką bez wyjścia, uniemożliwiając skutecznie szybki odwrót w nagłych przypadkach. W 1970 roku na jego stokach rozegrała się jedna z największych tragedii w historii zdobywania Manaslu, kiedy to podczas burzy plateau pochłonęło sporą grupę alpinistów niemogących odszukać swoich namiotów. Dramaturgii dodaje fakt, iż znajdowali się oni w istocie bardzo blisko obozu i schronienia.
Wyprawa na Manaslu 8156 m – wyzwanie:
Manaslu daje ogromną satysfakcję, testując doświadczenie na takiej wyprawie w Himalajach i budując umiejętności niezbędne do przetrwania możesz poczuć się prawdziwym zdobywcą świata!
Niewątpliwie ten ośmiotysięcznik jak przystało na górę takich gabarytów należy do grupy najtrudniejszych na świecie, ale przecież o to tu chodzi, by sięgnąć po coś z najwyższej półki. Aby go zdobyć trzeba liczyć się z 50-dniowym zmaganiem z mnogością czynników zarówno zewnętrznych (pogoda, warunki) jak i wewnętrznych (kondycja fizyczną i mentalna) – jest to ogromny sprawdzian dla każdego miłośnika gór! Szczyt wymaga doświadczenia wysokościowego przynajmniej w zakresie 6500 m lub najlepiej 7000 m. W zasadzie musisz być w najlepszej formie swojego życia, aby podjąć to wyzwanie. Przygotowanie to okres co najmniej 8-10 miesięcy. Jednak samo przygotowanie to jeszcze mało. Niezbędna jest potężna determinacja i palące pragnienie wspięcia się konkretnie na tą górę.
Mamy przeświadczenie, że współtworzenie silnego zespołu na Manaslu ma ogromne zalety w aspekcie zdobywania szczytu. Nasze ekspedycje, choć prowadzone przez profesjonalnych przewodników górskich, mają na celu dobrą atmosferę, poczucie wzajemnego zaufania i sporą dawkę efektywności w oparciu o dwukierunkową komunikacje między obsługą, a członkami zespołu. Uważamy, że ogromną korzyścią jest dołączenie do małej, dobrze zorganizowanej grupy wspinaczy, prowadzonej przez naszych liderów, którzy potrafią reagować w sytuacjach ryzykownych. Dzięki temu możesz skoncentrować się na wspinaczce na Manaslu polegając na doświadczeniu lidera ekspedycji. Nasza oferta wyprawy opiera się o wysokie środki ostrożności, dlatego też klient i Szerpa występuje w stosunku 1:1, a grupy liczą maksymalnie 6 osób.
Zobacz nasze pozostałe wyprawy w Himalaje:
67 DNI – NEPAL – WYPRAWA NA MOUNT EVEREST 8848 M – KORONA HIMALAJÓW
62 DNI – NEPAL – WYPRAWA NA KANCZENDZONGĘ 8585 M – KORONA HIMALAJÓW
63 DNI – NEPAL – WYPRAWA NA LHOTSE 8516 M – KORONA HIMALAJÓW
60 DNI – NEPAL – WYPRAWA NA MAKALU 8485 M – KORONA HIMALAJÓW
48 DNI – NEPAL – WYPRAWA NA DHAULAGIRI 8167 M – KORONA HIMALAJÓW
48 DNI – NEPAL – WYPRAWA NA ANNAPURNĘ 8091 M – KORONA HIMALAJÓW
45 DNI – NEPAL – WYPRAWA NA CHO OYU 8201 M – KORONA HIMALAJÓW
45 DNI – NEPAL – WYPRAWA NA NANGA PARBAT 8126 M – KORONA HIMALAJÓW
32 DNI – NEPAL – WYPRAWA NA HIMLUNG HIMAL 7126 M
32 DNI – NEPAL – WYPRAWA NA AMA DABLAM 6812 M i ISLAND PEAK 6189 M
Wymagania
- zalecane szczepienia: tężec, żółtaczka A i B, BTP – błonnica, tężec, polio
- paszport ważny co najmniej 6-mcy
- doskonałe przygotowanie kondycyjne
- solidne doświadczenie górskie i zarazem wysokościowe
Przewodnicy wyprawy
Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:
Dla osób dolatujących indywidualnie:
Rozpoczęcie wyprawy: KATMANDU
Zakończenie wyprawy: KATMANDU
Dzień 1: Przyjazd do Katmandu
Na lotnisku będzie czekała osoba z tabliczką „4challenge”, która zadba o to by wszyscy sprawnie i szybko znaleźli się w hotelu na Thamelu. Czas na relaksacyjny wieczór po długiej podróży.
Dzień 2 – 3: Działania organizacyjne
Załatwianie formalności, odprawa i przygotowania przed wyprawą. Nocleg w hotelu, gdzie lider będzie sprawdzał cały sprzęt wyprawowy, wszystkie brakujące przedmioty będzie trzeba kupić w Katmandu.
Dzień 4: Przejazd do Arughat 950 m | 7 godz.
W tym dniu po zjedzeniu śniadania przejeżdżamy prywatnym środkiem transportu z Katmandu do miejscowości Arughat 950 m. Przez pierwsze 4 godziny jechać będziemy autostradą na zachód w kierunku Pokhary, by następnie odbić na północ w kierunku wioski Dhading. Od tego momentu przez kolejne 4 godziny trasa przebiegać będzie przez małe wioski i ich wiejskie społeczności, a także liczne zielone tarasy i bujne wzgórza. W końcowym odcinku droga stanie się polną ścieżką, z której będziemy mogli zobaczyć południowe stoki Manaslu 8156 m, Annapurny 8091 m, pasma górskie Genesh Himal i Langtang Himal. Trasa nie powinna zająć nam więcej niż 8h i na miejsce dotrzemy w późnej porze obiadowej.
Dzień 5: Trek Arughat do Sotikhola 1165 m | 5 godz.
Nocleg na campingu. Podążamy brzegiem Buri Gandaki, gdy szlak staje się nieco stromy przejeżdżamy przez Khabet Khola, a następnie wspinamy się po skalistych zboczach. Po lekkim zejściu w pobliżu wodospadu kontynuujemy wędrówkę w stronę Sati Khola na 712 m.
Dzień 6: Trek do Machhakhola 1330 m | 6 godz.
Wyruszamy zaraz po zjedzeniu śniadania. Do przejścia mamy ok 14 km, a trasa prowadzić nas będzie przez zróżnicowane krajobrazy pól ryżowych, lasów, rwących rzek oraz kilku pięknych i malowniczych wodospadów. Podróż rozpoczniemy od przekroczenia mostu linowego, by następnie przejść przez las, i dojść na grzbiet grani nad dziko płynącymi wodami rzeki Budhi Gandaki. Całość trekkingu zajmie nam ok 6-7h
Dzień 7: Trek do Jhagata 1350 m | 4 godz.
Dzisiejszą wędrówkę rozpoczynamy wąwozem w górę rzeki. Stosunkowo będzie to jeszcze ciepły dzień, choć (zwłaszcza z rana) powietrze będzie rześkie. Początkowo szlak będzie wąski i łagodny. Będziemy szli na przemiennie pod górę i w dół, po drodze miniemy dwie miejscowości Tharo Khola i Khorlabesi by dotrzeć do znanego w tym rejonie gorącego źródła Tatopani 1040 m. Będzie to idealne miejsce na krótki odpoczynek i relaks w gorących źródłach. Następnie szlak prowadzić będzie ku rozszerzającej się dolinie wzdłuż rzeki i zjawiskowych katarakt, które tworzy. W ostatnim etapie dzisiejszego trekkingu pokonamy serię kamiennych schodów i po ok 7h trekkingu dotrzemy do położonej malowniczo nad urwiskiem wioski Jagat 1350 m, gdzie spędzimy noc.
Dzień 8: Trek do Ngyak 2300 m | 6-7 godz.
Dzień rozpoczynamy od wspięcia się po skalistym grzbiecie do wioski Salleri 1440 m, skąd podziwiać będziemy widok na pasmo Sringi Himal z najwyższym szczytem Chamar 7165 m. Dalej szlak nieco opadnie i zaprowadzi nas do kolejnej wioski Setibas 1430 m. Idąc dalej dolina będzie się nieco rozszerzać doprowadzając nas do kamiennych domów Ghatta Khola, skąd podążać będziemy starą ścieżką Pangsing prosto do naszej bazy noclegowej. Ngyak 2340 m jest jedną z niewielu większych osad, które spotkamy na naszej trasie. Z wioski będzie niesamowity widok na Lapuchun 5950 m. Warto dodać, że w tym dniu wejdziemy na tereny, gdzie zaczyna się tybetańska kultura. Zobaczymy pierwsze murki modlitewne mani i kani. Do mijanych wiosek wchodzić będziemy przez buddyjskie bramy wejściowe.
Dzień 9: Trek to Namrung 2550 m | 6 godz.
Na początek schodzimy trawiastym zboczem porośniętym wysokimi sosnami. Dalej ścieżka poprowadzi nas przez gęsto zalesiony obszar w wąskiej dolinie, aż dojdziemy do wioski Deng 1800 m. W niewielkiej odległości za wioską przekroczymy rzekę Bughi Gandaki i wpinając się dalej wysoko nad rzeką dojdziemy do doliny Sringi, w której dotrzemy do kolejnej wioski Ghap 2100 m. Od tego momentu czeka nas długa wspinaczka przez rododendronowe i bambusowe lasy. W między czasie idąc drewnianymi mostami dwa razy przetniemy rzekę Budhi Gandaki, która płynie w dole malowniczego wąwozu. Po około 6 godzinach trekkingu docieramy do buddyjskiej wioski Namrung 2660 m. W wiosce znajdują się liczne klasztory, czorteny oraz łopoczące na wietrze flagi modlitewne.
Dzień 10: Trek do Sayalla Village 3530 m | 5 godz.
Dzisiejszy dzień rozpoczynamy od wędrówki krętą ścieżką biegnącą wewnętrznym łańcuchem himalajskim. W trakcie trekkingu będziemy napawać się pięknymi widokami na górskie szczyty m.in Manaslu 8156 m i Saula Himal 6235 m. Wspinając się dalej przez mieszany las jodeł, dębów i rododendronów dojdziemy na płaskowyż, którym pośród wysokogórskich pastwisk dojedziemy do kolejnej buddyjskiej wioski Syalla Village 2950 m. Ze względu na bliskość tego obszaru do Tybetu można zaobserwować jak silny wpływ miała kultura tybetańska na te rejony Nepalu.
Dzień 11: Trek do SamaGaun 3780 m | 4 godz.
Przed nami krótki i przyjemny dzień trekkingu. Kontynuujemy trekking przez lasy oraz liczne wiszące mosty, aż dochodzimy do naszej bazy noclegowej. Sama Gaun 3530 m jest zaskakująco dużą, liczącą ok 150 domów i tętniącą życiem wioską. Znajduje się tutaj kilka klasztorów, czorteny oraz flagi modlitewne.
Dzień 12: Odpoczynek i aklimatyzacja w Sama Gaun 3780 m
Nocleg na campingu. Po wielu dniach wędrówki dajemy odpocząć swoim nogom jednocześnie pozwalając na aklimatyzacje naszego organizmu – opcjonalny spacer do klasztoru Samagaun.
Dzień 13: Trek do Manaslu Base Camp 4700 m | 4 godz.
Nocleg w Base Camp, znowu jesteśmy w ruchu po odpoczynku z większym wigorem wspinamy się do Manaslu Base Camp – naszego domu na następny miesiąc. Trek do obozu zajmie nam ok 5 godzin. Szlak poprowadzi nas przez majestatyczne jezioro lodowcowe Birendra, a następnie łagodnie się wznosząc do lasu i imponującego lodowca Manaslu z obozem Manaslu Base Camp. Ostatnie 400 m wspinaczki będzie nie lada wyzwaniem. Ścieżka tutaj będzie zdecydowanie bardziej stroma, momentami może być ośnieżona i nieco oblodzona. Po dotarciu do obozu poczujemy się jak w raju, co spowoduje, że szybko zapomnimy o męczącym podejściu. Główna baza leży na skalistej morenie z pięknymi widokami na Himalaje. Przez najbliższe 25 dni to miejsce stanie się naszym drugim domem…daleko od domu. Rozpoczynamy czas wspinaczki na Manaslu, podczas którego będziemy aklimatyzować się, transportować ekwipunek oraz zakładać obozy pośrednie. Szybko zdamy sobie sprawę, że baza jest niczym górska wioska. W ciągu kilku dni szybko zaprzyjaźnimy się z innymi ekipami.
Dzień 14 – 40: Okres wspinaczkowy
Przed rozpoczęciem wspinaczki czeka nas udział w tradycyjnej ceremonii Puji. To rytuał, którego nie wolno przegapić! Wedle tradycji buddyjskich zapewni nam on szczęście i pomyślność przez dany okres akcji górskiej. Następnie rozpoczynamy czas przeznaczony na zdobywanie Manaslu. Nasza wspinaczka będzie zależała od pogody oraz naszego samopoczucia. Od tej pory nie da się co do dnia zaplanować przebiegu akcji górskiej, a decyzje podejmowane będą z dnia na dzień, a nawet z godziny na godzinę.
Obóz I 5700 m Odcinek do Obozu I początkowo prowadzi przez skalistą morenę lodowca. Gdzieniegdzie będziemy mogli zobaczyć jeszcze stoki górskie skromnie porośnięte trawą. Po około godzinie marszu docieramy do tak zwanego Crampoon Opony, gdzie zakładamy raki i wkraczamy na pole lodowe. Możemy spotkać tutaj kilka niewielkich szczelin do przekroczenia. Popołudniu dotrzemy do Camp 1, który dzieli się na część górną i dolną. Obie z nich dzieli dystans około 100 metrów. Ten fragment trasy nie jest szczególnie wymagający i stanowi preludium do największych wyzwań, jakie wspinacze muszą podjąć, by zdobyć Manaslu.
Obóz II 6400 m Przyszła pora na pokonanie najbardziej technicznej części trasy na Manaslu! Z obozu C1 ruszamy przez samo serce lodowca. Przygotuj się na kilkugodzinne brnięcie w śniegu i lodzie, pokonywanie szczelin po zwodzonych nad nimi drabinach oraz wspinaczkę po kilku stromych stokach lodowych. W najcięższym momencie nachylenie terenu wynosi ponad 65 stopni. To już prawdziwa wspinaczka! Dla wielu wspinaczy moment ten jest prawdziwym cruxem całej drogi na szczyt ośmiotysięcznika. Obóz drugi położony jest na łagodnym tarasie śnieżnym powyżej lodowca. Ze względów na aklimatyzację spędzimy w nim co najmniej dwie noce przed wyruszeniem w dalszą drogę.
Obóz III 6800 m Droga pomiędzy obozami C2 i C3 jest najkrótszą, którą wspinacze muszą pokonać. To ledwie 400 metrów przewyższenia w stosunkowo łagodnym terenie. Jednak nie należy tego odcinka z pewnością lekceważyć. Podczas podejścia możemy spotkać na swojej drodze kilka szczelin o szerokości do pół metra, które będziemy musieli przekroczyć. Dodatkowo, ze względu na to, że droga przebiega po odsłoniętym stoku, będziemy narażeni na silne podmuchy wiatru. Zakładamy obóz trzeci na wypłaszczeniu lodowego stoku.
Obóz IV 7450 m Podejście do obozu C4 jest żmudne i męczące, nie tylko ze względu na stromiznę stoków sięgającą momentami 55 stopni. Zbliżamy się coraz bardziej do strefy śmierci, a co za tym idzie – nasz organizm coraz ciężej znosi wysiłek fizyczny. Na tym etapie nie doświadczymy trudności technicznych, ale spore nachylenie stoku i momentami niestabilna pokrywa śnieżna sprawiają, że odcinek ten jest narażony na sporadyczne schodzenie lawin. Po około 5-6 godzinach marszu docieramy do obozu szturmowego, z którego pięknie prezentuje się wierzchołek Manaslu.
Manaslu 8156 m Atak szczytowy! Opuszczamy nasze namioty w obozie czwartym około godziny 1 w nocy i ruszamy na spotkanie z Manaslu! Pierwszy fragment podejścia to mozolny marsz pod górę po śnieżno lodowych stokach. O świcie docieramy do charakterystycznej grani szczytowej, ktorą pokonujemy i osiągamy najwyższy punkt góry. Z wierzchołka mamy genialne widoki na pasmo Himalajów. Sam szczyt jest niezwykle majestatyczny i chyba jego jedyną wadą jest to, że mało na nim miejsca 😉 Po chwili na szczycie rozpoczynamy zejście, możliwie jak najniżej. Mijamy obóz czwarty i zatrzymujemy się na noc w obozie C3. Następnego dnia kontynuujemy zejście w dół do Manaslu Basen Camp, kończąc tym samym akcję górską.
Droga normalna | |
MANASLU BASE CAMP | 4800 m |
OBÓZ I | 5700 m |
OBÓZ II | 6400 m |
OBÓZ III | 6800 m |
OBÓZ IV | 7450 m |
MANASLU | 8156 m |
Dzień 41: Pakowanie Base Camp’u
Sprzątamy bazę, pakujemy nasz sprzęt i namioty. Po ponad 3 tygodniach pobytu w Base Campie, przygotowujemy się do powrotu do stolicy Nepalu – Katmandu.
Dzień 42: Trek to SamaGaun 3780 m | 3 godz.
Powrót znaną nam już trasą przez malowniczo położone wioski Sho, Lho i Shyala. Znajdziemy się na wysokości gdzie już nikt nie będzie odczuwał dyskomfortu. Nocleg na campingu.
Dzień 43: Trek to Namrung 2550 m | 6 godz.
Tego dnia będziemy maszerować wzdłuż rzeki Buri Gandaki, kręto płynącą między górami. Oczywiście to jeszcze nie koniec przygód, przed nami czekają jeszcze wiszące mosty, po których nawet przejście za drugim razem jest ciekawe. Nocleg na campigu.
Dzień 44: Trek do Philim Village 2300 m | 6 godz.
Następny dzień wędrówki jedną z najpiękniejszych tras świata. Pomimo zmęczenia, na pewno nikt nie będzie zawiedziony, piękną scenerią. Nocleg pod namiotami.
Dzień 45: Wędrówka do Machhakholi 1330 m | 6 godz.
Kolejna wioska na naszym szlaku, rozpadające się domy mogą wywoływać mieszane uczucia, jednak tutejszej ludności nie przeszkadza to w ich spokojnym życiu.
Dzień 46: Trek do Arughat 950 m | 8 godz.
Ostatnie chwile wśród pięknej przyrody, gęstej roślinności górujących nad nami szczytów. Ten czas będzie trzeba w pełni wykorzystać na chwytanie Nepalskiego klimatu i niesamowicie czystego powietrza.
47: Przejazd do Katmandu
Po tak długim oderwaniu się od cywilizacji, w końcu nadejdzie czas na ciepły prysznic i wygodne łóżko. W takich momentach każdy zaczyna bardziej doceniać te z pozoru niezbędne rzeczy. Nocleg oczywiście w hotelu.
Dzień 48: Dzień wolny w Katmandu
Spokojny dzień na zebranie myśli i spakowanie się przed powrotem do codzienności. Wieczorem impreza pożegnalna.
Dzień 49: Wylot do kraju
Wyżywienie
Wszystkie posiłki podczas części wyprawy są wliczone w koszt podróży. Posiłki podczas czasu w Katmandu przed i po wędrówce są na własny koszt. Zapewniamy pierwszą wieczorną kolacje powitalną i wszystkie śniadania w naszym hotelu w Katmandu. Jedzenie jest niedrogie w Nepalu i znajdziemy wiele atrakcyjnych miejsc pod względem żywieniowym w pobliżu naszego hotelu. Thamel to również okolica bardzo przyjazna turystom, w zasadzie dla nich stworzona ;).
Posiłki podczas wspinaczki przygotuje nasz utalentowany 😉 personel kucharski Sherpa. Jedzenie jest bardzo dobre, a nasz personel szczyci się serwowaniem doskonałej kuchni. Zapewniamy posiłki na dużej wysokości w namiotach. Proszę mieć dodatkowo – indywidualne przekąski pod ręką. Jeśli ktoś ma wyjątkowe upodobania to zapewnia je we własnym zakresie, przykładowo – zupki błyskawiczne, gorącą czekoladę, jeśli ktoś lubi, ważne, żeby uczestnik miał komfort. W zakres podręcznych przekąsek mogą wpisywać się: batony, owoce i orzechy lub słone przekąski. Batony energetyczne są doskonałym dodatkiem do uzupełnienia kalorii. Zaplanuj około 22-25 kg różnorodnych przekąsek. Dostępnych jest wiele przekąsek do kupienia już w samym Katmandu.
Uwagi
Powyższy harmonogram powinien być traktowany wyłącznie jako ogólny przewodnik. Nie można zagwarantować, że taka podróż, gdzie celem jest jedna z najwyższych gór na Ziemi, będzie przebiegać dokładnie zgodnie z proponowaną trasą, ponieważ wiele czynników, w tym niesprzyjające warunki pogodowe, trudności z transportem, zdrowie wspinaczy może prowadzić do wymuszonych zmian. Dowódca wyprawy dołoży wszelkich starań, aby podróż przebiegała zgodnie z planem, ale nie wszystko zależy od niego. Zaleca się również, aby po powrocie spędzić dodatkowy dzień w Katmandu.
Zapewniamy pełne wsparcie. Nad bazą Sherpowie umieszczą wszystkie stałe liny i ciągną cały wspólny sprzęt – żywność, paliwo, namioty itp. Wszyscy wspinacze powinni nosić ze sobą cały swój ekwipunek – sprzęt wspinaczkowy / odzieżowy / śpiwór /materac itp. Wykonujemy również kilka prób ładunkowych w drodze na górę. W drodze na dół zwykle wszystko za jednym razem. W wysokich obozach – jedzenie jest przygotowywane przez zespół przewodników i Sherpów. Jeśli ktoś chce pomóc w odśnieżaniu namiotów jest to bardzo mile widziane – w końcu przez prawie dwumiesięczny okres pobytu wszyscy będziemy się wspierać.
Należy pamiętać, że w tego typu wyprawach ważna jest dyscyplina mentalna. Trzeba być gotowym do ciężkiej pracy dzień po dniu, bez praktycznie żadnych szczególnych wygód. Brzmi to wymagająco, ale mówi się, że wszystko, co dostarczyło Ci potu i znoju – docenia się po trzykroć! Zakres 15- 20 dni na górze jest bardzo silnym doznaniem, jednak wysoka motywacja może pokonać większość z pojawiających się trudów.
Koszt wyprawy – Wariant Pełny |
||
1 | Koszt ekspedycji na Manaslu | 29 900 USD/Na osobę |
2 | Przelot z polski do Katmandu od osoby | od 4000 do 6000 PLN |
3 | Napiwki dla obsługi kuchni w Manaslu BC (obowiązkowe) | 350 USD/Na osobę |
Potencjalny koszt dodatkowy | ||
Bonus szczytowy dla Sherpy wysokościowego na osobę za osiągnięcie wierzchołka Manaslu (płacą tylko zdobywcy) | 1 200 USD/Na osobę |
DODATKOWE KOSZTY KTÓRE MOGĄ OKAZAĆ SIĘ POTRZEBNE |
||
1 | Opcjonalne Cargo ze sprzętem wysłane wcześniej | w zależności od wagi |
2 | Pozwolenie na profesjonalne filmowanie | 8500 USD/Na grupę |
3 | Dodatkowe butle z tlenem poza serwis wymieniony w kosztach | 450 USD |
4 | Dodatkowy Szerpa wysokościowy do szczytu | 3500 USD |
5 | Helikopter z bazy do Katmandu po zakończeniu wyprawy | 3500 USD / Koszt dzielony na jeden przelot |
Cena wyprawy
Obejmuje
✅ Organizację i logistykę wyprawy
✅ Fachową pomoc przy zakupie biletów lotniczych – doradztwo/ pośrednictwo w zakupie
✅ Zniżki do sklepów górskich i nie tylko
✅ Pomoc i wsparcie w przygotowaniu do wyprawy
✅ Wszystkie lokalne przejazdy na terenie Nepalu po przylocie
✅ Prywatny asystent (formalności) po przylocie do Katmandu od lotniska do hotelu
✅ 4 noce w hotelu w Katmandu – pełne wyżywienie
✅ Doświadczony i licencjonowany przez rząd przewodnik trekkingowy na dużych wysokościach podczas okresu trekkingu i wspinaczki.
✅ Transport lądowy z Kathmandu – Arughat – Kathmandu dla wszystkich wspinaczy, przewodnika Sherpę i personelu kuchennego
✅ Zapewnienie pełnego wyposażenia bazy pod Manaslu przez licencjonowaną agencję m.in. zapewnienie sprzętu: namiotów, messy (namiot bazowy – jadalnia), krzeseł, stołów, przyborów kuchennych itp
✅ Sprzęt wspinaczkowy: liny poręczowe stałe i dynamiczne i wszelkie ich mocowania, śruby, szable etc.
✅ Pełny serwis żywieniowy w bazie
✅ 3 posiłki dziennie podczas trekkingu do bazy pod Manaslu
✅ 3 posiłki dziennie w bazie pod Manaslu
✅ Cały prowiant i paliwo dla obozów bazowych i wyższych podczas wyprawy dla członków i załóg
✅ 40 kg limitu bagażu na osobę podczas trekkingu wnoszonego przez tragarza lub Yaka do bazy podManaslu
✅ Codzienne prognozy pogody z najlepszej jednostki na świecie – z Seattle
✅ Zezwolenie na trekking (opłata wejściowa do Manaslu Conservation Park) / zezwolenie na trekking w strefie ograniczonej podczas wyprawy
✅ TIMS card (Trekking Information Menagement System)
✅ Licencja wyprawowa i pozwolenie wspinaczkowe rządu Nepalu na wejście na Manaslu
✅ Opłaty rządowe Nepalu
✅ Awaryjny system tlenowy, światła i elektroniki powyżej Base Camp’u
✅ Jeden doświadczony, przeszkolony, licencjonowany przez rząd Nepalu z 2-3 krotnym wejściem na Everest przewodnik wspinaczkowy/ekspedycyjny Summiteers (Sherpa) na każdego klienta
✅ Profesjonalny i doświadczony lokalny lider zespołu na Manaslu
✅ Konsultacje medyczne w przychodni HRA w bazie
✅ Oficer łącznikowy
✅ Apteczki pierwszej pomocy dla grupy i personelu
✅ Telefon satelitarny noszony przez Guidów do komunikacji i dostępny dla członków zespołu (połączenia odpłatne 3USD za minutę)
✅ Grzejnik do ogrzewania jadalni
✅ Osobisty namiot dostępny w bazie – jeden na uczestnika
✅ Panel słoneczny do oświetlenia i ładowania sprzętu
✅ Wszystkie namioty przeznaczone dla obozów 1, 2, 3 i 4 dla członków i personelu
✅ Przenośne komory tlenowe (ratunkowe)
✅ 2 butle (8L) Poisk Oxygen przypadających na każdego uczestnika (używamy Armatech najnowszy modal Summit i marki Oxygen)
✅ Najnowszy model masek i regulatorów Summit (Każdy członek otrzyma dwie pary dla bezpieczeństwa)
✅ Ubezpieczenie ratownictwa śmigłowcowego podczas wspinaczki wysokogórskiej
✅ Bezpłatna usługa pomocy przy odprawie ładunku i codziennych obowiązkach
✅ EPI Gaz do gotowania oraz kuchenka będzie zapewniona w obozie pierwszym, trzecim i na przełęczy południowej dla gotowania żywności i wrzącej wody
✅ Transport zaopatrzenia w żywność do Base Camp z Kathmandu
✅ Ubezpieczenie turystyczne NNW i KL uwzględniające uprawianie sportów wysokiego ryzyka utraty życia (300% stawki)
✅ Generator prądu zapewniający zasilanie oświetlenia awaryjnego oraz ładowanie narzędzi elektronicznych
✅ Usługi w zakresie procedury przedłużania wiz (w razie potrzeby)
✅ Wizy nepalskie dla uczestników wyprawy
✅ Pożegnalną kolację w typowej nepalskiej restauracji z pokazem kultury ludowej Katmandu
✅ Pozwolenie na filmowanie – dotyczy profesjonalnch kamer filmowych
✅ Opiekę lidera 4Challenge z wieloletnim doświadczeniem wysokogórskim
Nie obejmuje
❌ Bonusu szczytowego za wspinaczkę dla przewodnika wysokogórskiego zgodnie z zasadami Stowarzyszenia Alpinistycznego. Minimum 1200,00 USD za przewodnika wspinaczkowego.
❌ Wszelkie dodatkowe wydatki wynikające z różnych/nieprzewidzianych sytuacji, takich jak klęski żywiołowe, osunięcia ziemi, niepokoje polityczne, strajki, zmiany przepisów rządowych itp.
❌ Osobistego sprzętu wspinaczkowego
❌ Własnych wydatków
❌ Napiwku – 350 USD na osobę zbierane przez lidera zespołu na obsługę kuchni w bazie i obozie
❌ Dodatkowych permitów (1800 USD za każdą osobę)
❌ Dodatkowych atrakcji nie wymienionych w programie
❌ Zmian lotów / dopłat do transferów w miejsce końcowe inne niż w umowie
❌ Ubezpieczenia wyprawy bądź jej uczestników od kosztów odwołania i rezygnacji