fbpx
Zobacz więcej

Wyprawa na Jebel Toubkal 4167 m – ogniste Maroko!

O wyprawie Zobacz video

Zdobądź najwyższy szczyt Afryki Północnej – Jebel Toubkal 4167 m – Najwyższy szczyt Gór Atlas – Najwyższy szczyt Maroka!

Wyprawa na najwyższy szczyt Atlasu Wysokiego – Dżebel Tubkal, najstarsze królestwo w świecie muzułmańskim, czarodziejski urok czerwonego miasta, barwy, zapachy, smaki, ruchome wydmy, pionowe kaniony, wodospady, a wszystko w otoczeniu marokańskiego słońca.

Maroko – dla niektórych to cuda miejskiej architektury, świat przypraw i wyśmienitej kuchni, dla innych pustynne krajobrazy, skalne dziwadła, oazy zieleni i górzyste tereny, które przyciagają wielu podróżników z całego świata.

Wyprawa na Dżebel Tubkal to przyjemny trekking, który nie nastręcza trudności technicznych, a wejściem na szczyt może poszczycić się 100% naszych uczestników. W trakcie podróży poznamy piękne miasto Marakesz, pionowe ściany Todry, spędzimy nocleg pod rozgwieżdżonym niebem saharyjskiej pustyni. Poprzez gaje palmowe, gaje migdałowców, drzewa figowe czy niewiarygodne formy skalne zobaczymy słynne kazby, nomadów ze swoimi stadami i wioski berberyjskie niezmienne w swej kulturze od wielu wieków. Maroko to magia, której nie sposób się oprzeć.

Wyprawa na Jebel Toubkal – atrakcje:

 • trekking na najwyższy szczyt Atlasu Wysokiego Jebel Toubkal 4167m / Tubkal
 • urwiska skalne i pionowe kaniony Atlasu
 • ognisty Marakesz
 • gaje palmowe, drzewa figowe marokańskich oaz w okolicach Zagora
 • Ouarzazate (Warzazat)- miasto wspaniałej architektury, którzy stworzyli tutaj Berberzy
 • najbardziej kręta droga Maroka i Afryki
 • wąwóz Todra – wędrówka przez jeden z najpiękniejszych kanionów na świecie / dla chętnych wspinaczka skalna
 • wioski Berberów
 • przejazd jeepami przez diuny Sahary
 • kąpiele pod wspaniałymi wodospadami d’Ouzoud
 • Ait Ben Haddou – mityczne miasto Maroka znane z plenerów filmowych: Klejnot Nilu, Gladiator, Aleksander, Troja.
 • Erg Chebbi – przeprawa na grzbietach wielbłądów przez czerwone diuny Sahary
 • noclegi na pustyni w jurtach nomadów

Terminy (12) i ceny

Jesteś zainteresowany?

Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy sie resztą spraw!

Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

lub zadzwoń Tel.: +48 507 17 62 85
Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

Program

Dla osób dolatujących indywidualnie:
Rozpoczęcie wyprawy: MARAKESZ / CASABLANCA
Zakończenie wyprawy: MARAKESZ / CASABLANCA

Dzień 1: Przelot do Marakeszu (opcjonalnie lot do Casablanca)

Spotkanie na lotnisku 2 godziny przed odlotem. Przelot do Marakeszu albo Casablanki i przejazd do Marakeszu. Zakwaterowanie w hotelu w Marakeszu. Odpoczynek po podróży, wieczorny spacer po Medinie i zwiedzanie miasta.

Dzień 2: Marakesz – Imlil 1740 m

Do południa dzień wolny na zwiedzanie miasta. Można to zrobić wspólnie, można się rozdzielić. Marakesz słynie z ceglasto – łososiowych murów, które spotyka się na każdym kroku, koniecznie trzeba odwiedzić bazar na placu Jamma El Fna, poza tym pałace De La Bahia, meczety, muzeum, medinę, Wyższą Szkołę Koraniczną, suk oraz znane garbarnie. Po obiedzie przejazd (56km) do berberyjskiej wioski Imlil w górach Atlas skąd rozpoczyna się trekking na Tubkal.

Dzień 3: Refuge du Toubkal 3207 m

Po berberyjskim śniadaniu wyruszamy w pięciogodzinną wędrówkę Doliną Mizan, do schroniska Refuge du Toubkal. Kolacja w schronisku.

Dzień 4: Jebel Toubkal 4167 m / Tubkal

O 4:00 po skromnym śniadaniu rozpoczynamy atak szczytowy. Mamy do pokonania około 1000m deniwelacji. Po 5-6 godzinnej wspinaczce stajemy na najwyższej górze Afryki Północnej – Jebel Toubkal 4167m. Zazwyczaj w pierwszym podejściu szczyt zdobywa 100 procent uczestników. Gdyby jednak ktoś nie był w stanie zdobyć szczytu z różnych powodów, będzie miał możliwość spróbowania następnego dnia. Nocleg w schronisku.

Dzień 5: Refuge de Toubkal – Imlil

Dzień dodatkowy dla tych, którym nie powiodło się wejście na szczyt dzień wcześniej. Na wieczór zejście do Imlil.

Droga normalna
IMLIL1740 m
NELTER3207 m
JEBEL TUBKAL4167 m

(dokładny opis tras w PDF)

Dzień 6: Wodospady d’Ouzoud

Po śniadaniu wyruszamy w kierunku wodospadów. Na miejsce docieramy w porze obiadowej. Zakwaterowanie w hotelu w pobliżu wodospadów, obiad i ruszamy na długi spacer do malowniczych wodospadów, do najcudowniejszego miejsca w Maroku. Podziwiamy ich wyjatkowa urodę z cyplu Cafe Immouzzer, kaskady widac stamtąd przez tęczową mgielkę. Dookoła wyrastają piękne czerwone urwiska obrosnięte krzewami oleandrów.

Dzień 7: Dolina Dades – Wąwóz Todra

Przejazd do doliny Dades zajmuje sporo czasu. Strome ściany skalne sięgające do 600m wysokości, otoczone gajami palmowymi czy wioskami berberyjskimi i krystalicznie czystą rzeką u ich stóp, sprawiają wrażenie niedostępnych. Najpiękniej jest tu rano, kiedy słońce sięga do dna doliny, a skały zaczynają tańczyć kolorami pod jego wpływem. Po południu w kanionie robi się ciemno, a zimą panuje tu chłód. Todra to mekka dla wspinaczy skałkowych z całego świata. Jeżeli będziesz miał ochotę i odwagę zabierzemy cię na mały kurs wspinaczki lub wybierzemy się na wędrówkę między pionowymi ścianami wąwozu. Nocleg w hotelu na dnie doliny Dades.

Dzień 8: Wąwóz Todra – Merzouga

Poranne godziny spędzamy w kanionie. Tego dnia pozostawiamy majestatyczne szczyty Atlasu Wysokiego i w godzinach popołudniowych docieramy do miejscowości Merzouga do Hotelu Yasmine, gdzie przepakowujemy się i wyruszamy na grzbietach wielbłądów przez piaszczystą pustynię – Erg Chebbi, do obozu Berberów. Pustynny zachód słońca zastanie nas podczas karawany. Kolacja u gościnnych Berberów, śpiew i tańce przy ognisku w rytmach bębnów, spanie w dużch, wygodnych namiotach na piaszczystym pustkowiu.

Dzień 9: Merzouga – Zagora

Skoro świt dosiadamy zaprzyjaźnione już nam wielbłąby i przy pierwszych promieniach słońca wracamy przez wydmy do Hotelu Yasmine na śniadanie. Przejazd do Zagora, miasta otoczonego przez góry Zagora, z którego miasto wzięło swoją nazwę. Na starych mapach Europy miasta nie znajdziemy, ponieważ zostało zbudowane w XX wieku. Na szczytach gór widoczne będą ruiny mitycznej twierdzy Almoravid. Na granicy miasta znajdziemy dobrze znany drogowskaz “Timbuktu 52 jours”, czyli czas potrzebny aby dostać się do Timbuktu (52 dni) w Mali pieszo lub na wielbłądach. Odpoczynek w hotelu w Zagorze po wyczerpujacej podróży. Zagora stanowi powszechnie miejsce wypadowe na wspaniałe piaszczyste pustynie i malownicze oazy ściągające turystów z całego świata.

Dzień 10: Zagora – Mhamid – oazy i pustynie przy granicy z Algierią

Po śniadaniu przejazd do Mhamid, niegdyś ważny punkt postoju na transsaharyjskim szlaku karawan. Stąd do kolejnego obozu pustynnego, można dojechać wyłącznie samochoden z napędem na cztery koła. Czeka nas przejazd jeepem po Saharze do obozu pustynnego. Wrażenia potęgują niesamowite krajobrazy, zapewne poczujemy namiastkę rajdu Dakar. Kolacja przy ognisku, spanie w jurtach nomadów.

Dzień 11: Ait Ben Haddou

Do południa korzystamy z uroków pustyni. Później dawnym szlakiem rajdu Paryż – Dakar dojeżdżamy do Ait Ben Haddou – ufortyfikowanej osady (ksar), leżącej ok. 30 km na północny zachód od miasta Ouarzazate, wpisana w 1987 na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ta wyjątkowa osada położona jest na zboczu wzgórza nad porośniętymi palmowym gajem brzegami rzeki Warzazat. Nie wiadomo, kiedy dokładnie powstała osada, chociaż musiała już istnieć w XVI wieku. Osada podupadła, kiedy otworzyły się szlaki wzdłuż wybrzeży Afryki Zachodniej. Ostateczny kres świetności Ait Ben Haddou położyli Francuzi, budując nowoczesną drogę przez przełęcz Tiszka. Większość ludzi mieszka dzisiaj poza terenem fortyfikacji, jednak kilka rodzin wciąż zamieszkuje kazby. Ze względu na nieprawdopodobną malowniczość osady, kręcono tu szereg filmów, między innymi: Klejnot Nilu, Gladiator, Aleksander, Troja, Mumia. Powrót do Marakeszu na wieczór. Wieczorne kluczenie po zaułkach i uliczkach miasta, ostatnie zakupy na słynnym bazarze na placu Jamma El Fna…

Dzień 12: Marakesz i powrót (opcjonalnie lot z Casablanca)

Przejazd na lotnisko i wylot do Polski.

Opcjonalnie: Dla zainteresowanych możliwe jest wydłużenie wyjazdu o 2-3 dni na Fez lub słynne plaże w pobliżu Agadiru. Zwiedzanie Casablanki odradzamy.

Noclegi

Zakwaterowanie podczas wyprawy do Maroka na Tubkal w hotelach i schroniskach górskich.

Uwaga! Unikamy zakwaterowania w miejscach o niskim standardzie!

Cena wyprawy

3560 zł + przelot od 1300 do 2000zł

Obejmuje

 • przelot do Maroka i z powrotem
 • organizację i logistykę wyprawy
 • wyżywienie – dwa posiłki dziennie, w górach trzy posiłki dziennie
 • lokalne przejazdy
 • wszystkie noclegi w hotelach, riad ‘ach i schroniskach pod Tubkalem
 • opłaty za wstęp i przebywanie na terenie Parku Narodowego Jebel Toubkal
 • poganiacza z mułami noszącymi nasz bagaż do schroniska Tubkal
 • pustynne safari jeepem 4×4
 • karawanę na grzbietach wielbłądów na Saharze
 • noclegi na pustyni w obozach nomadów
 • rozszerzone ubezpieczenie NNW i KL o uprawianie sportów podwyższonego ryzyka
 • uczestnictwo lidera wyprawy wielokrotnie prowadzącego wyprawy do Maroka na Tubkal

Nie obejmuje

 • napiwków i gratyfikacji
 • napojów do posiłków
 • sprzętu i wspinania z przewodnikiem dla zainteresowanych w wąwozie Todra
 • dodatkowych atrakcji nie wymienionych w programie (wstępów do muzeów, pałaców)

Zainteresują Cię także