fbpx
Zobacz więcej

Wyprawa na Jebel Toubkal 4167 m – ogniste Maroko!

Atrakcje

➡️ trekking na najwyższy szczyt Atlasu Wysokiego Jebel Toubkal 4167m / Tubkal
➡️ urwiska skalne i pionowe kaniony Atlasu
➡️ ognisty Marrakesz
➡️ gaje palmowe, drzewa figowe marokańskich oaz w okolicach Zagora
➡️ Ouarzazate (Warzazat) – miasto wspaniałej architektury, którzy stworzyli tutaj Berberzy
➡️ najbardziej kręta droga Maroka i Afryki
➡️ wąwóz Todra – wędrówka przez jeden z najpiękniejszych kanionów na świecie / dla chętnych wspinaczka skalna via-ferratą
➡️ wioski Berberów
➡️ przejazd jeepami przez diuny Sahary
➡️ kąpiele pod wspaniałymi wodospadami d’Ouzoud
➡️ Ait Ben Haddou – mityczne miasto Maroka znane z plenerów filmowych: Klejnot Nilu, Gladiator, Aleksander, Troja.
➡️ Erg Chebbi – przeprawa na grzbietach wielbłądów przez czerwone diuny Sahary

 

O wyprawie Zobacz video

Zdobądź najwyższy szczyt Afryki Północnej – Jebel Toubkal 4167 m – Najwyższy szczyt Gór Atlas – Najwyższy szczyt Maroka!

 

Najwyższy szczyt Atlasu Wysokiego – Dżebel Tubkal, najstarsze królestwo w świecie muzułmańskim, czarodziejski urok czerwonego miasta, barwy, zapachy, smaki, ruchome wydmy, pionowe kaniony, wodospady, a wszystko w otoczeniu marokańskiego słońca.

Maroko – być może dla niektórych to cuda miejskiej architektury, świat przypraw i wyśmienitej kuchni, a dla innych pustynne krajobrazy, skalne dziwadła, oazy zieleni i górzyste tereny, które przyciągają wielu podróżników z całego świata.

Wyprawa na Dżebel Tubkal to przyjemny trekking, który nie nastręcza trudności technicznych, dzięki czemu wejściem na szczyt może poszczycić się 100% naszych uczestników. W trakcie podróży poznamy piękne miasto Marakesz, pionowe ściany Todry, spędzimy nocleg pod rozgwieżdżonym niebem saharyjskiej pustyni. Poprzez gaje palmowe, gaje migdałowców, drzewa figowe czy niewiarygodne formy skalne zobaczymy słynne kazby, nomadów ze swoimi stadami i wioski berberyjskie niezmienne w swej kulturze od wielu wieków. To wszystko sprawia, że Maroko to magia, której nie sposób się oprzeć.

Pokonaj ferratę w Wąwozie Todra

Tylko z nami doświadczysz małej wspinaczkowej przygody w Maroku 🙂 . Nikt inny nie oferuje takiej atrakcji w marokańskiej scenerii. Wąwóz Todra słynie z dróg wspinaczkowych, ale mało kto wie, że tamtejsze skalne ściany przestały się ograniczać wyłącznie dla zaawansowanych wspinaczy i są w nim już wytyczone via-ferraty dostępne dla tych, którzy nie obawiają się ekspozycji. Cóż może być bardziej ekscytującego niż niespodziewana przygoda w otoczeniu kojarzącym się głównie z wielbłądami i pustynią.

Wymagania

✅ zalecane przez WHO szczepienia: WZW typ A i B, dur brzuszny, tężec, błonica
✅ paszport ważny przynajmniej przez cały okres pobytu w Maroko

 

Terminy (21) i ceny

  Jesteś zainteresowany?

  Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy się resztą spraw!

  Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

  lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
  Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
  Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

  Dla osób dolatujących indywidualnie:
  Rozpoczęcie wyprawy: MARAKESZ / CASABLANCA
  Zakończenie wyprawy: MARAKESZ / CASABLANCA

  Dzień 1: Przelot do Marakeszu (opcjonalnie lot do Casablanca)

  Spotkanie na lotnisku 2 godziny przed odlotem. Przelot do Marrakeszu albo Casablanki i przejazd do Marrakeszu. Zakwaterowanie w hotelu w Marrakeszu. Czas na odpoczynek po podróży, wieczorny spacer po Medinie i zwiedzanie miasta.

  Dzień 2: Marrakesz – Imlil 1740 m

  Do południa mamy dzień wolny na zwiedzanie miasta. Można to zrobić wspólnie, bądź jak ktoś woli indywidualnie. Marrakesz słynie z ceglasto – łososiowych murów, które spotyka się na każdym kroku, koniecznie trzeba odwiedzić bazar na placu Jamma El Fna, poza tym pałace De La Bahia, meczety, muzeum, medinę, Wyższą Szkołę Koraniczną, suk oraz znane garbarnie. Po obiedzie przejazd (56km) do berberyjskiej wioski Imlil w górach Atlas skąd rozpoczyna się trekking na Tubkal.

  Dzień 3: Refuge du Toubkal 3207 m

  Po berberyjskim śniadaniu wyruszamy w pięciogodzinną wędrówkę Doliną Mizan, do schroniska Refuge du Toubkal.

  Dzień 4: Jebel Toubkal 4167 m / Tubkal

  O 4:00 po skromnym śniadaniu rozpoczynamy atak szczytowy. Mamy do pokonania około 1000m deniwelacji. Po 5-6 godzinnej wspinaczce stajemy na najwyższej górze Afryki Północnej – Jebel Toubkal 4167m. Zazwyczaj w pierwszym podejściu szczyt zdobywa 100 procent uczestników. Po zdobyciu szczytu, w tym dniu wracamy do Imlil.

  Droga normalna
  IMLIL 1740 m
  NELTER 3207 m
  JEBEL TUBKAL 4167 m

  (dokładny opis tras w PDF)

  Dzień 5: Refuge de Toubkal – Imlil

  W przypadku złych warunków atmosferycznych dnia poprzedniego jest to dzień zapasowy. W przypadku, gdy zdobyliśmy szczyt dnia poprzedniego, co ma miejsce w 99 procent przypadków mamy czas wolny w Imlil. Można w tym czasie odpocząć w łaźniach, bądź odwiedzić berberyjskie wioski.

  Opcjonlanie: Wodospady d’ Ouzoud
  Po śniadaniu wyruszamy w kierunku wodospadów. Na miejsce docieramy w porze obiadowej. Zakwaterowanie w hotelu w pobliżu wodospadów, obiad i ruszamy na długi spacer do malowniczych wodospadów, do najcudowniejszego miejsca w Maroku. Podziwiamy ich wyjątkowa urodę z cyplu Cafe Immouzzer, kaskady widać stamtąd przez tęczową mgiełkę. Dookoła wyrastają piękne czerwone urwiska obrośnięte krzewami oleandrów. Opcjonalna wycieczka jest w cenie wyprawy.

  Dzień 6: Ait Ben Haddou

  Po zjedzeniu śniadania kierujemy się do Ait Ben Haddou – ufortyfikowanej osady (ksar), leżącej ok. 30 km na północny zachód od miasta Ouarzazate. Ze względu na swoją historię, a także wyjątkowość osada została wpisana w 1987 na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ta wyjątkowa osada położona jest na zboczu wzgórza nad porośniętymi palmowym gajem brzegami rzeki Warzazat. Nie wiadomo, kiedy dokładnie powstała osada, chociaż musiała już istnieć w XVI wieku. Osada podupadła, kiedy otworzyły się szlaki wzdłuż wybrzeży Afryki Zachodniej. Ostateczny kres świetności Ait Ben Haddou położyli Francuzi, budując nowoczesną drogę przez przełęcz Tiszka. Większość ludzi mieszka dzisiaj poza terenem fortyfikacji, jednak kilka rodzin wciąż zamieszkuje kazby. Ze względu na nieprawdopodobną malowniczość osady, kręcono tu szereg filmów, między innymi: Klejnot Nilu, Gladiator, Aleksander, Troja, Mumia. Nocleg w hotelu.

  Dzień 7: Dolina Dades – Wąwóz Todra

  Przejazd do doliny Dades zajmuje sporo czasu. Strome ściany skalne sięgające do 600m wysokości, otoczone gajami palmowymi czy wioskami berberyjskimi i krystalicznie czystą rzeką u ich stóp, sprawiają wrażenie niedostępnych. Najpiękniej jest tu rano, kiedy słońce sięga do dna doliny, a skały zaczynają tańczyć kolorami pod jego wpływem. Po południu w kanionie robi się ciemno, a zimą panuje tu chłód. Todra to mekka dla wspinaczy skałkowych z całego świata. Jeżeli będziesz miał ochotę i odwagę zabierzemy cię na mały kurs wspinaczki lub wybierzemy się na wędrówkę między pionowymi ścianami wąwozu. Nocleg w hotelu na dnie doliny Dades.

  Dzień 8: Wąwóz Todra – Merzouga

  Poranne godziny spędzamy w kanionie. Tego dnia pozostawiamy majestatyczne szczyty Atlasu Wysokiego i w godzinach popołudniowych docieramy do miejscowości Merzouga do Hotelu Yasmine. Wieczorową porą czeka nas pustynny zachód słońca, który zastanie nas podczas karawany na wielbłądach. Kolacja w hotelu, śpiew i tańce w rytmach bębnów.

  Dzień 9: Merzouga – Zagora

  Przejazd do Zagora, miasta otoczonego przez góry Zagora, z którego miasto wzięło swoją nazwę. Na starych mapach Europy miasta nie znajdziemy, ponieważ zostało zbudowane w XX wieku. Na szczytach gór widoczne będą ruiny mitycznej twierdzy Almoravid. Na granicy miasta znajdziemy dobrze znany drogowskaz „Timbuktu 52 jours”, czyli czas potrzebny aby dostać się do Timbuktu (52 dni) w Mali pieszo lub na wielbłądach. Odpoczynek w hotelu w Zagorze po wyczerpującej podróży. Zagora stanowi powszechnie miejsce wypadowe na wspaniałe piaszczyste pustynie i malownicze oazy ściągające turystów z całego świata.

  Dzień 10: Zagora – Mhamid – oazy i pustynie przy granicy z Algierią

  Po śniadaniu przejazd do Mhamid, niegdyś ważny punkt postoju na transsaharyjskim szlaku karawan. Stąd do kolejnego obozu pustynnego, można dojechać wyłącznie samochodem z napędem na cztery koła. Czeka nas przejazd jeepem po Saharze do obozu pustynnego. Wrażenia potęgują niesamowite krajobrazy, zapewne poczujemy namiastkę rajdu Dakar. Kolacja przy ognisku, spanie w jurtach nomadów.

  Dzień 11: Marrakesz

  Ze względu na odległość jaka byłaby do pokonania w tym dniu drogą lądową zdecydowaliśmy się na powrót do Marrakeszu samolotem. Dzięki temu unikniemy męczącego, całego dnia w busie.  W zależności od naszego lotu, do południa korzystamy z uroków pustyni, bądź wracamy do Zagory. Przelot do Marrakeszu. Aby nie dźwigać niepotrzebnie naszych bagaży wrócą w tym czasie bezpiecznie do Marrakeszu drogą lądową. Wieczorne kluczenie po zaułkach i uliczkach miasta, ostatnie zakupy na słynnym bazarze na placu Jamma El Fna…

  Dzień 12: Marrakesz i powrót (opcjonalnie lot z Casablanca)

  Przejazd na lotnisko i wylot do Polski.

  Opcjonalnie: Dla zainteresowanych możliwe jest wydłużenie wyjazdu o 2-3 dni na Fez lub słynne plaże w pobliżu Agadiru. Zwiedzanie Casablanki odradzamy.

  Noclegi

  ➡️ W trakcie pobytu „na dole” noclegi są w hotelach i riadach
  ➡️ Podczas akcji górskiej śpimy schroniskach

  Uwaga! Unikamy zakwaterowania w miejscach o niskim standardzie, aby zwiększyć Twój komfort podczas wyprawy!

  Wyżywienie

  ➡️ W trakcie akcji górskiej zagwarantowane są 3 posiłki dziennie
  ➡️ Podczas część objazdowej w cenie są 2 posiłki dziennie – śniadanie i  obiadokolacja

  Uwagi

  Rząd Marokański wprowadził bezwzględny zakaz nocowania na pustyni Merzouga pośród wydm, ponieważ obozy się tam znajdujące negatywnie wpływały na środowisko, jednak nadal można nocować na obrzeżach pustyni. Trzeba mieć na uwadze, że obozy te niestety znacznie odbiegają od tych oryginalnych, które były w głębi pustyni przez co nie ma już w nich takiego klimatu. W związku z powyższym dla zwiększenia komfortu uczestników, zdecydowaliśmy się na nocleg w pobliskim, klimatycznym hotelu. 🙂

  Cena wyprawy

  4665 zł + przelot od 1300 do 3000zł

  Obejmuje

  ✅ przelot do Maroka i z powrotem
  ✅ organizację oraz logistykę wyprawy
  ✅ wyżywienie – dwa posiłki dziennie, w górach trzy posiłki dziennie
  ✅ lokalne przejazdy
  ✅ wszystkie noclegi w hotelach, riad 'ach i schroniskach pod Tubkalem
  ✅ opłaty za wstęp i przebywanie na terenie Parku Narodowego Jebel Toubkal
  ✅ poganiacza z mułami noszącymi nasz bagaż do schroniska Tubkal
  ✅ pustynne safari jeepem 4×4
  ✅ karawanę na grzbietach wielbłądów na Saharze
  ✅ opcjonalna wycieczka pod wodospady d’Ouzoud
  ✅ noclegi przy pustyni w obozach nomadów
  ✅ rozszerzone ubezpieczenie NNW i KL o uprawianie sportów podwyższonego ryzyka
  ✅ uczestnictwo lidera wyprawy wielokrotnie prowadzącego wyprawy do Maroka na Tubkal

  Nie obejmuje

  ❌ napiwków i gratyfikacji
  ❌ napojów do posiłków
  ❌ sprzętu i wspinania z przewodnikiem dla zainteresowanych w wąwozie Todra (ok 15€)
  ❌ dodatkowych atrakcji nie wymienionych w programie (wstępów do muzeów, pałaców)
  ❌ przelotu Zagora – Marrakesz

  Zainteresują Cię także