fbpx
Zobacz więcej

Trekking pod K2 – baza pod K2 i Broad Peak – przełęcz Gondogoro 5680 m

Atrakcje

➡️ Trekking pod K2, Broad Peak, Gasherbrumy I i II
➡️ najwyższy punkt na trasie przełęcz Gondogoro La 5680m
➡️ base camp K2 5135 m
➡️ base camp Broad Peak 5100 m
➡️ lodowiec Baltoro
➡️Kopiec Gilkeya – symboliczny cmentarz poległych na K2
➡️ wschód słońca z widokiem na ośmiotysięczniki Broad Peak i Gaszerbrum
➡️ podróż legendarną Karakorum Highway
➡️ Islamabad
➡️ Skardu

 

O wyprawie

Wyjedź z nami na wyprawę do krainy bogów – Karakorum – najbardziej niedostępnych i surowych gór na Ziemi. Czekają Cię tylko surowe góry i my – przeprawy przez rwące rzeki, niezapomniane oderwane od siedzib ludzkich krajobrazy, kultowe miejsca, nieprzetarte szlaki i… pokonanie 62 km po obecnie najdłuższej lodowej rzece na naszej planecie – lodowcu Baltoro.

Trekking pod K2

Nie musisz być alpinistą by poczuć potęgę K2. Wystarczy tylko, że zechcesz podjąć wyzwanie… K2 8611 m to marzenie każdego himalaisty. Góra leżąca na terenie Pakistanu zbudowana ze skał krystalicznych, gdzie przeważa gnejs i granit, a jej szczyt uważany jest za jeden z najtrudniejszych oraz najbardziej spektakularnych ośmiotysięczników do zdobycia.  Może o tym świadczyć fakt, że zimowego wejścia na K2 udało się dokonać dopiero w styczniu 2021, choć wielu wytrawnych himalaistów już próbowało tego znacznie wcześniej. Powodem jest to, że na samej górze panują bardzo trudne warunki wspinaczkowe. I mimo, że statystyki sugerują, że trudniejsza może być Annapurna, to K2 najbardziej przyciąga uwagę świata wspinaczkowego. Swoją sławę zawdzięcza swojej doskonałej, stożkowatej architekturze. Poza tym, wyższy jest tylko Everest…

Podczas trekkingu pod K2 zobaczysz jeszcze trzy inne ośmiotysięczniki – Gasherbrum I 8068 m, Gasherbrum II 8035 m oraz Broad Peak 8051 m. Zobaczymy również inne symbole ekstremalnego wspinania: turnie Trango, ogromną Rakaposhi, doskonałe piramidy Masherbrum czy Gasherbrum IV z prawdopodobnie najtrudniejszą ścianą wysokogórską na świecie zdobytą do dzisiaj tylko przez dwa zespoły, a po raz pierwszy w 1985 roku przez Wojtka Kurtykę i Roberta Schauera.

Ciekawostka – nazwa K2

Brytyjski badacz, T.G. Montgomerie, pracujący w 1856 roku  w indyjskim urzędzie mierniczym dokonał pomiaru szczytu, który znalazł się na liście 35 najwyższych szczytów świata i który idealnie wpasował się w drugie miejsce. W czasie sporządzania siatki pomiarowej przyjęto wówczas do oznaczenia szczytów literę K (od Karakorum) oraz liczby dla oznaczenia kolejnych od zachodu ku wschodowi wierzchołków. Dzięki temu powstała nazwa K2. Poszukiwano również innych nazw miejscowych. Niestety okazało się, że z miejscowych miast i wiosek nikt nie zdawał sobie nawet sprawy z istnienia szczytu. Z czasem dla tubylców nazwa K2 brzmiała bardzo dźwięcznie, dlatego nazwa K2 stała się najczęściej używaną nazwą.

Pamiętaj Nie tworzymy sztucznych i sztywnych rozwiązań. Każdy program powstaje i zmienia się przy Twoim udziale!

 

Wymagania

Zalecane szczepienia:
tężec, żółtaczka A i B, BTP – błonnica, tężec, polio
✅ żółta książeczka WHO
✅ paszport ważny co najmniej 6-mcy

 

Terminy (4) i ceny

  Jesteś zainteresowany?

  Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy sie resztą spraw!

  Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

  lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
  Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
  Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

  Dla osób dolatujących indywidualnie:
  Rozpoczęcie wyprawy: Islamabad
  Zakończenie wyprawy: Islamabad

  Dzień 1: Wylot z Polski

  Spotkanie na lotnisku 2 godziny przed odlotem. Przelot do Islamabadu, stolicy Pakistanu. Początek wyprawy pod K2.

  Dzień 2: Przylot do Islamabadu

  Po wylądowaniu w stolicy Pakistanu rzucać się będą nam w oczy niezwykle piękne i niepowtarzalne krajobrazy. Otaczać nas będą góry, stare rzeki polodowcowe, a położone gdzie nie gdzie gaje oraz trawy będą nadawały piękny kontrast. Warto dodać, że Islamabad jest dziewiątym i największym miastem w Pakistanie. Zostało ono zbudowane od podstaw w latach sześćdziesiątych.  Tego dnia również załatwiamy formalności w Ministerstwie Turystyki i jeśli czas pozwoli zwiedzamy miasto. W Islamabadzie można odwiedzić między innymi Shah Faisal. Jest to największy meczet w Azji południowej, który został zbudowany w hołdzie dla zmarłego króla Arabii Saudyjskiej – Fajsala ibn Abd al-Aziza. Kolejną atrakcją może być Park Szekspira, a dzięki wszelkim targom ulicznym, które napotkamy na swojej drodze, będziemy w stanie poczuć wyjątkową atmosferę Pakistanu.

  Dzień 3 – 4: Przejazd do Skardu (opcjonalnie przelot)

  Przejazd do Skardu słynną Karakorum Highway. Odległości jakie mamy do pokonania są bardzo duże, ponieważ do samego Skardu jest to 800 km. Długa podróż ma jednak swoje dobre strony – poznamy Pakistan. Przez dłuższy czas droga wije się doliną Indusu – Jedwabnym Szlakiem. Nocleg po drodze w hotelu, najprawdopodobniej  w Chilas, które jest znane głównie z petroglifów przedstawiających  życie Buddy.

  opcjonalnie przelot: ze względów bezpieczeństwa warto wybrać opcję przelotu, dzięki czemu skrócimy również podróż. W trakcie lotu podziwiać będziemy niezliczoną liczbę sześcio- oraz siedmiotysięczników w cieniu owianego mroczną sławą Nanga Parbat 8126 m. Jedyną wadą tutejszych lotów jest częste ich odwoływanie oraz zmiany lotów, dlatego w zapasie dobrze jest mieć ten dodatkowy dzień na podróż drogą lądową.

  Dzień 5: Skardu

  Dzień wolny w Skardu. Skardu samo w sobie jest malowniczym miejscem i  można tutaj podziwiać m.in Jezioro Kachura, czy przepiękny wodospad Manthokha i Park Narodowy Deosai.

  Dzień 6: Przejazd jeepami do Askole

  Kończy się asfalt, zaczyna się prawdziwa ekspedycyjna droga. 🙂 Kontynuujemy podróż jeepami przez dziką Dolinę Shigar. Po drodze mijamy zbocza wyglądające jak zryte przez krety. Są to jaskinie wydrążone przez poszukiwaczy kamieni szlachetnych, diamentów i legendarnego aleksandrytu (odmiana topazu). Aksole jest ostatnią zamieszkałą wioską na naszej trasie, położoną nad rzeką Braldu na 3000 m. Rzeka ta wypływa z lodowca Baltoro, który jest drugim pod względem długości lodowcem świata. W wiosce tej spotykają się niemal wszyscy uczestnicy wypraw i trekkingów robiąc ostatnie przygotowania do wyruszenia w drogę. Tutaj również spotkamy się z naszą ekipą przewodników, tragarzy i kucharzy. Pierwsza kolacja we wspólnej mesie oraz pierwszy nocleg w namiotach.

  Dzień 7 – 18: Trekking pod K2

  Cały sprzęt niezbędny w górach poniosą na swoich plecach tragarze. Etapy i dni odpoczynku mogą być uzależnione od stopnia aklimatyzacji uczestników.

  ETAPY:

  1 DZIEŃ Askole – Jhula 3000 m
  (6- 7 godzin)
  Dzień na rozruch. Początkowo podchodzimy łagodnie, by następnie stromym odcinkiem pomiędzy urwistymi brzegami rzek Dumodoro i Biaho dojść do obozu Jhula 3000 m
  2 DZIEŃ Jhula – Paiju 3450 m
  (6-7 godzin)
  Szlak początkowo będzie prowadził ukośnie wzdłuż zbocza góry. Dotrzemy nim do Lodowca Panamskiego, a następnie pnąc się dalej w górę przekroczymy rzekę Damordo i podążając do Paijju miniemy camp Bardumal 3253 m, gdzie zrobimy krótką przerwę na lunch.
  3 DZIEŃ Paijiu 3450 m- dzień aklimatyzacyjny W ten dzień zrobimy sobie odpoczynek gdzie zregenerujemy siły na dalszą podróż. Jest to czas na leniuchowanie w namiotach oraz podziwianie widoków.
  4 DZIEŃ Paijiu – Urdukas 4130 m
  (7-8 godzin)
  Po godzinie trekkingu wchodzimy na lodowiec Baltoro i podążamy w kierunku pokrytej głazami legendarnej łąki w Urdukas, gdzie zobaczymy ostatnie zielone miejsca na szlaku. Stąd rozpościera się widok na słynne Turnie Trango (6286m) i Cathedral Tower. Alpiniści uważają Turnie Trango za jedne z najpiękniejszych krajobrazów i zarazem najtrudniejszych do zdobycia. Dla takich widoków zawsze warto wspinać się wyżej i wyżej. Szlak przez lodowiec czasem znika przez osypujący się gruz i pył.
  5 DZIEŃ Urdukas – Gore 4500 m
  (6-7 godzin)
  Po drodze podziwiamy widoki na Masherbrum 7821 m, Gaherbrum IV 7925 m i Muztagh Tower 7273 m. Noc spędzamy już na lodowcu Baltoro.
  6 DZIEŃ Gore – Concordia 4720 m
  (4-5 godzin)
  Idziemy w kierunku najsłynniejszego w Karakorum ujścia lodowych rzek zwanego Concordią. Tu schodzą się lodowce Wigni, Godwin Austen i Baltoro. Niektórzy nazywają to miejsce ’salą tronową bogów’. Stąd roztacza się najsłynniejszy widok na K2 8611 m, w najbliższym otoczeniu wznoszą się również ściany pozostałych ośmiotysięczników – Gasherbrumów I i II 8080 m i 8035 m oraz  Broad Peak’u  8051 m , czyli wszystkie najwyższe szczyty Karakorum.
  7 DZIEŃ Concordia 4720 m
  (odpoczynek)
  Po kilku dniach wymagającego trekkingu czeka nas tutaj wymarzony odpoczynek przy malowniczych widokach. Przy dobrej pogodzie warto pokusić się o złapanie paru promieni słońca.
  8 DZIEŃ Concordia – Baza pod K2 5135 m i Broad Peak 5000 m– Concordia
  (7-8 godzin)
  Chętni idą dzisiaj do bazy pod Broad Peak 5000 m oraz do bazy pod K2 5135 m. Przy odrobinie szczęścia w obozach spotkamy himalaistów zmagających się właśnie z tymi ośmiotysięcznikami. W pobliżu base campu K2 zobaczyć będzie można Kopiec Gilkeya – symboliczny cmentarz poległych na K2. Na noc wracamy do Concordii.
  9 DZIEŃ Concordia – Ali Camp 5100 m
  (4-6 godzin)
  Podążamy lodowcem Wigni w kierunku przełęczy Gondogoro z jednym noclegiem po drodze. Mijamy Chogolisę 7665 m, która w 1957 roku odebrała życie jednemu z najwybitniejszych himalaistów, na stokach południowo-zachodniej ściany zginął wtedy Hermann Buhl.
  10 DZIEŃ Ali Camp – przełęcz Gondogoro 5700  m – Hispung
  (5-7 godzin)
  W dniu dzisiejszym zdobędziemy najwyższy punkt naszej wyprawy – przełęcz Gondogoro la 5680 m. Podejście rozpocznie w nocy ok godziny 2, tak aby o wschodzie słońca być na przełęczy. Czekają nas tutaj niezapomniane widoki na K2 8611 m, Broad Peak 8051 m i Gasherbrumy I i II – 8080 m i 8035 m. Schodzimy na nocleg do Hispung.
  11 DZIEŃ Hispung – Saicho
  (4-5 godzin)
  Schodzimy z 'innej planety’. W końcu pojawia się pierwsza zieleń. Podziwiamy zielone tarasy Hushe oraz niesamowity krajobraz uroczych i dzikich róż.
  12 DZIEŃ Saicho – Hushe
  (4-5 godzin)
  Schodzimy do położonego wśród zielonych pól Hushe. Jest to mała wioska na poziomie 3050 m, która również słynie z wyjątkowych widoków. Dlatego to małe miejsce jest nazywane „ Paradise of Mountains” co oznacza – Raj Gór. Z Hushe czeka nas 4-6 godzinny przejazd do Skardu.

  Dzień 19 – 20: Przelot do Islamabadu (opcjonalnie przejazd)

  Wracamy do Islamabadu samolotem, albo jedziemy 2 dni. Przelot umożliwia nam spędzenie dodatkowego dnia w stolicy Pakistanu. Jeżeli nie uda nam się zwiedzić stolicy w pierwszym dniu wyprawy teraz będziemy mieli wystarczająco dużo czasu aby zobaczyć świątynię Faisal Mosque, czy muzeum dziedzictwa narodowego Lok Virsa.

  Dzień 21: Powrót do Polski

  Przejazd na lotnisko i wylot do Polski. Zazwyczaj  wylot jest w godzinach porannych i tego samego dnia jest przylot do Polski.

  Noclegi

  Noclegi w hotelach. Zawsze unikamy zakwaterowania w miejscach o niskim standardzie

  Podczas całego trekkingu śpimy w namiotach (brak siedzib ludzkich).

  Uwagi

  Żadne umiejętności alpinistyczne nie są wymagane. Trekking należy do jednego z bardziej wymagających i męczących. W przeciwieństwie do Himalajów cały trekking odbywa się w oderwaniu od siedzib ludzkich, wszystkie noclegi są w namiotach. Trudności techniczne na trasie są niemal zerowe, więc mogą w nim brać udział wszyscy dobrze przygotowani turyści. Aklimatyzacja odbywa się bardzo powoli, więc nikt nie powinien mieć problemów wysokościowych.

  Cena wyprawy

  2850$ + przelot od 3000 do 4500zł

  Obejmuje

  ✅ przelot tam i z powrotem
  ✅ organizację i logistykę wyprawy
  ✅ jeden wewnętrzny przelot na trasie Islamabad- Skardu, bądź Skardu – Islamabad, pod warunkiem, że pozwolą na to warunki pogodowe
  ✅ permit – zezwolenie na trekking pod K2
  ✅ wszystkie lokalne przejazdy wg. programu
  ✅ wynajęcie jeepów lub innych środków transportu
  ✅ wsparcie lokalnych przewodników podczas trekkingu
  ✅ zakwaterowanie w hotelach przed i po trekkingu wraz ze śniadaniami
  ✅ wszystkie noclegi w namiotach podczas trekkingu
  ✅ pełne wyżywienie podczas trekkingu
  ✅ pełne wyżywienie poza akcją górską
  ✅ wynajęcie przewodnika, kucharzy, tragarzy
  ✅ sprzęt kempingowy, namioty, messa, itp.
  ✅ ubezpieczenie KL i NNW odpowiednie na wyprawę
  ✅ uczestnictwo polskiego lidera wyprawy

  Nie obejmuje

  ❌ opłat wizowych (~250zł ) (4challenge może zająć się załatwianiem wiz)
  ❌ atrakcji dodatkowych nie ujętych w programie
  ❌ napiwków dla tragarzy
  ❌ własnych wydatków
  ❌ nadbagażu
  ❌ samolotu z Islamabadu do Skardu (opcjonalnie ok 100$)

   

  Zainteresują Cię także