Atrakcje
O wyprawie
Trekking na Teneryfie czyli o tym jak wyspa słynąca z 'all inclusive’ staje się trekkingowym rajem
O tym, że Teneryfa to idealne miejsce na stacjonarne wakacje i wygrzewanie się na plaży wie chyba każdy. Jakież zatem musi być zdziwienie, gdy będąc tam okaże się, że to istny raj dla osób lubujących się w górskich wędrówkach. Teneryfa powala różnorodnością wędrówek i klimatem przygody. Z każdego miejsca podczas trekkingu widać ocean i pozostałe wyspy archipelagu Wysp Kanaryjskich. Widoki są obłędne. Bywa, że w budząc się w hotelu przy plaży za oknem jest pochmurno. Wystarczy godzina jazdy serpentynami jakich nie sposób doświadczyć gdzie indziej, aby przebić się przez chmury w strefę słońca i znaleźć się na płaskowyżu na wysokości przekraczającej 2200 m nad poziomem wszechobecnego Oceanu Atlantyckiego. A tu krajobraz jak z Utah, wulkaniczny teren, piaszczyste wydmy, droga przez pustkowie i endemiczna skąpa roślinność. W ciągu zaledwie jednej godziny możesz przebić się przez wszystkie strefy klimatyczne i piętra roślinne, od poziomu morza, aż po śniegi Teide. A wszystko to na jednej średniej wielkości wyspie. Niesamowite jest również to, że w klimacie jaki tutaj panuje czyli oceaniczno- subtropikalnym i przy średnich temperaturach powyżej 25 stopni, w okresie grudzień- kwiecień na szczycie Teide może zalegać śnieg. Zdobycie Teide w tym okresie jest czymś na prawdę wyjątkowym i niezapomnianym!
Możliwości trekkingowe Teneryfy
Na Teneryfie mamy do dyspozycji kilkadziesiąt tras trekkingowych dających łącznie setki km do pokonania pieszo. Jedne trasy są krótsze inne potrafią liczyć ok 20 km. Nie mniej jednak każda trasa jest piękna i wyjątkowa na swój sposób ukazując w ten sposób piękno wyspy. Pobyt na Teneryfie bez zdobycia najwyższego szczytu Hiszpanii – wulkanu Teide 3718 m i odbycia przynajmniej jednego solidnego trekkingu nie może zostać uznany za zaliczony! :). To niezapomniane przeżycia, które z pewnością zapadną Ci w pamięci na długo. Teneryfa ma do zaoferowania niemal wszystko, począwszy od idealnej pogody przez niemal cały rok (temperatura 19 – 25 stopni) przez ciepłą wodę Oceanu Atlantyckiego (22 – 25 stopni) po strzeliste turnie Gór Anaga. Z jednej strony zobaczysz tutaj soczystą zieleń i dziką niemal tropikalną przyrodę z drugiej zaś strony surowy i suchy krajobraz księżycowy. Trudno sobie wyobrazić, że istnieje cała masa wydanych, w wielu językach, wielostronicowych przewodników górskich poświęconych Teneryfie. Niestety, żaden nie jest w języku polskim.
Teide 3718 m – prawie czterotysięczny najwyższy szczyt Hiszpanii
Podczas trekkingu na Teneryfie odwiedzimy Park Narodowy Teide i zdobędziemy dwa szczyty. Pierwszy w ramach aklimatyzacji będzie Mount Guajara 2718 m, kolejny nasz cel to Teide 3718 m. Warto mieć na uwadze, że najwyższy szczyt Hiszpanii wcale nie leży w Europie, a w Afryce, jak zresztą cały archipelag Wysp Kanaryjskich. Na liście najwyższych afrykańskich szczytów począwszy od Kilimandżaro wcale nie znajdowałby się tak nisko 😉 . To co robi największe wrażenie to fakt, że wznosi się od poziomu morza… a raczej oceanu w dosłownie chwilę na niemal 4000 metrów. To po prostu musi robić wrażenie. Sama góra jest przez to widoczna dla żeglarzy z ogromnej odległości, nawet 400-500 km. Podczas trekkingu będziemy równie przemierzać malownicze trasy wśród lasów i górskich krajobrazów wzdłuż oceanu, a na trasie nie zabraknie lokalnych małych winnic. Na koniec wyprawy czekają Cię dwa pełne dni wypoczynku na jednej z przepięknych plaż.
To już nasz drugi trekking po hiszpańskich ziemiach. Zapraszamy również do zdobycia najwyższego szczytu kontynentalnej Hiszpanii – Mulhacen 3482 m.
Niezwykłe Góry Anaga
Północnowschodnia część Teneryfy wraz z obszarem gór Anaga to bez wątpienia najstarszy obszar wyspy powstały około 7 – 9 milionów lat temu w wyniku erupcji. Trekking na Teneryfie bez zaliczenia Gór Anaga można byłoby uznać za nieodbyty. Góry Anaga cechuje całkiem inny krajobraz niż pozostałej części Teneryfy. Nie wyglądają jakby były pochodzenia wulkanicznego i zdecydowanie bardziej przypominają krajobraz alpejski. Poszarpane, strzeliste, ze stromo opadającymi zboczami i głębokimi dolinami rzecznymi robią niesamowite wrażenie i mocno kontrastują z pozostałą częścią wyspy. Również roślinność nie przypomina tej ze stoków Teide dlatego jest tutaj wydzielony obszar chroniony biosfery. Turyści przyjeżdżający na Teneryfę stacjonarnie są przekonywani do rejsu na pobliską Gomerę, by móc zobaczyć niezwykły las… Identyczny znajduje się na Teneryfie… tylko, że w Górach Anaga. Tereny Parku Anaga są idealnym miejscem dla osób ceniących ciszę i spokój, z dala od tłumów turystów i kochających bliski kontakt z naturą. Ze względu na wiele żyjących tutaj endemicznych gatunków Góry Anaga od 2015 roku są częścią Rezerwatu Biosfery UNESCO.
Trekking na Teneryfie – atrakcje:
- księżycowy krajobraz i wejście na wulkan Pico del Teide 3718 m – najwyższy szczyt Hiszpanii
- wschód słońca na szczycie Teide 3718 m
- aklimatyzacyjne wejście na szczyt Mount Guajara 2718 m
- zapierające dech w piersiach trekkingi w górach Anaga ( najwyższy punkt 1024 m)
- trekking malowniczymi górami Teno
- wizyta w wiosce Masca
- najstarsze ponad 1000 lenie drzewo smocze na świecie El Drago (Drago Milenario)
Wymagania
- dobra kondycja
- zalecane szczepienia: WZW typ A i B, błonica, tężec krztusiec
Przewodnicy wyprawy
Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:
Dzień 1: Przylot na Teneryfę
Spotkanie na lotnisku na dwie godziny przed planowany lotem i przelot na Teneryfę. Transfer do hotelu tuż przy plaży w rejonie Costa Adeje. Na miejscu mamy czas na zrelaksowanie się po podróży 🙂 Odpoczynek na basenie, na plaży, dla chętnych surfing – w końcu Playa de las Americas to jedno z najlepszych miejsc na surfowanie na wyspie. Znajdziemy tutaj dużo wypożyczalni ze sprzętem oraz szkółek. To również najbardziej imprezowe miasto wyspy – dla chętnych nocne kluby w nocy 🙂
Dzień 2: Mount Gujara 2718 m
Nasz pierwszy pełny dzień na Teneryfie. Po zjedzeniu śniadania czeka nas godzinny przejazd do Parku Narodowego Teide, gdzie odbędziemy nasz pierwszy aklimatyzacyjny trekking przed zdobyciem wulkanu Teide. Czeka nas dzisiaj 8 kilometrów przyjemnej trasy, a wędrówkę rozpoczniemy i zakończymy przy restauracji Paradorde Canadas del Teide. Podejście będzie dość strome, ale przez większość czasu towarzyszyć nam będą piękne widoki na wulkan Teide, które z pewnością wynagrodzą nam trudy podejścia 🙂 Prawdziwa uczta dla oczu czekać nas będzie po zdobyciu wierzchołka! Przy dobrej pogodzie ze szczytu Mount Guajara 2718 m ukaże nam się niemal cała Gran Canaria! Wędrówka powinna zająć ok 5-6 godzin.
Dzień 3: Wodospad Barranco – Costa Adeje – Playa de las Americas
Po śniadaniu jedziemy do miasta Adeje. Jest to punkt startowy trasy wiodącej przez Piekielny Wąwóz, w którym znajdziemy wspaniały wodospad Barranco. Wąwóz ten jest nazywany przez lokalnych mieszkańców „ustami wulkanu El Teide”, kryje on również w sobie najgłębszą przepaść na Wyspach Kanaryjskich. Wysokość wodospadu Barranco wynosi aż 200 metrów! Wędrujemy przez dolinę i wąwóz, podziwiając przepiękne krajobrazy. Cała wędrówka w dwie strony zajmie nam około 3 godziny. Po trekkingu wracamy do naszego hotelu i szykujemy się na jutrzejszą wędrówkę na Teide. Przed snem polecamy spróbować tutaj lokalnego jedzenia, takiego jak: papas arrugadas, krewetki z czosnkiem, ośmiornica w sosie winegret, paella, dania z koziną oraz wiele rodzajów ryb.
Dzień 4: Szczyt Pico del Teide 3718 m
Nasz atak szczytowy rozpoczynamy w nocy. Wstajemy o godzinie 00:30, następnie wyruszamy autem spod hotelu o 1:00. Dojeżdżamy na miejsce rozpoczęcia trekkingu – parking Montaña Blanca około godziny 2:00 i stąd rozpoczynamy naszą wędrówkę. Parking znajduje się na wysokości 2340 m npm.
Pierwsze 4 km są stosunkowo łatwe, co stanowić dla nas będzie przystępną formę rozgrzewki i pozwoli nam się przygotować mentalnie do dalszej wędrówki. Następnie szlak zmienia się na bardziej kamienisty. Tutaj doceniamy jak ważne są czołówki. Po około 3h dochodzimy do schroniska Refugio de Altavista, znajdującego się na wysokości 3260 m npm. Jest ono zamknięte na stałe, ale tuż obok znajduje się schron, gdzie zrobimy sobie dłuższą przerwę na kawę i przekąski. Po krótkim odpoczynku ruszamy dalej. Zostało nam około 2-3 godzin marszu na szczyt.
Im wyżej tym mocniej będzie wiać, więc warto wziąć ze sobą dodatkowe ubrania. Dochodzimy na szczyt i około 7:00 zacznie pojawiać się słońce, które w połączeniu z chmurami tworzy niesamowity spektakl na niebie. Za chmur wyłania nam się widok na trzy wyspy: La Gomerę, La Palmę i Gran Canarię.
Zejście na parking zajmie nam około 3-4h. Będzie do idealny czas na podziwianie widoków oraz zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć. Oraz zacznie robić się coraz cieplej.
Po zejściu na parking udamy się do hotelu na zasłużony odpoczynek. Trekking w sumie 8-9 godzin.
Dzień 5: Wioska Masca i plaża del Duque
Po mocnym wejściu na Teide dzień wcześniej, dzisiaj mamy czas na złapanie oddechu. Przejedziemy na punkt widokowy Mirador de Cherfe niezwykle krętą i wąską drogą, która z pewnością podniesie nam znacząco poziom adrenaliny. Jak może być inaczej, skoro z jednej strony drogi mamy strome ściany skalne, z kolei z drugiej przepiękne krajobrazy ale też głębokie przepaści 😉 Na przełęczy zatrzymamy się przy wcześniej wspominanym punkcie widokowym Mirador de Cherfe, gdzie będziemy mieli czas na zrobienie kilku zdjęć. Następnie udajemy się do malutkiej, malowniczo położonej wioski Masca, położonej 600 m.n.p.m. Następnie jedziemy na jedną z najładniejszych plaż Teneryfy – Playa del Duque. Na miejscu odpoczywamy i korzystamy z uroków tego miejsca. Popołudniu wracamy z powrotem do hotelu.
Dzień 6: Chinyero Mountain i basen naturalny Charco los Mujeres
Będzie to kolejny dzień naszej wędrówki – trekking w górach Chinyero Mountain – 3 trasy do wyboru w zależności od sił i kondycji. Każda z nich to okrążanie wulkanu Chinyero pośród wulkanicznych lapilli i ponad stuletnich sosen. Podczas wędrówki zrobimy sobie przerwę z pięknymi widokami na południową ścianę wulkanu. Podczas wędrówki zobaczymy również kilka gór jak np. La Corredera, Los Poleos i La Cruz, a przy dobrej pogodzie również El Teide i Pico Viejo.
Po zakończonym trekkingu będzie czas na kąpiel w naturalnych basenach Charco los Mujeres blisko hotelu zasilanych wodą z oceanu, nierzadko z małymi rybkami i krabami.
Dzień 7: Garachico – port rybacki powstały na zastygłej lawie i malownicze Góry Anaga
Do południa dzień spędzimy jeszcze w Garachico. Będzie to czas na chwilę regeneracji i odpoczynku po trudach wędrówek dni wcześniejszych. Garachico jest również idealnym miejscem, aby spróbować lokalnej i tradycyjnej kuchni. Większość lokalnych barów i restauracji przekazywanych jest z pokolenia na pokolenie! Warto wybrać się na obiad np. do restauracji Los Pinos, w której znajdziemy wszystkie lokalne przysmaki, a do tego znajduje się w budynku zbudowanym z lawy. Po obiedzie wyruszamy do stolicy wyspy Santa Cruz de Tenerife. Po drodze zatrzymamy się jeszcze przy najstarszym i największym na świecie smoczym drzewie, które znajduje się w parku Del Drago. Wiek Dracaena Draco, zwanej również El Drago, szacowany jest na ok 1000 lat! Niewątpliwe jest to jeden z największych symboli Teneryfy, który w 1917 roku został ogłoszony zabytkiem narodowym. Nocleg w stolicy.
Dzień 8: Trekking w górach Anaga
Nasz dzisiejszy trekking rozpoczniemy od zejścia w dół skalistym kanionem Afur. Mijając po drodze małe wodospady oraz płytkie stawy docieramy niemal do samej zacisznej plaży Tamadite. Warto mieć ze sobą strój kąpielowy, by móc wskoczyć w ramach odpoczynku do któregoś z pięknych basenów skalnych na plaży Tamadite! Stąd rozpoczynamy wejście pod górę w kierunku wioski El Chorro oraz miasta Taganana, po drodze podziwiając wspaniałe widoki na wybrzeże. El Chorro jest malutką wioską położoną wysoko na zboczu wzgórza, słynącą w tej okolicy z produkcji wina. Po dotarciu do Taganany będziemy mieć czas na lunch oraz przechadzkę brukowanymi uliczkami tej historycznej wioski z XVI wiecznym kościołem. Następnie przez las pod górę, potem trasą prowadzącą już głównie w dół wrócimy do Afury. W dzisiejszym dniu do pokonania będzie ok 13 km.
Dzień 9: San Cristobal de la Laguna – Góry Anaga – trekking z Chamorga
Po drodze w góry zatrzymamy się w mieście San Cristobal de la Laguna – całe miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Po wizycie w mieście to kolejny dzień w malowniczych górach Anaga i trekking najbardziej na północ wysuniętą trasą trekkingową na Teneryfie. Dzisiaj podążać będziemy miękkimi i wąskimi ścieżkami przez zacieniony las, podziwiając co chwilę wyłaniające się piękne widoki oraz grzbiet, który zaprowadzi nas do odizolowanej małej wioski rybackiej Roque Bermejo. Po odpoczynku i krótkim relaksie, rozpoczniemy powrót do Chamorga. Droga powrotna będzie w głównej mierze prowadzić pod górę, a na trasie nie zabraknie kolorowych kwiatów i kaktusów oraz przepięknych widoków na ocen. Po drodze zobaczymy latarnię morską Faro de Anaga. Po zakończonym trekkingu przejdziemy do Puerta de la Cruz na wymarzony odpoczynek.
Dzień 10: Puerta de la Cruz
Mamy dwa pełne dni na wypoczynek i łapanie słońca na plażach Teneryfy. Warto pójść na spacer po Puerto de la Cruz, podziwiać ładną architekturę miasta. W ramach odpoczynku warto rozważyć jeden dzień pobytu w świetnym parku wodnym Lago Martianez. Jest to miejsce pełne basenów, ogrodów, tarasów i restauracji. Nic tylko łapać słońce i wypoczywać. Ponad to czas wolny można spędzić w licznych zielonych parkach czy odwiedzić np. zoobotaniczny Park Loro.
Dzień 11: El Medano
Po opuszczeniu hotelu w Puerto de la Cruz jedziemy na całodniowy chillout na przepiękną plażę El Medano, blisko naszego ostatniego noclegu. Możliwość wzięcia lekcji windsurfingu. Lunch/kolacja w mieście El Medano. Przejazd do ostatniego hotelu.
Dzień 12: Powrót do Polski
W zależności od godziny wylotu transfer na lotnisko i powrót do Polski.
Cena wyprawy
Obejmuje
- organizację i logistykę wyprawy
- wszystkie lokalne transfery i przejazdy według programu
- zakwaterowanie w hotelach i pensjonatach
- zdobywanie Teide 3718 m
- wszystkie trekking wg. programu
- opiekę polskie lidera wyprawy z doświadczeniem górskim i trekkingowym
- ubezpieczenie KL i NNW dopasowane do charakteru wyprawy
- wynajęcie komfortowego busa i wszelkie wydatki z tym związane
Nie obejmuje
- przelotu na Teneryfę i z powrotem
- własnych wydatków
- wyżywienia (trzeba liczyć ok 30-35€ dziennie)
- atrakcji dodatkowych nieujętych w programie (np. nurkowanie, skutery wodne, itp)
- kosztów wstępu do zwiedzanych miejsc