fbpx
Zobacz więcej

Laugavegur i  Fimmvorduhals Trail – najpiękniejszy trekking Islandii

Atrakcje

O wyprawie

Islandia – trekkingowa kraina lodu i ognia

Islandia magiczne i niesamowite miejsce, w którym zobaczysz surową, dziewiczą i dziką przyrodę z przepięknymi wodospadami, buchającymi gejzerami i aktywnymi wulkanami. Islandia jest najbardziej na północ wysuniętą wyspą zamieszką przez ludzi w Europie, a powietrze tutaj jest najczystsze w Europie! Miejsce to wydawać by się mogło, że zostało stworzone na miłośników pieszych wędrówek. W zasadzie w każdym regionie kraju znaleźć można unikatowe szlaki o różnym poziomie trudności, a co najważniejsze żaden szlak się nie powtarza, ani nie jest podobny do innego. Każdy posiada swoją unikatową przyrodę i krajobraz, którego nie zobaczymy na żadnym innym zakątku wyspy.

Szlaki Laugavegur i  Fimmvorduhals

Szlak Laugavegur i Fimmvorduhals to łącznie ok 80 km drogi prowadzącej przez typowo islandzki krajobraz. Z jednej strony zobaczymy zieloną i miękką trawę, a z drugiej zastygłą, kanciastą i surową lawę. Przemierzać będziemy po brązowym popiele ciągnącym się kilometrami, przekraczać rwące rzeki spływające z lodowców. Nie zabraknie również kraterów wulkanów w tym dwóch młodych i świeżo powstałych z 2010 Magni and Modi, połaci śniegu i przepięknych wodospadów. Tutejsza przyroda jest w stanie oszołomić każdego!

Podczas kilku dni pokonamy dwie najpiękniejsze trasy trekkingowe na Islandii oraz jedne z najpiękniejszych nie tylko w Europie ale i na świecie! Wędrówkę rozpoczniemy od krótszego 25 km szlaku Fimmvirduhals w małej miejscowości Skogar na południu kraju. Szlak rozpoczyna się przy przepięknym wodospadzie Skogafoss, który jest jedną z głównych atrakcji Islandii. Skogafoss ma aż 60 m wysokości i 25 m szerokości. W słoneczny dzień podziwiać będzie można podwójną tęczę! Następnie kierując się na północ przejdziemy przez Ziemię Bogów i  wejdziemy na najpopularniejszy szlak w Islandii Laugavegur, gdzie w ciągu 4 dni pokonamy pieszo, aż 55 km. Koniec pierwszego szlaku będzie jednocześnie początkiem kolejnego jeszcze piękniejszego szlaku z tzw. „tęczowymi górami” gdzie ukażą nam się góry w przepięknych odcieniach miedzi, żółci, różu i pomarańczy. Teren Landmannalaugar jest uważany za jeden z najpiękniejszych terenów na Islandii!

Szlaki Laugavegur i  Fimmvorduhals – atrakcje:

 • trekking najpiękniejszymi szlakami na Islandii Laugavegur i Fimmvorduhals
 • malowniczy wodospad Skogafoss
 • kąpiel w naturalnych, ciepłych gejzerach
 • wędrówka przez tęczowe góry
 • Magni i Modi – świeżo powstałe kratery wulkaniczne z 2010 roku
 • wejście na Blahnukur 940 m

Wymagania

 • dobra kondycja i sprawność fizyczna

Terminy (6) i ceny

  Jesteś zainteresowany?

  Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy się resztą spraw!

  Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

  lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
  Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
  Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

  Dzień 1: Wylot z Polski

  Wylot z Polski. Przelot do Keflaviku do lotniska położonego ok 1h od stolicy Islandii. Po przylocie przyjazd do campingu przy Skogar.

  Dzień 2: Skogar – Fimmvorduhals Hut 1042 m | Baldvinsskali Hut 900 m

  Wstajemy wcześnie by już o 7 rano i rozpoczynamy nasz malowniczy trekking na Islandii! Szlak ma swój początek przy pięknym i wielkim wodospadzie Skogafoss, który jest jedną za największych i najpopularniejszych atrakcji Islandii. Mierzy on 60 m wysokości i aż 25 m szerokości. W słoneczny dzień zobaczyć tutaj będzie można podwójną tęczę. Pierwszy dzień będzie prawdziwą ucztą dla oczu, a trasa prowadzić będzie wzdłuż rzeki Skogar. Podziwiać będziemy piękne zielone tereny oraz fantastyczne wodospady, od malutkich po naprawdę duże kilkunastometrowe. W oddali widać będzie również górujący wulkan Eyjafjallajokull. Na trasie nie zabraknie także jakże licznych tutaj owieczek 🙂 Po ok 5 h trekkingu i pokonaniu 13 km dochodzimy do naszej bazy noclegowej Fimmvorduhals Hut (1042 m) bądź Baldvinsskan Hut (900 m).

  Dystans: 13 km, czas przejścia: ok 5-6 h 

  Dzień 3:  Fimmvorduhals Hut | Baldvinsskali Hut – Thorsmörk

  Dzień rozpoczynamy od pokonania przełęczy znajdującej się pomiędzy dwoma lodowcami skrywającymi aktywne wulkany Katla i Eyjafjallajokull. Idąc dalej wejdziemy również na dwa szczyty Magni i Modi będące młodymi kraterami wulkanicznymi, które wyłoniły się w wyniku erupcji  wulkanu Eyjafjallajokull z 2010 roku. Są to prawdopodobnie najmłodsze góry na świecie. Od tego momentu rozpoczynamy zejście na drugą stronę, a przy odrobinie szczęścia i dobrej pogodzie towarzyszyć nam będą piękne widoki na kaniony, wulkaniczne szczyty oraz jęzory lodowcowe. Wędrujemy Ziemią Bogów prosto do naszego celu  Thorsmork, gdzie spędzimy noc w bazie Basar. Tego dnia zakończymy pierwszy ze szlaków 25 km Fimmvorduhals Trail, a miejscowość Thorsmork będzie jednocześnie początkiem naszego kolejnego nieco dłuższego i 55 km szlaku Laugavegur.

  Dystans: 12 km, czas przejścia: ok 5-6 h 

  Dzień 4: Thorsmörk – Emstrur

  Przed nami kolejny dzień 6-7 h wędrówki tym razem już na nowym szlaku Laugavegur. Wędrówkę rozpoczniemy od wejścia do lasu, skąd dotrzemy do pierwszej na szlaku rzeki lodowcowej, którą będziemy musieli przekroczyć. Kontynuując trekking wchodzimy do wąwozu, gdzie krajobraz diametralnie zmieni się niemal w wulkaniczne pustkowie. W oddali zobaczyć będzie można jęzory lodowca Myrdalsjokull. Po dotarciu do obozu Botnar, rozbiciu namiotów i krótkiej przerwie udamy się na wycieczkę do kanionu Markarfljot.

  Dystans: 15 km, czas przejścia: ok 6-7 h 

  Dzień 5: Jezioro Alftavant

  Ruszamy w drogę płaskim, szaro- brązowym i surowy powulkaniczny terenem z którego co jakiś czas wyrastać będą góry pokryte niesamowicie intensywną zielenią. Szlak prowadzić będzie w większości czasu po piachu i czarnej ziemi z niewielkimi podejściami. Po 5 godzinach wędrówki docieramy do obozu Hvanngil. Po dotarciu do obozu, krótkim odpoczynku i przy dobrej pogodzie wdrapiemy się na pobliski szczyt, by móc nacieszyć się tak niesamowitym krajobrazem. Po zejściu z góry przed nami ostatnie 2 km trekkingu do jeziora Alftavant, gdzie spędzimy noc.

  Dystans: 15 km, czas przejścia: ok 6-7 h 

  Dzień 6: Jezioro Alftavant  – Hrafntinnusker -Landmannalaugar

  Po zjedzeniu śniadania wracamy na szlak i już na dzień dobry przekraczamy kolejną rzekę. Po przekroczeniu rzeki czeka nas podejście na przełęcz, skąd zobaczymy całą nasz trasę z poprzednich dni. Krajobraz w tym dniu po raz kolejny ulegnie zmianie. Wędrować będziemy przez tzw.”tęczowe góry”, które w zależności od materiału pokrywającego skały zmienią kolor z czarnych na odcienie żółci, pomarańczy, różu, miedzi, zieleni i brązu. Po ok 5h wędrówki w tej przepięknej scenerii docieramy do Hrafntinnusker, gdzie zrobimy dłuższą przerwę na posiłek przed dalszą wędrówką. Jeszcze chwilę kontynuujemy wędrówkę „tęczowymi górami” by po chwili rozpocząć zejście w kierunku Landmannalaugar.  Podążając szlakiem miniemy usypisko zastygłej lawy tzw. pole lawowe oraz pole geotermalne z buchającą spod ziemi gorącą parą. Po kolejnych 12 km wędrówki dotrzemy do Landmannalaugar. Jest to zdecydowanie najdłuższy ze wszystkich trekkingowych dni jednak wieczorna kąpiel w naturalnych gorących źródłach znajdujących się na ostatnim campingu wynagrodzi nam trudy całego trekkingu.

  Dystans: 24 km, czas przejścia: ok 10-11 h 

  Dzień 7: Landmannalaugar – góra Blahnukur 940 m

  Po leniwym poranku udamy się na nasz ostatni trekking na pobliską górę Blahnukur 940 m, określaną również jako niebieski szczyt,  by po raz ostatni podczas naszej wyprawy móc podziwiać z innej perspektywy tęczowe góry, którymi jeszcze wczoraj wędrowaliśmy.  „Wycieczka” na pobliską górę, drugą najwyższą w okolicy zajmie nam ok 3-4 h, a widoki z niej będą nie do opisania. 🙂 Ok godziny 15:00 udamy się w drogę powrotną do Reykjavik.

  Dzień 8: Reykjavik

  W ostatnim dniu naszej wyprawy zwiedzimy stolicę. Odwiedzimy Hallgrimskirkja- główną katedrę kraju, zobaczymy ratusz miejski, parlament oraz główny deptak.  W ratuszu znajduje się ogromna (75 m kw), trójwymiarowa mapa wyspy, którą trzeba koniecznie zobaczyć! Następnie udamy się zobaczyć Harpie- salę koncertową i centrum konferencyjne w jednym, znajdującą się w okolicach starego portu w zatoce Faxa. Teraz przemieścimy się jeszcze nieco wgłąb lodu, aby zobaczyć „wypasione” interaktywne muzeum islandzkich cudów natury – Perlan. Na koniec spacerkiem przemieścimy się na niedaleko położoną, sztucznie stworzoną plażę geotermalną. Jeżeli kolejnego dnia lot będzie w godzinach popołudniowych tego dnia  możemy  wynająć auta i pojechać zobaczyć piękne wybrzeża Islandii, a stolicę zwiedzić przed wylotem 🙂

  Dzień 9: Powrót do Polski

  W zależności od godziny lotu przejazd na lotnisko i powrót do Polski.

  Noclegi

  Podczas pobytu w mieście śpimy w hotelach o wysokim standardzie natomiast podczas trekkingu nocujemy w namiotach 2 os.

  W Rejkiawiku zakwaterowanie na 2 noclegi w hotelu, lub w przypadku wolnych miejsc w klimatycznym Dalur Hostel (pokoje 2 osobowe). Jest to legendarne miejsce obieżyświatów – punkt startowy dla większości podróżników wyjeżdżających w głąb Islandii.

  Wyżywienie

  Podczas trekkingu nie będzie możliwości zakupienia gotowych posiłków, jedynie liofilizaty, słodycze i to nie we wszystkich punktach noclegowych! Artykuły spożywcze tutaj są dużo droższe niż w Polsce, zwłaszcza na szlaku dlatego warto o tym pomyśleć przed wylotem na wyprawę. W ramach śniadań najlepiej zaopatrzyć się w płatki owsiane i bakalie, a w ramach obiadów i kolacji dobrze pomyśleć o liofilizatach – ważą mało, a dają pełnowartościowe i syte posiłki. 🙂

  Uwagi

  Na Islandii niezależnie od pory roku pogoda jest bardzo zmienna. Trzeba być przygotowanym na deszcz oraz mocny wiatr. Koniecznie należy zabrać ciepłe ubrania oraz wierzchnią warstwę chroniącą przed deszczem i wiatrem.

  Cena wyprawy

  1290 € + przelot 1500 - 2000 zł

  Obejmuje

  • organizację i logistykę wyprawy
  • transfery lotniskowe (dla osób dolatujących z grupą jednym przelotem)
  • palniki turystyczne wraz z gazem
  • wypożyczenie namiotów (2 os)
  • zakwaterowanie w hotelu w Rejkiawik (3 noce) | albo jeśli będą miejsca, których zwykle nie ma 😉 , to w Dalur Hostel (w dwójkach) – legendarnym miejscu obieżyświatów – punkt startowy dla większości wyjeżdżających w głąb Islandii.
  • zakwaterowanie na campach podczas trekkingu (wraz z dostępem do pryszniców tam gdzie to możliwe)
  • transfer z terminala w Rejkiawiku na punkt startowy i z powrotem z punktu końcowego trekkingu
  • opiekę polskiego lidera z wieloletnim górskim i trekkingowym doświadczeniem
  • ubezpieczenie KL i NNW odpowiednie na tego typu wyprawę

  Nie obejmuje

  • przelotu na Islandię
  • wyżywienia
  • lokalnych przejazdów innych niż wynikających z programu (np. po Rejkiawiku)
  • wydatków własnych
  • wstępu do zwiedzanych miejsc podczas wycieczek fakultatywnych w dniu wolnym w Rejkiawik

  Zainteresują Cię także