fbpx
Zobacz więcej

Laugavegur i Fimmvorduhals Trail oraz Dziewicze Fiordy Zachodnie

Atrakcje

  • trekking najpiękniejszymi szlakami na Islandii Laugavegur i Fimmvorduhals
  • malownicze wodospady Skogafoss, Dynjandi i Bjarnarfoos
  • kąpiel w naturalnych, ciepłych gejzerach
  • wędrówka przez tęczowe góry
  • Magni i Modi – świeżo powstałe kratery wulkaniczne z 2010 roku
  • wejście na Blahnukur 940 m
  • plaże Raudisandur i  Ytri Tunga Beach
  • czarna plaża Djupalonssandur Blac Beach 
  • wąwóz Raudfeldsgja
  • osada Arnarstapi 
  • formacja skalna Gatklettur
  • Londrangar Sea Stacks– bazaltowe szczyty wznoszące się nad taflą oceanu
  • Vatnshellir Cave– „Śpiewająca jaskinia”
  • latarnia morska Ondverdarnes lighthouse
  • Kirkjufell 463 m i wodospady Kirkjufellsfoss
  • fiordy Kolgrafafjörður
  •  klify Latrabjarg 
  • skansen Hrafnseyri

O wyprawie

Islandia

Islandia magiczne i niesamowite miejsce, w którym zobaczysz surową, dziewiczą i dziką przyrodę z przepięknymi wodospadami, buchającymi gejzerami i aktywnymi wulkanami. Islandia jest najbardziej na północ wysuniętą wyspą na świecie, a powietrze tutaj jest najczystsze w Europie! Miejsce to wydawać by się mogło, że zostało stworzone na miłośników pieszych wędrówek. W zasadzie w każdym regionie kraju znaleźć można unikatowe szlaki o różnym poziomie trudności, a co najważniejsze żaden szlak się nie powtarza, ani nie jest podobny do innego. Każdy posiada swoją unikatową przyrodę i krajobraz, którego nie zobaczymy na żadnym innym zakątku wyspy.

Szlaki Laugavegur i  Fimmvorduhals

Szlak Laugavegur i Fimmvorduhals to łącznie ok 80 km drogi prowadzącej przez typowo islandzki krajobraz. Z jednej strony zobaczymy zieloną i miękką trawę, a z drugiej zastygłą, kanciastą i surową lawę. Przemierzać będziemy po brązowym popiele ciągnącym się kilometrami, przekraczać rwące rzeki spływające z lodowców. Nie zabraknie również kraterów wulkanów w tym dwóch młodych i świeżo powstałych z 2010 Magni and Modi, połaci śniegu i przepięknych wodospadów. Tutejsza przyroda jest w stanie oszołomić każdego!

Podczas kilku dni pokonamy dwie najpiękniejsze trasy trekkingowe na Islandii oraz jedne z najpiękniejszych nie tylko w Europie ale i na świecie! Wędrówkę rozpoczniemy od krótszego 25 km szlaku Fimmvirduhals w małej miejscowości Skogar na południu kraju. Szlak rozpoczyna się przy przepięknym wodospadzie Skogafoss, który jest jedną z głównych atrakcji Islandii. Skogafoss ma aż 60 m wysokości i 25 m szerokości. W słoneczny dzień podziwiać będzie można podwójną tęczę! Następnie kierując się na północ przejdziemy przez Ziemię Bogów i  wejdziemy na najpopularniejszy szlak w Islandii Laugavegur, gdzie w ciągu 4 dni pokonamy pieszo, aż 55 km. Koniec pierwszego szlaku będzie jednocześnie początkiem kolejnego jeszcze piękniejszego szlaku z tzw. „tęczowymi górami” gdzie ukażą nam się góry w przepięknych odcieniach miedzi, żółci, różu i pomarańczy. Teren Landmannalaugar jest uważany za jeden z najpiękniejszych terenów na Islandii!

Wymagania

  • bardzo dobra kondycja i sprawność fizyczna

Terminy (12) i ceny

    Jesteś zainteresowany?

    Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy się resztą spraw!

    Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

    lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
    Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
    Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

    Dzień 1: Wylot z Polski

    Przelot do Keflaviku lotniska położonego ok 1h od stolicy Islandii. Po przylocie przejazd do Reykjavik.

    Dzień 2: Skogar – Fimmvorduhals Hut 1042 m / Baldvinsskali Hut 900 m

    Wstajemy wcześnie by już o 7 rano być w busie, który zawiezie nas do niewielkiej osady  Skogar na południu kraju, skąd rozpoczniemy nasz pierwszy dzień trekkingu. Do punktu startowego dotrzemy ok godzi 10 rano.  Szlak rozpoczyna się przy pięknym i wielkim wodospadzie Skogafoss, który jest jedną za największych i najpopularniejszych atrakcji Islandii. Mierzy on 60 m wysokości i aż 25 m szerokości W słoneczny dzień zobaczyć tutaj będzie można podwójną tęczę. Pierwszy dzień będzie prawdziwą ucztą dla oczu, a trasa prowadzić będzie wzdłuż rzeki Skogar. Podziwiać będziemy piękne zielone tereny oraz fantastyczne wodospady, od malutkich po naprawdę duże kilkunastometrowe. W oddali widać będzie również górujący wulkan Eyjafjallajokull. Na trasie nie zabraknie również jakże licznych tutaj owieczek 🙂 Po ok 5h trekkingu i pokonaniu 12 km dochodzimy do naszej bazy noclegowej Fimmvorduhals Hut bądź Baldvinsskan Hut.

    Dystans: 13 km, czas przejścia: ok 5-6 h 

    Dzień 3:  Fimmvorduhals Hut/ Baldvinsskali Hut – Thorsmörk

    Dzień rozpoczynamy od pokonania przełęczy znajdującej się pomiędzy dwoma lodowcami skrywającymi aktywne wulkany Katla i Eyjafjallajokull. Idąc dalej wejdziemy również na dwa szczyty Magni i Modi będące młodymi kraterami wulkanicznymi, które wyłoniły się w wyniku erupcji  wulkanu Eyjafjallajokull z 2010 roku. Są to prawdopodobnie najmłodsze góry na świecie. Od tego momentu rozpoczynamy zejście na drugą stronę, a przy odrobinie szczęścia i dobrej pogodzie towarzyszyć nam będą piękne widoki na kaniony, wulkaniczne szczyty oraz jęzory lodowcowe. Wędrujemy Ziemią Bogów prosto do naszego celu  Thorsmork, gdzie spędzimy noc w bazie Basar. Tego dnia zakończymy pierwszy ze szlaków 25 km Fimmvorduhals Trail, a miejscowość Thorsmork będzie jednocześnie początkiem naszego kolejnego nieco dłuższego i 55 km szlaku Laugavegur.

    Dystans: 12 km, czas przejścia: ok 5-6 h 

    Dzień 4: Thorsmörk – Emstrur

    Przed nami kolejny dzień 6-7 h wędrówki tym razem już na nowym szlaku Laugavegur. Wędrówkę rozpoczniemy od wejścia do lasu, skąd dotrzemy do pierwszej na szlaku rzeki lodowcowej, którą będziemy musieli przekroczyć. Kontynuując trekking wchodzimy do wąwozu, gdzie krajobraz diametralnie zmieni się niemal w wulkaniczne pustkowie. W oddali zobaczyć będzie można jęzory lodowca Myrdalsjokull. Po dotarciu do obozu Botnar, rozbiciu namiotów i krótkiej przerwie udamy się na wycieczkę do kanionu Markarfljot.

    Dystans: 15 km, czas przejścia: ok 6-7 h 

    Dzień 5: jezior0 Alftavant

    Ruszamy w drogę płaskim, szaro- brązowym i surowy powulkaniczny terenem z którego co jakiś czas wyrastać będą góry pokryte niesamowicie intensywną zielenią. Szlak prowadzić będzie w większości czasu po piachu i czarnej ziemi z niewielkimi podejściami. Po 5 godzinach wędrówki docieramy do Hvanngil. Po dotarciu do obozu, krótkim odpoczynku i przy dobrej pogodzie wdrapiemy się na pobliski szczyt, by móc nacieszyć się tak niesamowitym krajobrazem. Po zejściu z góry przed nami ostatnie 2 km trekkingu do jeziora Alftavant, gdzie spędzimy noc.

    Dystans: 15 km, czas przejścia: ok 6-7 h 

    Dzień 6: jezioro Alftavant  – Hrafntinnusker -Landmannalaugar

    Po zjedzeniu śniadania wracamy na szlak i już na dzień dobry przekraczamy kolejną rzekę. Po przekroczeniu rzeki czeka nas podejście na przełęcz, skąd zobaczymy całą nasz trasę z poprzednich dni. Krajobraz w tym dniu po raz kolejny ulegnie zmianie. Wędrować będziemy przez tzw.”tęczowe góry”, które w zależności od materiału pokrywającego skały zmienią kolor z czarnych na odcienie żółci, pomarańczy, różu, miedzi, zieleni i brązu. Po ok 5h wędrówki w tej przepięknej scenerii docieramy do Hrafntinnusker, gdzie zrobimy dłuższą przerwę na posiłek przed dalszą wędrówką. Jeszcze chwilę kontynuujemy wędrówkę „tęczowymi górami” by po chwili rozpocząć zejście w kierunku Landmannalaugar.  Podążając szlakiem miniemy usypisko zastygłej lawy tzw. pole lawowe oraz pole geotermalne z buchającą spod ziemi gorącą parą. Po kolejnych 12 km wędrówki dotrzemy do Landmannalaugar. Jest to zdecydowanie najdłuższy ze wszystkich trekkingowych dni jednak wieczorna kąpiel w naturalnych gorących źródłach znajdujących się na ostatnim campingu wynagrodzi nam trudy całego trekkingu.

    Dystans: 24 km, czas przejścia: ok 10-11 h 

    Dzień 7: Landmannalaugar – góra Blahnukur 940 m

    Po leniwym poranku udamy się na trekking na pobliską górę Blahnukur 940 m, określaną również jako niebieski szczyt,  by po raz ostatni podczas naszej wyprawy móc podziwiać z innej perspektywy tęczowe góry, którymi jeszcze wczoraj wędrowaliśmy.  „Wycieczka” na pobliską górę, drugą najwyższą w okolicy zajmie nam ok 3-4 h, a widoki z niej będą nie do opisania. 🙂 Ok godziny 15:00 udamy się w drogę powrotną do Reykjavik.

    Dzień 8: Półwysep Sneafellsnes

    Po zjedzeniu śniadania wyruszamy na półwysep Sneafellsnes (półwysep „Śnieżnej Góry”) malowniczą trasą przez Fiord Wielorybi. Na półwyspie znajduje się tak wiele różnych atrakcji i krajobrazów, że często jest również nazywany „Małą Islandia”. Zobaczymy tutaj dosłownie wszystko, wulkany, pola lawowe, lodowce, kratery, jaskinie, wodospady, malownicze góry, wioski rybackie, czarne i białe plaże oraz piękne wybrzeża klifowe. Atrakcji jest tak wiele, że nie sposób je wszystkie opisać, poniżej lista najważniejszych przystanków w dnia dzisiejszego. Warto dodać, że podczas pobytu na półwyspie prawie cały czas będzie nam towarzyszył widok na wulkan i lodowiec Sneafellsjokull o wysokości 1446 m,

    • Ytri Tunga Beach– plaża gdzie często można spotkać kolonie fok.
    • wodospad Bjarnarfoos, który będziemy podziwiać z położonego nieopodal parkingu
    • wąwóz Raudfeldsgja– w zależności od czasu i pogody będziemy mogli podejść nieco bliżej wąwozu
    • osada Arnarstapi leżąca u podnóży góry Stapafell o charakterystycznym kształcie piramidy. W dawnych czasach był to bardzo ważny punkt handlowy. W tym miejscu zrobimy sobie przerwę na zjedzenie lunchu i wypicie kawy w lokalnej kawiarence.
    • formacja skalna Gatklettur
    • Londrangar Sea Stacks– bazaltowe szczyty wznoszące się nad taflą oceanu
    • Vatnshellir Cave– „Śpiewająca jaskinia” do której chętne osoby będą mogły zejść razem z przewodnikiem na 45 minutową wędrówkę po jaskini
    • czarna plaża Djupalonssandur Blac Beach 
    • Ondverdarnes lighthouse – latarnia morska
    • Kirkjufell 463 m i wodospady Kirkjufellsfoss – Kirkjufell to podobno najpiękniejsza góra w całej Islandii, która w połączeniu z wodospadami tworzy nieziemsko piękny i chyba najczęściej fotografowany krajobraz.
    • przejedziemy przez fiordy Kolgrafafjörður

    Na nocleg dojedziemy do miejscowości Stykkishólmur, skąd kolejnego dnia przeprawimy się promem dalej na północ na kolejny półwysep.

    Dzień 9-12: Vestfirðir – dziewicze fiordy zachodnie

    Najbliższe 4 dni spędzimy w przepięknej dzikiej i dziewiczej scenerii północno- zachodniej Irlandii. Ze względu na swoją odległość od stolicy Islandii oraz bliskość innych popularnych miejsc rejon ten jest rzadziej odwiedzany niż inne zakątki wyspy, a szkoda! Okolica jest najdzikszym rejonem Islandii i do tego przepiękna! W pierwszym dniu czeka nas poranna nieco ponad 3 godzinna przeprawa promem do Brjánslækur, gdzie znów wsiądziemy do naszego pojazdu i ruszymy przed siebie. Każdego dnia będziemy jechać przed siebie i widzieć inne miejsca. Ten niezwykły teren ma do zaoferowania tak wiele, że nie sposób wymienić wszystkiego co uda nam się tutaj zobaczyć, ale na pewno szczególną uwagę zwrócimy na poniższe wyjątkowe miejsca:

    • liczne gorące źródełka 
    • wrak statku Gardar BA 64w dolinie Skapadalur
    • Raudisandur – ciągnąca się po horyzont niezwykła plaża, której kolor w zależności od pory dnia może mieć kolor od białego poprzez żółty, pomarańczow, aż do czerwonego, a czasem nawet czarnego
    •  klify Latrabjarg – najwyższy klif w Europie, a jednocześnie najbardziej oddalone na zachód miejsce w Europie z całymi koloniami maskonurów
    • jeden z najpiękniejszych wodospadów na Islandii, ogromny 100 m wodospad Dynjandi 
    • skansen Hrafnseyri

    Dzień 12: Ísafjörður

    Dzień wolny. Będziemy po kilku dniach jazdy, w ciągu których pokonamy sporo kilometrów. W zależności od samopoczucia będzie można w tym dniu odpocząć, pospacerować, popływać kajakami bądź skorzystać z oferty lokalnej agencji i udać się na wycieczkę w najdziksze i najmniej zaludnione tereny wysypy. Poniżej przedstawiamy najciekawsze opcje fakultatywnych wycieczek:

    • wycieczka na Hornstrandir – króla i królową klifów – całodniowa wyprawa trwająca ok 12h. Hornvik to bez dwóch zdań jedno z najpiękniejszych miejsc na Islandii. Niewielka zatoczka otoczona jest z dwóch stron dwoma z trzech największych klifów w Europie. Wycieczka rozpoczyna się 2 -2,5 godzinną przeprawą łodzią po drodze z małą przerwą na podziwianie z poziomu morza klifu Hælavíkurbjarg, który wznosi się pionowo na 500 m. Po dopłynięciu do zatoki rozpocznie się 6-7 h wędrowanie po okolicy i podziwianie nieziemskich widoków. Przy odrobinie szczęścia może zobaczymy z bliska ciekawskie lisy polarne, które potrafią się pojawić dosłownie znikąd. Wieczorem powrót do hotelu z ponową przeprawą łodzią.
    • obserwacja waleni – krótki rejs starą łodzią rybacką Ölver do zatoki Ísafjarðardjúp, do której wpłyniesz od strony morza. Zatoka ta oferuje przepiękne i zapierające dech w piersiach widoki, bogatą przyrodę oraz wspaniałą historię o której opowie lokalny przewodnik. W zatoce podziwiać będzie można wieloryby, foki oraz ptaki morski.
    • trekking w rezerwacje przyrody Hornstrandir – trekking w niezwykłej scenerii Islandzkiej przyrody. Ze względów na surowe tutejsze środowisko obszar ten został całkowicie opuszczony przez mieszkańców na początku lat pięćdziesiątych, a tutejsza flora i fauna objęta ochroną. Rano wypłyniesz do Aðalvík, skąd rozpocznie się kilkugodzinny trekking w rezerwacie. Przed Tobą będzie do pokonania ok 14 km pieszo. Spektakularne i oszałamiające widoki na pewno warte są wydania każdego grosza. 🙂 Późnym wieczorem powrót do hotelu.
    • trekking w Hornstrandir Zielone Klify – kolejna całodniowa opcja wycieczki do dzikiego rezerwatu przyrody Hornstrandir. Po dopłynięciu do wybrzeży parku rozpoczniesz trekking na pięknej i piaszczystej plaży, a trasa się będzie stale wznosić wzdłuż stromych klifów Grænahlíð. Podczas wędrówki odkryjemy pozostałości brytyjskiej stacji radarowej z czasów II wojny światowej oraz wiele gatunków islandzkich ptaków. Spacerując po jednych z najpiękniejszych klifów na Islandii przy dobrej pogodzie będziesz mógł podziwiać całą zatokę Ísafjarðardjúp oraz lodowcowe fiordy Jökulfirðir. Wieczorem powrót do hotelu

    Dzień 13: Hólmavík i gorące źródła

    W godzinach porannych przejeżdżamy malowniczą trasą do Hólmavík, gdzie spędzimy nasz ostatni dzień na fiordach zachodnich. W ramach wypoczynku będzie można skorzystać z jacuzzi z wodą geotermalną w Drangsnes, skąd rozpościera się przepiękny widok na zatokę bądź wybrać się do Muzeum Magii. 🙂

    Dzień 14: Reykjavik

    Powrót do Reykjavik. Po południu w ostatnim dniu naszej wyprawy zwiedzimy stolicę. Odwiedzimy Hallgrimskirkja- główną katedrę kraju, zobaczymy ratusz miejski, parlament oraz główny deptak.  W ratuszu znajduje się ogromna (75 m kw), trójwymiarowa mapa wyspy, którą trzeba koniecznie zobaczyć! Następnie udamy się zobaczyć Harpie- salę koncertową i centrum konferencyjne w jednym, znajdującą się w okolicach starego portu w zatoce Faxa. Teraz przemieścimy się jeszcze nieco wgłąb lodu, aby zobaczyć „wypasione” interaktywne muzeum islandzkich cudów natury – Perlan. Na koniec spacerkiem przemieścimy się na niedaleko położoną, sztucznie stworzoną plażę geotermalną. Jeżeli kolejnego dnia lot będzie w godzinach popołudniowych tego dnia  możemy  wynająć auta i pojechać zobaczyć piękne wybrzeża Islandii, a stolicę zwiedzić przed wylotem 🙂

    Dzień 15: Powrót do Polski

    W zależności od godziny lotu przejazd do Keflavík i wylot do Polski.

    Noclegi

    Podczas trekkingu noclegi w namiotach. Pozostałe noclegi w hotelach/motelach/guest hause

    Wyżywienie

    Podczas trekkingu nie będzie możliwości zakupienia gotowych posiłków, jedynie liofilizaty, słodycze i to nie we wszystkich punktach noclegowych! Artykuły spożywcze tutaj są dużo droższe niż w Polsce, zwłaszcza na szlaku dlatego warto o tym pomyśleć przed wylotem na wyprawę. W ramach śniadań najlepiej zaopatrzyć się w płatki owsiane i bakalie, a w ramach obiadów i kolacji dobrze pomyśleć o liofilizatach – ważą mało, a dają pełnowartościowe i syte posiłki. 🙂

    Uwagi

    Na Islandii niezależnie od pory roku pogoda jest bardzo zmienna. Trzeba być przygotowanym na deszcz oraz mocny wiatr. Koniecznie należy zabrać ciepłe ubrania oraz wierzchnią warstwę chroniącą przed deszczem i wiatrem.

    Koszt wycieczek fakultatywnych:

    Wycieczki z miasta Ísafjörður (fiordy zachodnie)

    • wycieczka na Hornstrandir – króla i królową klifów: 12 h – ok 300 €
    • oglądanie waleni: 2,5 h – ok 70 €
    • trekking w rezerwacje przyrody Hornstrandir: 12 h – ok 230 €
    • trekking w Hornstrandir Zielone Klify: 11 h – ok 270 €

    Cena wyprawy

    2580 € + przelot 700 - 2000 zł

    Obejmuje

    • organizację i logistykę wyprawy
    • transfery lotniskowe (dla osób dolatujących z grupą jednym przelotem)
    • palniki turystyczne wraz z gazem ( na czas trekkingu)
    • namioty (2 os)
    • przeprawę promową
    • wypożyczenie busa/auta wraz z paliwem
    • zakwaterowanie w hotelach/pensjonatach
    • zakwaterowanie na campach podczas trekkingu (wraz z dostępem do pryszniców)
    • transfer z terminala w Rejkiawiku na punkt startowy i z powrotem z punktu końcowego trekkingu
    • opiekę polskiego lidera z wieloletnim górskim doświadczeniem
    • ubezpieczenie KL i NNW odpowiednie na tego typu wyprawę

    Nie obejmuje

    • przelotu na Islandię
    • wyżywienia
    • lokalnych przejazdów innych niż wynikających z programu (np. po Rejkiawiku)
    • wydatków własnych
    • wstępu do zwiedzanych miejsc podczas wycieczek fakultatywnych

    Zainteresują Cię także