fbpx
Zobacz więcej

Wyprawa na Pik Lenina 7134 m – Edelweiss Peak 4805m, Yukhin Peak 5130m, Razdelnaya Peak 6148 m

Atrakcje

➡️ wejścia aklimatyzacyjne na: Edelweiss Peak 4805m, Yukhin Peak 5130m, Razdelnaya Peak 6148 m
➡️ wisienka na torcie i wspinaczka na Pik Lenina (Awicenny) 7134 m
➡️ fascynujące noce spędzone w jurtach
➡️ jazda konno po pięknych zielonych pastwiskach i łąkach górskich
➡️ wspaniałe widoki, kontakt z gościnną ludnością tubylczą, brak nadmiaru turystów, różnorodność krajobrazu
➡️ zwiedzanie Biszkeku, największego miasta i stolicy Kirgistanu

 

O wyprawie

Uchodził za najłatwiejszy siedmiotysięcznik na Ziemi do czasu rozpowszechnienia się wypraw na Muztagh Ata. Obecnie nazywany Pikiem Awicenny z wysokością 7134 metrów był jednym z pięciu najwyższych szczytów byłego ZSRR, których zdobycie nadawało tytuł Śnieżnej Pantery – najwyższego rosyjskiego wyróżnienia w alpiniźmie. Pik Lenina to wielka góra siedmiotysięczna na miarę najwyższych szczytów w Himalajach. Leży w górach Pamiru, na granicy Tadżykistanu i Kirgistanu.

ZDOBĄDŹ PIK LENINA 7134 m – drugi co do wysokości szczyt Pamiru!

Duże wyzwanie dla amatorów gór wysokich. Wspinaczka na Pik Lenina nie jest trudna technicznie, ale wysokość szczytu oraz bardzo surowe warunki pogodowe mogą znacznie utrudnić jego zdobywanie. Jego wierzchołek góruje nad Kotliną Ałajską czterotysięcznym przewyższeniem, a widok z grani szczytowej, oferujący z jednej strony morze szczytów i lodowców Pamiru, z drugiej stepy Ałaju i jak niewiele innych daje poczuć smak ,,wielkiej góry”. Kształt masywu i sama kopuła szczytowa Piku Lenina, wymusza na wspinaczach podczas ataku szczytowego spędzenie wielu godzin na wysokościach oscylujących wokół 7000 metrów. I nawet jeśli jest rzeczywiście najłatwiejszym z siedmiotysięczników to zawsze trzeba być świadomym, że tak naprawdę nie ma łatwych gór 7000+.

Wybierz się z nami w podróż do Biszkeku i Osz, daj się ponieść urokom Kirgistanu – kraju nomadów, przez niektórych nazywanym Szwajcarią Azji. Silny wiatr, wędrówka przez lodowiec, zagrożenie lawinami, niskie temperatury, duża wysokość… ekstremalne doznania tylko dla osób zdrowych i w dobrej kondycji fizycznej! Ta podróż to prawdziwa wysokogórska przygoda przy maksymalnym zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa!

 

Wymagania

✅ szczepienia + książeczka WHO
✅ paszport ważny co najmniej 6-mcy
✅ doskonała kondycja fizyczna
✅ umiejętność posługiwania się czekanem i poruszania w rakach i na linie
✅ wcześniejsze doświadczenie górskie w warunkach zimowych i na minimum 5 tyś metrów

 

Terminy (3) i ceny

    Jesteś zainteresowany?

    Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy się resztą spraw!

    Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

    lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
    Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
    Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

    Dla osób dolatujących indywidualnie:
    Rozpoczęcie wyprawy: BISZKEK
    Zakończenie wyprawy: BISZKEK

    Dzień 1: Wyjazd z Polski

    Spotkanie na lotnisku 2 godziny przed odlotem. Przelot do Biszkeku. Najczęściej lecimy na noc.

    Dzień 2: Osz

    Przelot do Osz. Załatwiamy formalności, robimy zaopatrzenie żywności i paliwa.

    Dzień 3: Ługowa Polana – “Edelweiss Meadow” Base camp (3600 m)

    Po śniadaniu kierujemy się ku bazie “Edelweiss Meadow” Base camp na Ługowej Polanie, otoczonej ze wszystkich stron górami, ze wspaniałym widokiem na Pik Lenina. Transfer zajmie nam ok 5-6 godzin. Baza położona na wysokości 3600 m na rozległej łące o długości kilku kilometrów. Na świecie niewiele jest takich, równie przyjaznych baz pod wielkimi górami. Lokujemy się w przygotowanych dla zdobywców bazowych jurtach, a następnie w ramach „rozruszania” się po podróży ruszamy na 2h wędrówkę na łąkę Lukovaya 3800 m.

    Dzień 4: Przełęcz Puteshestvennikov 4150 m

    W dzisiejszym dniu czekan nas spokojny trekking aklimatyzacyjny na przełęcz Puteshestvennikov 4150 m.

    dystans: ok 11 km, przewyższenia ↑550 m ↓550 m

    Dzień 5: Edelweiss Peak 4805 m

    Wejście aklimatyzacyjne zakończone zdobyciem szczytu Edelweiss Peak 4805 m. Całość zdobywania szczytu jest w postaci trekkingu, bez dodatkowych zabezpieczeń i sprzętu.

    dystans: ok 16 km, przewyższenia ↑1205 m ↓1205 m

    Dzień 6: Sunny Camp (C1) 4400 m

    Po śniadaniu wyruszamy do wyższego obozu C1 zwanego „Sunny” Camp 1. Odcinek Ługowa Polana – Obóz I przypomina trochę przechodzenie między dwoma bazami. Zatem Obóz I w praktyce przypomina trochę bazę wysuniętą. Trasa do niego prowadzi przez Przełęcz Podróżników 4160 m, oferującą wspaniały widok na całą północną ścianę Lenina, Lodowiec Lenina i Pik Razdielnaja 6148 m. Następuje ostre zejście z przełęczy, później niebezpieczny trawers kamiennego zbocza i zejście w dolinę lodowcowej rzeki, którą przekraczamy bez problemu. Całość wędrówki między bazą a obozem I powinna wynosić około 6 godzin.

    dystans: ok 12 km, przewyższenia ↑675 m ↓675 m

    Dzień 7: Yukhin Peak 5130 m

    Wejście rozpoczynamy środkową moreną lodowca Lenina, którą następnie przetrawersujemy w poprzek w kierunku lewej moreny, którędy wejdziemy na grzbiet moreny. Nachylenie stoku sięga tutaj 20-25 stopni. Po wdrapaniu się na grzbiet kierujemy się łagodnym wzniesieniem w kierunku południowego stoku do szerokiego kuluaru prowadzącego na szczyt Yukhin Peak 5130 m. Od tego momentu wejście odbywa się w większości po śniegu, czasami z piargami małych lub średnich kamieni. Po wyjściu z kuluaru i przejściu ok 15 metrów po wąskiej i pokrytej śniegiem grani docieramy do płaskowyżu, który znajduje się pod szczytem i prowadzi bezpośrednio do niego. Po zdobyciu szczytu wracamy do obozu tą samą trasą.

    dystans: ok 6 km, przewyższenia ↑800 m 

    Dzień 8: Sunny Camp (C1) 4400 m

    Dzisiejszy dzień jest w całości przeznaczony na przygotowania związane z wejściem na Razdelnaya Peak 6148 m. W pierwszej kolejności odbędziemy szkolenie i trening na lodzie ze sprzętem alpinistycznym – zasady poruszania się po lodowcu i  pokonywania szczelin otwartych i zamkniętych, wchodzenia i schodzenia po linii stałej (technika linowa). Szkolenie poprowadzą lokalni przewodnicy. Następnie naszykujemy nasz sprzęt indywidulany i grupowy do jutrzejszego wyruszenia.

    Dzień 9: Camp C2 5300 m

    Po śniadaniu rozpoczniemy podejście do obozu II. Tutaj podeście będzie już w całym sprzęcie alpinistycznym i z podziałem na drużyny linowe – 3 uczestników podpiętych jest do jednego przewodnika. Po dotarciu do obozu zabieramy się za gotowanie. Tutaj już nie będzie wszystkiego przygotowanego przez lokalną ekipę i gotowanie jest po naszej stronie z zakupionych produktów oraz tych zabranych z BC.

    dystans: ok 5 km, przewyższenia ↑900 m 

    Dzień 10: Razdelnaya Peak 6148 m

    Jeszcze w nocy rozpoczynamy atak szczytowy. Od początku idziemy w ustalonych wcześniej zespołach linowych. Nachylenie zbocza wahać się będzie między 25, a 30 stopni. Początkowo trzymamy się lewej strony skał wzdłuż których pniemy się w kierunku grzbietu, a następnie odbijając w lewo idziemy wzdłuż płaskiej grani, która zaprowadzi nas na szczyt Razdelnaya Peak 6148. Wiatry tutaj lubią być bardzo silne stąd trzeba być cały czas czujnym i przygotowanym na gwałtowne podmuchy. W zależności od formy i samopoczucia wejście zajmie nam między 4, a 7 godzin. Po zdobyciu szczytu wracamy do Obozu 2.

    dystans: ok 5 km, przewyższenia ↑848 m ↓848 m

    Dzień 11: Base Camp 3600 m

    Dzień przeznaczony na powrót do Base Campu. Początkowo trasę między obozem C2, a C1 pokonujemy w zespołach linowych, a od obozu C1 do Base Camp dodatkowe zabezpieczenie nie będzie już potrzebne.

    dystans: ok 17 km, przewyższenia  ↓1700 m

    Dzień 12: Base Camp 3600 m

    Zasłużony dzień odpoczynku i regeneracji przed głównym punktem naszej wyprawy – Pikiem Lenina. W Base Camp jest możliwość zrobienia prania oraz skorzystania z sauny. 🙂

    Dzień 13  do 20: POCZĄTEK AKCJI GÓRSKIEJ / PIK LENINA 7134 m

    Rozpoczynamy działania zmierzające do zdobycia szczytu. Naszymi obozami pośrednimi będą już nam dobrze znane Obóz C1 i Obóz C2, w których stacjonowaliśmy podczas aklimatyzacji oraz obóz C3, z którego będziemy atakować szczyt.  Między obozem C2, a C3 jest ok 800 m przewyższenia.

    ETAPY (11-16 dni):

    Droga normalna
    BAZA 3800 m
    OBÓZ I 4300 m
    OBÓZ II 5300 m
    OBÓZ III 6100 m
    PIK LENINA 7134  m

    Opcjonalnie: W przypadku wcześniejszego zakończenia akcji górskiej pozostaje nam dużo czasu na dodatkowe atrakcje tej części świata: pustynie, słone jeziora….

    Dzień 21: Osz

    Zakończenie akcji górskiej i przejazd z bazy na Polanie Ługowej do Osz. W miarę możliwości zwiedzanie Osz i opcjonalnie wycieczki fakultatywne.

    Dzień 22: Biszkek

    Przelot Osh – Bishkek i w miarę jak czas pozwoli zwiedzanie Biszkeku położonego na skraju wspaniałych i groźnych gór Tien- Szan.

    Dzień 23: Wylot do Polski

    Przejazd na lotnisko i wylot do kraju.

    Noclegi

    Zakwaterowanie w hotelach oraz w namiotach podczas akcji górskiej.

    Uwagi

    Można zdecydować się od razu na wersję rozszerzoną (3350$) zawierającą dodatkowo:

    ✅ ubezpieczenie KL i NNW uwzględniające uprawianie sportów wysokiego ryzyka
    Full Base Camp Service na Ługowej Polanie (w BC przygotowane ciepłe posiłki oraz noclegi w dużych namiotach agencyjnych (2os) z łóżkami (łóżko, materac, koc, poduszka, krzesło, gniazdka i oświetlenie)
    Full Base Camp Service w obozie I  (w C1 przygotowane ciepłe posiłki, namioty 2 os wyposażone w drewnianą podłogę, matę izolacyjną i materac)
    ✅ jedzenie szturmowe na czas akcji górskiej powyżej obozu I zabierane z BC bądź obozu I
    ✅ rozstawione namioty wysokogórskie w obozach C2 i C3
    ✅ dostęp do Wifi w BC i obozie 1
    ✅ możliwość korzystania z infrastruktury BC i C1 – m.in. sauna w BC, prysznice w BC, toaleta i umywalki, pralnia w BC
    ✅ przybory do gotowania powyżej C1

    Cena wyprawy

    2950 $ + przelot od 3000 do 4000zł

    Obejmuje

    ✅ przelot tam i z powrotem
    ✅ przelot Biszkek – Osz – Biszkek (bagaż 15 kg)
    ✅ rejestrację w OWIR
    ✅ organizację i logistykę wyprawy
    wsparcie lokalnych przewodników (1 na 3 uczestników)
    ✅ zezwolenie na wstęp w strefę przygraniczną
    ✅ permit (pozwolenie) na zdobywanie szczytu
    ✅ opłata ekologiczna
    ✅ opłaty bazowe i inne
    ✅ wyżywienie: dwa posiłki poza górami (w górach posiłki są przyrządzane samodzielnie)
    ✅ lokalne przejazdy grupowe
    ✅ noclegi na dole w hotelach (3 noclegi – 2 w Osh i 1 w Bishkek)
    ✅ noclegi w górach w namiotach
    ✅ telefon satelitarny w posiadaniu lidera wyprawy do komunikacji
    ✅ opiekę lidera 4challenge podczas wyprawy
    ✅ podstawowe ubezpieczenie KL i NNW
    ✅ możliwość wypożyczenia sprzętu: lina, raki, czekan, uprząż, karabinki 3szt, zaciski wspinaczkowe, łopata lawinowa, karimata

    Nie obejmuje

    ❌ napiwków i gratyfikacji ( bonus za zdobycie szczytu)
    ❌ własnych wydatków
    ❌ dodatkowych atrakcji nie wymienionych w programie (np. pustyni i przejażdżki na wielbłądach i/lub koniach)
    ❌ obiadów i kolacji podczas wycieczki fakultatywnej (przy szybszym zejściu z gór)
    ❌ nadbagażu na przelocie do z Osz (limit 15 kg)
    ❌ wyżywienia w górach
    ❌ ubezpieczenia KL i NNW – sporty wysokiego ryzyka
    ❌ wynajmu porterów i zwierząt jucznych (3 -10 USD za 1kg)

    Zainteresują Cię także