fbpx
Zobacz więcej

Gasherbrum I 8080 m – Ukryty Skarb Karakorum

Atrakcje

➡️ Wspinaczka na 11 szczyt świata – Gasherbrum I 8080 m
➡️ Akcja górska z przepiękną piramidą K2 8611 m w tle
➡️ Przejście przez przełęcz Gondogoro La 5680 m
➡️ Trekking pod K2 8611 m, Broad Peak 8051 m, Gaszerbrum I 8080 m i Gaszerbrum II 8035 m
➡️ Concordia 4720 m – magiczne miejsce z najbardziej rozpoznawalnym widokiem na ośmiotysięczniki wokół Baltoro
➡️ Trekking przez Lodowiec Baltoro – Najdłuższą lodową rzekę świata
➡️ Wschód słońca z widokiem na ośmiotysięczniki Broad Peak i Gaszerbrumy
➡️ Spotkanie z wybitnymi szczytami Karakorum – Masherbrum 7821 m, Gasherbrum IV 7925 m, Laila Peak 6096 m Chogolisa 7665 m
➡️ Podróż legendarną Karakoram Highway
➡️ Miasta: Islamabad, Skardu – „Brama do Karakoram”

 

O wyprawie

Gasherbrum I 8080 m – Ukryty Skarb Karakoram

Wybierz się z nami na wysokogórską ekspedycję, której celem będzie zdobycie honornego ośmiotysięcznika – Gasherbrum I. W drodze na szczyt odbędziesz jeden z najznamienitszych trekkingów na świecie – do samego serca Karakorum. Będziesz wspinał się w otoczeniu tak kultowych gór jak K2 8611 m, Gasherbrum IV 7925 m czy chociażby Broad Peak 8051 m. Sama wspinaczka na szczyt G1 to połączenie ambitnego wspinania wysokogórskiego z dziką przygodą, którą można przeżyć tylko tutaj – w odludnym i niezwykłym sercu Karakoram!

Gasherbrum I – Hidden Peak

Oryginalnie skatalogowany jako szczyt K5 w 1856 roku przez Brytyjczyków – Gasherbrum I jest najwyższym punktem rozległego masywu Gasherbrumów. W jego skład wchodzi aż 7 szczytów, z czego trzy z nich są chyba znane każdemu miłośnikowi górskich wędrówek. W końcu Gasherbrumy I i II są szczytami ośmiotysięcznymi, wchodzącymi w skład Korony Himalajów i Karakorum. Dodatkowe uwagi należą się również Gasherbrumowi IV. Myślisz Gasherbrum IV – myślisz jednocześnie wspaniała Świetlista Ściana – jedna z najpiękniejszych i najtrudniejszych do przejścia ścian górskich na całym świecie.

Gasherbrum I jest również znany pod nazwą „Ukryty Szczyt”, a to wszystko dlatego, że nie można go zobaczyć z poziomu Lodowca Baltoro. Zasłania go jego młodszy brat Gasherbrum II, eksponując się i sprawiając wrażenie, że to właśnie on jest największy z całego masywu. Gasherbrumy I i II są niejako bliźniaczymi szczytami. Dzielą ze sobą wspólną część drogi na szczyt, dzielą również ze sobą bazę główną i pierwszy obóz. Oba masywy rozdziela na wysokości 6500 metrów przełęcz Gasherbrum La. Podczas ekspedycji wybierzemy się na szczyt Gasherbruma I drogą klasyczną przez przełęcz Gasherbrum La, a następnie trudnym technicznie Kuluarem Japońskim.

Przed akcją górską odbędziemy trekking przez największy lodowiec w Karakorum i drugi najdłuższy lodowiec świata – Baltoro. Nasza trasa przebiegać będzie z wioski Askole do obozowiska Concordii, stopniowo aklimatyzując się przed akcją górską. Wędrówka będzie się odbywać przez najpiękniejsze tereny Karakoram do samego serca tych wspaniałych gór. Stopniowo zdobywać będziemy wysokość, przybliżając się do bazy głównej pod Gasherbrumami. Sam Gasherbrum I jest trudnym technicznie szczytem, z największym nagromadzeniem trudności właśnie w Kuluarze Japońskim. Nie dziwi zatem niewielka liczba wejść na ten wierzchołek – do tej pory jedynie nieco ponad 200 osób stanęło na szczycie Gasherbruma I. To oznacza, że jeżeli postanowisz zmierzyć się z górą i zwyciężysz w tym starciu – staniesz się członkiem wąskiego grona himalaistów, którzy mogą się poszczycić obecnością na 11 górze świata. Prawdziwie elitarne grono! Jeżeli chcesz przeżyć prawdziwie wysokogórskie wyzwanie i spróbować się z Gasherbrumem, jesteśmy tutaj po to, by pomóc ci zrealizować to marzenie!

Czogori czyli K2 8611 m

Brytyjski badacz, T.G. Montgomerie, pracujący w 1856 roku  w indyjskim urzędzie mierniczym dokonał pomiaru szczytu, który znalazł się na liście 35 najwyższych szczytów świata i który idealnie wpasował się w drugie miejsce. W czasie sporządzania siatki pomiarowej przyjęto wówczas do oznaczenia szczytów literę K (od Karakorum) oraz liczby dla oznaczenia kolejnych od zachodu ku wschodowi wierzchołków. Dzięki temu powstała nazwa K2. Poszukiwano również innych nazw w językach lokalnej ludności. Większość miejscowych z pobliskich miast i wiosek nie zdawała sobie nawet sprawy z istnienia szczytu. Nie mniej w lokalnym języku K2 jest znane jako Czogori co oznacza po prostu Dużą Górę. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat nazwa K2 dla tubylców brzmiała na tyle dźwięcznie, że wyparła tą tradycyjną.

K2 8611 m – najznamienitsza góra świata

K2 8611 m to marzenie każdego himalaisty. Góra leżąca na terenie Pakistanu zbudowana ze skał krystalicznych, gdzie przeważa gnejs i granit, a jej szczyt uważany jest za jeden z najtrudniejszych oraz najbardziej spektakularnych ośmiotysięczników do zdobycia.  Może o tym świadczyć fakt, że zimowego wejścia na K2 udało się dokonać dopiero w styczniu 2021, choć wielu wytrawnych himalaistów już próbowało tego znacznie wcześniej. Powodem jest to, że na samej górze panują bardzo trudne warunki wspinaczkowe. I mimo, że statystyki sugerują, że choć trudniejsza może być Annapurna, to jednak K2 najbardziej przyciąga uwagę świata wspinaczkowego. Swoją sławę zawdzięcza swojej doskonałej, stożkowatej architekturze. Poza tym, wyższy jest tylko Everest…

Karakoram Highlights

Podczas trekkingu pod K2, a także akcji górskiej zobaczysz nie tylko znaną na cały świat lodową piramidę, ale też całą plejadę kultowych szczytów Karakorum! Poza K2 zobaczysz jeszcze trzy inne ośmiotysięczniki. Są to rzecz jasna nasz główny cel – Gasherbrum I 8080 m i jego nieco niższy brat Gasherbrum II 8035 m oraz potężny masyw Broad Peaku z najwyższym punktem na wysokości 8051 m. Góra ta jest szczególnie znana ze względu na tragiczną historię pierwszego zdobycia jej przez polskich himalaistów – Adama Bieleckiego, Artura Małka (nota bene jednego z naszych liderów!), Macieja Berbekę i Tomka Kowalskiego. Dwóch ostatnich niestety zostało na górze na zawsze. Miejsce to jest zatem szczególnie ważne dla polskich wspinaczy… Poza ośmiotysięcznikami zobaczymy również inne symbole ekstremalnej wspinaczki w Karakoram. Podczas trekkingu ujrzymy wspaniałe skalne turnie Trango Towers z największą Great Trango Tower posiadającą najwyższe pionowe urwisko na świecie – ponad 1200 metrów wysokości! Oprócz tego zobaczyć możemy też potężny masyw Rakaposhi 7788 m, której nazwa w lokalnym języku oznacza dosłownie „pokryta śniegiem”. W zasięgu naszego wzroku będą również doskonałe i potężne piramidy Masherbrum 7821 m i Gasherbrum IV 7925 m. Pierwsza z nich zachwyca swoją niezdobytą po dziś dzień, potężną 3,5 kilometrową północno wschodnią ścianą. Druga zaś jest prawdziwym symbolem Karakorum. Jej potężna „Świetlista Ściana” uznawana jest za najtrudniejszą ścianę wysokogórską kiedykolwiek zdobytą przez człowieka. Do dzisiaj pokonały ją tylko dwa zespoły, a po raz pierwszy w 1985 roku przeszedł ją dwójkowy zespół Wojtek Kurtyka i Robert Schauer. Widok promieni słonecznych oświetlających ścianę wprawi w osłupienie każdego, który będzie znajdował się w pobliżu tej pięknej góry. Nie możemy zapomnieć również o wspaniałej i wdzięcznej Laila Peak 6200 m, która dzięki swojej pięknej, lekko pochylonej figurze należy do najbardziej „fotogenicznych” gór w Karakoram.

Mamy przeświadczenie, że współtworzenie silnego zespołu podczas wspinaczki na Gasherbrum I ma ogromne zalety w aspekcie zdobywania szczytu. Nasze ekspedycje, choć prowadzone przez profesjonalnych przewodników górskich, mają na celu dobrą atmosferę, poczucie wzajemnego zaufania i sporą dawkę efektywności w oparciu o dwukierunkową komunikacje między obsługą, a członkami zespołu. Uważamy, że ogromną korzyścią jest dołączenie do małej, dobrze zorganizowanej grupy wspinaczy, prowadzonej przez naszych liderów, którzy potrafią reagować w sytuacjach ryzykownych. Dzięki temu możesz skoncentrować się na wspinaczce polegając na doświadczeniu lidera ekspedycji. Nasza oferta wyprawy opiera się o wysokie środki ostrożności, dlatego też klient i przewodnik występuje w stosunku 1:1, a grupy liczą maksymalnie 6 osób.

Pamiętaj! Nie tworzymy sztucznych i sztywnych rozwiązań. Każdy program powstaje i zmienia się przy Twoim udziale!

Wymagania

✅ paszport ważny co najmniej 6 miesięcy
✅ zalecane szczepienia: żółtaczka typu A i B, BTP – błonnica, tężec, polio
✅ zdobyty 7 tys np. Pik Lenina, Muztag Ata, Aconcagua, itp
✅ bardzo dobra kondycja i sprawność ruchowa

 

Przewodnicy wyprawy

Terminy (2) i ceny

    Jesteś zainteresowany?

    Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy się resztą spraw!

    Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

    lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
    Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
    Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

    Dla osób dolatujących indywidualnie:
    Rozpoczęcie wyprawy: Islamabad
    Zakończenie wyprawy: Islamabad

    Dzień 1: Wylot z Polski

    Spotkanie na lotnisku 2 godziny przed odlotem. Następnie przelot do Islamabadu, stolicy Pakistanu.

    Dzień 2: Przylot do Islamabadu

    Lądowanie w Islamabadzie. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Jeżeli będziemy mieli czas i chęci zwiedzimy nieco pakistańską stolicę. Od razu w oczy rzucą się nam niezwykle piękne krajobrazy. Islamabad otoczony jest górami, a znajdujące się na nizinach gaje oraz sady nadają pięknego kontrastu otoczeniu. Podczas spaceru po mieście odwiedzimy najbardziej znaną atrakcję miasta – Shah Faisal – Największy meczet w Azji Południowej, a także Park Szekspira. Poczujemy wyjątkową atmosferę Pakistanu, dzięki wszechobecnym targom ulicznym. Wieczorem wracamy do hotelu na noc.

    Dzień 3: Islamabad

    Dzień przeznaczony na dopełnienie ostatnich formalności związanych z uzyskiwaniem pozwoleń na trekking i wspinaczkę w regionie masywu Gasherbrum. Jest to również idealny czas na ostatnie zakupy sprzętu i żywności przed wyruszeniem na ekspedycję. Spędzamy kolejną noc w hotelu w Islamabadzie

    Dzień 4 – 5: Przejazd do Skardu (opcjonalnie przelot)

    Przejazd do Skardu słynną Karakoram Highway. Odległości jakie mamy do pokonania są bardzo duże, ponieważ do samego Skardu jest to 800 km. Długa podróż ma jednak swoje dobre strony – poznamy lepiej Pakistan. Przez dłuższy czas droga prowadzi dawnym Jedwabnym Szlakiem, wijąc się wzdłuż doliny Indusu. Przejeżdżamy po drodze przez liczne miasteczka i wioski, poznając nieco zwyczaje lokalnej ludności. Po drodze do Skardu zatrzymujemy się na nocleg, najprawdopodobniej  w Chilas, które jest znane głównie z petroglifów przedstawiających  życie Buddy. Dojazd do Skardu 4 dnia ekspedycji popołudniu.

    opcjonalnie przelot: Ze względów bezpieczeństwa warto wybrać opcję przelotu, dzięki czemu skrócimy również podróż. W trakcie lotu podziwiać będziemy niezliczoną liczbę sześcio- oraz siedmiotysięcznych szczytów. Największe wrażenie zrobi na nas bez wątpienia widok na owianą mroczną sławą Nanga Parbat 8126 m, zwaną również „Górą Mordercą”. Jedyną wadą tutejszych lotów jest częste ich odwoływanie oraz zmiany terminów lotów, dlatego w zapasie dobrze jest mieć ten dodatkowy dzień na podróż drogą lądową.

    Dzień 6: Skardu

    Dzień wolny w Skardu, które samo w sobie jest malowniczym miejscem i  można tutaj podziwiać m.in Jezioro Kachura, czy przepiękny wodospad Manthokha oraz szczyty Parku Narodowego Deosai.

    Dzień 7: Przejazd jeepami do Askole

    Kończy się asfalt, zaczyna się prawdziwa ekspedycyjna droga. 🙂 Dzisiaj przejeżdżamy ze Skardu do Askole przez dziką Dolinę Shigar. Na naszej trasie możemy zobaczyć zbocza podziurawione, niczym zryte przez krety. Są to jaskinie wydrążone przez poszukiwaczy kamieni szlachetnych, diamentów i legendarnego aleksandrytu (odmiany topazu). Popołudniu dojeżdżamy do Aksole – jest to ostatnia zamieszkała wioska na naszej trasie, położona nad rzeką Braldu na 3000 m. Rzeka ta wypływa z lodowca Baltoro, który jest drugim pod względem długości lodowcem świata. W wiosce tej spotykają się niemal wszyscy uczestnicy wypraw i trekkingów robiąc ostatnie przygotowania do wyruszenia w drogę. Tutaj również spotkamy się z naszą ekipą przewodników, tragarzy i kucharzy. Pierwsza kolacja we wspólnej mesie oraz pierwszy nocleg w namiotach.

    Dzień 8: Trekking Askole – Jhula 3000 m

    Dzisiejszy dzień jest typowo na „rozruszanie się”. Po śniadaniu pakujemy niezbędnie rzeczy do naszych podręcznych plecaków i wyruszamy w drogę. Podchodzimy łagodnym zboczem, by następnie poruszać się wzdłuż brzegów rwących rzek Dumodoro i Biaho. Pokonujemy niespokojne potoki rzek po spektakularnym zwodzonym moście. Późnym popołudniem osiągamy nasz obóz Jhula 3000 m, w którym spędzimy dzisiejszą noc.

    Dzień 9: Trekking Jhula – Paiju 3450 m

    Wyruszamy z Jhula, pnąc się w górę zygzakami po kamienistej drodze. Podążamy wzdłuż rzeki Braldo w kierunku Paiju 3450 m, będącą ostatnią oazą na naszej drodze do Gasherbrum Base Camp. To właśnie w Paiju, obozowisku położonym pośród roślinności i drzew, będziemy mogli po raz ostatni na wiele tygodni zobaczyć jakąkolwiek zieleń. Od następnego dnia czeka nas wędrówka przez surowy krajobraz lodowca Baltoro. Po drodze przekraczamy rzekę i osiągamy obóz Bardumal 3253 m, gdzie zjemy lunch. Po posileniu się ruszamy w dalszą drogę. Docieramy do naszego obozu położonego w cieniu Paiju Peak 6611 m. Mała ciekawostka dla ciekawskich 😉 Paiju w dialekcie Balti oznacza sól. Przez stulecia lokalna ludność wierzyła, że śnieg pokrywający szczyt Paiju to w rzeczywistości sól, która pod postacią lodowców spływa w dół ku dolinom. W istocie w pobliżu obozowiska u podnóża szczytu można znaleźć złoża soli. Z obozu, w którym spędzimy noc będziemy mieli fenomenalny widok na Lodowiec Baltoro.

    Dzień 10: Trekking Paijiu – Urdukas 4130 m

    Dzisiaj kontynuujemy nasze podejście w kierunku lodowca Baltoro. U jego podnóża ścieżka rozdziela się. W jednym kierunku prowadzi do base campu pod słynnymi Trango Towers. Ta potężna grupa skalnych wież jest prawdziwym marzeniem dla wszystkich wielkościanowych wspinaczy z całego świata. Najbardziej znany szczyt masywu to rzecz jasna Great Trango Tower 6286 m z najwyższym urwiskiem na świecie – niemal pionową ścianą o wysokości 1200 metrów. W ścianach masywu znajdują się ekstremalnie trudne drogi wspinaczkowe, ściągające swoją sławą wspinaczy z całego świata. Wieże Trango Towers będą nam towarzyszyły przez cały dzisiejszy dzień za naszymi plecami. Odbijamy od masywu Trango w kierunku przeciwnym i ruszamy przez lodowiec, mijając po drodze obóz Kho Burse. Po całodniowym marszu przekraczamy po raz pierwszy granicę wysokości 4000 metrów i osiągamy obóz Urdukas 4130 m. Rozbijamy tutaj nasze namioty i spędzamy noc w obozie.

    Dzień 11: Urdukas – dzień aklimatyzacyjny

    Dzień przeznaczony na odpoczynek i aklimatyzację przed następną częścią trekkingu. Pozostanie w Urdukas na kolejny dzień ma kilka zalet. Przede wszystkim ze względu na wysokość będziemy mogli lepiej przygotować nasze organizmy do bardziej wymagających następnych dni wędrówki. Dodatkowym atutem obozu jest fakt, że jest on przepięknie umiejscowiony! Dookoła siebie mamy ostre jak brzytwa iglice skalne i potężne turnie. W zasięgu wzroku znaleźć możemy bez problemu przepiękną grupę skalnych wież Trango Towers, ale także szczyty takie jak Paiju Peak 6611 m, Choricho Peak 6769 m, Uli Biaho 6109 m i wiele innych. Dodatkowo pięknie prezentuje się z tego miejsca lodowiec Baltoro. Podczas dnia można się wybrać na przyjemny spacer na okoliczny płaskowyż porośnięty trawą i skromną roślinnością. Wieczorem czeka nas z kolei briefing, podczas którego dowiemy się wszystkiego co musimy wiedzieć o najbliższych dniach naszej wyprawy. Zostajemy na drugą noc w Urdukas.

    Dzień 12: Trekking Urdukas – Gore II 4500 m

    Wyruszamy w dalszą drogę w kierunku K2. Dzisiejszy dzień to całodniowa wędrówka po usianym głazami lodowcu Baltoro. Pokonujemy kolejne metry w kierunku obozowiska Gore II 4500 m. Dookoła siebie widzimy coraz więcej kultowych szczytów. Dzisiaj będziemy mogli zobaczyć przepiękny Masherbrum 7821 m ze swoją słynną, do dziś nie zdobytą północno-wschodnią ścianą. Te 3500 metrów niemal pionowej ściany skał i lodu uznawane jest za najtrudniejszą wysokogórską drogę wspinaczkową, prawdziwy problem XXI wieku w świecie wspinaczy. Z tego miejsca zobaczyć możemy również pnącą się ku niebu Mutzagh Tower 7273 m (w dialekcie Balti – dosłownie Lodowa Wieża). Po dotarciu do obozu Gore II będziemy mogli ujrzeć po raz pierwszy słynne szczyty Gasherbrum IV 7925 m i potężny masyw Broad Peak 8051 m. Nasz cel jest już bardzo blisko! Nocujemy w Gore II.

    Dzień 13: Trekking Gore – Concordia 4720 m

    Wyruszamy z obozu Gore do Concordia Camp 4720 m – ostatniego obozowiska przed Base Campami pod K2, Gasherbrumami i Broad Peakiem. Po około 6 godzinach wędrówki osiągamy obóz, gdzie zatrzymamy się na noc. Concordia jest miejscem, gdzie lodowce Baltoro, Abruzzi oraz Godwin Austen spotykają się ze sobą. Niektórzy nazywają to miejsce „salą tronową bogów”. I w istocie można tutaj poczuć boską moc gór. Dookoła nas wszędzie możemy zobaczyć najpiękniejsze szczyty górskie świata. Nie ma w tym nic dziwnego – znajdujemy się przecież w samym sercu Karakorum! Niepowtarzalne pasmo górskie pełne fenomenalnych, znanych na cały świat szczytów! Doskonale z tego miejsca możemy zobaczyć masyw Broad Peaku 8051 m, szczególnie znany wśród Polaków ze względu na tragedię z 2013 roku. Poza nim nad naszymi głowami piętrzą się Gasherbrumy, w tym cel naszej wyprawy – Gasherbrum I 8080 m, zasłonięty jednak przez wdzięczną sylwetkę jego mniejszego brata Gasherbrum II 8035 m. Sąsiaduje im słynny i najbardziej charakterystyczny członek masywu – ekstremalnie trudny Gasherbrum IV 7925 m. Widok zachodzącego słońca i jego promień rzucany na słynną „Shining Wall” to jedna z najpiękniejszych rzeczy jakie można zobaczyć w górach. Sam szczyt oczywiście również jest dobrze znany Polakom. To w końcu nasz rodak Wojtek Kurtyka pokonał uznawaną za nie do zdobycia Świetlistą Ścianę, co do dzisiaj udało się powtórzyć jedynie raz. Oprócz tego mamy również na wyciągnięcie ręki przepiękną Laila Peak 6200 m o charakterystycznej, pochylonej sylwetce, czy wspominane poprzednio przepiękne Trango Towers i Masyw Masherbruma. No i jest oczywiście ona…zdaniem wielu najpiękniejsza i najtrudniejsza góra na świecie, symbol Karakorum i całego himalaizmu. Jedyna i niepowtarzalna piramida K2 8611 m. Jej potężny masyw i wdzięczna sylwetka przyciąga jak magnes zarówno wspinaczy, jak i trekkerów. Jest ona prawdziwym skarbem Karakorum. To właśnie z obozu Concordia K2 można ją po raz pierwszy zobaczyć w pełnej krasie! Widzimy zatem na własne oczy wszystkie kultowe szczyty, jakie ma nam do zaoferowania Karakoram.  Dzisiejszą noc spędzimy w obozie Concordia, napawając się widokiem wspaniałych górskich kolosów.

    Dzień 14: Trekking Concordia – Gasherbrum Base Camp 5150 m

    Poranek warto przeznaczyć na podziwianie spektaklu wschodzącego słońca, wyłaniającego się ponad górskimi olbrzymami. Concordia jest prawdziwym sercem Karakoram, z którego możemy dostać się do baz pod wszystkimi pobliskimi ośmiotysięcznikami. My wyruszamy do bazy pod Gasherbrumami, która stanie się naszym domem przez najbliższe 4 tygodnie. Poruszamy się po morenie lodowca, otoczeni przez piękne szczyty. Jednocześnie widzimy, że masyw Gasherbrumów staje się w naszych oczach coraz bardziej imponujący. Popołudniu docieramy do Gasherbrum Base Camp 5150 m. Zakładamy tutaj naszą bazę i rozpoczynamy akcję górską w masywie Gasherbrum.

    Dni 15 – 41: Akcja górska na Gasherbrum I 8080 m

    Nasza wspinaczka będzie zależała od pogody oraz naszego samopoczucia. Od tej pory nie da się co do dnia zaplanować przebiegu akcji górskiej, a decyzje podejmowane będą z dnia na dzień, a nawet z godziny na godzinę.

    Camp I 6000 m: Trasy na Gasherbrum I i II pokrywają się do Obozu C1. Oznacza to, że klasyczne warianty wspinaczkowe na te góry dzielą ze sobą zarówno Base Camp, jak i Camp I. Droga z bazy głównej prowadzi przez rozległy lodowiec Gasherbrum. Poruszamy się po spękanym lodowym plateau, które z roku na rok staje się coraz bardziej naruszone przez zmiany klimatyczne – konsekwencją tego jest powiększająca się co rok liczba szczelin, z których niektóre potrafią mieć nawet kilkadziesiąt metrów głębokości. Trawersowanie pola szczelin jest jednym z fragmentów drogi na G1 wymagających szczególnej ostrożności i wzmożonej uwagi. Po przekroczeniu tego niebezpiecznego odcinka, droga wyprowadza nas do Obozu C1 leżącego na skraju plateau, w bezpieczniejszej części lodowca. W tym miejscu rozdzielają się drogi na poszczególne szczyty masywu Gasherbrumów. Doskonale widać stąd zarówno trasę klasyczną na G1, jak i na G2. W Obozie C1 spędzimy przynajmniej 2 noce w celach aklimatyzacyjnych.

    Camp II 6500 m: Sekcja pomiędzy Obozami C1 i C2 jest mniej narażona na występowanie szczelin. Oczywiście również tutaj potrafią one występować, ale nie w tak dużej ilości, jak na poniższym plateau. Dzisiejszy odcinek to głównie podejście po śnieżnym stoku w górę w kierunku przełęczy Gasherbrum La 6500 m. Nachylenie zbocza waha się od 30 do 35 stopni, w bardziej stromych i eksponowanych fragmentach nasza ekipa przygotuje liny poręczowe. Gasherbrum La oddziela od siebie masywy Gasherburm I i Gasherbrum II. Na rozległym siodle przełęczy znajduje się również Obóz C2. Ze względów aklimatyzacyjnych spędzimy w tym obozie dwie noce. Z naszych namiotów na przełęczy będzie doskonale widoczna dalsza część trasy przez Kuluar Japoński.

    Camp III 7100 m: Przed nami najtrudniejszy techniczne odcinek drogi na szczyt Gasherbrum I. Pomiędzy Obozami C2 i C3 znajduje się słynny Kuluar Japoński. Około 500 metrowy kuluar będzie główną trudnością dzisiejszego dnia. Początkowo wspinaczka kuluarem odbywa się w śniegu i lodzie, stromymi stokami o nachyleniu do 55 – 60 stopni. W jego końcowych fragmentach czeka nas sekcja mikstowa, gdzie największe nachylenie terenu wynosić będzie nawet 70 stopni. Cały kuluar zostanie uprzednio ubezpieczony w liny poręczowe, ułatwiające jego pokonanie. Po przejściu trudnego kuluaru, droga wyprowadza nas na krótką, acz eksponowaną grań, której zwieńczeniem jest niewielki lodowy taras. To tutaj znajduje się Obóz C3. Będzie on naszą bazą szturmową na wierzchołek. Przez wzgląd na aklimatyzację postaramy się spędzić w obozie dwie noce. Z poziomu Camp III jest dobrze widoczna dalsza część trasy na szczyt Gasherbruma I.

    Gasherbrum I 8080 m: Droga na szczyt Gasherbruma I jest niezwykle wymagająca fizycznie. Początkowo z obozu C3 idziemy przez dość łagodny lodowy płaskowyż. Wkrótce jednak docieramy do stromego stoku, którym będziemy wędrować przez większość naszej trasy na wierzchołek. Nachylenie terenu na najbardziej stromych odcinkach wynosi od 50 do 55 stopni. Najtrudniejszym momentem dnia szczytowego jest eksponowany trawers do grani szczytowej o nachyleniu około 60 stopni. Po jej osiągnięciu poruszamy się jeszcze w górę około 50 metrów w pionie, docierając do spiętrzenia grani. Osiągamy wierzchołek Gasherbrum I 8080 m. Mamy z niego niesamowite widoki na wszystkie szczyty masywu Gasherbrumów, a także na setki kultowych szczytów z K2 i Broad Peak na czele. Po chwili na szczycie schodzimy tą samą drogą, którą przyszliśmy do Obozu C3, a następnie jeżeli czas pozwoli – jeszcze tego samego dnia kontynuujemy zejście do C2. Następnego dnia schodzimy już bezpośrednio do Gasherbrum Base Camp.

    Dzień 42: Gasherbrum Base Camp

    Ostatni dzień w Gasherbrum Base Camp. Sprzątamy naszą bazę, pakujemy sprzęt i szykujemy się do drogi powrotnej w doliny.

    Dzień 43: Trekking Gasherbrum Base Camp – Concodria 4750 m

    Trekking z Gasherbrum Base Camp z powrotem do Concordii. Pokonujemy tą samą trasę, którą tutaj przyszliśmy, otoczeni przez wspaniałe kolosy Karakorum. Za naszymi plecami możemy ujrzeć wspaniały masyw Gasherbrumów, z kolei nieopodal dumnie piętrzą się Broad Peak i strzeliste K2. Widok, do którego powinniśmy się już przyzwyczaić, jednak każdego poranka tak samo silnie oddziałuje on na naszą wyobraźnię 🙂 Popołudniu docieramy do obozowiska Concordia, gdzie spędzamy noc. Następnego dnia mamy do dyspozycji dwie drogi zejścia. Pierwszy wariant obejmuje zejście tą samą drogą, którą przyszliśmy. Z noclegami w Gore II, Urdukas, Paiju oraz Askole. Z kolei drugi wariant to dotarcie do Skardu od drugiej strony, z przejściem przez wysoką przełęcz Gondogoro La 5680 m. Poniżej znajduje się opis drugiego wariantu zejścia.

    Dzień 44: Concordia – Ali Camp 5100 m

    Opuszczamy obóz Concordia. W tym miejscu, zamiast wędrować w dół, podchodzimy ponownie w górę, początkowo wędrując przez lodowiec Wigini. Kierujemy się na wysoką przełęcz Gondogoro La 5680 m. Mijamy dzisiaj potężny masyw Chogolisa 7665 m, która słynie głównie ze swojej trudności oraz tego, że w 1957 roku odebrała życie jednemu z najwybitniejszych himalaistów w historii.  To właśnie na stokach południowo-zachodniej ściany tej góry zginął wtedy Hermann Buhl. Osiągamy popołudniu Ali Camp 5100 m, który będzie naszym przystankiem na noc poprzedzającą wejście na przełęcz. Mamy z poziomu obozu widok na naszą dalszą trasę, a także na ośmiotysięczniki K2, Broad Peak i masyw Gasherbrumów. Fenomenalnie prezentuje się z tego miejsca ostra jak brzytwa grań łącząca szczyty Masherbrum z Chogolisą. Nocujemy w obozie i zbieramy siły przed jutrzejszym podejściem na przełęcz.

    Dzień 45: Ali Camp – przełęcz Gondogoro La 5680 m – Hispung 4600 m

    Wyruszamy z obozu około 2 w nocy w kierunku Przełęczy Gondogoro. Wychodzimy tak wcześnie dlatego, by nie ryzykować podejścia po miękkim śniegu podczas dnia. Dodatkowym atutem wyjścia o tak wczesnej porze będą niesamowite widoki wschodzącego słońca z przełęczy! Podejście na Gondogoro La należy do dość stromych, jednak najtrudniejsze odcinki są ubezpieczone w liny poręczowe. Po udanej akcji górskiej w masywie Gasherbrumów, wejście na przełęcz nie sprawi nam żadnych problemów. Łapiąc pierwsze promienie słońca docieramy na przełęcz, z której możemy podziwiać najpiękniejszy widok na całym świecie! Doskonale stąd widzimy K2 8611 m, Broad Peak 8048 m, Gasherbrumy 1 8080 m i 2 8035 m, Gasherbrum IV 7925 m, Trango Towers 6286 m, Mutzag Tower 7273 m, potężny masyw Masherbruma 7821 m i pobliską Chogolisę 7665 m. W oddali w kierunku doliny Hushe widzimy charakterystycznie pochyloną sylwetkę Laila Peak 6200 m. Wszystkie te szczyty są otoczone setkami innych sześcio i siedmiotysięczników, wiele z nich nie ma swojej nazwy. Ba! Duża część z nich nie została nawet zdobyta! To prawdziwa kwintesencja Karakoram, które są pełne tajemnic, niezdobytych szczytów, trudne i nie wybaczające błędów. Napawamy się pięknymi widokami z przełęczy, po czym schodzimy na jej drugą stronę, aż nie osiągniemy obozu Hipsung 4600 m, gdzie zostajemy na noc.

    Dzień 46: Hispung – Saicho 3600 m

    Ruszamy w dalszą drogę przez lodowiec. Po łatwej trasie docieramy do obozowiska Dalsangpa 4150 m, położonego w pobliżu dwóch jezior u podnóża monumentalnego Masherbruma. Piramidalna sylwetka góry odbija się pięknie na tafli jezior. Tutaj po raz pierwszy od kilku tygodni czuć, że wracamy powoli w doliny, do cywilizacji. W końcu opuszczamy lodowe pustkowia i zobaczymy łąkę usłaną górskimi kwiatami. Pojawiają się bujne rośliny, pojawia się zieleń. Zresztą sama nazwa Dalsangpa to w dialekcie Balti „Pole Kwiatów”. I można z pełnym przekonaniem stwierdzić, że nazwa ta jest całkowicie zasłużona. Po krótkim odpoczynku schodzimy dalej w dół mijając kamieniste stoki górskie, aż nie osiągniemy górskiej osady Saicho. Powoli wracamy do cywilizacji. W wiosce możemy znaleźć sklepy, hotel i duży meczet pośrodku osady. Zostajemy tutaj na kolację i nocleg.

    Dzień 47: Saicho – Hushe 3050 m – przejazd do Skardu

    Schodzimy w kierunku wioski Hushe po łatwej ścieżce, cały czas mając kapitalny widok na Masherbrum. Osiągamy wysokość 3000 metrów i osadę Hushe. Wioska jest znana także pod nazwą „Paradise of Mountains” ze względu na wyjątkowo piękne widoki na otaczające ją góry. Powoli zostawiamy ośnieżone szczyty i szpiczaste turnie za swoimi plecami i schodzimy w doliny. W wiosce zjemy lunch, po czym zapakujemy wszystkie nasze rzeczy do jeepów, którymi zjedziemy do Skardu. Po około 4-6 godzinach jazdy znajdujemy się znowu w mieście, zakwaterujemy się w hotelu i spędzimy ostatnią noc u podnóża Karakorum.

    Dzień 48: Przejazd do Islamabadu | Skardu

    Jeżeli warunki pogodowe pozwolą na przelot do Islamabadu następnego dnia, to dzisiejszy dzień przeznaczymy na odpoczynek i regenerację sił po wymagających tygodniach akcji górskiej na Gasherbrum I. Czas wolny możemy przeznaczyć na wędrówkę po górskim mieście, podziwianie widoków i odpoczynek po wymagających tygodniach w górach. Nic nie stoi na przeszkodzie również, żeby wybrać się na krótką przejażdżkę i trekking w okolicach Jeziora Sadpara niedaleko Skardu. Podejdziemy na punkt widokowy przy brzegu jeziora, z którego będziemy mogli podziwiać panoramę na śnieżny mur szczytów Karakoram. Nocujemy w hotelu w Skardu.

    W przypadku warunków atmosferycznych uniemożliwiającej loty samolotem w najbliższych dniach, już tego dnia rozpoczniemy podróż samochodami terenowymi w kierunku pakistańskiej stolicy.

    Dzień 49: Przejazd do Islamabadu (opcjonalnie przelot)

    Ciąg dalszy przejazdu do Islamabadu z Chilas. Dotarcie do Pakistańskiej stolicy przewidziane jest na godziny popołudniowe.

    Niezależnie od wariantu powrotu do Islamabadu, tego wieczoru w hotelu odbędzie się również uroczysta kolacja pożegnalna. Podczas niej rozdane zostaną certyfikaty dla zdobywców szczytu Gasherbrum I. Reszta wieczoru upłynie nam na zabawie i świętowaniu wielkiego sukcesu naszej wyprawy!

    Dzień 50: Powrót do Polski

    Przejazd na lotnisko i wylot do Polski. Zazwyczaj wylot jest w godzinach porannych i tego samego dnia jest przylot do Polski. Na miejscu zakończenie wyprawy.

    Noclegi

    Noclegi w hotelach podczas pobytu w Islamabadzie, Chilas oraz Skardu. Zawsze unikamy zakwaterowania w miejscach o niskim standardzie

    Podczas całego trekkingu oraz akcji górskiej śpimy w przestronnych namiotach dwuosobowych

    Wyżywienie

    Wszystkie posiłki podczas akcji górskiej są wliczone w koszt wyprawy, natomiast posiłki podczas pobytu w Islamabadzie są we własnym zakresie z pominięciem śniadań. Z kolei podczas trekkingu do bazy pod Gasherbrumami, jak i podczas całej akcji górskiej o nasze wyżywienie zadba profesjonalny personel kucharski. Wyżywienie w dniach trekkingowych i akcji górskiej obejmuje gorące śniadanie składające się z: płatków śniadaniowych, kawy i porannej herbaty oraz rozszerzonego menu mięs, makaronów, dań z ryżu, kurczaka, steki, pizze, świeże pieczywo, owoce i warzywa, desery i wiele innych. Jedzenie jest bardzo dobre, a nasz personel szczyci się serwowaniem doskonałej kuchni. Zapewniamy posiłki na dużej wysokości w namiotach. Proszę mieć dodatkowo – indywidualne przekąski pod ręką. Oczekiwany sprzęt, który warto byłoby zabrać na dużą wysokość powinien zawierać: światło, plastikową miskę z pokrywką, kubek do gorących napojów z pokrywką i łyżeczką. Jeśli ktoś ma wyjątkowe upodobania to zapewnia je we własnym zakresie, przykładowo – zupki błyskawiczne, gorąca czekolada, jeśli ktoś lubi, ważne, żeby uczestnik miał komfort. W zakres podręcznych przekąsek mogą wpisywać się: batony, owoce i orzechy lub słone przekąski. Batony energetyczne są doskonałym dodatkiem do uzupełnienia kalorii.

    Zaplanuj około 15 – 20 kg różnorodnych przekąsek. Dostępnych jest wiele przekąsek do kupienia w Islamabadzie lub Skardu.

    Uwagi

     

    Cena Wyprawy

    W Karakorum przyjęto pięciostopniowe pakietowanie wypraw na szczyty ośmiotysięczne. Dostępne są pakiety Brązowy, Srebrny, Złoty, Platynowy i Diamentowy. Mając na uwadze komfort uczestników wyprawy, a także zrównoważony stosunek ceny do jakości świadczonych usług – podczas wypraw wyznajemy wyłącznie pakiet złoty z możliwością dopłaty do pakietu platynowego lub diamentowego, wyłącznie przez bezpośredni kontakt z biurem.

    Koszt wyprawy – Wariant Złoty

    1 Koszt ekspedycji na Gasherbrum I 28 000 USD/Na osobę
    2 Przelot z polski do Islamabadu od osoby od 4000 do 6000 PLN
    3 Napiwki dla obsługi kuchni w Gasherbrum BC (obowiązkowe) 350 USD/Na osobę
    Potencjalny koszt dodatkowy 
    Bonus szczytowy na osobę dla przewodnika wyprowadzającego na szczyt za osiągnięcie wierzchołka Gasherbrum I (płacą tylko zdobywcy) 2 200 USD/Na osobę

     

    Dodatkowe koszty które musi ponieść wyprawa

    1 lekarz wyprawy stacjonujący w Gasherbrum BC** 7000 USD/Na grupę
    2 przedstawiciel dowództwa w Gasherbrum BC 6000 USD/Na grupę
    3 opcjonalne Cargo ze sprzętem wysłane wcześniej w zależności od wagi
    4 pozwolenie na profesjonalne filmowanie 5000 USD/Na grupę

     

    Dodatkowe możliwe koszty które mogą okazać się potrzebne

    Dodatkowe butle z tlenem poza serwis wymieniony w kosztach 450 USD
    Dodatkowy przewodnik wysokościowy do szczytu 6000 USD
    Helikopter z bazy do Skardu po zakończeniu wyprawy* 24 300 USD

    (koszt dzielony na jeden przelot)

    *Koszt helikoptera z bazy pod Gasherbrumami do Skardu na odpoczynek przed akcją szczytową w 2024 roku to kwota 24 300 USD za lot w jedną stronę – przyczyną wysokiej kwoty jest konieczność przelotu dwóch helikopterów – jednego głównego transportującego pasażerów i dodatkowego helikoptera asystującego. Wpływa to znacząco na wzrost kosztów transportu. Kwota dzielona na pasażerów – do helikoptera wchodzi 7 osób.

    Informacje o pakowaniu i limicie bagażu:

    Najlepszą metodą transportu sprzętu i odzieży osobistej jest użycie 2 zamykanych i wytrzymałych plecaków bądź toreb typu duffel bag. Dodatkowo powinieneś zabrać ze sobą małą prostą torbę do przechowywania czystych ubrań miejskich i innych przedmiotów niepotrzebnych w górach, którą możesz zostawić w Islamabadzie. Zabierz ze sobą mały plecak do wspinaczki górskiej. W nim będziesz nosić swoje warstwy przeciwdeszczowe, wodę na cały dzień, przekąski, dodatkowe cieplejsze warstwy i ciepłą czapkę, aparat itp. Masz 60 kg całkowitego limitu rozłożonego między twoimi torbami. Proszę nie przekraczać limitu, dodatkowe kilogramy są utrudnieniem w transporcie i w kwestii bezpieczeństwa naszych tragarzy niosących ciężary do bazy. Jeśli masz ochotę na dodatkowy bagaż, zorganizujemy dla ciebie dodatkowe usługi przy dodatkowych kosztach.

    Cena wyprawy

    28 000 $ + przelot od 3000 do 4500zł

    Obejmuje

    ✅ Organizację i logistykę wyprawy
    ✅ Fachową pomoc przy zakupie biletów lotniczych – doradztwo/ pośrednictwo w zakupie
    ✅ Zniżki do sklepów górskich i nie tylko
    ✅ Pomoc i wsparcie w przygotowaniu do wyprawy
    ✅ Jeden wewnętrzny przelot na trasie Islamabad- Skardu, bądź Skardu – Islamabad wraz z bagażami rejestrowanymi (pod warunkiem, że pozwolą na to warunki pogodowe)
    ✅ Permit – zezwolenie na trekking przez Lodowiec Baltoro
    ✅ Permit – pozwolenie na wspinaczkę na szczyt Gasherbrum I
    ✅ Wszystkie podatki i opłaty związane z organizacją ekspedycji
    ✅ Wszystkie lokalne przejazdy wg. programu
    ✅ Wynajęcie jeepów lub innych środków transportu
    ✅ Wsparcie lokalnych przewodników podczas trekkingu
    ✅ Zakwaterowanie w hotelach w Islamabadzie – pełne wyżywienie
    ✅ Zakwaterowanie w hotelu w Skardu – pełne wyżywienie
    ✅ Zakwaterowanie w hotelu w Chilas – W razie przejazdu do Skardu drogą lądową
    ✅ Wszystkie noclegi w namiotach 2 osobowych podczas trekkingu
    ✅ Pełne wyżywienie podczas trekkingu oraz akcji górskiej (3 posiłki)
    ✅ Noclegi w namiotach 2 osobowych podczas pobytu w base campie i wyższych obozach
    ✅ Wynajęcie przewodników, kucharzy, personelu obsługi obozu
    ✅ Wynajęcie wysokogórskiego, certyfikowanego przewodnika na czas akcji górskiej (1 przewodnik na 1 osobę)
    ✅ Wynajęcie oficera łącznikowego
    ✅ Zapewnienie profesjonalnej opieki medycznej i konsultacji lekarskich na terenie base campu
    ✅ Codzienne raporty pogodowe
    ✅ Wynajęcie tragarzy – High Altitude Porter (limit bagażu – 60 kg)
    ✅ Transport ekwipunku do Gasherbrum Base Camp z Islamabadu
    ✅ Sprzęt w Gasherbrum Base Camp: namioty, namiot messa, namiot kuchenny, namiot toaletowy, namiot z prysznicem, stoły, krzesła, utensylia kuchenne
    ✅ Paliwo, gaz, sprzęt kuchenny oraz wysokogórskie jedzenie w wyższych obozach
    ✅ Wyżywienie wysokogórskie w obozach C1, C2 i C3
    ✅ 3 butle z tlenem marki Poisk (4 litry) z nowoczesnym modelem regulowanej maski
    ✅ Panel solarny do ładowania sprzętu elektronicznego
    ✅ Ogrzewanie w mesie na terenie Base Campu
    ✅ Mapy trekkingowe i wspinaczkowe w masywie Gasherbrum
    ✅ Sprzęt wspinaczkowy liny poręczowe stałe i dynamiczne i wszelkie ich mocowania, śruby,
    szable etc.
    ✅ Dostęp do telefonu satelitarnego
    ✅ Ubezpieczenie turystyczne NNW i KL uwzględniające uprawianie sportów wysokiego ryzyka utraty życia (300% stawki)
    ✅ Generator prądu zapewniający zasilanie oświetlenia awaryjnego oraz ładowanie narzędzi
    elektronicznych
    ✅ Opłaty na filmowanie – dotyczy profesjonalnych kamer filmowych
    ✅ Usługi w zakresie procedury przedłużania wiz (w razie potrzeby)
    ✅ Wizy pakistańskie dla uczestników wyprawy
    ✅ Pożegnalną kolację w Islamabadzie
    ✅ Uczestnictwo polskiego lidera wyprawy z wieloletnim górskim doświadczeniem

    Nie obejmuje

    ❌ Bonusu szczytowego za wspinaczkę dla przewodnika wysokogórskiego zgodnie z zasadami Stowarzyszenia Alpinistycznego. Minimum 2200,00 USD za przewodnika wspinaczkowego.
    ❌ Wszelkie dodatkowe wydatki wynikające z różnych/nieprzewidzianych sytuacji, takich jak klęski
    żywiołowe, osunięcia ziemi, niepokoje polityczne, strajki, zmiany przepisów rządowych itp.
    ❌ Osobistego sprzętu wspinaczkowego
    ❌ Własnych wydatków
    ❌ Napiwku dla obsługi obozu – 350 $
    ❌ Dodatkowych atrakcji nie wymienionych w programie
    ❌ Zmian lotów / dopłat do transferów w miejsce końcowe inne niż w umowie
    ❌ Ubezpieczenia wyprawy bądź jej uczestników od kosztów odwołania i rezygnacji

    Zainteresują Cię także