Atrakcje
➡️ Zdobywanie dziesiątej góry świata – Annapurna 8091 m
➡️ Trekking pierwotnym i rzadko uczęszczanym szlakiem do Annapurna North Base Camp
➡️ Zwiedzanie miasta Pokhara ze zniewalającymi panoramami górskimi
➡️ Jedyne w swoim rodzaju uczucie zdobycia jednej z najtrudniejszych gór na świecie 🙂
O wyprawie
Himalajskie wyzwanie – Wyprawa na Annapurnę 8091 m
Podejmij się prawdziwie himalajskiego wyzwania i sprawdź się w najbardziej ekstremalnych sytuacjach! Jako pierwsi w Polsce mamy zaszczyt zaoferować Wam wyprawę na dziesiąty najwyższy szczyt Himalajów – Annapurnę 8091 m! Wspinaczka na Annapurnę, uznawaną za jeden z najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych szczytów świata. To ekspedycja, będąca kwintesencją himalaizmu, pozwalająca zmierzyć się najwytrwalszym z ich własnymi limitami.
Annapurna – najtrudniejsza góra świata?
Po raz pierwszy została zdobyta już w 1950 roku przez francuskiego himalaistę Maurice Herzoga. Pomimo tego, że to właśnie ona została najszybciej zdobyta ze wszystkich ośmiotysięczników, to do dzisiaj ma najmniejszą liczbę wejść spośród himalajskich kolosów z przysłowiową „ósemką” z przodu. Posiada za to najwyższe statystyki śmiertelności jeżeli chodzi o ośmiotysięczniki. Do tej pory zginęło na niej ponad 60 osób, co daje górze wskaźnik śmiertelności 32%. Oznacza to, że średnio co trzeci wspinacz nie wraca z góry! Wszystko to sprawiło, że zdaniem wielu to właśnie Annapurna, a nie wyższe i bardziej rozpoznawalne K2 jest najbardziej niebezpieczną górą na świecie. Pomimo tego, że należy ona do tak zwanych niskich ośmiotysięczników, ze względu na dużą rozległość masywu jest górą wybitnie niebezpieczną. Jej wysokość względem otaczających ją dolin wynosi do 6000 metrów! Tyczy się to głównie wierzchołka Annapurna South. Zbliżoną deniwelacją może pochwalić się również Machhapuchhare. W zachodniej partii masywu znajduje się jedno z najwyższych urwisk na świecie, południowo-zachodnia ściana wierzchołka Baraha Shikhar – Annapurna Fang 7647 m. Ściana ta ma od 4600 do 4800 metrów, w związku z tym jest wyższa od ściany Rupal w masywie Nanga Parbat, liczącej 4500 m wysokości.
Nazwa góry pochodzi od imienia bogini Annapurny, będąca jednym z wcieleń Parwati. Wśród lokalnej ludności jest ona czczona za posiadaną moc dostarczania pożywienia. Nazwa góry w przełożeniu z języków sanskryckich mogłaby brzmieć zatem 'Żywicielka’, jako połączenie słów „anna” – pożywienie i „purna” – wypełniona – dosłownie „wypełniona pożywieniem”. Annapurna to ogromny masyw górski o długości 55 km. Dla porównania Tatry rozciągają się na długość „zaledwie” 50 kilometrów ;). Tutaj z kolei nie mówimy o paśmie górskim ale o jednym masywie! W jego skład wchodzi główny wierzchołek Annapurna I 8091 m, a także m.in. Annapurna Fang 7647 m, Annapurna II 7937 m, Annapurna III 7555 m, Annapurna IV 7525 m, Gangapurna 7455 m, Tilicho 7134 m czy Machhapuchhare 6993 m. Szczyt Annapurna I otoczony jest ze wszystkich stron trzynastoma zasłaniającymi go szczytami siedmiotysięcznymi, oraz szesnastoma sześciotysięcznymi.
Annapurna – Drogą pierwszych zdobywców
Nasza trasa na Annapurnę wiedzie północno – wschodnim grzbietem, tak zwaną drogą klasyczną. Do podstawy góry dotrzemy również od północnej strony, omijając popularny i zatłoczony szlak do Sanktuarium Annapurny. Dzięki temu poczujemy się już od samego początku jak na dzikiej wyprawie. Na akcję górską przeznaczamy 30 dni. Klucz do udanego wejścia na Annapurnę poza przygotowaniem fizycznym i psychicznym to cierpliwość, dobra organizacja, odpowiednia logistyka, wytrwałość i DUŻO szczęścia od pogody.
Należy mieć na uwadze, że wspinaczka na Annapurnę należy do najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych wejść na ośmiotysięczniki. Co sprawia, że Annapurna jest tak groźna? Przede wszystkim w masywie Annapurny dochodzi do bardzo wielu zejść lawin, nawet na prostych odcinkach trasy. Praktycznie cała droga klasyczna, uznawana za najbezpieczniejszą, jest non stop narażona na zejście lawiny. Sytuacji nie ułatwiają również potężne seraki, które również przecież mają ograniczoną stabilność. Dodając do tego spore trudności techniczne i wspinaczkę mikstową przez większą część drogi, Annapurna pokazuje nam swoje prawdziwe, groźne oblicze. Jest to wspinaczka zarezerwowana zdecydowanie dla zaawansowanych wspinaczy, którzy już wcześniej sprawdzili się na technicznym ośmiotysięczniku lub siedmiotysięczniku.
Mamy przeświadczenie, że współtworzenie silnego zespołu podczas wspinaczki na Annapurnę ma ogromne zalety w aspekcie zdobywania szczytu. Nasze ekspedycje, choć prowadzone przez profesjonalnych przewodników górskich, mają na celu dobrą atmosferę, poczucie wzajemnego zaufania i sporą dawkę efektywności w oparciu o dwukierunkową komunikacje między obsługą, a członkami zespołu. Uważamy, że ogromną korzyścią jest dołączenie do małej, dobrze zorganizowanej grupy wspinaczy, prowadzonej przez naszych liderów, którzy potrafią reagować w sytuacjach ryzykownych. Dzięki temu możesz skoncentrować się na wspinaczce polegając na doświadczeniu lidera ekspedycji. Nasza oferta wyprawy opiera się o wysokie środki ostrożności, dlatego też klient i Szerpa występuje w stosunku 1:1, a grupy liczą maksymalnie 6 osób.
Zobacz nasze pozostałe wyprawy w Himalaje:
67 DNI – NEPAL – WYPRAWA NA MOUNT EVEREST 8848 M – KORONA HIMALAJÓW
62 DNI – NEPAL – WYPRAWA NA KANCZENDZONGĘ 8585 M – KORONA HIMALAJÓW
63 DNI – NEPAL – WYPRAWA NA LHOTSE 8516 M – KORONA HIMALAJÓW
60 DNI – NEPAL – WYPRAWA NA MAKALU 8485 M – KORONA HIMALAJÓW
48 DNI – NEPAL – WYPRAWA NA DHAULAGIRI 8167 M – KORONA HIMALAJÓW
45 DNI – NEPAL – WYPRAWA NA CHO OYU 8201 M – KORONA HIMALAJÓW
48 DNI – NEPAL – WYPRAWA NA MANASLU 8163 M – KORONA HIMALAJÓW
45 DNI – NEPAL – WYPRAWA NA NANGA PARBAT 8126 M – KORONA HIMALAJÓW
32 DNI – NEPAL – WYPRAWA NA HIMLUNG HIMAL 7126 M
32 DNI – NEPAL – WYPRAWA NA AMA DABLAM 6812 M i ISLAND PEAK 6189 M
Wymagania
✅ paszport ważny co najmniej 6 miesięcy
✅ zalecane szczepienia: żółtaczka typu A i B, BTP – błonnica, tężec, polio
✅ zdobyty 7 tys np. Pik Lenina, Muztag Ata, Aconcagua, itp
✅ bardzo dobra kondycja i sprawność ruchowa
Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:
Dzień 1: Wylot z Polski
Spotkanie z liderem wyprawy na lotnisku. Następnie przelot do Katmandu.
Dzień 2: Lądowanie w Katmandu
Rano lądujemy w Katmandu. Po południu zwiedzimy miasto. Wąskie alejki i targi uliczne pozwolą poczuć wyjątkową atmosferę tego miejsca. Tutaj wszystko tworzone jest z myślą o wyprawach, trekkerach i alpinistach.
Dzień 3: Katmandu
Dzień przeznaczony na ostatnie zakupy i przygotowania przed wyprawą na Annapurnę, a także uzyskiwanie pozwoleń. Czas wolny możemy spożytkować na zwiedzaniu nepalskiej stolicy. Miasto zachwyci nas swoim klimatem. Dookoła pędzą we wszystkich kierunkach kierowcy na skuterach, wozach, samochodach. We wszystko to wmieszani są piesi próbujący przejść na drugą stronę zatłoczonych ulic. Ta kolorowa mozaika barw i dźwięków daje niezwykłe wrażenia zwiedzającym! A wszystko to z myślą o górach, wyprawach, trekkerach i himalaistach. W końcu to tutaj zaczyna się każda wyprawa w Nepalskie Himalaje, niezależnie od tego czy wyrusza się zdobyć jeden z ośmiotysięczników, czy odbyć kilkudniowy trekking. Nie ma to znaczenia. Wszyscy wspinacze i wędrowcy spotykają się właśnie tutaj, w Katmandu. Podczas zwiedzania nepalskiej stolicy zobaczymy wszystkie ważne miejsca, jakie ma ona nam do zaoferowania.
Przejdziemy się oczywiście pod znany na całym świecie Durbar Square, niezwykle fotogeniczny plac królewski wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Było to centrum dawnego Katmandu, które otaczało obszar gdzie znajduje się zabytkowy Pałac Królewski. Odwiedzimy znane wzgórze ze świątynią – stupą Swayambhunath, skąd roztacza się widok na całą dolinę Katmandu. Świątynia jest znana ze wspaniałych panoram ze wzgórza, ale również z licznych małp grasujących po okolicy. Jest to bez wątpienia jedna z największych atrakcji stolicy Nepalu, prawdziwe „must see”. Stupa według legendy powstała z kwiatu lotosu, który wyrósł tutaj w miejscu dawnego jeziora. Sama nazwa Stupy oznacza „Powstała sama z siebie”. Oprócz tego zwiedzimy kompleks świątyń hinduistycznych w Pashupatinath gdzie nad świętą rzeką dokonuje się rytualnego spalania zwłok zmarłych. Przekonamy się również, że nocne życie w Katmandu jest bardzo intensywne. Część z zaplanowanych w Katmandu atrakcji możemy przenieść na dzień ostatni przed wylotem z Nepalu.
Dzień 4: Przelot do Pokhary
Rozpoczęcie ekspedycji na Annapurnę. Dzisiaj czeka nas przejazd lub przelot do Pokhary. W przypadku jazdy należy przygotować się na około siedmiogodzinną podróż lokalnym busem. Jeżeli wybierzemy opcję lotniczą, dotrzemy do miasta w około 30 minut. Po przybyciu na miejsce zakwaterujemy się w hotelu i zwiedzimy nieco okolicę. Możemy tutaj już poczuć prawdziwie górską atmosferę. Pokhara jest dawnym miejscem przeładunku towarów ze szlaku handlowego miedzy Indiami a Tybetem. Handlową przeszłość widać tu do dzisiaj. Na miejscu zobaczymy liczne place targowe. Poza tym możemy się napawać przepięknymi widokami na otaczające miasto szczyty. Pokhara znajduje się nad brzegiem jeziora Phewa, z którego prezentuje się wspaniały widok na szczyt Machhapuchhare 6997 m, świętą górę Nepalczyków. Według wierzeń to właśnie na szczycie tej góry swoją siedzibę ma bóg Shiwa. Znad brzegów jeziora widać również potężny masyw Annapurny 8091 m. Uraczeni przepięknymi panoramami, spędzamy leniwie popołudnie nad jeziorem. Nocleg w hotelu w Pokharze.
Dzień 5: Przejazd do Lete 2480 m
Cały nasz ekwipunek pakujemy do samochodów i przejeżdżamy do wioski Lete 2480 m, z której rozpoczniemy właściwą część trekkingu. W zależności od pogody i stanu dróg przejazd zajmie nam od 4 do 5 godzin. Po dotarciu do Lete zakwaterujemy się w Tea house. Następnego dnia rozpoczynamy trekking do Annapurna Base Camp.
Dzień 6: Trekking Lete – Thulo Bugin 3260 m
Po sytym śniadaniu opuszczamy Lete i wyruszamy na trasę do Annapurna Base Camp. Nasza dzisiejsza droga wiedzie wzdłuż wąwozu w pobliżu rzeki. Podczas wędrówki przekroczymy ją w kilku miejscach za pomocą widokowych mostów zwodzonych. W miarę nabywania wysokości, zostawiamy za sobą lasy rododendronów, wkraczając w krainę łąk i krajobrazu alpejskiego. Popołudniu docieramy do obozowiska Thulo Bugin 3260 m, gdzie rozbijamy nasze namioty i spędzamy noc.
Dzień 7: Trekking Thulo Bugin – Hum Khola 4286 m
Dzisiejszy dzień będzie zdecydowanie bardziej wymagający niż poprzednie. Z Thulo Bugin kierujemy się dość stromym i kamienistym szlakiem w górę. Po raz pierwszy przekroczymy barierę 4000 metrów, ostatecznie docierając do położonego na 4286 m obozowiska Hum Khola. Ze względu na to, że północna strona masywu Annapurny jest rzadziej odwiedzana przez trekkerów, mamy dużą szansę, że będziemy zupełnie sami w tej okolicy. Na miejscu rozbijamy nasze namioty i spędzamy noc z pięknymi widokami na otaczające nas szczyty masywu Annapurny.
Dzień 8: Hum Khola – Mirsti Khola 4130 m
Nasza dzisiejsza trasa prowadzi przez skalisty teren w kierunku Mirsti Khola 4130 m. Podziwiając pobliskie lodowce oraz strumienie rzeki wydobywające się z nich, pokonujemy kolejne metry szlaku. Możemy już tutaj poczuć się członkami himalajskiej ekspedycji, a to dlatego, że na szlaku nie uświadczymy tłumów turystów. Jesteśmy tylko my i otaczająca nas dzika przyroda…Popołudniu docieramy do pięknie umiejscowionego obozowiska Mirsti Khola. Tutaj zakładamy nasze obozowisko, ostatnie przed osiągnięciem Annapurna North Base Camp.
Dzień 9: Trekking do Annapurna North Base Camp 4200 m
Podejście do Annapurna North Base Camp. Końcowy etap drogi do obozu odbywa się po morenie lodowca. Po około 5 godzinach od Mirsti Khola osiągamy Base Camp. Jest on umiejscowiony pod najpopularniejszą wśród wspinaczy drogą na Annapurnę, zwaną też „Drogą Klasyczną”. Prowadzi ona północno – wschodnim grzbietem. Base Camp będzie naszym nowym domem przez następny miesiąc ekspedycji. Rozpoczynamy akcję górską w masywie Annapurny.
Dni 10 – 40: Akcja Górska na Annapurnie 8091 m
Dni zarezerwowane na akcję górską w masywie Annapurny. Nasza wspinaczka będzie zależała od pogody oraz naszego samopoczucia. Od tej pory nie da się co do dnia zaplanować przebiegu akcji górskiej, a decyzje podejmowane będą z dnia na dzień, a nawet z godziny na godzinę.
Droga Normalna – North East Ridge
Camp I 5000 m : Podejście do Obozu C1 zaczyna się przejściem przez skalisty teren z pojedynczymi trawersami. Na odcinku tym często można doświadczyć spadających kamieni i głazów, zatem jest on dość ryzykowny. Po jego sprawnym pokonaniu docieramy do początku lodowca, gdzie zakładamy raki. Dalsza droga do obozu prowadzi łagodnym lodowym stokiem. Obóz C1 zakładamy na zboczu o nachyleniu około 25 stopni w miejscu nieosiągalnym przez lawiny. Camp 1 w przypadku Annapurny jest używany głównie podczas pierwszej rotacji oraz transportu sprzętu do wyższych obozów. Toteż tutaj spędzimy tylko jedną noc, by następnie osiągnąć Obóz C2.
Czas przejścia: 4-5 godzin
Camp II 5700 m : Podejście do Camp 2 rozpoczyna się od przejścia rozległego plateau. Należy uważać na często występujące w tym obszarze szczeliny lodowe. Po przebyciu lodowego płaskowyżu wspinamy się po skalno – lodowym stoku o nachyleniu do 45 stopni. Obóz C2 znajduje się w sąsiedztwie spektakularnego seraka, za którym wiedzie dalsza droga wspinaczkowa. Nasze namioty rozbijamy w bezpiecznej odległości od niego, jednak wciąż jesteśmy w tym regionie narażeni na okazjonalne występowanie lawin. Ze względu na konieczność aklimatyzacji, zatrzymujemy się w obozie C2 na co najmniej dwie noce.
Czas przejścia: 4-5 godzin
Camp III 6500 m : Przed nami najtrudniejszy technicznie odcinek. Wiele osób uważa, że pokonanie trasy z Obozu C2 do C3 jest prawdziwym cruxem całej drogi wspinaczkowej na Annapurnę. Po opuszczeniu obozowiska, przekraczamy narażone na upadek lawiny plateau. W miarę sprawnie pokonujemy ten fragment drogi, docierając następnie do Dutch Rib, skalno -lodowego, eksponowanego żebra, gdzie nachylenie terenu osiąga 70 stopni. Wspinamy się w mikstowym terenie, który prowadzi nas do około 60 metrowej lodowej ściany w sąsiedztwie potężnego seraka, zwaną popularnie „Serac Wall”. Te dwa fragmenty drogi są uznawane powszechnie za najtrudniejsze technicznie na całej trasie. Po sforsowaniu „Serac Wall” wychodzimy na wypłaszczenie terenu, na którym znajduje się Obóz C3.
Czas przejścia: 5-6 godzin
Camp IV 7100 m : Odcinek pomiędzy C3 a C4 jest zdecydowanie łatwiejszy technicznie. Prowadzi on przez lodowy stok bez dużego zagrożenia odpadnięcia fragmentów seraków. Wciąż jednak musimy uważać na lawiny oraz liczne szczeliny lodowe. Nachylenie terenu w tym rejonie wynosi do 40 stopni. Do pokonania mamy jedynie 400 metrów, jednak na tej wysokości jest to gigantyczny wysiłek. Obóz znajduje się na wysokości nieco ponad 7000 metrów. Zatem jest to jeszcze optymalna wysokość na choćby minimalne zregenerowanie się przed zbliżającym się atakiem szczytowym.
Czas przejścia: 4 godziny
Atak szczytowy Annapurna 8091 m : Z Obozu C4 mamy do pokonania 1000 metrów w pionie, jakie dzielą nas od szczytu Annapurny. Droga prowadzi przez umiarkowanie nachylony teren lodowca. Stromizna terenu w tym miejscu waha się od 35 do 45 stopni. W dalszych partiach trasy mogą pojawić się odcinki skalne w zależności od warunków pogodowych. Zwieńczeniem drogi na szczyt jest wąska i eksponowana grań szczytowa, zakończona wierzchołkiem dziesiątej najwyższej góry świata. Po udanym ataku szczytowym schodzimy w dół do Camp 4, gdzie zatrzymujemy się na noc. Następnego dnia kontynuujemy zejście, zjeżdżając w dół Dutch Rib osiągając Camp 2. Poniżej teren staje się łatwiejszy, zatem w kolejnym dniu ruszamy już bezpośrednio do Annapurna Base Camp, kończąc tym samym akcję górską.
Czas przejścia
Camp IV – Annapurna: 8-10 godzin
Annapurna – Camp IV: 4 godziny
Camp IV – Camp II: 5-6 godzin
Camp II – Annapurna Base Camp: 5-6 godzin
Dzień 41: Annapurna Base Camp
Ostatni dzień w Base Camp pod Annapurną. Tego dnia pakujemy swój sprzęt, zbieramy śmieci i szykujemy się do opuszczenia masywu.
Dni 42 – 45: Powrót do Pokhary
Powrót z Base Campu do Pokhary. Podczas schodzenia wracamy tą samą trasą, którą szliśmy na początku akcji górskiej. Podczas drogi powrotnej zatrzymamy się na noclegi w obozowiskach Miristi Khola, Thulo Bugin i Lete. Z Lete czeka nas około 4 godzinny przejazd do Pokhary.
Dzień 46: Przejazd lub przelot do Katmandu
Ostatni dzień w sąsiedztwie pięknej i potężnej Annapurny. Przejazd lub przelot z Pokhary do Katmandu. W przypadku przelotu będziemy mieli spektakularne widoki na cały masyw Annapurny. Po dotarciu do nepalskiej stolicy przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Odpoczywamy po długiej akcji górskiej.
Dzień 47: Katmandu
Ostatni dzień w Katmandu, który możemy przeznaczyć na odpoczynek, zwiedzanie atrakcji i zakup pamiątek. Wieczorem czeka nas uroczysta kolacja, podczas której zostaną przyznane certyfikaty dla zdobywców Annapurny. Reszta wieczoru upłynie nam na celebracji wielkiego sukcesu. W końcu zdobyliśmy najbardziej niebezpieczną górę na świecie, to chyba wystarczający powód do wielkiego świętowania 😉 W cudownej atmosferze spędzamy naszą ostatnią noc w Nepalu.
Dzień 48: Przelot do Polski
Transfer na lotnisko w Katmandu i wylot w drogę powrotną do Polski. Na miejscu zakończenie wyprawy.
Noclegi
Podczas pobytu w Katmandu i Pokharze noclegi w hotelach w pokojach dwuosobowych.
Podczas trekkingu do bazy pod Annapurną noclegi w zależności od dostępności będą zorganizowane albo w lokalnych tea house, albo obok nich w komfortowych namiotach dwuosobowych. Podczas akcji górskiej noclegi w namiotach.
Wyżywienie
Wszystkie posiłki podczas akcji górskiej są wliczone w koszt wyprawy, natomiast posiłki podczas pobytu w Katmandu są we własnym zakresie z pominięciem śniadań. Jedzenie jest ogólnie dość tanie w Nepalu i jest wiele atrakcyjnych miejsc pod względem żywieniowym w pobliżu naszego hotelu. Jest to również okolica bardzo przyjazna turystom. Podczas trekkingu do bazy pod Annapurną oraz samej wspinaczki, posiłki przygotuje nasz utalentowany personel kucharski. Obejmują one gorące śniadanie składające się z: płatków śniadaniowych, kawy i porannej herbaty oraz rozszerzonego menu mięs, makaronów, dań z ryżu, kurczaka, steki, pizze, świeże pieczywo, owoce i warzywa, desery i wiele innych. Jedzenie jest bardzo dobre, a nasz personel szczyci się serwowaniem doskonałej kuchni. Zapewniamy posiłki na dużej wysokości w namiotach. Proszę mieć dodatkowo – indywidualne przekąski pod ręką. Oczekiwany sprzęt, który warto byłoby zabrać na dużą wysokość powinien zawierać: światło, plastikową miskę z pokrywką, kubek do gorących napojów z pokrywką i łyżeczką. Jeśli ktoś ma wyjątkowe upodobania to zapewnia je we własnym zakresie, przykładowo – zupki błyskawiczne, gorąca czekolada, jeśli ktoś lubi, ważne, żeby uczestnik miał komfort. W zakres podręcznych przekąsek mogą wpisywać się: batony, owoce i orzechy lub słone przekąski. Batony energetyczne są doskonałym dodatkiem do uzupełnienia kalorii.
Zaplanuj około 15 – 20 kg różnorodnych przekąsek. Dostępnych jest wiele przekąsek do kupienia już w samym Katmandu.
Uwagi
KOSZT WARIANT PEŁNY |
||
1 | Koszt ekspedycji na Annapurnę | 24 900 USD/Na osobę |
2 | Przelot z polski do Katmandu od osoby | od 4000 do 6000 PLN |
3 | Napiwki dla obsługi kuchni w Annapurna BC (obowiązkowe) | 350 USD/Na osobę |
Potencjalny koszt dodatkowy | ||
Bonus szczytowy dla Sherpy wysokościowego na osobę za osiągnięcie wierzchołka Annapurny (płacą tylko zdobywcy) | 1 500 USD/Na osobę |
DODATKOWE KOSZTY KTÓRE MUSI PONIEŚĆ WYPRAWA |
||
1 | Ratownik medyczny do C3* | 1200 USD/Na grupę |
2 | Lekarz wyprawy stacjonujący w Annapurna BC** | 4000 USD/Na grupę |
3 | Przedstawiciel dowództwa w Annapurna BC | 2500 USD/Na grupę |
4 | Opcjonalne Cargo ze sprzętem wysłane wcześniej | w zależności od wagi |
5 | Pozwolenie na profesjonalne filmowanie | 8500 USD/Na grupę |
* ratownik medyczny albo jakakolwiek inna osoba poruszająca się do obozu C3, której zamiarem nie jest wejście na szczyt, musi mieć wykupione pozwolenie na zdobywanie Annapurny – ponadto koszt uczestnictwa jest również zależny od tego czy ratownik będzie potrzebował dostępu do tlenu i Sherpy czyli takiego serwisu wspinaczkowego jak pozostali uczestnicy. Podana cena w tabeli tego nie zawiera.
(Sherpa Guide obsługujący trasę do C3 – 5000 USD, każda butla 450 USD + 50 USD carry bonus)
** lekarz wyprawy i przedstawiciel dowództwa albo jakakolwiek inna osoba przebywająca w ABC musi mieć wykupione pozwolenie na Annapurnę. Tylko w ten sposób będzie uprawniona do zamieszkiwania ABC przez dwa miesiące, w przeciwnym razie miałaby prawo do maksymalnie dwóch noclegów na terenie ABC.
Koszt dodatkowego permitu na działanie w rejonie Annapurny to 1800 USD za każdą dodatkową osobę. Koszt permitów jest dzielony na grupę.
DODATKOWE KOSZTY KTÓRE MOGĄ OKAZAĆ SIĘ POTRZEBNE |
||
Dodatkowe butle z tlenem poza serwis wymieniony w kosztach | 450 USD | |
Dodatkowy Szerpa wysokościowy do szczytu | 4500 USD | |
Helikopter z bazy do Pokhary po zakończeniu wyprawy | 3000 USD
(koszt dzielony na jeden przelot) |
Informacje o pakowaniu i limicie bagażu:
Najlepszą metodą transportu sprzętu i odzieży osobistej jest użycie 2 zamykanych i wytrzymałych plecaków bądź toreb typu duffel bag. Dodatkowo powinieneś zabrać ze sobą małą prostą torbę do przechowywania czystych ubrań miejskich i innych przedmiotów niepotrzebnych w górach, którą możesz zostawić w Katmandu. Można łatwo kupić taką torbę tanio w Katmandu. Zabierz ze sobą mały plecak do wspinaczki górskiej. W nim będziesz nosić swoje warstwy przeciwdeszczowe, wodę na cały dzień, przekąski, dodatkowe cieplejsze warstwy i ciepłą czapkę, aparat itp. Masz 50 kg całkowitego limitu rozłożonego między twoimi torbami. Proszę nie przekraczać limitu, dodatkowe kilogramy są utrudnieniem w transporcie i w kwestii bezpieczeństwa naszych tragarzy niosących ciężary do bazy. Jeśli masz ochotę na dodatkowy bagaż, zorganizujemy dla ciebie dodatkowe usługi przy dodatkowych kosztach.
Cena wyprawy
Obejmuje
✅ Organizację i logistykę wyprawy
✅ Fachową pomoc przy zakupie biletów lotniczych – doradztwo/ pośrednictwo w zakupie
✅ Zniżki do sklepów górskich i nie tylko
✅ Pomoc i wsparcie w przygotowaniu do wyprawy
✅ Wszystkie lokalne przejazdy w ramach programu
✅ Prywatny asystent (formalności) po przylocie do Katmandu od lotniska do hotelu
✅ Transfery lotniskowe
✅ Doświadczony i licencjonowany przez rząd przewodnik trekkingowy na dużych wysokościach podczas okresu trekkingu i wspinaczki
✅ Zakwaterowanie w hotelu w Katmandu – pełne wyżywienie (4 noce)
✅ Noclegi w tea house w Pokharze i Lete – pełne wyżywienie(4 noce)
✅ Przelot lub przejazd Katmandu – Pokhara – Katmandu
✅ 3 posiłki dziennie podczas trekkingu do Annapurna Base Camp
✅ 3 posiłki dziennie podczas pobytu w Annapurna Base Camp
✅ Pełny serwis żywieniowy w bazie
✅ Zapewnienie jedzenia wysokogórskiego, paliwa i gazu w wyższych obozach
✅ Codzienne raporty pogodowe z najlepszej jednostki na świecie – z Seattle
✅ Pozwolenie (permit) na przebywanie w Annapurna Conservation Park
✅ TIMS Card (Trekking Information Management System)
✅ Licencja wyprawowa i pozwolenia na wspinaczkę na szczyt Annapurny
✅ Opłaty rządowe Nepalu
✅ Jeden doświadczony, przeszkolony, licencjonowany przez rząd Nepalu z 2-3 krotnym wejściem na Everest przewodnik wspinaczkowy/ekspedycyjny Summiteers (Sherpa) na każdego klienta
✅ Zapewnienie dostępu do telefonu satelitarnego (połączenia odpłatne 3USD za minutę)
✅ Wynajęcie tylu tragarzy ile jest potrzebne dla komfortu uczestnika (limit bagażu – 50 kg)
✅ Zapewnienie sprzętu obozowego przez licencjonowaną agencję (namioty, namiot kuchenny, namiot mesa, namiot toaletowy, stoły, krzesła, utensylia kuchenne) w Base Campie
✅ Sprzęt wspinaczkowy liny poręczowe stałe i dynamiczne i wszelkie ich mocowania, śruby, szable etc.
✅ Profesjonalny i doświadczony lider zespołu na Annapurnę
✅ Wynajęcie oficera łącznikowego
✅ Zabezpieczenie medyczne podczas wyprawy
✅ Apteczki pierwszej pomocy dla grupy i personelu
✅ Ubezpieczenie ratownictwa śmigłowcowego podczas wspinaczki wysokogórskiej
✅ Bezpłatna usługa pomocy przy odprawie ładunku i codziennych obowiązkach
✅ Namioty indywidualne podczas pobytu w Annapurna Base Camp
✅ Zapewnienie namiotów indywidualnych podczas pobytu w wyższych obozach
✅ 2 butle z tlenem (8L) marki Poisk Oxygen z najnowszym modelem maski
✅ Organizację transportu zapasu żywności do Annapurna Base Camp
✅ Przenośna komora wysokościowa (Torba Gamow)
✅ Opiekę przewodników podczas trekkingu i akcji górskiej
✅ Zapewnienie paneli solarnych
✅ Dostęp do konsultacji medycznych oraz do kliniki HRA w Base Campie
✅ Zapewnienie obsługi obozu w Base Campie (kucharz, tragarze, personel obozu)
✅ Ubezpieczenie turystyczne NNW i KL uwzględniające uprawianie sportów wysokiego ryzyka utraty życia (300% stawki)
✅ Generator prądu zapewniający zasilanie oświetlenia awaryjnego oraz ładowanie narzędzi elektronicznych
✅ Grzejnik do ogrzewania jadalni
✅ Usługi w zakresie procedury przedłużania wiz (w razie potrzeby)
✅ Wizy nepalskie dla uczestników wyprawy
✅ Pożegnalną kolację w typowej nepalskiej restauracji z pokazem kultury ludowej Katmandu
✅ Pamiątkowe mapy trekkingowe i wspinaczkowe
✅ Opiekę lidera 4challenge z wieloletnim górskim doświadczeniem
✅ Pozwolenie na filmowanie – dotyczy profesjonalnch kamer filmowych
Nie obejmuje
❌ Bonusu szczytowego za wspinaczkę Sherpa Guides zgodnie z zasadami Stowarzyszenia Alpinistycznego. Minimum 1500,00 USD za przewodnika wspinaczkowego Sherpa
❌ Wszelkie dodatkowe wydatki wynikające z różnych/nieprzewidzianych sytuacji, takich jak klęski żywiołowe, osunięcia ziemi, niepokoje polityczne, strajki, zmiany przepisów rządowych itp.
❌ Osobisty sprzęt wspinaczkowy
❌ Własnych wydatków
❌ Napiwku – 350 USD na osobę zbierane przez lidera zespołu na obsługę kuchni w bazie i obozie drugim
❌ Permitów dla lekarza wyprawy, przedstawiciela dowództwa i ratownika medycznego (po 1800 USD)
❌ Dodatkowych atrakcji nie wymienionych w programie
❌ Zmian lotów / dopłat do transferów w miejsce końcowe inne niż w umowie
❌ Ubezpieczenia wyprawy bądź jej uczestników od kosztów odwołania i rezygnacji