Atrakcje
➡️ GR20 jeden z najsłynniejszych trekkingów świata
➡️ najwyższy szczyt Korsyki – Monte Cinto 2706 m
➡️ ubezpieczone drogi szlaku stanowiące korsykańską via ferratę
➡️ śródziemnomorskie krajobrazy
➡️ kilka dni plażowania
O wyprawie
GR 20 – fenomen szlaku trawersującego Korsykę
Skąd ta sława, przecież jeszcze kilkanaście lat temu korsykański szlak GR 20 był znany tylko nielicznym. Przez różne środki przekazu obecnie możemy się dowiedzieć, że jest to najtrudniejszy szlak trekkingowy w Europie. Wystarczy wpisać w internetowym oknie wyszukiwania frazę 'najtrudniejszy szlak w Europie’, by uzyskane wyniki najczęściej wskazywały na GR20. Mimo to, uważamy, że nie jest to do końca prawdą z uwagi na maksymalną wysokość osiąganą przez osoby pokonujące GR20, która nie dotyka nawet poziomu gdzie zwykle zaczyna się trudniejsze oddychanie. Nie mniej pełne przejście trawersu Korsyki zajmuje dwa tygodnie i na pewno nie jest to bułka z masłem. Okoliczności przyrody, trudności techniczne przypominające fragmentami Orlą Perć, bądź jak kto woli – alpejskie via ferraty, a także bliskość brzegów morskich czyli zera metrów nad poziomem morza czyni ten szlak niezwykle fascynującym. Obecnie już niewielu miłośników górskich wędrówek o nim nie słyszało. Na pewno można śmiało powiedzieć, że szlak GR 20 na Korsyce uchodzi za jeden z najpiękniejszych, ale też bardzo wymagających górskich szlaków w Europie. Cała trasa liczy 180 km i łączy północną część wyspy od miejscowości Calenzana z południową Conca.
Szlak GR 20 na Korsyce jest jednym z najpoważniejszych szlaków długodystansowych w Europie, wymaga pokonywania przewyższeń od 1000 metrów dziennie, głównie w skalistym terenie. Są miejsca na szlaku, które do przejścia wymagają użycia łańcuchów. GR20 jest trasą niebanalną, wymagającą dobrego przygotowania kondycyjnego, odporności na trudy wielodniowej wędrówki w wysokich temperaturach. W zamian odwdzięcza się niezapomnianymi wrażeniami, pięknymi widokami i satysfakcją z pokonywanych trudności. Przecięty turysta i górołaz na przejście całego szlaku potrzebuje ok 14-15 dni. Limit ten nie dotyczy jednak biegaczy górskich. Pokonaniem trasy w zaledwie 31 godzin i 6 minut może się pochwalić obecny rekordzista Francois D’ Haene!
Szlak GR20 – nasz wariant przejścia trasy
Dwa tygodnie to bardzo długo, by poświęcić je na przejście całego trawersu Korsyki. W tym samym czasie można zrealizować wyprawę trekkingową pod Mount Everest do odległego Nepalu. W związku z tym uznaliśmy, że ograniczymy naszą przygodę do 10 dni rezygnując z najmniej ciekawych części treku. 10 dni wędrówki i tak wydaje się wielkim wyzwaniem, które z pewnością zaspokoi chęć zmierzenia się z GR 20.
Podróż na Korsykę z zamiarem pokonania pieszo dystansu prawie 200 km to prawdziwa gratka zarówno dla osób, które nad wszystko przekładają górskie wędrówki jak i tych którzy cenią sobie piękne wybrzeża i nadmorskie plaże. W trakcie podróży poznamy piękno Korsyki, która zachwyca swoją różnorodnością, urokliwymi miejscowościami, śródziemnomorską architekturą, krystaliczną morską wodą, zapierającymi dech w piersi krajobrazami…. Będziemy wędrować przez gaje oliwne, migdałowce, drzewa figowe czy pośród niewiarygodnych form skalnych. Trudności spotykane na trasie GR 20 będą potrafiły dostarczyć prawdziwych emocji i sporą dawkę adrenaliny każdemu uczestnikowi trekkingu.
Tajemnicza nazwa szlaku GR20
GR to skrót od „Grande Randonnee” co możemy przetłumaczyć na „Wielką Wędrówkę”. Natomiast liczba 20 nawiązuje do czasów, kiedy Korsyka była 20 departamentem Francji. Nam osobiście bardziej podoba się nazwa mieszkańców Korsyki – „Fra Li Monti” co oznacza nic innego jak „Drogę przez góry”. 🙂
Przewodnicy wyprawy
Materiały dodatkowe
Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:
Dla osób dolatujących indywidualnie:
Rozpoczęcie wyprawy: BASTIA
Zakończenie wyprawy: BASTIA
Dzień 1: Wylot z Polski
Spotkanie na lotnisku 2 godziny przed odlotem. Przelot do Bastii na Korsyce. Przejazd z lotniska i zakwaterowanie w hotelu w okolicach Calvi. Odpoczynek po podróży.
Dzień 2: Refuge d’Ortu di U Piobbu 1570 m
Bardzo wcześnie rano zbieramy się i podjeżdżamy taksówkami do Calenzany 275 m, skąd rozpoczniemy pierwszy dzień trekkingu. Po dotarciu na miejsce rozpoczynamy mozolne i długie podejście stromym zboczem, które zapewni nam jednocześnie piękne widoki z góry na wybrzeże z Calvi. Kontynuując podejście wchodzimy do lasu, który zaprowadzi nas niemal do samej przełęczy Bocca a u Saltu 1250 m, skąd podziwiać będziemy dolinę Frintogna wraz z nieprzystępnymi szczytami na czele z Monte Grossu 1937 m. Po chwili odpoczynku ruszamy dalej tym razem schodzimy przez las czarnej sosny, by po krótkiej chwili zmierzyć się i poczuć przedsmak trudności jakie będą na nas czekać na szlaku GR20. Znów rozpoczynamy podejście tym razem wspinając się na wielkie, granitowe bloki do których przymocowane będą pomocnicze łańcuchy. W tym momencie z pewnością po raz pierwszy poczujemy adrenalinę. Po wspięciu się do kolejnej przełęczy Bocca a u Bazzichellu 1486 m będzie za nami pokonane już ok 1200 m podejścia. Przed dotarciem do schroniska Ortu di u Piobbu 1570 m czeka nas jeszcze trochę podejścia, a następnie długi trawers z niesamowitymi widokami m. in. na Monte Cinto 2710 m i Paglia Orba 2525 m .
dystans 10 km, przewyższenia ↑1360 ↓60 m, czas trekkingu 6-7h
Dzień 3: Refuge de Carrozzu 1270 m
Choć dzisiejszy dzień liczy tylko 7 km trasy, z pewnością da nam nieźle w kość. Dzień rozpoczniemy od dość ostrego podejście początkowo przez las, a następnie przez wielkie głazy i czasem gładkie płyty skalne do przełęczy Bocca Piccaia 1950 m. Na przełęczy obowiązkowe kilka minut na złapanie oddechu i napawanie się cudownymi widokami. Kolejny etap trasy wieść będzie przez przepiękny trawers Capu Ladrancellu czasem trochę schodząc, a czasem podchodząc, aż dochodzimy do Bocca Innominata 1865 m. Stąd przed nami już ostatni cięższy etap dzisiejszej wędrówki – zejście liczące ok 600 m, stromym żlebem z dość sypkim podłożem do schroniska Refuge de Carrozzu 1270 m. Na miejsce powinniśmy dotrzeć ok godziny 14-15.
dystans 7 km, przewyższenia ↑780 ↓917 m, czas trekkingu 6-7h
Dzień 4: Station d’Ascu Stagnu 1422 m
Pobudka wcześnie rano i ruszamy na szlak. Przed nami znów na dzień dobry dość ostre 3 godzinne podejście do przepięknego jeziora Muvrella położonego na wysokości 1860 m. Trasa prowadzić będzie przez wygładzone i ogromne płyty skalne, nie zabraknie także odrobiny wspinaczki. 🙂 Po drodze przejdziemy również przez znany i chyba najczęściej fotografowany na szlaku obiekt – wiszący most passerelle suspendue de Spasimata. Teraz zacznie się zabawa i na prawdę ostre wejście na przełęcz Bocca di a Muvrella 2000 m. Trud włożony w podejście zostanie nam jednak szybko wynagrodzony pięknym widokiem na Monte Cinto 2710 m- nasz główny cel kolejnego dnia. Kontynuując wędrówkę, czasem również na czworaka 🙂 przez pokruszone bloki skalne dochodzimy do kolejnej przełęczy Bocca di Stagnu 2010 m, gdzie przywita nas jeszcze piękniejszy widok na masyw Monte Cinto. Skoro szliśmy cały czas pod górę pora zejść nieco w dół. Przed nami 500 metrowe zejście, z początku po sypkim i luźnym podłożu, a następnie czekają na nas strome ściany do których trzeba się niemal przytulić by przejść. Zejście nie powinno nam zająć więcej niż 2 godziny. Tuż po zejściu docieramy do schroniska Station d’Ascu Stagnu 1422 m. Schronisko to jest jednym z lepiej wyposażonych na naszej trasie, nawet w końcu będzie można wziąć ciepły prysznic i porządnie zjeść w jednej z trzech knajp! 🙂
dystans 8 km, przewyższenia ↑790 ↓640 m, czas trekkingu 6h
Dzień 5: Monte Cinto 2710 m
Najcięższy dzień naszego trekkingu zwieńczony zdobyciem Monte Cinto 2710- najwyższego szczytu Korsyki. Zaczynamy od 1200 metrowego podejścia do najwyższego punktu na trasie GR20 Pointe des Eboulis 2607 m. Odcinek ten jest jednym z trudniejszych na szlaku z dużą ilością łańcuchów i eksponowanych miejsc. Po dotarciu na miejsce możemy wybrać czy chcemy iść dalej szlakiem już prosto do schroniska, czy zbaczamy nieco ze szlaku i zdobywamy Monte Cinto 2710 m. Najwyższy szczyt Korsyki położony jest ok 2 godzin wędrówki, albo trafniej mówiąc wspinaczki od najwyższego punktu na szlaku Pointe des Eboulis. Jak robi większość osób, zostawimy plecaki przy wielkich skałach i na szczyt wdrapujemy się już na lekko. Po zdobyciu szczytu ukaże nam się przepiękny widok na niemal całą Korsykę oraz przy dobrej pogodzie na horyzoncie ujrzymy masyw Monte Rosa. Po zejściu z Monte Cinto i zabraniu plecaków przed nami trochę wytchnienia i wędrówka łatwym szlakiem, aż do kolejnej przełęczy Crucetta. Po przejściu przełęczy czeka nas znów nieco wysiłku, który będzie należało włożyć w strome zejście z przełęczy. Nocleg w schronisku Refuge de Tighjettu 1685 m.
dystans 10 km, przewyższenia ↑1400 ↓1200 m, czas trekkingu10h
Dzień 6: Refuge de Ciottulu 1990 m
Po pierwszych 4 ciężkich dniach trekkingu kolejne będą nieco łatwiejsze. Dziś dzień rozpoczniemy od zejścia do przeuroczej doliny Vallone. Kontynuujemy trekking w stronę przełęczy Bocca di Goggiale 1962 m. Początkowo o dziwo będziemy szli po płaskim przez las sosnowy na końcu którego znów wyjdziemy na nagie skały i rozpoczniemy ostre 500 metrowe podejście na przełęcz. Z przełęczy ukaże się nam nasz dzisiejszy cel – malowniczo położone u stup szczytu Paglia Orba 2525 m schronisko Refuge de Ciottulu 1990 m, które jest najwyżej położonym schroniskiem na Korsyce.
dystans 7 km, przewyższenia ↑620 ↓680 m, czas trekkingu 6h
Dzień 7: Refuge de Manganu 1600 m
Przed nami najdłuższy odcinek do pokonania na naszej trasie ale za to będzie to bardzo przyjemny dzień, który rozpoczynamy łagodnym zejściem pośród zieleni i pasących się krów. Po drodze zatrzymamy się przy naturalnych basenach na chwilę odpoczynku. W ramach relaksu można wskoczyć do wody bądź pomoczyć stopy 🙂 Po tej chwili relaksu ruszamy dalej w dół doliną mijając po drodze pasterskie szałasy Bergeries de Radule oraz z daleka wodospad de Radule. Ostatni etap dzisiejszej wędrówki prowadzić będzie znów przez stary las sosnowy, który doprowadzi nas do campingu Castellu di Vergio – idealne miejsce na lunch 🙂 Ruszamy dalej. Chwilę idziemy drogą asfaltową, by następnie znów schować się w cieniu lasu sosnowego. Idąc lasem dochodzimy do przełęczy Bocca San Pedru 1452 m. Przed nami coraz więcej soczystej zieleni i mniej surowych skał. Z przełęczy kierujemy się w stronę jednego z piękniejszych miejsc na szlaku – bajecznego jeziora Lac de Nino. Od jeziora spokojnie wędrując dochodzimy do schroniska Refuge de Manganu 1600 m
dystans 20 km, przewyższenia ↑620 ↓450 m, czas trekkingu 7-8h
Dzień 8: Refuge do Petra Piana 1842 m
Po spokojnym poprzednim dniu znów czeka nas nieco wysiłku, ostre podejścia z łańcuchami i wędrówka przez ostre granie. Pierwszy etap dzisiejszej wędrówki to ostre, 650 metrowe podejście do przełęczy Bocca a e Porte. Po wdrapaniu się na przełęcz naszym oczom ukaże się przepiękny widok na dwa małe jeziora Meli i Capitello. Po chwili przerwy i napawaniu się panoramą ruszamy dalej w kierunku jezior stromym zejściem z łańcuchami. Po dotarciu w okolice jezior jeszcze jedno strome zejście i jesteśmy w schronisku Refuge de Petra Piana 1842 m położonym u podnóża Monte Rotondo 2622 m – drugiego najwyższego szczytu Korsyki.
dystans 8 km, przewyższenia ↑850 ↓460 m, czas trekkingu 6h
Dzień 9: Refuge de l’ Onda 1450 m
W zależności od naszego samopoczucia i stopnia zmęczenia dziś będziemy mogli wybrać, którą trasą chcemy iść. 🙂 Możemy wybrać łatwiejszą trasę doliną, bądź kontynuować trekking granią z malowniczymi widokami, gdzie nie zabraknie adrenaliny i odrobiny wspinaczki. Będzie to nasz przedostatni dzień trekkingu północnym szlakiem GR20. Do schroniska Refuge de l’Onda 1450 m powinniśmy dotrzeć ok godziny 14.
dystans 10 km, przewyższenia ↑850 ↓600 m, czas trekkingu 4h
Dzień 10: Vizzavona 920 m
Ostatni dzień na szlaku! Aby wrócić do cywilizacji najpierw musimy się po raz ostatni wspiąć wyżej na grań Crete de Muratello 2100 m , czyli przed nami jakiś 650 m wspinaczki. Po wejściu na grań ruszamy dalej w dół podstawowym wariantem trasy przebiegającym obok wodospadów Cascades des Anglais. Przed nami ok 3 godziny wędrówki w dół, czasem w cieniu lasu, a czasem w pełnym słońcu aż dochodzimy do wodospadów Anglików. Stąd już chwila moment i jesteśmy w miasteczku Vizzavona 920 m kończąc tym samym nasz trekking. Popołudniowo-wieczorową porą przejazd w okolice Basti do hotelu w pobliżu plaży.
dystans 10 km, przewyższenia ↑700 ↓1100 m, czas trekkingu 6h
Dzień 11-12: Piaszczyste plaże Korsyki
Po ciężkim trekkingu dwa pełne i wymarzone dni na odpoczynek na plażach Korsyki.
Dzień 13: Wylot do Polski
W zależności od godziny wylot przejazd na lotnisko i wylot do Polski.
Noclegi
Podczas trekkingu szlakiem GR20 noclegi w schroniskach bądź w namiotach na campach przy schroniskach w zależności od dostępności miejsc. Jeżeli nocleg będzie na campie z powodu braku miejsc w schronisku, namioty zostaną udostępnione na miejscu.
Poza trekkingiem nocujemy w hotelach o wysokim standardzie.
Wyżywienie
Podczas trekkingu można gotować we własnym zakresie. W większości schronisk dostępne są kuchenki, jednak bywają do nich długie kolejki dlatego w tym wypadku warto pomyśleć o własnej. W schroniskach raczej nie ma problemu z zakupem podstawowej żywności makaron, żywności puszkowana, itp., ale warto zabrać trochę jedzenia np. 'liofilizaty’ z Polski.
Drugą opcją żywienia się podczas trekkingu jest zamawianie w schroniskach obiadokolacji. Koszt ok 20 euro za posiłek. Porcje są całkiem spore więc można się spokojnie najeść.
Cena wyprawy
Obejmuje
✅ organizację i logistykę trekkingu szlakiem GR20
✅ lokalne przejazdy według programu
✅ wszystkie noclegi w hotelach poza trekkingiem oraz w schroniskach i campach podczas wędrówki
✅ opiekę polskiego lidera z wieloletnim górskim doświadczeniem
✅ niezbędne na tego typu wyprawę ubezpieczenie KL i NNW
Nie obejmuje
❌ przelotu na Korsykę i z powrotem
❌ wyżywienia (poza śniadaniami w hotelach)
❌ wydatków własnych
❌ atrakcji dodatkowych nie ujętych w programie