fbpx
Zobacz więcej

Cho Oyu 8201m – Turkusowa Bogini

Atrakcje

O wyprawie

Zdobądź szóstą górę świata! Zmierz się z samym sobą i potęgą ośmiotysięcznika!

Cho Oyu to szósty najwyższy szczyt świata i wznosi się na wysokości 8201 metrów npm. Po raz pierwszy została zdobyta 19 października 1954 roku przez austriackich wspinaczy Josepha Joechlera i Herberta Tichy’ego oraz towarzyszącego im Sherpe Pasanga Dawa Lame. Na terenie Tybetu jest bardziej znana pod nazwą “Turkusowa Bogini”, za sprawą koloru cienia jaką góra rzuca na stronę tybetańska podczas zachodów słońca. 

W masywie Cho Oyu istnieją dwie przystępne drogi do zdobycia szczytu. Jedna z nich znajduje się po stronie Nepalskiej, z kolei druga po stronie Tybetańskiej. Ta druga uchodzi za najprostszą i określana jest mianem “klasycznej”. Podczas jej pokonywania uświadczymy umiarkowane trudności techniczne z kilkoma szczelinami w drodze na wierzchołek. Podejście z Base Campu to głównie droga po umiarkowanie nachylonych stokach, których stromizna nie przekracza 35 stopni. 

Cho Oyu uchodzi za najłatwiejszy ośmiotysięcznik, od którego swoją przygodę z najwyższymi górami świata zaczyna większość himalaistów… Zanim się zdecydujesz pamiętaj, że nawet spacer w strefie śmierci powyżej 7800 metrów jest czymś ryzykownym i niezwykle trudnym dla każdego organizmu.

Zdobywanie Cho Oyu pozbawione jest znaczących trudności technicznych z wyjątkiem kilku spiętrzeń lodowych, gdzie zwykle wiszą liny poręczowe. Doświadcz strefy śmierci, gdzie czas biegnie szybko, a każde 100 metrów marszu jest wędrówką bez końca! Poczuj mistycyzm tej chwili…

Pokonaj siebie…

Mamy przeświadczenie, że współtworzenie silnego zespołu na Cho Oyu ma ogromne zalety w aspekcie zdobywania szczytu. Nasze ekspedycje, choć prowadzone przez profesjonalnych przewodników górskich, mają na celu dobrą atmosferę, poczucie wzajemnego zaufania i sporą dawkę efektywności w oparciu o dwukierunkową komunikacje między obsługą, a członkami zespołu. Uważamy, że ogromną korzyścią jest dołączenie do małej, dobrze zorganizowanej grupy wspinaczy, prowadzonej przez naszych liderów, którzy potrafią reagować w sytuacjach ryzykownych. Dzięki temu możesz skoncentrować się na wspinaczce na Cho Oyu polegając na doświadczeniu lidera ekspedycji. Nasza oferta wyprawy opiera się o wysokie środki ostrożności, dlatego też klient i Szerpa występuje w stosunku 1:1, a grupy liczą maksymalnie 6 osób.

Pamiętaj, że każdy program może ulec zmianom wg kompromisowych ustaleń wśród uczestników. Nie tworzymy sztucznych i sztywnych rozwiązań. Każdy program powstaje i zmienia się przy Twoim udziale!

  • Zdobywanie szóstej góry Ziemi – Cho Oyu 8201m
  • Podróż do Tybetu przez Himalaje
  • Safari na słoniach przez dżunglę
  • rafting w Nepalu
  • miejsca: Kathmandu, Zhangmu, Nylam, Tingri

Zobacz nasze pozostałe wyprawy w Himalaje:

67 DNI NEPAL – WYPRAWA NA MOUNT EVEREST 8848 M – NAJWYŻSZY SZCZYT ŚWIATA – KORONA HIMALAJÓW
62 DNI NEPAL – WYPRAWA NA KANCZENDZONGĘ 8585 M – KORONA HIMALAJÓW
63 DNI NEPAL – WYPRAWA NA LHOTSE 8516 M – KORONA HIMALAJÓW
60 DNI NEPAL – WYPRAWA NA MAKALU 8485 M – KORONA HIMALAJÓW
48 DNI NEPAL – WYPRAWA NA DHAULAGIRI 8167 M – KORONA HIMALAJÓW
48 DNI NEPAL – WYPRAWA NA ANNAPURNĘ 8091 M – KORONA HIMALAJÓW
48 DNI NEPAL – WYPRAWA NA MANASLU 8163 M – KORONA HIMALAJÓW
45 DNI NEPAL – WYPRAWA NA NANGA PARBAT 8126 M – KORONA HIMALAJÓW
32 DNI NEPAL – WYPRAWA NA HIMLUNG HIMAL 7126 M
32 DNI NEPAL – WYPRAWA NA AMA DABLAM 6812 M i ISLAND PEAK 6189 M

Wymagania

  • zdobyte 7000 metrów (np. Aconcagua)
  • przygotowanie fizyczne
  • odporność na niskie temperatury
  • książeczka WHO
  • Zalecane szczepienia:
    tężec, żółtaczka A i B, BTP – błonnica, tężec, polio
  • paszport ważny 6mcy
  • apteczka

 

Terminy (0) i ceny

Brak dostępnych terminów

    Jesteś zainteresowany?

    Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy się resztą spraw!

    Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

    lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
    Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
    Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

    Dla osób dolatujących indywidualnie:
    Rozpoczęcie wyprawy: Kathmandu
    Zakończenie wyprawy: Kathmandu

    Dzień 1: Wylot z Polski

    Spotkanie na lotnisku z liderem na 2 godziny przed planowanym odlotem. Następnie przelot do Katmandu – stolicy Nepalu. Planowane lądowanie następnego dnia w godzinach porannych. 

    Dzień 2: Przylot do Kathmandu

    Po południu zwiedzanie miasta. Wąskie alejki i targi uliczne pozwolą poczuć wyjątkową atmosferę stolicy Nepalu. Wszystko z myślą o górach, wyprawach, trekkerach i alpinistach. Przekonamy się również, że nocne życie w Kathmandu jest bardzo intensywne.

    Dzień 3 – 4: Kathmandu

    Dzień przeznaczony na ostatnie przygotowania przed wyruszeniem w góry. Udamy się też na zwiedzanie miasta, poznamy jego najważniejsze zabytki i będziemy chłonęli oryginalny klimat stolicy. Zobaczymy orientalną metropolie, przekonamy się jak wygląda miasto będące pierwszą bazą wypadową dla wszystkich wspinaczy i trekkerów w region Everestu.Każdy, kto chce udać się zobaczyć nepalskie Himalaje, musi przejść przez Katmandu. To tutaj wszystko się zaczyna.  

    Podczas naszego zwiedzania Katmandu musimy koniecznie zobaczyć brylujący na liście największych atrakcji miasta Durbar Square, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Plac ten będący częścią dawnego Pałacu Królewskiego jest prawdziwym sercem Katmandu. Znajdują się w jego pobliżu najważniejsze zabytki miasta. W czasach świetności Królestwa Katmandu na Durbar Square odbywały się koronacje kolejnych władców. Nie jest to jedyny taki plac w kraju. Oprócz tego, w kraju znajdują się jeszcze dwa inne w miastach Patan i Bhaktapur, które niegdyś były osobnymi miastami królewskimi w Dolinie Katmandu. Durbar Square, jak i Pałac Królewskie poważnie ucierpiały podczas tragicznego trzęsienia ziemi w 2015 roku. Jednak obecnie po zniszczeniach nie pozostało już większych śladów i zabytki te ponownie cieszą oczy tysięcy zwiedzających.   

    Kolejną wizytówką miasta jest bez wątpienia znajdująca się na wzgórzu Stupa Swayambhunath. Warto się tutaj wybrać z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze ze wzgórza, na której się znajduje rozciągają się fenomenalne widoki na Dolinę Katmandu. Po drugie znana jest ona z grasujących po okolicy makaków. Według legendy w miejscu, gdzie obecnie znajduje się świątynia było starożytne jezioro. Pewnego dnia w jego miejscu pojawił się kwiat lotosu, który przeistoczył się w stupę. Sama nazwa świątyni oznacza „samoistna”. Nie skłamiemy, jeżeli powiemy, że owa Stupa i wzgórze na której się ona znajduje należy do najbardziej fotogenicznych miejsc w całym mieście

    Pod wieczór wrócimy po zwiedzaniu do naszego hotelu położonego w samym sercu turystycznej dzielnicy Thamelu. Czeka na nas wspaniała powitalna kolacja i zapoznanie się z naszymi przewodnikami, którzy będą nam towarzyszyć podczas całej podróży. Integracyjny wieczór przy śpiewach i przepysznych nepalskich potrawach. 

    Dzień 5: Zhangmu 2300m

    Koniec pobytu w mieście, rozpoczynamy prawdziwą ekspedycję 🙂 Wyjeżdżamy z Katmandu i rozpoczynamy podróż w stronę granicy z Chinami. Po dotarciu na przejazd graniczny i wylegitymowaniu się, przejeżdżamy na drugą stronę i po niezwykle widokowej i krętej drodze docieramy do Zhangmu. Tutaj zatrzymujemy się na noc w pobliskim hotelu.

    Dzień 6: Nylam 3700m

    Ruszamy w dalszą drogę. Wkraczamy w coraz to wyżej położone rejony. Cały dzisiejszy dzień spędzimy w jeepie, tym razem podróżując do Nylam. Na szczęście długi czas jazdy jest nam wynagradzany pięknymi widokami na góry 🙂 Jest też jeszcze jeden pozytyw. Jako, że przejazd odbywa się na wysokości ponad 2500 metrów, łapiemy podczas podróży aklimatyzację niezbędną do udanej akcji górskiej. Po całodniowej jeździe docieramy do Nylam, gdzie spędzamy noc w lodży. 

    Dzień 7: Nylam

    Pozostajemy jeden dodatkowy dzień w Nylam w celach aklimatyzacyjnych. Stawiamy na aktywny wypoczynek, zatem tego dnia wejdziemy na okoliczny szczyt górujący nad Nylam o wysokości 4200 metrów. Po powrocie na dół możemy odpocząć, bądź zwiedzić nieco miejscowość. Spacery na takiej wysokości są zawsze mile widziane. Ewentualnie zawsze możemy zagrać w piłkę, bądź w kosza z miejscowymi na lokalnym boisku. Warto się jak najwięcej ruszać 🙂 Na wieczór wracamy do naszej lodży na kolację i nocleg. 

    Dzień 8: Tingri 4400m

    Dzisiaj ponownie pakujemy się do naszych jeepów i ruszamy w dalszą drogę. Wjeżdżamy do Tybetu, potężne masywy Himalajów rozpościerają się przed nami w całej swojej okazałości! Docieramy tego dnia do wioski Tingri położonej wysoko w górach z fenomenalnym widokiem na Mount Everest i Cho Oyu. Po drodze przejeżdżamy przez jedną z najwyższych przejezdnych przełęczy na świecie – Lalung La 5050 m. Na miejscu zatrzymamy się na chwilę, na podziwianie widoków, a następnie zjedziemy w dół do wioski.

    Dzień 9: Tingri

    Dodatkowy nocleg w Tingri, podczas którego wejdziemy po raz pierwszy na wysokość 5000 metrów o własnych siłach 😉 Zdobywamy okoliczne wzgórze wznoszące się mniej więcej na pułapie 5000 metrów, a następnie schodzimy w dół do wioski. Następnie przygotowujemy się do dalszej drogi w stronę Cho Oyu Base Camp. 

    Dzień 10: Baza Chińska 4800m

    Z Tingri przejeżdżamy w kierunku masywu Cho Oyu. Dzisiaj docieramy do Bazy Chińskiej 4800 m. Trasa do campu powinna nam zająć około 2 – 3 godziny. Po przyjeździe na miejsce zakładamy nasz obóz i spędzamy naszą pierwszą noc w namiotach. Nie jest to jednak nasza główna baza wypadowa na Cho Oyu. Od tego dnia przesiadamy się z jeepów na nasze własne nogi 🙂 

    Dzień 11: Baza Chińska

    Dzień przeznaczony na przepakowanie sprzętu i ekwipunku górskiego. Przygotowanie jaków oraz zwijanie naszego obozu w Bazie Chińskiej. 

    Dzień 12: Middle Camp 5100m

    Rozpoczynamy podejście do bazy głównej pod Cho Oyu. Dzisiaj dotrzemy do obozu przejściowego, tak zwanego Middle Camp 5100 m. Obóz znajduje się na skraju moreny lodowca Gyabrag. Po przybyciu na miejsce rozbijamy nasze namioty i spędzamy ostatnią noc przed dotarciem do Cho Oyu ABC. 

    Dzień 13: Cho Oyu Advance Base Camp 5600m

    Dzisiaj dochodzimy do miejsca, które przez następne 26 dni będzie naszym drugim domem – Witamy w Cho Oyu Advance Base Camp 5600 m! Na miejscu rozbijamy obóz i rozpoczynamy okres wspinaczkowy. Obóz bazowy na Cho Oyu znajduje się tuż poniżej drogi klasycznej prowadzącej przez północno – zachodni grzbiet. Jest niezwykle malowniczo położony, otoczony przez spektakularne lodowce, a z poziomu bazy mamy fenomenalny widok na cały masyw szóstej góry świata!

    Dzień 14 do 39: Akcja górska

    Po tradycyjnym rytuale Puji rozpoczynamy akcję górską w masywie Cho Oyu. Podczas najbliższych nieco ponad 3 tygodni będziemy się aklimatyzować, transportować sprzęt i zakładać obozy pośrednie. Czasu na zdobycie góry mamy bardzo dużo i możliwe, że już po 15 dniach będziemy w drodze powrotnej do Katmandu.  Nasza wspinaczka będzie zależała od pogody oraz naszego samopoczucia. Od tej pory nie da się co do dnia zaplanować przebiegu akcji górskiej, a decyzje podejmowane będą z dnia na dzień, a nawet z godziny na godzinę.

    Camp I 6200 m : Pierwszy etap podejścia z bazy do obozu I obejmuje przejście przez morenę lodowca Gyabrag. Idziemy po stromym piargowym zboczu, które prowadzi do szerokiego ramienia śnieżnego, na którym zakładamy nasz pierwszy camp. Droga do niego powinna nam zająć nie więcej niż 6 godzin. Obóz zakładamy w bezpiecznym i odgrodzonym od schodzenia lawin miejscu. Ze względu na potrzebę aklimatyzacji spędzamy w tym obozie dwie noce.

    Camp II 7000 m : Droga do Camp 2 prowadzi głównie przez lodowe stoki o nachyleniu do maksymalnie 40 stopni. Końcowy fragment drogi to grań wiodąca pod szeroką półkę, na której jest położony obóz 2. Z pewnością zachwyci nas spektakularny klif, nad którym znajduje się obóz. Najtrudniejsze fragmenty drogi ubezpieczone będą przez liny poręczowe. Po dotarciu do campu rozbijamy namioty i spędzamy w obozie dwie noce w celach aklimatyzacyjnych.

    Camp III 7450 m : Podejście do C3 prowadzi przez umiarkowanie strome stoki śnieżne bez większych trudności technicznych. Największe problemy będzie nam sprawiać wysokość, która zdecydowanie wpłynie na naszą wydolność. Po dotarciu do obozu trzeciego spędzamy krótką noc przed atakiem szczytowym.

    Atak szczytowy Cho Oyu 8201 m  :Rozpoczynamy atak szczytowy! Droga na szczyt z ostatniego obozu prowadzi głównie przez rozległe plateau. Podchodzić będziemy po stokach lodowych o nachyleniu maksymalnie 35 stopni. Nie uświadczymy tutaj dużych trudności technicznych. Wejście na Cho Oyu to głównie ogromne wyzwanie kondycyjne. Szczyt zdobywamy najczęściej pomiędzy godziną 7 a 9 rano. Po wejściu na samą górę, rozpoczynamy zejście w dół. Możliwie jak najniżej. Schodzimy dzisiaj do obozu 2, a następnego dnia osiągamy Cho Oyu Advance Base Camp i kończymy akcję górską w masywie 6 szczytu świata. 

    Po udanym ataku szczytowym schodzimy możliwie jak najniżej. Omijamy Camp III i schodzimy aż do Camp II, gdzie zatrzymujemy się na noc i odpoczynek. Następnego dnia schodzimy aż do Advance Base Camp.

    Dzień 40 do 43: Powrót do Kathmandu

    Rozpoczynamy zejście w dół, a następnie przejazd z powrotem do Katmandu. Podczas czterech dni powrotu zatrzymamy się na noclegi w Bazie Chińskiej, Nylam, Zhangmu i Katmandu. Po powrocie do stolicy zameldujemy się w hotelu i odpoczniemy po długiej ekspedycji 🙂 

    Dzień 44: Kathmandu

    Dzień przeznaczony na pozbieranie sił po wyprawie i ostatnie spacery po stolicy Nepalu. Czas na zakup pamiątek i odwiedziny najważniejszych atrakcji miasta, jeżeli wcześniej jeszcze tego nie zrobiliśmy 😉 Wieczorem z kolei czekać nas będzie niezwykły pokaz kulturowy połączony ze świętowaniem i przyznaniem certyfikatów za zdobycie Cho Oyu.

    Dzień 45: Wylot do kraju

    Ostatni dzień w Nepalu. Przejeżdżamy na lotnisko w Katmandu i rozpoczynamy długą drogę powrotną do Polski. Po przylocie do kraju zakończenie wyprawy. 

    Opcjonalnie: Jeśli wrócimy wcześniej do Kathmandu możemy wybrać się na 2-3dniowy rafting, bądź kilkudniowe safari na słoniach przez dżunglę. Można też wrócić do Polski wcześniej.

    Noclegi

    Zakwaterowanie w hotelach i motelach.
    W czasie akcji górskiej w namiotach.

    Uwagi

    Musisz mieć za sobą wejście na jakiś siedmiotysięcznik – najlepiej Aconcaguę bądź wyższy (np. Muztagh Ata). Dobrze jest gdy tych szczytów jest więcej… Pamiętaj, że tylko nieliczni zaczynali swoją przygodę z górami od ośmiotysięczników ;).

    Naucz się wsłuchiwać w swój organizm – rozpoznawać znaki ostrzegawcze zanim on Cię zawiedzie. Tą wiedzę powinieneś nabyć na wcześniejszych wyprawach.

    W strefie śmierci każdy człowiek jest w stanie jedynie zajmować się sobą. Powyżej 7800 metrów będziesz mógł liczyć na pomoc innych tylko w ramach ich możliwości. Pamiętaj, że najszczersze chęci pomocy w obliczu bezsilności są niczym.

    Należy być przygotowanym na bardzo duże różnice temperatur. Cechą szczególną tej góry jest wysoko położona baza.

    Cena wyprawy

    5600 € + przelot od 4000 do 5500zł

    Obejmuje

    • przelot tam i z powrotem
    • udział polskiego lidera
    • organizację i logistykę wyprawy (w tym: gaz, radio, liny)
    • lokalne przejazdy
    • wszystkie noclegi w hotelach, motelach, domach gościnnych i namiotach w czasie akcji górskiej
    • pozwolenie na wejście na Cho Oyu
    • wyżywienie na trasie Kathmandu – Cho Oyu ABC
    • wyżywnienie podczas całej akcji górskiej w bazie (ABC)
    • ubezpieczenie alpinistyczne (z uwzględnieniem uprawiania sportów wysokiego ryzyka)

     

    Nie obejmuje

    • atrakcji dodatkowych nie ujętych w programie (safari, rafting)
    • wyżywienia w Kathmandu
    • wyżywienia w obozach I-III podczas akcji górskiej
    • wizy nepalskiej
    • własnych wydatków
    • przelotów lokalnych (opcjonalne)
    • nadbagażu

     

    Zainteresują Cię także