fbpx
Zobacz więcej

Ararat 5137m i Damavand 5610m – kolosy Bliskiego Wschodu

Atrakcje

➡️ trekking na legendarny Ararat 5137m – świętą górę Ormian, to tutaj zgodnie z wierzeniami spoczywa Arka Noego!
➡️ trekking na Damavand 5610m – najwyższego wulkanu w Azji!
➡️ wyspa Akdamar na jeziorze Van z ormiańskim kościołem z 921 roku naszej ery
➡️ plażowanie na wyspie Akdamar i kąpiele w Jeziorze Van
➡️ zwiedzanie pałacu Ishak Pasha oraz parku Arki Noego!
➡️ zwiedzanie historycznej części Istambułu – Hagia Sophia i Błękitny Meczet Wodospady Muradiye
➡️ Meteor Çukuru- drugi pod względem wielkości krater na świecie powstały po uderzeniu meteorytu!
➡️ Dogubeyazit – miasto położone w orientalnej części Turcji
➡️ Teheran – stolica egzotycznego Iranu!

O wyprawie

Dwa pięciotysięczne kolosy w ciągu jednej wyprawy? Wspaniale! Tym bardziej, że wyprawa do Turcji i Iranu obejmuje wejścia na góry nieprzeciętne – góra Arki Noego – Ararat i najwyższy wulkan w Azji – irański Damavand!

W wielu przewodnikach pisze się o tym jakie wrażenie pozostawia spotkanie oko w oko z Araratem: „tego nie da się zabrać ze sobą ani komuś opowiedzieć, to trzeba po prostu zobaczyć…” I zobaczymy! Na szczycie Araratu czeka nas kraina lodowców, wulkanów i wiecznego śniegu pamiętającego imperatorów rzymskich.

Turcja – przez wielu uważana za najpiękniejszy kraj świata otoczony naturalnymi rezerwatami z ogromną różnorodnością gatunków zwierząt, niesamowitą florą i fauną, bajkowymi krajobrazami, kanionami, pustyniami, stepami, wspaniałym wybrzeżem… ale przede wszystkim wszechobecnymi symbolami historii. Po wspinaczce na Ararat czekają na nas starożytne budowle orientalnej części Turcji, miejsce spoczynku Arki Noego, drugi pod względem wielkości krater wydrążony przez spadający meteoryt, ale przede wszystkim niezwykłe Jezioro Van, którego skład chemiczny jest niepowtarzalny w żadnym innym zbiorniku na naszej planecie. Ale to jeszcze nie wszystko! Z Turcji bowiem udamy się w podróż kontrastów!

Iran, dzięki swemu kolorytowi i różnorodności, stanowi jedną ze wspanialszych destynacji a tej części świata. Nasz cel – Damavand to najwyższy wulkan Azji, wliczający się (podobnie jak Kilimandżaro) do Korony Ziemi Wulkanów. Wybitnie góruje w swoim paśmie, w którym drugi szczyt jest o prawie tysiąc metrów niższy. Góra jest wyjątkowo piękna co powoduje, że jej zdjęcia, często niepodpisane, stanowią tło dla wielu akcji marketingowych.

Trekking na Damavand jak na większość wulkanów jest pozbawione trudności technicznych, a dzięki świetnej aklimatyzacji zdobytej w trakcie wspinaczki na Ararat będzie czystą przyjemnością eksploracji pięciotysięcznych gigantów.
Podejmij wyzwanie: zdobądź najwyższy wulkan Azji!… najwyższy szczyt Iranu i całego Bliskiego Wschodu! Pamiętaj Nie tworzymy sztucznych i sztywnych rozwiązań. Każdy program powstaje i zmienia się przy Twoim udziale!

 

Wymagania

  • Zalecane szczepienia:
    tężec, żółtaczka A i B + książeczka WHO
  • dobra kondycja
  • 1 zdjęcie paszportowe
  • paszport ważny co najmniej 6-mcy
  • apteczka

 

Terminy (12) i ceny

    Jesteś zainteresowany?

    Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy się resztą spraw!

    Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

    lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
    Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
    Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

    Dla osób dolatujących indywidualnie:
    Rozpoczęcie wyprawy: STAMBUŁ / VAN
    Zakończenie wyprawy: TEHERAN

    Dzień 1: Wylot z Polski do Stambułu

    Zwiedzimy historyczny Konstantynopol – dzisiejszy Istambuł powala swoim urokiem i klimatem. Jest miejscem głęboko zakorzenionych tradycji, pięknych budowli, majestatycznych krajobrazów i wyśmienitej kuchni podobnie jak cały ten magiczny kraj. Zakwaterujemy się w hotelu w samym, historycznym centrum miasta. Popołudniowe zwiedzanie i wieczorna kolacja w restauracji ze wspaniałym widokiem na starożytne centrum miasta – Hagia Sophia i Błękitny Meczet – pozwolą nam oswoić się z klimatem tego egzotycznego kraju.

    Dzień 2: Przelot do Van – przejazd do Dogubayazit

    W Van lądujemy w godzinach porannych. Następnie udamy się w krótki rejs na wyspę Akdamar, zobaczymy tam charakterystyczny ormiański kościół – pozostałość po kompleksie pałacowym, który niestety nie przetrwał wielu wojen i historycznych pogromów. Na wyspie są również wspaniałe warunki do kąpieli w krystalicznych i ciepłych wodach jeziora Van znanego ze swoich zdrowotnych właściwości i niespotykanego składu chemicznego wody. W jeziorze żyje tylko jeden gatunek ryby któremu udało się przystosować do trudnych warunków życia. Późnym popołudniem wyruszymy w podróż do Dogubayazit, którą po drodze urozmaici nam postój w pobliżu malowniczych wodospadów Muradiye.

    Dzień 3: Ararat – trekking do obozu pierwszego 3300m

    Po śniadaniu w hotelu wyjeżdżamy na spotkanie z Araratem. We wsi Eli na wysokości 2200m rozpoczynamy nasze wejście, którego zwieńczeniem będzie obóz pierwszy. Po pięciu godzinach marszu odpoczywamy przy kolacji przygotowanej przez kucharza naszej wyprawy. Nocujemy w namiotach.

    Dzień 4: Ararat – dzień aklimatyzacyjny

    Dzisiejszy dzień poświęcamy na aklimatyzację – kluczowy warunek udanego trekkingu na szczyt. W tym celu wyjdziemy na wysokość około czterech tysięcy metrów, a na biwak zejdziemy ponownie do obozu pierwszego. Nocujemy w namiotach.

    Dzień 5: Ararat – trekking do obozu drugiego 4200m

    Znaną już trasą podchodzimy do obozu drugiego położonego na wysokości 4200m. Trekking zajmie nam około 4-5 godzin. Wieczór poświęcamy na odpoczynek przed zbliżającym się atakiem szczytowym.

    Dzień 6: Ararat 5137m – atak szczytowy

    Atak szczytowy. W kierunku szczytu startujemy ok. 2.30. Droga zajmie nam ok. 5 do 6 godzin do góry i ok. 4 godzin z powrotem do obozu I. W sumie tego dnia mamy ok. 10 godzin wędrówki z wliczonymi przerwami. Nocleg w namiotach obozu pierwszego.

    Dzień 7: Ślady starożytności / dzień rezerwowy

    Schodzimy do parkingu i udajemy się do Dogubayazit. Po południu zwiedzimy wielki krater po meteorycie – drugi, co do wielkości krater na świecie, odwiedzimy Jaskinię Lodową i Park Arki Noego i przepiękny położony na wzgórzu pałac Ishak Pasa Sarayi. Jest to też dzień zapasowy na wypadek złej pogody dzień wcześniej.

    Dzień 8:  Iran – przejazd do Teheranu

    Dzisiejszy dzień to zupełnie nowa przygoda – przejazd do Iranu! Będzie to najdłuższy transfer naszej wyprawy, ale to żadna trudność dla świeżo upieczonych zdobywców Araratu. Po leniwym poranku ok godz 11 rozpoczniemy podróż busem do granicy, którą przekroczymy pieszo. Podróż z samej granicy zajmie nam ok 10h, a  do Teheranu dojedziemy kolejnego dnia. Autobusy są klimatyzowane, z wygodnymi, rozkładanymi siedzeniami.

    Dzień 9: Teheran

    We wczesnych godzinach porannych dojeżdżamy do Teheranu. Będzie czas na odpoczynek po długiej podróży oraz w godzinach popołudniowych jeżeli będziemy mieli ochotę i siły zwiedzimy trochę Teheranu.

    Dzień 10: Rineh 2000 m

    Po zjedzeniu śniadania wyruszymy w podróż do miejscowości Rineh. Masyw Damavandu dzieli od stolicy Iranu około siedemdziesięciu kilometrów fantastycznych, egzotycznych krajobrazów. Po drodze zatrzymamy się na lunch w Irańskiej restauracji. co może się okazać przygodą samą w sobie. Do obozu dotrzemy w późnej porze obiadowej. Czas na odpoczynek i regenerację. Noc spędzimy w schronisku.

    Dzień 11: Damavand – schronisko Bargah 4200m

    Po wczesnym śniadaniu pniemy się w górę. Dojedziemy do meczetu Al Zaman położonego na wysokości około trzech tysięcy metrów. Stąd rozpoczniemy nasz trekking, którego celem jest kolejne schronisko Bargah. Do przejścia mamy sporo, bowiem prawie 1200 metrów różnicy poziomów.  Trekking powinien nam zająć ok 4-5h. Możemy zanocować w schronisku lub w namiotach – wybór należy do was!

    Dzień 12: Damavand 5610m – atak szczytowy

    W nocy wyruszamy do ataku szczytowego, który potrwa około 6-7 godzin. Jeśli tylko pogoda nam dopisze widok ze szczytu będzie doprawdy imponujący, a uczucie przebywania na najwyższym wulkanie w Azji bardzo satysfakcjonujące. Zejście zajmie około 2-4 dodatkowych godzin – będzie to zatem wyczerpujący dzień pełen wrażeń. Nocujemy w schronisku Bargah.

    Dzień 13: Zejście z góry i przejazd do Teheranu

    Wracamy do cywilizacji! Najpierw schodzimy do meczetu Al Zaman skąd już zmotoryzowanym transportem udamy się do Teheranu na zasłużony odpoczynek. Nocujemy w hotelu, dzień kończąc kolacją przypieczętowującą nasz sukces!

    Dzień 14: Wylot do Polski

    Przejazd na lotnisko i wylot do Polski.

    Opcjonalnie:

    Wydłużenie wyprawy o 2-3 dni i przejazd (13 godzin) lub przelot na zachód kraju i zwiedzanie m.in. Kapadocji, Pamukale…
    Ani – ruiny potężnego miasta, które zostało stolicą Armeni w 961 roku. Wkrótce po tym miasto przeżywa okres świetności,liczy 100 tys mieszkańców, 10 tys domów i 1000 kościołów. Metropolia konkurowała z takimi potęgami jak Konstantynopol czy Bagdad. Obecnie zachowane ruiny są rozrzucone po stepie. Czasami są to ściany, czasami pół kościoła ze sklepieniem i kolorowymi freskami wewnątrz. Budowle są potężne, czego nie widać z daleka. Największe wrażenie jest gdy się stanie pod ruinami i zadrze głowę do góry. Całość otoczona jest potężnym, świetnie zachowanym murem obronnym. Od wschodu dostępu do miasta bronił głęboki kanion. Zniszczenia dokonały najazdy tureckie i kolejne trzęsienia ziemi.
    Ani leży na terenie ziemi niczyjej, do której ze względu na militarny charakter nie było dostępu jeszcze kilka lat temu przez co teren jest nietknięty ludzką ręką i wygląda jakby stał niezmieniony od setek lat, 'jakby był na planecie, na której ludzie już dawno wyginęli’.
    więcej czasu na Istambuł – mityczne miasto, zamieszkiwane dziś przez blisko 10 milionów mieszkańców jest największą metropolią Turcji. Ślady historii porozrzucane wzdłuż Bosforu nadal robią nieprawdopodobne wrażenie. Przez dawny Konstantynopol przewinęły się wszystkie najważniejsze wydarzenia w historii starożytnego świata.
    Kapadocja – bajeczna kraina znana przede wszystkim z charakterystycznych form tufowych tworzących księżycowy krajobraz domów i kościołów wykutych w skałach. Krajobraz domków rodem z bajek o krasnoludkach robi kolosalne wrażenie. W zasadzie cały obszar to dziedzictwo kulurowe, które aż do średniowiecza było silnym ośrodkiem chrześcijaństwa oraz miejscem narodzin idei życia klasztornego.
    Turcja – lista możliwości w zasadzie się nie kończy, gdyż Turcja to jeden wielki zabytek położony wśród bajkowych krajobrazów i gdzie się nie ruszysz czeka Cię mnóstwo wrażeń… wiele więc zależy od pomysłów prowadzącego i upodobań grupy.

    Noclegi

    Zakwaterowanie w klimatycznych i niepowtarzalnych hotelach o wysokim standardzie. W trakcie wchodzenia na Ararat będziemy biwakować w namiotach, a na Damavandzie wykorzystamy lokalne schroniska.

    Uwagi

    Ararat leży w strefie zmilitaryzowanej, a wejście na szczyt wymaga specjalnego zezwolenia, które jest wydawane tylko grupom zorganizowanym! W Iranie wszystkie kobiety – turystki – muszą nosić na głowie chustę, poniżej nieobcisłe ubrania. Nie można odsłaniać ciała, nadgarstków, kostek, czy nóg. Oczekiwanie na irańską wizę może trwać długo (do miesiąca czasu) i bywa problematyczne! Odpowiednio wcześniej należy zdecydować się na wyjazd oraz przesłać paszport.

    Cena wyprawy

    8380 zł + przelot od 3000 do 4500zł

    Obejmuje

    ✅ przelot z Polski do Van przez Stambuł oraz powrót z Teheranu
    ✅ organizację i logistykę wyprawy na Ararat i Damavand
    ✅ zapewnienie sprzętu: namiotów, jadalni, przyborów kuchennych itp.
    ✅ transport bagaży na koniach podczas obydwu trekkingów
    ✅ permity (pozwolenia) na zdobywanie Araratu i Demawendu
    ✅ uczestnictwo i wsparcie lidera 4challange z wieloletnim doświadczeniem górskim
    ✅ wsparcie lokalnych przewodników górskich
    ✅ wszystkie lokalne przejazdy (w tym wynajęte jeepy)
    ✅ wszystkie noclegi w hotelach ze śniadaniem, w górach noclegi w schroniskach i namiotach
    ✅ pełne wyżywienie podczas trekkingów – trzy posiłki podczas akcji górskiej na Araracie i Damavandzie\
    ✅ rozszerzone ubezpieczenie KL i NNW (uwzględniające akcję ratunkową)

     

    Nie obejmuje

    ❌ wyżywienia poza górami z wyjątkiem śniadań (Stambuł, Teheran, Van, Dogubeyazit)
    ❌ ze względu na nieznany czas trwania akcji górskiej w Turcji: zwiedzania pałacu Ishak Pasa Sarayi (ok. 30 euro), Parku Arki Noego (ok. 10 euro), krater po meteorycie (aktualnie do odwołania zwiedzanie krateru jest niemożliwe),  wycieczki na wyspę Akdamar i zwiedzania kościoła (ok. 40 euro)|
    ❌ opłat związanych z uzyskaniem wizy do Iranu (~600 zł)
    ❌  innych atrakcji nie zawartych w programie
    ❌  wydatków własnych

    Zainteresują Cię także