fbpx
Zobacz więcej
Jak wejść na Mount Everest? Kilka porad od klubu 4challenge! - wpis na blogu 4challenge.org
20 lutego 2023

Jak wejść na Mount Everest? Kilka porad od klubu 4challenge!

Niejeden miłośnik gór marzy, aby dostać się na najwyższy szczyt świata jakim jest – Mount Everest. Góra przyciąga jak magnes każdego roku wielu wspinaczy. Pierwszy raz została zdobyta w 1853 roku i od tego czasu weszło na nią tysiące ludzi. Aktualnie, kiedy sprzęt jest bardziej zaawansowany, każdego roku na szczyt dociera około 600 osób. Ludzie, którzy weszli na Mount Everest twierdzą, że było to niepowtarzalne przeżycie, którego nie zapomną do końca swoich dni. Zanim jednak zaczniemy przygodę życia, powinniśmy się odpowiednio przygotować.

 

Gdzie leży góra Mount Everest?

 

Mount Everest inaczej Czomolungma położony jest w Himalajach, a dokładnie na granicy Nepalu i Chin. W języku Tybetańczyków Czomolungma jest Boginią Matką Ziemią lub Boginią Matką Śniegu. Według Nepalczyków jest to Sagarmatha czyli Czoło Nieba. Od strony chińskiej Mount Everest jest objęty Rezerwatem Biosfery Czomolungmy. Góra ta, zbudowana jest z wielu rodzajów skał, takich jak: łupki, wapienie, granity oraz gnejsy. Masyw górski, z trzech stron otoczony jest lodowcami. Co ciekawe, Mount Everest został nazwany od nazwiska Walijczyka, który opracowywał mapę Indii – George’a Everesta. Był on temu przeciwny, chciał, aby miejscowi ludzie podjęli decyzje o nazwie góry, mimo to nazwa Mount Everest przyjęła się i jest znana całemu światu aż do dziś.

 

Ile metrów ma góra Mount Everest?

 

Wysokość Mount Everest jest interesującym tematem, ze względu na spór jaki wywołała. Według pierwszego pomiaru jakiego dokonano, góra miała mieć 8840 m n.p.m. Według kolejnego 8860 m n.p.m a jeszcze następnego 8863 m n.p.m. W 1949 roku, geodeci z organizacji Survey of India, zrobili wiarygodne pomiary i ustalili wysokość Mount Everest na 8848 m n.p.m. W roku 2005 Chińczycy dokonali pomiaru i uzyskali wynik 8844,43 m n.p.m. Według nich, był to pomiar prawidłowy i wolny od jakichkolwiek błędów, związanych z pokrywą śnieżną na szczycie góry. Jako że Nepalczycy nie zgadzali się z pomiarem Chińczyków, narodził się spór o wysokość Mount Everest. Ostatecznie zdecydowali się podawać obie te wysokości. Przełomowy okazał się rok 2020, w którym oba te kraje zdecydowały się na ustalenie jednej wysokości – 8848,86 m n.p.m.

 

Organizacja i przygotowania

 

Decydując się na wyprawę na Mount Everest, trzeba liczyć się z dużymi kosztami. Żeby w ogóle myśleć o wejściu na Mount Everest powinno się uzyskać kosztowną licencje. Wejście można zacząć od strony tybetańskiej lub nepalskiej. Zależnie od tego jaką wybierze się stronę, koszty będą się różnić. Oprócz tego, należy liczyć się z opłatami wynikającymi z dojazdu z Polski, załatwienia wizy oraz kupnem odpowiedniego ekwipunku – łącznie z wyposażeniem się w butle tlenowe. Trzeba pamiętać, że butle tlenowe są praktycznie konieczne, aby dojść na szczyt. Dodatkowo nie powinno się zapominać, że odpowiednia, profesjonalna odzież na wyprawę, nie będzie tania. Konieczne jest również wyposażenie się w duże zapasy wysokokalorycznej żywności. Należy pamiętać również o tym, że powinno się zatrudnić Szerpa – miejscowego towarzysza do wspinaczki, który będzie pomagał, a szczególnie przyda się w kryzysowej sytuacji. Jeśli koszta zdecydowanie przekraczają budżet, konieczne będzie znalezienie sponsora, który opłaci większość kosztów związanych z wyjazdem. Znalezienie sponsora nie jest łatwe i wymaga ogromnego szczęścia i samozaparcia. Jest jednak możliwe.

 

Kondycja i wytrzymałość

 

Najlepszym przygotowaniem na wyprawę na Mount Everest są wyprawy w inne góry. Zdobywając różne szczyty, nie tylko będziemy stopniowo poprawiać swoją kondycje, ale również poznamy naszą wytrzymałość na różne warunki pogodowe, wysokość oraz inne trudności. Zdobędziemy doświadczenie, którego nie uzyskamy w żaden inny możliwy sposób. Poza tym, organizm musi być przygotowany wydolnościowo, do długo trwającego wysiłku. Przed zdobyciem tego szczytu, trzeba zostać stałym bywalcem siłowni i jest to nieuniknione. Aby zdobyć Mount Everest najważniejszymi celem jest wyćwiczenie wytrzymałości i siły. Niezwykle istotne są ćwiczenia kardio. Należy robić treningi głównie skupione na ilości powtórzeń, a nie treningi celujące w podnoszenie ciężarów. Połączenie treningów siłowych i wytrzymałościowych na siłowni, będzie idealnym wyborem. Polecane jest również bieganie, najlepiej w terenie górzystym, squash oraz pływanie. Należy urozmaicać treningi, aby zaskakiwać swój organizm i nie przyzwyczajać go do jednego rodzaju ćwiczeń.

 

Aklimatyzacja kluczem to przetrwania

 

Aklimatyzacja jest czymś, do czego nikt nie jest w stanie w 100% się przygotować. Wyprawy w góry pomogą częściowo w tym procesie, ale to nie wystarczy. Najlepszą aklimatyzacją, będzie po prostu naturalna aklimatyzacja w górach. Każda osoba wybierająca się na Mount Everest potrzebuje aklimatyzacji, niezależnie od jej doświadczenia czy wydolności. W praktyce wygląda to tak, że osoba, która chce dostać się na Mount Everest, musi wcześniej obowiązkowo udać się do obozu aklimatyzacyjnego. Taka aklimatyzacja, na średniej wysokości w bazowym obozie, trwa około 10 dni. Mało doświadczeni wspinacze, potrzebują dłuższego czasu aklimatyzacji, nawet maksymalnie do 40 dni. W tym wypadku, pośpiech może okazać się zgubą, Wyjście na Mount Everest bez dostatecznej aklimatyzacji, może poskutkować chorobą wysokościową. Nawet Szerpowie, którzy urodzili się w Himalajach niekiedy mają problem z aklimatyzacją.

Odpowiedni sprzęt

 

Przed podróżą należy pomyśleć, o skompletowaniu sprzętu oraz odzieży, bez których nie obędziemy się w trakcie wspinaczki na Mount Everest. Podstawą będą akcesoria do lodowej wspinaczki, takie jak czekany, raki czy uprząż najwyższej jakości. Odpowiednie buty są konieczne [Zapraszamy do przeczytania naszego innego wpisu Jakie buty w góry latem? Czym się kierować przy wyborze?], ważne, żeby były sprawdzone, wygodne i dobrze stabilizowały kostki. Istotne jest posiadanie pojemnego, a zarazem lekkiego plecaka – cały ekwipunek będzie wystarczająco ciężki. Zdecydowanie zamiast zwykłej bielizny, lepiej postawić na tą termoaktywną, która będzie jak druga skóra. Warto wybrać solidny kombinezon wyprawowy – taki wypełniony pierzem, można też zamówić go na wymiar. Rękawice są kolejnym istotnym elementem ekwipunku, powinny być grube a zarazem dawać pole do manewru. Warte uwagi są również specjalne okulary – lodowce w Himalajach potrafią oślepić. Kominiarka wraz z czapką, również jest nieodzownym elementem wspinaczki na Mount Everest. Innymi ważnymi rzeczami, o których nie wolno zapominać są: ciepły śpiwór, latarka czołowa, apteczka, elektrolity, mokre chusteczki, krem z filtrem UV, pulsoksymetr, porządny termos, zapasy jedzenia (w tym suszone mięso, suszone owoce, batony czekoladowe) i tabletki do uzdatniania wody.

 

Podejmując decyzję o wyprawie na Mount Everest, należy pamiętać, że góra ta, mimo tego, że jest piękna, jest również śmiercionośna i kapryśna. Nie każdy kto odważył się wspiąć na Mount Everest wrócił z tej wyprawy. Jednak pamiętając o odpowiednim przygotowaniu, zwiększymy szanse sukcesu. Ryzyka jakie niesie za sobą wspinaczka na Mount Everest, nie należy lekceważyć. Zachęcamy jednak, aby nie rezygnować z marzeń, gdyż podobno wyprawa na Mount Everest zmienia człowieka na zawsze. Jak twierdzą zdobywcy, euforii związanej ze zdobyciem tego szczytu nie da się z niczym porównać.