fbpx
Zobacz więcej
Ile kosztuje wejście na Mount Everest? - blog 4challenge.org
17 marca 2023

Ile kosztuje wejście na Mount Everest?

Wejście na najwyższe szczyty górskie to wymagające wyzwanie nie tylko pod względem fizycznych umiejętności. Chcą zdobyć najwyższą górę świata Mount Everest, musimy liczyć się z dużymi kosztami, które czekają na nas na każdym kroku. Sam przelot i zakup niezbędnego sprzęty to dopiero wierzchołek wydatków, które musimy ponieść, realizując marzenie o zdobyciu dachu świata. Przyjrzyjmy się dokładniej jakie są całkowite koszty wejścia na Mount Everest i co na nie wpływa. 

 

Przelot i zakwaterowanie przed wejściem to początek

 

Zanim podejmiemy się wejścia na najwyższą górę świata, należy dolecieć do kraju, z którego będziemy wchodzili na szczyt. Sama rezerwacja lotu to dopiero początek, musimy pamiętać, że na Mount Everest nie możemy wejść przez cały rok. Najdogodniejszą porą na zdobywanie góry jest okres od maja do czerwca, kiedy warunki pogodowe są najbardziej sprzyjające. Koszty lotów w dwie strony do Nepalu w zależności od wybranego przewoźnika może wahać się w granicach kilku tysięcy złotych. Gdy już dotrzemy do Nepalu lub Tybetu, musimy przygotować się na kolejne wydatki związane z zakwaterowaniem. Trzeba pamiętać, że rejony te żyją z turystki co ma wpływ na fakt ile kosztuje wejście na mount everest. Ceny noclegów są więc mocno wygórowane.  Za sam pobyt w Lhasie trzeba zapłacić opłatę w wysokości 200 dolarów za dobę, a do tego należy doliczyć koszta noclegów, które mogą wynieść do tysiąca dolarów.

Ile kosztuje wejście na Mount Everest? - blog 4challenge.org
Ile kosztuje wejście na Mount Everest? – blog 4challenge.org

 

Konieczne pozwolenie oraz przewodnik

 

Największe koszta związane są z koniecznością wykupu pozwolenia oraz wynajęciu przewodnika. Zarówno w Nepalu, jak i Tybecie nie możemy samodzielnie bez stosownego pozwolenia wejść na Mount Everest, trzeba uiścić stosowną opłatę i otrzymać pozwolenie władz na wejście. Koszt pozwolenia uzależniony jest od kraju, w którym zdecydujemy się uzyskać. Najpopularniejsze wejście od strony Nepalskie to koszt 11000 dolarów od osoby. Jest to kwota jedynie pozwolenia na wejście, dodatkowo trzeba uiścić kolejne opłaty za oficera łącznikowego i znoszenie śmieci. Oczywiście w tej kwocie nie znajduje się ubezpieczenie medyczne i od ewakuacji które należy opłacić dodatkowo. Alternatywnym rozwiązaniem jest wejście od strony chińskiej. Tutaj opłata obecnie wygląda podobnie jak w przypadku wejścia od strony Nepalskiej, ale w cenie mamy zapewniony hotel, transport do obozu bazowego, 4 jaków na jednego wspinacza. Jak już pokryjemy wszystkie koszta pozwoleń, musimy jeszcze wynająć przewodnika. Wynagrodzenie Szerpy to około 6000 dolarów a w przypadku kiedy wynajmujemy Nepalskiego przewodnika, a wspinamy się od strony Tybetu, należy doliczyć opłatę za pozwolenie na pracę, która wynosi 3300 dolarów.

 

Koszty obozowania

 

Sam koszt obozowania w dużej mierze uzależniony jest od standardów, jakie wybierzemy. Okazuje się, że podczas wspinaczki na najwyższą górę świata również można wybierać wśród różnych typów obozów. Jednak trzeba pamiętać, że cena rośnie proporcjonalnie do oferowanych standardów. Nocleg często jest wliczony w cenę wyprawy na Mount Everest, jeśli decydujemy się na skorzystanie z usług agencji. Jeśli jednak chcemy skorzystać z noclegów na własną rękę, musimy przygotować się na kolejne koszta rzędu kilkuset dolarów za noc.

Trekking pod Everest - Himalaje - Nepal - widok na Mount Everest i Nuptse - blog 4challenge.org
Trekking pod Everest – Himalaje – Nepal – widok na Mount Everest i Nuptse – blog 4challenge.org

 

Najważniejszy koszt – wydatek energetyczny

 

Wyprawa w tak wysokie i niedostępne góry to również duże obciążenie dla naszego organizmu, który przez całą wyprawę będzie potrzebować dodatkowych kalorii. Podczas zdobywania góry himalaiści zużywają około 10 000 kalorii, a podczas ataku szczytowego ilości te mogą się nawet podwoić. Aby zapewnić taką ilość kalorii, należy posiadać odpowiednie zapasy wysokokalorycznych produktów, które najczęściej trzeba zakupić na miejscu. Co ciekawe nawet podczas wejścia na Mount Everest możemy zjeść dobrze przygotowany obiad. Po drodze najczęściej podróżnicy stołują się w Loggach, które jednocześnie stanowią idealne miejsce do spania. O ile ceny podczas drogi na Everest są w miarę przystępne, to im wyżej tym ceny rosną. Gotowe posiłki możemy zjeść nawet w pierwszym obozie pod Mount Everest, gdzie kucharz jest w stanie przygotować najpopularniejsze danie. Jednak musimy się liczyć z wydatkiem nawet dwukrotnie wyższym niż na niższych partiach górskich. Podczas ataku szczytowego zazwyczaj spożywa się jedzenie mocno przetworzone o dużej zawartości kalorii. Najczęściej produkty te kupuje się wcześniej, więc nie zapłacimy zbyt dużo.  W przypadku, kiedy zdecydujemy się na uzupełnienie zapasów na szlaku, ceny mogą sięgać nawet kilkunastu dolarów za podstawowe artykuły. Co ciekawe nie tylko żywność jest płatna. Zapłacić będziemy musieli nawet za ładowanie baterii, które kosztuje około dwóch dolarów.

 

Nagrodą za koszt jest wspaniałe osiągnięcie!

 

Sam fakt, ile kosztuje wyprawa na mount everest nie zniechęca setek turystów, którzy co roku zdobywają dach świata. Mimo że trzeba liczyć się ze sporymi wydatkami, które czekają na każdym kroku, to nagroda w postaci zdobycia najwyższej góry świata jest tego warta. Wspinaczka po niedostępnych Himalajach w celu wejścia na najwyższe miejsce na ziemi jest niezapomnianym przeżyciem, które będziemy pamiętać przez całe życie.