fbpx
Zobacz więcej
Dlaczego Manaslu nazywane jest Górą Zabójcą? - blog podróżniczy 4challenge.org
20 czerwca 2024

Dlaczego Manaslu nazywane jest Górą Zabójcą?

Manaslu to ósmy co do wysokości szczyt na świecie, który przyciąga alpinistów z całego globu. Pomimo że jego piękno i majestat są niezaprzeczalne, to Manaslu zdobyło dosyć mroczną reputację. Dlaczego zatem ta góra jest nazywana „Górą Zabójcą”?

Co sprawia, że szlak Manaslu jest wyjątkowy?

Szlak prowadzący na Manaslu wyróżnia się niezwykłą różnorodnością krajobrazu. Jest to prawdziwa ozdoba Nepalu, która sprawia, że kraj ten jest naprawdę popularny wśród turystów z różnych stron świata. Manaslu ma aż 8156 metry wysokości, co sprawia, że góra ta jest naprawdę ogromna. Szlak prowadzący na Manaslu rozciąga się przez piękne górskie tereny, zapewniając naprawdę wspaniałe widoki na lodowce, doliny i wysokogórskie jeziora. W przeciwieństwie do bardziej znanych tras, do których zaliczamy chociażby te prowadzące na Mount Everest czy Annapurnę, szlak ten jest znacznie mniej uczęszczany, co daje turystom poczucie wyjątkowego kontaktu z naturą. Trekking wokół tej góry pozwala również poznać unikalną kulturę i tradycje lokalnych społeczności, wśród których szczególnie popularni są Gurungowie i Szerpowie, zamieszkujący te tereny od wieków. Dzięki temu wspinaczka na Manaslu to nie tylko nie lada wyzwanie sportowe, ale również wyjątkowe przeżycie kulturowe.

Poznaj naszą ofertę wyprawy na Manaslu, gdzie przy odpowiednim przygotowaniu, ok. 8-10 miesięcy zdobędziecie niesamowite wspomnienie i jeden z najwyższych szczytów ziemi.

Jak trudny jest szlak Manaslu?

Wspinaczka na Manaslu o wysokości 8156 metrów to gigantyczne wyzwanie nawet dla szczególnie doświadczonych alpinistów. Trasa na szczyt jest bardzo wymagająca pod kątem technicznym, a zmienne warunki pogodowe wpływają na to, że trzeba być przygotowanym na ekstremalne zimno, burze śnieżne i niebywale silne wiatry. Co więcej, w porównaniu do innych wysokogórskich szlaków Manaslu ma znacznie wyższy wskaźnik śmiertelności, co sprawia, że wspinaczka na tę górę może być naprawdę niebezpieczna. Ryzyko w tym przypadku jest determinowane nie tylko przez wysokość, ale również przez olbrzymie trudności terenowe.

Na odważnych śmiałków w miejscu tym czekają szeroko pojęte lodowce, szczeliny oraz lawiny, które jeszcze bardziej komplikują całą wspinaczkę. Wymaga ona świetnego przygotowania fizycznego i psychicznego, a także odpowiedniego sprzętu. Wielu wspinaczy podkreśla, że Manaslu jest jednym z najbardziej nieprzewidywalnych szczytów na świecie, co sprawia, że mało komu udaje się zdobyć tę górę.

 

Skąd wzięła się nazwa Manaslu – Góra Zabójca?

Szczyt Manaslu swoją niezwykle złowrogą nazwę zawdzięcza głównie olbrzymiej liczbie śmiertelnych wypadków, które miały miejsce podczas prób jego zdobycia. Od pierwszej udokumentowanej próby w 1956 roku spora część wypraw kończyła się tragicznie. Według oficjalnych danych Manaslu przyczyniło się do śmierci aż 64 osób, co czyni tę górę jedną z najniebezpieczniejszych na naszej planecie. Nie oznacza to jednak, że nikomu nie udało się jej zdobyć. W 1984 roku dwóch Polaków – Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski – zdobyło ten szczyt pomimo napotkanych wielu trudności. Tym samym wpisali się oni na karty historii. Niestety większość wypraw w to miejsce kończy się jednak fiaskiem, co sprawia, że nazwa „Góra Zabójca” nie jest dziełem przypadku. Góra ta była świadkiem wielu groźnych lawin, które pochłonęły życie wspinaczy.

Mimo rosnącej liczby sukcesów wspinaczkowych Manaslu po dziś dzień ma jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności wśród ośmiotysięczników. Nazwa „Góra Zabójca” przypomina o ryzyku, które niesie ze sobą wspinaczka na ten szczyt, i stanowi przestrogę dla każdego, kto podejmuje to wyzwanie. Według danych niebezpieczniejsze od Manaslu są jedynie: K2, Nanga Parbat i Annapurnie.

Jakie są niebezpieczeństwa podczas wspinaczki na górę Manaslu?

Góra Manaslu stanowi ogromne wyzwanie ze względu na liczne zagrożenia, które czyhają na wspinaczy. Manaslu jest znane przede wszystkim z częstych i potężnych lawin, które są jednym z największych zagrożeń dla wspinaczy. W 2012 roku tragiczna lawina pochłonęła życie 11 alpinistów, co jeszcze bardziej umocniło mroczną reputację góry. Nie tylko lawiny są jednak problemem w tym miejscu. Trasa prowadząca na szczyt biegnie bowiem przez lodowce, co sprawia, że ukryte szczeliny lodowcowe stanowią spore zagrożenie. Szczeliny te mogą być niewidoczne pod śniegiem, co wpływa na to, że nieostrożny krok może skończyć się fatalnie. Trzeba pamiętać o tym, że zmaganie się z wysokością powyżej 8000 metrów zawsze stanowi poważne wyzwanie. Na Manaslu wspinacze muszą liczyć się z ryzykiem choroby wysokościowej, która może prowadzić do obrzęku płuc lub mózgu. Jeżeli nie jesteś przystosowany do olbrzymich skoków temperatur, to zdecydowanie wyzwanie to nie jest dla Ciebie. Manaslu potrafi bowiem być bardzo niebezpieczne.

Trekking ekipy 4challenge, w drodze na szczyt Manaslu! - blog podróżniczy 4challenge.org
Trekking ekipy 4challenge, w drodze na szczyt Manaslu! – blog podróżniczy 4challenge.org

Podsumowanie

Manaslu jest oszałamiająco piękne i bez wątpienia jest jednym z najbardziej niebezpiecznych szczytów na świecie, który stanowi wizytówkę całego Nepalu. Góra ta wymaga jednak nie tylko doskonałej kondycji fizycznej i technicznej, lecz również ogromnej odwagi. Trasa prowadząca na szczyt pełna jest niełatwych wyzwań, a liczba śmiertelnych wypadków przypomina o tym, dlaczego Manaslu zyskało miano „Góry Zabójcy”. Jest to miejsce, które przyciąga najbardziej odważnych śmiałków, ale jednocześnie trzeba pamiętać, że jest niesamowicie niebezpieczne.

Źródła:
– https://dzieje.pl/rozmaitosci-historyczne/40-lat-temu-maciej-berbeka-i-ryszard-gajewski-jako-pierwsi-himalaisci-na
– https://drytooling.pl/serwis/newsy/himalaizm/2380-lawina-na-manaslu-11-ofiar
– https://tvn24.pl/swiat/zabojcza-lawina-ominela-polakow-ofiary-i-zaginieni-w-himalajach-ra278475-ls3507421
– https://en.wikipedia.org/wiki/Manaslu