fbpx
Zobacz więcej
Czym są rysunki z Nazca i jaka jest ich historia? - blog 4challenge
16 lutego 2024

Czym są rysunki z Nazca i jaka jest ich historia?

 

Czym są rysunki z Nazca?

Rysunki z Nazca, znane także jako geoglify z Nazca, to jedna z najbardziej fascynujących i tajemniczych atrakcji Peru. Rozciągają się na obszarze pustyni Nazca, około 400 kilometrów na południe od Limy. Te ogromne linie i figury przedstawiają różne postacie, takie jak zwierzęta, rośliny czy fantastyczne istoty, widoczne najlepiej z lotu ptaka. Ich precyzja i rozmiary, osiągające nawet kilkaset metrów długości, do dzisiaj zadziwiają naukowców i turystów.

Rysunki Nazca – gdzie się znajdują?

Rysunki z Nazca rozpościerają się na płaskowyżu Pampa Colorada, w południowym Peru. Są położone w prowincji Nazca, w regionie Ica, w suchym klimacie pustynnym, co sprzyjało ich zachowaniu przez wieki. Najlepiej podziwiać je z powietrza, z pokładu niewielkiego samolotu lub z kilku dostępnych punktów widokowych, takich jak wieża widokowa Mirador.

Rysunki z Nazca – jak powstały?

Choć istnieje wiele teorii na temat powstania rysunków z Nazca, najbardziej akceptowana hipoteza sugeruje, że zostały one stworzone przez ludność Nazca między 500 p.n.e. a 500 n.e. Przez usuwanie wierzchniej warstwy ciemnych kamieni i odsłanianie jaśniejszego piasku pod spodem, twórcy tych geoglifów mogli formować różnorodne figury. Niektórzy naukowcy spekulują, że miały one znaczenie astronomiczne lub religijne, służąc jako ogromny kalendarz lub miejsce kultu.

Czym są rysunki z Nazca i jaka jest ich historia? - rysunek Nazca z lotu ptaka - blog 4challenge
Czym są rysunki z Nazca i jaka jest ich historia? – rysunek Nazca z lotu ptaka – blog 4challenge

Historia Odkrycia

Pierwsza współczesna wzmianka o rysunkach pochodzi z 1926 roku, kiedy to Alfred Kroeber i Toríbio Mejía Xesspe natknęli się na te niezwykłe twory, początkowo błędnie interpretując je jako systemy irygacyjne. Wzmożone zainteresowanie przyniosły lata 30., kiedy to piloci przelatujący nad regionem zaczęli zgłaszać obserwacje ogromnych rysunków na ziemi. Od tego momentu rysunki z Nazca stały się przedmiotem fascynacji i badań wielu naukowców i teoretyków.

Jaka była metoda tworzenia rysunków Nazca?

Rysunki z Nazca zostały stworzone przez usuwanie wierzchniej warstwy ciemnego żwiru, odsłaniając w ten sposób jaśniejszą glebę pod spodem. Dzięki temu tworzyły się wyraźne kontrasty, umożliwiające dostrzeżenie rysunków z wysokości. Należą do nich zarówno proste linie i figury geometryczne, jak i złożone przedstawienia zwierząt i roślin. Zdumiewająca precyzja wykonania sprawia, że wiele z nich można dostrzec jedynie z powietrza lub z wyżyn, co stanowiło wyzwanie dla naukowców próbujących zrozumieć metodykę twórców tych dzieł.

Jakie jest znaczenie i interpretacje rysunków?

Wśród wielu hipotez dotyczących znaczenia rysunków z Nazca dominują te wskazujące na ich astronomiczny i kalendarzowy charakter. Maria Reiche, jedna z najbardziej znanych badaczek geoglifów, uważała, że rysunki mogły służyć jako olbrzymi kalendarz astronomiczny, pomagając w określaniu pór roku i ważnych momentów astronomicznych. Inne teorie sugerują, że mogły one pełnić funkcje religijne lub rytualne, być częścią procesji pielgrzymkowych lub nawet stanowić rodzaj hołdu dla bogów, mających zapewnić deszcz w tym suchym regionie.

Czym są rysunki z Nazca i jaka jest ich historia? - rysunek Nazca z lotu ptaka - blog 4challenge
Czym są rysunki z Nazca i jaka jest ich historia? – rysunek Nazca z lotu ptaka – blog 4challenge

Tajemnice i Odkrycia

Mimo iż rysunki są badane od dziesięcioleci, nadal regularnie dokonuje się nowych odkryć. Dzięki nowoczesnej technologii, jak drony czy sztuczna inteligencja, udało się odkryć więcej geoglifów, które wcześniej umknęły uwadze naukowców. Te nowe odkrycia nie tylko poszerzają naszą wiedzę o kulturze Nazca, ale także dodają nowych wątków do rozwiązania tej archeologicznej zagadki.

Wyzwania Konserwatorskie

Rysunki z Nazca, pomimo swojej odporności na erozję i zmiany klimatyczne, nie są wolne od zagrożeń. Odnotowano przypadki uszkodzeń spowodowanych przez ludzką działalność, w tym przez pojazdy ciężkie i nielegalne wjazdy na teren geoglifów. Troska o zachowanie tych niezwykłych dzieł sztuki dla przyszłych pokoleń stanowi kolejne wyzwanie, z którym muszą mierzyć się zarówno naukowcy, jak i peruwiańskie władze.

Kiedy najlepiej zwiedzać Peru, żeby zobaczyć rysunki Nazca?

Najlepszy czas na odwiedzenie Peru i podziwianie rysunków z Nazca to okres suchy, od maja do października. W tym czasie pogoda jest zazwyczaj słoneczna, co umożliwia lepszą widoczność geoglifów z powietrza. Ponadto mniejsze ryzyko opadów deszczu oznacza, że podróż samolotem lub wycieczki do punktów widokowych są mniej podatne na anulowanie z powodu złych warunków pogodowych.

Źródła:
1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Rysunki_z_Nazca
2. https://geekweek.interia.pl/raport-tego-nie-stworzyla-matka-natura/news-rysunki-na-plaskowyzu-nazca-w-peru-kto-je-zrobil-i-po-co,nId,6081668
3. https://www.tajemnice-swiata.pl/plaskowyz-nazca/
4. https://www.history.com/topics/south-america/nazca-lines
5. https://pakujplecak.pl/znaki-nazca-tajemniczy-skarb-peru/