fbpx
Zobacz więcej
Kiedy lecieć na Zanzibar? - blog 4challenge
21 stycznia 2024

Kiedy lecieć na Zanzibar?

Zanzibar staje się coraz popularniejszym celem podróży turystycznych, w tym również dla Polaków. Ten piękny archipelag położony na Oceanie Indyjskim oferuje mnóstwo atrakcji, doskonałą pogodę i wypoczynek w niesamowitych warunkach naturalnych. Kiedy więc najlepiej wybrać się na Zanzibar, aby cieszyć się udanym wyjazdem?

Zanzibar – kiedy występuje pora deszczowa?

Zanzibar to miejsce, które kojarzy się większości turystów z krystalicznie czystą wodą i słoneczną pogodą, sprzyjającą relaksowi i kąpielom słonecznym. Jest również domem dla niezwykłych okazów przyrody oraz fascynującej kultury Suahili, wyróżniającej tę tropikalną wyspę na tle innych miejsc na świecie. Planując podróż, ważne jest, aby zastanowić się, kiedy jechać na Zanzibar, by uniknąć pora deszczowej. Na Zanzibarze pora deszczowa przypada na miesiące od marca do maja, kiedy to, mimo że nie pada cały czas, średnio notuje się deszcze przez 12 do 17 dni w miesiącu. Warto również pamiętać, że listopad i grudzień są stosunkowo deszczowe, z odpowiednio około 12 i 11 dni deszczowymi. Styczeń jest już znacznie przyjemniejszy, z opadami mogącymi wystąpić jedynie przez kilka dni.

Zanzibar – temperatura

Znając najlepszy czas na uniknięcie pory deszczowej, warto również wiedzieć, jakie temperatury panują w poszczególnych miesiącach. Klimat równikowy na Zanzibarze charakteryzuje się porą suchą i deszczową oraz wysokimi temperaturami. Średnia roczna temperatura na Zanzibarze wynosi około 26 stopni Celsjusza, z najwyższymi notowaniami od grudnia do marca. Miesiące wakacyjne – od czerwca do września – są nieco chłodniejsze, z temperaturami średnimi oscylującymi wokół 25 stopni Celsjusza. Idealnym czasem na wyjazd, jeśli preferuje się upały, są styczeń, luty i październik – okres pora sucha. W marcu, kwietniu, listopadzie i grudniu średnie temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza, ale występuje więcej dni deszczowych. Dla tych, których nie odstraszają opady, może to być okazja do skorzystania z niższych cen i mniejszej liczby turystów.

Kiedy lecieć na Zanzibar?  - plaże Zanzibaru - blog 4challenge
Kiedy lecieć na Zanzibar? – plaże Zanzibaru – blog 4challenge

Zanzibar – temperatura wody w ciągu roku

Wysokie temperatury powietrza na Zanzibarze utrzymują się przez cały rok, co czyni go atrakcyjnym celem w każdym miesiącu, z uwzględnieniem zmiennej liczby dni deszczowych. Temperatura wody w Oceanie Indyjskim jest również wysoka przez cały rok. Najniższe temperatury, wciąż bardzo wysokie dla większości osób, bo nie spadające poniżej 25 stopni Celsjusza, notuje się od lipca do września. Najwyższe temperatury wody, dochodzące do około 29 stopni Celsjusza, występują w styczniu, lutym, marcu i grudniu, co sprawia, że ocean nie oferuje chłodzenia, ale kąpiele są niezapomniane. Zanzibar jest idealnym miejscem dla miłośników ciepłego klimatu, marzących o urlopie w pięknej i fantastycznej lokalizacji.

Wyjazd na Zanzibar – co warto wiedzieć?

Decydując się na podróż na Zanzibar, należy pamiętać, że czas podróży z Polski wynosi ponad 10 godzin, a bezpośrednie połączenia lotnicze nie są dostępne. Ważne jest, aby przed wyjazdem upewnić się, że paszport jest ważny przynajmniej pół roku od planowanego powrotu, a także załatwić wizę, którą można uzyskać online lub na lotnisku po przyjeździe. Wizy są ważne przez 90 dni i kosztują 50 dolarów. Zalecane jest również sprawdzenie informacji na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotyczących ewentualnych obostrzeń lub zaleceń zdrowotnych, a także wykupienie ubezpieczenia. Szczepienia nie są wymagane, ale konsultacja z lekarzem na temat szczepień na żółtaczkę i tężec może być wskazana.

Kiedy lecieć na Zanzibar?  - charakterystyczne cechy Zanzibaru na jednym zdjeciu! - blog 4challenge
Kiedy lecieć na Zanzibar? – charakterystyczne cechy Zanzibaru na jednym zdjeciu! – blog 4challenge

Na Zanzibarze dostępne są różne formy transportu, w tym busy, taksówki i wynajem samochodów. Obowiązuje ruch lewostronny, a maksymalna prędkość w obszarach miejskich to 40 km/h. Publiczne autobusy „dala-dala” to ciekawostka i przygoda, nie mają ustalonych przystanków ani rozkładu jazdy. Płatności są akceptowane w dolarach amerykańskich. Jako kraj muzułmański, Zanzibar ma swoje zasady dotyczące ubioru – stroje kąpielowe są akceptowane tylko na plażach i terenach hotelowych. Przydatna może być również przejściówka do gniazdek elektrycznych, różniących się od tych w Polsce. Na plażach warto uważać na jeżowce, nosząc odpowiednie obuwie.

Proponowane wyprawy:
1. Wyprawa Kilimandżaro 5895 m + Białe plaże Zanzibaru
2. Wyprawa na Kilimandżaro 5895 m – Marząc o Zanzibarze3