fbpx
Zobacz więcej
Jak ubrać się na wycieczkę w góry? - blog 4challenge.org
18 grudnia 2023

Jak ubrać się na wycieczkę w góry?

Górska pogoda potrafi być bardzo gwałtowna i dynamiczna. Wychodząc rano na szlak przy pięknym słońcu, można z niego schodzić nawet w silnym deszczu. Z tego też powodu każdy miłośnik górskich wypraw powinien wiedzieć, jak się ubrać w góry.

Ubiór w góry na wycieczkę — na co zwrócić uwagę?

Wbrew pozorom wybranie odpowiedniego górskiego ubioru nie jest wcale tak proste, jak może się wydawać. Odpowiednia odzież nie może być tylko ciepła, lecz musi spełniać szereg innych bardzo ważnych warunków. Przede wszystkim wspomnieć należy o tym, że musi być bardzo komfortowa. Dobry ubiór w góry powinien zapewniać doskonałą swobodę ruchów, a także wygodę. Z tego też powodu odradza się np. popularne jeansy, które będą ograniczały ruch i mogą być nawet niebezpieczne podczas fragmentów wspinaczkowych. Inną bardzo istotną cechą dobrego górskiego ubioru jest przewiewność. Jeśli ubrania będą wykonane z termoaktywnego, oddychającego tworzywa, będą zapobiegały przed przemarznięciem, ale też z drugiej strony przed przegrzaniem.
Nie bez znaczenia podczas poszukiwań właściwej górskiej odzieży jest także właściwa ochrona ciała. W co się ubrać w góry, aby ochronić ciało np. przed przetarciami? Bardzo ważne w tym wypadku jest, aby ubrania były odpowiednio wzmocnione w newralgicznych miejscach.

 Jak się ubrać w góry zimą?

Zima w górach to zawsze bardzo trudne warunki. Oznacza to, że ubiór w góry zimą musi być dobierany szczególnie uważnie. Jak się ubrać w góry w czasie tak trudnej pory roku?
Wybierając zimową odzież górską, trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że musi ona chronić przed zimnem, lecz jednocześnie nie może generować ryzyka przegrzania. Idealnie w takim wypadku sprawdza się specjalna bielizna termoaktywna w góry. Jest to niezwykle ciekawy rodzaj odzieży, który zatrzymuje generowane przez ciało ciepło, a jednocześnie niezwykle efektywnie odprowadza ze skóry powstający pot. Sprawia to, że tego rodzaju ubiór w góry cieszy się ogromną popularnością w czasie zimowej pory roku. Oczywiście jest to ubranie bardzo elastyczne, więc w żaden sposób nie będzie ograniczało ruchów.

Jak ubrać się na wycieczkę w góry? - blog 4challenge.org
Jak ubrać się na wycieczkę w góry? – blog 4challenge.org

Jak się ubrać w góry latem?

Lato to bardzo przyjemna pora roku w górach, która wielu turystom wydaje się wprost stworzona do wędrowania po górach. Pamiętać jednak trzeba, że wybranie odpowiedniego letniego górskiego ubioru może być równie trudne, jak w czasie zimy. Jak się ubrać w góry latem? Ubiór w góry latem powinien charakteryzować się przede wszystkim przewiewnością, lecz także dużą uniwersalnością. Pamiętać bowiem trzeba o tym, że letnia górska pogoda jest bardzo zmienna i w krótkim czasie temperatura może się znacznie ochłodzić, a nawet może spaść niezapowiedziany deszcz. Oznacza to, że ubiór w góry musi być bardzo zróżnicowany — powinno się mieć zarówno krótkie spodenki, jak i koszulki, lecz często także bluzy, a nawet lekkie kurtki przeciwdeszczowe. Absolutną podstawą są również okulary przeciwsłoneczne, które chronić będą przed silnymi promieniami słońca. Analizując to, jak się ubrać na wycieczkę w góry w czasie lata, nie można zapominać o zabraniu ze sobą okrycia głowy. Silne słońce może wywołać nawet udar słoneczny. Zwykła czapka może temu zapobiec.

Jaka bielizna termoaktywna w góry?

Jak się ubrać w góry zimą? Jak już zostało to wyżej wspomniane, podstawą jest specjalna odzież termoaktywna. Wiedzieć jednak trzeba, że dzieli się ona na bieliznę, a także warstwę środkową. Jaka bielizna termoaktywna w góry będzie najlepsza?
Ta część garderoby ma szczególnie duże znaczenie dla zachowania ciepła ciała, ponieważ specjalną odzież termoaktywną w góry zakłada się bezpośrednio na skórę. Musi być ona więc nie tylko bardzo efektywna w działaniu, lecz przede wszystkim wygodna i bezpieczna dla skóry. Niedopuszczalne są sytuacje, gdy tkanina będzie podrażniała skórę lub wręcz ją uczulała. Z tego też powodu powinno się bardzo uważnie przyglądać np. typowi konkretnego materiału. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie mieszanka poliestru, elastyny i poliamidu, która gwarantować będzie bardzo szybkie usuwanie wilgoci, a jednocześnie pełnie bezpieczeństwa dla skóry. Co więcej, tego rodzaju górski ubiór jest bardzo wytrzymały i trwały.

Jaka odzież termoaktywna w góry?

Odzież termoaktywna w góry to nie tylko bielizna, lecz także warstwa środkowa, czyli różnego rodzaju polary, bluzy, spodnie, a nawet kurtki. Co prawda nie nadaje się ona jako odzież wierzchnia i powinno się na nią coś zakładać, ale sprawdza się doskonale w innych zastosowaniach. Jak się ubrać w góry w czasie zimy, jeśli nasz wypoczynek będzie bardzo aktywny? Właśnie w takiej sytuacji idealnym wyborem będzie środkowa odzież termoaktywna w górach, gdyż doskonale odprowadza pot i chroni przed wyziębieniem, lecz jednak zupełnie nie ogranicza ruchów. Wszystko dzięki temu, że nie przylega bezpośrednio do ciała, a zamiast tego noszona jest na zwykłej bieliźnie.
Jaką konkretnie górską odzież termoaktywną poleca się w tym wypadku? Miłośnicy górskich wędrówek bardzo chętnie kupują polary o gramaturze około 150, a także lekkie termo bluzy. Oczywiście podstawą jest posiadanie kilku wersji takiej odzieży, aby można było efektywnie zarządzać ciepłem i dopasowywać ubranie pod konkretne warunki pogodowe.