fbpx
Zobacz więcej
Jak zachować się podczas burzy w górach? - blog 4challenge
22 grudnia 2023

Jak zachować się podczas burzy w górach?

Góry zawsze są dużym wyzwaniem dla wspinaczy zarówno zawodowych, jak i amatorskich. W jaki sposób jednak należy zachować się, gdy podczas wędrówki spotka nas burza w górach?

Najważniejsze informacje o pogodzie i burzy w górach.

Opady deszczu, zwłaszcza podczas burzy w górach stanowią nie lada wyzwanie dla każdego, kto zdecydował się przemierzać górskie szlaki. Najlepszym sposobem jest po prostu odpowiednie przygotowanie i unikanie sytuacji, w których burza może zastać wspinacza na szlaku. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Burze to dodatkowe, bardzo niebezpieczne zagrożenie, zwłaszcza w okresie letnio-wiosennym, warto też zwrócić uwagę na godzinę, w której planujemy wycieczkę, burze najczęściej pojawiają się w okolicach południa i po południu. Jakie jeszcze są najlepsze sposoby unikania wyładowań atmosferycznych podczas wycieczki w góry?

Jak uniknąć zetknięcia się z burzą w górach?

Burze są zjawiskiem bardzo dynamicznym, przez co nie zawsze da się je wykryć wystarczająco wcześnie. Najlepszym jednak sposobem na uniknięcie burzy jest zwyczajne monitorowanie pogody, można to zrobić za pomocą aplikacji w telefonie, na szlaku warto też zajść do schroniska, w którym dostępne są monitory pogodowe, niestety nadal nie gwarantuje to stuprocentowej skuteczności. Chcąc uniknąć burzy, należy też zwracać uwagę na powiadomienia z telefonu, często wysyłane są ostrzeżenia przed burzą z piorunami. Jeśli nic nie wskazuje na złą pogodę, nadal warto minimalizować ryzyko i poświęcić się wstając wcześnie rano. To najlepszy moment, gdyż wtedy występuje najmniej burz, pamiętaj jednak aby zarezerwować trochę czasu na powrót, ponieważ to właśnie on może być najniebezpieczniejszym wyzwaniem. Jeśli burza niespodziewanie złapie nas podczas powrotu z wycieczki, należy jak najszybciej się schronić, o ile jest to możliwe. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest schronisko, co jednak zrobić, jeśli w pobliżu nie ma żadnego schroniska?
Jak zachować się podczas burzy w górach? - blog 4challenge
Jak zachować się podczas burzy w górach? – blog 4challenge

Zasady zachowania w trakcie burzy w górach.

Co należałoby zrobić, jeśli jednak na szlaku zastała nas burza z piorunami, a w pobliżu nie ma żadnego schronienia? Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zasad zachowywania się podczas burzy w górach.
  1. Zachowaj spokój. Niby oczywiste, a jednak bardzo ważne. Spokój pozwala na rozsądne myślenie, co jest bardzo ważne w takich sytuacjach.
  2. Unikaj wysokich miejsc i otwartych przestrzeni. To najważniejsza zasada podczas burzy w jakimkolwiek miejscu. Wysokości i otwarte miejsca wręcz proszą się o uderzenie pioruna.
  3. Zabezpiecz się przed przemoknięciem i zmarznięciem. Zawsze noś nieprzemakalne ubrania i odzież termiczną, wychłodzenie organizmu podczas burzy nie jest najlepszym, co można zrobić.
  4. Oddal się od skał na co najmniej 2 metry. Unikaj również stawania pod półkami skalnymi. Podczas burzy są to bardzo niebezpieczne miejsca.
  5. Oddal się od metalowych elementów i od wysokich drzew, zejdź z grani. Ponownie są to miejsca, które przyciągają wyładowania atmosferyczne. Najlepsze co można zrobić to ich unikać.
  6. Zabezpiecz swój telefon. Wiele osób zastanawia się, czy podczas burzy można korzystać z telefonu. Nie przyciąga on co prawda piorunów, ale może zostać uszkodzony, gdy dojdzie już do wyładowania atmosferycznego. Telefon może przydać się do wezwania pomocy, warto zadbać, aby był zabezpieczony i naładowany.
  7. Przyjmij skuloną pozycję z dala od skał. Trzymaj stopy złączone i oddal się od skał, drzew i tym podobnych.
  8. Postaraj się odizolować od mokrej powierzchni. Mokre skały mogą zwiększyć ryzyko porażenia. Postaraj się odizolować od mokrej powierzchni na przykład za pomocą plecaka.
Stosując się do tych kilku zasad, zminimalizujesz ryzyko porażenia piorunem, wypadki jednak mimo wszystko się zdarzają i trzeba wiedzieć do zrobić w awaryjnej sytuacji. Co więc należy robić, kiedy dojdzie do takiego nieszczęśliwego wypadku?

Pierwsza pomoc przy porażeniu piorunem.

Gdy dojdzie do porażenia piorunem, najważniejszy jest czas, trzeba więc bardzo szybko wezwać pomoc. Numerami alarmowymi w górach są 985 i 601 100 300, dzięki nim dodzwonisz się do TOPR oraz GOPR, możesz również skorzystać z numeru 112. Podczas wzywania pomocy należy podać lokalizację tak dokładną, jak tylko jest to możliwe oraz opisać, w jakim stanie znajduje się osoba raniona piorunem. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań należy zapewnić bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia, nie tylko rannemu, ale również i sobie. Następnie, jeśli ranny jest nieprzytomny, postępuje się z nim w ten sam sposób co w normalnych warunkach, należy sprawdzić, czy poszkodowany ma wyczuwalne tętno oraz oddech, jeśli ich nie ma, należy przystąpić do RKO i czekać na odpowiednie służby.

Podsumowanie.

Podsumowując, burza w górach jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, którego należy za wszelką cenę unikać. Jeśli jednak z jakiegoś powodu dojdzie do tego, że znajdziesz się na szlaku podczas burzy z piorunami, najlepszym wyjściem jest stosowanie się do kilku najważniejszych zasad bezpieczeństwa, aby nie dopuścić do porażenia piorunem, jeśli jednak się to wydarzy, należy szybko przystąpić do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu, gdyż w tym przypadku liczą się nawet sekundy.