fbpx
Zobacz więcej
Co spakować do plecaka na górską wycieczkę? - blog 4challenge.org
15 grudnia 2023

Co spakować do plecaka na górską wycieczkę?

Spacery po górach to świetny sposób na odstresowanie się i zapomnienie o codziennych obowiązkach. Umożliwiają ponadto kontakt z naturą, którego brakuje przeciętnemu człowiekowi, zwłaszcza żyjącemu w mieście. Jak się do nich odpowiednio przygotować?

Jaki plecak w góry wybrać?

Jedną z kluczowych kwestii stanowi odpowiedź na pytanie, jaki plecak w góry planuje się ze sobą zabrać. To właśnie w nim znajdą się wszystkie potrzebne przedmioty, powinien więc być pojemny, a jednocześnie lekki. Niektóre modele posiadają bowiem dosyć ciężkie stelaże, które niepotrzebnie utrudniają wędrówki. Warto również zwrócić uwagę na to, aby miał przegrody i mniejsze kieszenie. Dzięki temu będzie się dało oddzielić jedzenie od ubrań, a drobne przedmioty przechowywać w sposób, jaki uniemożliwi ich zgubienie. Na wyróżnienie zasługują zwłaszcza wodoodporne egzemplarze, ponieważ nie trzeba ich dodatkowo okrywać w razie deszczu, a pogoda potrafi zaskakiwać – wie to doskonale każdy miłośnik górskich wędrówek. Co zabrać na wycieczkę w góry? Przede wszystkim solidny, wygodny podczas noszenia plecak.
Co spakować do plecaka na górską wycieczkę? - blog 4challenge.org
Co spakować do plecaka na górską wycieczkę? – blog 4challenge.org

Co spakować do plecaka w góry latem

Odpowiedź na pytanie jak spakować plecak w góry zależy od wielu czynników, miedzy innymi od pory roku. Sezon letni wyróżnia się wysokimi temperaturami oraz dosyć suchym powietrzem, aczkolwiek często zdarzają się burze i niespodziewane opady deszczu. Trzeba to wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeżeli planuje się dłuższa wędrówkę. Nie zawsze w najbliższej okolicy znajduje się schronisko. Pakowanie plecaka warto zacząć przede wszystkim od wody. Przy upałach można szybko się odwodnić, więc powinno się zrobić wszystko aby uniknąć takiej sytuacji. Zaleca się zabranie przynajmniej 2 litrów. Taka ilość nie stanowi dużego obciążenia, a wystarczy dla jednej osoby nawet na całodniowy spacer. Co zabrać na wycieczkę w góry latem? Warto spakować przede wszystkim:
 • nakrycie głowy,
 • mapę i kompas,
 • krem z filtrem UV,
 • przekąski i napoje,
 • okulary przeciwsłoneczne,
 • płaszcz przeciwdeszczowy,
 • sweter, gdyby zrobiło się zimno,
 • apteczkę z podstawowym wyposażeniem.
Pozwoli to na komfortową i przede wszystkim bezpieczną wędrówkę. Czapka z daszkiem albo kapelusz pozwolą uniknąć przegrzania głowy, mogącego skutkować udarem. To dosyć duże zagrożenie przy wysokich temperaturach. Jeżeli więc ma się wątpliwości, co zabrać do plecaka w góry latem, warto uwzględnić wymienione powyżej rzeczy.

Co spakować w góry zimą?

Należy również poruszyć kwestię, co spakować w góry zimą. Niskie temperatury wymuszają założenie dostosowanych do nich ubrań, aby uniknąć przemarznięcia. Nie tylko odpowiedniej grubości kurtka jest istotna, ale również czapka, szalik, rękawiczki i porządne, zimowe buty, pod które powinno się założyć ciepłe skarpety. Jeżeli wieje chłodny wiatr, można zdecydować się na kominiarkę, aby uniknąć podrażnienia skóry na twarzy. Oto drobna podpowiedź, co zabrać do plecaka w góry zimą:
 • mapę,
 • prowiant,
 • apteczkę,
 • powerbank,
 • termos z ciepłą herbatą lub kawą,
 • latarkę, ponieważ w sezonie zimowym szybciej zapada zmrok,
 • telefon z aplikacją do nawigacji oraz aplikacją ratunek, w razie wypadku.
Takie wyposażenie to podstawa, gdy mowa o wędrówkach w niskiej temperaturze.

Co warto jeszcze wziąć ze sobą na wycieczkę w góry?

Co spakować do plecaka w góry, niezależnie od pogody? Mapa i kompas stanowią podstawowe wyposażenie każdego wielbiciela wędrówek. Trzeba oczywiście nauczyć się ich używać, ponieważ samo zabranie tych rzeczy nie wystarczy. Woda i prowiant to także niezbędny bagaż. Przeważnie zabiera się kanapki, słodkie przekąski typu batoniki oraz owoce, bo nie ważą zbyt wiele, a gwarantują szybkie dostarczenie energii, niezbędnej przy wysiłku fizycznym. Powinno się też posiadać apteczkę, a w niej środek do dezynfekcji ran, plastry, bandaż, chustę trójkątną, a nawet koc termiczny, jeżeli mowa o sezonie zimowym. Trzeba być bowiem zawsze przygotowanym na różne sytuacje, zwłaszcza jeżeli zabiera się ze sobą małe dzieci. W trudnym terenie wystarczy chwila nieuwagi, aby pośliznąć się na ścieżce i upaść.

Pakowanie plecaka w góry — złote zasady

Pakowanie plecaka powinno być przeprowadzone tak samo jak pakowanie zakupów. Ciężkie rzeczy powinny zostać umieszczone na samym dole, a lżejsze wyżej. Dzięki temu na przykład nie zgniecie się kanapek ciężkim termosem. Warto wybierać plecaki z wydzielonymi po bokach uchwytami na napoje, ponieważ minimalizuje to ryzyko sytuacji, że wyleją się one na ubrania i jedzenie. Niewielkie przedmioty, takie jak telefon komórkowy, portfel i klucze, umieszcza się w niewielkich kieszonkach, aby w razie potrzeby łatwo i szybko je znaleźć. Jeżeli posiada się wątpliwości, co zabrać na wycieczkę w góry, lepiej spakować więcej bagażu niż mniej. Co prawda wiąże się to z dodatkowym obciążeniem, ale odpowiednio dobrany i dopasowany do sylwetki plecak nie powinien stanowić przesadnego obciążenia dla kręgosłupa. Na szlaku mogą się zdarzyć rozmaite sytuacje, więc warto być na nie przygotowanym. Pozwoli to poczuć się komfortowo i bezpiecznie w trakcie wędrówki.