Atrakcje
O wyprawie
Trekking na Mount Meru 4566 m – oko w oko z dzikimi zwierzętami na piątej górze Afryki
Trekking na Mount Meru bardzo różni się od tego na Kilimandżaro. Mimo, że góra jest bliskim sąsiadem tej najwyższej w Afryce, to wyróżnia ją stała obecność dzikich zwierząt, których próżno by szukać na stokach Kili. Taki stan rzeczy wymaga oczywiście innego rodzaju wsparcia podczas wejścia na Mount Meru na wypadek spotkania oko w oko ze słoniem czy lampartem. Atak szczytowy również przebiega odmiennie. Podejście wyniosłym grzbietem, z otwartymi przestrzeniami w każdym kierunku w stronę wybijającego się wierzchołka mocno zapada w pamięć.
Choć Tanzania kojarzy nam się przede wszystkim z Kilimandżaro, warto zwrócić uwagę na jej mniejszego brata. Mount Meru też ma swój tytuł – to najwyższy aktywny wulkan Afryki (choć ostatnia jego mała erupcja miała miejsce ponad 100 lat temu) oraz piata co do wysokości góra tego kontynentu. Góra położona jest zaledwie 70 km od Kilimandżaro na wschodnim skraju Wielkiej Ryftowej Doliny w samym centrum Parku Narodowego Arusha, a jej żyzne zbocza wznoszą się ponad otaczającą sawannę oraz las deszczowy, w którym żyją dzikie zwierzęta jak np. małpy czy lamparty. Zobaczyć tutaj można niezwykle bogatą florę i faunę z niemal 400 gatunków ptaków. W tracie wędrówki na szczyt nie raz będzie można spotkać dzikie zwierzę oczywiście pod czujnym okiem uzbrojonych rengersów pilnujących naszego bezpieczeństwa.
Wyprawa na Mount Meru 4566 m – najwyższy aktywny wulkan Afryki
Mount Meru jest zawsze doskonale widoczne na horyzoncie podczas zdobywania Kilimandżaro. Góra nie należy do trudnych technicznie, choć miejscami podejście będzie dość strome. Przez pierwsze dwa dni trasa prowadzić będzie przez liczne strumienie, łąki, tropikalny las deszczowy, alpejskie łąki i wrzosowiska. Dopiero przy ataku szczytowym poczujemy surowość góry, gdy na szczyt prowadzić nas będzie wąski, jałowy i kamienisty grzbiet. Po wewnętrznej stronie krateru, który uległ eksplozji około 500000 lat temu wyrastają ponad 1500 metrowe ściany skalne będące jednymi z najwyższych skał w Afryce. W okresie ostatnich 150 lat, erupcje doprowadziły do powstania nowego stożka we wnętrzu pozostałości starego krateru.
Wejście na Meru oferuje zdecydowanie bliższy kontakt z dziką przyrodą niż Kilimandżaro. Będziesz zaskoczony ilością spotkanych zwierząt, zamieszkujących Arusha National Park. Na szlaku można spotkać m. in. słonie, żyrafy i wiele gatunków antylop. Kolejną zaletą są schroniska, w których przewidziane są noclegi. Mają opinię zdecydowanie bardziej komfortowych niż te na Marangu Route.
Meru zawdzięcza swoją popularność głównie dzięki bliskości Kilimandżaro i traktowane jest bardzo często jako trening aklimatyzacyjny i kondycyjny przed najwyższą górą w Afryce. Jednak dla sporej rzeszy 'mountainierów’ Mt. Meru jest niezwykle cenne samo w sobie!
Dysponując dwoma dodatkowymi dniami warto wydłużyć wyprawę i zdobyć świętą górę Masajów – Ol Doinyo Lengai oraz zobaczyć niesamowite i magiczne jezioro Natron. Przedłużony program znajdziecie tutaj.
Safari w Tarangire NP i kraterze Ngorongoro
Weź udział w safari na dnie największego krateru na Ziemi – Ngorongoro, ósmego cudu świata. Krater Ngorongoro jest pozostałością olbrzymiego wulkanu, który mógł mieć wysokość nawet do 20 tys metrów, i którego erupcja ok 2 milionów lat temu spowodowała jego zapadnięcie do wnętrza pozostawiając tą olbrzymią kalderę. Krater ma średnicę ponad 20 km, a żeby znaleźć się na jego dnie trzeba zjechać 600 m w dół. Na dnie krateru znajduje się niewysychające w porze suchej jezioro, które stwarza dogodne warunki dla życia dzikich zwierząt, których jest tutaj na prawdę mnóstwo!.
Safari w parkach Selous i Mikumi
Parki Selous i Mikumi położone są w południowo-wschodniej Tanzanii w niewielkiej odległości od miasta Dar es Salaam.
Selous Game Reserve to największy afrykański rezerwat oraz jeden z największych na świecie, który wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO! Jego powierzchnia to blisko 50 tys km2 co daje ok 5% powierzchni Tanzanii. Główną atrakcją tego parku są słonie, które stanowią, aż 70% populacji wszystkich słoni zamieszkujących Tanzanię. Kolejną atrakcją parku są dwie przecinające go rzeki Ruaha i Rufiji, na których można pływać łódka i niemal z poziomu tafli wody obserwować dziką przyrodę. Safari, które odbędziesz na rzece Rufiji, w promieniach zachodzącego słońca to coś co z pewnością na zawsze zostanie w Twojej pamięci. 🙂 Ponadto to właśnie w tym parku można spotkać jedne z ostatnich ocalałych – nosorożce czarne!
Mikumi National Park to z kolei niewielki park położony na północ od parku Selous. Leży między dwiema górami Uluguru i Lumango pomiędzy, którymi rozciąga się malownicza sawanna z setkami różnych gatunków zwierząt oraz ogromną ilością imponujących baobabów. Dzięki mniejszej popularności w stosunku do parków na północy Tanzanii (Serengeti, Ngorongoro, Arusha, Tarangire National Parks) park ten w dużej mierze nadal pozostaje miejscem dzikim. Nie mniej jednak w ciągu zaledwie kilku godzin tropienia zwierząt można tutaj zobaczyć w zasadzie wszystkie zwierzęta – żyrafy, słonie, bawoły, antylopy, lwy, hipopotamy, zebry, małpy i wiele, wiele innych.
Wyprawa na Mount Meru 4566 m – atrakcje:
- najwyższy aktywny wulkan Afryki i piąty szczyt Czarnego Lądu – Mount Meru 4566 m
- możliwy kontakt z dzikimi afrykańskimi zwierzętami w trakcie trekkingu
- niezapomniane safari w kraterze Ngorongoro
- safari w Mikumi National Park
- safari w Selous Game Reserve – największym afrykańskim rezerwacje przyrody
- wodne safari o zachodzie słońca na rzece Rifiji ( przy opcji safari w Selous Game Reserve)
Wymagania
- żółta książeczka WHO- szczepienie na żółtą febrę
- zalecane szczepienia: błonica, tężec, polio, żółtaczka WZW A + B
- dobra sprawność fizyczna i kondycja
- paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty powrotu z naszej wyprawy
Materiały dodatkowe
Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:
Dzień 1: Wylot z Polski
Spotkanie na lotnisku z liderem i wylot z kraju.
Dzień 2: Moshi
Lądowanie na lotnisku Kilimanjaro i przejazd do hotelu położonego w Moshi, niewielkiego miasta położonego niedaleko Parku Narodowego Arusha.
Dzień 3: Momella gate 1500 m – Miriakamba Hut 2514 m
(Wejście tylko z uzbrojonymi strażnikami parku)
Wyjeżdżamy rano po śniadaniu z hotelu by po ok 1 godzinie drogi dotrzeć do bram parku Arusha, a następnie do kolejnej bramy Momella Gate 1500 m. Tutaj spotykamy się z naszą ekipą przewodników i tragarzy i po przepakowaniu się ruszamy wąską, ale łagodną drogą wiodąca początkowo przez sawannę, która później stopniowo przechodzi w las tropikalny. Wędrówka zajmie nam ok 4 h. Przez dwa pierwsze dni mogą towarzyszyć nam uzbrojeni strażnicy parku ze względu na duże stada dzikich zwierząt na trasie. Nocleg w schronisku Miriakamba Hut 2514 m.
Dzień 4: Saddle Hut 3566 m
(Wejście tylko z uzbrojonymi strażnikami parku)
Podejście rozpoczynamy w tropikalnym lesie podobnie jak dzień wcześniej, z tym, że dość szybko teren staje się bardziej stromy. Nie ma trudności technicznych poza rosnącą wysokością. Po około trzech godzinach las się rozrzedza i osiągamy Vantage Point. Ostatni etap to podejście w popiołach wulkanicznych aż do Saddle Hut 3566 m. Jeśli będziemy się czuć dobrze i będziemy mieć siły podejdziemy w ramach lepszej aklimatyzacji wierzchołek Little Meru 3800 m. Całość trekkingu w tym dniu łącznie z Little Meru zajmie nam ok 5-6 h.
Dzień 5: Mount Meru 4566 m
Pobudka w środku nocy. Pijemy ciepłą herbatę oraz jemy przekąski i ruszamy na szczyt Mount Meru. Podejście odbywać się będzie w podobnych warunkach jak dzień wcześniej. Rhino Point 3820 m to początek przepięknej i nietrudnej skalnej obręczy krateru, pozostałości dawnego Meru. Podejście mimo, że biegnące dość wąską granią jest pozbawione problemów technicznych. W 5 do 6 godzin po opuszczeniu Saddle Hut powinniśmy dotrzeć do szczytu, wyraźnie oznaczonego flagami Tanzanii. Widoki ze szczytu są niesamowite- roztacza się wspaniała panorama na Kilimanjaro oraz Arusha National Park. Pod stopami bez trudu zauważymy nowy stożek wulkaniczny Meru. Tego dnia schodzimy do Miriakamba Hut 2514 m, gdzie spędzimy ostatnią noc na stokach Mount Meru.
DZIEŃ 6: Moshi
Po porannym pożegnaniu się ze wspierającą nas ekipą przewodników i tragarzy schodzimy przez las w ciągu 2-3 h do bram parku Momella Gate. W trakcie wędrówki powinny towarzyszyć nam małpy, być może uda się również zobaczyć zebry czy żyrafy . Po południu przejazd do Moshi zajmie nam ok 2 h. Wieczorem świętujemy zdobycie Mount Meru.
Dzień 7: Tarangire National Park / Lake Manyara NP
Rano ok godziny 9 wyruszamy na safari jeepami 4×4, by tropić zwierzęta na sawannie. Dookoła wciąż migrują zebry, antylopy, spacerują lwy i gepardy. W lutym będzie nawet możliwość obserwacji bocianów odlatujących do Polski. Zależnie od migracji zwierząt przejazd przez Park Narodowy Tarangire NP lub Lake Manyra NP. Następnie udamy się do miejscowości Mto Wa Mbu zwanej „rzeką moskitów”. Spacer po miasteczku, zakupy i czas wolny na bazarach i targach. Wieczorem przejazd do lodży, w której zjemy kolację i zatrzymamy się na noc.
Dzień 8: Krater Ngorongoro
Przejazd jeepami 4×4 do największej na świecie kaldery o średnicy 26 km – pozostałości po wielkim wulkanie. Ściany krateru mają wysokość 600 metrów, a pośrodku znajduje się niewysychające jezioro, gdzie kumulują się stada zwierząt w tym gatunek wymierający – nosorożec czarny. Obszar ten jest częścią Serengeti, gdzie utworzono rezerwat, który zyskał największą popularność w Afryce Wschodniej. Zjeżdżamy tutaj na kilka godzin na dno krateru. Obserwacja życia w Ngorongoro, tropienie i fotografowanie dzikiej fauny. Dużą atrakcją jest posiłek wśród dzikich zwierząt, gdzie nad Hippo Pool, będzie można wysiąść bezpiecznie z jeepa i zjeść lunch. Wieczorem powrót do lodży, kolacja i nocleg.
Dzień 9: Wylot do Polski
Zakończenie wyprawy. Rano po wczesnym śniadaniu wyruszamy w drogę powrotną na lotnisko w Arushy. Po południu wylot do Polski
Dzień 10: Przylot do Polski
Lądowanie w Polsce.
opcjonalnie: zamiast Safari w Tarangire NP i Ngorongoro, dłuższe safari w Selous i Mikumi NP.
Dzień 6: Dar es Salaam
Po porannym pożegnaniu się ze wspierającą nas ekipą przewodników i tragarzy schodzimy w ciągu 2-3 h do bram parku Momella Gate. Po południu przejazd do Arushy zajmie nam ok 1,5 h i przelot do Dar es Salaam. Wieczorem świętujemy zdobycie Mount Meru.
Dzień 7: Selous Game Reserve – wodne safari
Rano wyruszymy w 5 h podróż do bram parku Selous, zatrzymując się po drodze jeszcze na lunch. Po dotarciu do parku zameldujemy się w Selous Hippo Camp, obozie położonym nad brzegiem rzeki Rufiji otoczonym bujnym lasem. Po odpoczynku, wieczorem wybierzemy się na safari po największej rzece w Tanzanii – Rufiji, by móc podziwiać zachód słońca w tej cudownej scenerii. Na kolację do naszego obozu wrócimy późnym wieczorem.
Dzień 8: Selous Game Reserve
Wstajemy wcześnie rano by już o 7 zjeść śniadanie i wyruszyć na całodzienne safari. Rengers, z którym będziemy tropić zwierzęta przekaże nam dużo cennej wiedzy na temat miejscowej flory i fauny, a my w tym czasie podziwiać będziemy m.in. słonie, lwy, żyrafy, bawoły, zebry… oraz przy odrobinie szczęścia rzadkiego afrykańskiego dzikiego psa myśliwskiego. Wieczorem nocleg na jednym z campów na terenie parku.
Dzień 9: Mikumi National Park
Po zjedzeniu śniadania wyruszamy w podróż do północnej bramy parku Selous i dalej w kierunku parku Mikumi. Droga będzie długa, ale za to w jakiej pięknej scenerii, droga prowadzić powiem będzie przez góry Uruguru. Na trasie nie zabraknie małych wiosek, których jest w tym rejonie ponad 50 i które dodadzą uroku naszej podróży. Na nocleg w Mikumi Bandas na ternie parku Mikumi dotrzemy w godzinach wieczornych na ciepła kolację.
Dzień 10: Mikumi National Park
Przed nami kolejny cały dzień spędzony na safari pośród dzikiej przyrody. W parku spotkać można niezwykle bogatą różnorodność ptaków, ponad to spotkać można całe stada słoni, bawołów oraz liczne grupy żyraf czy hipopotamów. Przy odrobinie szczęścia znów zobaczymy lwy, a nawet lamparty. Nocleg w Mikumi Bandas.
Dzień 11: Wylot do Polski
Wcześnie rano odbędziemy jeszcze krótkie 2-3 godzinne safari, a następnie udamy się w drogę powrotną do Dar es Salaam. Wieczorem wylot do Polski.
Dzień 12: Powrót do Polski
W tym dniu lądujemy w Polsce i kończymy naszą wyprawę.
opcjonalnie:
Po trudach wyprawy związanych ze zdobywaniem Mount Meru i safari warto pomyśleć o kilku dniach odpoczynku na rajskich plażach Zanzibaru. Możemy zorganizować dowolną ilość dni na Zanzibarze. 🙂
Cena wyprawy
Obejmuje
- międzykontynentalny bilet lotniczy do Afryki i z powrotem
- zezwolenie wraz z pobytem i pełnym wyżywieniem (3 posiłki) w czasie czterodniowego trekkingu w Parku Narodowym Arusha
- wyżywienie – 3 posiłki dziennie
- zorganizowanie licencjonowanej agencji oraz obowiązkowych przewodników i tragarzy
- przejazdy na terenie Afryki
- safari wg programu (przejazdy jeepami, lokalni przewodnicy)
- opłaty za wstęp i przebywanie na terenie Parków Narodowych na ternie Tanzanii (Tarangire NP oraz Serengeti NP)
- zakwaterowanie w hotelach i lodżach z basenami, na Mount Meru w schroniskach
- ubezpieczenie NNW i KL uwzględniające uprawianie trekkingu na wysokościach do 6000 metrów
- uczestnictwo i wsparcie lidera 4challenge
Nie obejmuje
- wizy tanzańskiej (50$) oraz w przypadku lądowania w Nairobi w Kenii wizy kenijskiej (20$)
- dodatkowych atrakcji nie wymienionych w programie
- napiwków (zwyczaj obowiązkowy)
- własnych wydatków
- safari w Seulus i Mikumi NP (opcjonalnie w zależności od liczby uczestników ok 1300-2000$)
- przelotu Arusha- Dar es Salaam ( przy wyborze safari w Selous i Mikumi NP)