fbpx
Zobacz więcej

Muztagh Ata 7546 m – Lodowy Ojciec Gór

Atrakcje

➡️ wejście na Muztagh Ata 7546 m – drugi szczyt Pamiru
➡️ wędrówka po pustyni Takla Makan
➡️ fascynujące noce spędzone w jurtach
➡️ jazda konno po pięknych zielonych pastwiskach i łąkach górskich
➡️ wspaniałe widoki, kontakt z gościnną ludnością tubylczą, brak nadmiaru turystów, różnorodność krajobrazu
➡️ śladami jedwabnego szlaku – wąskie uliczki Kaszgaru
➡️ zwiedzanie Biszkeku, największego miasta i stolicy Kirgistanu
➡️ wypoczynek nad błękitnym jeziorem Karakol 3915 m – jednym z najwyżej położonych słodkich jezior w Pamirze

 

O wyprawie

Muztagh Ata 7546 m – najłatwiejsza najwyższa góra na Ziemi

Najłatwiejsza spośród najwyższych gór świata- Muztagh Ata 7546 metrów, biorąc pod uwagę jej wysokość zajmuje 43 miejsce wśród najwyższych gór na Ziemi. Z względu na wyjątkowość regionu w ostatnich latach szczyt ten staje się coraz to popularniejszy zarówno pośród lokalnych jak i zagranicznych miłośników gór.  Wysoki siedmiotysięcznik, drugi szczyt Pamiru położony jest na terytorium północno-zachodnich Chin, zatem dosłownie w samym sercu wielkiego pasma górskiego Azji.

Wschodnią granicę wyżyn Pamiru – Góry Kunlun – stanowi bowiem gigantyczna bariera lodowa oddzielająca Pamir od największej pustyni Azji Środkowej – Taklamakan. Tutaj wyżyny Pamiru wychodzą na wschód i tym samym ten rozległy wschodni „przyczółek” Dachu Świata jest ograniczony przez pasmo Gór Kunlun od północnego wschodu i Muztagh Ata od wschodu. W pasmach Muztagh Ata i Kunlun w rzeczywistości znajdują się trzy najwyższe szczyty Pamiru – Kongur Tagh  7719 m, Kongur Tube Tagh 7595 m i Muztagh Ata 7546 m. W rejonie spotykają się również granice Kazachstanu, Chin, Kirgistanu i Tadżykistanu.

Pierwsi zdobywcy Muztagh Ata 7546m

Pierwszego wejścia na Muztagh Ata dokonano w 1956 roku.  Krótko mówiąc trasa przebiegała najbardziej na południe wysuniętą jej zachodnią granią, a wejścia dokonała wspólna wyprawa radziecko-chińska pod kierownictwem Beletskiego E. A. i Kuźmina K. K. W rzeczywistości na szczycie stanęło wtedy 31 alpinistów (19 Rosjan i 12 Chińczyków)!

Jednym słowem wyprawa na Muztagh Ata jest naturalną konsekwencją ekspedycji na Elbrus, Kilimanjaro, Ojos del Solado i Aconcaguę. Co ważniejsze zmierzenie sią z tą niewątpliwie ciekawą górą powinno być kolejnym wyzwaniem dla wszystkich śmiałków marzących o zdobyciu jednej z czternastu najwyższych gór świata – góry ośmiotysięcznej.

ZDOBĄDŹ OJCA GÓR LODOWYCH – MUZTAGH ATA 7546 m

Zachodnie zbocze góry łagodnie opada w dół i tym samym zamienia się w płaską równinę – „polanę” Subashi, którą z północy na południe przecina słynna autostrada Karakorum. Lodowce Muztagh Ata znajdują się nie dalej niż 10 km od drogi!  W centrum zachodniego zbocza szczytu znajduje się gigantyczna kotlina. Lód wpada do zagłębienia i w ten sposób „zasila” spływający lodowiec Qortomak. Zważywszy na to na lewo i na prawo od kotliny prowadzą dwie „klasyczne” drogi na szczyt- północna i południowa. Aktualnie południowy stok jest najbezpieczniejszy i zarazem najpopularniejszy.

Czy Muztagh Ata jest trudna technicznie?

Wspinaczka na ten szczyt nie jest trudny technicznie, nachylenie zboczy wynosi 25-30 stopni i nie wymaga umiejętności wspinaczkowych, ale to nie świadczy o tym, że wejście jest łatwe. Nie istnieje bowiem łatwy siedmiotysięcznik. Góra jest naprawdę wielka, bardzo wysoka i w efekcie uczy pokory. Krytyczne czynniki jak nieprzewidywalna pogoda i długi czas przebywania na dużej wysokości mają zatem ogromne znaczenie dla powodzenia lub porażki wyprawy.  Aby osiągnąć swój cel poza dobrymi warunkami fizycznymi i niezbędnym sprzętem alpinistycznym należy zadbać o odpowiednią aklimatyzację.

Wejście będzie długa i męcząca, ale widoki z szczytu Pamiru, Karakorum i Kun Lun szybko wynagrodzą trudy wyprawy.  Dla ochotników rządnych prawdziwej ekstremalnej przygody na zakończenie proponujemy zjazd z góry na nartach bądź snowboardzie!

Kaszgar – miasto tysiąca karawan

Miastem położonym najbliżej bazy Muztagh-Ata jest Kaszgar. Można się do niego dostać zarówno drogą lądową jaki i samolotem. Bez wątpienia na podróż lądową trzeba przeznaczyć dwa dni i pokonać przełęcz Torugart. Tak na prawdę Kaszgar od wieków jak magnes przyciąga poszukiwaczy przygód z całego świata. Przez to miasto przechodziły tysiące karawan i ekspedycji. W rzeczywistości była to starożytna brama do Azji Środkowej i Tybetu, Chin i Indii. W dodatku niektórzy z tych, którzy przechodzili przez Kaszgar, zapamiętali go na całe życie, a inni urzeczeni tym miejscem, pozostali tu już na zawsze.

Bez wątpienia ta podróż to prawdziwa wysokogórska przygoda przy maksymalnym zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa!

 

Wymagania

✅ wiza chińska
✅ szczepienia + książeczka WHO
✅ paszport ważny co najmniej 6-mcy
✅ doskonała kondycja fizyczna
✅ doświadczenie wysokościowe minimum 6 tys

 

Materiały dodatkowe

Terminy (2) i ceny

    Jesteś zainteresowany?

    Podaj kontakt do siebie a my zajmiemy się resztą spraw!

    Tutaj możesz przeczytać więcej o przetwarzaniu Twoich danych przez nasz portal.

    lub zadzwoń Tel.: +48 507 176 285
    Jesteś zdecydowana/y na tę wyprawę?
    Wypełnij pełny formularz zgłoszenia:

    Dla osób dolatujących indywidualnie:
    Rozpoczęcie wyprawy: BISZKEK
    Zakończenie wyprawy: BISZKEK

    Dzień 1: Wylot z Polski

    Spotkanie na lotnisku 2 godziny przed odlotem. Przelot do Biszkeku.

    Dzień 2: Biszkek – Balykchy – Naryn

    Poranne lądowanie w Bishkek i przejazd do Naryn. Pierwsza część podróży do Kaszgaru przebiega przez malownicze górskie krajobrazy z przełęczami w chmurach, wzdłuż rwących rzek i niezwykle pięknego kirgiskiego jeziora Issyk-Kul. Po przybyciu do Narynia zostaniemy zakwaterowani w pensjonacie bądź obozie w jurcie.

    Dzień 3: Kaszgar

    Wczesnym rankiem ruszamy w dalszą drogę do Torugart, granicy kirgisko-chińska położonej na 3752 m. Droga wiedzie przez dolinę At-Bashi, gdzie nieodłączną częścią krajobrazu są stada jaków. Poza tym mijamy malownicze jezioro Chatyr-Kul leżące na wysokości 3500m, a także źródła mineralne słynące ze swoich leczniczych właściwości. Po przejściu procedur celnych na granicy kierujemy się już prosto do stolicy Ujgurów słynącej z bazarów – Kaszgaru.

    Dzień 4: Subashi

    Dzisiejsza podróż będzie czymś dla poszukiwaczy ekstremalnych wrażeń :). Poruszać się będziemy słynną Karakorum Highway. Pomimo nieco długiej podróży (przed nami do pokonania ok 200km co zajmie nam jakieś 5h) nie będziecie się nudzić, bo jest na co popatrzeć: trasa jest naprawdę piękna, gdyż wiedzie wąskim, malowniczym wąwozem rzeki Gez, nie zabraknie też mijanych ogromnych przepaści. Podczas drogi zatrzymamy się na lunch i  skosztujemy doskonałego ujgurskiego laghmana i „tandyr kebab” (szaszłyk gotowany w zamkniętym piecu glinianym). Noc spędzimy w namiotach bądź jurtach.

    Dzień 5: Karawana do Muztagh Ata Base Camp 4450m

    Wcześnie rano jemy śniadanie i wyruszamy do Muztagh Ata Base Camp. Nie musimy się martwić że mamy dużo bagażu o znacznej wadze, ponieważ z pomocą przyjdą nam wielbłądy! Przejście z Subashi do BC zajmuje ok. 4 godzin. Trasa w tym dniu będzie na tyle prosta, że śmiało można iść w zwykłych adidasach 🙂  Base Camp położony jest na dość szerokiej, malowniczej polanie pod tarasem morenowym, w pobliżu punktu, z którego zaczyna się cała przygoda.

    Dzień 6 do 25: POCZĄTEK AKCJI GÓRSKIEJ / MUZTAGH ATA 7546m.

    Rozpoczynamy działania zmierzające do zdobycia szczytu. Nie rozpisujemy szczegółowego planu ponieważ w głównej mierze będzie on uzależniony od warunków pogodowych.

    ETAPY (14-18 dni):

    BC 4350 m – Camp I 5350 m
    Droga z BC do Obozu I prowadzi pod górę po stromym, kamienistym zboczu do lodowca. W pewnym momencie ukaże się przed nami mrożący krew w żyłach panoramiczny widok: w oddali pastwiska, wzgórza i pustynie, jezioro Karakol – „sznur gór” – i śnieżnobiały masyw Kongur. Na odcinku pomiędzy BC a Obozem 1 można skorzystać jeszcze z pomocy zwierząt jucznych w celu wyniesienia rzeczy.

    Camp I 5350 m – Camp II 6200 m
    Z Obozu pierwszego trasa stopniowo wznosi się po zaśnieżonym, częściowo pokrytym lodem zboczu przez liczne szczeliny w kierunku niewielkiego, płaskiego odcinka lodowca. Będzie to najbardziej stroma część całej trasy. Biały śnieg i lód dookoła kontrastują z niedawnymi widokami zielonych i brązowych pastwisk poniżej. Dalej trasa stopniowo prowadzi do małej półki na lodowcu, gdzie znajduje się obóz drugi (6200 m). Jest duże prawdopodobieństwo, że ramach aklimatyzacji i wynoszenia sprzętu będziemy się wahadłowo poruszać między  C-1, a C-2 nawet 2-3 razy. Do „jedynki” będzie można na lekko zjeżdżać na nartach.

    Camp II 6200 m – Camp III 6800 m
    Trasa wiedzie prostymi, ale stromymi, zaśnieżonymi polami. Podczas wspinaczki istnieje duża przestrzeń do używania nart i rakiet śnieżnych. Nie należy jednak zapominać o bezpieczeństwie. Jest tutaj wiele szczelin zatem należy się poruszać bardzo czujnie.

    MUZTAGH ATA 7546 m
    Droga na szczyt jest dość prosta. Od wysokości 6800 m do 7400 m zbocze stopniowo się wyrównuje i wypłaszacza. Następnie mamy krótki odcinek o nieco większym nachyleniu i gotowe! – widoczny jest skalisty wierzchołek. To wszystko – stoisz na szczycie Muztagh-Ata Peak (7546 m)! Na szczycie czeka Cię zapierająca dech w piersiach panorama. Przestrzeń przed Tobą ukazuje niekończące się równiny Azji Środkowej, łańcuch górski Białego pasma Kongur i najwyższe szczyty Pamiru. Jeśli dzień jest pogodny, możemy nawet zobaczyć słynne pasmo Karakorum.

    Opcjonalnie: W przypadku wcześniejszego zakończenia akcji górskiej pozostaje nam dużo czau na dodatkowe atrakcje tej części świata: pustynię Takla Makan, jezioro Karakol, Kaszgar.

    Dzień 26: Dzień na 'własne przyjemności’

    Zwiedzanie Biszkeku lub opcjonalnie wycieczka na wielbłądach na Pustynię Takla Makan.

    Dzień 27: Biszkek – wylot do kraju

    Zwiedzanie miasta. Po południu transfer z hotelu na lotnisko i wylot do Polski.

    Dzień 28: Przylot do Polski

    Noclegi

    Zakwaterowanie w hotelach i jurtach oraz w namiotach podczas akcji górskiej.

    Cena wyprawy

    3350 $ + przelot od 2000 do 3000 zł

    Obejmuje

    ✅ przelot tam i z powrotem
    ✅ organizację wyprawy
    ✅ karawanę wielbłądów do bazy
    ✅ permit (pozwolenie) na zdobywanie szczytu
    ✅ koszt oficera łącznikowego
    ✅ wyżywienie: dwa posiłki dziennie przed i po akcji górskiej
    ✅ lokalne przejazdy
    ✅ standardowe ubezpieczenie NNW i KL uwzględniające uprawianie sportów wysokiego ryzyka
    ✅ noclegi na dole w hotelach i jurtach, w górach w namiotach
    ✅ dostęp do łączności satelitarnej – telefon satelitarny na wyposażeniu wyprawy
    ✅ opiekę lidera wyprawy

    Nie obejmuje

    ❌ wyżywienie podczas akcji górskiej (przyrządzane samodzielnie)
    ❌ wizy chińskiej
    ❌ wynajęcia lokalnego przewodnika na akcję szczytową
    ❌ napiwków i gratyfikacji
    ❌ własnych wydatków
    ❌ dodatkowych atrakcji nie wymienionych w programie (np. pustyni i przejażdżki na wielbłądach i/lub koniach)
    ❌ nadbagażu na każdym etapie wyprawy

    Zainteresują Cię także