fbpx
Zobacz więcej
Karnawał w Rio de Janeiro - jak obchodzi się go w Brazylii? - blog 4challenge.org
16 kwietnia 2024

Karnawał w Rio de Janeiro – jak obchodzi się go w Brazylii?

Karnawał w Rio de Janeiro to jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń kulturalnych na świecie. Co roku przyciąga miliony turystów z całego świata, chcących doświadczyć niezwykłej mieszanki muzyki, tańca, kolorów i radości, która wypełnia ulice tego brazylijskiego miasta. 

Co warto wiedzieć o Karnawale w Rio de Janeiro?

Karnawał w Rio de Janeiro to jedno z najbardziej znanych i widowiskowych wydarzeń na świecie. Trwa zazwyczaj pięć dni, od piątku przed Środą Popielcową do wtorku. Podczas karnawału w Brazylii odbywają się parady, występy szkół samby, bale kostiumowe, uliczne imprezy i liczne wydarzenia kulturalne. Główne parady mają miejsce na Sambodromie, specjalnie wybudowanym bulwarze, który może pomieścić tysiące widzów. Każda ze szkół samby przygotowuje swoją paradę przez cały rok, konkurując w różnych kategoriach, takich jak muzyka, taniec, kostiumy i alegorie. Parady te są kolorowe, głośne i pełne energii, prezentując spektakularne pokazy tańca i śpiewu.

Oprócz oficjalnych parad karnawał w Rio obfituje w blocos, czyli uliczne imprezy taneczne, które odbywają się w różnych częściach miasta. Każdy bloco ma swój własny motyw muzyczny, często oparty na sambie, maracatu, frevo czy innych gatunkach muzycznych charakterystycznych dla Brazylii. Blocos przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów, tworząc żywiołową atmosferę pełną radości i zabawy.

W czasie karnawału odbywają się także liczne bale karnawałowe, z których najsłynniejszy to Bal Karnawałowy w Copacabana Palace. Jest to ekskluzywna impreza, na którą przybywają celebryci, politycy i osoby z wyższych sfer, ubrani w wyszukane stroje i maski. Karnawał w Rio de Janeiro to nie tylko zabawa, ale także ogromne przedsięwzięcie logistyczne i ekonomiczne. Przyciąga miliony turystów z całego świata.

Kiedy jest karnawał w Rio de Janeiro?

Karnawał w Rio de Janeiro, podobnie jak inne karnawały na całym świecie, jest ściśle związany z okresem Wielkiego Postu w kalendarzu chrześcijańskim. Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową i trwa 40 dni, kończąc się Wielkanocą. Karnawał poprzedza ten czas pokuty i wyrzeczeń, dlatego jego termin jest ruchomy i zależy od daty Wielkanocy. Karnawał zazwyczaj trwa od piątku do wtorku przed Środą Popielcową. Główne dni Karnawału w Rio to sobota i niedziela, kiedy odbywają się najbardziej spektakularne parady samby w Sambadromo. Jednak cała atmosfera karnawałowa zaczyna się czuć na ulicach Rio na wiele dni, a nawet tygodni przed oficjalnym rozpoczęciem.

 • W 2024 roku karnawał odbył się od 9 do 13 lutego.
 • W 2025 roku karnawał  będzie miał miejsce od 28 lutego do 4 marca.
 • A w 2026 roku karnawał przypadnie na okres od 13 do 17 lutego.

Ciekawostki o Karnawał w Rio de Janeiro

 • Największy karnawał na świecie – karnawał w Rio de Janeiro jest największym na świecie festiwalem tego typu, przyciągającym miliony turystów z całego świata.
 • Początki karnawału – tradycja karnawału w Rio de Janeiro sięga XVIII wieku, kiedy to mieszkańcy miasta zaczęli organizować bale maskowe wzorowane na europejskich tradycjach karnawałowych.
 • Sambadrome – główną areną karnawału jest Sambadrome, specjalnie zbudowany stadion, który może pomieścić około 90 tysięcy widzów. Zaprojektowany przez słynnego architekta Oscara Niemeyera, został otwarty w 1984 roku.
 • Szkoły samby – w Rio de Janeiro działa ponad 70 szkół samby, które rywalizują ze sobą w trakcie karnawału. Najlepsze szkoły samby należą do tzw. Grupo Especial (Grupa Specjalna).
 • Przygotowania – przygotowania do karnawału trwają cały rok. Szkoły samby pracują nad swoimi występami, choreografiami, kostiumami i platformami przez wiele miesięcy.
 • Tematy i alegorie – każda szkoła samby wybiera temat przewodni (enredo), który jest podstawą ich występu. Tematy mogą obejmować historię Brazylii, kulturę, politykę, czy nawet współczesne wydarzenia.
 • Jury i oceny – występy szkół samby oceniane są przez jury według różnych kryteriów, takich jak muzyka, choreografia, kostiumy, platformy i ogólne wrażenie artystyczne.
 • Blocos de rua – oprócz głównych parad w Sambadrome, w Rio de Janeiro odbywają się także uliczne imprezy znane jako „blocos de rua”. Są to spontaniczne parady i zabawy organizowane w różnych częściach miasta, w których każdy może wziąć udział.
 • Kostiumy – kostiumy używane przez tancerzy są niezwykle barwne i bogato zdobione. Często są one wykonane z piór, cekinów i błyszczących materiałów.
 • Muzyka samba – samba jest nieodłącznym elementem karnawału. Każda szkoła samby ma swoją własną bateria (orkiestrę perkusyjną), która nadaje rytm paradzie.
 • Gospodarka i turystyka – karnawał w Rio ma ogromne znaczenie ekonomiczne dla miasta. Przyciąga miliony turystów, generując ogromne przychody dla lokalnej gospodarki.
 • Brazylijska telewizja – karnawał w Rio de Janeiro jest transmitowany na żywo przez brazylijską telewizję, a także przez międzynarodowe kanały, co pozwala ludziom na całym świecie cieszyć się tym spektaklem.
 • Samba-enredo – każda szkoła samby tworzy specjalną piosenkę zwaną samba-enredo, która opowiada historię wybranego tematu. Jest ona wykonywana przez tancerzy podczas parady.
 • Podział na ligi – szkoły samby są podzielone na różne ligi, z Grupo Especial na czele. Szkoły, które zdobywają niskie oceny, mogą zostać zdegradowane do niższej ligi, podczas gdy najlepsze szkoły z niższych lig mogą awansować do Grupo Especial.
 • Rio Carnival Ball – karnawał w Rio to nie tylko parady, ale także liczne bale i imprezy, w tym ekskluzywne bale maskowe, takie jak słynny Bal Magiczny w hotelu Copacabana Palace.
 • Tradycyjne postaci – w trakcie karnawału można spotkać tradycyjne postaci takie jak „Rei Momo” (Król Momo), który symbolicznie przejmuje klucze do miasta na czas karnawału, oraz „Rainha do Carnaval” (Królowa Karnawału).
 • Gala Gay – jednym z najważniejszych wydarzeń towarzyszących karnawałowi jest Gala Gay, która jest jednym z największych na świecie festiwali społeczności LGBTQ+.

Podsumowanie

Karnawał w Rio de Janeiro to niezwykłe wydarzenie pełne tańca, muzyki i kolorów, które odzwierciedla brazylijską kulturę i ducha. Jest to czas radości, jedności i świętowania, które przyciąga uwagę całego świata i pozostaje w pamięci uczestników na zawsze.

 

Sprawdź nasze wyprawy do Boliwii:
Huayna Potosi 6088 m – Trekking w Boliwii