fbpx
Zobacz więcej
Miasto La Paz w Boliwii - ciekawostki o najwyżej położonym mieście na świecie - blog 4challenge.org
2 kwietnia 2024

Miasto La Paz w Boliwii – ciekawostki o najwyżej położonym mieście na świecie

La Paz, nieoficjalna stolica Boliwii, oszałamia swoim położeniem. Poznaj fascynujące aspekty życia w najwyżej położonym mieście świata. Artykuł poprowadzi Cię przez oryginalne atrakcje i tradycje w tym wyjątkowym miejscu.

La Paz w Boliwii – co warto wiedzieć?

Nuestra Señora de La Paz to miasto o wyjątkowym charakterze, zwane sercem Boliwii. Zlokalizowane jest w zachodniej części kraju. Przyjęło się, że jest to nieoficjalna stolica Boliwii, choć siedzibą rządu i prezydenta jest miejscowość Sucre. La Paz znane jest przede wszystkim z tego, że jest najwyżej położoną miejscowością na świecie.

  • Miasto zlokalizowane jest w głębokim kanionie, który zapewnia spektakularne widoki i sprawia, że każda wizyta w tym miejscu jest niezapomniana. Otaczają je wysokie szczyty Andów, w tym imponujący Illimani.
  • Co typowe dla regionów górskich, klimat w La Paz jest chłodny i suchy przez większość roku. Tym samym jest to idealny punkt wypadowy dla miłośników górskich wypraw.
  • Kultura La Paz jest mieszanką rdzennych tradycji i wpływów kolonialnych. W architekturze miasta widoczne są zarówno wpływy hiszpańskie, jak i autochtoniczne wzory czy techniki budowlane. Nowoczesność splata się tu z tradycją, co tworzy fascynującą mieszankę doświadczeń.

Ciekawostki o La Paz w Boliwii

La Paz, najwyżej położone miasto świata, wzbudza podziw zarówno swoją lokalizacją, jak i wyjątkowym charakterem. Znajduje się na wysokości 3640 metrów nad poziomem morza. Dzięki temu jest uznawane za jedno z najciekawszych miast – nie tylko w Boliwii, ale także na całym świecie.

  • Ze względu na dużą wysokość, zawartość tlenu w powietrzu jest znacznie niższa, co może być wyzwaniem dla odwiedzających. Jednak ma to swoje plusy – dzięki niskiemu stężeniu tlenu ewentualne pożary, które mogą się pojawić, gasną niemal tak szybko, jak wybuchają. To zjawisko sprawia, że La Paz jest miejscem o wyjątkowo niskim ryzyku pożarów.
  • Estadio Hernando Siles w La Paz ma tytuł najwyżej położonego stadionu piłkarskiego na świecie. Choć jest to powód do dumy dla miasta, ciekawostką jest to, że w 2007 roku przyniósł międzynarodowe kontrowersje. FIFA na krótko zakazała rozgrywania oficjalnych meczów międzynarodowych na stadionach położonych powyżej 2500 metrów n.p.m. ze względu na obawy o zdrowie zawodników. Jednak po licznych protestach zrobiono specjalny wyjątek dla Estadio Hernando Siles. Pozwoliło to na kontynuowanie międzynarodowych rozgrywek w sercu La Paz.
  • W La Paz możemy znaleźć wyjątkowo ciekawą sieć kolejek linowych. Mi Teleférico to nowoczesna forma transportu. Zbudowana po to, by ułatwić przemieszczanie się po górzystym i rozległym terenie miasta. Przy tym ma do zaoferowania zapierające dech w piersiach panoramy La Paz i And. Jest to doskonała okazja, aby podziwiać miasto z góry i zrobić niezapomniane zdjęcia.
Trekking w Boliwii - Wyprawa na Huayna Potosi - 2015
Trekking w Boliwii – Wyprawa na Huayna Potosi – 2015

Atrakcje w najwyżej położonej miejscowości na świecie

Wyjątkowe położenie, kultura oraz historia La Paz tworzą mozaikę doświadczeń, która sprawia, że jest to miejsce atrakcyjne dla turystów.

  • Jednym z najciekawszych miejsc, które na pewno trzeba zobaczyć, jest Dolina Księżyca. Valle de la Luna to niezwykły park krajobrazowy, który swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym formacjom skalnym przypominającym krajobraz księżycowy. Spacer pośród tych naturalnych dzieł sztuki jest prawdziwą przygodą geologiczną.
  • Wspomniany wcześniej Rynek Czarownic to kolejna niezbędna atrakcja dla odwiedzających La Paz. To tutaj można znaleźć zioła, tradycyjne lekarstwa, amulety i rękodzieła produkowane przez lokalnych rzemieślników. Atmosfera tego miejsca, pełna mistycyzmu i lokalnych tradycji, jest fascynująca.
  • Zwiedzając La Paz, zdecydowanie należy przespacerować się po jednej z najstarszych i najlepiej zachowanych ulic w tym mieście. Calle Jaén to miejsce, gdzie można poczuć historycznego ducha Boliwii. Znajdują się tu muzea, takie jak Museo de Metales Preciosos czy Museo del Litoral Boliviano, a także kolorowe kolonialne budynki, które tworzą idealne tło dla spacerów.
  • Ciekawą atrakcją turystyczną jest również Basilica of Saint Francis. To jedno z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków religijnych w La Paz. Budowla ta stanowi doskonały przykład architektury kolonialnej z elementami baroku mudejar, charakterystycznymi dla tego regionu.

La Paz – miasto w chmurach

La Paz w Boliwii, otwiera wyjątkowe doświadczenia zarówno przed mieszkańcami, jak i przed turystami. Jego spektakularne położenie w Andach sprawia, że miasto możesz poszczycić się pięknymi widokami oraz specyficznym mikroklimatem. Miasto jest znane z imponującej sieci kolejek linowych Mi Teleférico, które umożliwiają łatwe przemieszczanie się i podziwianie panoramy miasta. Atrakcje takie jak Rynek Czarownic, Calle Jaén, czy Valle de la Luna pozwalają na głęboki wgląd w bogatą kulturę i historię regionu. W La Paz świetnie odnajdą się również miłośnicy sportu czy osoby fascynujące się kultami religijnymi.

 

Sprawdź nasze wyprawy do Boliwii:
Huayna Potosi 6088 m – Trekking w Boliwii