fbpx
Zobacz więcej
Peje Lodge na Zanzibarze - blog 4challenge.org
15 marca 2024

Jakie szczepienia na Zanzibar?

Widać wyraźnie, że ludzie lubią podróżować tam, gdzie jest pięknie i co chyba najistotniejsze, bardzo ciepło. Świetnym przykładem jest Zanzibar, czyli wyspa na Oceanie Indyjskim. Wyspa ta w całości należy to Tanzanii.

Choroby zakaźne na Zanzibarze

Na czym ludzie koncentrują się przed wyjazdem na Zanzibar? Można przypuszczać, że myśli przede wszystkim krążą wokół atrakcji. Zanzibar to wyspa, która ma naprawdę wiele do zaoferowania. Nie chodzi tylko o plażowanie czy kąpiele w oceanie. Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że wyspa ta jest idealną opcją dla wszystkich tych, którzy kochają sporty wodne. Pobyt na Zanzibarze to także szansa, aby doświadczyć zupełnie innego życia. Główne towary eksportowe z wyspy to plantacje goździkowca i palmy kokosowe. Nie można też zapomnieć choćby o eksporcie przypraw czy wodorostów. W ogóle na Zanzibarze życie toczy się według nieoficjalnego czasu lokalnego. Zgodnie z tym czasem początek doby zawsze przypada na godzinę 6:00.

To wszystko piękne i zarazem eks zadzwońcytujące, ale równocześnie trzeba też pamiętać o kwestiach zdrowotnych. Jakie Zanzibar szczepienia są niezbędne?

Zalecane szczepienia przed wyjazdem do Tanzanii lub na Zanzibar

Szczepienia Zanzibar to bardzo poważna sprawa. Dość powiedzieć, że zaleca się szczepienia na:

  • tężec,
  • błonicę,
  • krztusiec,
  • WZW A,
  • WZW B,
  • dur brzuszny,
  • cholerę,
  • wściekliznę,
  • żółtą gorączkę.

Lista jest naprawdę długa. Wiele osób może to pewnie przerażać, ale w tym wszystkim najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Zanzibar szczepienia to nic innego jak troska o zdrowie (jeśli nawet nie chodzi o Zanzibar szczepienia obowiązkowe). Pewnie są tacy, którzy zastanawiają się nad tym, czy w przypadku wcześniejszego szczepienia nie ma się czym przejmować. Sprawa jest jednak na tyle skomplikowana, że jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Tym samym konieczna jest szczera rozmowa z lekarzem. Lekarz zadecyduje, czy występuje konieczność zastosowania szczepienia przypominającego.

Jakie szczepienia na Zanzibar? - blog 4challenge.org
Jakie szczepienia na Zanzibar? – blog 4challenge.org

Nie ma też co ukrywać, że wymienione choroby w dużej mierze mogą być dla ludzi nieznane. Przykładowo dur brzuszny to nazwa ogólnoustrojowej choroby zakaźnej. Za główne ogniska uznaje się Afrykę, Azję południowo-wschodnią i Daleki Wschód. Każdego roku około 22 miliony osób cierpi na tę chorobę. Warto też pamiętać o tym, że szczepionki nie należy traktować niczym rozwiązania problemu. Skuteczność szczepionki waha się od 50 do 80%. Z kolei cholera to globalne zagrożenie dla życia publicznego. Mówi się także, że jest to główny wskaźnik braku rozwoju społecznego. Rocznie z cholerą zmaga się od 3 do 5 mln osób. Największe zagrożenie jest w Afryce, południowej Azji i Ameryce Łacińskiej.

Jakie są obowiązkowe szczepienia na Zanzibar?

Szczepienia na Zanzibar można dzielić na zalecane i niezalecane czy obowiązkowe i nieobowiązkowe. Jakie szczepienia na Zanzibar są obowiązkowe?

Warto spojrzeć teraz znów na listę zalecanych szczepień. Lista ta jest naprawdę długa, ale mimo to osoby podróżujące z Polski nie są zobligowane do wykonania żadnego szczepienia. Dobrze jednak zastanowić się nad tym, co to oznacza. Często oceniamy sytuację przez pryzmat nakazów czy zakazów, ale to nie jest do końca właściwe podejście. Nakazu szczepień nie ma, ale jest lista zaleceń i to naprawdę długa. To coś, co koniecznie należy rozważyć.

Szczepionka na żółtą febrę - blog 4challenge.org
Szczepionka na żółtą febrę – blog 4challenge.org

Oczywiście trzeba też pamiętać, że na koniec każda sytuacja jest w jakiś sposób wyjątkowa. Nie można więc zapomnieć o przeciwwskazaniach do szczepień czy też wcześniej wykonanym szczepieniom. W tym drugim przypadku naturalnie dochodzi jeszcze kwestia szczepienia przypominającego i decyzji, jaką musi podjąć lekarz. Najważniejsze to dokonać wyboru w zgodzie z własnym zdrowiem.

Inne działania profilaktyczne

Działania profilaktyczne mogą kojarzyć się ze szczepieniami (słusznie zresztą), ale szczepionka to niejedyna forma ochrony profilaktycznej. Oczywiście wiele zależy od tego, o jakiej chorobie rozmawiamy. Weźmy sobie pod uwagę wspomniany już wcześniej dur brzuszny. Poza szczepieniem zaleca się mycie rąk przed jedzeniem, dokładne mycie owoców i warzyw, picie tylko czystej wody z pewnego źródła oraz unikanie kontaktu z nieczystościami skażonymi bakteriami. Stosowanie się do tych zaleceń w teorii nie powinno sprawiać trudności, ale w praktyce bywa różnie. Do tego dochodzi jeszcze także ryzyko polegające na kontakcie z osobą chorą lub będącą nosicielem.

O czym warto wiedzieć przed podróżą na Zanzibar?

Szczepienia obowiązkowe na Zanzibar nie występują, ale jednocześnie nie sposób zapomnieć o bardzo długiej liście szczepień zalecanych. Jeśli coś jest nieobowiązkowe, wcale nie oznacza to tego, że mowa o sprawach niepotrzebnych. Jest wręcz przeciwnie. Poza tym szczepienia na Zanzibar to temat, o którym obowiązkowo należy porozmawiać z lekarzem. Zdrowie to nie jest coś, w przypadku czego należy polegać na przeczuciach. Mówi się nawet, że wizyta u lekarza medycyny pracy wskazana jest na 4-8 tygodni przed planowanym wyjazdem. Warto też pamiętać, że na najpowszechniejsze choroby ciągle nie ma szczepień (przykładem choćby denga czy malaria na Zanzibarze).

Wyjazd na Zanzibar kojarzy się z fantastyczną przygodą, ale najpierw należy pomyśleć o zdrowiu. Zdrowie jest najważniejsze.